Dopasuj dietę do Siebie – zdrowie, sylwetka i sprawność zależy od Twojego odżywiania

diet-fitness

Dopasuj dietę do Siebie –  zdrowie, sylwetka i sprawność zależy od Twojego odżywiania

Jeśli masz problem z doborem diety dla siebie to poniżej znajdziesz formę żywienia najlepiej odpowiadającą Twoim celom i przekonaniom

Pamiętaj jesteś tym co jesz 😉

Raw-food

na 811 awokado tylko połówka dziennie (10% z tłuszczu)

Dieta witariańska 811

Dieta polega na wykluczeniu pożywienia podgrzewanego powyżej 42º Celsjusza. Dieta RAW wyklucza także jedzenie czegokolwiek co było wcześniej przetworzone, bądź podgrzane.
 
Dzięki temu produkty zjadane przez witarian nie tracą wartości odżywczych, a wręcz ulepszają trawienie i przyswajanie. Na witarianizm zwykle przechodzą wegetarianie, bądź weganie. Jest im łatwiej dostosować się do dość rygorystycznej diety.

Dla początkujących witarianów zaleca się stopniowe wprowadzenie diety surowej. 

Liczba 811 określa ilość zapotrzebowania makroskładników, czyli
-80% to węglowodany
-10% białko 
-10% tłuszcze.

 Sposób żywienia w 811 pozwala doskonale oczyścić organizm i skraca okres trawienia poniżej 24godzin, pozostawiając czystą okrężnicę i wolną od toksyn.

Dla porównania u człowieka z przeciętną dietą okres trawienia trwa do 72 godzin.

Jedzenie surowe i niepodgrzane jest naturalnym i jak najbardziej optymalnym wyborem, aby Twój organizm prawidłowo funkcjonował. Dla przykładu po spożyciu gotowanych produktów dochodzi do leukocytozy potrawiennej.

Już tłumaczę: gotując żywność powyżej 47° Celsjusza jest ona traktowana jako czynnik chorobotwórczy (patogen) uaktywniając układ immunologiczny, który reaguje na to wzrostem białych krwinek krwi.

Dieta 811 jest idealna dla osób bardzo aktywnych, które potrzebują duże ilości energii, gdyż aby zabezpieczyć sobie odpowiednią ilość białka (zielone warzywa liściaste – około 2o dkg – 30 dkg w diecie codziennej), czyli 1 – 1,1 gram na kilogram ciała, widać, że należy spożywać węglowodany surowe w ilości aż 8 – 10 gramów na kilogram ciała. To sporo kalorii.

Dieta surowa, roślinna, niskotłuszczowa natychmiast po spożyciu pokarmu zamienia się w 40% w energię. Dlatego będąc „zwykłym” weganinem musisz mieć na uwadze, że gdy nie zwiększysz drastycznie kalorii istotnie schudniesz.

Dieta 811 szczególnie sprawdza się w sportach wytrzymałościowych.

TU KUPISZ bogate uzupełnienie witamin i minerałów, oraz wyciągów z ponad 50 roślin, detoks roślinny

TU KUPISZ GREENS & FRUITS TiB bogate uzupełnienie witamin i minerałów, wraz z wyciągami z ponad 50 roślin, detoks roślinny

Dieta średnio węglowodanowa

Polega na wprowadzeniu od 40 – 50% węglowodanów złożonych w codziennym jadłospisie. W skład węglowodanów wchodzą produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce czy nawet rośliny strączkowe.

 Ten rodzaj żywienia jest idealny dla osób, które nie nastawiają się na redukcję, czyli posiadają mniej więcej maksymalnie 15% tkanki tłuszczowej. Dieta medium carb jest idealna dla osób bardzo aktywnych, które potrzebują duże ilości energii. Zwykle dieta jest dobra jeśli nie skupiamy się na zmianie wagi.

 Można ją stosować 365 dni w roku.

86057334-56a5c1665f9b58b7d0de5798

dieta niskowęglowodanowa

Dieta niskowęglowodanowa

Przy diecie niskowęglowodanowej skupiamy się na tym, aby poziom węgli nie przekraczał przedziału od 15% do 25% całego jedzenia. Na diecie wysoko-tłuszczowej ilość węglowodanów nie może przekraczać 10%.  

Głównym źródłem węglowodanów powinny być warzywa.

Unikamy produktów bogatych w skrobię tj.: pieczywo, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i owoce.
 Dietę niskowęglowodanową zwykle stosuję się w celu redukcji wagi i tkanki tłuszczowej. 

Z racji niskiej ilości węgli zaleca się zwiększyć ilość tłuszczy – oczywiście tych wartościowych. Unikniemy w ten sposób zmęczenia wywołanego przejściem z wysokiej ilości węglowodanów na niską.

 Częstym problemem diety low carb jest zaniechanie jedzenia warzyw. Niesie to za sobą przykre konsekwencje.

Wyeliminowanie warzyw, może pogorszyć trawienie.
 Dlatego, jeśli wiążemy się z tą dietą, dobierzmy niskowęglowodanowe warzywa i jedzmy je każdego dnia.

veggies_625x350_61443676354

dieta wegetariańska

veggie-diet2

TU KUPISZ 100% izolat serwatki CFM TiB bez cukru, laktozy i kazeiny (słodzony stewią), o dużej zawartości glutaminy, oraz BCAA

TU KUPISZ 100% IZOLAT SERWATKI CFM TIB bez cukru, laktozy i kazeiny (słodzony stewią), o dużej zawartości glutaminy, oraz BCAA

Dieta wegetariańska

Charakteryzuje się usunięciem z diety mięsa wołowego, drobiowego i wieprzowego, a także skorupiaków.
 Źródłem białka są jajka i nabiał oraz proteiny pochodzenia roślinnego 
jak: groch, ryż, soja. 

Dieta wegetariańska pomimo wyizolowania mięsa nadaje się na rozbudowę masy mięśniowej.

 Wtedy musimy zwiększyć źródła białko z jajek i nabiału. 

Pozbawiając się w diecie mięsa unikniemy szkodliwego działania GMO i wszystkich sztucznych wypełniaczy których w mięsie nie brakuje.

Natomiast wegetarianie będą musieli zadbać o suplementację witaminą B12, witaminę D, cynk i często też żelazo (najlepiej w postaci chlorelli).

Wegetarianizm pomaga zredukować m.in. nadciśnienie tętnicze, choroby niedokrwienne serca, zaparcia i hemoroidy, cukrzycę insulinozależną czy otyłość.

Z drugiej strony u wegetarian częściej spotyka się neuropatię (braki witamin z grupy B), anemię (braki żelaza i/lub kwasu foliowego i B12), zaburzenia miesięczkowania (wcześniejsza menopauza), przypadki niedorozwoju fizycznego i psychicznego (braki witamin z grupy B) oraz krzywicę (braki witaminy D).

Podsumowując wegetarianizm powinien być przemyślaną formą żywienia, z racjonalnym powodem wyelimonowania białka zwierzęcego.

close-up of an array of fresh vegetables and fruit


Dieta Wegańska

Jest to odmiana wegetarianizmu, gdzie wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego są całkowicie usunięte z diety. Bez jajek, bez mleka, a nawet kawioru. 

Weganom będzie ciężko zbudować masę mięśniową, pomimo wyrobienia dużej ilości białka z roślin strączkowych. 

Po ich stronie jednak stoi zdrowie i odżywianie się nieprzetworzonymi produktami.

 Choć znajdzie się nie jeden wegan z problemem otyłości, który nie odmawia sobie słodyczy i słonych przekąsek. Frytki i coca cola są przecież też wegańskie 🙂

Primary Prevention of Cardiovascular Disease with a Mediterranean Diet with Walnuts. (PRNewsFoto/California Walnut Commission)

Dieta śródziemnomorska

Podstawą diety są owoce morza, ryby, warzywa, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i owoce. 
Tłuszcz pochodzenia zwierzęcego jest zamieniony na oliwę z oliwek (kapitalne źródło przeciwzapalnej Omegi 9). Żywność jest bogata w błonnik, mikro i makroelementy, witaminę C oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. 

Dozwolony jest drób, czerowne mięso zwykle zamienia się na owoce, do jadłospisu możemy włączyć czerwone wino (resweratrol). Ta dieta jest bardzo bogata w antyoksydanty.

W diecie unika się przetworzonych węglowodanów. Więc chipsy i ciastka odpadają 🙂

Sposób śródziemnomorskiego żywienia jest arcy wskazany dla naszego układu krążenia i jak najbardziej można ją stosować cały rok.

paleo-table

Dieta Paleolityczna (Paleo)

Czyli dieta pierwotna, opiera się na zwyczajach żywieniowych, jakie mieli nasi przodkowie przed przejściem na osiadły tryb życia.
 Jedli więc to co udało im się upolować i zebrać. Dieta paleo kładzie nacisk na rezygnację z jedzenia wysoko przetworzonego. Znajdziemy w niej dużo białka zwierzęcego, najlepiej z wypasu pastwiskowego.

Węglowodany pochodzą z owoców i warzyw, a nie ze zbóż bogatych w skrobię. Tłuszcze są bogate w omegę 3 – omegę 6 i jest ich stosunkowo niewiele w diecie.

Produkty spożywane w diecie paleo są bogate w witaminy i minerały.

Wyklucza się cukier, zboża i oleje rafinowane.

Dieta paleo ogranicza się jednak do jakości jedzenia, a nie ilości jaką powinniśmy przyjmować dla naszego organizmu.

fats-and-meats-lg-1

dieta ketogeniczna, czyli wysokotłuszczówka

Dieta ketogeniczna

Jest to dieta wysoce tłuszczowa, a zarazem niskowęglowodanowa.
 Ilość tłuszczu w diecie może sięgać 80-90%, pozostałe 10-20% to białko i węgle. 

Gdy brakuje głównego źródła energii jakim są węglowodany to organizm zacznie szukać innego „paliwa” – czyli tłuszczy. 
A tak dokładniej powstające w czasie procesu rozpadu tłuszczy – ciała ketonowe. Od nich wzięła się sama nazwa ketoza.

Według mojej opinii jest to dieta na krótko. Po kilku dniach stosowania będziemy czuć się lekko, wesoło, a samopoczucie będzie wspaniałe. Sami lekarze opisują ten stan wręcz euforycznym.

Jednak po 8 tygodniach ten stan może diametralnie ulec zmianie i będziemy odczuwać senność, utratę apetytu, pragnienie, zaparcia czy nawet zmianę oddechu.

Dieta ketogeniczna stosowana jest w leczeniu padaczki opornej na leki u dzieci, a także w niektórych przypadkach wrodzonych błędów metabolizmu.

 Według lekarzy ten sposobu żywienia jest wskazany przy zespole Retta i zespole guzowatym. 

Rozważa się także wprowadzenie diety ketogenicznej w autyzmie, chorobie alzheimera czy parkinsona.

ketogenicdiet-1024x760

Dieta z rotacją węglowodanów

Jest to dieta głównie dla ludzi bardzo aktywnych z już uporządkowaną dietą i z niskim poziomem tkanki tłuszczowej.

Polega na manipulacji węglowodanami w diecie dostosowanej do naszej aktywności. 

Zwykle dzieli się na 3 etapy.

Pierwszy etap to wysokie spożycie węglowodanów przypadający na okres treningu siłowego, w którym chcemy poprawić daną partię mięśniową. Etap I powinien trwać 2 dni w tygodniu.

Drugi etap, także 2 dniowy to średnie spożycie węgli i przypada na okres treningowy z dowolnymi partiami mięśniowymi – bez większej ingerencji w ich rozrost.

Ostatni 3 etap również 2 dniowy przyczynia się do wprowadzenia niskiej ilości węglowodanów i wypada w dni wolne od treningu. Węglowodany powinny być złożone z racji nieregularnego i nierównomiernego wyrzutu insuliny do krwi.

carb-rotating-diet-jpg2

dieta z rotacją węglowodanów

Dieta przedstartowa

Jest to dieta bardzo krótka i zwykle skierowana do osób przed zawodami sylwetkowymi, bądź poprawą ciała przed sesją zdjęciową.

 Jadłospis bazuje na niskiej ilości węgli i usunięciu wszystkich pokarmów powodujących wzdęcia i retencję wody.

 Jest to bardzo rygorystyczny plan, w którym możemy pozwolić sobie tylko na ściśle określone produkty.

Nie stosowałbym go dłużej niż 3 tygodnie przed zawodami.

Wyjątek potwierdza regułę:

Ektomorficy (osoby, które bardzo trudno robią masę) tuż przed pokazem mogą przejść na dietę wysoko-węglowodanową. Ładowanie węglowodanami tuż przed samym startem u takich osób nie spowoduje przylania wodą mięśnia, tylko jego uwypuklenie. Woda wchodzi w mięsień.

b0f72ed4567c00cded3144ed56013a52

rzeźba 🙂

Zanim ostatecznie wybierzesz najlepszą dietę dla siebie możesz też  sprawdzić swój typ metaboliczny w artykule Pepsi.


o-sobieRadek Sojka zwolennik zdrowego stylu życia, sportowiec zgłębiający wiedzę z zakresu diety klinicznej, kulturystyki oraz mechaniki ćwiczeń. Twój pomocnik w osiągnięciu umięśnionej/wymarzonej sylwetki.


Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.

Rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy, pokarmy i kosmetyki  znajdziesz w naszym Wellness Sklep


Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.