5 niepokojących oznak, że brakuje Ci podstawowych składników odżywczych

D3

5 niepokojących oznak, że brakuje Ci podstawowych składników odżywczych

Greens & Fruits TiB

Wyjątkowo wypasiony Greens & Fruits TiB

Heja Ziomale Śliczni,

Wiele osób sądzi, że dobrze bilansują to co szamią, w związku z tym, z pewnością nie mają niedoborów składników odżywczych.

Tymczasem, ani ziemia z której wyrasta prowiant, ani on sam, ani pośrednictwo zwierząt, ani my sami, nie jesteśmy idealni. Szkoda byłoby przekonać się o tym dopiero wtedy, gdy zachorujemy.

Bardzo byłoby szkoda 

Warto więc mieć gały otwarte i dostrzegać bardziej delikatne symptomy, które mogą oznaczać braki żywieniowe.

A szczególnie te 5 oznak niedoborów składników odżywczych, są stosunkowo łatwe do zidentyfikowania:

Będzie nam przyświecać optymistyczne motto przemądrzałej dr. Susan Blum, założycielki Centrum Zdrowia Blum, która powiedziała:

„Można skończyć z zaburzeniami funkcjonowania ciała odżywiając go, ponieważ witaminy są kofaktorami wszystkich reakcji biochemicznych w organizmie. Potrzebujemy ich, aby funkcjonować poprawnie” 

1.
Pęknięcia w kącikach ust 

Mogą być oznaką braków żelaza, cynku, witamin z grupy B (niacyny, ryboflawiny i B12), lub, że nie spożywasz wystarczająco dużo białka.

Dobre dietetyczne źródła tych składników obejmują organiczną boćwinę i tahini, oraz źródła zwierzęce, czyli jaja od kur z wolnego wybiegu karmionych ekologicznym jedzeniem, dziki łosoś z Arktycznych wód, ostrygi i małże, o ile jest pewność, że nie pochodzą z zanieczyszczonych wód.

Ponieważ wchłanianie żelaza zwiększa witamina C, należy mieć pewność, że dieta zawiera również wiele warzyw bogatych w witaminy C, takie jak brokuły, papryka, czerwona kapusta i kalafior.

Cynk dla wegan to dynia, pestki z dyni, kabaczki.

B12 weganie obowiązkowo muszą suplementować 

Często też wszystkożercy powinni przyjmować w suplementach B12 i witaminę C, a również cynk

2.
Wypadanie włosów i zaczerwieniona, szorstka skóra, rodzaj wysypki (zwłaszcza na twarzy)

Może być oznaką niedoboru biotyny (witaminy B7)

Twój organizm potrzebuje biotynę do metabolizowania tłuszczów, węglowodanów i aminokwasów, ale najbardziej znana jest jej rola we wzmacnianiu włosów i paznokci.

Bardzo dużo biotyny ma chlorella.

Żółtka z jaj organicznych są również jednym z najlepszych źródeł biotyny.

Ale można też posilać się dzikim łososiem złowionym na Alasce, a weganie – właśnie chlorellą, awokado, grzybami, kalafiorem, orzechami, malinami i bananami, bo wszystkie zawierają również biotynę.

3.
Czerwona, albo biała wysypka, rodzaj trądzika, czy raczej nierówności na policzkach, grabkach, udach, czy pośladkach

Takie zmiany mogą być oznaką niedoboru niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3, do czego wrócę trochę niżej, a także niedobór witaminy D.

Jednak objawy te mogą też świadczyć o brakach witaminy A, którą możemy znaleźć w zielonych warzywach liściastych, marchwi, słodkich ziemniakach i czerwonej papryce.

Natomiast witaminę D najlepiej pobrać oczywiście ze słońca, następnie z suplementu. Opcją też jest mądre opalanie na wysokiej jakości łóżku w solarium.
    

4.
Mrowienie, kłucie oraz drętwienie dłoni i stóp

To również może być oznaką niedoboru witamin z grupy B (zwłaszcza kwasu foliowego, B6 i B12).

Objawy takie są związane z efektem niedoborów uszkadzających pracę nerwów obwodowych i mogą być łączone z uczuciem lęku, depresji, niedokrwistości, zmęczenia i zaburzenia równowagi hormonalnej.

Niektóre dobre źródła witamin z grupy B to szpinak, szparagi, buraki i nie należące do pysznych, czyli chlorella i spirulina.

Z odzwierzęcych ekologiczne jaja od kur z wolnego wybiegu. Również wołowina i drób od zwierząt karmionych trawą, jeżeli nie masz moralnych wątpliwości, to tylko takie mięso wolno jeść ze względów zdrowotnych.

5.
Skurcze mięśni (w palcach nóg, w łydkach, czy udach, oraz inne tiki)

Skurcze mięśni mogą być objawem niedoborów magnezu, wapnia i potasu, szczególnie jeśli zdarzają się często.

Można to naprawić jedząc więcej migdałów, orzechów laskowych, ciemno zielonych liściastych (kapusta, szpinak i mniszek lekarski), brokułów i jabłek. Oczywiście organik.

80 % ludzi w krajach wysoko rozwiniętych może mieć braki magnezu.

Wiadomo, że magnez jest niezwykle ważny dla zachowania zdrowia, ponieważ uczestniczy w setkach reakcji zachodzących w mineralnych procesach biologicznych, w tym:

         Aktywacji mięśni i nerwów
         Wytwarzania energii w organizmie poprzez aktywację adenozynotrójfosforanu ATP. Ludzie na siłce coś o tym wiedzą.
         Pomaga trawić białka, węglowodany i tłuszcze
         Służy jako budulec dla syntezy RNA i DNA
         Działa jako prekursor neuroprzekaźników, takich jak serotonina

Ludzie biorą wapń, a tymczasem nadmierna podaż wapnia może stać się istotnym problem zdrowotnym i może spowodować więcej szkody niż pożytku. Jedną z najważniejszych spraw, jest zachowanie równowagi pomiędzy wapniem i magnezem.

Nadmiar wapnia bez wystarczającej ilości magnezu może prowadzić do zawału serca i nagłej śmierci

Niestety, nie ma łatwo dostępnych komercyjnie testów. Badania w laboratoriach, które sobie opłacamy nie da nam faktycznego stanu magnezu w tkankach, bowiem tylko 1 % ! magnezu w organizmie jest rozprowadzany we krwi, przez co zwykłe badanie krwi, nie powie nam prawdy o magnezie w naszym ciele.

Niektóre laboratoria specjalistyczne już to robią oczywiście i możemy zamówić test magnezu RBC, który jest wystarczająco dokładny.

Wczesne objawy niedoboru magnezu to utrata apetytu, bóle głowy, nudności, zmęczenie i osłabienie.

Ciągły niedobór magnezu może prowadzić do poważniejszych objawów, w tym:
drętwienia i mrowienia, skurczów mięśni, napadów skurczów, a także zaburzenia rytmu serca, spazmów

Może być trudne, aby uzyskać wystarczającą ilość magnezu jedynie w żywności.

Wodorosty i zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, boćwina mogą być dobrym źródłem magnezu, jak również niektóre ziarna, orzechy i nasiona, takie jak nasiona dyni, słonecznika i sezamu. Awokado zawiera również magnez.

Omega-3, to potężny niedobór u ludzi w krajach tak zwanych wysoko cywilizowanych

Uważa się, że w Stanach ten niedobór jest podstawowym czynnikiem około 96 000 przedwczesnych zgonów rocznie. Został nazwany szóstym zabójcą.
    
Idealny stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6 w tłuszczu wynosi 1:1, ale typowa zachodnia dieta to proporcje 1:20 do 1:50. Witarianie na diecie wysoko tłuszczowej są szczególnie narażeni na potężne zachwianie prawidłowych proporcji.

Objawy, że właściwy stosunek kwasów omega-3 do omega-6 został niepokojąco zburzony, na korzyść omega-6 to:

Sucha, łuszcząca się skóra, skóra aligatora lub „skóra kurczaka” na goleniach i gdzie indziej.
Łupież lub suche włosy, łamliwe, lub miękkie paznokcie, popękane pięty.
Obniżona odporność i częste infekcje
Suche oczy
Słabe gojenie się ran
Częste oddawanie moczu i nadmierne pragnienie
Stałe problemy z alergiami, zmęczenie
Słaba koncentracja, nadpobudliwość lub drażliwość

Często obok braków omega-3 dochodzą braki selenu

90 % ludzi nie ma wystarczająco dużo choliny 

Myślę, że śmiało możemy się pod te dane podpiąć.

Cholina jest kolejną substancją, na którą warto zwrócić uwagę. Ma wielki wpływ na aktywność mózgu, a braki choliny u kobiet w ciąży może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka i jego właściwości poznawcze.

U dorosłych, cholina pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych, odgrywa rolę w komunikacji nerwowej, zapobiega gromadzeniu się homocysteiny we krwi (podwyższone poziomy są związane z chorobą serca) oraz zmniejsza przewlekły stan zapalny.

Cholinę w produktach nie odzwierzęcych znajdziemy w brukselce, brokułach, kiełkach pszenicy.

Co do niedoboru witaminy D nie będę się rozpisywać, bo pisałam o tym między innymi tutaj Autoimmunologiczne choroby, czyli znowu Witamina D rządzi i tutaj 9 poważnych skutków niedoboru Witaminy D

Na koniec ostatnie zdanie w temacie, nie zapominajmy o witaminie k2, no i przede wszystkim o sfermentowanym pożywieniu, bo jest mega ważne pro zdrowotnie.


Serdeczności
peps

Blog pepsieliot.com, nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.

Może rzuć też gałką na to:

Wszystko co powinieneś wiedzieć o Witaminie D – darmowy e-book

Paradoks wapnia i niepozorna Witamina K2

Najlepsze i najgorsze formy magnezu, które możesz sobie kupić

Dlaczego omega-3 ze stworzen morskich, a nie roślinna

Dobre suplementy znajdziesz w naszym  Wellness Sklep


Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.