Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 948 206
64 online
38 827 VIPy

14 niezwykłych rzeczy o zielonych bananach

 

14 niezwykłych rzeczy o zielonych bananach

Zdziwisz się Kochanie

Banany zielone, czyli niedojrzałe, są kwaśniejsze w smaku (dzięki zawartości taniny), trudne do obrania i mają skrobiowy posmak, co czyni je jedną z tych rzeczy, których nie chciałabyś jeść ze względu na walory smakowe (chociaż żeby poprawić ich smak można je gotować, zagrzać na parze i smażyć). Mają jednak owe zielone cuda 14 właściwości, które sprawią, że zechcesz włączyć je do swojej codziennej diety. Zielone banany są bogate w pektyny i skrobię, której niemal połowa jest skrobią oporną:

Tutaj napisałam kiedyś jakby pean o skrobi opornej

Jakie są zdrowotne korzyści jedzenia zielonych bananów?

 1. Zwiększają uczucie sytości
 2. Wspierają utratę wagi
 3. Lepsze wchłanianie substancji odżywczych
 4. Lepsza struktura kości
 5. Działają antyoksydacyjne
 6. Koniec z biegunką
 7. Większa wrażliwość na insulinę i niższy poziom glukozy we krwi
 8. Zero glutenu
 9. Zero stresu
 10. Zapobieganie leczenia zapalenia żołądka i wrzodów dwunastnicy
 11. Długowieczność i piękno
 12. Niższe ciśnienie krwi
 13. Zapobieganie rakowi jelit
 14. Zapobieganie zawałom serca

1. Zwiększają uczucie sytości

Duża zawartość błonnika w zielonych bananach pomaga zwiększyć uczucie sytości i sprawić, że dłużej będziesz czuła się najedzona.

2. Utrata wagi

Dodanie bananów do Twojego menu Twojej diety pomoże Ci zmniejszyć cyferkę na wadze. Dzięki skrobi, poza wydłużeniem uczucia sytości, pomaga zmniejszyć ilość spożytych kalorii.

3. Lepsze wchłanianie substancji odżywczych

Mnóstwo minerałów wchłania się w jelicie cienkim. Pektyna zawarta w zielonych bananach spowalnia ruch chymusu, czyli częściowo strawionego pokarmu, dzięki czemu substancje mineralne wchłaniają się lepiej. Ponadto stwierdzono, że krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe wytwarzane przez bakterie jelita grubego w wyniku fermentacji zwiększają rozpuszczalność minerałów, co prowadzi do lepszej absorpcji minerałów do krwiobiegu.

4. Lepsza struktura kości

Jedzenie dużej ilości przetworzonego cukru (w tym wysoko-cukierkowa dieta) może spowodować szkorbut kostny (stres oksydacyjny osłabia matryce kostne wykonane z włókien kolagenowych). Ugotowane zielone bananki są świetną alternatywą dla tych produktów – poza walorami smakowymi, zawierają mnóstwo dobrze wchłanialnych minerałów: wapno, fosfor, mangan i magnez, a także witaminę C. Dodatkowo, bananki zawierają cenne antyoksydanty i przeciwzapalną taninę, a do tego karotenoidy i chlorofil, które zapobiegają stresowi antyoksydacyjnemu. Do tego zawierają też krzem (o tym, dlaczego jest dla Ciebie ważny pisałam tutaj, tutaj i tutaj)

TU KUPISZ SHAPE SHAKE TiB TWOJA SUPER EFEKTYWNA DIETA NA WAKACJE

5. Działanie antyoksydacyjne

Według badań nieobrany banan ma większy potencjał antyoksydacyjny. Co to oznacza? Dzięki chlorofilowi i taninie zawartych w skórce, przeciwutleniacze działają na Twój organizm. Pamiętaj tylko, że w takiej formie banany muszą być poddane obróbce cieplnej.

6. Koniec z biegunką

Niektóre pokarmy mogą powodować biegunkę, która – uważa się – zaburza stosunek „złych” i „dobrych” bakterii uwalniających do organizmu toksyny, co skutkuje zapaleniem jelit. Skrobia i rozpuszczalne pektyny zawarte w zielonych bananach działają na dobre bakterie, a wysoka zawartość taniny działa przeciwzapalnie. Następnym razem kiedy będziesz walczyć z biegunką, spróbuj zjeść zielonego banana razem ze skórką.

7. Większa wrażliwość na insulinę i niższy poziom glukozy we krwi

Według badań skrobia oporna zawarta w bananach może zwiększyć wrażliwość na insulinę obniżając jednocześnie poziom glukozy we krwi. Jedząc wnętrze zielonego banana może być doskonałym sposobem na przeciwdziałanie i leczenie cukrzycy.

8. Zero glutenu

Jeśli masz dosyć szukania alternatyw dla bogatych w gluten zbóż, spróbuj zacząć jeść ugotowane, zielone banany. Są pozbawione glutenu i dobre dla utrzymania odpowiedniego poziomu cukru. Uwaga – mając alergię na gluten możesz doświadczyć drobnych nieprzyjemności żołądkowych po zjedzeniu zielonych bananów, w związku z och wysoką zawartością skrobi opornej.

9. Zero stresu

Pektyny i skrobia oporna nie tylko poprawiają Twoje trawienie, ale też mogą sprawić, że poczujesz się bardziej rozluźniona. Do tego odprężająco wpłynie na Ciebie wysoki poziom tlenku azotu przypisywany przeciwutleniającym składnikom roślinnym, tj. taninie, karotenoidom i chlorofilowi.

10. Zapobieganie leczenia zapalenia żołądka i wrzodów dwunastnicy

Jeśli doświadczasz zapalenia żołądka lub dwunastnicy i próbowałaś wielu nowoczesnych lub ziołowych leków, które nie pomogły, spróbuj gotowanych zielonych bananów. Oprócz zawartości pektyn, które mogą stanowić barierę ochronną dla podszewki żołądka zapobiegając efektowi ścierania wysokowydajnego kwasu chlorowodorowego. Gotowane zielone banany dostarczają także taniny o właściwościach przeciwwirusowych/przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych.

11. Długowieczność i piękno

Tanina i rozpuszczalne w wodzie polifenole są zawarte w skórkach i pulpie z bananów. Te, wraz z karotenoidami i chlorofilem, działają jako przeciwutleniacze, są przeciwzapalne i przeciwrakowe. Właściwości te są synergizowane przez skrobię, która wykazuje wiele korzyści zdrowotnych, które obejmują modulowanie funkcji immunologicznych, poprawę funkcji mózgu oraz poprawę wrażliwości na insulinę i poziom cukru we krwi. Ożesz: Długotrwałe spożywanie gotowanych zielonych bananów może wywierać wpływ na obniżenie stresu oksydacyjnego, co skutkuje w lepszym funkcjonowaniu organów wewnętrznych, pięknym wyglądzie skóry i długowieczności.

12. Niższe ciśnienie krwi

Potas zawarty w bananach obniża ciśnienie krwi. Oprócz niego w bananach znajduje się magnez i witamina B6, które rozszerzają naczynia krwionośne.

13. Zapobieganie rakowi jelit

Zawarta w bananach skrobia oporna działa jak probiotyk, co oznacza, że pozytywnie wpływa na mikroflorę jelit. Ten sam mechanizm, który działa w podpunkcie trzecim, może zapobiec nowotworowi.

14. Zapobieganie zawałom serca

Hiperlipidemia charakteryzuje się nadmiernym poziomem lipidów, który może sprawić problemy sercowo-naczyniowe. Badanie na szczurach z nadmiernym poziomem lipidów, wskazywało na to, że wysoki poziom polifenoli zawarty w bananach może leczyć hiperlipidemię. Nieobrane banany mają wyższy potencjał antyoksydacyjny niż obrane albo dojrzałe i obrane banany. Jedząc ugotowane banany, możesz zapewnić sobie wysoki poziom antyoksydantów, a to wszystko dzięki zawartości chlorofilu i taniny, które harmonizują poziom lipidów. Źródło: 1

owocek:)


Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba. Może rzuć też gałką na to: Dobre suplementy znajdziesz w naszym  Wellness Sklep


Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.


 

(Visited 14 444 times, 1 visits today)

Komentarze

 1. avatar Yoya 4 maja 2017 o 11:15

  Banany są mniam, ale dojrzałe lepsze od zielonych ( w sensie, że smakowo ). A te niedojrzałe oprócz gotowania itepe też można jeść na surowo, tyle, że nie będą pychota jak żółte. Od czasu do czasu można zjeść jednego takiego zieleńca dla zdrowia.

 2. avatar Kris 4 maja 2017 o 11:21

  A jesli sa troche zielone i troche zolte to tez je gotowac? Czyli ugotowane zielone leosze sa od nieugotowantch i zawsze trzeba je gotowac?

  1. avatar Jarmush 4 maja 2017 o 13:04

   Na surowo jak najbardziej można, tylko walory smakowe odpadają. Lovciam. <3

 3. avatar maggie 4 maja 2017 o 11:30

  przepraszam, że nie na temat.. pepsi, grzegorzuadamie co oprócz WU polecilibyście na zlikwidowanie zagrzybienia organizmu?
  koleżanka przyjmuje dużo wit c (od Ciebie:) rano woda z cytryną plus wit c i magnez.

  1. avatar grzegorzadam 7 maja 2017 o 06:07

   co oprócz WU polecilibyście”

   Ćo z wirusami i innymi patogenami?

 4. avatar Dorota Stankiewicz 4 maja 2017 o 11:39

  Mam wrażenie, że czytałam na tym blogu artykuły zachwalające banany dojrzałe, a nawet bardzo dojrzałe, pokazujące wyższość banana z brązowymi plamkami nad bananem zielonym. Nieważne… i tak je jem w dużych ilościach. . Niech żyją banany !!!

  1. avatar Jarmush 4 maja 2017 o 12:29
 5. avatar Zija 4 maja 2017 o 11:51

  A czy surowe, nie poddane obróbce cieplnej zielone banany też mają takie wlaściwości? Trochę zachodu z tym gotowaniem:)

  1. avatar Jarmush 4 maja 2017 o 13:05

   Można jeść je na surowo, ale nie polecam – są niesmaczne i mają nieprzyjemną konsystencję. 🙂

 6. avatar syldra 4 maja 2017 o 12:30

  Ok. Ale jak długo je trzeba gotować by skórka była zjadliwa ale wciąż zawierała witaminy i minerały? I może jakiś koncik kulinarny na blogu skoro ma być randkowy? 😉

  1. avatar Jarmush 4 maja 2017 o 13:12

   Można pokroić go w plastry i delikatnie przesmażyć w oleju kokosowym z przyprawami, tak jak jada się go w Afryce, Jeśli chodzi o gotowanie, odcinasz końce i czekasz aż skórka zmięknie tak, żeby widelec miękko przez nią przeszedł – czas gotowania zależy od rozmiaru i dojrzałości banana, z reguły 10 minut od włożenia do wrzątku. 🙂

  2. avatar Niki 4 maja 2017 o 17:18

   Dajecie radę jeść tę skórę? Ja mam opór. Napiszę obrazowo – kto szczególnie wrażliwy, niech ominie ten fragment… 😉

   Gruba skóra banana kojarzy mi się z zanieczyszczeniem, brudem (kiedy w sklepie muszę wziąć je do ręki robię to w dwóch palcach, po czym wycieram je z obrzydzeniem w papier albo brzeg papierowej skrzynki), transportem zduszonych i mokrych jakby zapoconych albo czymś polewanych bananów w skrzyniach wraz z pająkami i myszami, gruba mięsista skóra jest jakąś ochroną przed szkodnikami i strasznie włóknista na dokładkę, Nie przekonam się i basta.

 7. avatar natalia 4 maja 2017 o 12:49

  Chciałabym zacząć pic napoj z drożdży, po to by zobaczyć czy stan cery się poprawi i zależy mi na szybkim zapuszczaniu włosów. Podobno trzeba je zalac wrzątkiem bo mogą wywolac problemy zoladkowe. Natknelam się tez na artykul ze i tak drozdze to grzyby i musi być odpowiednia ilość enzymow i kwasu solnego w zoladku bo inaczej mogą te drozdze zaszkodzić. A ja wlasnie mam z tym problem, z trawieniem, bo mam zgage i nie odbija mi się po teście z soda. Czy w takiej sytuacji picie drozdzy nie jest wskazane?

  1. avatar Niki 4 maja 2017 o 17:07

   Ja miałam i enzymy i kwas solny, nie zaszkodziły mi w tym sensie, że nie miałam absolutnie żadnych sensacji żołądkowych, lecz po ok. 3 miesiącach codziennego spożywania napoju dorobiłam się drożdżakowych plam na skórze – identyczna postać drożdżaka, który dawniej mnie zaatakował. Więc mówię im nie – drożdży nieaktywnych w płatkach również (raczej) nie przetestuję w takiej kuracji. Ale kto odważny, niechaj próbuje się z tym dzikim stworzeniem zmierzyć i okiełznać.

   Cera się nie poprawiła, bo nie musiała, nawet nie miałam wysypu pryszczy, czysto, a futro owszem trochę przybrało na masie. W ogólnym rozrachunku, nie, są lepsze sposoby. W sumie cały ten blog jest o tym, Natalio 🙂 a prawdopodobnie masz jakiś problem w jelitach.

  2. avatar Niki 4 maja 2017 o 17:22

   …w jelitach i w żołądku, który powinnaś dokwaszać, to na bank! 🙂

  3. avatar Niki 4 maja 2017 o 17:27

   A dla szybszego porostu to choćby korzeń pokrzywy (i wiele innych) możesz zastosować, zewnętrznie jako wcierkę w skórę głowy po myciu i wewnętrznie w herbatce nawet tylko zaparzonej (gotowana zapewne jeszcze skuteczniejsza). Ale zapomnij o najlepszych efektach ze spożywania, jeśli nie naprawisz trawienia, po prostu złe wchłanianie zablokuje transport składników odżywczych.

   1. avatar grzegorzadam 7 maja 2017 o 06:10

    A dla szybszego porostu to choćby korzeń pokrzywy;;

    Czyli krzem również, bor i kolagen, ale do wchłonięcia i tak niezbędny kwaśny żołądek i koło się zamyka 😉

 8. avatar Anna 4 maja 2017 o 13:19

  Właśnie chciałam dopytać o to gotowanie i witaminę C, czy ona przypadkiem nam sie nie utleni podczas gotowania? Dzięki

 9. avatar Gtvgf 4 maja 2017 o 17:33

  Pepsi chodzi o banany zielone – rodzaj bananów czy zwykłe banany niedojrzałe zwykle się liczą ?

  1. avatar Jarmush 4 maja 2017 o 19:05

   zwykłe niedojrzałe.:)

  2. avatar Emanuela Urtica 5 maja 2017 o 06:28

   W tym poście zielone banany. Ale plantany też są super bogate we właściwości odżywcze i będą działały w podobny sposób (np. woda po gotowaniu plantanów, bardzo bogata w minerały, działa super wypita przed snem – wspomaga nocne procesy trawienne i poprawia jakość snu).:)

 10. avatar Ewa 4 maja 2017 o 20:55

  Witaj Pepsi. Ja nie na temat, otóż przyszły teść ma raka odbytu, chciałam zakupić w Waszym sklepie liposomal c ale nie jestem pewna. Prosze o pomoc, wskazówki co mogłoby wzmocnic organizm, jak wytepic to okrucieństwo. Pozdrawiam serdecznie.

  1. avatar Jarmush 5 maja 2017 o 05:54

   Rak odbytu, to tak jak rak jelita, Liposomal C TiB, Liposomal Kurkuminy TiB, Magnez jabłczan TiB, D3+K2 TiB, jod pierwiastkowy przez skórę (płyn Lugola), alkalizacja limfy pokarmem roślinnym, Omega 3 TiB, selen, cynk, zakwaszanie żołądka wodą z octem jabłkowym, wodą z solą orską, zero cukru w diecie,zero czerwonego mięsa, sok z bio marchwi z wyciskarki dwuślimakowej.

   1. avatar Ewa 5 maja 2017 o 10:06

    Dziękuję bardzo. Dodatkowo na wątrobie plama 10cm, żadne z powyższych produktów nie będzie go podrażniało? Mogę prosić o informacje co do dawkowania czy dopiero przy zakupie?

 11. avatar Ewa 5 maja 2017 o 11:04

  Pepsi a co powiesz na temat czerwonych grzybów reishi? Myślisz że mogłyby wspomóc organizm? Są one dostepne w sklepie?

  1. avatar Jarmush 5 maja 2017 o 11:45
  2. avatar Joasia 6 maja 2017 o 14:01

   Obowiązkowo oczyszczanie wątroby. Obowiązkowo.na początek. Wg huldy Clark albo Moritza. Mama robiła już 13 razy i ciągle są kamienie,ostatni miał 2,6cm.na usg wychodziło stłuszczenie wątroby. Bez czystej kiepsko pracującej wątroby trudno będzie zrobić cokolwiek dla jelit…

 12. avatar goro2688 7 maja 2017 o 12:44

  Siema co myślicie o spozywaniu bananów ekwadorskich ( plantatorów) że skóra po uprzednim usmazeniu lub ugotowaniu?

  1. avatar Jarmush 7 maja 2017 o 15:10

   skórę można kisić

 13. avatar mike 9 grudnia 2017 o 09:35

  a co ze skórą pełną chemii… wystarczy dobrze wypłukać ? sam nie wiem czy te BIO są faktycznie BIO 🙂

  1. avatar Jarmush 9 grudnia 2017 o 10:54

   Boże jaki matrix, a dlaczego mieliby oszukiwać? Co się dzieje? Dlaczego wszystkich posądza się o oszustwo?

   1. avatar grzegorzadam 9 grudnia 2017 o 15:12

    Bo wzrasta sprzedaż pestycydów? 🙂

 14. avatar Aneta D Falkiewicz 16 lutego 2018 o 15:34

  Pepsi, Siemionowa pisała w swojej książce, że banany i melony nie powinny być łączone z niczym, ino jedzone i trawione samotnie. Ale nie napisała dlaczego. Wiesz?

  1. avatar Jarmush 16 lutego 2018 o 17:47

   banany mogą być łączone,a melony dlatego, że trawią się natychmiastowo i zmieszane z wolniej trawiącym się pokarmem będą wywoływać wzdęcia and bąki. Ale zaprawieni witarianie mają na to wyrąbane 🙂

   1. avatar Aneta D Falkiewicz 16 lutego 2018 o 18:00

    Dzięki <3 one się zaliczają do owoców słodkich? czy to kwestia indywidualna? w ogóle jesteś za tym, by owoców kwaśnych nie łączyć ze słodkimi, itd? lub jeść je oddzielnie różnymi grupamia w ciągu jednego dnia?

    1. avatar Jarmush 16 lutego 2018 o 18:53

     powiem Ci, że kompletnie się tym nie zajmuję, jem wszystko jak leci. Ale te info bardzo łatwo wygooglać na witariańskich blogach, a potem, jak już człowiek jest zdrowy, może wszystko co żywe jeść w dowolnej kolejności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum