logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
87 811 247
484 online
31 706 VIPy
Reklama

PETARDA ODŻYWCZA
GREENS & FRUIT TiB

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

15 tajemnic o zdrowiu, odżywianiu i długim życiu dookoła świata (cz1)

Chcesz żyć zdrowo i długo? Dlaczego nie poznać sekretów żyjących najdłużej? Część 1 (tu część 2)

Z pewnością jesteś tym, co jesz, a raczej tym co przyswoisz, niemniej jednak, to co spożywasz, pomoże Ci wyjść dalej poza to, czym jesteś.

1. Tajlandia, czyli kraj szczupłych Azjatów

Chcesz schudnąć? Sprawdź kuchnię tajską. Tajlandczycy są zdecydowanie szczupli.

Kuchnia Tajlandczyków należy do jednej z najostrzejszych na świecie. Dodanie chili do żywności obniża ciśnienie u osób z podwyższonym. Zmniejsza poziom utlenionego cholesterolu oraz tendencję do formowania się zakrzepów krwi. Ostre papryczki rozgrzeją Twój metabolizm a doprawianie potraw na pikantnie, może zmniejszyć Twój apetyt. Dotyczy zwłaszcza osób, które nie jedzą na ostro regularnie.

Mały tip, dlaczego jest tak a nie inaczej? Spożywając hot potrawy, zazwyczaj zjadasz je wolniej.

Jeśli jesz szybko, nim Twoje ciało ogarnie się i wyśle Ci sygnał, że już wystarczy, często jest już za późno bo przeładowałaś ilość.

Reklama

Tu znajdziesz DUŻY PAKIET idealny do oczyszczającej kuracji 4 SZKLANEK


2. Kamerun, Afryka Zachodnia i taktyka przeciwnowotworowa, owszem, ale powstrzymaj się od pełnego naśladownictwa

Dieta ze sporą ilością błonnika i świeżymi warzywami (przyspieszają przejście pokarmu przez jelita), sfermentowaną żywnością i kiszonkami (zdrowe bakterie jelitowe), zdrowymi tłuszczami, a ograniczająca do minimum mięso, ma predyspozycje by chronić Cię przed chorobami nowotworowymi.

Jednak Kameruńczycy raczej nie odżywiają się właściwie, a nawet tradycyjne potrawy kameruńskie nie dostarczają odpowiedniej ilości aminokwasów, dlatego spotykamy się w Kamerunie z niedożywieniem. Często. Dotarł tam fast food i nie jest to miejsce, z którego w ciemno możesz czerpać natchnienie co do zdrowej antyzapalnej, a więc przeciwnowotworowej diety.

Owszem mało chorują na raka, ale średnia wieku to zaledwie 55 lat, co nie zachęca do ich naśladowania.

3. Malezja, curry jest świetnie zdrowe, ale bądź czujna

Kluczowy składnik curry, znajduje się między innymi w przyprawie rosnącej dziko w malezyjskich dżunglach. Kurkuma zawiera kurkuminę, potencjalnego przeciwnika tłuszczu i zdarza się bardzo często, że wyprzedza w swojej skuteczności medykamenty. Praktycznie brak skutków ubocznych jest kolejnym atrybutem, jednak nie należy zapominać, że kurkuma rozrzedza krew, w związku z czym łączenie ją z lekami przeciwzakrzepowymi może być ryzykowne.

W badaniach (Tufts University*) dieta oparta na tłustych produktach z dodatkiem kurkumy, powodowała mniejszą ilość przybranej wagi, niż ta sama dieta pozbawiona kurkumy. Powstrzymuje zatem komórki tłuszczu, chętne na doklejenie się do Twoich ud, a co gorzej brzucha.

Może następnym razem posyp nią frytki? Sorry za cynizm, ale już bio olej kokosowy i kurkuma to doskonałe połączenie.

malezyjski mural

Jednak przyspieszona faza industrializacji i urbanizacji w ostatnich dziesięcioleciach nieuchronnie przyniosła zmiany w stylu życia Malezyjczyków. Zmiany nawyków żywieniowych i siedzący tryb życia, jak wiesz, są związane ze zmianami co do częstości występowania chorób przewlekłych. I tak się porobiło w Malezji.

Wyjedź, albo jedz głównie curry. 

4. Okinawa, Japonia, nie dojadaj (albo pość postem przerywanym)

Wiadomo, że Okinawa to jedna z tak zwanych Błękitnych Stref, czyli miejsc, gdzie ludzie żyją jak najdłużej. A przynajmniej zanim Okinawczycy nie rzucili się na hamburgera and fryty.

Jednak Okinawa nadal ma niski wskaźnik zapadalności na raka piersi i prostaty. Generalnie nadal mieszkańcy Okinawy starają się ograniczać dobową dawkę kaloryczną, co łączy się  z ich długowiecznością. Stawiają również na sezonówki i zajadają się jarmużem czy ichniejszą kapustą morską. Do tego popijają bogatą w antyoksydanty zieloną herbatę a tłuszcze i witaminę D dostarczają sobie w dużej mierze z ryb. Bywają też na plaży.

Coś jeszcze? Tak. Przyrządzone posiłki, wyglądają jak małe dzieła sztuki. Jedzenie jest piękne, proste i pyszne.

Kilka wskazówek od samych znawców (mędrców-starców):

Odnajdź w swoim życiu poczucie celu, byś poczuła że żyć warto. Tak naprawdę chodzi o ciekawość doświadczania czegokolwiek, to co ma dziecko, a co tracimy z wiekiem.

Pielęgnuj więzi rodzinne, przyjacielskie, pogłębiaj więzi z samą sobą.

Bądź aktywna i możesz zorganizować sobie własny warzywniak. Od razu masz naturalny pokarm i ruch, ale gdy uprawa ziemi nie jest Twoją pasją, ani nie stanie się formą medytacji, poszukaj swojej drogi.

Pomyśl nad ogródkiem ziołowym, możesz go mieć w domu na parapecie. Jedz kurkumę i imbir.

Mont Blanc inaczej

Bazuj na pokarmie roślinnym. Możesz też raczyć się fermentowaną soją w postaci sera tempeh, pełnym przeciwutleniaczy i probiotyków, jednak w ilościach rozsądnych ze względu na fitoestrogeny.

Uzupełniając żołądek kolejnym posiłkiem tankuj do 80% pojemności i przypominaj to sobie za każdym razem nim sięgniesz po łyżkę, raczej pałeczki. Albo zjadaj do syta, ale potem długo pość, to może być jeszcze lepsze rozwiązanie.

5. Szwajcaria, jeśli chodzi o poczucie bezpieczeństwa, co ma bardzo istotny wpływ na stosunkowo długie życie Szwajcarów, możesz osiąść tam na stałe

Jeśli jednak chodzi Ci o architekturę możesz się rozczarować, chociaż piękne alpejskie widoki rekompensują smak (brak?) co do dizajnu. No i pióra Mont Blank też są piękne.

Szwajcaria total zakochana w muesli. Płatki owsiane, owoce i orzechy, idealne komponenty do wsparcia zdrowia i podtrzymania odpowiedniej masy ciała oraz uczucia sytości. Posiłek opracowany ponad 100 lat temu przez pracownika szpitala miał wspierać osoby chore w rekonwalescencji, a okazał się strzałem w dziesiątkę! Skuteczny, bo żywność leczy.

Tak odżywczy i smaczny, że wszedł do codziennego menu ludzi na całym świecie. Zachęcam by znalazł się również w Twoim, o ile Twoje jelita są w dobrym stanie i masz wysokie wchłanianie wartości odżywczych z pokarmów, gdyż muesli może zawierać bardzo dużo nierozpuszczalnego błonnika, (chociaż nie musi) o czym niedawno z Tobą rozmawiałam.

Muesli z łatwością przygotujesz sama, tym bardziej, że te z marketowych półek mają dużą zawartość zbędnego cukru.

6. Ikaria, Grecja, nie irytuj się wszędobylskim grillem

To nie tak panowie, nie tak, bo mamy w Grecji wyspę Ikarię, również należącą do Błękitnej Strefy z największą ilością stulatków.

Jedzenie śródziemnomorskie zapewnia mieszkańcom Ikarii mniejszą liczbę chorób serca. Lubią oliwę z oliwek, rukolę, boćwinę, węglowodany jak: soczewicę, niewiele pieczywa (i nie tylko pełnoziarnistego) oraz zioła: oregano, natka pietruszki i szczypior. Samo dobro dla serca i nerek. Z pewnością znajdziesz tam coś dla siebie.

Unikają też czerwonego mięsa, ograniczając się do maksimum jednej porcji tygodniowo, zastępując je małą ilością ryby. Podkreślam, że to na Ikarii, bo duża część Grecji naprawdę grilluje dużo mięsiwa.

Pagórkowaty teren daje możliwość do poruszania się i zapewnia dawkę ruchu, gdy do pracy idą pieszo. Może warto przemaszerować kilka przystanków?

osławione Menton we Francji

A! I urywają sobie, podobnie jak Sardyńczycy, regularne drzemki, zmniejszając szanse na choroby krążenia o 35%.

Zapytaj szefa czy Tobie też pozwoli;)

7. Francja, wiadomo elegancja i 3M, bo masło, masło, masło

Bo celebracja życia, ale też znany fenomen francuski, czyli resweratrol, antyoksydant, czyli czerwone wino. I gdyby nie marskość wątroby Francuzi nie umieraliby prawdodpodobnie nigdy.

Uroczystość posiłku w gronie bliskich, nawet w godzinach wieczornych. Nie biorą pod uwagę nisko-tłuszczowej, nisko-węglowodanowej ani nisko-kalorycznej diety tylko cieszą się smakując pokarmy. Spędzają czas przy stole, traktując posiłki jako wydarzenie dnia. Nic dziwnego, ponieważ spożywają produkty wyraźne i bogate w smak, które dostarczają jedzącemu ogromu satysfakcji.

Jednak najdłużej żyją Francuzi zamieszkujący południe Francji i żywiący się dietą śródziemnomorską z warzywami, owocami morza i oliwą, która to dieta w połączeniu z kąpielami w Morzu właśnie Śródziemnym, wraz z wielkimi haustami słońca i czerwonego wina, wciąganych przez stuletnich Francuzów (szczególnie  zamieszkujących okolice Menton), sprawia, że ta stuletnia młodzież cieszy się pełnią życia. Pomimo tego, że Francuzi wciąż dużo palą, jak to młodzi:).

cdn … jutro

Siemka!

Źródła:
now.tufts.edu/news-releases/turmeric-extract-suppresses-fat-tissue-growth*
thehealersjournal.com/2015/12/02/15-health-secrets-of-the-worlds-longest-lived-people/

(Visited 4 437 times, 1 visits today)
Justyna-Lichtenberg Justyna Lichtenberg analityk rzeczywistości, psycholog z otwartym podejściem do świata. Świadomość pochodzenia wprost z natury popycha ją do działań zgodnych z jej prawami. Wątrobę uważa za najpiękniejszy z narządów.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Ruda 17 grudnia 2018 o 15:31

  Witam
  Wpis techniczny;-)
  ” osławiony” to taki raczej złą sławą okryty czy też sławy pozbawiony. Na pewno nie pozytywnie sławny… Podpis pod zdjęciem Menton mówi że to ” fajne miasteczko „? czy wręcz przeciwnie?

  1. Pepsi Eliot 17 grudnia 2018 o 20:21

   świetne, pełne matuzalemowych starców i przedziwnej roślinności, gdzie indziej niewystępującej, z mikroklimatem, i z najpiękniejszą trasą, pachnącą piniami i kwiatami (marsz/bieg) Le Corbusier, nad kamiennym brzegiem morza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *