Zatwardzenia, czy pływaki, tłuste i lepkie, o tych kupach się raczej nie marzy

 

hipster na sedesie

Zatwardzenia, czy pływaki, tłuste i lepkie, o tych kupach się raczej nie marzy

Chcesz robić codziennie kupę swoich marzeń?, czyli cd

Witamina B12 TiB

TU KUPISZ Witamina B12 TiB w dużej dozie

Yyy … a nie mówiłam, że witarianie bywają dziwni w kwestii własnych ekskrementów?

Pewna panna napisała do mnie z wyrzutem, żebym zwróciła jej yyy … kupę sprzed witarianizmu

Chce panna defekować elementami integralnymi, nie brudzącymi odbytu, ani co gorzej muszli sedesowej. Jednym słowem mam jej zwrócić kupę dzieciństwa, i to szybko.

Spotkało mnie oprócz niezadowolenia, również wiele pytań od czytelników, ponieważ artykuł o kupie dość się zawirusował. Na szczęście nikt nie przysłał wizualizacji, ale tak czy siak czuję, że w tym temacie należy jeszcze coś dopowiedzieć.

Gdy Paul Nison był jeszcze neofitą witarianizmu, miał masę entuzjazmu, chciało mu się i był prześliczny w swych semickich rysach, właśnie wtedy powiedział coś bardzo prawdziwego. Mianowicie:

Ludzi gubi lenistwo and yyy … zaparcia

Święte słowa.

Każdy, kto ma żonę, wie, jak bardzo potrafi być żona rozdrażniona z powodu niewydalenia z siebie stolca. Czuje się żona gruba, brzydka i nie chce się jej nawet robić szopingu. Napięcie PSM, na które zwala winę za swoją nieuprzejmość dla świata, to pestka w porównaniu z faktycznym powodem, który jej doskwiera. Nie zrobioną kupą.

Michael R. Bloomberg, miliarder i burmistrz Nowego Jorku z niezwykłymi sukcesami, kiedyś zażartował w pewnej audycji radiowej:

Żona najadła się nierozpuszczalnego błonnika, a troskliwy mąż radzi przez drzwi:
– Spróbuj korkociągu, kochanie!

Współczesny świat jest pełen kobiet i mężczyzn, a także coraz częściej dzieci, chodzących po ulicach miast z dwu i więcej dniowymi (tygodniowymi!) kupami w swoich jelitach.

Są wściekli, bowiem tylko człowiek dobrze wypróżniony potrafi poczuć lekkość ciała a co za tym idzie doświadczyć lekkości myśli. Nasze sagany są jak nasze jelita. Albo pozatykane, albo świetliste i nie bolą.

W pewnym momencie te bezbronne, zatkane istoty postanawiają wziąć jakiś środek zaradczy, i jest to, albo środek przeczyszczający, albo nierozpuszczalny błonnik, jak dajmy na to otręby pszenne.

W końcu dochodzi do takiej paranoi, że ludzie na dietach nisko węglowodanowych, czyli z potężnymi zaparciami, zaczynają łaknąć środków przeczyszczających, a ostatecznie najczęściej błonnika, jak narkomani. W pełnym tego słowa znaczeniu, bowiem błonnik ostatecznie powoduje uzależnienie fizyczne.

W wyniku stosowania środków przeczyszczających i błonnika nierozpuszczalnego nabawiają się różnych chorób jelita grubego i układu moczowo-płciowego.

Takich jak:
uporczywe wzdęcia, uzależnienia od środków przeczyszczających i/albo błonnika, choroba hemoroidalna, przewlekłe zaparcia, sporadyczne biegunki, zespół wrażliwego jelita, chorobę uchyłkową, szczeliny odbytu, przetoki odbytu, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, choroba Crohna, rak jelita grubego, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), niepłodność, poronienie, zespół policystycznych jajników (POS), zespół chronicznego zmęczenia, cukrzycowe uszkodzenie nerwów, utrata kontroli nad wnętrznościami, anoreksja, rozszerzenie okrężnicy, odbytnicy, zapalenie wyrostka robaczkowego, przepuklina pachwinowa, nietrzymanie kału i moczu, częste oddawanie moczu i niedrożność cewki moczowej.

Nie brzmi to wesoło

Praktycznie wszystkie te warunki mają kilka wspólnych cech:
utrudnienia w ruchu jelit, nieprawidłowości, takie jak zbyt duże, albo twarde stolce.

Aby zadziało się dobrze trzeba zacząć działać:

Po pierwsze zmniejszyć ilość błonnika, głównie nierozpuszczalnego, a w szczególnych przypadkach chorobowych nawet rozpuszczalnego. Paul Nison wyleczył swoje wrzodziejące jelito sokami owocowymi, które nie zawierają błonnika. Obecnie, a minęło od tego czasu blisko 20 lat, jest zdrowym witarianinem.

Po drugie, trzeba zacząć normalizować swoje stolce.

Tertio, przywrócić normalne wypróżnienia.

Pierwsze zadanie jest stosunkowo łatwe do wykonania, ale pozostałe dwa?

Wróćmy jeszcze wcześniej do ustaleń bristolskich (patrz rysunek, być może znany Możnemu z poprzedniego wpisu o kupach, część I, link pod artem), bowiem właśnie Brytyjczycy zabrali się za swoje stolce o wiele poważniej niż Polacy, czy Amerykanie, a wszystko zostało zamknięte w podręczniku Bristol Stool Form Scale.

stolec1Dzięki temu wstydliwi pacjenci nie czują się zakłopotani omawiając ten delikatny problem ze znachorem, czy lekarzem.

Tym razem, punkt po punkcie rozszyfrujmy bristolski wykres kup:

Typ 1
Oddzielne guzki twarde, jak orzechy

Jest to stolec typowy dla ostrej dysbakteriozy. Są to kupy, którym brak normalnej amorficznej jakości, ponieważ brakuje bakterii w jelicie, nie ma co zatrzymywać wody.

Grudki są twarde i szorstkie, o średnicy około od 1 do 2 cm, i mogą boleśnie przechodzić przez odbyt.

Istnieje duże prawdopodobieństwo krwawienia z odbytnicy z powodu z mechanicznego uszkodzenia kanału odbytu.

Są to typowe stolce u ludzi, zażywających antybiotyki, które przy okazji wypleniły florę bakteryjną z jelit. Albo u ludzi, którzy weszli na dietę nisko węglowodanową, bez błonnika. Możliwe są również wzdęcia, ponieważ nie ma miejsca fermentacji włókien

Typ 2 
Coś jak kolba kukurydzy z grudkami zamiast ziaren

Stanowi połączenie kupy typu 1, oraz części stolca uformowanego przez działanie niektórych bakterii, oraz przez uwarunkowania światłowodowe. Średnicy od 3 do 4 cm.

Jest to stolec typowy dla organicznego zaparcia

Uwaga!
Ten typ stolca jest zdecydowanie najbardziej szkodliwy, ponieważ jego rozmiar jest mniej więcej w okolicach, lub przewyższa maksymalne otwarcie przesłony kanału odbytniczego, które wynosi 3,5 cm.

To wiąże się ze skrajnym wysiłkiem przy eliminacji, i jest najczęstszym źródłem zranienia kanału analnego, wypadania hemoroidów, lub uchyłków jelita grubego.

Żeby osiągnąć idealny przykład takiego stolca, kupa musi siedzieć w okrężnicy przez co najmniej parę tygodni (i dłużej) zamiast normalnych 72 godzin.

Ból odbytu, choroba hemoroidalna, szczeliny odbytu, wstrzymanie, lub opóźnianie wypróżnień, to wszystko zapewnimy sobie historią przewlekłych zaparć. Do tego będziemy mieli prawdopodobnie wzdęcia.

Osoba doświadczająca takich wypróżnień najprawdopodobniej cierpi na zespół jelita drażliwego z powodu ciągłej presji dużych stolców na ściany jelit. Przy czym możliwość niedrożności jelita cienkiego jest wysoka, ponieważ jelito grubego wypełnione jest kałem.

Jeżeli w tym stanie dodamy błonnik, aby się wypróżnić, sytuacja może stać się niebezpieczna, ponieważ napęczniały błonnik nie będzie miał dokąd pójść, co może spowodować przepuklinę, niedrożność, lub perforację jelita cienkiego albo grubego.

Typ 3
Podobnie jak kiełbasy, ale z pęknięciami na powierzchni

Ten formularz kupowy ma wszystkie cechy stolców typu 2, ale czas przejścia przez układ trawienny jest szybszy i wynosi od jednego do dwóch tygodni.

Jest to typowe dla utajonego zaparcia

Średnica stolca wynosi od 2 do 3,5 cm, a zespół jelita drażliwego jest jak najbardziej prawdopodobny. Wzdęcia są niewielkie, ponieważ ego typu stolcom również towarzyszy dysbakterioza. Fakt, że stolce nie robią się tak duże, jak przy typie 2 sugeruje, że wypróżnienia są regularne.

Jednak mamy do czynienia z utajonymi zaparciami. Dlatego pomimo tego możemy się spodziewać wszystkich negatywnych skutków dla stolców typu 2, zwłaszcza szybkiego pogorszenia się choroby hemoroidalnej.

Typ 4
Jak kiełbasa, lub wąż, gładka i miękka

Ta forma jest normalnym zjawiskiem dla kogoś, kto wypróżnia się raz dziennie. Średnica wynosi od 1 do 2 cm. Natomiast większa średnica sugeruje dłuższy czas przejścia przez układ trawienny, albo dużą ilość błonnika pokarmowego w diecie.

W poprzednim wpisie, nazwałam tę kupę Maybachem wśród kup, jednak dzisiaj zmieniam zdanie i przyjmuję za kupę wzorcową typ 5.

Kupę witariańską.

Typ 5
Miękkie plamy, łatwo przechodzące, z wyraźnymi krawędziami

Uważam, że formularz piąty jest ideałem. To jest typowe dla osoby, która dwa razy, lub trzy razy dziennie ma stolce, po głównych posiłkach. Średnica wynosi od 1 do 1,5 cm.

Rób taką kupę i ciesz się

Typ 6:
Puszyste kawałki z postrzępionymi krawędziami

Ta forma jest blisko marginesu komfortu w kilku aspektach.

Po pierwsze, może to być trudne do opanowania pragnienie, co bywa szczególnie uciążliwe, gdy nie ma bezpośredniego dostępu do łazienki.

Po drugie, jest to raczej niechlujny romans z zarządzaniem papierem toaletowym, chyba że masz każdorazowo dostęp do bidetu. W przeciwnym razie, uważam tę kupę z pogranicza normy.

Tego rodzaju kupy mogą sugerować pewną nadpobudliwość ostatniej części jelita grubego. Często na takie wypróżnienia ma wpływ nagły skok ciśnienia krwi wywołanego stresem.

Pisałam o tym kiedyś w kontekście naszych atawizmów, że zaatakowany człowiek w jednej chwili musiał być lżejszy, aby zmobilizować się do ucieczki przed atakiem dzikiego zwierza, czy ataku na kanibala. Obecnie dostaje gwałtownego rozwolnienia z powodu, że bank cofa mu przyznany kredyt.

Człowiek może się w jednej chwili odwodnić i pozbawić potasu, gdy usłyszy nieprzyjemną wiadomość.

W rzeczywistości nagły skok ciśnienia krwi powoduje uwalnianie wody i potasu z osocza krwi do jamy jelit i następuje zmasowany atak na zwieracze. To jest właśnie tego rodzaju kupa.

Podobny stolec może też być wynikiem użycia zbyt wielu przypraw, dużej ilości wody pitnej o wysokiej zawartości minerałów, lub stosowania soli mineralnych, albo środków przeczyszczających.
Taki stolec bywa również niechcianą przypadłością biegacza podczas maratonu i nie tylko.

Typ 7
stolec wodnisty, ze stałymi kawałkami

To oczywiście jest biegunka i właściwie nie dotyczy dzisiejszego wpisu o wypróżnieniach, tylko z jednym ważnym i godnym uwagi wyjątkiem, mianowicie biegunki paradoksalnej.

Jest to typ biegunki charakterystyczny dla ludzi (zwłaszcza małych dzieci i ludzi niedołężnych, lub dorosłych będących w rekonwalescencji), którzy tak naprawdę dotknięci są stolcami typu 1.

Podczas paradoksalnej biegunki ciekła zawartość jelita cienkiego (od 1,5 do 2 litrów dziennie) nie ma dokąd pójść, ponieważ jelito grube jest nafaszerowane kałem na całej swej długości. Część wody zostaje wchłonięta, ale reszta zbiera się w odbytnicy.

Taką biegunkę nazywa się paradoksalną, ponieważ jej natura nie została poznana trudno jest ją zrozumieć. Dlaczego przy poważnym zaparciu można jednocześnie doświadczyć biegunki, czyli wszystkiego naraz? Rzeczywiście jest to paradoksalna sytuacja. Niestety, jest zbyt powszechna, aby o tym nie wspomnieć.

Zaczerpnięte z Fiber Menace, strona 117-120;
Wykres BSF: wikipedia.org

Teraz:
Aby uniknąć odwoływania się do opisów stolców, w dalszej części opracowania będę używała numerów odpowiadających następującym definicjom:

Typy 1, 2 i 3 czyli stolce twarde, lub popękane,
Typ 4 i 5, czyli normalne, lub optymalne.
Typ 6, luźny stolec, albo zbyt gwałtowny, albo niekiedy optymalny
i Typ 7, biegunka.

Kiedyż to stolce typu 6 mogą być uważane za optymalne?

To proste, wtedy, gdy cierpisz na ostrą chorobę hemoroidalną, lub masz szczeliny odbytu, to wtedy luźne stolce typu 6, będą nie tylko dopuszczalne, ale dla Możnego najlepsze. Co ktoś woli, „to”, ból, krew, czy brak „tego”, a później tylko delikatny prysznic w bidecie?

No, ale większość wysoko cywilizowanego świata ma stolce typu 1,2,3.

Co zrobić, aby zacząć należeć do stolców 4,5, albo 6?

Stolce nie tylko, że powinny być miękkie, ale też łatwe w wydalaniu, czyli małe oraz co bardzo ważne regularne. Przy czym pojęcie wielkości jest indywidualną sprawą zainteresowanego. Najpierw trzeba wyeliminować stolce twarde, lub/i duże, charakterystyczne dla typów 1 do 3.

Jeżeli kanał odbytu jest ograniczony powiększonymi wewnętrznymi hemoroidami, to nawet „małe” stolce, takie jak dla typu 4, mogą być „trudne” do przejścia.

Ale nie wikłajmy się w tę pułapkę.

Zasada jest taka: Stolce mają być łatwe dla Ciebie i regularne. To wszystko

Czyli wszystkie typy od 4 do 6, bo one są łatwe w wydalaniu, o to wszystko się rozchodzi.

Stolce typu 1, 2, 3 bez względu na to, czy są małe, duże, twarde, miękkie, suche, wilgotne, bez znaczenia, liczy się tylko to, że piętrzą się w jelicie grubym i tam wysychają.

Nie powinnaś więc pleść bzdur Lasko, żebym oddała Ci, Twoje bardzo dobrze uformowane stolce z dzieciństwa, które nie brudziły Ci odbytu, ani muszli klozetowej.

Tak zwany dobrze uformowany stolec jest przesądem, kolejnym mitem, z którym trzeba walczyć, aby móc wyplenić fatalne choroby

Oczywiście, gdy masz idealnie zdrowy kanał odbytu, możesz dążyć do kiełbasy typu 4. Jednak, gdy tylko urodzisz dziecko siłami natury zrozumiesz, że idealny kanał odbytu nie istnieje.

Innymi słowy, normalność i prawidłowość jest subiektywnym pojęciem, w zależności od stopnia uszkodzenia kanału analnego.

To tak jakbyście chcieli, aby zdefiniować pojęcie pornografii w kontekście wolności wyrazu. Nie zwerbalizujemy łatwo czym jest pornografia, ale gdy zobaczymy, to od razu dobrze wiemy z czym mamy do czynienia. Chociaż są tacy, którzy nigdy nie widzieli pornografii, więc faktycznie mogą nie wiedzieć o czym mówię.

O co chodzi lekarzom?

Gdy przyjrzymy się dokładniej skali BSF, to widzimy, że normalne stolce nie muszą być okrągłe. Zwłaszcza, gdy człowiek ma już powiększone wewnętrzne hemoroidy. Więc spłaszczony kształt jest w porządku.

W rzeczywistości, gdy stolce są okrągłe jak w typie 4, oznacza to, że masz już niewielki stopień zatwardzenia. W przeciwnym razie ich kształt powinien się spłaszczyć podczas przechodzenia przez kanał odbytu.

Dlatego odwołano je jako Maybachy.

Spłaszczone stolce mocno wystraszają alopatów, gdyż są przyzwyczajeni, że większość społeczeństwa ma typ stolca 2, lub 3, a spłaszcza się ewentualnie miękki typ 4. Lekarze właściwie nie obserwują stolców numer 5.

Nie mają przyjemności obcowania ze stolcami idealnymi

Lekarz myśli tak:
– Hmmm, okrężnica ma przekrój okrągły, więc gdy stolec jest spłaszczony, oznacza to, że może siedzi w niej nowotwór. Oczywiście, że może się tak zdarzyć, ale to rzadki przypadek, aby spłaszczony kształt pochodził od nowotworu, gdyż dochodzi do tego w przypadku kupy typu 5, a jej kształt odzwierciedla kształt odbytu.

Gdy bardzo przestraszyłeś się możliwością guza, to albo powstrzymaj się od defekacji przez parę dni i zrób „dobrze” uformowany stolec, aby sprawdzić, czy nie został zdeformowany, albo gdyby rzeczywiście doszło do tego, że guz jest tak widoczny, że potrafi zmienić kształt stolca, należy w przypadku ciężkiej hipochondrii zrobić sobie rentgen jamy brzusznej z kontrastem. To znacznie szybsza, tańsza i bezpieczniejsza alternatywa dla kolonoskopii.

Podsumujmy:

Nieprawidłowe stolce, to takie, które wymagają wysiłku, lub, gdy czujesz presję, gdy przechodzą przez kanał odbytu
Nieprawidłowe stolce mogą być małe, lub mieć duże rozmiary, w zależności od spożycia błonnika, ale liczy się częstotliwość (nieczęsta) defekacji

Normalne stolce mogą być luźne lub lekko uformowane, takie jak bardzo dobry typ 5
Normalne stolce (typu 4 do 6) nie są idealnie okrągłe
Normalne stolce dla jednej osoby, mogą być nieprawidłowe dla innej. Stopień normalności określa anatomia kanału odbytu
Normalne stolce wymagają zero wysiłku i zero napinania przy ich eliminacji
Normalne stolce przechodzą przez kanał odbytu bez żadnego ciśnienia.

Oczywiście, gdy masz uszkodzenie kanału odbytu, uzyskanie bezwzględnej „normalności” może nie być łatwe. W tym przypadku możesz spokojnie zaakceptować „nieprawidłowości” w niewielkim stopniu, takie jak typ 6.

Tak jak powinieneś z miłością zaakceptować kiedyś swoje siwe włosy, zmarszczki, czy nawet implanty stomatologiczne.

Można z tym żyć długo i w zdrowiu, natomiast znacznie gorzej jest żyć ze stolcami w typie 1,2,3, które właśnie doprowadziły do rozciągnięcia jelita grubego i znacznego powiększenia hemoroidów.

W tym miejscu uzupełnię jeszcze info, ponieważ często dostaję zapytania:

Dlaczego mój stolec umie pływać?
Dlaczego niektóre stolce mam tłuste i lepkie?

Wiadomo, że gdy stolec jest czarny, to należy zaraz udać się do lekarza, bowiem oznacza to krwawienie z przewodu pokarmowego.
Wiadomo, że jak stolec jest zielony, to oznacza to, że szybko przebył swoją drogę.

Wracając do pływaków

Dwie najczęstsze przyczyny pływających stolców to są zaburzenia wchłaniania nadmiaru gazu i słaba absorpcja składników odżywczych.

Niektóre produkty spożywcze mogą powodować gaz w stolcu. Pokarmy, które mogą prowokować kupy do pływania to takie, które zawierają duże ilości cukrów, laktozy, skrobi, lub błonnika. Czyli fasola, kapusta, mleko, jabłka, napoje bezalkoholowe i co ciekawe również bez cukrowe słodycze.

Natomiast zespół złego wchłaniania może wystąpić, gdy na przykład masz biegunkę.

Zespół złego wchłaniania może również wystąpić, gdy organizm nie przetwarza i nie wchłania substancji odżywczych poprawnie. Jeśli masz poważne zaburzenia wchłaniania, twoje pływające stolce mogą mieć naprawdę nieprzyjemny silny zapach i będą wydawały się tłuste z wyglądu.

Częstą przyczyną zaburzeń wchłaniania z przewodu pokarmowego są infekcje wirusowe, lub bakteryjne. Zakażenia te zazwyczaj ustępują bez leczenia.

Pływające stolce często występują u ludzi, którzy mają nietolerancję laktozy, a jednak jedzą produkty mleczne.

Pływające stolce mogą też być spowodowane pewnymi chorobami, takimi jak celiakia, mukowiscydoza, albo zespół krótkiego jelita. Jest jeszcze kilka niezwykle rzadkich chorób genetycznych, które mają wpływ na pływające stolce jak zespół Bassen-Kornzweig, ale na tym poprzestaniemy.

Natomiast należy zwrócić się po natychmiastową pomoc medyczną, jeśli pływającym stolcom towarzyszy krew w kale, zawroty głowy, gorączka, lub utrata wagi. Objawy te mogą sugerować chorobę, lub ciężki zespół złego wchłaniania.

Yyy … dobra, sama się już wystarczająco przestraszyłam.

Jeszcze tylko dwa zdania o tłustych i lepkich kupach.

Tak naprawdę nie powinny się przydarzać witarianinowi na 811. Dlatego, że te kupy są związane przede wszystkim z jedzeniem dużej ilości tłuszczu w diecie. Ale też poziom bilirubiny, ilość spożywanego białka, w sensie, że zbyt duża, nietolerancja pokarmowa, no i te tłuste przekąski, to wszystko może sprawić, że stolce będą tłuste i lepkie.

Wracając jednak do naszej bristolskiej skali i do tych z kupami 1, 2, 3.

Jak rozwiązać ten problem, do tego oczywiście bez używania otrębów pszennych, czyli nierozpuszczalnego błonnika, czy też środków przeczyszczających?

W tym momencie spotykamy się z największym pomyleniem pojęć

Koleżanka idzie w zaparte i mówi, moje stolce nie są trudne, wylatują ze mnie jak piłeczki pingpongowe. Dobre sobie.

Ktoś inny myśli, że celem samym w sobie ma być czysta okrężnica. Niestety to imbecylizm.

W okrężnicy przez cały czas formułuje się stolec. Praca okrężnicy polega na transformacji ciekłej treści pokarmowej do półmiękkich stolców, dlatego okrężnica zawsze zawiera pewną ilość (najlepiej małą) kału, będącego niejako „w toku”.

W przeciwieństwie do okrężnicy, odbytnica rzeczywiście musi być czysta w każdym czasie, za wyjątkiem samej defekacji.

Jeżeli ktoś proponuje Ci „oczyszczenie” jelita grubego ziołowymi środkami przeczyszczającymi jest faktycznie gorszym przedstawicielem szarlatanerii. Pepsi należy do tej lepszej.

Zamiast pomagać, ziołowe środki przeczyszczające w rzeczywiści przyczyniają się do zaparć jelita grubego, ponieważ drażnią i uszkadzają śluzówki jelit, uszkadzają zakończenia nerwowe, zabijają bakterie jelitowe, powodują bolesne skurcze, oraz mogą wywołać ciężką biegunkę.

Z kolei „oczyszczenie” jelita grubego nierozpuszczalnym błonnikiem, takim jak otręby, jest jeszcze bardziej niebezpieczne, ponieważ niestrawione włókna piętrzą się na szczycie utwardzonych stolców.

To może prowadzić do niedrożności jelit i innych powikłań, takich jak choroba uchyłkowa, rozdęcie okrężnicy, hemoroidy, lub wypadnięcie perforacji jelita grubego, co może stanowić już poważny powód do odłożenia widelca.

Zestawy, które zapewniają dwu, lub trójwarstwową kombinację środków przeczyszczających, takich jak senna, plus rozpuszczalny błonnik typu łuski psyllium i nierozpuszczalne włókna, takie jak otręby, są najbardziej niebezpieczne.

To może być dobra sztuczka dla kogoś z jakimś sytuacyjnym zaparciem, ze stosunkowo niezakłóconym stanem jelita, będąca całkiem niewinną sprawą, ale dla kogoś kto ma za sobą dłuższą historię zaparć, owa sztuczka może być naprawdę bardzo szkodliwa.

Może wystąpić niedrożność, lub perforacja okrężnicy.

Jedynym właściwym sposobem na wstępne pozbycie się takich zaparć (potem już głównie doskonała dieta) są lewatywy, wodne irygacje i dopiero wtedy ewentualnie delikatne środki przeczyszczające.

Lewatywa odbytnicy

Lewatywy odbytnicy energicznie pobudzają perystaltykę jelita grubego i mogą wywołać wypróżnienie. Są szczególnie skuteczne w przypadku dzieci, które mają wstrzymany stolec, ponieważ dziecięca odbytnica i odbyt jest wyjątkowo wrażliwa na bodźce zewnętrzne.

Do tego celu najlepiej jest stosować jednorazowe lewatywy powszechnie sprzedawane w aptekach. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami, które towarzyszą produktowi. Weź pod uwagę przeciwwskazania, takie jak objawy zapalenia wyrostka robaczkowego, zablokowanie jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroby serca, krwawienie z odbytu, wysokie ciśnienie krwi, choroby nerek i inne.

Niestety takie wlewy doodbytnicze są tylko nieznacznie, lub w ogóle nie są skuteczne dla ludzi prawdziwie przewlekłymi zaparciami, ponieważ płyn nie przenika twardych stolców i nie może rozluźnić tego co jest powyżej odbytnicy.

Niektóre lewatywy są tak duże, że można przepłukać stolce zgromadzone w esicy i pobudzić perystaltykę jelit, ale raczej nie można ich wykonać samemu, a źle wykonane mogą być ryzykowne.

Jeżeli chodzi o lewatywy, będzie osobny post. Jak je robić, jakich herbatek używać w razie czego. Etc, etc. I czy witarianinowi jest faktycznie potrzebna lewatywa?

Poważne nawadnianie

Robi się je w wyspecjalizowanych jednostkach.

Obecnie raczej nie wprowadza się dysz głęboko do jelita, ale stosuje się mniej inwazyjną metodę przez włożenie wziernika tylko na 2,5 cm do odbytnicy. Pracuje się grawitacyjnie, a badania dowodzą, że metoda ta znacznie mniej statystycznie naraża pacjenta na prawdopodobną perforację jelita niż zalecana kolonoskopia. Według danych, które zebrałam, póki co,  hydroterapia jest bezpieczna.

Na końcu drogi prawdopodobnie będzie można/ będzie się zmuszonym sięgnąć po jakieś środki przeczyszczające.

Niestety, nie ma takiej rzeczy jak „dobry środek przeczyszczający

Dlatego, gdy decydujemy się na środek przeczyszczający należy wziąć wiele aspektów pod uwagę, jak wiek, stan zdrowia i okres zatwardzenia. Niektórzy mają zatwardzenia przez 10, 20, yyy … albo 30 lat!

Nie będę teraz wypisywać porad na temat środków przeczyszczających, ponieważ zebraliśmy się tu wszyscy na blogu witariańskim, a co jak co, witarianie mają automatycznie rozwiązany problem kup.

A nawet jakby wystąpiły jakieś wolty z powodu niewitariańskich wybryków, zawsze jest próg jelitowy na witaminę C, albo rozwolnienie po którymś magnezie.

Stolce w typie od 4 do 6 są standardem na tej diecie.

Ważne Ostrzeżenie

Jeśli występują bóle brzucha, krwawienie z odbytu, smoliste stolce, biegunka, odwodnienie, ostry stan uchyłków jelita grubego, lub nie było wypróżnienia od kilku dni, musisz udać się do odpowiedniego pracownika służby zdrowia.

Oto kilka rad dla zdrowych osób, które jednak nie planują zostać witarianinami:

Nawadniaj się każdego dnia, zaczynając od litra wody z cytryną (sok z połowy) wypitej na czczo.

Zrezygnuj z nierozpuszczalnego błonnika. Paradoksalnie biała bułka pełna glutenu, i tak może wyrządzić mniej krzywdy, niż pajda razowca z całymi ziarnami.

Jeżeli decydujesz się na pewną ilość błonnika nierozpuszczalnego dla zdrowia, jak trawa pszeniczna (nie zawiera glutenu), trawa jęczmienna, czy zmielone siemię lniane, to te niewielkie ilości błonnika nierozpuszczalnego nie uszkodzą ścianek jelit, gdyż są bardzo dobrze zmielone i przyjmujesz dzięki ich właściwościom super foods niewielkie  ilości.

Jeżeli chodzi o zdrowe orzechy, to witarianie moczą je przez kilka godzin w wodzie, a następnie, jak się da, pozbawiają je łupin.

Musisz mieć odpowiednią florę jelitową w jelitach. Z pomocą mogą przyjść probiotyki.

Pij dobrze rozdrobnione zielone szejki owocowe.

Gdy czujesz parcie, nie przeczekuj, tylko udaj się do toalety.

Najważniejsza jest regularność wypróżniania. Zapomnij o tym, co sądzi alopata w ej kwestii, że całkiem wporzo jest 3 razy w tygodniu. Codzienne wypróżnianie to opcja minimum. Wypróżnienie po głównych posiłkach jest świetne.

Tak się wypróżniają tybetańscy Mnisi

Zacznij biegać.


Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.

Rzuć też gałką na to:

Bądź czujny w toalecie, gdyż kupa definiuje twoje zdrowie

Dobre suplementy znajdziesz w naszym Wellness Sklep


Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.