Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
217 854 066
189 online
44 953 VIPy

10 dowodów, że maca to genialny sekret kobiecości inkaskich księżniczek

U starożytnych Inków wielodzietność świadczyła o statusie społecznym w sposób zupełnie odwrotny od znanego współcześnie. Mężczyzna posiadający odpowiednią ilość dzieci mógł podnieść swoją pozycję wśród lokalnej społeczności, a nawet posiąść władzę, mając bowiem 50-tkę potomstwa mógł zostać królem wioski!

Inkaskie kobiety musiały mieć nieograniczoną ilość energii.

Nie tylko zajmowały się domem, rodziły dzieci (średnio ósemkę na głowę!) i służyły władcom. Cała Ziemia, każda wioska i miasto, były podzielone na trzy części – część władcy, część bogów i część wspólną. Na każdej części trzeba było uprawiać rolę i robili to zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Do tego przędły, warzyły piwo i gotowały, tworzyły rękodzieło, a także chowały dzieci. Te, którym się poszczęściło, trafiały do haremu króla albo któregoś z jego namiestników, lub w Świątyni Dziewic dbały by wieczny ogień nie gasł, porządek obrządków był zachowany, a bogowie i władca zadowoleni.

Peruwiańskie kobiety były pełne wigoru

Pracowały w polu w ogromnym upale, a późną nocą tańczyły boso w rytm muzyki osobliwych instrumentów. Żartowały ze swoich jurnych mężów warząc wspólnie piwo, a później, wraz z mężczyznami, bawiły się na trwających pięć dni weseliskach.

Były piękne, gibkie i silne

Gotowe były bez wytchnienia opowiadać przy ogniu długie historie ludów prastarych, które wyszły z dziury w ziemi, Słońca – boga nad bogami i plotek o zaszczytach i bogactwach, jakie spotykają królewskie nałożnice i młodych wojaków. A później, po nocach tak bezsennych, jak gwieździstych, w skwarze słońca kopały w ziemi.

A w ziemi rosła maca

Wspaniały pokarm – sekret ich witalności, płodności i piękna.

Korzeń macy zawiera: 18% białka, 76,5% węglowodanów, 5% tłuszczu i 8,5% błonnika

Jest źródłem wielu substancji odżywczych:

– zawiera 20 aminokwasów, łącznie z 8 niezbędnymi – maca jest wolna od niezdrowych kwasów tłuszczowych (linolowego, palmowego, laurynowego, stearynowego) – zawiera polisacharydy – zawiera witaminy B1, B2, B3 C, E – zawiera minerały: wapń, magnez, potas, cynk, mangan, fosfor, selen, sód, jod i miedź.

TU KUPISZ MACA 100 % ORAGANIC This is Bio, od piątku do niedzieli włącznie będziesz mogła kupić ją w świetnej PROMCI!

1. Maca dla płodności

Kobiety używają sproszkowanego korzenia macy by zwiększyć szansę na zajście w ciążę od ponad 2000 lat. Badania naukowe udowodniły, że maca balansuje hormony, a co za tym idzie, reguluje owulację. Co więcej, maca jest pełna substancji odżywczych, które energetyzują i wspomagają płodność.

2. Maca na podkręcenie libido

Jednym z najszybciej i najczęściej dostrzegalnych efektów zażywania macy jest to, że działa jak afrodyzjak. Dzieje się to dzięki zawartym w macy substancjom odżywczym i aminokwasom, które regulują funkcjonowanie organizmu. Udowodniono naukowo, że maca podnosi libido i sprawność seksualną skuteczniej niż farmaceutyki (w tym te na receptę), a jej działanie jest długoterminowe.

3. Złagodzenie PMS i regulacja cyklu

Maca dzięki dobroczynnemu wpływowi na hormony reguluje miesięczny cykl u kobiet, a dodatkowo łagodzi, często w 100%, objawy PMS i sprawia, że miesiączki nie są tak obfite i bolesne.

4. Maca dla zdrowej skóry i włosów

Wyregulowane hormony owocują też w kwestii urody. Po zażyciu macy trądzik wywołany hormonami znika, skóra jest bardziej elastyczna i świeża, a także mniej narażona na proces starzenia. Maca wspomaga także porost i siłę włosów. (na głowie! dzięki macy regulującej gospodarkę hormonalną, Peruwianki nigdy nie miały wąsika ani brody:)

5. Maca na menopauzę

Maca opóźnia menopauzę i redukuje jej wszystkie nieprzyjemne symptomy – bezsenność, huśtawki nastrojów, fale gorąca, zwiększoną potliwość. Dzieje się tak, ponieważ maca, poza stabilizacją gospodarki hormonalnej organizmu, wspomaga układ dokrewny.

6. Maca na zwapnienie kości (osteoporozę)

Badania pokazały, że maca doskonale chroni i poprawia strukturę kości, a także poprawia ich siłę i gęstość.

7. Maca dla zdrowia tarczycy

Maca zawiera jod, który pozytywnie wpływa na tarczycę. Zgodnie z badaniami, pozytywny wpływ macy na zdrowie osób z problemami z tarczycą, wynika z jej zdolności do regulowania gospodarki hormonalnej i zawartości jodu właśnie. Maca potrafi również regulować uczucie zimna spowodowanego niedoczynnością tarczycy.

8. Maca na depresję

Jedna z mniej znanych właściwości macy – redukowanie depresji. Maca podkręca nastrój dzięki wysokiej zawartości substancji odżywczych i swoim energetyzującym właściwościom. Długotrwałe spożycie macy ma pozytywny wpływ na zdrowie emocjonalne.

9. Maca na spalanie boczków i poprawę sportowych osiągów

Maca wspiera wyporność kobiecego ciała i wpływa na jego kształt. Balansuje poziom estrogenów, przez co może wpłynąć na powiększenie piersi i pogłębienie talii. Poza tym maca ma silne właściwości anaboliczne (budowa mięśni), więc może wpłynąć też na rozmiar pośladków – największych mięśni ciała. Poza wpływem na mięśnie, podnosi poziom staminy, dodaje energii i znacznie skraca czas regeneracji po treningu.

10. Maca na PCOS, czyli zespół policystycznych jajników

… „Gdy Tosha Nichole, cierpiąca na zespół policystycznych jajników (PCOS) przez 8 miesięcy nie miała miesiączki, za to pojawił jej się zarost na twarzy zrobiła dosłownie wszystko, żeby poprawić swoją sytuację zdrowotną i co tu dużo mówić słabą psychicznie. Brała zioła, lekarstwa w tabletkach i nic nie było w stanie wyregulować jej rozchwianego systemu hormonalnego. W końcu doradzono jej peruwiańską Macę (wymawiaj maka). Zaczęła przyjmować, dodając 4 do 5 łyżeczek od herbaty sproszkowanej macy do miksu banana z wodą. Tosha z powrotem zaczęła miesiączkować, ustąpiła depresja i czując się zdecydowanie lepiej zaczęła namawiać inne kobiety do tego prostego i naturalnego sposobu bilansowania hormonów. Miesza też apetyczną i przyjemnie pachnącą macę z bananem i wodą kokosową, albo mlekiem migdałowym. Maca nie tylko uregulowała jej menstruacje, ale również dodała Toshe energii i radości życia.” … (tu) Na koniec:

11. Maca i kontrowersje, czyli maca i endometrioza

W przypadku, gdy leczysz endometriozę jakimiś fitoestrogenami; nawet jakby to był olej z wiesiołka, czy jakaś mieszanka ziół TCM (tradycyjnej chińskiej medycyny), to maca będzie źle działała z takimi fitoestrogenami. Możesz doświadczyć znowu bólu. To samo, gdy stosujesz jakieś śmietanki, czy kremy z bio progesteronem. Jedzenie fitoestrogenów jest dla organizmu jakby dokładaniem sobie hormonów. Równowaga pomiędzy estrogenami i progesteronem jest bardzo ważna. Jeśli panuje dominacja estrogenów, obniża się progesteron. Z macą to nie idzie w parze.

W rzeczywistości maca sama z siebie zmniejsza objawy endometriozy, poprzez regulowanie hormonów

Źródła: 1,2,3

Maca zawiera w sobie ogromną moc, która jest w stanie zmienić Twoje życie. Bądź silna, pełna energii i szczęśliwa.

Tutaj druga część „maca story” dla chłopaków:)

uściski:)

(Visited 35 906 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Wisia 1 czerwca 2017 o 06:41

    Emanuela dawki lecznicze to bedzie tych 5lyzeczek jak na przykladzie a 5g jak w opisie Maci (jak to sie pisze 😉 od Pepsi to mozna zalozyc profilaktyka?
    pozdrowki 🙂

    1. avatar Emanuela Urtica 1 czerwca 2017 o 07:53

      Dokładnie tak Wisiu. <3

  2. avatar Paulina 1 czerwca 2017 o 07:02

    Czy Maca będzie dobra dla kobiet, które chcą odstawić antykoncepcję hormonalną dwuskładnikową (drospirenon + etynyloestradiol), a boją się fatalnych skutków ubocznych jak obfite wypadanie włosów i trądzik młodzieńczy? Czy Maca jest w stanie zapobiegać wystąpieniu tych skutków?

    1. avatar Emanuela Urtica 1 czerwca 2017 o 07:52

      Tak, w tym wypadku maca koniecznie! Odczekaj 2 tygodnie po odstawieniu tabletek, żeby organizm się trochę oczyścił i możesz śmiało suplementować. Maca ureguluje hormony, także nie powinnaś odczuć skutków ubocznych odstawienia tabletek, a okres z macą wyreguluje się bardzo szybko sam. 🙂

      1. avatar R&B 20 czerwca 2018 o 20:02

        Mam zatem kolejne pytanie odnośnie odstawienia hormonów, a mianowicie: brałam je 8 ms z powodu torbieli na jajniku- pomoglo. Jednak odczuwam wiele skutkow ubocznych m.in torbiele w piersiach, brak owulacji i prawdziwego okresu, „prawdziwego” bo to co się pojawia w niczym nie przypomina typowej miesiaczki. Tak się narobiło8-( .
        Zastanawiam się czy:
        1)wybrać mace czy niepokalanek
        2) czy powinnam stosować je w jakimś konkretnym czasie no i
        3)w jakich proporcjach.
        Pomożcie ?

        1. avatar Jarmush 20 czerwca 2018 o 20:42

          wejdź na oczyszczającą kurację 4 szklanek https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/, dodawaj Macę This is BIO do czwartej szklanki. Jaki masz poziom 25(OH)D? Jakiego typu masz tę torbiel? https://www.pepsieliot.com/jak-naturalnie-pozbyc-sie-torbieli-jajnikow-bez-operacji/

          1. avatar R&B 21 czerwca 2018 o 06:27

            Torbieli siè pozbyłam- to byla torbiel czynnosciowa. Teraz mam małe torbiele w piersiach i brak okresu. Pojawiają się plamienia, dwudniowe w terminie okresu. Przed kuracją antykoncepcyjną( na torbiele jajnika)nie miałam problemów z menstruacjà, wagą, cerà. Teraz czuję się jaj balon. Wit d3 -(57), tsh, ft3 i 4 oraz anty tpo, tg, prolaktyna w normie. Niski progesteron- zdecydowanie nie mam owulacji.
            Pepsi napisałam wczoraj też maila -porada- tam szczególowo opisałam swoją przygodę z antykoncrpcją.
            Dzięki za uwagę ?

        2. avatar grzegorzadam 21 czerwca 2018 o 04:42

          pomoglo. Jednak odczuwam wiele skutkow ubocznych m.in torbiele w piersiach, brak owulacji i prawdziwego okresu, …”

          czyli nie pomogło, bo to całe ”leczenie” to absurd jak widać.

        3. avatar grzegorzadam 21 czerwca 2018 o 04:43
          1. avatar R&B 21 czerwca 2018 o 13:43

            Rzeczywiście, użyłam niewłaściwego słowa. Po 3 latach szukania pomocy u lekarzy, wiem że ich chemia nie działa? dlatego znalazłam się tutaj. Wtedy bezwzględnie wierzylam, że lekarz leczy i popełniłam błąd.Strasznie się bałam, że ta torbiel to wyrok, nigdy wcześniej się z tym schorzeniem nie zetknęłam.
            Teraz wiem, że muszę zawalczyć o siebie, dlatego szukam u Was pomocy.
            Przede mną wakacje. Trochę zajmie mi zrobienie wszystkuch badań. Czy do tego czasu pić macę lub niepokalanek?

  3. avatar Kreolka 1 czerwca 2017 o 07:45

    Kupiłam mamie jako wspomagacz przy zmęczeniu i menopauzie i powiem jedno INNY CZŁOWIEK. Uspokoiła się, spała normalnie całe noce, była wypoczęta i mniej nerwowa…maca się skończyła i zaczęło się od nowa..matka całe noce rzuca się na łóżku i nie może spać miesiącami – efekt wiadomy zmęczenie i rozdrażnienie. A śmiała się, że to nie pomoże… teraz cały czas słyszę „kup mi macę” ! Także polecam 🙂

    1. avatar Emanuela Urtica 1 czerwca 2017 o 08:00

      No to mama będzie szczęśliwa, bo będziemy mieć na macę od jutra super promkę! 🙂 Genialnie, że pomogło.

      1. avatar Wisia 1 czerwca 2017 o 22:32

        A można stacjonarnie z tą promką? Będę właśnie w okolicy jednego z punktu 🙂

        1. avatar Jarmush 2 czerwca 2017 o 06:14

          occzywiście, że można

        2. avatar Kreolka 2 czerwca 2017 o 08:26

          Miałam tabsy, proszek można mieszać z wodą? Dla siebie chyba też wezmę bo zaczął się okres nawału pracy i przyda mi się wzmocnienie :).

          1. avatar Emanuela Urtica 2 czerwca 2017 o 08:53

            Można mieszać z wodą. 🙂

        3. avatar Jarmush 3 czerwca 2017 o 10:41

          oczywiście, że można

  4. avatar Anna Kowalska 1 czerwca 2017 o 08:07

    Potwierdzam maca wyregulowała mi cykl miesiączkowy ( znowu 28 dni a nie 24) znikła bolesność przed okresem i w trakcie oraz jest mniej obfity. Kiedy ją odstawiłam na próbę aby potwierdzić działanie okres znowu się skrócił więc teraz biorę regularnie bo czuje się po niej świetnie.

    1. avatar Marzena 7 marca 2019 o 03:37

      Anna Kowalska a jaką dawkę brałaś?

  5. avatar Diana 1 czerwca 2017 o 08:17

    A jak tę macę spożywać? Np. dosypywać do owsianki? Ile?

    1. avatar Emanuela Urtica 1 czerwca 2017 o 08:23

      1 łyżeczka, może być do owsianki, ale nie gorącej, przy gorszych dolegliwościach (bardzo bolesna miesiączka, silne objawy menopauzy, problemy hormonalne), 3-5 łyżeczek dziennie powinno wystarczać.

      1. avatar Maggie 1 czerwca 2017 o 09:53

        Przy silnym pms więcej niż łyżeczkę dziennie?

        1. avatar Emanuela Urtica 1 czerwca 2017 o 10:51

          Sprawdź, czy jedna zadziała, jeśli nie, zwiększ do 3 dziennie, powinno działać si. 🙂

      2. avatar wini 2 sierpnia 2017 o 07:16

        WITAM Was

        od 3 tyg zażywam Mace od Pepsi, od czwartku dostałam bólu brzucha taki skręt silny
        , rozwolnienie i to trwało do wczoraj – codziennie po zjedzeniu skręt i ból i rozwolnienie .
        czy to może być od Macy? przerwę na tydzień i spróbuje od poniedziałku
        Pepsi rzuciłam kawosz-ona pije bio zielona herbatę raz dziennie , wodę z sola , nie jem glutenu , mięsa bardzo rzadko warzywa, owocki , suple cynk, selen, jod, b complex wit d 3 z k i mam przerwę od ziółek , torbiele w piersi są duże 5 cm kilka takich , rozlegulował się okres , po tym jak rzuciłam gluten , tarczyca mam stan zapalny i guzek. chcą robić biopsje nie idę na nią , zrobię kolejne usg .
        włączyłam pozytywne myślenie, pozdrawiam Was serdecznie 🙂

      3. avatar wini 2 sierpnia 2017 o 07:17

        WITAM Was

        od 3 tyg zażywam Mace od Pepsi, od czwartku dostałam bólu brzucha taki skręt silny
        , rozwolnienie i to trwało do wczoraj – codziennie po zjedzeniu skręt i ból i rozwolnienie .
        czy to może być od Macy? przerwę na tydzień i spróbuje od poniedziałku

        Pepsi rzuciłam kawosz-ona pije bio zielona herbatę raz dziennie , wodę z sola , nie jem glutenu , mięsa bardzo rzadko warzywa, owocki , suple cynk, selen, jod, b complex wit d 3 z k i mam przerwę od ziółek , torbiele w piersi są duże 5 cm kilka takich , rozlegulował się okres , po tym jak rzuciłam gluten , tarczyca mam stan zapalny i guzek. chcą robić biopsje nie idę na nią , zrobię kolejne usg .
        włączyłam pozytywne myślenie, pozdrawiam Was serdecznie 🙂

        1. avatar bea 29 października 2017 o 09:02

          stosując mace w młych dawkach ( pół łyżeczki 3 razy dziennie) nic mi nie było ale gdy doszłam do pełnych łyżeczek pojawiły się i u mnie potworne wręcz bóle brzucha, taki własnie skręt wnętrzności, jakby palił żywy ogień w brzuchu, odstawiłam i nie wiem teraz czy wracac..

          1. avatar Jarmush 29 października 2017 o 10:09

            po pewnym czasie wróć, ale do tych małych dawek

  6. avatar Zyraffa 1 czerwca 2017 o 10:46

    A ja na ten przykład brałam mace z pół roku po 1 łyżeczce i wszystko było fantastycznie ale od 3-4 tygodni zaczęło mi serce dziwnie czasami lomotac całkiem bez powodu ,no wiec zaczęłam odstawiać rożne suple żeby znaleźć winowajcę ,zeszło sie chwile i okazało sie ze to niestety maca,widać nie można być inkaska księżniczka na wciąż 🙂 czasami trza pobyć Polska pyza:)

    1. avatar grzegorzadam 1 czerwca 2017 o 15:16

      brałam mace z pół roku po 1 łyżeczce i wszystko było fantastycznie ale od 3-4 tygodni zaczęło mi serce dziwnie czasami lomotac”

      Robiłaś jakieś przerwy?
      przy czymkolwiek robimy pauzy, organizm z czasem przestaje reagować na subst. leczniczą.
      Odsapnąć, i znowu, albo odstawić jak nastąpiło nasycenie.
      Trzeba słuchać organizmu.

      1. avatar Zyraffa 1 czerwca 2017 o 16:08

        No tez na to wpadlam:) czasami trudno wyczuć kiedy dość ale organizm sam podpowie ,starczy nie ignorować sygnałów ,o! Taka teraz jestem mądrala 🙂

        1. avatar grzegorzadam 1 czerwca 2017 o 18:39

          ale organizm sam podpowie ,starczy nie ignorować sygnałów ,o!”

          Ano 😉

  7. avatar Kasiowynick 1 czerwca 2017 o 11:09

    A co w sytuacji, kiedy okres dość mocno się zmniejszył, nigdy nie był jakoś obfity ale teraz jest go znacznie mniej. Mi osobiście z tym dobrze, ale czy tak powinno być? Od jakiegoś czasu staram się dobrze odżywiać i wg mnie widzę różnicę kiedy jem bardziej śmieciowe rzeczy to i okres jakby taki bardziej obfity a kiedy bardziej zdrowiej to ob jakiś taki chudszy – tak powinno być? Czy może sobie wymyślam, dodaję etc?
    Nie bardzo stara jeszcze jestem – piękna 30 na karku – jeśli to miałaby być jakaś ważna informacja 🙂

    1. avatar Emanuela Urtica 1 czerwca 2017 o 11:27

      To prawdopodobnie najzwyklejsze różnice w gospodarce hormonalnej organizmu. Zmieniłaś dietę, oczyszczasz się, „odcinasz się” od złej energii. 😉 Nic złego.

      1. avatar Kasiowynick 1 czerwca 2017 o 11:34

        pięknie dziękuję za odpowiedź 🙂
        bo już się bałam, że coś jest na rzeczy, bo ta moja miesiączka obecnie to jest po prostu malutki robaczek w porównaniu do poprzedniego potworka 🙂

        kiedyś ktoś tu na forum wspomniał (nie pamiętam niestety kto), że obfite, bolesne miesiączki wcale nie są czymś normalnym, że w czasach zaszłych byłoby to dość nie normalnym pomysłem aby nazwę to tak „unieruchamiać” osobę na około powiedzmy tydzień czasu – jakie jest twoje zdanie w tym temacie? 🙂

        1. avatar Emanuela Urtica 1 czerwca 2017 o 12:04

          Dużo zależy od gospodarki hormonalnej, obfity i bolesny okres najczęściej wynika z nadprodukcji prostaglandyn, czyli substancji powstających w macicy pod wpływem progesteronu, reszta zależy od budowy układu płciowego – u niektórych kobiet miesiączki zawsze będą bardziej obfite. Bardzo obfita, dodatkowo bolesna miesiączka co prawda zazwyczaj nie jest groźna (co nie zmienia faktu, że wyciąga Cię z życia na parę dni i potrafi nieźle człowieka wymiętolić), ale nie powinna być normą. Oznacza, że równowaga hormonalna jest zachwiana, no i wszystko sprowadza nam się do diety i stylu życia, które zmieniły się w ostatnich czasach i doprowadzają do patologii zdrowotnych znacznie przekraczających normę. 😉 No i wczasach zeszłych zdarzało się – zdaje się, że nawet potwierdzają to statystyki – rzadziej znacznie, ale się zdarzało. 🙂 Patrząc od strony duchowej to po prostu eskalacja ciała bolesnego kobiet.

          via GIPHY

        2. avatar MariaMagdalena 2 czerwca 2017 o 21:41

          Kasiowynick, zobacz mój wpis, ktory wrzuciło kilka pięter niżej. Z krwią miesięczną organizm oczyszcza sie z toksyn między innymi, więc im bardziej jest oczyszczony, tym mniej tej krwi powinien wydalać.

  8. avatar Kasia 1 czerwca 2017 o 11:56

    A jesli nie przyjmuje się tych gitoestepgenów celowo, tylko będą akurat w pożywieniu to nie zaszkodzi?

  9. avatar Natalia 1 czerwca 2017 o 12:13

    A ja mam takie pytanie czy słyszał ktoś o Morindze? Takie drzewo. Podobno lecznicze. Niby dobre na zdrowie. Co o tym sądzicie ?

  10. avatar Hanna 1 czerwca 2017 o 16:36

    ja slyszałam o morindze baaardzo dużo dobrego i mam nadzieję że Pepsi o tym napisze A ja w temacie macy
    1. czy po chorobie nowotworowej (piersi) można jeść tę macę? mam 58 lat i jest już 5 lat od operacji, chemii nie miałam tylko naświetlania, pocę się trochę bardziej niż kiedyś, śpię raczej dobrze, nie miesiączkuję od czasu operacji zaraz po włączeniu Zoladeksu i tamoksifenu -DZIĘKI WAM JUŻ DAWNO GO ODSTAWIŁAM,
    2. czy jeśli MACA byłaby najlepsza to czy wszystkie witaminy tj,C, B complex z niacyną, kolagen, omega 3, MSM, D3 liposomalna i K2, magnez przez skórę, jod przez skóre i jeszcze okresowo rano WU i czasem soda mają iść w odstawkę??
    3. Ile czego brać, co zmniejszyć a co może wykluczyć?
    4. czy mężczyżnie ( mało ruchliwemu i zniechęconemu do wszystkiego, nie uprawiającemu żadnego sportu) chyba cierpiącemu na depresję też można dawkować i ile?
    bo trochę człowiek się gubi , już zastanawiałam się nad astaksantyną po ostatnim artykule Pepsi, bardzo WAS doceniam za wiedzę i pozdrawiam

    1. avatar Jarmush 1 czerwca 2017 o 17:57

      nie znam przeciwskazań, maca reguluje hormony, mężczyznom również i dodaje energii życiowej obu płciom, astaksantyna to z kolei bardzo silny przeciwutleniacz

    2. avatar grzegorzadam 1 czerwca 2017 o 18:50

      czy wszystkie witaminy tj,C, B complex z niacyną, kolagen, omega 3, MSM, D3 liposomalna i K2, magnez przez skórę, jod przez skóre i jeszcze okresowo rano WU i czasem soda mają iść w odstawkę??”

      Stosuj z przerwami, w przerwach zioła:
      http://wolna-polska.pl/wiadomosci/recepty-slynnej-zielarki-j-f-zajcewej-2016-12

      ”czy mężczyżnie ( mało ruchliwemu i zniechęconemu do wszystkiego, nie uprawiającemu żadnego sportu) chyba cierpiącemu na depresję też można dawkować i ile?”

      Dużo magnezu na 3 sposoby, bcomplex, niacynę dodatkowo, sodę- alkalizacja:
      http://www.pepsieliot.com/jak-pic-sode-na-3-sposoby-aby-spektakularnie-poprawic-swoje-zdrowie/

      1. avatar grzegorzadam 1 czerwca 2017 o 18:55

        Oczywiście D3, najpierw zbadajcie poziom.

  11. avatar Madzia 1 czerwca 2017 o 17:56

    Ok powiedz ile ??? Miałam zespół PCOS ale ustąpiły gdy zamieszkalam nad morzem ,teraz. 45 lat i jem łyżeczkę dziennie profilaktycznie od roku żadnych zmian niezauwazylam ,ale tez jestem zdrowa wiec nieoiczekiwalam ze wydarzy się cos spektakularnego ,wiec powinnam cos zauważyć ???

  12. avatar Anula25 1 czerwca 2017 o 18:58

    Czy w ciąży można brać macę ? Czy są jakieś suplementy, jeśli tak to jakie, które mogę brać bezpiecznie w ciąży? Jestem w 5 miesiącu.

    1. avatar Jarmush 1 czerwca 2017 o 21:24

      chlorella, spirulina, witamina C, D3+K2, można i trzeba, a należy uważać na suplementy z witaminą A, oczywiście nie jestem lekarzem

  13. avatar mrcysia sas 1 czerwca 2017 o 21:01

    Dobry wieczór słoneczka. Czy Waszym zdaniem maca dobrze zadziała na mocno podwyższony testosteron i androstendion oraz zaniżony progesteron? Mam pcos i moim największym zmartwieniem od 10 lat jest okropny trądzik. Podejrzewam, ze to przez te zawyżone hormony. Rozumiem, ze maca je reguluje, ale czy da radę z tak mocnymi zaburzeniami? Wysyłam miłość c:

    1. avatar Jarmush 1 czerwca 2017 o 21:21

      takie rzeczy trzeba sprawdzić , miłość

      1. avatar mrcysia sas 1 czerwca 2017 o 21:37

        Sprawdzić, czyli zacząć suplementowac i obserwować zmiany?

        1. avatar Jarmush 1 czerwca 2017 o 22:00

          tak bym zrobiła

  14. avatar agga 2 czerwca 2017 o 04:18

    Odnosnie obfitych i bolesnych miesiaczek to pierwsze zmiany ma lepsze zaczely sie u mnie po odstawieniu glutenu i mleka, a teraz, kiedy od ponad roku nie jem tez miesa, to nawet nie wiem, kiedy mam okres;) Nie wierzylam, ze to moze sie tak diametralnie zmienic, dawniej tak mnie bolal brzuch, ze lykalam przez pierwsze 3-4 dni do 8 apapow albo ibupromow na dobe i jescze sie meczylam. Teraz nie biore nic z przeciwbolowych syfow, nawet jak od czasu do czasu boli mnie glowa, to ten bol jest niewielki i samo przechodzi. Dawniej to bylo nierealne, zebym wytrzymala bez tabletek. Suple od Pepsi tez na pewno robia swoje, ale u mnie podstawa byla zmiana diety.
    Mam pytanie co do macy – jesli ona jest z rodziny krzyzowych, to przy chorobach tarczycy jak ja dawkowac? Chcialabym miesnie odbudowac, wiec maca tu chyba tez by sie przydala.
    Pozdrowienia i moc milosci dla Wszystkich:)

  15. avatar grzegorzadam 2 czerwca 2017 o 06:47

    to przy chorobach tarczycy ”

    Jakie choroby tarczycy?
    Tarczyca nie choruje, oczyść organizm, dostarcz organizmowi co potrzebuje:
    http://www.pepsieliot.com/czy-to-mozliwe-by-niedoczynnosc-tarczycy-po-prostu-zniknela/
    http://www.pepsieliot.com/zostan-macgyverem-i-zrob-sobie-plyn-lugola-w-domu/

    1. avatar agga 2 czerwca 2017 o 14:30

      Teoretycznie hashimoto sie usuwa, po diecie i suplach przeciwciala spadly do b. niskiej mormy, usg kontrolnego jeszcze nie robilam. Jednak tsh cos skacze, niby w normie, ale wg wpisow Pepsi jest jednak za wysokie. Moze to wplyw mocno stresujacego czasu, jaki mialam niedawno, ale biorezonans tez musze zrobic, profilaktyczne oczyszczanie ziolowa mieszanka na pasozyty wlasnie skonczylam. Nie wiem wiec do konca, co z ta tarczyca i reszta mojego organizmu jest, aczkolwiek teraz czuje sie dobrze.

      1. avatar grzegorzadam 2 czerwca 2017 o 17:16

        Nie wiem wiec do konca, co z ta tarczyca i reszta mojego organizmu jest, aczkolwiek teraz czuje sie dobrze.”

        Zdiagnozuj to bioR, aż się prosi to sprawdzić.

  16. avatar grzegorzadam 2 czerwca 2017 o 17:13

    Teoretycznie hashimoto sie usuwa, po diecie i suplach przeciwciala spadly do b. niskiej mormy, usg kontrolnego jeszcze nie robilam.”

    Nie teoretycznie, ptaktycznie.

    ”Jednak tsh cos skacze, niby w normie, ale wg wpisow Pepsi jest jednak za wysokie.”
    To jest bez znaczenia, szukaj przyczyn:
    http://www.pepsieliot.com/czy-to-mozliwe-by-niedoczynnosc-tarczycy-po-prostu-zniknela/

  17. avatar grzegorzadam 2 czerwca 2017 o 17:14

    To są tylko objawy, problem leży w innym miejscu.

    1. avatar agga 4 czerwca 2017 o 17:15

      Grzegorzadam, dzięki:)

      To „teoretycznie” odnosiło się do mojego hashi, że się usuwa:) Wpisy Pepsi czytam oczywiście bardzo dokładnie, te o tarczycy to nawet po kilka razy, bo ciągle coś więcej w komentarzach sie pojawia.
      Tsh miałam badane w ciągu 2 tygodni w 2 różnych labach, w jednym wyszło 2,06 a w drugim 3,99, przy tych samych normach (0,270 – 4,200), więc jeśli brać pod uwagę to pierwsze, to byłoby bardzo w porządku. Z tego, co wiem, tak szybko poziom tsh się nie zmienia, więc chyba jakis inny sposób badania mają, choć zakres ten sam, albo nie wiem.
      Szukam namiarów na ten biorezonans w Krakowie najlepszy, o którym Pepsi wspominała, ale na razie nie znalazłam, polecono mi inny, na Daszyńskiego, ktoś może zna?
      Na razie smaruję się Lugolą, łykam selen i inne wskazane przez Pepsi suple, zakwaszam żołądek i jest dobrze, choć wydaje mi się, że z tym trawieniem mogłoby być lepiej, bo test sody wychodzi słabo. Od dawna piję ocet jablkowy na czczo, albo wodę ze szczyptą soli też.

  18. avatar MariaMagdalena 2 czerwca 2017 o 19:25

    Kasiowynick, zobacz wpis Aggi poniżej. Już dawno temu czytałam gdzieś, że mięsożerstwo skutkuje obfitym okresem, natomiast wegetarianki mają z tym spokój, np. jest gdzieś takie plemię (nie pamiętam gdzie – Ameryka płd.?) odżywiające się po wegetariańsku i w ogóle żyjące w zgodzie z naturą, niezatrute chemią, itd. i kobiety miewają krwi miesięcznej w ilości 1 łyżeczki … 🙂 – czego i Wam życzę młode, bo ja już mam z tym spokój.

  19. avatar Lucia 2 czerwca 2017 o 22:50

    Hej! Myślicie, że spożywanie macy bez zbadania poziomu hormonów jest roztropne?

    1. avatar Emanuela Urtica 3 czerwca 2017 o 08:39

      Maca sama w sobie nie ma żadnych hormonów, więc jest to absolutnie bezpiecznie. Jest adaptogenem – przystosowuje się do „sytuacji” Twojego organizmu i do różnych stresorów i je reguluje. Maca powinna pomóc wyrównać poziom hormonów w naturalny sposób, dlatego bez problemu pomaga zarówno osobom z większymi jak i mniejszymi problemami.

      1. avatar Qrka 8 lipca 2017 o 10:56

        Dzień dobry,
        a czy maca powinna pomóc na plamienia przez okresem? Tak się składa, że od pół roku piję macę na naturalne uregulowanie hormonów i przy pierwszym miesiącu było pięknie- okres po 27 dniach (a zawsze około 29-31) i bez plamień. Kolejne miesiące już tak jak zwykle, najpierw 2-4 dni plamień. Staramy się o dziecko już 3,5 roku, panicznie chcę uniknąć hormonalnych tabsów (bromocorn mi ginekolog zapisał ale nie biorę pokłądając nadzieję w macy).
        Dodam, że piję wodę z wit.c i solą him., piję przed posiłkiem wodę z OJ, smaruję się płynem lugola (tsh skacze mi co kilka miesięcy pomiędzy 2,3 a 3,2), jem cynk, selen, wit. D3+K2, magnez w formie cytrynianu magnezu (choć o nim zapominam…), chlorella na noc. Teraz jeszcze dołożyłam wit. e. I sama już nie wiem, gubię się. Studiuję tego bloga (szacun dla Ciebie Pepsi i dla Grzegorzaadama) ale nie wiem już czego się uczepić…
        Ponadto mam pożyczony od koleżanki zapper- popieściłam się częstotliwościami na przywry, bo torbiele jajników miewam…
        Czy ktoś coś poradzić może?

        1. avatar Jarmush 8 lipca 2017 o 11:21

          świeży sok (75 ml) z zielonej natki pietruszki codziennie podobno działa cuda, możesz stosować kawałek imbiru, gotuj go przez kilka minut, po czym wypij ostudzoną wodę imbirową, nasiona kolendry, albo sok z buraków – codziennie 60-100 ml, z owoców to papaja, coraz częściej dostępna w naszych sklepach, a tu masz arta, jakie są najczęstsze przyczyny plamienia przed okresem: http://www.just-health.net/Spotting-Before-Period.html

          1. avatar Qrka 8 lipca 2017 o 11:35

            Dziękuję za szybką odpowiedź. Myślę że zastosuję ten imbir i burak i na spokojnie przeczytam ten zalinkowany artykuł.
            Pozdrawiam serdecznie 🙂

            Ps. a czy podwyższony poziom prolaktyny ma może z tym związek? Bo moja prolaktyna ciągle, choć z kilkoma wyjątkami, deliktanie powyżej normy. Na początku ginekolog tak jakby się tym nie przejmował ale teraz przepisał ten bromocorn.

          2. avatar Jarmush 8 lipca 2017 o 15:57

            z brakami B6 przede wszystkim, przeczytaj arta

    2. avatar Jarmush 3 czerwca 2017 o 09:03

      myślę , że roztropne

    3. avatar grzegorzadam 3 czerwca 2017 o 09:46

      Samo ”badanie” hormonów jest problematyczne.
      Nie tu jest problem zwykle.

    4. avatar grzegorzadam 3 czerwca 2017 o 09:48

      Jest to pewien wskaźnik objawowy, nic poza tym, nie pokazuje przyczyn.
      A już ”leczenie” hormonami jest absurdem.

      Wyłączamy hormon słoneczny, czyli wit.D 😉

  20. avatar Kasia 3 czerwca 2017 o 09:13

    Emanuela, Pepsi, to jak z tą niedoczynnością (ale bez hashi) – można brać skoro to krzyżowe, czy nie? A może brać np 3 razy w tygodniu? Proszę podpowiedzcie.

    1. avatar Jarmush 3 czerwca 2017 o 09:18

      można, bierz 3 razy w tygodniu, przecież tego je się mało, krzyżowe rośliny mają taką masę dobrodziejstw w sobie, że nie można ich odstawiać. Owszem należy robić to przytomnie, ale jeść je, pisałam o tym wielokrotnie, i nie są to moje wymysły, tylko czytam na ten temat na odpowiedzialnych stronach, w tym lekarzy

      a z niedoczynności zwykłej, bez Hashimoto wyprowadza się ludzi dietą i suplami w 2 miesiące

      1. avatar Kasia 3 czerwca 2017 o 11:38

        No właśnie, miałam Pepsi do Ciebie napisać i może to jest dobra okazja. Moja nieduża niedoczynność wynika najprawdopodobniej z tego, że moja tarczyca jest bardzo mała. Nie wiem czy zawsze taką miałam, bo nigdy nie robiłam jej usg. Ale wiele objawów mam „od zawsze”. Nie mam przeciwciał i żadne badanie nie wskazuje na jakiś stan zapalny. Wyniki tarczycowe mam w „normie”, tylko tsh w górnym przedziale a ft3 i4 w dolnych. Endokrynolog na podstawie objawów stwierdził niedoczynność i od grudnia biorę najmniejszą dawkę Letroxu, z której chcę się wymiksować. Przez te pół roku tsh mocno spadło, ft3 i 4 w zasadzie bez zmian. Kilka objawów ustąpiło a samopoczucie mam lepsze. Zaczynam wdrażać suplementy – na razie magnez i cynk, myślę o selenie, płynie Lugola przez skórę i jakimś adaptogenie (stąd pytanie o macę). Co mogłabyś mi poradzić? Jakie działania przy małej tarczycy mogą pomóc? Jestem typem białkowo-tłuszczowym. Źle się czuję po samych warzywach, a już soki na bank powodują hipoglikemię. A, za dwa tygodnie mam mieć wynik APW. Bardzo mi zależy na Twojej opinii, bo co innego normalna słabo pracująca tarczyca, a chyba co innego mała? Uściski:-)

        1. avatar Jarmush 3 czerwca 2017 o 12:02

          przede wszystkim to smutne, że dostałaś już te hormony. Takie dolegliwości jak miałaś można szybko likwidować. Co z tego, że mała, tarczyca wycinana jest w stanie odrastać. Jakie było TSH przed podaniem Letroxu? Jakie masz teraz TSH? Czy masz nadwagę? Jak wygląda Twój lipidogram? jaki cukier i insulina na czczo? Jakie CRP oraz kwas moczowy? Badałaś 25(OH)D? Sód i potas.

          Robiłaś vegatest Volla/biorezonans na pasożyty?

          1. avatar Kasia 3 czerwca 2017 o 15:13

            No właśnie smutne. Chcę się wycofać, póki jeszcze czas. Tsh przed 1,34 (0,27-4,2), teraz 0,41 (0,27-4,2). Cukier 78, insuliny nie badałam. Kwas moczowy 3,7 (2,4-5,7). Wit D 51 (suplementuję z K2). OB, CRP i RF niskie. Sód 136 (136-145), potas 4,67 (3,5-5,1). Cholesterol całkowity 235 (115-190), HDL 82, LDL 145, trójglicerydy 39. Vegatest nie robiłam. Kiedyś robiłam badania na pasożyty z krwi i kału (kilkakrotnie) ale nic nie wykazało (wiem, że nie są miarodajne).

          2. avatar Kasia 3 czerwca 2017 o 15:19

            Nie mam nadwagi, ale mam duży brzuch i problemy jelitowe. Od dwóch tygodni zakwaszam żołądek i intensywnie się nawadniam – są już pewne efekty. Dziękuję Pepsi:-)

          3. avatar grzegorzadam 3 czerwca 2017 o 17:15

            nawadniaj się z magnezem, wodorowęglanem sodu i solą prawdziwą.

          4. avatar Jarmush 3 czerwca 2017 o 17:01

            nawet 2,2 TSH mogłoby być, a do 2 to spoko

        2. avatar grzegorzadam 3 czerwca 2017 o 12:06

          Moja nieduża niedoczynność wynika najprawdopodobniej…”

          Z niedoboru jodu, czyli być może zbyt dużej absorpcji fluoru, bromu i chloru…

        3. avatar grzegorzadam 3 czerwca 2017 o 12:09

          Bardzo mi zależy na Twojej opinii, bo co innego normalna słabo pracująca tarczyca, a chyba co innego mała? ”

          poczytaj z komentarzami:
          http://www.pepsieliot.com/czy-to-mozliwe-by-niedoczynnosc-tarczycy-po-prostu-zniknela/
          http://www.pepsieliot.com/zostan-macgyverem-i-zrob-sobie-plyn-lugola-w-domu/

          1. avatar Kasia 3 czerwca 2017 o 15:24

            Grzegorzuadamie, intensywnie czytam archiwum wraz z Waszymi cennymi komentarzami i stopniowo wprowadzam różne rozwiązania. Próbę płynu Lugola na pewno zrobię. Czekam też na wyniki analizy włosów.

          2. avatar grzegorzadam 4 czerwca 2017 o 06:10

            Nie tylko próbę, po prostu suplementuj, choćby naskórnie.
            Nie zwlekaj, niedobory mają praktycznie wszyscy nie suplujący,
            podobnie jak magnezu (!), wit.D, C , B, to standard.

  21. avatar Halina 3 czerwca 2017 o 13:02

    Witam, mam założoną wkładkę hormonalną Mirena czy Maca nie zakłóci jej działania? Pozdrawiam

    1. avatar Anonim 3 czerwca 2017 o 13:27

      niestety to nie jest sprawdzone https://www.zocdoc.com/answers/15174/will-taking-maca-affect-my-birth-control, zwykła wkładka moim zdaniem no problem, ale ta jest połączona jakby z pigułką antykoncepcyjną

      1. avatar Halina 3 czerwca 2017 o 22:09

        Tak właśnie, więc lepiej nie ryzykować? ☺

  22. avatar Gosialavenda 3 czerwca 2017 o 20:08

    Witaj, myślałam, że piszesz o macy, tej, którą Żydzi spożywają na Święto Paschy, Dobrze, że napisałaś jak się ją wymawia. Wyguglowalam nazwę, patrzę, a tu coś co niczym nie przypomina płaskiego placka. Zaraz się doksztalce w tej kwestii. I jeszcze cos Ci powiem, pieknie opowiadasz swoje historie.. Pozdrawiam Gosia.

  23. avatar Kasia Pawłowska 5 czerwca 2017 o 06:57

    Kupiłam macę i czekam na przesyłkę, nie mogę się doczekać aż zacznę ją stosować 🙂 mam problem z hormonami, nieregularne miesiączki albo w ogóle ich brak już uregulowałam dietą i suplementami!Cieszę się ogromnie, bo od ponad roku miesiączki jak w zegarku a wcześniej lekarze dawali mi na to tylko hormony! To dzięki Tobie Pepsi Eliot zaczęłam lepiej się odżywiać. Najgorsze co mi jeszcze zostało to trądzik mimo ponad 30 na karku… 🙁 stąd pomysł na macę. Oczywiście podzielę się spostrzeżeniami czy mi pomogła.

    1. avatar Emanuela Urtica 5 czerwca 2017 o 07:42

      Czekamy na wrażenia! <3

  24. avatar Kasia 9 czerwca 2017 o 10:34

    Dostałam wynik APW. Potwierdził typ szybki spalacz/parasympatyk i słabą pracę tarczycy. Najważniejsze: miedź +114%, cynk -26%, jod -38%, selen -94%, krzem -83%, bor -39%, magnez +312%, wapń +93%, sód +503%, potas -45%. Proponowane suple: wapń z magnezem, selen, cynk, wit C i B com, sylimaryna, omega3 i czosnek.
    Droga Pepsi i Grzegorzuadamie mam dwa pytania: czy rzeczywiście powinnam suplementować wapń z magnezem, skoro są takie nadmiary? Magnez biorę od dwóch tygodni i niedługo po zażyciu odczuwam mrowienie dłoni i twarzy – co to może oznaczać?
    I drugie pytanie – co z sodem i potasem? Czy powinnam ograniczyć sól? (od lat używam tylko kłodawskiej i himalajskiej, a teraz jeszcze popijam coby się nawodnić i zakwasić żołądek). Może wystarczy zwiększyć podaż potasu? (40 krzaczków pomidorów za oknem już kwitnie:-)).
    Będę wdzięczna za jakąś konklużyn dla mnie. Z góry dziękuję:-)

    1. avatar Kasia 9 czerwca 2017 o 10:36

      Celowałam z komentarzem pod naszą korespondecję z 3 czerwca, ale coś nie poszło:-)

    2. avatar Kasia 9 czerwca 2017 o 10:39

      A jeszcze dopiszę, że sód w badaniu z krwi miałam w dolnej granicy normy, skąd taka rozbieżność?

      1. avatar grzegorzadam 10 czerwca 2017 o 04:08

        pouzupełniaj to co jest na minusie.

    3. avatar grzegorzadam 10 czerwca 2017 o 03:59

      czy rzeczywiście powinnam suplementować wapń z magnezem, skoro są takie nadmiary? ”

      na logikę, wapń w jakim celu?
      Niedobór, potasu, boru, krzemu (znowu wapń), uzupełniaj.
      K2, wit.D3 – jaki poziom?

      ”I drugie pytanie – co z sodem i potasem? Czy powinnam ograniczyć sól? ”
      Pomidory to jedno, cytrynian potasu lub węglan włączyłbym.

      Sól to nie jest sód, stosuj. Jak z nerkami?

      ”Magnez biorę od dwóch tygodni i niedługo po zażyciu odczuwam mrowienie dłoni i twarzy”
      Spróbuj z samym magnezem, przez 2 miesiące mocz stopy w chlorku Mg z solą i sodą.

  25. avatar Kasia 10 czerwca 2017 o 19:39

    Wit D ponad 50, nerki OK. Magnez biorę sam, pytanie, czy powinnam go w ogóle brać w jakiejkolwiek formie, skoro mam go +312%?
    Czytałam, że przy niedoczynności tarczycy może być nadmiar magnezu bo w nerkach następuje zmniejszenie jego wydalania…

  26. avatar grzegorzadam 11 czerwca 2017 o 06:05

    Przy niedoczynności jest ten problem (bywa)
    A co z jodem przy niedoczynnosci?
    http://www.pepsieliot.com/zostan-macgyverem-i-zrob-sobie-plyn-lugola-w-domu/

  27. avatar Biedrona 13 czerwca 2017 o 06:15

    Czy jest możliwe, że po tygodniu stosowania macy już czuję różnicę? Samopoczucie odmienione, nie wybucham złością – tradycyjnie przed okresem jestem wybuchowa.

    1. avatar Emanuela Urtica 13 czerwca 2017 o 06:20

      Jak najbardziej! Maca potrafi zdziałać cuda bardzo szybko, bo od pierwszego podania reguluje hormony. Cieszę się, że czujesz efekty, oby tak dalej. <3

      1. avatar Biedrona 19 czerwca 2017 o 06:01

        Dla potomności: pierwszy okres po zażywaniu macy przyszedł o tydzień wcześniej, 1/3 tego co zwykle, jedynie niewielki obrzęk podbrzusza, zero bólu. Jak samopoczucie można sobie tłumaczyć wszystkim tak fizyczności już nie bardzo. Kocham.

      2. avatar wini 2 sierpnia 2017 o 07:25

        WITAM Was

        od 3 tyg zażywam Mace od Pepsi, od czwartku dostałam bólu brzucha taki skręt silny
        , rozwolnienie i to trwało do wczoraj – codziennie po zjedzeniu skręt i ból i rozwolnienie .
        czy to może być od Macy? przerwę na tydzień i spróbuje od poniedziałku
        Pepsi rzuciłam kawosz-ona pije bio zielona herbatę raz dziennie , wodę z sola , nie jem glutenu , mięsa bardzo rzadko warzywa, owocki , suple cynk, selen, jod, b complex wit d 3 z k i mam przerwę od ziółek , torbiele w piersi są duże 5 cm kilka takich , rozlegulował się okres , po tym jak rzuciłam gluten , tarczyca mam stan zapalny i guzek. chcą robić biopsje nie idę na nią , zrobię kolejne usg .
        włączyłam pozytywne myślenie,
        pozdrawiam Was serdecznie 🙂

        1. avatar Jarmush 2 sierpnia 2017 o 09:26

          możesz mieć jakąś nadwrażliwość, zrób przerwę i zacznij po troszeczku <3 w ogóle nie myśl

          1. avatar wini 2 sierpnia 2017 o 12:18

            zero myślenia
            dziękuje Pepsi :*

  28. avatar RedHead 25 czerwca 2017 o 07:33

    Emaunelo, jak myślisz – czy mogę włączyć macę podczas stosowania wierzbownicy, czy lepiej osobno?

    1. avatar Emanuela Urtica 25 czerwca 2017 o 13:32

      Nie widzę przeciwwskazań, sprawdź czy będziesz się ok czuć. 🙂

      1. avatar RedHead 25 czerwca 2017 o 15:46

        No to supcio – będę obserwować 🙂 Dziękuję!

  29. avatar Beata 30 czerwca 2017 o 11:34

    Cześć, niedawno kupiłam sproszkowaną mace, ale niczego nieświadoma dałam się nabrać i kupiłam tańszą z Chin. Jak myślicie, ma ona jeszcze swoje właściwości czy bez sensu ją brać?

    1. avatar Emanuela Urtica 30 czerwca 2017 o 12:09

      Chińska maca niestety nie ma większości właściwości macy. No i przez rynek chiński ceny macy w Peru wzrosły o 400-500%, przez co plantatorzy, eksporterzy i rządy uważają ją za coraz mniej opłacalny przemysł – Chiny bardzo im szkodzą. Podrzucam reportaż, możesz włączyć sobie polskie napisy z translatora. 🙂
      https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=c9ZubQV-Sbg

      1. avatar Beata 1 lipca 2017 o 08:59

        Dzięki Emanuela. Czytałam że prawdziwa maca ma gorzki smak a moja smakuje jak nasza rzodkiewka ?

        1. avatar Jarmush 1 lipca 2017 o 10:27

          nie ma gorzkiego, lekko przy końcu smaku

  30. avatar lucjaan 3 lipca 2017 o 16:15

    Emanuela Urtica , Pepsi Eliot: czy można stosować macę z serwatką białkową z wodą?

    1. avatar Jarmush 3 lipca 2017 o 16:17

      można

      1. avatar lucjaan 3 lipca 2017 o 16:33

        super, dziękuję! 🙂

  31. avatar Natalia 18 sierpnia 2017 o 10:58

    Ja mam uciążliwy trądzik na plecach i dekolcie oraz grube gule na twarzy, dermatolog sugeruje ze jak na brodzie to hormony..poza tym jak brałam tabletki antykoncepcyjne to krost nie było na dekolcie i plecach a na twarzy raz po raz…czy maca mi pomoze?

  32. avatar Natalia 21 sierpnia 2017 o 08:50

    Ja mam 27 lat i problem z trądzikiem na dekolcie, plecach i twarzy…najbardziej zagrożona jest broda i okolice, ponieważ tam wychodzą mi non stop takie grube gule nie do wycisniecia. Do tego robia sie blizny, albo czerwone albo zgrubienia. Cera jest strasznie łojotokowa. Dermatolog zapisal mi antybiotyk ale na razie twarz w krostach. Twierdzi ze to raczej sprawy hormonalne. Może i tak gdyż trądzik na plecach i dekolcie znikal jak zazywalam tabletki antykoncepcyjne, po odstawieniu wszystko zaczelo wychodzić. Oprocz tego ostatnio zaczelam cwiczyc i miesiaczka sie spoznila o 9 dni. Ostatnio tez mam bardzo bolesne miesiączki. Odzywiam się normalnie, nie mam diety. Czy Maca tutaj pomoże? Bo już nie wiem co mam z tym robic. Przez ten wygląd mam niska samoocenę i nie może się obyc bez korektorow i makijażu.

  33. avatar Natalia 21 sierpnia 2017 o 10:44

    Witam. Mam 27 lat a problem z trądzikiem na plecach, dekolcie i twarzy, nawet szyi. Najgorsza jest broda i okolice, bo tam wychodzą mi takie podskórne gule których nie można wyciskac. Lekarz zapisal mi antybiotyk na trądzik ale na razie pojawil się większy wysyp. Stwierdzil ze trądzik w tym miejscu może być spowodowany hormonami. Oprocz tego mam bardzo bolesne miesiączki ostatnio. I raz opoznila mi się o 9 dni. Kiedys nie miałam takich problemów. Sporadycznie wychodzily krostki na twarzy i raz na kilka miesięcy gule.. Wszystko się pogorszylo gdy odstawiłam pigułki antykoncepcyjne. I do dziś nie mogę sobie z tym poradzić choć minely 3 lata. Czy Maca na to pomoze? bo już stracilam nadzieje ze kiedykolwiek będę mieć gladka skore, poki co jest w krostach, guzkach i czerwonych plamach 🙁 Stosowalam już olejek z oregano 3 miesiące, jadlam rozne suplementy, pilam wit c z msm, pilam herbate z imbirem i kurkuma oraz olejem kokosowym i miodem, herbaty ze skrzypu itp., detox sokowy …..używam kosmetykow przeznaczonych do trądziku i nic nie pomaga. Już nie wiem czy problem jest po stronie zoladka czy hormonow.

  34. avatar Qrka 29 sierpnia 2017 o 17:37

    a ja od około pół roku piję sobie macę na naturalne podkręcenie sytuacji hormonalnej. Od ostatniego cyklu jednak wprowadziłam olej z wiesiołka (na lepszy śluz) i w drugiej fazie cyklu luteinę na podkręcenie progesteronu.
    Zauważyłam że progesteron przy macy był około 11 (norma dla fazy lutealnej 1,83 – 23,9 ng/ml) a po pierwszym pół-cyklu stosowania oleju spadł do około 4 (te same normy w fazie lutealnej, kiedy robiłam badanie).
    Kupując olej nie pamiętałam, że z macą może to nie iść w parze.
    I teraz się zastanawiam czy chwilowo nie odstawić macy? Może kuracja olejem i luteiną przez dajmy na to 3 miesiące pomoże na śluz i progesteron? Bo śluz przy macy był fajny tylko w pierwszym miesiącu jej stosowania, potem jakbym się uodporniła na nią…

  35. avatar Kasia Jahnz 29 września 2017 o 06:47

    Witam 🙂 Suplementuję witaminy z grupy B , cynk , kwas foliowy, omega3 , wit D . K2
    Czy muszę z czegoś zrezygnować przy stosowaniu MACy żeby nie przedobrzyć ?
    Pozdrawiam 🙂

    1. avatar Emanuela Urtica 29 września 2017 o 06:49

      Nie trzeba. 🙂 Buźka.

  36. avatar Kasia Jahnz 29 września 2017 o 06:56

    Dzięki wielkie <3 🙂

  37. avatar Czekaj 10 lutego 2018 o 00:18

    Cześć,
    Bardzo ciekawy artykuł. Mam pytanie, moze bedziesz w stanie cos mi doradzić? Mam nieregularne miesiączki i chciałabym zacząć kuracje niepokalankiem (aby obniżyć poziom prolaktyny, która jest podwyższona) i dzikim pochrzynem w kremie w drugiem połowie cyklu. Dodatkowo chciałabym wprowadzić suplementację witamina A E C B6. Zielarka, z która konsultowałam kuracje powiedziała, ze dodatkowo mogłabym zażywać mace i olej z wiesiołka ale piszesz, ze z macy należy wtedy zrezygnowac czy rownież w przypadku nieregularnych miesiączek i w zamiarze uregulowania cyklu?
    Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz,
    Agata.

    1. avatar Jarmush 10 lutego 2018 o 06:27

      http://www.pepsieliot.com/naturalnie-obnizyc-prolaktyne-dieta-oraz-witaminami/
      polecam B6 G&G mamy w formie złożonej i pojedynczej

      1. avatar Agata 10 lutego 2018 o 10:17

        Dziekuje za odpowiedz ale nadal nie wiem jak to jest z maca? Jak sadzisz czy w tym przypadku (leczenia niepokalankiem i pochrzynem i olejem z wiesiołka) moze wpłynąć negatywnie na kuracje? Pytałam odnośnie Twojego artykułu.

  38. avatar Kasia 14 lutego 2018 o 13:56

    Witam, czy maca pomoże zwiększyć libido u kobiety?

    1. avatar Emanuela Urtica 14 lutego 2018 o 15:40

      Jak najbardziej. 🙂

      1. avatar wini 19 lutego 2018 o 13:27

        moje libido jest zerowe , czy jest dla mnie szansa?
        na to składa sie pewnie wiecej elementow niz maca
        mi sie nie chce nic zero nic zero

        1. avatar Jarmush 19 lutego 2018 o 13:30

          wtłocz w siebie energię kosmosu/ziemi/słońca, jaki masz poziom 25(OH)D? a B12? kwas foliowy, homocysteina?, sód, potas, żelazo/ferrytyna? Bierzesz omega 3? badanie było tarczycy, przeciwciał?

  39. avatar grzegorzadam 19 lutego 2018 o 13:57

    jaki masz poziom 25(OH)D?”

    Podbijam 😉

    1. avatar wini 20 lutego 2018 o 06:20

      powyzej 70 259OH)D
      z tarczyca ok , jeden torbiel
      przeciw ciała ok, tsh ft3 i ft4 ok
      tak mam od zawsze a teRAZ totalnie nic
      banany Sa NA sniadanie, soda na czczo , mozliwe ze omega 3 slabo
      compleks b biore
      selen biore jod biore wit c duuzo biore
      martwie sie o dzieci o nauke zdrowie, co robic by tak nie robic , by zyc swobodnie

      1. avatar grzegorzadam 20 lutego 2018 o 18:17

        Zwiększ poziom D x2 np. pamiętając o magnezie.
        Włącz niacynę do codziennej suplementacji.

        Nie zamartwiaj się dziećmi, podskoczy zdrowie i nastrój,
        pesymizm zniknie.

  40. avatar Irena Ra 25 lutego 2018 o 21:04

    CZy można łączyć Macę z Ashwagandą. Dalej nie mam siły. Zwykle Ashwę biorę rano ale czy Macę jak nic nie jadam już od godziny 17.00 to mozna…

    1. avatar Jarmush 25 lutego 2018 o 21:12

      nigdy, maca rano-energia, ashwagandha wieczorem- wyciszenie , sen

  41. avatar Piegus 2 kwietnia 2018 o 11:13

    Czy mozna stosowac mace i wierzbownice jednoczesnie ?

  42. avatar Ela 13 kwietnia 2018 o 06:09

    Cześć. Biorę mace od 4 miesięcy. Około dwóch lat temu odstawiłam wstrętne tabletki antykoncepcyjne. Do tej pory jednak zmagam się z trądzikiem w obrębie dekoltu, pleców i szyi. Dodatkowo zmęczenie i otępienie umysłowe w okolicach okresu. W badaniach hormonów (3 dzien cyklu) wyszło mi podwyzszone SHBG, progesteron, Ca 125 i niska hemoglobina. Poza tym mięśniak na macicy i torbiel (która od ostatniego badania – pol roku temu – zmniejszyła się). Obecnie mam skierowanie na badanie na pakiet ROMA. Planuje odstawić hormony tarczycy i zastąpić je suplementacja jodu i selenu lub świńskim ekstraktem. Poza maca obecnie spożywam witaminę D, B complex oraz magnez. Pije zielone koktajle zasilane chia lub siemieniem lnianym. Pije tez mieszankę ziół na mięśniaki Marii Treben. Czym jeszcze mogłabym się wspomóc by pozbyć się mięśniaków? O czym może świadczyć podwyższone SHBG?

    1. avatar Jarmush 13 kwietnia 2018 o 07:15

      Podwyższone SHBG przy niedoczynności może oznaczać wejście w nadczynność, albo po prostu prawidłowość, czyli że wszystko jest w porządku, to zależy ile masz podwyższone. Są oczywiście inne powody, jak anoreksja, kuracje hormonalne. Czy masz zwykłą niedoczynność, czy Hashimoto, bo to też mogłoby tłumaczyć duże podniesienie SHGB, gdyż Hashimoto może objawiać się wahaniami od
      niedoczynności do nadczynności.
      Tu masz pomocne artykuły:
      https://www.pepsieliot.com/6-najlepszych-sposobow-miesniaki-dzialajacych-kazdym-razem/
      https://www.pepsieliot.com/jak-leczyc-miesniaki-wedlug-w-saula/

  43. avatar Tokyoeyes 13 kwietnia 2018 o 08:01

    Pepsi, co myślisz o macy w kontekście migreny miesiączkowej? Może spróbować? Miesiączkuję średnio co 30 dni, migrena pojawia się dzień przed lub 1, 2 dnia. Trwa 3 dni. Paracetamol wzmaga i tak obfite krwawienie.
    Gdzieś czytałam, że przyczyna może tkwić w spadku naturalnych estrogenów. Czym zaradzić?
    Od 3 tygodni biorę Green&Fruits 1 tabletka, dodaję biotnę i magnez z B6.
    Dziś rano wypiłam pierwszą z 4 szklanek 🙂 Jutro dołączę drugą – zrobię to stopniowo ?, za 3 dni terapia będzie pełna.
    Cieszę się, że jesteście.

    1. avatar Jarmush 13 kwietnia 2018 o 08:34

      możesz spróbować macę dodać do 4 szklanki, a wodę z solą nieoczyszczoną próbowałaś?

      1. avatar Tokyoeyes 19 kwietnia 2018 o 06:18

        Wody z solą nie próbowałam. Jak powinnam ją pić?

  44. avatar Kimka 25 kwietnia 2018 o 18:54

    Mace zaczęłam stosować przede wszystkim żeby PMS był bardziej znośny i miesiączki mniej bolesne, do tej pory były regularne. Teraz po ok 3 tygodniach stosowania okres spóźnia się już tydzień mimo że typowy PMS dał o sobie już znać jakiś czas temu. Dodam że poza macą nie wprowadzałam żadnych zmian w odżywianiu ani innych, nie miałam też większego stresu niż zazwyczaj. Ciąża też nie wchodzi w grę. Spodziewałam się raczej odwrotnych rezultatów… Co może być nie tak?

  45. avatar Paulina 28 czerwca 2018 o 07:53

    hej,
    o Maca czytałam już jakiś czas temu… chciałabym podkręcić swoje libido bo nie ukrywam, że odczuwam jego spadek i takiej energii życiowej 😉 brałam kilkanaście lat tabletki antykoncepcyjne, od roku i 3 miesięcy mam wkładkę: …

    czy Macę mogę stosować mając wkładkę?
    I czy może ona podkręcić moje libido ??

    Pozdrawiam gorąco <3

    1. avatar Jarmush 28 czerwca 2018 o 08:23

      Ale po co Ci libido? Seks zabija dziecinną radość życia, olej to 🙂 tak, maca dodaje energii i podkręca libido, wyrównuje hormony. Podnosi też trochę ciśnienie, coś jak kawa, więc miej to na uwadze. Myślę, że możesz łączyć z wkładką, ale nie jestem lekarzem.

      1. avatar Paulina 28 czerwca 2018 o 08:30

        pierwszy raz dziś trafiłam tutaj, i przepadłam !!!!! Jestem zakochana i jednocześnie wdzięczna za tyle sensownej treści !!
        Dziękuję za poradę, kupuję u WAS i będę testować, trudno zatracę ciut dziecinnej radości życia hehe ;))

        1. avatar Jarmush 28 czerwca 2018 o 10:24

          <3

          1. avatar Paulina 2 lipca 2018 o 14:53

            dziś doszła paczuszka :)) jak najlepiej zacząć dawkowanie? od 1 łyżeczki tak jak na opakowaniu?:)

          2. avatar Jarmush 2 lipca 2018 o 18:53

            z jakiego powodu będziesz brała macę? to ma wpływ na dawkowanie

          3. avatar Paulina 2 lipca 2018 o 21:47

            Chce podkręcić libido i poczuć ciut kopa energetycznego. PMS lekko mi dokucza,i taki
            Ogólny brak wigoru

          4. avatar Jarmush 3 lipca 2018 o 06:06

            No to wystarczy kopiata łyżeczka Maca This is BIO do 4 szklanki rano, gdy stosujesz codzienne oczyszczanie/odżywianie 4 szklankami, a jak nie stosujesz, to do porannego zielonego szejka.

          5. avatar Paulina 3 lipca 2018 o 07:19

            dziękuję :* jestem świeżakiem tutaj, o 4 szklankach już wiem, ale zielony szejk?
            Podpowiesz gdzie mogę o tym poczytać albo jak zrobić?

            ściskam i dziękuję raz jeszcze 🙂

          6. avatar Jarmush 3 lipca 2018 o 07:27

            4 szklanka to coś jak zielony szejk, tyle,że mocno hardcorowy w smaku, a zwykle zielone szejki są pyszne. Przykładowy zielony szejk: dojrzałe banany, garść bio zielonych liści (szpinak, jarmuż), jak nie masz to zielonki This is BIO, kubek malin, i miksujesz na green smoothie 🙂

          7. avatar Paulina 3 lipca 2018 o 07:31

            Sorry za tyle pytań u Was mogę kupić coś do shake? W zastępstwie zielonych warzyw?
            Tak żebym mogła robić sobie szejka:)

          8. avatar Jarmush 3 lipca 2018 o 07:52

            oczywiście, mamy sporo organicznych zielonek z certyfikatem unijnego zielonego liścia: kale (jarmuż), brokuły, szpinak, możesz też dodawać nać pietruszki, którą można kupić w plastikowych doniczkach (musi być napisane, że hodowano ją bez pestycydów) w każdym CH.

  46. avatar Ali 22 sierpnia 2018 o 12:28

    Hej Pepsi. Biorę macę od dwóch tygodni, ale coś jest nie tak. Zamiast większej energii mam na odwrót. Nie mogę się rano wybudzić- śpię do 10. Zasypiam normalnie o północy. W dzień mnie ścina, że najchętniej szła bym na drzemkę. Nastrój taki jakbym miała ciągle PMS, prawie codziennie płaczę. To pogorszenie zaczęło się odkąd biorę macę. Zażywam również niepokalanek, od dwóch miesięcy, na PMS. Czy maca i niepokalanek mogą sobą kolidować?
    Dodatkowo choruję na CHAD, leki odstawiłam rok temu. Pierwszy dzień jak wzięłam macę czułam pobudzenie i przyspieszenie myślenia, a kolejne dni to ostry zjazd w drugą stronę. Dziwne, bo czytałam, że pomaga na depresję, a u mnie jest gorzej 🙁

    1. avatar Jarmush 22 sierpnia 2018 o 12:32

      odstaw i sprawdź

    2. avatar Tako 22 sierpnia 2018 o 16:31

      Ali, czy sprawdzasz w ciagu dnia poziom ph moczu? Pytam się, bo zauważam u siebie, że gdy udaje mi się utrzymywać (dzięki zielonej herbacie z sodą pitej na pusty żołądek) prawidłowe ph moczu (rano ok. 6,5, w południe 7-8), to czasami wszystko wydaje się wskakiwać na prawidłowe tory (energia, nastrój, „poziom” wdzięczności za wszystko itd.). Natomiast, jeśli w ciągu dnia widzę, że energia słaba, poziom wdzięczności zerowy – sprawdzam ph, a tu np. poniżej 6, to daje mi do myślenia, że organizm chciałby, żeby go czymś wesprzeć. Prawidłowe ph moczu to także właściwe wchłanianie suplementów, które przyjmujesz. Poobserwuj u siebie, jeśli masz czas i chęci.

      1. avatar Ali 24 sierpnia 2018 o 11:55

        Sprawdzałam, mam 6,8 z samego rana.

        1. avatar Tako 24 sierpnia 2018 o 15:31

          To bardzo ładnie. Organizm wypoczywa w nocy, znaczy się. A jak w południe? Czasami z tym południowym ph jest większy kłopot niż z porannym. Sprawdzaj sobie regularnie, wtedy będziesz miała jasność. Jednorazowy pomiar jeszcze o niczym nie świadczy. W tych dniach, kiedy organizm ma niższe ph, można go czymś do alkalizacji (soda) wspomóc. Dobrze, że korzystasz z tych dokładnych pasków pomiarowych, bo mając te, które mają skalę od 1 do 14 można bardzo długo żyć w przekonaniu, że wszystko jest dobrze. Natomiast, gdy przechodzi się na paski o skali 5,6-8 i mierzy się regularnie, wówczas dopiero widać co i jak – można wyciągać wnioski. A propos energii, to czy słyszałaś (a może stosujesz?) o taurynie? Zdrówka Ali, energii i równowagi kwasowo- zasadowej!

  47. avatar Ola 18 listopada 2018 o 17:16

    Mam prawdopodobnie przedwczesną menopauzę (32 lata), brak okresu od roku ( odstawiłam anty po latach i okres zanikł), uderzenia gorąca, zawroty głowy, kołatania, ogolne zamulenie, rezerwa jajnikowa 0 i taka sama pomoc od lekarzy. Wszyscy wciskają mi terapię zastępczą i euthyrox, wywoływanie okresu, ktory potem i tak znika, zamiast pomoc mi znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy a ja czuje, że to są tylko objawy. Jak sie zorientowałam, ze zadnemu z dochtorow nie zależy na wyleczeniu mnie to rzuciłam to wszystko w cholerę i nie wierzę już żadnemu z tych bałwanów, w pewnym momencie miałam więcej tabletek dziennie niż mój 85letni dziadek ale tak naprawdę już nie wiem gdzie szukać pomocy. Jak przywrócić sobie płodność, mam już 1 dziecko i wiem, że mogę mieć więcej ale coś mi się poblokowało tylko nie wiem jak to odblokować. Dochtory patrzo na mnie jak na ufo, nikt nie wie co ze mną robić… chciałabym poznać wasze zdanie, nie mam z kim o tym pogadać, nikt nic sensownego nie potrafi mi doradzić.

  48. avatar Juju29 13 stycznia 2019 o 14:43

    Czy moge stosowac korzen maca gdy biore tabletki antykoncepcyjne? Nie oslabi on ich działania?

    1. avatar Jarmush 13 stycznia 2019 o 15:01

      nie stosuj razem, maca to naturalny regulator hormonów, a tabletki burzą naturalność

  49. avatar Marta 13 maja 2019 o 20:07

    Witam
    Mam 33 lata, porobione i powtórzone badania hormonalne, tarczycowe i USG tarczycy. Na tarczycy jest guz ale wg wyników badań z krwi jestem całkowicie zdrowa, wskaźniki tarczycowe książkowe, przeciwciał brak, guz nie ma wpływu na hormony.
    A jednak męczy mnie typowy brodowo-żuchwowy trądzik i przerzedzające się włosy.
    Żadnego leczenia farmakologicznego nie dostanę, bo endokrynolog powiedział że nie ma czego leczyć przy tak dobrych wynikach z krwi…. I jodu mam nie brać, bo to mi rozreguluje te wyniki.
    Poratujcie mnie proszę radą, gdzie mam jeszcze szukać przyczyny i co może mi pomóc?
    Czy Maca w moim przypadku będzie właściwa?

    1. avatar Jarmush 13 maja 2019 o 20:48

      jakim jesteś typem, jeśli chodzi o budowę ciała, estrogenowym?

      1. avatar Marta 14 maja 2019 o 16:07

        nie wiem jaki to typ estrogenowy 🙁
        powiem tak – jeśli przybieram na wadze, to rośnie mi brzuch i boczki oraz piersi, natomiast nogi, tyłek i ręce pozostają szczupłe
        jaki może być powód mojego problemu? moja skóra i włosy mówią, że to problem hormonalny a krew pokazuje, że nic z tego

        nie wiem też, co z tym jodem – niby całe społeczeństwo w niedoborach (tak jak z wit.D) a tu lekarz mówi, że jak zacznę brać to się rozreguluję

  50. avatar Aga 21 lipca 2019 o 15:56

    Czy Maca ma jakieś interakcje z antydepresantami?

    1. avatar Jarmush 21 lipca 2019 o 17:56

      nie wiem, nie znam badań

  51. avatar AdusiaMotylusia 21 lipca 2019 o 20:50

    Czy mogę podać macę 11 latce z burzą hormonów przed pierwszą miesiączką?

    1. avatar Jarmush 22 lipca 2019 o 06:07

      maca nie dla dzieci, przy okazji działa jak filiżanka kawy.

  52. avatar ulowska 22 lipca 2019 o 09:07

    czy spożywanie macy może nieść za sobą skutki uboczne ?
    po ok 2-3 tyg. zauważyłam że wyrosły mi ciemne włoski na linii szyja- broda…przeraziłam się tym i odstawiłam macę…i zastanawiam się czy to przypadek… ogólnie mam tych włosów na całym ciele więcej niż przeciętna kobieta ( a te z głowy wypadają ) ale w tym miejscu wcześniej ich nie było :/

    1. avatar Jarmush 22 lipca 2019 o 10:56

      wręcz przeciwnie!!! maca wyrównuje hormony i pozbawia cech androgynizmu kobiety, po prostu maca jeszcze nie zadziałała, bo bierzesz ją za krótko, albo za mało, a włoski pojawiają sie w zwiążku z Twoją nierównowagą hormonalną, masz PCOS?

      1. avatar Ulowska 22 lipca 2019 o 21:14

        Miałam zanim zaszłam w ciążę, teraz lekarze nie stwierdzili…

  53. avatar abfm1976 22 lipca 2019 o 21:01

    A jak jeszcze mozna pic/jesc maca? bo ja w sprawie libido..moje jest w takiej depresji ze ja sama juz zaczynam sie bardzo tym martwic..niewiem co robic, probuje wszystkiego a jest gorzej niz bylo..i moglby brat pitt z clooneyem i cale zastepy innch meskosci obok mnie biegac a ja jak kloda. wiem zeb mam hashimoto i inne historie , ale serialnie sprawa pozadania , biedny tylko ten moj maz…poradzcie cos..pl..

    1. avatar Jarmush 22 lipca 2019 o 21:32

      żaden biedny, nie naciskaj na siebie, jak chcesz się zmusić, to się zmuś, kup lubrykant, czy coś w tym guście, ale jak Cię odrzuca to po prostu nie i już.

  54. avatar Kasia 23 lipca 2019 o 14:01

    Czytając te komentarze zaczynam się zastanawiać czy faktycznie moje skąpe miesiączki nie są aby całkiem ok. Bo już zaczynałam się martwić. A są w miarę regularne. Mam 35 lat. Suplementuje od 2 miesięcy … a w drugiej połowie cyklu krem z progesteronem. Czy to dobre rozwiązanie? Maca coś mi nie smakuje. Może spróbuję z bananem… I czy można stosować wszystko na raz? ☺ Czy przesada?

    1. avatar Kasia 23 lipca 2019 o 17:42

      …Zjadło mi

      1. avatar Jarmush 23 lipca 2019 o 17:54

        nie spamuj

        1. avatar Kasia 23 lipca 2019 o 18:20

          To przecież nazwa zioła nie konkretny produkt.

          1. avatar Jarmush 23 lipca 2019 o 20:16

            To przepraszam

  55. avatar Monczka 24 września 2019 o 06:05

    Mogę pić Macę, jeżeli mam małą torbiel na piersi? Ostatnio chyba się powiększa i się martwię. Mam „rakowatą rodzinę”, Crohna i biorę azathrioprynę : / . Myślałam o okładach z kapusty, oleju rycynowego, masażu.

    1. avatar Jarmush 24 września 2019 o 13:19

      torbieli się nie masuje, dieta niskoestrogenowa, kuracja 4 szklanek, do 4 kelp This is BIO, można robić dodatkowo plamę z płynu Lugola na nadgarstku, cytrusy

  56. avatar Ola 23 stycznia 2020 o 18:57

    Witam. Czy można używać Mace przy wkładce Mirena?
    Z góry dziękuje.

    1. avatar Jarmush 23 stycznia 2020 o 19:46

      raczej nie

  57. avatar Martyna 1 marca 2020 o 13:43

    Czy można stosować jeżeli biorę suplement Artemida + obniżający prolaktynę?

  58. avatar Wiktoria 8 marca 2020 o 10:45

    Świetny artykuł! Kochana mam pytanko, zaczęłam stosować… żeby mój okres był regularny (od paru lat nie jest, mam 22 lata). Zaczęłam ją brać dokładnie 2 marca, a miesiączkę powinnam dostać 29 lutego. Dzisiaj mamy 8 marca (dzień kobiet – wszystkiego dobrego!) I do tej pory nie dostałam. Zaczynam się martwić, czy Maca może opóźnić okres? Czy powinnam przestać ją zażywać? Bardzo Proszę o radę

    1. avatar Jarmush 8 marca 2020 o 18:39

      Wszystkiego dobrego, pytaj swojego sprzedawcę, nie wiem co jesz.

  59. avatar Renata76 8 czerwca 2020 o 14:43

    Nie rozumiem Pepsi, na stronach medycznych w internecie wszędzie piszą że tarczyca to jedyne przeciwwskazanie jeśli chodzi o przyjmowanie i achwagandy i macy . Ja biorę i to i to . Na wieczór ashwa, rano mace, mam gravesa basedova i tsh 5 ale t3 i t4 tez wysoki czyli tak jakby wtórna nadczynność na która chorowałam 3 lata temu. Te wyniki są z marca więc maca i ashwa nie miały na nie wpływu bo biorę je od tygodnia. Ale nie chcę teraz czegoś rozregulować dodatkowo… dodam że odkąd biorę ashwa przesypiam całe noce, tak bydziłam się codziennie, nie robię drzemek w dzień, co do macy to nie wiem…w piątek robię badania…

    1. avatar Jarmush 8 czerwca 2020 o 19:22

      Przecież to absurd, ashwagandha to właśnie adaptogen dla tarczycy, a maca może mieć więcej jodu, to może dlatego, ludzie z Hashi, czy nadczynnością mogą gorzej reagować. Np znam osobę z Hashi, która nie może przebywać nad morzem tak się źle czuje z powodu jodu.

  60. avatar Makoroza 13 września 2020 o 04:19

    Witam
    W jakich proporcjach pic Mace na powiekszenie biustu? Jak robic przerwy? Mam 35 lat
    Mialam kiedys niedoczynnosc tarczycy

    1. avatar Jarmush 13 września 2020 o 06:27

      Kochana, nie rób sobie specjalnych nadziei. Maca naturalnie reguluje hormony, ale raczej ciesz się życiem i nie myśl o swoim biuście, w kontekście że jest za mały, u że po macy urośnie <3

  61. avatar Paula 15 kwietnia 2021 o 22:14

    Witam,
    Stosuje niepokalanek na regulacje hormonów i olej z wiesiolka na ladna cerę czy moge w tym samym czasie rowniez stosować maca?

    1. avatar Pepsi Eliot 16 kwietnia 2021 o 03:49

      Nie, maca to silny adaptogen <3

  62. avatar Karolina 14 maja 2021 o 15:47

    Czy można pić macę i wierzbownicę jednocześnie?

    1. avatar Pepsi Eliot 14 maja 2021 o 15:54

      nie znam się na tych ziołach

  63. avatar Marta 4 sierpnia 2021 o 10:42

    Czy powinnam wykluczyć jakieś produkty spożywcze jeżeli chcę zacząć stosować maca? Chodzi mi np. o warzywa strączkowe, ciecierzyca, fasolka itp?

    1. avatar Pepsi Eliot 4 sierpnia 2021 o 18:37

      to sprawa indywidualna, w jakim celu będziesz stosowała ten adaptogen?

  64. avatar Ama 14 maja 2023 o 20:10

    Czy maca REGULUJE hormony czy może wpływa na podwyższenie któregoś z nich? Np. Estrogenow ? Jeśli ktoś ma torbiele i za dużo estrogenow to czy może ja stosować? Czy nie podniesie ona estrogenow jeszcze bardziej ?

    1. avatar Pepsi Eliot 14 maja 2023 o 22:19

      Maca nie działa jak soja, nie zawiera fitoestrogenów, natomiast ma wpływ na regulację hormonów. Dlatego pomaga zarówno mężczyznom jak i kobietom. Jednak każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, ale zaleca się nawet przy endometriozie. W razie wątpliwości zapytaj swojego lekarza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum