Nasycone kwasy tłuszczowe wróciły do łask, a olej kokosowy psim swędem

Nasycone kwasy tłuszczowe wróciły do łask, a olej kokosowy psim swędem 

Rozpętała się już jakiś czas temu niezła afera w temacie tłuszczów nasyconych. Co więcej, okazało się, że tłuszcze nasycone są nam yyy … wręcz niezbędne do życia w zdrowiu.

100% Organic Hemp Protein This is Bio
TU KUPISZ białko roślinne i Omega 3 
100% Organic HEMP PROTEIN This is Bio 

Że tłuszcze musimy właśnie spożywać, a twierdzenie, że tłuszcze nasycone powodują gromadzenie się złogów tłuszczowych/cholesterolowych w tętnicach jest zdecydowanie błędne, gdyż tłuszcze nasycone podnoszą zarówno dobry jak i zły cholesterol i akurat nie powodują złogów tłuszczowych w tętnicach.

Oczywiście nie mówię teraz o transach TFA, tym bardziej, że należą do grupy tłuszczów nienasyconych.

W rzeczywistości, najczęściej nieprawidłowa czynność tarczycy w połączeniu ze stresem i dieta bogata w oleje wielonienasycone powodują gromadzenie się złogów tłuszczu w tętnicach.

Szczególnie nie wskazane są oleje roślinne, które zawierają bardzo dużo Omega-6. Oliwa z oliwek, to inna para kaloszy, gdyż zawiera antyzapalną Omegę -9, ale mam na myśli (szczególnie) fatalny olej rzepakowy, olej szafranowy, a także sojowy i lniany.

Co to są wielonienasycone tłuszcze roślinne?

Nienasycone oleje są ciekłe w temperaturze pokojowej.

Tłuszcze wielonienasycone, takie jak oleje z szafranu, kukurydzy, słonecznika, soi, czy olej bawełniany, wszystkie zawierają ponad 50 % kwasów tłuszczowych Omega–6. 

Przy czym olej szafranowy zawiera prawie 80 % Omega -6!

 

Naukowcy odkryli, że istnieją bardzo realne zagrożenia w spożywaniu większej ilości olejów z Omega-6 w naszej diecie. Idealny stosunek kwasów tłuszczowych Omega – 6 do Omega – 3 powinien wynosić 3:1, a są tacy, którzy utrzymują, że nawet 1:1 byłoby najlepiej. 

W rzeczywistości jest to trudne do przestrzegania w diecie.

Jednak unikanie stosowania kwasów Omega – 6 zawartych w olejach roślinnych, na korzyść Omega – 3 zawartych w tłustych rybach takich jak łosoś i makrela mogłoby przynieść dobre rezultaty. 

Ale co robić na diecie roślinnej? Co czynić? Co czynić?

Gdy:

Nie chcesz się starzeć, ale też nie chcesz jeść odzwierzęcych tłuszczów nasyconych. Nie mówiąc już nawet o przedwczesnym starzeniu, którego wręcz nienawidzisz, ale nie chcesz też jeść świeżego masła od krów, nawet tych karmionych trawą. Nie ma nawet mowy o świeżym tłuszczu zwierzęcym w postaci sadła, smalcu, czy podrobów. Żegnasz dwa razy, a kysz koszmarze.

Unikanie TFA jest koniecznością, bo nie chcesz przedwcześnie odłożyć widelca, ale co robić żeby jeść więcej tłuszczów nasyconych, pozostając nadal osobą roślinożerną?

Nawet kiedy używamy tak zwanych ” najzdrowszych” organicznych olejów roślinnych, które obejmują olej z oliwek, zarówno pieczenie, jak i smażenie tworzy wolne rodniki. Dlatego, że wszystkie oleje roślinne utleniają się, zwłaszcza te stosowane w kuchni. Przy czym powstają nie tylko transe TFA, ale tworzą się wolne rodniki , co jest już dla naszych ciał zabójcze.

SONY DSC

Jest roślinny olej nasycony, który nie utlenia się nawet w temperaturze 170 stopni Celsjusza i jest to organiczny olej kokosowy z pierwszego tłoczenia na zimno!

Dlaczego tłuszcze nasycone nie są TFA, czyli transami?

TFA, czyli tłuszcze transe mają owszem podobne właściwości do nasyconych kwasów tłuszczowych stosowanych w produktach smażonych i pieczonych, ale twierdzenie, że TFA działają jak nasycone kwasy tłuszczowe jest akurat bardzo niewłaściwe ze względu na ich strukturę cząsteczkową i inne działania biologiczne w organizmie.

tak wyglądają transy w użyciu, widziałaś to gdzieś?

O tym teraz się wiele pisze i odkręca się błędne info1

Świetnym rozwiązaniem dla wegan i wegetarian, semi wegetarian, czy też dla całego przekroju ludzkiego jest organiczny olej kokosowy z pierwszego tłoczenia na zimno.

Przy czym olej kokosowy jest nie tylko najzdrowszy wśród nasyconych tłuszczów, ale w ogóle jest jednym z najzdrowszych pokarmów, który można i należy spożywać codziennie.

Przyjrzyjmy się w takim razie najbardziej niezrozumianemu tłuszczowi, który jest faktycznie super jedzeniem.

Dlaczego olej kokosowy jest taki wyjątkowy w przeciwieństwie do innych tłuszczów?

Olej kokosowy składa się z kwasów tłuszczowych o średnich łańcuchach MCFA. Dwie trzecie wszystkich tłuszczów nasyconych w oleju kokosowym jest średniej długości łańcuchem tłuszczów nasyconych. To jest ważnym faktem i zasługuje na dodatkowe wyjaśnienie, bowiem tłuszcze MCFA w rzeczywistości pomagają nam schudnąć, obniżają poziom cholesterolu, poprawiają wyniki diabetykom i … zmniejszają ryzyko chorób serca.

Gdy jesz bio masło, tłuszcz jest spoko, ale kazeiny (nie spoko) pozbędziesz się klarowaniem masła

Wyobrażacie sobie jeszcze do niedawna taki tekścik, że tłuszcz nasycony może zmniejszyć ryzyko chorób serca? 

Jedną z najwybitniejszych zalet spożywania MCFA jest to, że te tłuszcze nie zaprzątają, ani wątroby, ani pęcherzyka żółciowego do ich trawienia, ani emulgowania. Oznacza to natychmiastowy odzysk energii i zwiększoną termogenezę (zwiększenie tempa metabolizmu w organizmie), co prowadzi do większej produkcji ciepła, jak również poprawę krążenia. 

Dla każdego człowieka z zaburzeniami trawienia tłuszczu lub usuniętym pęcherzykiem żółciowym, olej kokosowy jest najlepszym z możliwych rozwiązań, ponieważ jest niezwykle łatwo trawiony.

MCFA są także znane z ich właściwości przeciwbakteryjnych (mój wpis o próchnicy i oleju kokosowym) i przeciwgrzybiczych, dlatego spożywanie oleju kokosowego jest bardzo korzystne dla całego systemu immunologicznego. 

Dodatkowo olej kokosowy pomaga ludziom z niedoczynnością tarczycy, przez zwiększanie szybkości przemiany materii w organizmie, szybciej tworząc więcej energii.

Dr medycyny Ray Peatfizjolog, specjalista od hormonów, w tym progesteronu, na podstawie długoletnich badań twierdzi, że oleje wielonienasycone ingerują w czynności tarczycy. 

Nienasycone oleje blokują wydzielanie hormonu tarczycy, a gdy mamy do czynienia z niedoborem hormonu tarczycy, ciało jest generalnie wystawiane na zwiększony poziom estrogenów. Bowiem hormon tarczycy jest niezbędny do wytwarzania progesteronu i pregnenolonu. 

Hormon tarczycy jest potrzebny do korzystania i eliminacji cholesterolu, więc poziom cholesterolu może być podniesiony przez wszystko, co blokuje czynność tarczycy ( 2 )

To bardzo ciekawe, że wysoki poziom cholesterolu nie jest oznaką jedzenia zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych. Wysoki poziom cholesterolu w wielu przypadkach jest spowodowany słabą pracą tarczycy, a także (o czym wszyscy wiemy) nadmiernym spożyciem cukrów w kontekście jedzenia tłuszczu.

Które tłuszcze są nasycone i dlaczego ich potrzebujesz?

Nasycone kwasy tłuszczowych są częściowo stałe w temperaturze pokojowej i pochodzenia zwierzęcego znajdują się w mięsie, drobiu, smalcu, w skórze drobiu, w pełnym mleku, w jajach, serach. 

Oraz pochodzenia roślinnego takie jak olej kokosowy i olej palmowy.

Dlaczego nasz organizm potrzebuje nasyconych kwasów tłuszczowych, aby zachować zdrowie i … młodość?

1. Tłuszcze nasycone stanowią co najmniej 50% tłuszczu w błonach komórkowych – są składnikiem fosfolipidów w każdej komórce. Nasycone kwasy tłuszczowe dają naszym komórkom integralność strukturalną, więc ściany komórkowe nie są słabe i mogą chronić wnętrza komórek.

2. Nasycone kwasy tłuszczowe odgrywają istotną rolę w zdrowiu naszych kości. Wapń może być skutecznie wykorzystany przez kości, gdy co najmniej 50 % spożywanych tłuszczów stanowią te nasycone.

3. Nasycone kwasy tłuszczowe rzeczywiście obniżają poziom lipoprotein we krwi, co prowadzi do ochrony przed chorobami serca, a nadmiar paliwa z olejów roślinnych zwiększa poziom lipoprotein.

4. Nasycone kwasy tłuszczowe chronią wątrobę przed skutkami związanymi z piciem alkoholu i innymi toksynami, w tym popularnymi środkami przeciwbólowymi.

5. Nasycone kwasy tłuszczowe są potrzebne do prawidłowego wykorzystania kwasów Omega -3, gdyż pomagają lepiej zatrzymywać w tkankach omega-3, gdy nasza dieta jest bogata w tłuszcze nasycone (zwłaszcza oleju kokosowego organicznego i z pierwszego tłoczenia na zimno. )

6. Nasycony kwas stearynowy znaleziony w wołowinie i kakao, oraz kwas palmitynowy w oleju z orzecha kokosowego są bardzo korzystne dla pracy serca, dlatego, że tłuszcz całego mięśnia sercowego jest wysoce nasycony. Serce czerpie z tej rezerwy tłuszczu w czasie stresu.

7. Nasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oktanowy obficie występuje w oleju kokosowym, a ma właściwości przeciwgrzybiczne i pozwala na zmniejszenie przerostu drożdży Candida, a jak wiemy przerost Candida jest obecnie powszechny w ciele społeczeństwa.

8. Podczas, gdy tłuszcze nasycone podnoszą zarówno zły, jak i dobry cholesterol, to TFA (czyli tłuszcze trans), jak również nadmiar spożywania kwasów tłuszczowych Omega-6 podnoszą tylko złe, o niskiej gęstości Lipo – białko ( LDL), które zwiemy złym cholesterolem, zaś tłumią dobre Lipo – białko (HDL), które nazywamy dobrym cholesterolem.

Czyli role się niejako odwróciły? Łi

I co my tu mamy? Nasycone (łosoś) i nienasycone (reszta), czyli mogą się utleniać, ale dasz radę 🙂

Podsumowując:

Całkowite unikanie TFA jest koniecznością i tutaj nie ma żadnych poziomów tolerancji. TFA są to poważni przestępcy i winowajcy wielu zwyrodnień ludzkich cielsk.

Radziłabym też unikanie spożywania niektórych wielonienasyconych olejów (oczywiście z powodu diabelnie wysokiego poziomu kwasów tłuszczowych Omega – 6 ), takich jak olej lniany, oraz całkowicie unikać olejów kukurydzianych, sojowych, szafranowych oraz rzepakowych.

Natomiast zacząć spożywać olej kokosowy, co bardzo ważne organiczny i z pierwszego tłoczenia na zimno, bo inna forma obróbki tego oleju jest bardzo dla niego nie pożądana, a przede wszystkim dla jego konsumentów.

Oczywiście te wszystkie rzeczy, które wypływają obecnie jako rewelacje były znane już od dawna, ale nie były na rękę wielu korporacjom i rządom. 

Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia, surowe masło, czy czysty smalec od zawsze były zbyt drogie i nieporęczne, co innego utwardzone oleje roślinne z masą innych załączników.

Źródła: 3 , 4 , 5

Olej kokosowy – kontrowersje

Po wpisaniu w Google takiego hasła: Coconut Oil and Health Controversy wyskakują badania takie jak to , które potwierdzają to co napisałam wyżej.

Albo takie umiarkowane zachwyty.

Tak czy siak tu i teraz jest supcio, siedźmy więc tu razem


JA I PSZENICABlog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.

Rzuć też może gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w naszym Wellness Sklep


Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.