Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 518 113
online
35 554 VIPy

10 najlepszych sposobów na wzmocnienie osłabionych dziąseł

W ostatnich latach dużo mówi się o tym, że choroba Alzheimera to znacznie więcej niż choroba degeneracyjna mózgu. Badacze skłaniają się ku stwierdzeniu, że jest ona powiązane z wcześniejszymi infekcjami i chorobami. Dyskurs ten jest o tyle ważny, że w ostatnich 15 latach relatywnie niewiele zmieniono w metodach leczenia Alzheimera i demencji, podczas gdy są one epidemiami w krajach „pierwszego świata”. Nowe badanie, opublikowane w magazynie naukowym Science Advances, niesie interesujące (i nieprzewidziane!) wyniki. Wykazano bowiem, że w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera znajduje się bakteria Porphyromonas gingivalis, która jest patogenna i powoduje przewlekłe choroby dziąseł. Choroba dziąseł, zwana również chorobą przyzębia, jest spowodowana nagromadzeniem się bakterii w płytce między dziąsłami a zębami, która może powodować stan zapalny zębów i dziąseł. Czynniki ryzyka choroby dziąseł obejmują palenie tytoniu, dietę, a nawet genetykę. (1)

W jaki sposób jest to powiązane?

Wyniki badania wykazały, że toksyczne proteazy wytwarzane przez bakterie tego szczepu znaleziono również w mózgu, a ich wysoki poziom jest skorelowany z objawami choroby Alzheimera. Oznacza to, że namierzenie i wyleczenie chorób dziąseł może być pierwszym krokiem aby zapobiec chorobie w przyszłości. Naukowcy z Uniwersytetu Louisville pod kierownictwem Jana Potempy, mikrobiologa związanego z Uniwersytetem Jagiellońskim, poszli jeszcze o krok dalej. W ich badaniu zarażono myszy za pomocą bakterii Porphyromonas gingivalis i odkryto, że doprowadziło to do kolonizacji mózgu przez bakterie i wzrostu beta-amyloidu (Aβ), kolejnego głównego markera choroby Alzheimera. (1)

Jak sprawdzić, czy mam bakterie?

Nie ma jeszcze sposobu ani leku, który „skupia się” na tym szczepie bakterii, ale jego odkrycie to i tak krok milowy w próbie rozwiązania problemu zapobiegania i leczenia choroby Alzheimera. Po prostu, jeśli masz problemy z dziąsłami, te często puchną, są zaczerwienione, odstają od zębów albo krwawią przy szczotkowaniu, zadbaj o ich zdrowie.

1. Bogata w minerały płukanka z soli morskiej

Minerały zawarte w soli morskiej pomagają zredukować stany zapalne, leczą ból i infekcje. W przypadku chorób dziąseł warto rozpuścić kilka kryształków w ciepłej wodzie i przepłukiwać usta przez 30 sekund przed wypluciem, trzy razy dziennie do ustąpienia objawów. Taka mieszanka zmniejszy opuchliznę i pomoże Ci pozbyć się infekcji jamy ustnej. (2)

2. Witaminowy sok z ekstraktu z żurawiny

Wysoka zawartość witaminy C w żurawinie czyni ją doskonałą dla zdrowia dziąseł. Napój przygotowany z niesłodzonych żurawin pomaga zapobiec osiadaniu bakterii na zębach. Przy chorobach dziąseł zaleca się picie codziennie szklanki wody z łyżeczką sproszkowanej, organicznej żurawiny. (3) Sprawdź sproszkowaną Żurawinę This is BIO®.


3. Kojąca pasta z sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest popularnym składnikiem ekologicznych past. Oczyszcza ona delikatnie zęby i jamę ustną. Przede wszystkim jednak, dzięki zdolności neutralizacji kwasów w jamie ustnej, redukuje ona szansę na wystąpienie próchnicy i chorób jamy ustnej. (4) Możesz samodzielnie zrobić pastę z sody mieszając 2 łyżki sody z odrobiną wody do uzyskania jednolitej konsystencji i rozsmarować ją na dziąsłach z użyciem palca.

4. Przeciwbólowo-przeciwzapalna zielona herbata

Może Cię to zaskoczyć, ale ekstrakt z zielonej herbaty to doskonałe remedium na ból i problemy dziąseł. Pij dwie-trzy szklanki super zdrowej herbaty matcha dziennie lub dodawaj jej odrobinę do swojej pasty do zębów. (5)

5. Kwaśna pasta lub okład z cytryny

Sok z cytryny jest świetnym domowym remedium na problemy z dziąsłami. Dzięki swoim przeciwzapalnym właściwościom i wysokiej zawartości witaminy C, cytryna zwalcza infekcje i choroby. Możesz zmieszać sok wyciśnięty z cytryny i odrobinę soli i zaaplikować je na dziąsła. Po kilku minutach opłucz jamę ustną ciepłą wodą. Możesz też po prostu przyłożyć do obolałego, opuchniętego dziąsła ćwiartkę cytryny i po wyjęciu opłukać dokładnie usta. Zabieg można powtarzać codziennie. (6)

6. Zielone listowie

Zielone liście, szczególnie jarmuż, są doskonałym źródłem wapnia, które jest świetnym remedium na problemy z dziąsłami. Włącz je do codziennej diety, na przykład jako poranny koktajl i ciesz się zdrowiem jamy ustnej.

7. Oczyszczanie ozora

Kolejną rzeczą, którą możesz robić codziennie aby zmniejszyć problemy z dziąsłami i zapobiegać im na przyszłość, jest poranne oczyszczanie języka. Kiedy spojrzysz po przebudzeniu na swój język, prawdopodobnie zobaczysz na nim delikatny nalot. W ajurwedzie ten osad nazywany jest ama. To nic innego jak toksyny, które powstają w przewodzie pokarmowym, w wątrobie i innych tkankach ciała. Usuwając toksyny z języka, redukujesz je z ciała i osłabiasz ich zdolność do odbudowy. Wiele badań potwierdza zresztą wpływ zdrowia jamy ustnej na całe ciało. Co więcej, u osób, które zdecydowały się na codzienne oczyszczanie jamy ustnej z toksyn często już po 1-2 tygodniach widać lepszy stan włosów i skóry, poprawę zapachu ciała (i oczywiście jamy gębowej) i zmniejszenie bóli kości i stawów. (7) Z tego powodu codziennie zacznij dzień od oczyszczenia języka. Rób to szczoteczką, specjalną skrobaczką, lub nawet łyżeczką. Po sprawie sprzęt zawsze bardzo dokładnie oczyść. Następnie pomiel w ustach olej kokosowy/sezamowy (ekologiczny i tłoczony na zimno) przez około 10-15 minut i wypluj go do toalety. Nie połykaj oleju, ponieważ jest przepełniony toksynami. Na koniec możesz przepłukać usta roztworem soli himalajskiej lub wody utlenionej żeby pozbyć się reszty toksyn. Dopiero później możesz wyszczotkować zęby.


8. Suplementacja D3 i K2

Wykonano w Turcji, na Uniwersytecie Sifa, badania dotyczące terapeutycznego wpływu suplementacji połączenia witamin D3 i K2 przy zapaleniu ozębnej, chorobach dziąseł i kości pęcherzykowej. W trakcie badania zostało ustalone, że witaminy D3 i K2 współoddziałują na siebie, powodując zatrzymanie utraty masy kostnej, która to masa kostna odpowiada też za utrzymanie zębów na miejscu, zdrowie dziąseł, i tak dalej. (8) Przeprowadzono też inny, mega ciekawy eksperyment z użyciem K2. Wykazano w nim, że ślina pacjentów cierpiących na choroby zębów ma „w zwyczaju” wypłukiwać z nich minerały. Kiedy zmieszano ślinę osób z aktywną chorobą próchniczą z zębiną lub pyłkiem z zębów, minerały z nich przenosiły się do śliny. Ten sam eksperyment powtórzono po pół roku suplementacji K2, na tych samych pacjentach. Wtedy to ślina zachowywała się zupełnie inaczej „oddając” minerały do tkanki kostnej.  (9) Wynika to z tego, że K2 pozwala też dystrybuować wapno tak, aby lądowało w organizmie dokładnie tam, gdzie trzeba (czyli głównie w kościach i zębach).

9. Masaż dziąseł

Bardzo czystymi rękoma, z użyciem którejś z zaproponowanych wcześniej past lub z olejkiem, na przykład z goździków lub mirry, masuj raz dziennie dziąsła. To poprawi ukrwienie dziąseł i przyśpieszy ich odbudowę.

10. Koenzym Q10

To organiczny związek chemiczny, który pomaga konwertować cukier i tłuszcz w energię. Jedną z oznak jego niedoboru są opuchnięte, krwawiące dziąsła, jednocześnie zauważa się ich odbudowę przy regularnej suplementacji.

uściski:)

Źródła: (1) advances.sciencemag.org/content/5/1/eaau3333 (2) journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0159843 (3) rainbow.coop/library/cranberry-polyphenols-and-dental-disease/ (4) time.com/partners/arm-hammer/the-surprising-oral-health-benefits-of-baking-soda/?prx_t=ArkDAWqshAW-IPA (5) askthedentist.com/matcha-green-tea/ (6) visihow.com/Treat_Spongy_Gums_with_Lime_Juice (7) researchgate.net/publication/7321766_Tongue_coating_and_tongue_brushing_A_literature_review (8)  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25569194 (9) intechopen.com/books/vitamin-k2-vital-for-health-and-wellbeing/vitamin-k2-and-its-impact-on-tooth-epigenetics (10) justvitamins.co.uk/blog/coenzyme-q10-for-gum-disease/#.XgfgOUdKjIU

(Visited 6 101 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Weronika26 30 grudnia 2019 o 16:17

    Nie jem mięsa, czym najlepiej sobie je zastąpić żeby mega mega uzupełnić białko?

    1. avatar Jarmush 30 grudnia 2019 o 19:19

      zielonki., 4 Greens, jak jesz nabiał, to idealny jest niezakwaszający 100% izolat serwatki CFM Shape Shake TiB.

  2. avatar Weronika26 30 grudnia 2019 o 19:47

    A coś oprócz tego co napisałaś?

  3. avatar Aurelia 30 grudnia 2019 o 22:04

    Pepsi, co uwazasz o przeszczepie wlosow w celu ich zageszczenia? Naturalnie probowalam juz wszystkiego (nawet Twoje TiB hair, skin & nails; tarczyca jest ok)… zniszczylam sobie wlosy gdyz w gimnazjum jej nonstop farbowalam i dekoloryzowalam na zmiane… masakra, a mialam naprawde geste… Te wlosy dla mnie to najwiekszy koszmar, gdyz w polaczeniu z wysokim czolem wygladam po prostu zle i brzydko 🙁 no i zaden samiec na mnie nawet nie spojrzy, a powoli sie zblizam sie do 40…

    1. avatar Jarmush 31 grudnia 2019 o 05:42

      kolega zrobił i poczuł się szczęśliwy. Jeśli takie zwykłe sposoby nie pomagają możesz jeszcze poszukać takich specjalistycznych ośrodków np w Szwajcarii. Jesteś kobieta, która kiedyś miała gęste włosy, to co innego niż facet, który wyłysiał. Mnie się podobasz <3

  4. avatar Nik 31 grudnia 2019 o 00:57

    Pepsi, zawsze kilka dni przed okresem mam z rana w wydzielinie z nosa (tylko prawa dziurka) krew. Co robić? Co to oznacza?

    1. avatar Jarmush 31 grudnia 2019 o 05:38

      a jakie masz ciśnienie krwi, zrób badanie 25(OH)D, B12, kwas foliowy, homocysteina, żelazo i ferrytyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum