Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 477 970
133 online
35 542 VIPy

14 przykazań, które zapewnią Ci zdrowy metabolizm

Twój metabolizm jest sumą fizycznych i chemicznych procesów, które produkują energię niezbędną ciału do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny przebiegający w Twoim ciele potrzebuje energii. W zasadzie 60-70% Twojego całkowitego dziennego wydatku energetycznego, wyliczonego dla ciała przez wiek, płeć, wagę i wzrost oraz poziom aktywności, zużywane jest przez niezbędne do życia funkcje metaboliczne. Jak zapewnić sobie zdrowy metabolizm?

Zdrowy metabolizm i tempo przemiany materii

Twoje tempo przemiany materii to tempo, w którym ciało spala energię niezbędną do funkcjonowania. Zanim poznasz sposoby na jego zwiększenie, spójrz jeszcze na to w jaki sposób energia, czyli kalorie z Twojego jedzenia, zazwyczaj są wykorzystywane. 60-70%: funkcje życiowe takie jak oddychanie, tętno i utrzymanie prawidłowej temperatury ciała (to Twoje podstawowe zapotrzebowanie, czyli ilość energii, której potrzebujesz żeby przetrwać przy zerowym wysiłku, wyłącznie śpiąc). 15-30%: aktywność fizyczna, prace domowe, praca, ćwiczenia i inne aktywności w ciągu dnia. 10-15%: trawienie, czyli funkcje związane z rozkładem i dystrybucją tego co spożywasz w związki, które Twoje ciało wykorzystuje aby móc funkcjonować. Jak widzisz, większość energii, którą zużywasz, spalana jest przez samo funkcjonowanie!

Jak zmienić swój metabolizm na lepsze?

Są pokarmy, które podkręcają metabolizm, ale efekt jest niewielki i krótkotrwały. Chilli jest zbyt ostre i w nadmiarze może działać podrażniająco. Produkty z kofeiną działają stymulująco. Żywność wysoka w białko natomiast w nadmiarze może wcale nie pomagać schudnąć, a działać zupełnie na odwrót. Są jednak zmiany, które pomogą Ci mieć szybki i zdrowy metabolizm. Jakie?

1. OCZYŚĆ DIETĘ

Jedz pełnowartościowe, możliwie najmniej przetworzone produkty. Im więcej żywności roślinnej i surowej, tym lepiej!

2. NAWADNIAJ SIĘ

Codziennie pij co najmniej 2 litry wody.

3. PAMIĘTAJ O BŁONNIKU

Warzywa, babka płesznik i wszelakie rośliny bogate w błonnik są przyjaciółmi Twojego metabolizmu. Zadbaj o jego zawartość w diecie.

4. PRZEDEFINIUJ SWOJE SMAKI

Zrezygnuj z przetworzonej szamki, rafinowanego cukru, fast foodu i generalnie z tego, co szkodzi Twojemu ciału. Znajdź zdrowsze i korzystniejsze dla zdrowia zamienniki.

5. POKOCHAJ ZDROWE TŁUSZCZE

Pokochaj zdrowe tłuszcze, w tym te z orzechów, ziaren, oliwy, oleju kokosowego, awokado i białka konopnego.

6. JEDZ Z GŁOWĄ

Jedz tak aby odczuwać satysfakcję z jedzenia, a nie przepełnienie. Zwracaj uwagę na wielkość porcji i jedz przeżuwając każdy kęs dopóki pokarm nie zmieni się w papkę.

7. PAMIĘTAJ O JODZIE

Jedz morskie warzywa, czyli algi i glony takie jak kelp, spirulina, chlorella, nori i wakame. Jod niezbędny jest dla zdrowia tarczycy i zachowania prawidłowego metabolizmu.


8. NIE ZAPOMNIJ O SELENIE

Selen jest niezbędny dla prawidłowej pracy tarczycy. Jedz orzechy brazylijskie, grzyby, pestki słonecznika, dobrej jakości suplementy i inne pokarmy bogate w ten pierwiastek.

9. OGRANICZ SOJĘ

Ogranicz soję i jej produkty, szczególnie te przetworzone i nieorganiczne, aby uniknąć jej goitrogennego działania.

10. WITAMINA D3 I SŁOŃCE

Spędzaj codziennie czas na słońcu i, po zbadaniu poziomu 25(OH)D, zacznij suplementować witaminę D3, koniecznie razem z K2, z którą działa synergicznie.

11. RUSZ SIĘ

Ćwiczenia pomagają podnieść metabolizm, zarządzać wagą i zredukować ryzyko całego mnóstwa chorób, które mogą być jeszcze trudniejsze do okiełznania z problemami metabolicznymi wszelkiej maści.

12. NIE POMIJAJ TRENINGU SIŁOWEGO

Pamiętaj, aby w swoim planie uwzględnić ćwiczenia siłowe, które pomagają zwiększyć stosunek mięśni do tłuszczu. Im więcej masz mięśni, tym więcej energii musisz spalić, aby funkcjonować i utrzymać masę mięśniową codziennie, dzięki czemu Twój metabolizm będzie się zwiększał!

13. OCZYSZCZAJ SIĘ CODZIENNIE

Zacznij terapię 4 szklanek, która codziennie będzie podnosiła Twój metabolizm, oczyszczała wątrobę, usuwała pasożyty, odtruwała inne organy jak nerki, przy okazji dotleniając ciało.

14. POŚĆ Z PRZERWAMI

Przejdź na post przerywany i zobacz jak to jest podnieść metabolizm poziom wyżej. Post przerywany, to sposób odżywiania, w którym dzielisz dzień na dwa okna. Jedno z nich, maksymalnie 8-godzinne, to okno kiedy jesz. W drugim, minimum 16-godzinnym oknie pościsz: możesz pić tylko wodę i napoje pozbawione kalorii (poza sztucznymi napojami typu zero). Post przerywany pomaga zarówno obniżyć wagę, wesprzeć metabolizm jak i ustabilizować pracę organizmu!

uściski:)

Źródła: thechalkboardmag.com/metabolism-boosting-foods-tips

(Visited 3 845 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum