Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 009 935
73 online
39 237 VIPy

16 skutecznych sposobów na walkę z komarami i 6 zasad bezpiecznego stosowania olejków eterycznych u dzieci

16 skutecznych sposobów na walkę z komarami i 6 zasad bezpiecznego stosowania olejków eterycznych u dzieci

Dawno mnie tu nie było, ale wracam ze zdwojoną siłą.

TWOJE dziecko wygląda jak po ospie, drapie się, jest marudne i nie może w nocy spać?

Sama drapiesz się co chwilę i odpędzasz naloty małych brzęczących helikopterów?Nie zabijam żadnych owadów, much, pająków, robaków itp. ale komar jest wyjątkiem. Skoro on atakuje mnie i co gorsza moje dziecko w tak bezczelny sposób, to mam prawo do walki i nie mam za grosz litości.Niestety chemiczne rajdy i tym podobne może i skutecznie są w stanie zabić komary, ale wyniszczają też przy tym nasze organizmy, a nie o to przecież chodzi.Na szczęście w Polsce nie słyszy się o wirusie ZIKA przenoszonym przez komary (choć kilka przypadków zachorowanie na tę chorobę już zostało odnotowane; może właściwie to nie przez komary lecz przez glifosat z herbicydów Monsanto), ale mimo wszystko lepiej się przed komarami chronić – oczywiście w 100 procentach naturalnie i bezpiecznie (a nie np. stosując dostępny w USA środek DEET – który był wykorzystywany jako broń biologiczna).

Rozwiązaniem są olejki eteryczne, wiele związków w nich występujących ma właściwości odstraszające owady. Jeden olejek może zawierać od setek do tysięcy związków – terpenów, alkoholi, estrów, ketonów, aldehydów, fenoli, alkoholi, estrów i innych, których nie znoszą owady.

Współczesna nauka dopiero zaczyna docierać do tego, które ekstrakty roślinne są w stanie skutecznie zniechęcić owady

Na szczęście udowodniono już, że kilka olejków eterycznych działa wyjątkowo odpychająco na komary

OLEJEK WERBENOWY (Litsea)

Oryginalnie pochodzący z owocu drzewa Litsea Cubeba rosnącego w Japonii, Chinach i Azji Południowo-Wschodniej, o pięknym cytrynowym zapachu znalazł się wśród 23 przebadanych olejków na pierwszym miejscu jako najlepiej odstraszający te owady. Świetne działanie wykazują również olejek geranium i olejek z drzewa różanego czyli palisandra. Wyniki tego badania zostały opublikowane we wrześniowym numerze magazynu Journal of Arthropod-Borne Diseases.

Pozostałe olejki – wymieniam w kolejności od najwyższej skuteczności, to:

 1. Werbena
 2. Palisander
 3. Geranium

 4. Trawa cytrynowa
 5. Eukaliptus cytrynowy
 6. Kamfora
 7. Citronella
 8. Galbanum (wg encyklopedii PWN – gumożywica wydzielana z łodyg i kłącza bylin Ferula galbaniflua i Ferula rubricaulis (rosnących w Afganistanie i Iranie) w postaci zastygającego na powietrzu mleczka)

 9. Koper ogrodowy
 10. Cynamon

Właściwości odpychające owady olejku z werbeny zostały wykazane także w innych badaniach. W 2015 synergiczne efekty tych samych 10 olejków oceniano w różnych kombinacjach, w szczególności ukierunkowane na komary egipskie. Najbardziej skuteczne mieszanki miały werbenę jako jeden ze składników, zwłaszcza w połączeniu z olejkiem z eukaliptusa cytrynowego oraz z trawy cytrynowej. Mali krwiopijcy wyraźnie nie znoszą cytrynowego zapachu.

Lemon Eucalyptus, Geranium i Rosewood czyli drzewo różane

W olejku z liści cytrynowego eukaliptusa (olejek z liści rośliny Corymbia citriodora) zawarte jest 85 % cytronelolu, a to z kolei niezwykle skuteczny środek odpychający komary. Nie mylcie go jednak z olejkiem cytrynowym eukaliptusa, który zrobiony jest z cytryn tej rośliny, ten olejek nie jest taki sam, jest produktem ubocznym procesu destylacji.Innym olejkiem zawierający cytronelol jest olejek z geranium. Biorąc pod uwagę jego podobieństwo chemiczne z geranium, nie dziwne, że zajmuje trzecie miejsce w odstraszaniu komarów. Olejek pochodzi z graveolenes pelargonia, krzew rosnący w RPA, Zimbabwe i Mozambiku. Ma on przyjemny zapach w zakresie od cytrynowego do różanego, w zależności od wieku liści. Olejek geraniowy ma szereg korzyści leczniczych oraz przeciwgrzybicze. Jakiś czas temu roślina taka stała w prawie każdym domu na parapecie i jej potarte liście świetnie działały na zapalenia ucha.Olejek z palisandra (Aniba rosaeodora) – czyli wiecznie zielonego drzewa różanego z Peru i Brazylii, zwany także „Bois-de-Rose”, należy wraz z kamforą, laurem i cynamonem do rodziny roślin Lauraceae czyli wawrzynowate. Palisander wykazuje wiele korzyści zdrowotnych, działa jako środek przeciwbólowy, pomaga w gojeniu ran, redukcji stresu i astmy.

I jeszcze 6 innych olejków o potwierdzonym działaniu:

1. Jagodlin wonny: ylang-ylang 2. Kocimiętka (Nepeta cataria) – olejek eteryczny, który zawiera nepetalakton, została uznana za 10 razy bardziej skuteczną w odpieraniu komarów niż większość komercyjnych substancji. Za to uwaga – bo w zamian przyciąga koty, gdyż nepetalankton jest najprawdopodobniej kocim feromonem. 3. Goździki: nierozcieńczony olejek goździkowy skutecznie odpycha 100 procent komarów od dwóch do czterech godzin. 4. Tymianek 5. Kurkuma: olejki eteryczne Curcuma longa, Ar-turmerone i kurkuminoidy wykazały wyższą skuteczność odstraszania niż DEET 6. Drzewo herbaciane

Jak stworzyć własny środek przeciwko komarom?

PAMIĘTAJ, że olejki eteryczne są bardzo skuteczne na początku, ale ochrona szybko zanika ze względu na ich lotność, innymi słowy szybko odparowują. Dlatego naturalny środek odstraszający należy stosować częściej niż te chemiczne. Efekty odpychające owady olejków eterycznych mogą trwać od kilku minut do kilku godzin.Należy również pamiętać, że niektóre olejki eteryczne działają drażniąco na skórę, więc trzeba je koniecznie rozcieńczyć – w wodzie lub w innym oleju bazowym (np. kokosowym).A tu jak zrobić środek przeciw komarom domowym sposobem (wg zielarki Annmarie Gianni):

 1. Środek przeciw komarom na bazie wody

W buteleczce z dyfuzorem (np. butelka do sprayowania oliwy czy balsamico) do 120 ml destylatu wodnego z oczaru wirginijskiego (można kupić w internecie) lub wody destylowanej dodaj 10 kropli głównego olejku eterycznego, którego chcesz użyć wraz z kilkoma kroplami kilku innych olejków (wg dostępności i skuteczności działania przeciwkomarowego).Dodatkowo może być pomocny jakiś emulgator jak np. żel z aloesu, ocet lub wódka, która działa również jako środek konserwujący.Spray można rozpylać na skórę i łatwo często powtarzać tę czynność. W przypadku dziecka – najlepiej na ubranie z dala od twarzy, na nóżki, na buty.

 1. Środek przeciw komarom na bazie oleju

Z 250 ml oleju bazowego wymieszaj ok. 40-50 kropel wybranych olejków eterycznych. Olejem bazowym może być: olej sojowy (nie GMO), słonecznikowy, z pestek moreli, kokosowy, z pestek winogron, jojoba, migdałowy, oliwa oliwek lub olej Neem czyli z miodli indyjskiej. Dodatek waniliny przedłuża działanie obydwu środków. Przy łóżeczku dziecka możesz też położyć waciki nasączone olejkami – w bezpiecznej odległości od twarzy, tak aby ich aromatyczny zapach odstraszał komary.

Olejki eteryczne – na co uważać?

Pamiętaj, że olejki eteryczne zastosowane u dzieci – doustnie lub bezpośrednio na skórę (bez rozcieńczania) – mogą być bardzo toksyczne i nawet powodować drgawki u dzieci jeśli zostaną spożyte lub wchłonięte (np. poprzez inhalację) w większej dawce (czyli takiej która dla dorosłego człowieka jest normalna).Olejki eteryczne to destylowane lotne składniki aromatyczne rośliny, które są bardzo silnie skoncentrowane. Należy pamiętać, że jedna kropla olejku jest równoważna 15-40 filiżankom naparu z danego zioła, lub 10 łyżeczkom nalewki. Takich ilości nie można podawać dzieciom.

A więc oto kilka wskazówek dyplomowanej amerykańskiej naturopatki Eriki Krumbeck jak stosować olejki eteryczne u dzieci:

1) Przy stosowaniu olejków eterycznych na skórę zawsze używaj oleju bazowego (np. oleju kokosowego). Mieszanka 1-2 kropli olejku na 1-3 łyżeczki oleju bazowego, takiego jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej migdałowy, olej z awokado lub inny łagodny olej, przyjazny dla skóry. Wymieszaj olejek eteryczny z olejem bazowym bezpośrednio przed ich zastosowaniem. Zapobiega to jełczeniu. 2) Przechowuj i aplikuj olejki z dala od dróg oddechowych. Olejkiem (oczywiście rozcieńczonym) można nasmarować stopy dziecka – to zapewnia odpowiednią przestrzeń pomiędzy drogami oddechowymi a źródłem zapachu. Upewnij się jednak, czy aby na pewno dziecko nie bierze do ust swoich stópek. 3) Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu olejków eterycznych u dzieci z astmą. Większość olejków eterycznych będzie wpływać na wrażliwy układ oddechowy. 4) Nie należy używać olejków eterycznych przy problemach z ząbkowaniem. 5) Nie podawaj dzieciom olejków doustnie (możesz podawać tylko w konsultacji z naturopatą). 6) Nigdy nie bierz olejków doustnie, jeśli jesteś w ciąży i również na skórę używaj ich bardzo ostrożnie. Pamiętaj, że olejki eteryczne przenikają do krwiobiegu i przekraczają barierę łożyska, a płód jest bardzo podatny na neurotoksyczne substancje.Zabaw się więc w małego chemika i stwórz dla swojej rodziny bezpieczny środek przeciw komarom. Komarom mówimy stanowcze nie, bzykanie od czasu do czasu nie zaszkodzi.

szukajmyż 🙂

Źródła: Corbel V i in.”Dowody na hamowanie cholinesterazy w układzie nerwowym owadów i ssaków przez odstraszający owady DEET” BMC Biology 2009; 7 (47) DOI: 10,1186 / 1741-7007-7-47 Uniyal A i in. „Reakcja behawioralna komarów Aedes aegypti na olejki eteryczne” Journal of Athropod Borne Dis. 2016; 10 (3): 370-380 PMCID: PMC4906743 Uniyal A i in. „Synergiczne działanie olejków przeciw komarom Aedes aegypti, nosicielom wirusów denga i chikungunya” International J Mosquito Reasearch 2015; 2 (4): 29-35 ISSN: 2348-5906 Maia MF i Moore J. S „Roślinne substancje odstraszające owady: przegląd skuteczności, rozwoju i testy” Malaria Journal 2011; 10 (supl 1): S11 DOI: 10,1186 / 1475-2875-10-S1- S11 Noosidum A i in. „Właściwości odpychające olejków eterycznych z Melaleuca Leucadendron L., Litsea cubeba (Lour.) Persoon i Litsea salicifolia (Nees) na komary Aedes aegypti (L.)” J Vector Ecology 2008; 33 (2): 305-312 doi: https://dx.doi.org/10.3376/1081-1710-33.2.305 Amer A i Mehlhorn H. „Właściwości odpychające czterdziestu jeden olejków eterycznych wobec komarów Aedes, Anopheles i Culex” Parasitology Research 2006; 99: 478 doi: 10.1007 / s00436-006-0184-1 Tawatsin A i in. „Właściwości odpychające olejków eterycznych z roślin w stosunku do komarów” J Vector Ecology 2001 czerwiec; 26 (1): 76-82 PMID: 11469188 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=10460442 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=10460442


IMG_0811 Noemi Demi pasjonatka zdrowego stylu życia, wegetarianka od dziecka, biegaczka z zamiłowania, mama pewnego brzdąca i przyjaciółka Pepsi. Cóż, skoro arcyważna kategoria „Mama i Dziecko” leżała prawie odłogiem, Noemi Demi musi przejąć nad nią panowanie!


Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba. Rzuć też gałką na to: Dobre suplementy, pokarmy i kosmetyki  znajdziesz w naszym Wellness Sklep


Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.


 

(Visited 6 117 times, 1 visits today)

Komentarze

 1. avatar em. 16 września 2016 o 17:30

  ostatnie zdanie wymiata 😀

 2. avatar gagatec 16 września 2016 o 19:02

  Na noc proponuję moskitierę w oknach, albo tańszą wersję jak w tropikach nad łóżkiem 🙂

 3. avatar Cośtamwiedząca 16 września 2016 o 19:40

  olejki eteryczne mozna jak najbardziej stosowac przy zabkowaniu, szczegolnie w kominku/dyfuzorze np. geranium i rumianek lub rumianek rzymski, lawenda itp…

  Ciezko byloby zrobic spray mieszajac olejki z sama woda, bo one sie w niej nie rozpuszcza. Potrzebujemy cos co te olejki rozpusci (a nie zemulguje), czyli szukamy rozpuszczalnika a nie emulgatora. Najlepsza jest niewielka ilosc czystego alkoholu.

  1. avatar Noemi 17 września 2016 o 09:28

   tak jak odpowiedziałam do EmCa – można stosować ale ostrożnie i przy ząbkowaniu to tak jak piszesz, a nie bezpośrednio nierozcieńczony na bolące dziąsła. A co do mieszania olejków z wodą – to oczywiście alkohol będzie w tym bardzo pomocny, może użyłam złego słowa – jestem tylko małym domowym chemikiem nie mylić z chomikiem

 4. avatar grzegorzadam 16 września 2016 o 20:22

  Zbierajmy zakazany w UE wrotycz (Tanacetum vulgare). Skutecznie zwalcza wszelkie pasożyty, odstrasza muchy, komary i kleszcze:

  Przygotowanie: Naczynie [nie plastikowe] wypełnione kwiatami wrotycza zalewamy wódką. Użycie:
  Po kilku dniach część płynu wlewamy do spryskiwacza. Spryskujemy siebie, a nawet samochód, którym podróżujemy.

  Inne zastosowania w tym linku:
  http://www.pepsieliot.com/pozbadz-sie-naturalnie-wszystkich-pasozytow-i-oddal-na-zawsze-widmo-lupusa/

  1. avatar Cośtamwiedząca 17 września 2016 o 10:05

   tak wlasnie to mialam na mysli, w zyciu nie zastosowalabym nierozcienczonego olejku na dziasla 🙂 Tez uwazam, ze olejki sa genialne dla dzieci, pomagaja w zasadzie na wszystko. Przy infekcjach gornych/dolnych drog oddechowych eukaliptus plus tymianek plus drzewo herbaciane plus lawenda to supermocny mix antywirusowy i znacznie skraca przebieg chorobska 🙂

 5. avatar grzegorzadam 16 września 2016 o 20:34

  Jakie olejki polecasz do tych receptur?

  1. avatar Noemi 17 września 2016 o 09:24

   Goździki, drzewo różane, werbena. Nie powinno się mieszać więcej niż 5 olejków. Mikstura powinna przyjemnie pachnieć dla Ciebie :), bo to w końcu Ty będziesz też w tych oparach przebywać.

 6. avatar EmCa 16 września 2016 o 20:54

  A ja w czasie przeziębienia dodaję dzieciom (7 i 9 lat) do kąpieli po ok. 4 krople zwykle 2 olejków (sosnowy m.in.). To za dużo?
  A przy bólu ucha wacik z geranium kładę na uchu. Nigdy nie mieli zapalenia ucha.

  A propos komarów to już są u nas te, które przenoszą nicienie… na razie u zwierząt, ale kto wie…

  1. avatar Noemi 17 września 2016 o 09:19

   EmCa, olejki eteryczne są genialne i sama też je stosuję. Tylko trzeba ostrożnie – bo czasem szczególnie przy malutkich dzieciach można przedobrzyć (w skrajnych przypadkach przy dużych dawkach – szczególnie przy takich olejkach jak eukaliptus, koper włoski, rozmaryn, szałwia, wrotycz, tuja, piołun może się nawet skończyć drgawkami). Dla 7 i 9 latka wydaje mi się to jak najbardziej ok. Ja trzylatkowi daje dwie krople ojejku miętowego i 2 eukaliptusowego do kąpieli jak jest przeziębiony. A geranium na ból ucha od wieków najlepsze, choć moje dziecko na szczęście nigdy z tym nie miało problemu. A tymi nicieniami to mnie zmartwiłaś.

 7. avatar karoltomanek 17 września 2016 o 02:14

  Dziecko oddychajace buzia? Szczepione zagrzybione?

 8. avatar bombka 17 września 2016 o 14:43

  super szkoda że na jesień a nie początek wakacji ale co tam

  1. avatar pepsieliot 17 września 2016 o 18:12

   fakt, ale wczoraj pogryzł mnie komar w nocy

 9. avatar JANUSZ 19 września 2016 o 06:54

  Witam Wszystkich
  Spróbujcie zapachu wanilii – działa w 100 % , przetestowany na wielu grillach nad jeziorem – zwykły spożywczy olejek waniliowy.
  Nie wiem jak u dzieci – czy to zdrowe dla alergików – ale u dorosłych – REWELACJA !
  Miłego dzionka dla wszystkich 🙂

 10. avatar Mmarek 11 marca 2017 o 18:59

  Moja żona jest farmaceutą i zaobserwowała, że dużo mężczyzn kupuje olejek goździkowy. Spytała po co. Odpowiedź: jestem wędkarzem i jest to najlepszy środek na komary. Ja na polu golfowym też go stosuję. Sprawdza się.

  1. avatar grzegorzadam 12 marca 2017 o 07:58

   Ten olejek ma power, mielone goździki działają tak samo.

 11. avatar Alka 26 maja 2018 o 08:50

  Pepsi dlaczego jednych komary kłują mon stop a innych wcale? Jemy, pijemy wszyscy to samo… Moja córka przy jednym wyjściu na dwór wraca z 5 bąblami na twarzy a my z niczym. Tak samo kleszcz – ona miewa a my nie. Co robić by od wewnątrz się to zmieniło ! Oszaleję, mam fobię już i płakać się chce bo potem z gównem typu bolerioza będę walczyc. Olejki juz zamawiam najdroższe i psikam. Czystek pić ale co jeszcze bo nie rozumie od czego to zależy ?

 12. avatar Edyta 31 maja 2019 o 21:22

  Jestem w ciąży. Przeczytałam tu że nie wolno stosować w ciąży olejków eterycznych…

  Już dwa razy byłam przeziębiona zatoki i ból gardła na stronach naturalnych polecali olejek herbaciany do inhalacji i do płukania gardła z woda. I tak robiłam :/ co mogło się stać z dzieckiem przez to?

  Chce też coś zrobić na kleszcze… To jak skoro olejków nie mogę? Na ubrania?

  1. avatar Jarmush 1 czerwca 2019 o 03:40

   zapytaj siory Noemi Demi blog bardziej siedzi w temacie ciąż i olejków <3

 13. avatar Edyta 1 czerwca 2019 o 13:39

  Ok. Napisałam. Jeszcze pytanie. Córka od 4 dni pokaslywala do spania. Myślałam że to powietrze. Nie ma kataru. Dziś w nocy źle spala. 37.4 na termometrze. I tak jest nadal. Wiem że to nie jest wysoka temperatura ale jest strasznie marudna i senna. Rano zjadła jaglanke z kurkuma pieprzem pomarańczą i daktylami. Później troszkę wcisnęłam rosołu. Dwa razy podałam witaminę c. I witaminę D3 . Poszła spać. Wstała po 3.5h i ani jeść ani pić. Marudna jakby na nic sił nie miała. Chrypkę ma. Jakoś wmusilam w nią trochę wody z octem jabłkowym i miodem. I znów mi zasnęła. Zaczynam się martwić. Mąż chce jechać na pogotowie. Raz była chora że miała 39 stopni gorączki a tak nie zasypiała. Nie odmawiała jedzenia ani picia. Nie wiem co dalej robić. Węgiel aktywny może? Nigdy jej nie podawałam. Ma 2 lata. Od cycka musiałam odstawić z powodu brania luteiny w ciąży teraz. Dałam jeszcze D3 jak wstała. Śpi ciężki. Płytko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum