Kontrowersyjne kiełki. Czy kiełki brokułów jednak zwalczają raka?

kiełki brokułów, kiełki, this is bio, pepsi eliot

Kontrowersyjne kiełki. Czy kiełki brokułów jednak zwalczają raka?

Czyli o sulforafanie ciąg dalszy

Niedawno Pepsi pisała o tym, że brokuły leczą nowotwory.

Mam kolejny nius, leczą je także ich kiełki!

Oczywiście mówimy o ekologicznych, albo wyhodowanych w domu kiełkach.

Kontrowersyjna strona kiełków

Temat kiełków jest dość kontrowersyjny i dlatego nieczęsto się o nim tutaj pisze. Jedni mówią, że są super zdrowe, inni, że mogą szkodzić, zamiast pomagać.

Przede wszystkim kiełki zawierają l-kanawinę, czyli nierozwinięte białko, które osłabia układ immunologiczny. Z tego też powodu jedzenie kiełków jest zabronione choćby w diecie dr Gersona.

Dodatkowo pojawiają się głosy, jakoby kiełki powodowały toczeń.

Do tego w kiełkach, szczególnie w marketowych kiełkach lucerny i niektórych kiełkach strączków, znajdują się śladowe ilości lathyrogenu, toksyny wywołującej paraliż nóg.

Dlatego też ważne jest, żeby jedzone przez Ciebie kiełki pochodziły z dobrej jakości, organicznych nasion, jeśli hodujesz je w domu, lub żeby były w 100% bio, jeśli to kiełki sklepowe.

TU KUPISZ ZIELONĄ BOMBĘ WITAMINOWĄ

GREENS&FRUITS TiB

Wracając do kiełków brokuła, a jednak

Nie tylko brokuły mogą działać przeciwko chorobom. Robią to także ich kiełki.

Poza przeciwdziałaniem nowotworom, stabilizują ciśnienie krwi, łagodzą objawy astmy i stany zapalne organizmu, niszczą wrzody, leczą choroby układu sercowo-naczyniowego.

Naukowcy sprawdzili ile trzeba zjeść brokułów, aby faktycznie działały antynowotworowo. Wg. nich jedzenie 4,5 kilograma brokułów tygodniowo obniża ryzyko wystąpienia raka jelita grubego nawet o 50%.

Kiełki brokułów stanowią jednak świetną alternatywę dla takiej ilości tego zielonego warzywa. Zależnie od choroby, jaką chcemy zwalczyć (lub jej zapobiec) wystarczy wszamać ich od 10 do 100 razy mniej.

Dzieje się tak, ponieważ kiełki zawierają znacznie bardziej skondensowane stężenie znanego nam już sulforafanu.

Sulforafan nie tylko zwalcza komórki nowotworowe nie naruszając zdrowych, ale także intensyfikuje działanie lekarstw zażywanych przez chorego.

Co więcej, badanie wykonane na 300 kobietach i mężczyznach w jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów Chin wykazało, że pół szklanki kiełków brokuła dziennie wyeliminowało z ich ciała zanieczyszczenia, które mogą przyczynić się do zachorowania na nowotwór. Dzieje się tak ze względu na zawartą w nich glukorafaninę, która podczas żucia tych roślin stymuluje ciało do wydalania toksyn.

kiełki, kiełki brokułów, zdrowie, pepsi eliot, this is bio

Co zawierają kiełki brokułów?

Witaminy

A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, K

Składniki mineralne

Wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, selen, mangan

Do tego

Koenzym Q10, sulforafan, kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik, karoten, luteina, chlorofil, antyoksydanty, białko

Jak kiełkować brokuły?

1. Kupujesz dobrej jakości, organiczne kiełki (kiełki ze sklepów ogrodniczych są przeznaczone do hodowli gruntowej i zawierają w sobie dużo toksycznych substancji, które mają za zadanie je konserwować)

2. Starannie opłukane nasiona moczysz w przegotowanej, letniej wodzie przez 5-6h.

3. Nasiona płuczesz i przekładasz do pojemnika (np. do kiełkownicy) na 4-6 dni.

4. Podczas kiełkowania płuczesz nasiona 2-4 razy dziennie, każdorazowo odsączając nadmiar wody. Najlepiej jest trzymać rośliny w półcieniu, gdyż w pełnym słońcu są bardziej narażone na pleśnienie.

5. Przed spożyciem usuwamy nasiona, które nie wykiełkowały. Najlepiej zrobić to wsypując kiełki do miski i zalewając je wodą. Kiedy nasiona wypłyną na wierzch, zgarniasz je łyżką, albo odlewasz razem z wodą.

6. Nie przechowujesz kiełków dłużej niż 4 dni! Najlepiej jeść je świeże!

 

Na zdrowie!

Źródło: 1

brokuł, this is bio, pepsi eliot, zdrowiewarzywne uściski:)


Emanuela Urtica, pisarka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.


Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.

Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w naszym  Wellness Sklep


Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.