Czy modna dieta ketogeniczna może odblokować sekret wiecznej młodości?

bring_it_by_PhotoPuppet

Czy modna dieta ketogeniczna może odblokować sekret wiecznej młodości?

Bo nawet Paleo jedzą psiary ze strachu

Witamina D3 z Lanoliny TiB

TU KUPISZ Witaminę D3 z lanoliny TiB

To oczywiste, że nie ma po co trwać przy założeniach dietetycznych, które nam szkodzą. Hipokrates rzucił swego czasu mądrą uwagą, żeby przede wszystkim medycyna nie szkodziła. To samo odnosi się do diety.

Niechże chociaż nie szkodzi

Ale tutaj zaczynają się schody, tym bardziej, że chcemy dzisiaj od diety znacznie więcej. Chcemy, żeby stała się medykamentem, a także, a może przede wszystkim, żeby odmładzała nasze ciała i myślenie.

Pewien utalentowany chemik Denham Harman do tego stopnia fascynował się ideą niestarzenia się, że wrócił do szkoły, aby studiować medycynę i w 1953 jeszcze jako stażysta w Berkeley w Kaliforni rzucił na tapetę radykalną teorię zwaną „wolno rodnikowa teoria starzenia się”.

Denham zauważył, że starzenie się nie jest po prostu nagromadzeniem reaktywnych form tlenu, które negatywnie wpływają na żywotność, ale coś więcej. Że zostają niszczone mitochondria, czyli jakby „fabryki” energii w komórkach, wytwarzające „pakiety” energii w postaci cząsteczki ATP. Teoria więc została zmodyfikowana jako „mitochondrialna teoria starzenia się” i jak widać na zawsze zmieniła bieg badań dotyczących opóźniania starzenia.

O tym jakie są reaktywne formy tlenu czytaliśmy już wielokrotnie? Pojedyncze elektrony uciekają z „linii fabrycznej” przy produkowaniu energii tworząc wolne rodniki tlenowe, z brakującym elektronem na ostatniej orbicie, lub nadtlenki. Nadmierne poziomy tych reaktywnych form tlenu powodują uszkodzenia samych mitochondriów. Jest to teoria dość wiarygodna, szczególnie obserwując choroby związane z pracą mózgu/niedostatecznej ilości energii u osób starszych.

W 1999 roku kolejny ekspert od anty starzenia się profesor Włodzimierz Skulachev z Uniwersytetu Moskiewskiego zaproponował podobną teorię, którą nazwał „Phenoptosis”. W tej teorii mitochondrialny zgon z powodu działania reaktywnych form tlenu prowadzi najpierw do śmierci komórek, co następnie uśmierca całe narządy, a następnie wycina w pień cały organizm.

Najważniejsze w tych teoriach jest założenie, że jeśli chcemy żyć dłużej, musimy dbać o nasze mitochondria

A co za tym idzie, że musimy zjadać dużo przeciwutleniaczy

W związku z czym na każdym kroku w ciągu ostatnich paru dekad porady są takie, aby jeść dużo naturalnych antyoksydantów w postaci czerwonych/fioletowych jagód, resweratrolu z czerwonego wina, pić sporo zielonej herbaty, czy nawet jeść gorzką czekoladę. Bowiem, gdy zjadamy przeciwutleniacze mamy zapobiegać uszkodzeniom mitochondriów przez nadmiernie reaktywne formy tlenu. I tak może dziać się rzeczywiście.

ketogenic-dietttt

Ale w międzyczasie….

Podczas, gdy wiele osób chroni/nie chroni swoje mitochondria spożywając więcej owoców i innych przeciwutleniaczy badania trwają w dalszym ciągu.

Na tapetę weszła dieta, która powodowałaby dotychczas jeżenie się włosa, czyli dieta ketogeniczna. Polegająca na odrażającej dla wielu metodzie, gdyż je się głównie tłuszcz zwierzęcy, jaja, ser i wyjątek tutaj stanowi roślinny olej kokosowy tłoczony na zimno. A dlaczego ten olej został tak wyróżniony zaraz do tego dojdziemy.

Tak czy siak ów kontrowersyjny sposób odżywiania nazywa się dietą ketogeniczną

Polega to na tym, że znajdujemy alternatywne źródło paliwa dla glukozy, a stanowią je właśnie „ketony”.

Ciało rozpoczyna produkcję ketonów z tłuszczu, ponieważ nie ma do dyspozycji węglowodanów, lub w bardzo bardzo ograniczonej ilości. Trójglicerydy o średniej długości łańcucha, znane jako MCT są włączane najłatwiej w ketonach, a w tłoczonym na zimno oleju kokosowym jest MCT bardzo dużo, bowiem jednym z najbogatszych źródeł MCT w przyrodzie jest właśnie olej kokosowy.

Ludzie na takiej ketonicznej diecie wprowadzają się w stan tak zwanej „ketozy fizjologicznej”, która bardzo różni się do zagrażającej życiu kwasicy ketonowej, przed którą drżymy w kontekście cukrzycy. W ketozie fizjologicznej poziomy ketonowe we krwi należy monitorować i trzymać w bezpiecznych granicach.

Jest tylko pytanie, jak to robić na luzie, oraz co zastąpi naturalny błonnik?

Dieta ketogeniczna i mitochondria?

Według Denham’a i Skulachev’a, jeśli chcemy żyć dłużej, musimy dbać o nasze mitochondria.

Tymczasem coraz więcej badań zdaje się sugerować, że jednym ze sposobów na to może być yyy … dieta ketogeniczna.

ketogenic_diet_plan

Jej wpływy na funkcje mitochondriów są niemal zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe:

Zwiększenie liczby mitochondriów (badanie na szczurach)

Podniesienie poziomu antyoksydacyjnego, gdyż (ożeż) dieta ketogeniczna zwiększa poziom przeciwutleniaczy w obrębie mitochondriów

Redukcja reaktywnych form tlenu, zarówno przez wzrost poziomu anty-utleniaczy i przez dobre działanie białkiem na wewnętrzną błonę mitochondrialną.

Jeśli chcielibyśmy sprawdzić skuteczność diety ketogenicznej w promowaniu długowieczności, to całkiem dobrym sposobem byłoby sprawdzenie, jak i czy w ogóle, taka dieta wpływa na choroby związane z wiekiem, jak Alzheimer i choroba Parkinsona? Okazało się, że badania na myszach zaoferowały pozytywne wyniki w obu przypadkach.

Jest też jedno randomizowane z podwójnie ślepą próbą, kontrolowane, i z placebo, badanie kliniczne na temat skutków brania doustnych ketonów codziennie przez 90 dni w przypadku 152 osób posiadających łagodny do umiarkowanego poziomu choroby Alzheimera. Uczestnikom poprawiły się warunki poznawcze, ale niektórym bardziej niż innym. Z kolei w mniejszym badaniu u osób chorych na Parkinsona, które przez 28 dni były na diecie hiperketogenicznej, nastąpiły również pozytywne skutki. Jednak ostatecznych i wiążących wniosków nikt nie chciał wyciągać.

keto

WTF to białe?! Słonina & majonez?

Jest też takie zaburzenie jak „Zespół Cockayne’a”, a pacjenci cierpiący na ten zespół mają mutację genów zaangażowanych w naprawę DNA. Badania wykazały, że po 4 miesięcznej diecie ketogenicznej myszy z zespołem Cockayne’a, o wysokiej zawartości tłuszczu (który podnosi poziom ketonu beta-hydroksymaślanu w ich krwi) czuły się znacznie lepiej, a po 8 miesiącach były „uratowane” i już nie starzały się przedwcześnie. Pamiętajmy tylko o jednym, że myszy w przeciwieństwie do człowieka potrafią produkować duże ilości silnego antyoksydantu witaminy C.

Wpis powstał na podstawie opracowania Mithu Storoni lekarza po Uniwersytecie w Cambridge (doktorat z Neuro-okulistyki), pisarki, i nauczycielki jogi.

Referencje
Harman D. „Aging: a theory based on free radical and radiation chemistry”. Journal of Gerontology 1956, 11 (3): 298–300.
Skulachev VP, Anisimov VN, Antonenko YN, Bakeeva LE, Chernyak BV, Erichev VP, Filenko OF, Kalinina NI, Kapelko VI, Kolosova NG, Kopnin BP, Korshunova GA, Lichinitser MR, Obukhova LA, Pasyukova EG, Pisarenko OI, Roginsky VA, Ruuge EK, Senin II, Severina II, Skulachev MV, Spivak IM, Tashlitsky VN, Tkachuk VA, Vyssokikh MY, Yaguzhinsky LS, Zorov DB. An attempt to prevent senescence: a mitochondrial approach. Biochim Biophys Acta. 2009 May;1787(5):437-61.
Bjelakovic G, Nikolova D, Gluud LL, Simonetti RG, Gluud C. Mortality in randomized trials of antioxidant supplements for primary and secondary prevention: systematic review and meta-analysis. JAMA 2007, 297:842–857.

Bough KJ, Wetherington J, Hassel B, Pare JF, Gawryluk JW, Greene JG, et al. Mitochondrial biogenesis in the anticonvulsant mechanism of the ketogenic diet. Ann Neurol 2006;60:223–35.
Jarrett SG, Milder JB, Liang LP, Patel M. The ketogenic diet increases mito- chondrial glutathione levels. J Neurochem 2008;106:1044–51.
Sullivan PG, Rippy NA, Dorenbos K, Concepcion RC, Agarwal AK, Rho JM. The ketogenic diet increases mitochondrial uncoupling protein levels and activi- ty. Ann Neurol 2004;55:576–80.
Kashiwaya Y, Takeshima T, Mori N, Nakashima K, Clarke K, Veech RL: D-beta-hydroxybutyrate protects neurons in models of Alzheimer’s and Parkinson’s disease. Proc Natl Acad Sci USA 2000, 97:5440-5444.
Massieu L, Haces ML, Montiel T, Hernandez-Fonseca K. Acetoacetate protects hippocampal neurons against glutamate-mediated neuronal damage during glycolysis inhibition. Neuroscience 2003;120:365–78.
Henderson ST, Vogel JL, Barr LJ, Garvin F, Jones JJ, Costantini LC. Study of the ketogenic agent AC-1202 in mild to moderate alzheimer’s disease: A randomized, double-blind, placebo-controlled, multicenter trial. Nutr Metab (Lond) 2009; 6: 31.
T.B.VanItallie,C.Nonas,A.DiRocco,K.Boyar,K.Hyams,and S. B. Heymsfield, „Treatment of Parkinson disease with diet- induced hyperketonemia: a feasibility study,” Neurology, vol. 64, no. 4, pp. 728–730, 2005.
Scheibye-Knudsen M, Mitchell SJ, Fang EF, Iyama T, Ward T, Wang J, Dunn CA, Singh N, Veith S, Hasan-Olive MM, Mangerich A, Wilson MA, Mattson MP, Bergersen LH, Cogger VC, Warren A, Le Couteur DG, Moaddel R, Wilson DM 3rd, Croteau DL, de  Cabo R, Bohr VA. A high-fat diet and NAD(+) activate Sirt1 to rescue premature aging in cockayne syndrome. Cell Metab. 2014 Nov 4;20(5):840-55.
Pérez-Guisado J, Muñoz-Serrano A. A pilot study of the Spanish Ketogenic Mediterranean Diet: an effective therapy for the metabolic syndrome. J Med Food.  2011 Jul-Aug;14(7-8):681-7.
DiNicolantonio JJ, Lucan SC, O’Keefe JH. The Evidence for Saturated Fat and for Sugar Related to Coronary Heart Disease. Prog Cardiovasc Dis. 2015 Nov 13. pii: S0033-0620(15)30025-6.

Jednak póki co, nie ma przetestowanych żadnych długofalowych skutków. Natomiast również żadna z Błękitnych Stref, czyli ludzi żyjących najdłużej w zdrowiu nie była i nie jest na diecie ketogenicznej. Wręcz przeciwnie, podstawą tych wszystkich diet są węglowodany. Oczywiście nie cukry rafinowane, czy wysoko przetworzone produkty pseudo spożywcze.

best_12_week_fat_loss_plan_i

Jestem „zdrowy” weganin

Pamiętajmy o jednym, że jedzenie bardzo dużej ilości tłuszczu i właściwie braku węglowodanów w diecie (patrz śliczny Eskimos) może zmniejszyć ryzyko chorób serca, ale jedzenie bardzo dużej ilości tłuszczu w obecności jakichkolwiek węglowodanów może mieć odwrotny efekt i poważnie podnieść ryzyko.

Wielu znawców, w tym Jerzy Zięba zaleca dietę wysoko tłuszczową. Może nie, że aż maksymalnie ketogeniczną, ale z pewnością został odblokowany „stosunek do cholesterolu”. Z narzuconej kiedyś nienawiści, do pełnej afirmacji wręcz.

Nie zamierzam z tym ani polemizować, ani prychać, ani parskać, co najwyżej wzruszę moimi wieszakami.

Nie widzę też jakichś spektakularnych odmłodzeń, ale z drugiej strony wielu guru postów i owocowo warzywnych sokowań też nie wygląda najlepiej. Nie mówiąc o tych, którzy zalecają pić urynę. Do tego ludzie należą do różnych typów metabolicznych i różnie trawią. Dochodzi jeszcze współczynnik wieku i ogólnie jest wiadome, że ludzie bardzo młodzi i zdecydowanie starzy potrzebują więcej białka w diecie, co często wiąże się ze zwiększonym spożyciem tłuszczu.

Ale mogę mieć też naleciałości tendencyjne, czyli brak absolutnego obiektywizmu, bowiem sama od lat uprawiam prawie frutarianizm/ zielony witarianizm nisko tłuszczowy.

rp_krowa.jpg

Zdjęcie historyczne, bowiem teraz tutaj rządzi loft

Jednak chcę być ostatnią osobą na planecie Ziemia, która nie zmieni swoich poglądów tylko dlatego, że już je ma. Nie jestem krową, chociaż mogłabym nią być, bo odpowiada mi jedzenie zielonego i posiadanie pięknych, ciepłych, niewinnych i wielkich oczu.

Jest parę rzeczy, na które szczególnie należy zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na dietę ketogeniczną. Uno, że to bardzo często wiąże się z nadmiernym spożyciem białka. Secundo, że trudno jest być szczęśliwym (patrz samobójstwa u Eskimosów) nie jedząc codziennie ślicznych owoców, oraz kto, kiedy, gdzie i jak będzie kontrolował poziom ketonów we krwi?

Nawet Paleo jedzą psiary ze strachu.

reklamablog


Blog pepsieliot.com, nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.

Rzuć też może gałką na to:

Dobre suplementy, pożywienie i kosmetyki znajdziesz w Wellness Sklep 


Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.