Czy powinnam brać suplementy w czasie ciąży? A jak tak, to jakie?

cc7ecd2c9a271d0b07fde0c3a361d037

Czy powinnam brać suplementy w czasie ciąży? A jak tak, to jakie?

Prawidłowe odżywianie dziecka zaczyna się w Twoim brzuchu (jeśli jesteś matką). Oczywiste jest, że w czasie ciąży powinnyśmy jeść wspaniałe zdrowe odżywcze pokarmy.

Często jednak to nie wystarcza i warto rozważyć dodatkowe wsparcie dla Ciebie i Twojego dziecka, które rozwija się teraz w zawrotnym tempie. Nigdy później już tak szybko nie będzie rosnąć. Dlatego dobre suplementy w ciąży będą prawdopodobnie koniecznością.

images

Oto krótka lista składników odżywczych, które powinnaś wziąć pod uwagę by przejść szczęśliwie przez ciążę i urodzić zdrowe dziecko

Po pierwsze witamina D3 (w protokole z K2)

Niedobór witaminy D jest najczęściej występującym brakiem w całej populacji, więc tym bardziej musi na to zwrócić uwagę kobieta w ciąży. W naszym umiarkowanym klimacie dość rzadko mamy możliwość pobieranie tej witaminy ze słońca. Latem jeszcze jest w miarę dostępne, ale wyobrażasz sobie wychodzenie nago na pole (lub na dwór) w zimie każdego dnia na co najmniej 20 minut? A to i tak może być za mało, bowiem jesienno-zimowe niebo często jest zachmurzone.

Wysokie spożycie witaminy D3 u matki podczas ciąży jest odwrotnie proporcjonalne do rozwoju astmy i alergicznego nieżytu nosa u potomstwa. Ma to sens, gdy weźmiemy pod uwagę, że witamina D jest integralną częścią układu immunologicznego i wpływa na jego rozwój. Wpływ suplementacji witaminą D3 na zawartość mineralną kości i wzrost szczególnie młodego organizmu jest również bardzo ważny.

TU KUPISZ D3+K2 TiB
WITAMINĘ D3 (z lanoliny) + K2 (mk7 z wypasionego laba Gnosis)
w bardzo dobrej cenie:)

Przy spożywaniu witaminy D3 pamiętaj o K2, bo bez tej witaminy organizm nie wie jak kierować wapń do kości gdzie jest potrzebny, zamiast tego wapń dostaje się do tkanek miękkich np. do tętnic, co może prowadzić do osteoporozy i miażdżycy.

Kwasy tłuszczowe Omega-3 (EPA i DHA)

Olej pozyskiwany z ryb wydaje się być najlepszym źródłem – zawiera zarówno kwas eikozapentaenowy czyli kwas tłuszczowy EPA i kwas dokozaheksaenowy DHA, przy czym DHA okazał się najbardziej istotny w czasie ciąży.

Stwierdzono, że suplementacja DHA poprawia funkcję poznawczą u niemowląt w późniejszym życiu. Zostało również wykazane, że przy spożywaniu oleju rybnego w czasie ciąży dziecko zwiększa masę urodzeniową i zmniejsza się częstotliwość występowania przedwczesnych porodów.

Omega 3 TiB, zero metali ciężkich

TU KUPISZ Omega 3 TiB, zero metali ciężkich i transów

Niestety jedzenie nawet tłustych ryb (np. łosoś) jest problematyczne, no chyba, że jest to łosoś dziki z czystych zimnych akwenów, ale nie jest tak łatwo dostępny. Niestety powszechnie mamy do czynienia z łososiem oswojonym – czyli hodowanym w dramatycznych warunkach, karmionym hormonami i najgorszą karmą i dodatkowo skażonym metalami ciężkimi.

W tej sytuacji lepsza wydaje się być suplementacja. Dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 dla wegan jest białko konopne czyli hemp protein.

Hemp protein 100% Organic This is Bio

HEMP PROTEIN 100% ORGANIC This is Bio, białko z konopii

Jeśli nie jesz ryb – rozważ dodawanie do śniadania – do porcji zielonego shake’a łyżkę, albo dwie konopi.

Kwas foliowy – 
Kwas lewomefoliowy (5-metylotetrahydrofolian, 5-MTHF), czyli inaczej „aktywny” kwas foliowy

Wiadomo, że kwas foliowy jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu i zapobieganie wadom cewy nerwowej płodu (takich jak rozszczep kręgosłupa). To dlatego w dużej mierze żywność jest obecnie tak silnie wzbogacana w kwas foliowy. Jednak, jeśli jesteś w ciąży warto go dodatkowo uzupełniać.

folic acid, kwas foliowy, pepsi eliot, this is bio

TU KUPISZ NAJLEPSZY KWAS FOLIOWY (5-L-MTHF) G&G

Ważne jest, żeby ten składnik odżywczy był właśnie w postaci 5-MTHF. 5-MTHF uważa się za „aktywną” formę kwasu foliowego, którą organizm może wykorzystać od razu. Gdy spożywamy syntetyczny kwas foliowy nasz organizm musi go przekształcić i aktywować do formy 5-MTHF. Problem jest taki, że duża część populacji nie może skutecznie przeprowadzić tego procesu (do 50% populacji ma zaburzenia zdolności przekształcania kwasu foliowego do 5-MTHF!), Więc bezpośrednia suplementacja 5-MTHF jest zalecana. 
Chlorella jest naturalnym źródłem kwasu foliowego, o czym będzie mowa.

 

 

Chlorella 100% Organic This is Bio

TU KUPISZ CHLORELLA 100% ORGANIC This is Bio, zawiera śladowe ilości feoforbidu, w znacznie mniejszych ilościach niż dopuszczalna norma! (żeby  nie było, każda chlorella zawiera ten alergen)

Żelazo

Niedobór żelaza czyli niedokrwistość (anemia) jest bardzo częstym problemem u kobiet w ciąży.

Jednak suplementacja żelazem niesie ze sobą pewne problemy i jeżeli można byłoby jej uniknąć, na przykład przyjmując chlorellę, która zawiera dużo żelaza (spirulina również) byłoby to najlepszym rozwiązaniem. Jednak w przypadku alergii na algi, prawdopodobnie nie obejdzie się bez suplementów.

IMG_35221Ważne jest, żeby suplementacja zaczęła się na samym początku ciąży, szczególnie u tych kobiet, które mają skłonność do niskiego poziomu żelaza we krwi. W przypadku kobiet, które mają problemy z zaparciami po suplementacji żelazem, warto wypróbować różne formy żelaza, takie jak pirofosforan żelazowy, bisglicynian lub bursztynian żelazawy. Inną bezpieczną alternatywą będzie laktoferyna. Laktoferyna jest białkiem, którego wpływ badano u ciężarnych kobiet i wykazano, że bezpiecznie i skutecznie zwiększa poziom żelaza bez potrzeby dodatkowej suplementacji żelazem.

Probiotyki

Zdrowe bakterie ważne są nie tylko i wyłącznie dla naszego przewodu pokarmowego, są badania na to, że przyjmowanie probiotyków w czasie ciąży może zmniejszyć atopowe zapalenia skóry (czy inne egzemy) u niemowląt.

Zalecane jest rozpoczęcie suplementacji probiotykiem w czasie ciąży i kontynuowanie aż do czasu zakończenia karmienia piersią, aby otrzymać jak największe korzyści dla noworodka.
 Jednym słowem, przyjmowanie probiotyków w ciąży i w okresie laktacji może uchronić nasze dziecko od alergii.

anatomy_practice__pregnancy_by_lunarbeamuk-d2yizcfMagnez

Biorąc pod uwagę, że magnez jest najczęściej występującym niedoborem mineralnym, deficyt ten jeszcze pogarsza się w ciąży. Magnez jest konieczny, aby pomóc w regulacji ciśnienia krwi i może być wskazany, aby zapobiec tzw. stanowi przedrzucawkowemu (którego główną cechą jest wysokie ciśnienie krwi). Niedobór magnezu może również nasilać skurcze mięśni, czego przed terminem porodu lepiej unikać.

Tutaj wpis Pepsi o magnezie, co, jak ile?

Wracając do chlorelli

Genialnym super pokarmem, który powinnaś rozważyć w czasie ciąży jest Chlorella.

Chlorella zawiera fantastyczny zestaw witamin: witaminę H (biotynę), witaminy z grupy B – B1, B2, B3, B6, (o B12 nie wspomnę, gdyż w przypadku witaminy B12 w algach jest to analog, prawdopodobnie bezużyteczny dla ludzi) witaminę C, D, E, kwas pantotenowy i nieodzowny dla kobiet w ciąży kwas foliowy.

Ma w sobie również minerały takie jak: żelazo, wapń, miedź, jod (w małych ilościach), magnez, mangan, fosfor, potas, selen, sód, cynk. Ogromne ilości chlorofilu i karotenoidów. A także cały szereg aminokwasów endo i przede wszystkim egzogennych. Chlorella oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich.

Jak zawsze przy kontakcie z nowym pokarmem należy ostrożnie wprowadzać go do diety, jednak szczególnie chlorella (spirulina również, ale w znacznie mniejszym zakresie) może okazać się alergenem.

Dlatego zaczynamy przyjmowanie tej algi najlepiej od pół grama i stopniowo co tydzień wprowadzamy kolejną pół gramową tabletkę. Każda chlorella dostępna w sprzedaży posiada ten alergen (feoforbid), chociaż w różnych ilościach, dlatego należy omijać szerokim łukiem produkty, które nie wykazują ile go zawierają.

Także Spirulina, zawiera również ciekawy zestaw witamin – witaminę H (biotyna), witaminy z grupy B – B1, B2, B3, B6, B12, witaminę E, kwas pantotenowy i foliany. Minerały: wapń, fosfor, żelazo, sód, jod, magnez, mangan, cynk, potas, selen i miedź. Fitoskładniki: karotenoidy (w tym: beta-karoten), chlorofil i fikocjaninę. Zestaw niezbędnych aminokwasów i idealną proporcję kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6.

i przydatny w temacie wpis Pepsi: Kadm, spirulina i jeszcze nienarodzone, czyli seria dla przyszłych mam


Cześć:)

IMG_0811


Noemi Demi pasjonatka zdrowego stylu życia, autorka świetnego bloga NoemiDemi.comwegetarianka od dziecka, biegaczka z zamiłowania, mama pewnych brzdąców, no i … doradca biznesowy.


Blog pepsieliot.com, nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.

Rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep


Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.