logo
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
58 129 861
278 online
26 760 VIPy

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum
 • Wiem tyle co zjem :))

  raw dom

  Różne racje o witarianizmie

  80/10/10, czyli problem tłuszczu na diecie raw

  Dlaczego surowe diety o wysokiej zawartości tłuszczu nie mają sensu?

  Więc chcesz jeść na surowo? Jak to zrobić? Gdzie będziesz szukać kalorii? Z zielonych warzyw liściastych?

  Są fantastyczne dla nas, mają niską zawartość tłuszczu i dostarczają wielu minerałów, których potrzebujemy, ale nie ma sposobu, abyś pokrył nimi swoje zapotrzebowanie kaloryczne.

  Będąc umiarkowanie aktywnym muszę jeść 3000 kalorii dziennie, co oznacza, że będę zmuszony zjeść np 98 głów sałaty, aby zaspokoić moje potrzeby. Mój żołądek nie mógłby sobie z tym poradzić i szczerze mówiąc, mało kto, jeśli wogóle mógłby. Byłbym cały czas zaangażowany jedzeniem gdybym próbował żywić się tylko warzywami.

  Może więc zjemy kilkaset kalorii z warzyw, ale skąd czerpać resztę? Zasadniczo masz dwie możliwości: tłuszcze lub węglowodany.

  Z całym szacunkiem dla dr. Douglasa Grahama, najwięcej surojadów obiera drogę w towarzystwie średnio co najmniej 60% kalorii z tłuszczu, gdy tymczasem zawartość tłuszczu w diecie przeciętnego Amerykanina wynosi 40%.

  Skąd pochodzi tłuszcz w diecie witarianina? Owoce takie jak awokado, orzechy i oliwki, pasztety z orzechów, masła orzechowe, surowe sery i majonezy z ziaren, surowe oleje roślinne i krakersy.

  Ostatnio otrzymałem maila od kogoś, proszącego mnie o wyjaśnienie, dlaczego powinien być na diecie raw, ale nisko tłuszczowej. Dałem mu bardzo szczegółowe wyjaśnienia, a on powiedział, że nie zgadza się z tym, stwierdzając, że awokado ma właściwości „magiczne”, a my potrzebujemy dużo tłuszczu. Ta pobożność w stosunku do tej gruszki smaczliwki, może być bardzo łatwo podważona. Na prawdę jest wiele artykułów naukowych obalających „magiczne” właściwości awokado i byłoby głupotą takie demonizowanie tłuszczu.

  Tłuszcz jednak nie jest zły. Tłuszcz jest dla nas dobry. Twoje ciało nie mogłoby obyć się bez tłuszczu. Jest prawie niemożliwe, aby być na diecie pozbawionej tłuszczu. Zielone warzywa liściaste średnio zawierają około 10 -12 procent tłuszczu, natomiast np. pomarańcze zawierają 2 procent. Organizm wykorzystuje tłuszcz do produkcji hormonów, do regulowania wchłaniania składników odżywczych i wydalania produktów przemiany materii.

  Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (które organizm nie może produkować), muszą być spożywane z żywnością. Jak je zdobyć? Dwa tysiące kalorii z owoców i 300 kalorii z zielonych warzyw liściastych zaspokoi twoje dzienne zapotrzebowanie.

  Nie ma potrzeby w ogóle dla nikogo do jawnej konsumpcji tluszczu, choć nie ma nic złego w tym zakresie. Istnieje jednak wiele powodów, aby nie spożywać zbyt dużo tłuszczów i awokado nigdy nie będzie niestety „magiczne”.

  Konsekwencje nie przestrzegania nisko tłuszczowej diety

  Surowa dieta musi być nisko tłuszczowa. Tylko dlatego, że tłuszcz jest surowy i pochodzenia roślinnego nie znaczy, że jest nieszkodliwy.

  Jedzenie tłuszczu zamiast węglowodanów (z owoców i warzyw) prowadzi do wahania nastroju, braku energii i niedostatku składników odżywczych w dłuższym czasie. Może być przyczyną wielu groźnych chorób, w tym tych których szczególnie chcemy uniknąć będąc na diecie witariańskiej.

  Nawet jeśli utrzymasz odpowiednią wagę, będziesz stale walczyć z pragnieniem powrotu do potraw gotowanych, by zaspokoić swój mózg.

  Surowy tłuszcz odkłada się w tętnicach. Znane sa przypadki kiedy rawfoodowcy, którzy jedzą dużo tłuszczu muszą poddać się operacji pomostowania tętnic wieńcowych. nawet znane poddać się operacji pomostowania tętnic wieńcowych.

  Tłuszcz na surowej diecie może być przyczyną cukrzycy typu II

  Można zachorować na cukrzycę typu II będąc na wysoko tłuszczowej diecie raw.

  Naukowcy z Uniwersytetu Duke odkryli, że mogą wywołać cukrzycę u myszy zwiększając ich spożycie tłuszczu do 40 procent kalorii lub wyżej, lub mogli łatwo odwrócić chorobę ograniczając spożycie przez myszy tłuszczu do 10 procent kalorii.

  Te myszy mogły jeść tyle cukru i węglowodanów, ile im się podobało. Jak długo przebywały z dala od tłuszczu, cukrzyca im mnie groziła. Z Ludźmi jest podobnie. Będziesz jeść wszystkie ulubione owoce o niskiej zawartości tłuszczu i nie będziesz miał żadnych problemów z poziomem cukru we krwi.

  Cukrzycy typu II można zapobiec i odwrócić jej przebieg surowa dietą niskotłuszczową. W ten sposób dr. Doug Graham leczy wielu swoich pacjentów.

  Statystycznie, populacje, które jedzą głównie węglowodany (np. owoce o niskiej zawartości tłuszczu) rzadko chorują na cukrzycę, a te, które mają cukrzycę typu dwa często spożywają nadmierną ilośc tłuszczu w swych dietach.

  Nawet przy cukrzycy typu I, która jest bardzo trudna i uznawana za nieuleczalną, niskotłuszczowa surowa dieta wybitnie poprawia stan zdrowia. Insulina działa mniej skutecznie, gdy ludzie jedzą tłuste potrawy.

  Tłuszcz: Przyczyna Candida

  Candida to naturalne drożdże, które nasze ciało tworzy kiedy karmimy je nadmiarem cukru w naszej krwi. Powodem rozwijania się candidy w organizmie jest to, że zbyt dużo uwięzionego cukru jest w krwiobiegu, ale nie z powodu, który mógłby wydawać się logiczny, że jesz za dużo cukru.

  Każda ilość pożywienia w postaci tłuszczu, białka oraz węglowodanów, które spożywamy musi zostać przekształcona przez organizm w cukry proste, zanim będzie mogła być wykorzystywana przez organizm. Więc nawet jedzenie 100 procent tłuszczu w diecie będzie zawsze stanowiło cukier w krwiobiegu. ??????

  Rozwiązanie leży w kwestii, dlaczego cukier jest uwięziony we krwi kiedy jesteśmy na diecie wysoko tłuszczowej. Kiedy tłuszcz jest obecny, ścianki jelit blokują wychwyt cukru do krwiobiegu, a potem wychwyt do komórek.

  Ciało wyczerpuje się próbując usunąć cukier z krwi. Kiedy to nastąpi, cukier zaczyna tworzyć kopie zapasowe i wtedy włacza się Candida dbać o niego.

  Większość ludzi może całkowicie wyeliminować Candide w ciągu kilku tygodni, jedząc surową nisko tłuszczową dietę.

  Więcej powodów, abyś przetestował raw nisko tłuszczową dietę.

  Najśmieszniejsze, że mogę powiedzieć, iż nisko tłuszczowa dieta raw będzie po prostu dawać więcej energii niż wysoko tłuszczowa. Większość moich sportowych osiągnięć zostało osiągniętych po długich okresach bez żadnych jawnych tłuszczów.

  Tłuszcze służą również jako emocjonalny środek uspokajający. Zauważasz na pewno, że ludzie często zasypiają na kanapie po spożyciu masywnych posiłków, takich jak Święto Dziękczynienia? Powodem jest to, że dali ciału tak ogromne obciążenie układu pokarmowego, że należy wyłączyć umysł. W mniejszym stopniu, tak właśnie się dzieje po konsumpcji wszystkich tłuszczów.

  Dojrzała brzoskwinia jest szybko trawiona, ale tłuszczowe orzechy mogą siedzieć w żołądku i jelitach przez wiele godzin. Siła jak jest potrzebna do pracy twojego umysłu i przetwarzania emocji jest czerpana na długie trawienie.

  Twoje emocje stają się skarłowaciałe, dlatego ludzie często jedzą, gdy są zdenerwowani, zestresowani.. Jedz zdrowo, czuj swoje emocje i odnaleźć swoje prawdziwe ja.

  Nie ma nic złego aby od czasu do czasu zjeść awokado, ale jawne tłuszcze nie powinny być stałym elementem diety. Najlepiej spożywać jawne tłuszcze w posiłku nie więcej niż kilka razy w miesiącu.

  Użyj nisko tłuszczowe owoce jako ostoję i nie będziesz żałować.

     Blisko 80/10/10 inne spojrzenie (też problem tłuszczu i inne)

  Fryderyk Patenaude

  Często otrzymuję pytania dotyczące ilości tłuszczu jaki powinniśmy jeść codziennie. Wielu ludzi, którzy czytali moje książki starają się jeść mniej tłuszczu. Jednak kwestia „dokładnie” jak dużo tłuszczu jest zdrowa jest często dyskutowana.

  Ktoś zapytał mnie niedawno, jakie są różnice między moim podejściem do tematu i dietą 80/10/10 Dr Doug Grahama.

  Jeżeli ktoś jeszcze nie wie, dieta 80/10/10 składa się co najmniej z 80% kalorii z węglowodanów, a maksymalnie 10% z tłuszczu i 10% z białka. I dlatego ta dieta została nazwana 80/10/10 lub 8/1/1.

  Choć byłem świadomy niebezpieczeństwa płynącego z wysokiej zawartości tłuszczu w surowej diecie od 2002 roku, kiedy pisałam książkę „The Raw Secrets”, aż do 2005 r., nie dałem sobie szansy spróbować 80/10/10.

  Informacje doktora Grahama jest naprawdę najwyższej klasy w surowym świecie żywności, a wielu ludzi najbardziej kwitnie na diecie bliskiej 80/10/10 niż na jakiejkolwiek innej postaci 100% surowej diecie.

  Od 2005 roku, pilnie studiowałem tę dietę i dowiedziałem się wiele o 80/10/10, a także poznałem wielu ludzi, którzy ją stosowali. Pracowałam również z dr Grahamem przy kilku projektach, z których głównym jest doskonały program kursowy Zdrowie. Nadal jest uważany dzisiaj przez wielu zwolenników nisko tłuszczowej surowej diety jako jeden z najbardziej kompletnych kursów na ten temat.

  Ponieważ jednak nie przestrzegam ściśle 80/10/10 jaka propagowana jest przez dr Grahama, wiele osób zadaje mi pytania, co myślę o niej i co ja bym zrobił inaczej.

  Każdy, kto eksperymentuje z witarianizmem w końcu albo rezygnuje albo znajduje swoje własne podejście. Z mojego doświadczenia wynika, że nisko tłuszczowa surowa dieta wegańska z dużą ilością owoców i warzyw jest najlepsza dla największej liczby ludzi.

  Jednakże, poprzez własne badania i doświadczenia, doszedłem do konkluzji nieco innych.

  Moje nauki są nadal bardzo blisko 80/10/10 w wielu kluczowych obszarach, takich jak:

  – Znaczenie diety o niskiej zawartości tłuszczu – Jedz dużą ilość owoców i nie bój się tego robić. – Jedz dużo zieleniny. – Sport jest tak samo ważny jak odżywianie dla ogólnego stanu zdrowia. Oto kilka obszarów, gdzie są różnicę w moim postrzeganiu surowej diety. 1 – Nie powinno być obsesji, aby być 100% na surowo.

  Polecam dietę opartą na owocach i warzywach, ale nie jestem już tak rygorystyczne o przekonany o 100% surowego w diecie jak jak kiedyś w przeszłości. W rzeczywistości, mogę powiedzieć, że nisko tłuszczowe gotowane elementy, takie jak warzywa są zdrowsze niż duże ilości surowych tłuszczów znajdujących się w większości znakomitych receptur rawfoodowców.

  2 – Tłuszcz.

  Daję przyzwolenie na więcej niż 10% tłuszczu, w ciągu miesiąca. Mimo, że akurat zjadałem „mniej niż 10%” na próbę, wolę pozostać w przedziale 12-18%, a 15% jest moim zdaniem dobrym celem dla większości ludzi.

  Wielu zwolenników diety 80/10/10 obawiają się tłuszczu. Unikają wszelkich orzechów i nasion. Jednakże istnieją ważne składniki odżywcze w orzechach i nasionach, takie jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i minerały, które są trudne do uzyskania zaledwie z owoców i warzyw. Dlatego też, jeżeli tłuszcz pochodzi ze zdrowych źródeł, zwłaszcza pełnych wysokiej jakości kwasów omega 3 takich jak konopie, lub lnu to jest to w porządku, aby wyjść powyżej 10%.

  3 – Suplementy.

  Nie jestem kurwa za suplementami. W istocie, jestem jednym z niewielu propagatorów rawfoodu, którzy nigdy nie uruchomili linii suplementów. To dlatego, że uważam, że 99% tego, co jest na rynku jest bezużyteczne w porównaniu do świeżej żywności.

  Ale niektóre suplementy mogą być inteligentnie używane i trudno byłoby twierdzić, że nie mają swojej racji bytu, a nawet że nie byłyby wskazane.

  Na przykład, jak to wyjaśniłem w mojej nowej książce Raw Food Controversie s, a nawet w mojej pierwszej książce „Sekrety surowców”, najbardziej surowi weganie powinni brać suplement witaminy B12, aby uniknąć ewentualnych niedoborów, które mogą doprowadzić do katastrofalnych rezultatów. Niedobory Witaminy D mogą też być problem, a inteligentne wykorzystanie suplementu jest często wskazane, kiedy ludzie żyją w północnej części kuli ziemskiej.

  4 – Przyprawy.

  Chociaż w teorii zgadzam się z ideą, że dieta bez przypraw jest najlepsza, większość ludzi, w tym ja, uważamy taką dietę za zbyt nudną i ascetyczną.

  W praktyce, przekonałem się, że korzystanie z niektórych świeżych ziół, przypraw, a nawet trochę surowej ostrej papryki może sprawić,że jedzenie staje się znacznie bardziej przyjemne. Staraj się unikać lub ograniczyć sól i pamiętaj że najlepszymi przyprawami są surowe zioła jak koperek i bazylia.

  Ja też nie mam nic przeciwko użyciu niektórych „non-raw” przypraw czasami, takie jak salsa w słoiku, bo odkryłem, że jest to bardziej odpowiedni sposób, aby dodać jej trochę do sałatki zamiast używać nawet zdrowego tłuszczu..

  Najważniejszą rzeczą jest, aby jeść dużo zielonych roślin liściastych i warzyw. Jeśli uważasz, że łatwo je zjeść po prostu, to absolutnie trzymaj się tego . Ale jeśli jesteś podobny do mnie i znajdujesz sałatki i surowe zupy bardziej smaczne i przyjemne z odrobiną przyprawy, to nie czuj się winny, że nie jest „idealny”. Znacznie lepiej jeść sałatki i zupy coraz częściej z małą ilością przypraw niż rzadko i być w 100% idealnej naturalnej higieny.

  Szczerze mówiąc, zauważyłem, że wielu ludzi, którzy są na diecie dr.Grahama 80/10/10 nie stosują właściwej równowagi składników odżywczych. Wielu chce nawet pozbyć się wszystkich źródeł tłuszczu w diecie, w tym orzechów i nasion, chociaż nigdy dr Graham nie radził, aby powinni to robić. Lubią nazywać swój plan dietetyczny 90/5/5 (mniej niż 5% tłuszczu i białka) lub beztłuszczowa surowa dieta.

  Mimo, że orzechy i nasiona powinny być ograniczone, nie zapominajmy, że zawierają one ważne składniki odżywcze, których nie można łatwo znaleźć w owocach i warzywach.

  Należy również zauważyć, że dieta 80/10/10 jest dość nowa i prawie nikt w historii ludzkości nie jadł w ten sposób dłużej niż kilka dekad.

  Dlatego też, to oczywiste, że nie wszystkie odpowiedzi na ważne pytania zostały znalezione i że chociaż myślę, że 80/10/10 ma tak wiele do zaoferowania, jest jeszcze miejsce na poprawę (takie jak jakość żywności i różnorodność) i inteligentna indywidualizacja.

  Wiele osób starających się przestrzegać diety o niskiej zawartości tłuszczu mają kłopot z jedzeniem wystarczająco dużej ilości zieleniny. Oni wiedzą, co jest zalecane, ale nie spełniają tych zaleceń i po prostu nie dostarczają niezbędnych składników odżywczych swoim organizmom.

  Po prostu jeść monotonne posiłki składające się z sałaty lub selera w ogromnych ilościach nie jest czymś czego większość ludzi są skłonni zrobić Co do dyskusji na temat różnic między moim podejściem i dr. Grahamem w diecie 80/10/10 , ja po prostu chcę powiedzieć, że chociaż moje przesłanie jest zasadniczo identyczne jeżeli chodzi o niską zawartość tłuszczu w surowej żywności wegańskiej, to jednak na przestrzeni lat, zauważyłem, że niektórzy ludzie sa skłonni podchodzić do tego zbyt ekstremalnie i eliminują wszystkie tłuste pokarmy z diety całkowicie (jak awokado, orzechy, itp.).

  Mogą nawet czuć się świetnie w krótkim okresie, ale grozi im poważne problemy w dalszej perspektywie. Byłem świadkiem na własne oczy tych bardzo złych skutków takiego skrajnego podejścia.

  To, że nasz gatunek powinien stosować surową dietę o niskiej zawartości tłuszczu nie jest nowym pomysłem, ale po prostu powrotem do naturalnej formy pożywienia..

  Na podstawie danych oszacowanych przez antropologów, ludzie zaczęli gotować jedzenie gdzieś między 30000 a 250000 lat temu (1), choć nasi pierwsi odlegli przodkowie chodzili po ziemi od 3 do 5 milionów lat temu. Człowiek w dużej mierze jadł pokarm taki jak nasi najbliżsi przodkowie genetyczni bonobo (szympans karłowaty). Była to nisko tłuszczowa dieta oparta na dużej ilości surowych owoców i warzyw.

  Kiedy nasza dieta odeszła dalej od tego ideału, nasze zdrowie spadło gwałtownie. 36 procent naszej populacji umiera z powodów problemów z nadwagą i miażdżycą, a dalsze 22 procent umiera na raka.

  Korzyści z powrotu do zdrowej surowej diety są coraz bardziej znane, ale wielu rawfoodowców stara się swoim pożywieniem naśladować standardową wysoko tłuszczową dietę współczesnego człowieka zamiast kopiować naturę i nie narażać swojego zdrowia.

  Paradoks kaloryczny na surowej diecie

  Co to jest paradoks kalorii na surowej wegańskiej diecie? Dlaczego weganie na 100% surowej diecie jedzą tyle awokado i orzechów lub przejadają się cukrem owocowym?

  Możemy z całą pewnością powiedzieć, że witarianie jedzą duże ilości awokado i orzechów, z dwóch podstawowych powodów:

  • Muszą dostarczyć odpowiednią ilość kalorii.
  • Muszą zaspokoić organizm w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, których organizm nie umie wyprodukować.

  Twoje ciało wie, jakie jest jego zapotrzebowanie na energię i niezbędne kwasy tłuszczowe – nawet jeśli kłóci się to z dogmatami twojej diety, które sugerują, że można żyć jedząc ogórki, pijąc zielone soki lub jedząc owoce, nawet słodkie. Dlatego wielu rawfoodystów doświadcza silnego apetytu na tłuszcz, zwykle w postaci awokado (lub alternatywnie, orzechy).

  Jeśli chodzi o frutarianizm,dietę opartą na cukrze owocowym, to frutarianie muszą jeść dużą ilość owoców każdego dnia, aby zaspokoić ich wymagania energetyczne. Czyniąc tak, spożywają duże ilości cukru. Cukier uzależnia i jest promotorem nowych pragnień. Jak narkoman będzie potrzebować coraz więcej cukru. Co więcej, wymagana zaczyna być znaczna ilość siły woli, by oprzeć się często chęci na cukier, co często prowadzi do obsesyjnego jedzenia. Głodówki przy diecie frutariańskiej można odebrać jako swoistą anoreksję. Lepiej nic nie jeść niż ciągle walczyć z pragnieniem.

  Paradoks kalorii wyjaśnia, dlaczego wybitne (raw) organizacje wspierają co znaczy pozwalają na gotowaną (skrobia) żywność wegańską.

  Amerykańskie Towarzystwo Higieny Naturalnej (ANHS) i Hipokrates Instytut sugerują dietę egzystencjalną, która zawiera lub pozwala na gotowaną żywność. W obu przypadkach są to (czyste, podstawowe) pokarmy skrobiowe zawarte w sugerowanej żywności gotowanej. Ich sugestie są następujące:

  • Gotowane pokarmy rozwiązują paradoks kalorii poprzez dostarczanie energii, której brakuje w bardziej purytańskich surowych dietach wegańskich i pozwalają uniknąć uzależnienia od cukru lub tłuszczu, które charakteryzuje większość 100% surowych diet wegańskich.
  • Gotowane pokarmy skrobiowe nie uzależniają tak mocno, jak to robi cukier.
  • Dieta oparta na połączeniu surowego i gotowanego działa na dłuższą metę, podczas gdy diety oparte na 100% raw wege najczęściej nie działają w długim przedziale czasu.

  (Referencje:.. Naturalna Higiena Handbook, str. 47, również „Żywa żywność dla optymalnego zdrowia” Brian Clement)

  Co surowi weganie mogą zrobić, aby częściowo złagodzić paradoks kalorii?

  Jest kilka rzeczy, które witarianie mogą zrobić, aby zmniejszyć negatywny wpływ paradoksu kalorii. Niepełna lista tych czynników ograniczających zagrożenia jest następująca.

  • Dołącz awokado jako normalną część swojej diety. Aby zminimalizować ewentualne problemy z insuliną, hamując podnoszenie się cukru we krwi po awokado, spożywać je oddzielnie od żywności słodkich lub skrobi. (Awokado jest bardzo popularne wśród surowych wegan; kalorie tu głównie pochodzą z tłuszczu).
  • Spożywać znaczne ilości orzechów i nasion oleistych, suchych lub kiełki, jako normalną część swojej diety – np. 1-dniowe kiełki słonecznika, kiełki sezamu, migdałów kiełki itp. Dodawać substytuty mleka z orzechów i nasion oleistych , aby zwiększyć ilość spożywanych kalorii. (Kalorie są tu głównie z tłuszczu).
  • Spożywać surowe kiełkowane chleby, (chleb esseński) aby zwiększyć spożycie kiełków zbożowych. (Kalorie są tu głównie ze skrobi).
  • Przyjąć łączoną dietę RAW + gotowaną, w której gotowane jedzenie zawiera skrobię, jako łatwo przyswajalne źródło kalorii lub niektóre gotowane rośliny strączkowe. Zauważmy, że należy po prostu ignorować ekstremistów, którzy promują twierdzenia, że gotowane jedzenie zawierające skrobię i białka są trujące. (Kalorie są tu głównie ze skrobi.)
  • Jeśli jeść słodkie owoce, to spożywać je z umiarem. Nowoczesny owoc ma taką zawartość cukru, że niektórzy autorzy (np. Brian Clement z Instytutu Hipokratesa), stawiają rozsądne zalecenia, aby słodkie soki owocowe były rozcieńczane wodą przed spożyciem. Choć słodkie owoce zawierają więcej kalorii niż wiele innych surowych pokarmów wegańskich, wysoka zawartość cukru w słodkich owocach może dodatkowo stymulować apetyt. (Kalorie są tu głównie z cukru.)
  • Miksowanie żywności pochodzenia roślinnego w postaci surowych zup, np. Energetyczna zupa Ann Wigmore, lub mieszane sałatki sugerowane przez dr Stanley Bass. To pomoże Ci jeść więcej takich pokarmów. Uwaga: te sałatki mają ograniczoną użyteczność w ilości kalorii, ale są pożywne i wartościowe same w sobie, gdyż oferują szerokie spektrum witamin i minerałów. Ponadto, można zwiększyć poziom kalorii dodając awokado lub namoczone kiełkujące ziarna. (Kalorie są tu głównie z białka.)

  Ostatecznie, rozwiązanie paradoksu kalorii może przyjść z kilku stron. Zakładając jedno, że jest to dieta całkowicie wegańska, większość z tych kalorii będzie pochodzić z tłuszczu (awokado, orzechy), cukru (owoce), lub skrobi (jedzenie gotowane lub surowew postaci kiełków). Ci, którzy przyjmują 100% surowego wyłącznie, i nie chcą wprowadzić opcjonalnie gotowanej skrobi, zwykle kończą, jak alkoholicy w ciągu, zaczynając jeść śmieci. Jeśli to opisuje ciebie, być może należy rozważyć w obliczu tej sytuacji celowe dodanie trochę gotowanej skrobi do diety. Mimo wszystko, czy nie lepiej jest zjeść trochę gotowanego jedzenia i szczerze o tym mówić, niż ubiegać się o „honor” ideału bycia na 100% na surowej diecie i jeść gotowane w ukryciu?

  Ranking najbardziej życiowych i nieżyciowych różnych 100% diet surowych wegańskich, tworzony na podstawie wielu ankiet jednostkowych.

  100% raw diety, które mają największe prawdopodobieństwo udania się:

  • Dieta, w której tłuszcz surowy (awokado, orzechy) jest podstawowym źródłem kalorii, a gdzie słodki owoc odgrywa bardzo niewielką rolę.
  • Zróżnicowana dieta, w której surowe kiełki (orzechy,pestki i ziarna) są głównym źródłem kalorii.
  • Surowa dieta, w której bulwy skrobiowe są głównym źródłem kalorii (choć surowe bulwy są uważane za niezbyt apetyczne przez wielu).

  100% raw diety, które mają największe prawdopodobieństwo, aby się nie powieść:

  • Dieta oparta na ogórkach i słodkich owocach (może to w efekcie stanowić anoreksję – choć motywacje są zupełnie inne niż przy „klasycznej” anoreksji)
  • Dieta to przede wszystkim słodkie owoce, frutarianizm Czytelnicy powinni mieć świadomość, że 100% surowe diety wegańskie biją ponure rekordy awarii w perspektywie długoterminowej. Niespodziewanie, mieszane diety (np. surowe oraz gotowane) mają o wiele lepsze sukcesy w perspektywie długoterminowej niż 100%-wy witarianizm.

  Proszę się nie przejadać!

  Niektórzy ekstremiści mogą próbować (fałszywie) scharakteryzować ten dokument jako promocję przejadania się. Cały sens tego opracowania jest jednak taki, że jeśli ktoś próbuje być w 100% na surowej wegańskiej diecie, to trzeba by było zjeść kilka koncentratów spożywczych, lub będzie trzeba (domyślnie) przejadać się żywnością o niskiej gęstości kalorycznej. Punkt ten wynika z istnienia zróżnicowanej gęstości kalorycznej w każdej żywności. Strategie łagodzenia skutków paradoksu kalorycznego na diecie witariańskiej zostały tutaj przedstawione. Zostały przedstawione również informacje promujące realistyczne podejście do witarianizmu. Że trzeba spożywać kilka koncentratów spożywczych jako część zbilansowanej diety, w celu zaspokojenia zróżnicowanych wymagań kalorii bez przejadania się.


  Postscriptum: Żywność nie wymieniona wyżej.

  Białko: Białko z pewnością może dostarczyć kalorii, kiedy twoje ciało będzie chciało używać białka jako energii, tylko w szczególnych przypadkach. Białko w organizmie jest najmniej preferowanym źródłem kalorii. Jednak, gdy bardziej optymalne paliwa takie jak węglowodany (cukier, skrobia) i tłuszcze, nie są dostępne w wystarczających ilościach, organizm może i na pewno zwiększy swoje zwykle umiarkowane wykorzystanie białka jako paliwa. Pokarmy wegańskie wysokobiałkowe omówione powyżej (takie jak kiełki roślin strączkowych, orzechy, nasiona), których kaloryczna zawartość białka jest mała w proporcji do ich wszystkich kalorii nie wymuszały potrzeby, aby omówić białka oddzielnie.

  Acid Owoce: Kwaśne owoce takie jak grejpfrut, ananas, kiwi – zawierają wystarczająco dużo cukru, że mogą one również być uznane za słodkie owoce. Pozostałe owoce kwaśne – cytryny, limonki, Kumkwaty – są zazwyczaj spożywane w małych ilościach i mogą być pominiete w naszej analizie.

  Oleje: Oleje to czysty tłuszcz dający energię 9 kalorii na gram. W wielu surowych dietach odradza się stosowanie olejów, więc nie zostały one uwzględnione w analizie. Pomimo tego, oleje mogą być używane z umiarem, jako część zróżnicowanej surowej diety.

  Pokarmy zwierzęce: Pomimo tego, że artykuł został zorientowany do wegan na surowej diecie, warto wspomnieć, o jednym z powodów, dla których ludzki metabolizm wymaga pewnego kontyngentu koncentratów spożywczych. Dowody, dotyczące diety naszych przodków z okresu paleolitu oraz badania sugerują, że głównym powodem oddzielenia się od naszego przodka ewolucyjnego jest dostosowanie się możliwości w jelitach człowieka do procentowego zwiększenia żywności pochodzenia zwierzęcego, mocno skoncentrowanej. Chociaż istnieją również podobieństwa między jelitami człowieka i małpy, oczywiście, rozbieżność ta stanowi jedną z kluczowych różnic między nami a naczelnymi.

  Biorąc pod uwagę, że weganie unikają pokarmów zwierzęcych, pewien rodzaj skoncentrowanej żywności musi być dostarczany w diecie w miejsce ilości skoncentrowanego pożywienia pochodzenia zwierzęcego. (Zobacz dyskusję o koewolucji zwiększonej wielkości mózgu człowieka i zmniejszonej wielkości układu pokarmowego).

  Tutejsze sugestie, że witarianie powinni spożywać kilka koncentratów spożywczych, aby uzyskać wystarczające ilości kalorii są potwierdzone przez doświadczenia świata rzeczywistego. W diecie aborygenów australijskich znanych jako łowcy-zbieracze , która generalnie charakteryzowała się niską gęstością energetyczną, najbardziej aktywnie poszukiwane i cenione były te środki spożywcze, które miały wysoką gęstość energetyczną. To ważna strategia przetrwania.


  Na zakończenie:Porady dla Czytelników

  Proszę nie bać się surowych warzyw, owoców, ogórków, pomidorów, czy kiełków warzywnych z powodu tego opracowania. Nie próbuj jeść tylko orzechów i awokado. Przesłaniem tego artykułu jest to, że różnorodność w diecie jest ważnym elementem rozwiązania paradoksu kalorii, a fobii żywności lub obsesji żywności (wspólne problemy w RAW) należy unikać.

  Na zakończenie, ponieważ tak wielu witarian jest głęboko zainteresowanych kwestiami żywności, wydaje się właściwe, aby przypomnieć czytelnikom kilka podstawowych wytycznych wynikających ze zdrowego rozsądku, co czynię:

  • Raw weganizm to tylko dieta, nic więcej. Wiele osób jest bardzo zdrowych na innych dietach, w tym tych, które zawierają gotowane pokarmy lub produkty zwierzęce. Pamiętaj, że zdrowie jest ważniejsze niż idealizowanie surowych dogmatów (wiele z nich fałszywych do tego.
  • Śledź Raw dogmaty tylko w zakresie wspierania dobrego zdrowia dla Ciebie. Odrzuć wszelkie i wszystkie aspekty witarianizmu, które nie obsługują tego celu.
  • Wielu witarian są głęboko uwikłani w idealistyczne dogmaty diety raw, pamiętaj: Zawsze, w każdych okolicznościach, dieta musi służyć. Nigdy nie pozwól aby dogmaty cię zdominowały – kiedy to się stanie, dieta zjada ciebie, zamiast jesz na diecie!

  Witarianizm nie do końca wspaniały?

  Denise Minger

  Witarianizm. Raj na ziemi. Zaczyna się jak dobry związek.

  Spotykasz kogoś nowego. Iskry lecą. Motyle w brzuchu (wyświechtane porównanie, ale to dobrze obrazuje sytuację w trzewiach :)) Po serii doskonałych randek, całonocnych rozmów telefonicznych masz pewność, że to on, czy ona.

  Następnie miesiąc później, budzisz się i uświadamiasz sobie, że idealnemu całonocnemu rozmówcy wystają włosy z nosa. I czka bez przeprosin. I chrapie.

  Podobnie jest z surową dietą. Niemal bez przerwy, na początku, przeżywasz świetny miesiąc miodowy, wypełniony zalewającą cię energią i wigorem. To jeszcze bardziej cię nakręca do swojej żywej kuchni.

  Ale gdzieś po drodze miesięcznego, dla niektórych ludzi dłuższego na przykład rocznego raju euforia zaczyna słabnąć. Być może wkrada się uczucie, że odczuwasz jakiś niewytłumaczalny brak. Być może twoja energia pikuje w dół, a intensywna potrzeba popołudniowej drzemki staje się normą. Być może masa twojego ciała jednak cię nie zadowala, a twoja ostatnia wizyta u dentysty nie należała do bezstresowych. A może problemy zdrowotne, które odczuwałeś przed dietą, lub co gorsze ich nie odczuwałeś, takie jak bóle, napady senności, alergie, artretyzm pojawiły się znikąd.

  Niezależnie od powodu, surowe jedzenie po prostu nie wydaje się tak działać, jak to miało miejsce na początku. Twój entuzjazm maleje, a na jego miejsce przychodzi zwątpienie, niezadowolenie i mnóstwo pytań.

  Innymi słowy, można zacząć dostrzegać dziwne objawy diety raw, jak wspomniane włosy z nosa i zaczynasz się zastanawiać: co ja mam z tego raw?

  Mój własny surowy miesiąc miodowy zakończył się po około jednego roku. Przerwany zmęczeniem, stomatologicznymi nieszczęściami, wypadaniem włosów, problemami z koncentracją, a niezbyt uszczęśliwiające wyniki badań krwi zmusiły mnie do przemyślenia diety. W tym czasie zaczęłam swoje podchody i zaczęłam wysłuchiwać żalów innych niezadowolonych rawfoodystów. Co odkryłam? Właśnie ten „koniec podróży poślubnej” był powszechnym zjawiskiem wśród surowych, a jego występowanie zazwyczaj prowadziło do dwóch rzeczy:

  1. wydalenie z surowej społeczności jako dysydenta i prawie zdrajcy.

  2. odejście do innych schematów żywieniowych, takich jak Paleo i niskowęglowodanowej, wegańska gotowana, makrobiotycznej lub Ayurvedy.

  Czyli wbrew silnym rekomendacjom w tematycznych książkach i na stronach internetowych może się okazać, że przygoda z surowym pożywieniem nie zawsze kończy się szczęśliwie.

  Co na początku działało dla nas bardzo dobrze, może nie działać zawsze. I że czasem trzeba podkręcić pewne parametry, aby odzyskać witalność i zdrowie. Jeżeli jesteś właśnie w tej kłopotliwej sytuacji, zdezorientowany i na rozdrożu, nie martw się. Jesteś w dobrym towarzystwie :).

  Wiele osób zaczyna eksperymentować z powrotem do gotowanego jedzenia. Większość z nich jednak z powrotem wraca do surowego, lub głównie surowego, bo gotowana dieta jeszcze bardziej pogarsza ich problemy.

  Rzeczywiście uważam, że taki surowy dumping nie jest rozwiązaniem, gdy trafisz na skalistą przeszkodę w podróży. Ale z drugiej strony czekanie z nadzieją, że to tylko detox zazwyczaj nie działa.

  Jak więc postępować? Jak można odzyskać tę wspaniałą surową euforię? Test na braki

  Jeśli nie zrobiłeś, to jest doskonały czas na badanie krwi zrobić. Jest wiele hałasu o tym, że dotychczasowe uznawane za zdrowe i prawidłowe wyniki badań oparte są na tzw. „gotowanych” standardach i nie odnoszą się do witarian.. Moim zdaniem jest to niebezpiecznym i nielogicznym mitem. Staramy się prowadzić jak najbogatszą w składniki odżywcze dietę, więc dlaczego byłyby do zaakceptowania wyniki na niższym poziomie niezbędnych witamin i minerałów niż dla ludzi na gotowanym? Bujda.

  Surowy miesiąc miodowy często kończy się z powodu wystąpienia pewnych braków. To nie jest przypadek. Niedobory B-12 , żelaza, niedokrwistość, niedobór cynku, niedobór witaminy D są ostrzeżeniem, aby zwrócić uwagę. Jeśli twoje wyniki są za niskie w przypadku szczególnie B12 i żelaza, będziesz odczuwał spadki energii i pogorszenie samopoczucia. Więc wykonaj tę pracę dla siebie, postaraj się, zrób badania krwi, a ewentualne braki można skorygować przez suplementację diety, lub przez pewne korekty w swojej diecie. Już samo to wystarczająco często pomaga, aby przywrócić ogromną witalność.

  Śledź wartości odżywcze w swoim pożywieniu używając wygodnego kalkulatora.

  Korzystanie z Cron-O-Meter lub Fitday.com może pomóc zorientować się w trendach swojej diety. W tym wyszukać obszary, które wymagają poprawy. Czy jesz tylko średnio 1300 kalorii dziennie? Wtedy można postawić diagnozę, że nie spożywasz wystarczająco dużo białka i energii do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czy Twoja dieta zawiera 40% tłuszczu? To wystarczy, abyś czuł się słaby. Czy spożywasz regularnie produkty o niskiej zawartości niektórych minerałów? Jesteś narażony na niedobór w przyszłości. Analizując spożycie żywności możesz pomóc sobie odkryć, gdzie surowa dieta poszło nie tak i ujawnić co możesz poprawić.

  Uśmiechnij się i zrób to najprościej jak to tylko możliwe, głupcze.

  Nie martw się, nie jesteś naprawdę głupi, to tylko takie powiedzenie. Jeśli jesteś na surowej diecie z dużą ilością skomplikowanych przepisów zawierających oleje, przyprawy, i mnogość składników w potrawie, to może nadszedł czas, aby uprościć swoją kuchnię. Wszystkie te przepisy mające na celu naśladowanie gotowanej żywności mogą działać świetnie na początku, gdy rozpoczynasz jeść na surowo. Z czasem jednak staje się jasne, że są bardziej odwodnione i trudniejsze do strawienia niż proste jedzenie z mniejszą ilością składników.

  Zacznij jeść posiłki wykonane z jednego rodzaju pokarmu na raz. Unikaj przypraw.

  Skup się na świeżych produktach zamiast suszonych. Zaoszczędzisz mnóstwo energii wydatkowanej zwykle na trawienie, a możesz w zamian znaleźć początkową energię i radość z surowego jedzenia. Tak jak na początku.

  Poszukaj nietolerancji pokarmowych lub alergii

  Jeśli konsekwentnie jesz dzień w dzień, niektóre produkty, jest ryzyko wystąpienia u ciebie nietolerancji na niektóre pożywienie. Ta teoria sprawdza się szczególnie w odniesieniu do psiankowatych (takie jak pomidory, papryka, i bakłażany), które mogą powodować zapalenie stawów z objawami grypopodobnymi u niektórych osób. Spróbuj zmienić swoją dietę i sprawdź, czy czujesz się lepiej w wyniku eliminacji lub ograniczenia niektórych produktów.

  Umysł, ciało, duch

  Jeśli masz problemy po okresie jedzenia na surowo, jest to również czas, aby spojrzeć na inne czynniki stylu życia, które mogą być mieć zły wpływ na twoje samopoczucie.

  Ćwiczenia fizyczne są ogromnie ważne. Jeśli nie ćwiczysz regularnie swojego ciała będąc na surowej diecie, będziesz miał dużo problemów.

  Surowe jedzenie i siedzący tryb życia po prostu nie współgrają ze sobą. (Paradoks kalorii na witarianizmie, wyjaśnię w innym momencie, dopisek pepsi)

  Codziennie musisz znaleźć czas na różnorodne ćwiczenia ciała, uwzględniające wzmocnienie układu krążenia, rozciąganie, ćwiczenie elastyczności i treningu oporowego.

  Zauważyłam, że rawfoodowcy, stają się bardziej wrażliwi na toksyny środowiskowe (zanieczyszczenie, smog, i tak dalej). To wydaje się być naszym wspólnym doświadczeniem. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, szukaj sposobów, aby zminimalizować ekspozycję na zanieczyszczenia. Jeśli to możliwe, należy rozważyć nawet przeniesienie gdzieś w czystsze rejony. W niektórych przypadkach przejście na wyższy procent udziału żywności ekologicznej w codziennym twoim pożywieniu pomaga, ale też może to być finansowo niewykonalne.

  Zdrowie to coś więcej niż tylko sprawne ciało fizyczne. Upewnij się, jak możesz wpłynąć na swoją równowagę emocjonalną i stabilność w swoim życiu. Czy to poprzez medytację, czy też angażując się w jakieś hobby jeśli jesteś pasjonatem. To może być wolontariat, czy cokolwiek innego co sprawia, że czujesz się dobrze. Odsuń ciągłe myśli o jedzeniu. Spędzać wszystkie godziny dnia myśląc o diecie jest wystarczające do doprowadzenia się do szaleństwa.

  Rozważ dodanie różnych elementów do swojej diety

  Kiedy surowa chandra cię trafia, możesz poradzić sobie jak niektórzy ludzie, dodając jakieś nowe produkty ich diety, których wcześniej unikali np. przez zaniedbanie. Na przykład, dziką zieleninę i warzywa morza dla ich wysokiej zawartości minerałów.

  Jeśli czujesz, że chcesz powrócić do gotowanych produktów, być może ze względów społecznych, lub zażegnując ciągły apetyt zrób eksperyment z dodaniem jednego pokarmu gotowanego na raz. np. Jedno warzywo na kolację przez tydzień, a następnie ugotowaną kasza przez tydzień, następnie pieczony ziemniak przez tydzień, i tak dalej. Uważnie monitoruj, jak twoje ciało reaguje. Unikaj dodawania mocnych przypraw do tych eksperytmentów, bo to one właśnie mogą zaspokajać twoje pragnienie gotowanego, a nie samo pożywienie. Ziemniak pieczony bez soli????

  Jeśli chodzi o ponowne wprowadzenie niewitariańskich potraw do diety, wyniki są bardzo indywidualne i wymagają świadomego eksperymentowania, aby dowiedzieć się, czy organizm tego na prawdę potrzebuje. I czy to pożywienie działa. Nie ma jednej odpowiedzi tutaj. Słuchaj swojego ciała i pamiętaj że czasami szepty są bardziej wiarygodne niż krzyki.

  Owocowa Fobia! 

  Jak doszło do owocowej fobii ?

  Kiedy jemy surowe tłuszcze one zagęszczają krew, która następnie zatrzymuje cukry, które nie są w stanie dotrzeć do komórek, tym samym zwiększając poziom cukru we krwi. Złym skutkiem jest candida, cukrzyca i inne zaburzenia poziomu cukru we krwi.

  Zasada ta dotyczy wszelkich cukrów. Tak to prawda, że jeżeli jesteś na diecie wysoko tłuszczowej możesz zostać negatywnie doświadczony przez jedzenie owoców.

  Owocowa foobia: To nie owoce sa winne, to tłuszcz!

  Jeśli jesteś na diecie zawierającej produkty zwierzęce to jest niemożliwe, abyś był jednocześnie na nisko tłuszczowej diecie.

  Możesz jeść wszystko nisko tłuszczowe, nabiał i chude mięso i nadal jesteś na wysoko tłuszczowej diecie. Wielu wegan je bardzo dużo tłuszczu w postaci fałszywych mięs, orzechów, oleju i awokado.

  A potem są witarianie, którzy często jedzą więcej tłuszczu niż ktokolwiek inny!

  To jest bardzo prawdziwe, że jeżeli dodamy dużo owoców do diety wysoko tłuszczowej może to doprowadzić do problemów zdrowotnych. Dlatego można znaleźć tak wielu zwolenników zdrowia z fobią owoców, zalecających ich dotkliwą eliminację z diety, wraz z wszelkimi innymi formami cukru.

  Jednak nawet jeśli uda ci się wyciąć cały cukier z diety, twoje ciało będzie i tak musiało przerobić to co zjadasz do cukru, ponieważ każda komórka w twoim ciele pracuje na cukry proste. Więc po prostu nie ma sposobu, aby uniknąć problemów, jeśli jesteś na diecie wysoko tłuszczowej.

  Jednakże, jeśli jesteś na nisko tłuszczowej diecie (mniej niż 10% kalorii pochodzi z tłuszczów), można jeść wszystkie banany, mango lub jakiekolwiek uwielbiane przez ciebie owoce i nie tylko normalizuje się poziom twojego cukru we krwi, ale będziesz miał najbardziej ogromne poziomy energii. Twój tłuszcz będzie topnieć, a twoje mięśnie i siły będą ogromne! Jest to optymalna dieta dla zdrowia.

  Węglowodany są dla naszego organizmu pierwszym, najbardziej pożądanym paliwem i to ich ciągle pragniemy!

  To jest złe! Aby powiedzieć sobie nie jem węglowodanów, będzie stale łaknienie i dlatego zaczniesz jeść więcej tłuszczu, aby to pragnienie zrekompensować!

  Dlaczego ludzie jedzą wielki posiłek i na jego końcu mają jeszcze ochotę na deser?

  Oni nie otrzymali wystarczającej ilości węglowodanów w posiłku!

  Jeśli nie jesteś gotowy, aby przejść na surowe pożywienie, jedz ziemniaki, ryż brązowy, pieczywo pełnoziarniste i pozostaw owocową fobię za sobą. Ciesz się arbuzem czy bananami i rezygnuj z tłuszczu! Będziesz wyglądać i czuć się o wiele lepiej.

  Dr.John McDougall, dr. Douglas Graham zalecają swoim pacjentom wysokie spożycie węglowodanów na surowej diecie, a małe tłuszczów z wielkimi sukcesami przez lata.

  Zdrowy i wysportowany to jedno i to samo!

  Dr Graham jest sportowcem i również trenował wielu znanych sportowców.

  Dla niego, zdrowy i wysportowany to jedno i to samo, czyli nie można być zdrowym, jeżeli nie uprawiasz sportu.

  Uwierz mi, cała energia niezbędna dla aktywności fizycznej nie pochodzi z tłuszczu! Jest to minimum 80% węglowodanów, a maksymalnie 10% tłuszczu i białka 10%.

  Czy jem wystarczającą ilość białka?

  Każdy naturalny pokarm zawiera białko. Jeśli po prostu jesz wystarczającą ilość pożywienia (prawdziwe jedzenie oczywiście), automatycznie spełniasz swoje zapotrzebowanie na białko, a dotyczy to w równym stopniu, czy jesteś atletą, biegaczem lub trenerem .

  Jeśli tylko jesz surowe, naturalne pokarmy o niskiej zawartości tłuszczu i jesteś coraz bliżej około 87% węglowodanów, 5% tłuszczu, 8% białka (naszym ciałom wystarczy 5% białka). Jest zatem doskonale.

  Jeśli dodasz pół awokado do diety na około 2000 kalorii dziennie, co stanowi około 10% udziału kalorycznego, to jest dobrze.

  papa owoc 🙂

  (Visited 3 107 times, 2 visits today)

  Powiązane artykuły

  1. Sweetfairy 8 lutego 2012 o 20:05

   napracowalas sie… fajnie sobie poczytac, przydatne informacje..

   1. pepsieliot 8 lutego 2012 o 20:08

    Hej Sweetfairy, cieszę się, pozdrawiam Cię owocowo 🙂

  2. Monika 16 marca 2012 o 12:58

   no a sol himalajska?
   ma ona mineraly, to zla jest tez?

   tego cukru owocowego sie wlasnie obawiam. Bo mi sie cukier podniosl. Lekarka po badaniach krwi dzwoni do mnie i mowi ze dziwnie wysoki cukier mam 8.5, zawsze mialam ok 6.Pewnie dlatego ze nie cwicze?
   Cukrzyce ciazowa podejrzewaja i na czczo badanie powtarzac chca.

   a przyprawy dlaczego sa na nie?
   zyc bez pieprzu?:(

   1. pepsieliot 16 marca 2012 o 16:45

    jeżeli cukier owocowy podnosi ci cukier to znaczy ze jesz za dużo tłuszczu, ogranicz tłuszcz, ludzie na 811 odstawiają zastrzyki z insuliny, a Ty masz tylko lekko przekroczony cukier

    1. Monika 16 marca 2012 o 16:46

     no juz wlasnie zdazylam doczytac o tym przed chwila doslownie:D
     a co z ta sola??
     ale jaki tluszcz w ogole? ja rzadko avocado szamam, rzadko orzechy,sama w sumie nie wiem, moze oliwy za duzo do salatek dodaje hmm

   2. pepsieliot 16 marca 2012 o 16:46

    sól himalajska to jest świetny zbiór witamin, ale nie nalezy zapominać że jest też solą, czyli dostarcza sodu

  3. Monika 16 marca 2012 o 16:46

   ok, got it:)

  4. a. 20 listopada 2012 o 18:58

   masakra. zjadłam dziś 2000 kalorii i normalnie mi się ulewa. i to wcale nie jest zabawne, bo zaraz idę się wspinać. a na cronometrze znowu mi wydzie że jem jak jakaś anorektyczka.

  5. RawJola 9 października 2013 o 17:36

   Hey Slonko. Czemu nie opisalas o omega3 i omega6 o czym Boutenko pisala w Green for Life?

  6. Sadhbh 16 lipca 2014 o 22:54

   Hej Ja wlasnie studiuje 80/10/10 jestem bardzo pozytywnie nakrecona na ta diete, narazie jestem tydzien tylko, ale powiedz jak obliczasz te 10 procent z tluszczy, ja jem jedno awokado na dzien, lub piec migdalow, lub lyzke nasion, tak na oko jem, a reszte to owoce i zielone liscie, nie mam pojecia jak to obliczac, zeby wyszlo wedlug tej zasady. Help 🙂

  7. pepsieliot 17 lipca 2014 o 07:02

   Jedno awokado ma 300 kalorii, czyli musiałabyś zjeść 2400 kalorii z węgli, więc jedz pół awokado, ale w przeliczeniu na migdały to z kolei wychodzi ich więcej, gdyż awokado to sam tłuszcz praktycznie a w migdałach masz jeszcze węgle, sprawdż sobie póki nie masz rozeznania w cronometer

  8. Sadhbh 17 lipca 2014 o 18:53

   Dziekuje bardzo za pomoc, super jest ta dietka, duuzo energii, usmiech na twarzy, skora promienieje, ale przytylam na brzuchu baaaardzo, mam nadzieje, ze to zejdzie w pozniejszym czasie, bardzo bym chciala piec plaski brzuch, ale po tych ogromniastych bananowych koktajlach ciezko o taki 🙂

   1. pepsieliot 17 lipca 2014 o 21:31

    Sadhbh zejdzie niestetey do dwóch lat, ja będziesz wszystko robić zgodnie z założeniami, pozdro 🙂

  9. damian 29 września 2014 o 22:19

   Fajny artykuł, ale co jeśli jest osoba która jest na wysoko tłuszczowej ale w ciężkiej fizycznej pracy lub na morderczym treningu cały ten tłuszcz wykorzystuje? Czy wtedy także narażona jest na negatywne skutki wysoko tłuszczowej diety?

  10. hari 14 sierpnia 2015 o 12:57

   „co oznacza, że będę zmuszony zjeść np 98 głów sałaty, aby zaspokoić moje potrzeby.” to nie mogę zjeść sałaty ?

  11. Mi 19 lipca 2017 o 22:15

   Ale kawał pracy, dziękuję za ten artykuł:) Ty cały czas jesteś tylko na owocach? Jakbyś miała gorszy dzień, to wybrałabyś za dużą porcję orzechów czy raczej coś gotowanego, np. soczewicę? Ważniejsze jest dla Ciebie, żeby było niskotłuszczowo, czy żeby było surowo? Generalnie bardzo Ci dziękuję za Twoją pracę, czytam Cię od dawna i wyczytałam tu z trylion ważnych dla mnie rzeczy:) Pozdrawiam <3

   1. Pepsi Eliot 20 lipca 2017 o 09:12

    nie jem orzechów, malutko, zawsze wybrałabym sparowany pokarm, typu brokuły, czy quinoa

  12. organmyslenia 24 stycznia 2018 o 16:38

   Bardzo dziękuję za niesamowity wpis 🙂 Bardzo pomocny dla początkujących surojadów. Swoją przygodę z moim chłopakiem dopiero co rozpoczynamy i nie chciałabym wprowadzić nas w jakiś problem zdrowotny stąd moje pytanie: gdzie ta skrobia? Sam brokuł na parze? co jeszcze gotować na parze, aby było najlepiej? Cicierzyca? Soczewica? Kalafior, brokul? Jakie konkretnie warzywa proponujesz gotowac na parze? Z góry bardzo dziekujemy za pomoc 🙂

   1. Pepsi Eliot 24 stycznia 2018 o 17:14

    KALAFIOR BROKUł mogą być jedzone na surowo, soczewica gotowana

    1. organmyslenia 24 stycznia 2018 o 17:16

     Chcielismy trzymac sie 100% raw ale zaczelismy gotowac brokul cieciorke kalafior… jednak nadal al dente. Skad zatem czerpac tluszcze jak nie tylko z orzechow i awokado?

     1. Pepsi Eliot 24 stycznia 2018 o 21:02

      nie ma powodu być 100% raw, 80% już jest super, paruj, gotuj aldente i nie rób sobie wyrzutów, oliwa tłoczona na zimno, jak nie jesteś wege to surowe ryby w sushi

      1. organmyslenia 24 stycznia 2018 o 21:10

       Dziękuje dziękuje za odpowiedz 🙂 wszystkiego dobrego

  Dodaj komentarz