Sprzątanie. W Japonii im mniejsi tym bardziej robią to sami!

dzieci, ziemia, this is bio, pepsi eliot

Sprzątanie. W Japonii im mniejsi tym bardziej robią to sami!

Hej Kochanie, już wkrótce blog zmieni swoją szatę, bo jest taka potrzeba i obok codziennych wpisów pojawi się dział z „niusikami”. Krótkimi wpisami wynikłymi z sytuacyjnej potrzeby serca, niekiedy ciekawości ego. Oto jeden z niusików:)

Niejednokrotnie Pepsi pisała o tym, że sprzątanie jest doskonałym sposobem na wyciszenie się i wyzerowanie. Dlaczego? Sprzątając możesz wejść w bardzo prostą czynność, możesz obserwować siebie sprzątającą (o ile nie będziesz wykonywać czynności z automatu), możesz niepostrzeżenie zacząć rezonować z czymś 0 wiele fajniejszym dla Ciebie niż dotychczas.

Sprzątanie jest też symbolem.

Jak napisał Tolle:

Jeśli doprowadzisz do porządku własne wnętrze, to, co na zewnątrz samo ułoży się we właściwy sposób.

I odwrotnie

Porządek wokół Ciebie może przenieść się na ład w Twoim ciele. Ciało kocha porządek.

Kosmos z greckiego – κόσμος – oznacza właśnie: porządek, szyk, upiększenie

Japończycy zdają się o tym wiedzieć! W wielu szkołach w Japonii nie zatrudnia się sprzątaczek i pracowników stołówek. Uczniowie robią to sami. Sprzątają klasy i korytarze, wydają posiłki, myją naczynia, sortują i wyrzucają śmieci.

Nie tylko uczy ich to samodzielności i organizacji czasu, ale pokazuje, że sprzątanie może być przyjemne – dzieci spędzają czas razem, pomagają sobie, dzielą się obowiązkami. Porządek nie kojarzy im się z karą, ale z codzienną rutyną, czymś oczywistym i miłym. Przestrzeń, którą się opiekują staje się ich przestrzenią, w której czują się bezpiecznie i dobrze.

Uczniowie mówią, że są wdzięczne sobie nawzajem, że sprawia im to przyjemność, że doceniają ten czas.

Moglibyśmy nauczyć się tego od naszych wschodnich małych przyjaciół!

Źródła: 1

uściski!:)


Emanuela Urtica, pisarka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.


Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.

Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w naszym  Wellness Sklep


Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.