Sukces fizyczny i zdrowie Twojego ciała zależy od Witaminy C

Sukces fizyczny i zdrowie Twojego ciała zależy od Witaminy C

Gdy chcesz budować mięśnie i stracić tłuszcz, zapewne obierzesz aktywny tryb życia. Jednak Twój sukces jeśli chodzi o zadowolenie z ciała będzie zależny również od wystarczającej ilości Witaminy C!

Jak wiesz, ze sportem jestem związany już wiele lat. Moja suplementacja opierała się na różnych produktach. Jedne okazały się bardzo przydatne, a niektóre mniej. Suplementy często rotowały, lecz zawsze i niezmiennie w moim domu musi być Witamina C

Czym jest witamina C i kto jej potrzebuje?

Witamina C jest cudem i potrzebujesz jej Ty 🙂

Oczywiście na tym blogu wszyscy dużo wiedzą o Witaminie C, ale chcę jeszcze dodać swoje 3 grosze.

Zwykle znajdziesz ją pod takimi nazwami jak kwas l-askorbinowy czy askorbinian sodu. W bardziej złożonych suplementach bywa wzbogacona bioflawonoidami (z cytrusów), czyli w zbliżonej formie do tej w naturze.

Witamina C jest jedną z najważniejszych i najbezpieczniejszych witamin, od których powinieneś rozpocząć każdy dzień.

Każdy nawet najdrobniejszy stan zapalny (nawet ugryzienie komara, nie mówiąc o pająku) sprawia, że poziom witamy C w ciele spada. Dlatego Witamina C jest pierwszą rzeczą, po którą sięgają ludzie, gdy zmagają się z przeziębieniem. Jest bezpieczna w tym sensie, że jej nadmiar po prostu wydalamy jest z moczem w ciągu 24 godzin.

Tak zwany stan nasycenia Witaminą C (do którego doprowadzamy kalibracją wg protokołu witaminowego dr. Cathcarta, ale to działka Pepsi) powoduje próg jelitowy, czyli odczuwamy kręcenie w brzuchu, co oznacza, że nasze ciało ma dość Witaminy C.

UWAGA NOWOŚCI W SKLEPIE This is Bio:  LIPOSOMALE TiB 

Dla dociekliwych:

Liposomalna forma witaminy C, czyli liposomal C powoduje, że witamina C omija drogę jelitową i bezpośrednio z krwi jest wchłaniana do komórek ciała. Z tego powodu liposomal C jest w stanie zastąpić ( w znacznie mniejszych ilościach) nawet wlewy dożylne ze specjalnie przygotowanego askorbinianu sodu. Liposomal C nie powoduje więc progu jelitowego, lub bardzo znikomy.

Witamina C jest przeciwutleniaczem, a więc co to jest przeciwutleniacz?

Inaczej antyoksydant, albo antyutleniacz.

Antyoksydanty to związki usuwające z organizmu człowieka nadmiar wolnych rodników. A właściwie neutralizujące wolne rodniki.

Rocky po treningu musiał neutralizować sporo wolnych rodników 🙂

Zwykle wiemy o wolnych rodnikach tlenowych tyle, że są złe ale czy na pewno i dlaczego?

Otóż każda z naszych komórek ( jest ich lekko, kilkadziesiąt bilionów) potrzebuje stałego dopływu tlenu. Tlen jest niezbędny do pracy mózgu, serca, mięśni, o czym wiesz. Jednak właśnie wtedy, każda komórka uwalnia reaktywne pochodne tlenu, czyli wolne rodniki.

Właściwie wszystko co robisz Ty i Twoje ciało przyczynia się do powstawania tych jakby „wybrakowanych” na 2 sposoby (powodują nadtlenienie, lub niedotlenione komórek) cząsteczek. Czyli nie tylko zła dieta, stres, czy choroba, ale również każda aktywność fizyczna sprawia, że wolne rodniki tlenowe zaczynają się mnożyć. Okazuje się, że są nam niezbędne, jednak ich nadmiar sprawia, że zaczynamy jakby „rdzewieć” od środka.

Upraszczając sprawę, gdy zachodzi zagrożenie dla Twojego organizmu w postaci bakterii, wirusów czy wszelkich intruzów, wolne rodniki zaczynają swoją pracę. Osłabiają działanie niechcianych intruzów i pomagają je zwalczyć.

Problemem jest to, że zaraz po jak najbardziej właściwym działaniu wolnych rodników, powinny zostać zneutralizowane.

TU KUPISZ SUPER PRZECIWUTLENIACZ zmieloną
JAGODĘ ACAI 100 ORGANIC This is Bio
dobry dodatek do zielonych szejków

Neutralizują je właśnie przeciwutleniacze, dlatego tak ważna jest równowaga wolnych rodników, w stosunku do antyoksydantów

W innym przypadku Twój organizm będzie narażony na stres oksydacyjny

Badania  potwierdzają, że wolne rodniki tlenowe przyczyniają się do rozwoju takich schorzeń jak :

– miażdżyca

– choroby krążenia
– zawały
– udary
– zapalenie stawów
– nowotwory żołądka, płuc i jelita grubego
– Parkinsona
– cukrzyca
–  Alzheimer

Witaminy A, C, E, karotenoidy, bioflawonoidy, cynk, selen, a także koenzym Q, to przeciwutleniacze, o które szczególnie musimy zadbać

Przeciwutleniacze mogą również zmniejszyć uszkodzenia ciała spowodowane toksynami, chemikaliami i zanieczyszczeniami zawartymi w dymie papierosowym!

Witamina C na sprawne stawy i mocne kości sportowców (i nie tylko)

Kwas askorbinowy odpowiada za elastyczność stawów. Kolagen wytwarzany przy udziale witaminy C jest najważniejszym składnikiem białkowym w chrząstkach stawowych. Wpływa na elastyczność, wytrzymałość i amortyzacje stawów.
Podczas stanów zapalnych stawów poziom witaminy C drastycznie się zmniejsza w mazi stawowej (według badań, aż o 80%).
Witamina C uczestniczy w tworzeniu kolagenu i podnosi jego syntezę.

Witamina C pomaga zniwelować czy wręcz usunąć masę schorzeń, jednak często zastosowanie samej witaminy C nie wystarcza.

Żeby duże dawki Witaminy C miały zbawienny wpływ na wydolność treningową, powinna współdziałać z dużymi dawkami B6, B12, cynku, kwasu foliowego i choliny.

Frank Mcgrath tylko udaje smutnego do fotki, wiemy,
gdyż wpadł kiedyś (i jego słynna łapa) do Gym & Juice

Witamina C, a mężczyźni

Ważne, że w przypadku mężczyzn, witamina C pomaga utrzymać testosteron na wysokim poziomie, jednocześnie wspierając obniżanie kortyzolu.

Pomaga wspiąć się ciału na najwyższy poziom wydajności każdego dnia.

Witamina C przy endometriozie

W przypadku kobiet z endometiozą, witamina C chroni przed zwiększonym przepływem krwi podczas menstruacji.
Zapobiega nadmiernemu krzepnięciu krwi poprzez regulację protrombiny, trombiny i thrombokinasy w ciele.

Kobiety mogą również korzystać z witaminy C w czasie cyklu miesiączkowego, ponieważ wzmacnia funkcje wątroby w celu zrównoważenia poziomu estrogenów.

O endometriozie Pepsi pisze tutaj.

Spalanie tłuszczu a witamina C

Jeśli dostarczamy naszemu organizmowi odpowiednią ilość witaminy C, to pozytywnie wpłyniemy na spalanie tkanki tłuszczowej. Nie bez powodu dietetycy namawiają Cię na spożywanie owoców i warzyw, dostarczających dużą dawkę tej witaminy.

Dla przypomnienia, L-Karnityna jest niezbędna do procesu zamiany tłuszczu w energię, lecz aby tak się stało, ciało musi dostać właśnie witaminę C, która pobudza karnitynę.

Ile witaminy C potrzebujesz?

Wszystko zależy od tego, ile wolnych rodników Twój organizm generuje. Czy cierpisz z powodu jakiegoś stanu zapalnego? Wpływ ma także Twoja dieta i aktywność fizyczna.

Sportowcy i palacze potrzebują więcej, 4-10 gramów witaminy C dziennie

Przeciętny człowiek, który prowadzi „zdrowy tryb życia”, potrzebuje od 1 do 3 g dziennie. Gdy Twoje ciało osiągnie graniczny punkt (tak jak przy kalibracji dr. Cathcarta) wysoki poziom witaminy C spowoduje biegunkę (zwykle wywołany spożyciem powyżej 10g).

Ciekawostki:

Gdzie znajdziesz dużo witaminy C (w 100 g)?

rokitnik zwyczajny 500-1000 mg
dzika róża 430 mg
pietruszka 80 mg
czarna porzeczka 160 mg
cytryna 53 mg

Obróbka termiczna witaminy C

Witamina C niestety „ginie” w wysokiej temperaturze (naprawdę wysokiej, raczej smażenie wchodzi tu w grę) i dzieje się to tym szybciej, im wyższa jest temperatura. Wyjątkiem jest papryka. Nawet poddając ją obróbce termicznej, biodostępność witaminy C nie ulega istotnej zmianie. Pomyśl więc o papryce i jej zapasach w zimie 😉

TU KUPISZ WITAMINĘ C 1000+ TIB o przedłużonym działaniu (kwas l-askorbinowy i bioflawonoidy), oraz naturalne kwercetyna, rutyna i hesperydyna

Z czym łączyć witaminę C?

Rutyna jest jednym ze związków, które zwiększają przyswajanie witamuny C przez Twój organizm. Spowalnia ona utlenianie witaminy C.

Całkiem niezłe ilości rutyny znajdziesz w kaszy gryczanej, podbiale i owocu czarnego bzu. Witamina C lubi także towarzystwo flawonoidów. Co ciekawe, znajduję się też w yerba mate.

Nie łącz bez kropli octu jabłkowego

Z czym nie łączyć witaminy C?

Na pewno słyszałeś, że witamina C zawarta w pomidorze ginie, gdy spotka się z ogórkiem. Czy jednak wiesz, że z takiej samej przyczyny nie powinno łączyć się pomidorów z dynią, cukinią i bakłażanem? Spowodowane jest to wysoką zawartością askorbinazy, która rozkłada witaminę C.

TIP:

Unikniesz tego, zakwaszając taką sałatkę przez dodanie odrobiny octu jabłkowego.

Witamina C pomaga na ból zęba

Czy wiesz, że ból zęba możesz uśmierzyć witaminą C? Wystarczy, że rozpuścisz 3 g kwasu askorbinowego w szklance letniej wody i przepłuczesz nią jamę ustną. Witamina C zadziała przeciwzapalnie i znacznie uśmierzy ból, do tego zacznie działać już po kilku sekundach.

Tak samo zadziała wspomniana wcześniej stukrotnie kalibracja wg dr. Cathcarta

Źródła: 1, 2, 3

Pozdro!


o-sobieRadek Sojka zwolennik zdrowego stylu życia, sportowiec zgłębiający wiedzę z zakresu diety klinicznej, kulturystyki oraz mechaniki ćwiczeń. Twój pomocnik w osiągnięciu umięśnionej/wymarzonej sylwetki.

Możesz go spotkać w Gym & Juice  M1 Kraków


Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.

Rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy, pokarmy i kosmetyki  znajdziesz w naszym Wellness Sklep


Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.