Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 363 657
33 online
42 277 VIPy

4 etapy endometriozy i zmiany w diecie, które zmniejszą jej objawy

Endometrioza to chroniczna choroba, która często nie jest diagnozowana lub diagnozowana jest błędnie.

Wczesne etapy endometriozy mogą wskazywać na inne dolegliwości.

Lekarze zrzucają jej objawy na karb przymiotów ciała („taka Twoja uroda”) oraz wieku i posiadanego potomstwa („przejdzie Ci jak urodzisz dziecko”).

Generalnie wiele symptomów endometriozy zostało znormalizowanych przez naszą kulturę i traktuje się je jako typowe „problemy kobiecego ciała”.

Endometrioza tymczasem dotyka około 200 milionów osób na całym świecie.

Szacuje się, że w Polsce może na nią cierpieć ponad milion kobiet.

Dotyczy ona 11% osób pomiędzy 15 a 44 rokiem życia. (1)

Uważana jest za przypadłość osób z macicą i jajnikami, ale odnotowano pojedyncze przypadki endometriozy u mężczyzn leczonych hormonalnie z powodu raka gruczołu krokowego.

Na czym polega endometrioza?

W przebiegu choroby endometrium, zamiast zostać wydalone z krwią menstruacyjną, trafia do jajowodów, skąd może przedostać się do jamy brzusznej.

Stamtąd komórki endometrium docierają na przykład do otrzewnej, jajników, ścian pęcherza lub jelit, gdzie wszczepiają się i narastają, powodując powstawanie guzów, torbieli, zrostów.

Endometrioza objawy

To z kolei może powodować objawy takie jak silne bóle menstruacyjne, długie miesiączki, ból podczas penetracji, ból miednicy, chroniczne zmęczenie, ból dolnej części pleców, pachwin i podbrzusza, wzdęcia, zaburzenia układu pokarmowego i moczowego, ból klatki piersiowej. (1)

Oczywiście trochę inaczej będzie wyglądało to w przypadku męskiego układu rozrodczego, jednak ten niewielki promil przypadków śmiało możemy potraktować jako anegdotyczną ciekawostkę. (2)

Objawy endometriozy niepokojące

Aby zrozumieć różnice w przebiegu choroby i ułatwić wstępną autodiagnozę, warto przyjrzeć się 4 etapom endometriozy, opracowanym przez ginekolożkę dr Rebeccę Brightman na podstawie ustaleń chirurgicznych ASRM, czyli Amerykańskiego Towarzystwo Medycyny Rozrodu (American Society for Reproductive Medicine). (3)

Etap pierwszy

Na tym etapie choroba nie wywołuje wielu skutków.

Pojawia się minimalna ilość zrostów, blizn i tzw. implantów endometrycznych poza jamą macicy.

Może to przyczyniać się do dyskomfortu i powodować wystąpienie objawów choroby.

Symptomy już na tym etapie mogą dotkliwie wpływać na samopoczucie.

Etap drugi

W porównaniu z pierwszym etapem można znaleźć w ciele więcej implantów, jednak o łącznej długości mniejszej niż 5 cm i ograniczonych do narządów miednicy.

Zrosty, jeśli są obecne, są minimalne.

Etap trzeci

Etap trzeci to etap umiarkowany.

Na tym etapie pojawiają się torbiele na co najmniej jednym jajniku.

Nazywane są torbielami czekoladowymi, ponieważ wypełnione są krwią i endometrium.

Objawy tego etapu to ból odczuwany w obrębie miednicy mniejszej, z tendencją do intensyfikacji w czasie miesiączki, nieprawidłowe krwawienia, w tym obfite lub bolesne miesiączki i krwawienia w czasie trwania cyklu menstruacyjnego, a także odczuwanie bólu podczas penetracji.

Czasem występuje także nieprawidłowe krwawienie z przewodu pokarmowego albo z dróg moczowych.

U kobiet z endometriozą trzeciego stopnia lekarze mogą również znaleźć zrosty lub pasma tkanek, które wiążą narządy, które nie powinny być połączone.

To z kolei może powodować przeszywający ból i nudności.

Etap czwarty

To ciężka endometrioza.

W tym przypadku występuje co najmniej jedna duża torbiel i liczne zrosty, zazwyczaj występujące w obszarze miednicy.

Lekarze na tym etapie nadal znajdują implanty endometryczne, a miednica często wydaje się tak pokryta bliznami, że dochodzi do uszkodzenia dróg rodnych, bólu i problemów z płodnością.

Czy endometrioza jest uleczalna?

Jak naturalnie wesprzeć się w przypadku endometriozy?

W przebiegu choroby przewiduje się leczenie preparatami hormonalnymi oraz laparoskopię.

Pomóc w zmniejszeniu objawów i poprawie stanu zdrowia chorej osoby można także z pomocą diety i kilku prostych zmian. (4)

Jakich?

Ogranicz stres

Endometrioza potrafi być dotkliwa i wycieńczająca. Z tego powodu warto zadbać o zmniejszenie poziomu stresu, co najmniej 7-godzinny sen, regularny tryb życia i czas na relaks. To ważne i pomocne! (5)

Dieta

Dieta w przebiegu endometriozy może być ogromnym wsparciem, ponieważ może pomóc zmniejszyć stany zapalne, odciążyć ciało i wpłynąć na gospodarkę hormonalną.

Taka dieta powinna zawierać:

Marchewka

Unikalny stosunek rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika w marchewce, co przy okazji eliminuje zaparcia, ma istotną właściwość wspierania wątroby i równoważenia hormonów.

Błonnik, oczywiście w surowej marchewce, jest w stanie wiązać się z nadmiarem estrogenów i wyprowadzać je szybciej z przewodu pokarmowego.

Pomocny wpis:

Co ma wspólnego endometrioza, marchewka i nadmiar estrogenów?.

Warzywa cd

Są niezbędne dla każdej zdrowej, zbilansowanej diety. Działają przeciwzapalnie, są pełne substancji odżywczych i pomogą ciału uregulować wewnętrzny „system zarządzania”. Obok marchewki, postaw szczególnie na wszelkiej maści zielone liście, buraki, brokuły, groszek, brukselki i kalafior. Stwórz pełen kolorów talerz ze szczególną dawką witamin A, E i C.

Orzechy i nasiona

Migdały, orzechy, nasiona konopi, nasiona chia czy świeżo zmielony len to świetne źródła witamin z grupy B. Są także bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które działają przeciwzapalnie. Jedz jedną albo dwie porcje dziennie.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Świetna roślinna Omega-3 to chociażby nasiona konopi i chia.

Jeśli jesz mięso, stawiaj na tłuste ryby, pamiętaj o regularnym spożywaniu owoców morza albo wysokiej jakości suplementu.

Owoce

Nie jest to szczególne zaskoczenie, ale moc owoców w diecie przy endometriozie jest nieoceniona. A to wszystko dzięki bogactwu przeciwutleniaczy. Szukaj owoców intensywnie naładowanych witaminą C, a także tych z niskim indeksem glikemicznym.

Tłoczone na zimno oleje roślinne

Oleje bogate są w nienasycone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze i tłuszcze jednonienasycone. Zadbaj o to żeby te, które spożywasz, były zimnotłoczone i w miarę możliwości nie poddawaj ich obróbce cieplnej. Zamiast tego użyj ich na przykład do sałatki albo skrop nimi już przygotowane, parowane warzywa.

Przepis na zupę solną

Pomagającą przy schorzeniach autoimmunologicznych (endometriozę też można podciągnąć) i zmęczonych nadnerczach:

Sole Leczenie nadnerczy Zmęczenie

Czego potrzebujesz?7 łyżek soli himalajskiej, lub soli morskiej celtyckiej 1 litrowy słoik twist z zakrętką wypełniony dobrą wodą

Jak to zrobisz?Dodaj sól do słoika. Teraz napełnij go wodą. Postaw w lodówce na dzień lub dwa, aż sól całkowicie się rozpuści (gdy dodałaś soli w grudach, wówczas może to trwać dłużej), a następnie dodawaj jeszcze po jednej łyżeczce soli do tego słoja dwa razy dziennie.

DawkowanieBierz łyżeczkę zupy 1 raz, lub 2 razy dziennie.

Osoby z endometriozą powinny ograniczyć to lub wyeliminować z diety:

Nabiał

Wyeliminuj z diety nabiał albo maksymalnie go ogranicz, zawsze czytając składy.

Stosuj też produkty organiczne i pozbawione dodatków.

Powód jest prosty:

Zgodnie z badaniem z 2014 roku, opublikowanym w magazynie the European Journal of Clinical Nutrition, nabiał zawierający wariant A1 beta–kazeiny wykazał zdolność zwiększania stanów zapalnych i symptomów endometriozy w stopniu znacznie większym niż wariant A2 beta-kazeiny.

Kazeina A2 to kazeina, która występuje powszechnie w przyrodzie i jest jedynym wariantem kazeiny-beta u wszystkich ssaków, w tym oczywiście ludzi.

Jakiś czas temu jednak zaszła mutacja genetyczna, która wpłynęła na bydło hodowlane.

Mutacja, wywołująca min. większą mleczność krów, zmieniła strukturę białkową beta-kazeiny.

W ten sposób powstały krowy dające mleko z wariantem kazeiny A1 zamiast A2. (6)

Gluten

W grudniu 2012 roku opublikowano w magazynie Minerva Chirurgica Journal badanie, w którym wykazano, że u 75% badanych kobiet odstawienie glutenu na 12 miesięcy znacząco zmniejszyło bolesne symptomy endometriozy. (7)

Słodycze

Jedni gdy widzą słodycze to kwiczą, inni jedzą je tylko od święta. Przy endometriozie lepiej jest być w drugiej grupie, ponieważ cukier jest silnie pro-zapalny, w związku z czym im go mniej, tym potencjalnie łagodniejszy przebieg endometriozy.

Mięso, szczególnie czerwone

Czerwone mięso jest nie tylko prozapalne ale, jak wykazały badania, może także zaburzać równowagę hormonalną. Jeśli jadasz, jedz mięso z bezpiecznych, zrównoważonych źródeł. (4)

Alkohol

Uważa się, że alkohol pogarsza czynność jajników i objawy PMS oraz negatywnie wpływa na płodność.

Ponadto napoje alkoholowe zwykle zawierają cukier, który może zmniejszyć wchłanianie innych ważnych składników odżywczych. (4)

uściski:)

Źródła:

 1. endometriosis.org/resources/articles/facts-about-endometriosis/
 2. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4183904/
 3. sheknows.com/health-and-wellness/articles/2144850/stages-of-endometriosis/
 4. obgyn.slu.edu/uploads/centerforendo/Combined%20Anti-Inflammatory%20and%20Elimination%20Diet%20for%20Adults%20Living%20with%20Endometriosis%20booklet.pdf
 5. sciencedaily.com/releases/2008/04/080407114627.htm
 6. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24986816
 7. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23334113

(Visited 7 307 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica Kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Wieloletnia autorka na blogu Pepsi Eliot.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Mercheweczka 14 stycznia 2020 o 14:55

  Czesto jest endometrioza powiazana z innymi schorzeniami, np z nietolerancja histaminy, co wydaje sie logiczne. Histamina to hormon ktory powoduje leczenie ran. Endometrioza polega na tym, ze endometrium (blona sluzowa macicy) odklada sie poza macica w roznych czesciach ciala, glownie w brzuchu, no i jak przychodzi okres, to sie zaczyna maniana: ta blona sluzowa macicy, czyli powiedzmy wprost, krew okresowa, krwawi wlasnie w roznych czesciach ciala. Organizm rozpoznaje jakby krwawienie w ciele w miejscach w ktorych nie powinno byc krwawienia no i powyzsza sie poziom histaminy, tego hormonu, ktory ma leczyc rany. Poziom histaminy jest przez to notorycznie podwyzszony, organizm sam nie potrafi odbudowac nadmiernej i anormalnej ilosci i przestaje tolerowac zywnosc bogata w histamine. Na tej samej zasadzie chyba dziala insulinoodpornosc. Co ma mega duzo histaminy, to kapusta kiszona, jak ktos ma endo, niech je REGULARNIE kiszonki codziennie przez chocby tydzien i sprawdzi czy ma reakcje na skorze, skurcze brzucha etc. wtedy ma sie trop i mozna testowac tez na innych produktach bogatych w histamine. endometrioza to dominacja estrogenu, Wiec wiadomo wszystko co podbija poziom estrogenu nie jemy, typu soja.

  Problem jaki widze jest w tym, ze endo jest zazwyczaj polaczona z jakas nietolerancja pokarmowa, alergia etc. Np. przy endo bardzo zalecany jest olej omega 3, a z kolei przy nietolerancji histaminy omega 3 jest niewskazana. Chyba ze omega 3 w kapsulkach ma mniej histaminy niz sama ryba? Nie wiem niestety. Moze ktos ma jakies doswiadczenia, ktos kto ma jednoczesnie endo i nietolerancje histaminy

 2. avatar Marcheweczka 14 stycznia 2020 o 15:04

  Z ta zupa sola, to przyznam ze zrobilam, ale to wieki mijaja zanim taki litrowy sloik sie wypije do konca, pytanie jak dlugo dosypywac ta sol, az do samego konca przez caly okres piscia? Bo stezenie bedzie na koncu niesamowite.

  Czy moze po prostu pic codziennie szklanke wody z lyzka soli rozpuszczona wieczor wczesniej. Bo nie rozumiemn za bardzo, dlaczego wlasnie ten tak duzy litrowy sloj, zamiast pic codziennie swieza wode z sola i codziennie zwiekszac dawki soli.

  1. avatar Jarmush 14 stycznia 2020 o 18:30

   To nie jest mój przepis, ale podobno działa, dodawaj przez tydzień np, albo 5 dni.

 3. avatar Anna 18 stycznia 2020 o 18:51

  Mam 60 lat i wiadomo nie mam menstruacji a mam endometrium 5 mm .Jak się jej pozbyć ?

  1. avatar Jarmush 18 stycznia 2020 o 22:35

   bardzo mało tłuszczu w diecie, ale Omega 3 nie może zabraknąć, dużo błonnika, i soja oraz strąki, są badania, będzie wkrótce wpi w temacie

 4. avatar Ines 2 kwietnia 2022 o 01:38

  Czesc. Piszę w nadziei, że pomożesz. Jestem skomplikowanym dziwnym przypadkiem chorób tego świata. Mam nie tolerancję histaminy, mutacje MTHFR homo, trombolifie, niewydolność ciałka żółtego, teraz także endometrioze (szczególnie bolesne w ranie po cc), torbiele wątroby i niedoczynność tarczycy. Nie wiem co jest główna przyczyną czy jest ich kilka, chciałabym się z tym uporać. Jedni mówią dieta Dabr.. Inni post Breussa, jeszcze inni mówią że bez białka wysiadzie tarczyca i jeszcze bardziej zaburzeń gosp hormonalna. Chcialabym schudnąć bo ważę 75kg przy 163cm. Czy mogę stosować Wasze białko skoro jest bez kazeiny? I od czego powinnam zacząć? Nie mogę ruszyć z tego skrzyżowania 😕

  1. avatar Pepsi Eliot 2 kwietnia 2022 o 18:02

   Niedoczynność zwykłą, czy Hashimoto?

 5. avatar Ines 5 kwietnia 2022 o 23:30

  Hashimoto

  1. avatar Pepsi Eliot 6 kwietnia 2022 o 07:00

   chcesz pomocną rozpiskę?

   1. avatar Ines 6 kwietnia 2022 o 18:38

    Tak, proszę, najlepiej ze wskazaniem konkretnych produktów. Plisss🙂

    1. avatar Pepsi Eliot 7 kwietnia 2022 o 05:54

     Jeśli chodzi o samą endometriozę, którą obecnie też już zalicza się do chorób autoimmunologicznych, to tutaj masz bardzo pomocny wpis https://www.pepsieliot.com/endometrioza-rewolucyjne-ale-wybitnie-skuteczne-podejscie-do-tej-choroby/
     Pod koniec tego wpisu masz jeszcze link do innego artykułu i link do mojego filmiku na YouTube.
     ———————————–
     Jeśli chodzi o Hashimoto to suplementacja i tak sporo zazębia się z endo:

     Podstawowa suplementacja i rozszerzona przy Hashimoto na podstawie opracowania specjalisty od problemów z tarczycą dr Westina Childs
     ———————————
     Na końcu lista suplementów – ROZPISKA w skrócie
     ———————————-

     Po śniadaniu:
     D3 z K2
     Witamina D3 (w protokole z K2)

     Badanie 25(OH)D obowiązkowe i suplementacja (zwykle niezbędna, należy utrzymywać poziom chociaż 80). 

     Bierz 2 D3+ K2 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3934-witamina-d3k2-60kaps-tib–5905344040796.html – po badaniu okaże się czy trzeba brać dodatkowo D3 TiB solo, zwykle trzeba i to nawet więcej niż 1

     Omega 3
     oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html

     Selen
     Niedobór selenu upośledza pracę tarczycy!
     Bierz  1 kapsułkę selenu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3930-selen-60kaps-tib–5905344040772.html , dopóki nie zbadasz poziomu selenu, (być może trzeba będzie brać 2 kapsułki, czyli 200 mcg)
     Selen bierz z witaminą C i naturalną witaminą E https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2526-natural-vitamin-e-400iu-octan-90kaps-gg–5060040820766.html
     lub też naturalna, Witamina E https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html

     Jod
     Przy selenie konieczne jest branie jodu pierwiastkowego.
     Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o śrenicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

     4 SZKLANKI , bardzo wskazane

     Oczywiście jeśli dobrze tolerujesz składniki, np. Algi i Trawy z 4 szklanki
     Trawy nie zawierają glutenu, który jest tylko w ziarnach.

     Zaczynasz 1 szklankę rano na czczo, a potem następne.
     Jeśli bierzesz hormony, to w takim odstępie jak zalecił lekarz (20 minut?)

     https://www.pepsieliot.com/4-szklanki-poznaj-najprostszy-z-prostych-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/

     WAPŃ
     Gdyby dieta była uboga w wapń, szczególnie biorąc magnez, należy wziąć jeszcze 1 kapsułkę Cytrynianu wapnia G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3318-calcium-citrate-100mg-120kaps-gg–5060040827079.html

     MAGNEZ

     Magnez jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu

     Uwaga rozwolnienia!

     Jeśli masz częściej rozwolnienia z powodu jelita drażliwego, do drugiej szklanki bierzesz 2 Cytryniany magnezu TiB (połykasz 2 kapsułki) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html a chlorek magnezu używasz tylko jako oliwa magnezowa.

     Uwaga zatwardzenia!

     Jeśli cierpisz z powodu zatwardzeń, możesz brać chlorek magnezu  https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–254475917428.html  do drugiej szklanki, pomimo, że jest do użytku zewnętrznego, to według dr Sircusa, też Waltera Lasta znanego naturopaty jest to jakby skrystalizowana woda morska i można prozdrowotnie używać chlorku doustnie. Gdy bierzesz chlorek magnezu do drugiej szklanki, nie bierzesz już doustnie więcej magnezu.

     Witamina C albo kwas askorbinowy TiB
     Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html
     albo C1000+TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

     Braki witaminy C wiążą się z przewlekłymi i ostrymi stanami zapalnymi!
     Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html

     KALIBRACJA na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
     Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
     Następnie należy przyjmować codziennie 2 gramy kwasu askorbinowego TiB z wodą z cytryną, lub z drugą, czy 4 szklanką., albo przejść na Witaminę C 1000+TiB raz dziennie https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

     B complex
     Do śniadania dobry B complex G&G, albo z niacyną https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2183-super-balanced-b-complex-50-w-niacin-120kaps-gg-5060040826256.html, albo z nikotynamidem https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2678-super-balanced-b-complex-50mg-w-nicotimade-120k-5060040820490.html, gdy nie lubi się flesza, albo ma się nadwrażliwość na B3 w formie niacyny.

     Probiotyki

     Idealne probiotyki przy IBS, to S.bulardii to https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html

     NIESZCZELNOŚĆ JELITA:

     Zrób domowy domowy test kwasowości żołądka https://www.pepsieliot.com/badania-i-interpretacje/4657/prosty-test-czy-masz-nadkwasote-czy-raczej-niedokwasote.html

     ZAMIAST protokołu z dużą dawką glutaminy można https://www.pepsieliot.com/diety/4706/l-glutamina-czyli-protokol-testowania-glutaminy-przy-nieszczelnym-jelicie.html , wskazane byłoby stosować szejk białkowy składający się z jednej miarki odtłuszczonego izolatu serwatki CFM Shape Shake TiB, (zawiera wszystkie aminokwasy proteogenne, w tym glutaminę), dodatkowo wraz z 1 miarką glutaminy w proszku, banana, oraz garści truskawek.

     SHAPE SHAKE szejk

     https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html

     To jest ten sam szejk, który idzie do programu „Jem i chudnę” https://jemichudne.com

     GLUTAMINĘ testujesz powoli, najpierw zaczynamy od małej dawki tego aminokwasu (na przykład od 1/4 miarki), żeby powoli odbudowywać jelita, a nie zaszkodzić sobie. Na blogu jest protokół testowania glutaminy.

     Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe? Mamy paseczki do badania pH moczu, starczają na długo. https://thisisbio.pl/paski-ph/3730-paski-wskaznikowe-ph-45-90-100szt-tib–5905344040727.html

     WŁOSY
     Do 4 szklanki dodatkowo kuracja łyżeczka Kolagenu TiB https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–5905344040291.html

     Kolagen
     https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib—254475917435.html – uwaga, nie dla wegan i wegetarian!
     Dla wegetarian – Białko izolat serwatki CFM https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html
     Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB 

     Chlorella 100% Organik This is Bio
     https://thisisbio.pl/chlorella/46-chlorella-100-organic-410tab-254475917299.html

     3 gramy dziennie (zaczynasz od pół grama i zwiększasz co tydzień o 1 tabletkę chyba, że już Twój organizm zna ten pokarm) jakbyś była uczulona odstaw i daj przyjaciółce.
     Jeśli decydujesz się na 4 szklanki nie musisz brać jeszcze dodatkowo chlorelli!

     Siarka organiczna MSM
     MSM TiB można stosować wraz z witaminą C kwasem askorbinowym TIB, zgodnie z tym protokołem Lasta:
     https://www.pepsieliot.com/diety/4829/witamina-c-i-msm-najlepsze-alternatywne-zrodla-tlenu-czyli-leczenie-w-pigule.html

     Omega 3

     Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html
     1 kapsułka po śniadaniu (razem z D3 i K2)

     Cynk późnym popołudniem, lub pod wieczór
     1-2 kapsułki https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3929-cynk-60kaps-tib–5905344040741.html?search_query=cynk&results=31 , lub 1 gdy nie badałaś miedzi i cynku (nie łącz cynku go z selenem) dobrze jest wziąć go wieczorem przed snem wraz z kąpielą z dodatkiem chlorku magnezu, lub soli Epsom TiB
     Cynk jest też antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

     Ashwagandha adaptogen

     Ashwaghandha https://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

     Ogólne zalecenia uzupełniające:

     Zero cukru z cukiernicy
     Zero kazeiny
     Zero glutenu, jeśli bardzo lubisz ciasto naucz się piec bułeczki gryczane, gluten zakazany 🙂
     Minimum raz w tygodniu ćwiczenia o wysokiej intensywności – bieganie
     Codziennie dużo chodzenia, teraz może będziesz na manewrach 8 tygodni i zaczniesz biegać
     Dużo surowych owoców i warzyw (nie przesadzaj z ilością krzyżowych, ale jedz je)
     Długo śpij, liczy się bardzo prozdrowotnie sen przed 12 w nocy, śpij 8 godzin, jak możesz.
     Całkowicie odstaw kofeinę, zamiast tego możesz pić bardzo dobrą organiczną kawę bezkofeinową This is BIO (w ziarnach) https://thisisbio.pl/kawy/4273-kawa-ziarnista-bezkofeinowa-bio-100-arabica-250g-this-is-bio–5905344040888.html
     ————————————-
     ROZPISKA DZIENNA

     Przed śniadaniem

     4 szklanki
     Zawierają: kurkuma, magnez, ocet jabłkowy, C, algi, trawy
     Opcja dodatkowa: kelp (o ile dobrze tolerujesz wodorosty – jod), kolagen i MSM

     Do śniadania
     Selen (ZBADAJ poziom selenu)
     Witamina C i witamina E
     Kelp do 4 szklanki, o ile dobrze reagujesz, lub dla bezpieczeństwa płyn Lugola ( z apteki) przez skórę robiąc plamę o średnicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)
     B complex z niacyną , albo z nikotynamidem, gdy nie lubi się flesza, albo ma się nadwrażliwość na B3 w formie niacyny.
     Lub zamiast B complex, 1 tabletka Greens & Fruits TiB (jest w nim wyciąg z owsa, to białko glutenopodobne, więc przy celiakii może nie być wskazane)

     Po śniadaniu:
     D3 z K2
     1 kapsułka Omega 3 TiB
     Kolagen
     lub białko izolat serwatki CFM
     Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB 

     W godzinach wieczornych

     Cynk
     (dobrze jest wziąć go wieczorem przed snem wraz z kąpielą z dodatkiem chlorku magnezu, lub soli Epsom TiB)
     Cynk jest też antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę z miedzi

     Ashwagandha opcjonalnie

     1 łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

     UWAGA:
     Jeśli kupiłaś zestaw TARCZA H https://thisisbio.pl/zestawy/4120-zestaw-tarczah.html wówczas Rosehip (witamina C) dodajesz kopiatą łyżeczkę i bierzesz Chlorellę do 4 szklanki. Jeśli nigdy wcześniej nie jadłaś alg zaczynaj od mikro dawki i powolutku zwiększaj dozowanie dzień po dniu. Nie musisz już dodawać 4 Greens This is BIO.
     —————————-
     Nie jestem lekarzem, to nie są porady, wszystko należy konsultować z pracownikiem służby zdrowia
     życzę zdrowia
     <3

 6. avatar Ines 7 kwietnia 2022 o 12:34

  Bardzo dziękuję za błyskawiczną pomoc. Zaraz sobie pospisuje i zaczynam pracę nad sobą. Zaczynając od zamówienia potrzebnych suplementów i żywności. Dziękuję że jesteście ❤️

  1. avatar Pepsi Eliot 7 kwietnia 2022 o 12:59

   <3

 7. avatar Maja 8 kwietnia 2022 o 09:25

  Pepsi, powiem Ci szczerze, że długo czytałam twojego bloga, coś zmieniałam, ale wracałam do jedzenia syfu. Mam cały pakiet chorob autoimmunologicxnych plus nerwica lekowa. W końcu zaczął boleć mnie żołądek i zboku z prawej strony. Usg ok, wyniki ok. Przestraszyłam się, potem się wkurzyłam. Po dwóch tygodniach na bezglutenie brzuch nie boli. Oprócz tego zero cukru. Ale to nie jest najlepsze: jestem spokojna, żyję:) popijam jeszcze siemię lniane rano i wieczorem, może uzupełniłam sobie tym, to co powinnam . Jest git :))) dziękuję:)))

  1. avatar Pepsi Eliot 8 kwietnia 2022 o 09:47

   cieszę się, tak naprawdę we wszystkich autoimmunizacjach gluten i kijowa dieta rozwala system <3

 8. avatar Jolunek 7 lipca 2022 o 15:44

  Pepsi jesteś nieoceniona. Byłam tu i poległam i znowu wracam do gry.

  1. avatar Pepsi Eliot 7 lipca 2022 o 18:37

   czasami człowieka stopuje, dobrze, że znowu ruszasz, jestem z Tobą <3

 9. avatar alala 2 sierpnia 2023 o 18:22

  Czy da sie obejść przy endo III st bez hormonów? Żeby choroba nie postępowała? Lekarz mówi że nie ma szans. Nie wyobrażam sobie ciągnąć na hormonach do menopauzy, powodują u mnie stany depresyjne i zerowe libido 🙁

  1. avatar Pepsi Eliot 2 sierpnia 2023 o 21:45

   masz założona miedzianą wkładkę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Szpinak zawsze jedz bio Idealny sproszkowany Szpinak This is BIO załatwia sprawę:)

Idealny do 4 szklanki!

Panna Młoda nienażarta Szpinaku This is BIO

 

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum