Twój testosteron, czyli niesamowite informacje o witaminie C, o czym się milczy!

W ulubionym miejscu – Gym & Juice M1 Kraków:)

Twój testosteron, czyli niesamowite informacje o witaminie C, o czym się milczy!

Witamina C (kwas l-askorbinowy) zdecydowanie jest najpopularniejszym, najbardziej przebadanym i użytecznym suplementem na naszym globie.

Jest też bardzo ważny powód stosowania witaminy C, o którym się nie mówi
Mianowicie chodzi o wpływ witaminy C na poziom testosteronu

Kwas l-askorbinowy doskonale rozpuszcza się w wodzie, a jego główną funkcją jest działanie przeciwutleniające.
Podobnie działa witamina E tyle, że rozpuszcza się w tłuszczach.

Sęk tkwi w tym, że witamina C jest także pro-utleniaczem.
A oznacza to, że działanie kwasu na Twój organizm zależy od tego czego Twój organizm potrzebuje w danym momencie.

Witamina C jest niezbędna w biosyntezie wielu enzymów ciała. Między innymi aktywuje asymilację żelaza i wpływa na syntezę kortykosteroidów a także niektórych neuroprzekaźników. Utrzymuje prawidłowy stan tkanki łącznej, jest potrzebna w syntezie kolagenu, wzmacnia dziąsła i zęby oraz zabija bakterie wywołujące próchnicę zębów.

Dodatkowo wzmacnia odporność organizmu na infekcje.

Sprzyja gojeniu się ran.

Stabilizuje psychikę.

Bierze udział w przemianach tyrozyny, oraz ma wpływ na zachowanie prawidłowego potencjału oksydacyjnego w komórce.

Ciekawostka:

Witamina C podana z razem z czosnkiem niesamowicie polepsza produkcję tlenku azotu a zatem i przepływ krwi.

Pamiętajcie o tym ciśnieniowcy!

Przy okazji, dobry wpis Sportello: 12 sposobów na zwiększenie poziomu tlenku azotu

i się zaraz zacznie …

A więc jak witamina C wpływa na poziom testosteronu u mężczyzny?

Zacznijmy od podstaw:

Choć testosteron jest jak najbardziej męskim hormonem, również jest życiodajny dla kobiet. Testosteron decyduje o sprawności fizycznej jak i umysłowej. Obydwie płci czerpią z niego korzyści, lecz w zupełnie inny sposób.

U młodych chłopców testosteron pozwala przemienić się w mężczyznę. Uwidacznia się męska sylwetka, nasila chęć rywalizacji i zwycięstw, a do tej pory niezauważane dziewczyny, stają się obiektem westchnień.

Testosteron: produkcja w jądrach i … jajnikach

Jest to podstawowy męski steroidowy hormon płciowy należący do androgenów. Produkują go głównie jądra, a precyzyjniej ich wyspecjalizowane śródmiąższowe komórki Leydiga. Małą ilość testosteronu wytwarza też, kora nadnerczy, jajniki i łożysko (oczywiście w czasie ciąży).

Poziom testosteronu odpowiedni dla mężczyzny: wynosi od 2,2 do 9,8 ng/ml krwi.
Poziom testosteronu odpowiedni dla kobiety: 0,2-0,8 ng/ml

Czynniki, które głównie wpływają na ilość testosteronu u kobiet, to wiek, masa ciała i ciąża.

Po co kobiecie testosteron?

Kobiety, w górnych granicach normy, lecz o prawidłowym stężeniu testosteronu charakteryzuje sprawne ciało i umysł. Najczęściej są szczupłe, mają sprawne, sprężyste mięśnie i sporo energii. W sytuacjach stresujących łatwiej się koncentrują i mobilizują do działania.

Z drugiej strony, wysoki poziom testosteronu towarzyszy dysfunkcjom jajników, ale może też świadczyć np. o chorobie nadnerczy. 

Pamiętaj, że poziom testosteronu wybiegający poza normę jest zdecydowanie niewskazany dla kobiety i należy skonsultować wyniki z lekarzem.

„W” odwróciło się do góry dnem i udaje, że jest „M” :), czyli  ulubiona pozycja Radosława (dopisała peps)

A teraz seria badań dla dociekliwych:

Badania A

Rekonstrukcja fotoreceptorów hormonów przez proces przenoszenia elektronów. Potencjalne konsekwencje biologiczne i medyczne. Przeprowadzone przez: Sekcja Biologii Promieniowania, Uniwersytet Wiedeński & Zakład Endokrynologii Ginekologicznej i Rozmnażania, Akademia Medyczna w Wiedniu, Austria.

Przedstawione wyniki po raz pierwszy dowodzą, że hormony pochodzące z procesu emisji elektronu, można z powodzeniem regenerować przez przenoszenie elektronów z silnego dawcy elektronów, takiego jak witamina C.

Mega ważny dowód.

Badania przeprowadzono za pomocą: progesteronu , testosteronu i estronu, jako przedstawicieli hormonów.

A przy okazji:

Wyniki dotyczące regeneracji hormonów przez przekazywanie elektronów, od dawcy elektronów oferując nową, obiecującą metodę terapii hormonami. W wyniku regeneracji hormonów oczekuje się zmniejszenia wytwarzania się rakotwórczych metabolitów.

Interesujące było zbadanie możliwej regeneracji testosteronu w oparciu o transfer elektronów Witaminy C.
Przy badaniu in-vitro stwierdzono, że witamina C, może regenerować uszkodzone cząsteczki testosteronu aż o 58% – gdyż jest dawcą elektronu.

W podobnym badaniu witamina C przyczyniała się do zwiększenia testosteronu w testowanych komórkach Leydigowych ze względu na regulację enzymów.

ponownie do góry dnem

Badania B

Wpływ kwasu askorbinowego na syntezę testosteronu in vitro szczurzych jąder. Biedne szczury. Przeprowadzone przez: Toxicology Laboratory, Osmania University College for Women, Hyderabad, Indie.

W badaniu opisano wpływ kwasu askorbinowego na aktywność dehydrogenazy testowej steroidów jądrowych i stężenie testosteronu, stosując testy in vitro szczurzego jądra. Zaobserwowano znaczną stymulację aktywności enzymów i wzrost zawartości testosteronu .

Badania te udowodniły, że witamina C chroni komórki pęcherzykowe jądra, przed czynnikami stresogennymi. Tym samym zachowuje poziom testosteronu. Czynniki stresogenne to: alkohol, stres, hałas, ołów, oparzenia, kadm, antybiotyki, arsen, PCB, aluminium, alfatoksyny i endosulfan.

Czyli potwierdzają się zalecenia dr. Clark, aby posypywać kwasem askorbinowym (jak solą z solniczki) wszelkie pożywienie podejrzane o pleśnie, np. orzechy, sałata, przecier pomidorowy etc – wpis Pepsi:Czy w Twojej solniczce jest już witaina C, czyli jak prosto zgładzić pleśń?

Podobne działanie ochronne obserwowano u ludzi. W każdym z przypadków stresogennych kwas l-askorbinowy pełnił bardzo ważną funkcję.

W źródłach na końcu artykułu załączam opis do każdego stresogennego czynnika, który wyżej wymieniłem.

dragon flag (smocza flaga) – bardzo wygodna

Badania C

A więc kwas askorbinowy wyraźnie chroni cząsteczki testosteronu przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, ale czy może zwiększyć poziom testosteronu w zdrowych gonadach?

Gonada w kwestii przypomnienia to narządy płciowe umożliwiające produkcję męskich bądź żeńskich komórek rozrodczych. Badanie na gryzoniach sugeruje, że TAK, a w przypadku ludzi witamina C istotnie zwiększała jakość plemników, ruchliwość i objętość. Chociaż  bezpośredni wpływ witaminy C nie wykazał znacznego wzrostu poziomu testosteronu.

M1 Kraków – Gym & Juice – tutaj można spotkać łapę Radka i pogadać z jej właścicielem o suplach i nie tylko

Badania D

Istotne jest, że suplementacja witaminą C jest znana z efektów obniżających stężenie kortyzolu (hormonu stresowego). To z kolei powinno poprawić stosunek testosteronu i kortyzolu do wyrzutu testosteronu, tworząc bardziej anaboliczne środowisko w organizmie.

Kortyzol i testosteron są jakby przeciwległymi stronami medalu. Kortyzol jest niemal jak „wróg, gdy jesteś zainteresowany utrzymaniem poziomu testosteronu na wysokim poziomie

Wpływ suplementacjii witaminą C na peroksydację lipidową, uszkodzenie mięśni i zapalenie po 30 minutach ćwiczeń przy 75% VO2max. Przeprowadzone przez: Zakład Fizjologii Ćwiczenia, Uniwersytet Guilan, Rasht, Iran

Badanie przeprowadzono na 16 uczestnikach. Część z nich poddała się suplementacji Witaminą C, natomiast druga grupa dostała placebo.
Uczestników poddano 30min wysiłkowi z 75% intensywnością dla organizmu.

W grupie badanych z Wit. C obserwowano znaczny wzrost liczby limfocytów bezpośrednio po wysiłku fizycznym w porównaniu do ćwiczeń wstępnych. Stężenia kortyzolu w surowicy znacząco spadły po suplementacjii w porównaniu z wartością wyjściową, a także zmniejszyły się po 2-ch i 24 godzinach po wysiłku fizycznym w porównaniu do grupy placebo.

… 131, 132, 133, 134 …                                            …  657, 658, 659, 660 …                    cdn:)

Wnioski nasuwają się same:

Suplementacja Witaminą C zapobiega utracie lipidów wywołanej wysiłkiem fizycznym i uszkodzeniami mięśni, ale nie ma wpływu na markery zapalne.

Suplementacja witaminą C może zmniejszyć kortyzol po wysiłku u osób wykonujących ćwiczenia podobne do półmaratonu lub maratonu w gorących warunkach.

Witamina C podnosi poziom testosteronu – lecz nie bezpośrednio. Biorąc pod uwagę wszystkie badania wiemy już, że organizm utrzymuje witaminę C w różnych tkankach jak: jądra, gruczoły przysadki, tarczycy, wątrobie itp.

Dodatkowo uzupełniając kwas askorbinowy chronisz cząsteczki testosteronu od uszkodzeń utleniających w czasie stresu.

W dzisiejszym życiu nie da się uniknąć stresu, przetworzonego jedzenia ( to by się może i dało:), toksyn ze strony środowiska, siedzącego trybu życia czy stresu oksydacyjnego atakującego męskie gonady (obniżające jakość nasienia.). Do tego coraz więcej osób zmaga się z otyłością i właśnie siedzącym trybem życia.

Na szczęście na ratunek biegnie WITAMINA C

Więc kto mógłby skorzystać z suplementacji witaminą C?

Odpowiedź: każdy

Każdy, kto chce ochronić swoje gonady przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Jeśli dotyczą Cię problemy z badania B zaleca się zwiększenie podaży kwasu l-askorbinowego (także innych przeciwutleniaczy) aby chronić cząsteczki testosteronu przed uszkodzeniami komórkowymi.

Drugą grupą są ci intensywnie uprawiający sport. W przypadku sportowców kwas l-askorbinowy pomaga w hamowaniu kortyzolu, a tym samym poprawi stosunek testosteronu do kortyzolu na rzecz anabolizmu.

Jaka dawka ? Profilaktyka: 1-3g dziennie

Jeśli jesteś narażony na stres, bądź na związki wywołujące stres oksydacyjny w organiźmie zastosuj min. 5g w celu ochrony komórek leydig-a przed uszkodzeniami.

Aby obniżyć wzrost kortyzolu, po wysiłku dodaj 1-3 g kwasu askorbinowego TiB.

witamina c, this is bio, kwas l-askorbinowy

TU KUPISZ SPRAWDZONĄ WITAMINĘ C 1000+ TiB Z BIOFLAWONOIDAMI Z CYTRUSÓW, RUTYNĄ, KWERCETYNĄ, HESPERYDYNĄ … O PRZEDŁUŻONYM DZIAŁANIU

Jaka jest najlepsza forma witaminy C do uzupełnienia?

Kwas l-askorbinowy jest całkiem niezły, lecz korzystniejszy będzie kompleks z wyciągiem z naturalnych owoców czy roślin, jak WITAMINA C 1000 + TIB.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14

A tutaj Pompa też wypowiedział się w temacie testosteronu, … czyli klasyczne objawy niskiego testosteronu


o-sobie

Radek Sojka zwolennik zdrowego stylu życia, sportowiec zgłębiający wiedzę z zakresu diety klinicznej, kulturystyki oraz mechaniki ćwiczeń. Twój pomocnik w osiągnięciu umięśnionej/wymarzonej sylwetki.

Możesz go spotkać w Gym & Juice  M1 Kraków


Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.

Rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy, pokarmy i kosmetyki  znajdziesz w naszym Wellness Sklep


Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.