Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 010 529
64 online
35 461 VIPy

Dlaczego duże dziecko ma kłopoty z trzymaniem moczu, szczególnie w nocy?

A jaka może być przyczynam że córka lat prawie 5 budzi się co noc. Czasami, raz, a czasami cztery razy. Śpi od roku w swoim pokoju sama. Wcześniej ze mną w jednym łóżku. Nigdy nie przesypia całej nocy. Rezonans pasożytów nie wykazał. Nie ma drzemek w dzień. Wieczorem masuję jej stopy i brzuszek. Czytamy książki. Jak mogę jej pomóc? Pytam mamę: Czy urodziło się jakieś młodsze rodzeństwo? Owszem, jest młodsza siostra i ma 11 mcy. Sama chciała się przenieśc do swojego pokoju jak ją młodsza zaczęła w nocy wybudzać. Bo spałyśmy na początku we trzy. Tak się czasami dzieje, rodzi się młodsze rodzeństwo, a starszym dziewczynkom odechciewa się spać, zaś chłopcy, którzy już prawie mieli załatwiony problem z pieluchami z powrotem zaczynają się moczyć, szczególnie w nocy.

Dziecko to skomplikowana osobowość, tyle, że mała.


Rodzice dzieci doświadczających nocnego moczenia lub niekomfortowych incydentów w ciągu dnia, powinni traktować ten problem ze zrozumieniem i cierpliwością. Owa utrata kontroli moczu nazywa się po prostu nietrzymaniem moczu. Wprawdzie dotyka wielu milusińskich, ale z czasem zanika naturalnie, co sugeruje, że nietrzymanie moczu dla niektórych osób może być normalną częścią dorastania. Jednakże nietrzymanie moczu w wieku, gdy inni mocz trzymają, może wywoływać ogromny stres, chociaż należy też zrozumieć, że wiele dzieci doświadcza sporadycznego nietrzymania moczu.


Jak działa układ moczowy?

Oddawanie moczu lub jego wydalanie jest złożoną czynnością. Pęcherz jest organem przypominającym balon ulokowany w najniższej części brzucha. Pęcherz gromadzi mocz, a następnie wypuszcza go przez cewkę moczową (kanał) na zewnątrz ciała. Widzę, że wszystko jest dla Ciebie jasne. Kontrolowanie tej aktywności obejmuje nerwy, mięśnie, rdzeń kręgowy i mózg. Pęcherz składa się z dwóch rodzajów mięśni: wypieracza, muskularnego worka, który gromadzi mocz, oraz zwieracza, kolistej grupy mięśni u dołu lub szyi pęcherza moczowego. Zwieracz automatycznie ma zapewniać utrzymywanie moczu lub relaksu podczas skurczu wypieracza moczu do cewki moczowej. Trzecia grupa mięśni poniżej pęcherza (mięśnie dna miednicy) mogą kurczyć się, aby zatrzymać mocz z powrotem. Pęcherz dziecka wypełnia się do ustalonej wielkości, a następnie automatycznie kurczy się i opróżnia. Gdy dziecko robi się starsze, jego układ nerwowy dojrzewa. Mózg dziecka zaczyna otrzymywać komunikaty o wypełniającym się pęcherzu i zaczyna wysyłać wiadomości do pęcherza, aby uniemożliwić automatyczne opróżnianie, dopóki dziecko nie zdecyduje, że jest to czas i miejsce do oddania moczu. Nietrzymanie moczu występuje rzadziej po 5 roku życia, gdyż statystycznie około 10% 5-latków, 5% 10-latków i 1% 18-latków doświadcza epizodów nietrzymania moczu. Dwukrotnie częściej rzecz ma miejsce u chłopców niż u dziewcząt. Niepowodzenia w działaniu owego mechanizmu kontrolnego skutkują nietrzymaniem moczu. Przyczyny tych niepowodzeń wahają się od prostych do złożonych.

Co więc powoduje nietrzymanie moczu w nocy?

Po 5 roku życia, moczenie nocne jest bardziej powszechne niż moczenie się w ciągu dnia. Eksperci nie wiedzą, co powoduje nocne nietrzymanie moczu. Młodzi ludzie doświadczający przecieku w nocy są zwykle w normie fizycznej i emocjonalnej. Większość przypadków wynika prawdopodobnie z wielu czynników, w tym z wolniejszego rozwoju fizycznego, nadprodukcji moczu w nocy, braku zdolności rozpoznawania napełniania pęcherza podczas snu oraz, rzadko, z niepokoju. Dla wielu osób przypadłość moczenia może być dziedziczna.

Zobacz też: Nyry, pęcherz, kamienie, prostata, czyli wszystko o naturalnym leczeniu układu moczowego.

Wolniejszy rozwój fizyczny

Moczenie nocne między 5 a 10 rokiem, może być wynikiem małej pojemności pęcherza, długich okresów snu i niedorozwoju alarmów ciała, które sygnalizują pełny lub opróżniający się pęcherz. Ta forma nietrzymania moczu zniknie wraz ze wzrostem pęcherza i uruchomieniem naturalnych alarmów.

Nadmierna produkcja moczu podczas snu

Normalnie organizm wytwarza hormon, który może spowolnić wytwarzanie moczu. Ten hormon nazywa się hormonem antydiuretycznym lub ADH. Ciało normalnie produkuje więcej ADH w nocy, więc potrzeba oddania moczu jest mniejsza. Jeśli organizm nie wytwarza wystarczającej ilości ADH w nocy, produkcja moczu może nie zostać spowolniona, co prowadzi do przepełnienia pęcherza. Jeśli dziecko nie wyczuje napełnienia pęcherza i nie obudzi się, aby zrobić grzecznie pipi, nastąpi przeciek.

Niepokój a nocne moczenie u dzieci

Eksperci sugerują, że zdarzenia powodujące lęk występujące w życiu dzieci w wieku od 2 do 4 lat mogą prowadzić do nietrzymania moczu zanim dziecko osiągnie całkowitą kontrolę nad pęcherzem. Lęk po 4 roku życia może prowadzić do moczenia się i może trwać pół roku lub często dłużej. Do takich wydarzeń należą wrzeszczący rodzice, nieznane sytuacje społeczne i przytłaczające wydarzenia rodzinne, takie jak yyy… narodziny brata lub siostry. Samo nietrzymanie moczu już powoduje niepokój u dziecka. Silne skurcze pęcherza prowadzące do zmoczenia się w ciągu dnia mogą zawstydzać i niepokoić dziecko, a to prowadzi do moczenia się w nocy. Czyli takie kółko hula-hop.

Genetyka a nocne moczenie u dzieci

Pewne dziedziczne geny wydają się przyczyniać do nietrzymania moczu. W 1995 roku szwedzcy naukowcy znaleźli miejsce na ludzkim chromosomie 13 odpowiedzialne, przynajmniej częściowo, za moczenie nocne. Jeśli oboje rodzice cierpieli na tą dolegliwość (niekontrolowane oddawanie moczu), dziecko ma 80% szans na to, że również będzie miało z tym problem. Eksperci uważają, że inne, nieokreślone geny mogą również być zaangażowane w nietrzymanie moczu.

Zatykający bezdech senny

Nagłe nietrzymanie moczu może być oznaką innego stanu zwanego zatykającym bezdechem sennym, w którym dziecko nie może swobodnie oddychać podczas snu, często z powodu zapalenia lub powiększenia migdałków. Inne objawy tego schorzenia to chrapanie, oddychanie przez usta, częste infekcje ucha i zatok, ból gardła, dławienie i senność w ciągu dnia. W niektórych przypadkach skuteczne leczenie tego zaburzenia oddychania może również rozwiązać problemy związane z moczem.

Problemy strukturalne a nocne moczenie u dzieci

Wreszcie, niewielka liczba przypadków nietrzymania moczu spowodowana jest problemami fizycznymi w układzie moczowym u dzieci. Rzadkimi przypadkami jest, że zablokowany pęcherz moczowy lub cewka moczowa mogą powodować przepełnienie pęcherza i przeciek. Uszkodzenie nerwów związane z wadą porodową, rozszczepem kręgosłupa też może powodować nietrzymanie moczu. W takich przypadkach nietrzymanie moczu może pojawić się jako ciągły wyciek moczu.

Co powoduje nietrzymanie moczu w ciągu dnia?

Nietrzymanie moczu w ciągu dnia, które nie jest związane z infekcją układu moczowego lub nieprawidłowościami anatomicznymi, jest mniej powszechne niż nocne nietrzymanie moczu i ma tendencję do zaniku dużo wcześniej niż wersje nocne. Jedną z możliwych przyczyn nietrzymania moczu w ciągu dnia jest nadaktywny pęcherz moczowy. Wiele dzieci z nietrzymaniem moczu w ciągu dnia ma nienormalne zwyczaje eliminacji, z których najczęstszym jest rzadkie oddawanie moczu i zaparcia.

Nadaktywny Pęcherz a nietrzymanie moczu w ciągu dnia

Mięśnie otaczające cewkę moczową, oraz rurka, która pobiera mocz, mają za zadanie trzymać przejście zamknięte, zapobiegając wydalaniu moczu. Jeśli pęcherz kurczy się silnie i bez ostrzeżenia, mięśnie otaczające cewkę moczową mogą nie być w stanie zatrzymać moczu. Dzieje się tak często w wyniku infekcji dróg moczowych (ZUM) i akurat to zjawisko częściej występuje u dziewcząt.

Rzadkie opróżnianie a nietrzymanie moczu w ciągu dnia

Rzadkie oddawanie moczu odnosi się do dobrowolnego trzymania moczu przez dziecko w dłuższych odstępach czasu. Na przykład dziecko może nie chcieć korzystać z toalety w szkole lub nie chce przerywać przyjemnych czynności, więc ignoruje sygnał ciała o pełnym pęcherzu. W takich przypadkach pęcherz może się przepełniać i przeciekać. Ponadto nieoddawanie moczu pomimo, że dziecko wie, że ma ochotę na sikanie, może prowadzić do drażliwego lub nadmiernie aktywnego pęcherza.

Inne przyczyny nietrzymania moczu

Niektóre z tych samych czynników, które przyczyniają się do inkontynencji nocnej, mogą działać łącznie z rzadszym nietrzymaniem moczu w ciągu dnia. Te czynniki, to mała pojemność pęcherza, problemy strukturalne, stresujące sytuacje, ucisk z powodu ciężkiego wypróżnienia (zaparcia) oraz napoje lub żywność zawierające kofeinę, która zwiększa wydalanie moczu, podobnie jak sztuczne koloranty, czekolada, czy alergeny, Niekiedy zbyt intensywny trening w toalecie, do którego zmuszają dziecko nerwowi rodzice, może sprawić, że dziecko nie będzie w stanie rozluźnić zwieracza i dna miednicy, aby całkowicie opróżnić pęcherz. Zatrzymanie moczu lub niepełne opróżnianie z czasem może prowokować ZUM.

Co leczy nietrzymanie moczu?

Wzrost i rozwój

Większość nietrzymania moczu znika naturalnie. Zwiększona pojemność pęcherza, aktywują się naturalne alarmy ciała, nadaktywny pęcherz uspokaja się, produkcja ADH staje się normalna, dziecko uczy się reagować na sygnał z ciała, przechodzą w niepamięć stresujące wydarzenia lub całe okresy. Wiele dzieci przezwycięża inkontynencję w sposób naturalny, czyli bez leczenia, wraz z wiekiem. Liczba przypadków inkontynencji spada o 15% dla każdego kolejnego roku po ukończeniu 5 lat przez dziecko.

Strategie i trening pęcherza

Trening pęcherza składa się z ćwiczeń wzmacniających i koordynujących mięśnie pęcherza i cewki moczowej i może pomóc w kontrolowaniu oddawania moczu. Techniki te uczą dziecko przewidywania potrzeby oddawania moczu i zapobiegania oddawaniu moczu, gdy znajduje się poza toaletą. Techniki, które mogą pomóc w nietrzymaniu moczu nocą to określenie pojemności pęcherza, picie mniejszej ilości płynu przed snem, opracowywanie procedur do przebudzenia dziecka w nocy. Niestety, żadna z tych technik nie gwarantuje sukcesu. Techniki, które mogą pomóc w nietrzymaniu moczu w ciągu dnia, to oddawanie moczu według harmonogramu, czyli oddawanie moczu na przykład co 2 godziny, unikanie kofeiny lub innych pokarmów lub napojów, które jak podejrzewasz, mogą przyczyniać się do nietrzymania moczu Twojego dziecka.

Alarmy wilgoci, raczej dla starszych dzieci

Alarmy wilgoci mogą obudzić osobę, gdy zaczyna oddawać mocz i nie wiem, czy to jest kapitalne rozwiązanie. Może jest. Urządzenia te zawierają wrażliwy na wodę dinks noszony w piżamie, przewód łączący dinks ze sterowaniem zasilanym bateryjnie oraz alarm, który rozbrzmiewa po wykryciu wilgoci. Aby alarm był skuteczny, dziecko musi się obudzić zaraz po włączeniu alarmu, pójść do łazienki i raczej zmienić pościel. Dobrze byłoby, aby taka osoba spała w pokoju solo, w innym przypadku może być bardzo uciążliwa dla ferajny.

owocek

Źródło: www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=146655

(Visited 3 955 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Natalia 19 lutego 2019 o 18:58

    Zrobiłam badanie elektrolitów i sód mam na granicy normy tzn jest minimum a potas mam powyżej normy prawie 5,4. Co robić ? Czytałam ze to groźne. Niedawno robiłam inne badania na nerki w tym, mocz, kreatynine, mocznik, kwas moczowy i były w normie. Elektrolity tez robiłam ale mieściły się jakoś na granicy normy niestety teraz nie. Nie wiem co może być przyczyna. Leków żadnych nie zażywam. I produktów zawierających dużo potasu tez raczej nie jem aż tyle. Myśle ze to coś od nerek. Dodam ze mam od jakiegoś czasu objawy nadmiaru potasu, czyli zawroty głowy, bóle i prady w mięśniach, nierówne bicie serca, problem z równowaga. Kiedyś tego nie było. A wszystko się nasiliło po tym jak skończyłam kuracje antybiotykowa, takie mam odczucia. A to może być przyczyna mała ilość płynów? Nie daje rady wypić 1,5 litra co dzień. O 2 nie wspomnę.

    1. avatar Jarmush 20 lutego 2019 o 09:52

      pij wodę z sola, szklanka gaszonej sody z wodą rano na czczo, bardzo łatwo doprowadzić do takiej równowagi, łatwiej niż gdy potasu jest mało a sodu bardzo dużo.

      1. avatar Natalia 20 lutego 2019 o 10:06

        Rozumiem a na szklankę wody ile tej soli ? I o jakiej porze dnia?? Na czczo?

        1. avatar Jarmush 20 lutego 2019 o 10:24

          mała łyżeczka szarej soli morskiej do szklanki z malutką łyżeczką chlorku magnezu TiB rano przed śniadaniem, ale już po szklance z gaszoną sodą.

  2. avatar kasia 19 lutego 2019 o 20:14

    Pepsiak pytanie poważne i mega serio :
    oddałabyś za kogoś życie , jesli tak to za kogo ?

    1. avatar Jarmush 20 lutego 2019 o 08:58

      To pytanie nie jest zbyt przemyślane, gdyż należałoby spytać świadomości tych, którzy już oddali życie za kogoś. Co Ci da moja wyimaginowana odpowiedź? Matkom wydaje się często, że oddałyby życie za swoje dzieci, a tymczasem w sytuacji ekstremalnej to jakiś obcy koleś rzuca się w płomienie ratując dziecko. Jeden facet mówił mi, że dałby sobie za mnie obciąć rękę, a dzisiaj zdaje się, że mnie nawet nie lubi, chociaż oczywiście posiada obie ręce 🙂

  3. avatar Eli 20 lutego 2019 o 11:41

    Kupuje mamie po 60 Twoje witaminy,pelny wypas. Stara sie brac regularnie i tez rano uskutecznia szklanki. Ludzie w tym siostry zaczely jej wytykac, ze cos za dobrze wyglada. Zlosliwie. Ona nie umie obronic sie, isc swoja droga. Przestaje brac i juz mam zero entuzjazmu. Czy to jej problem , ze nie zrozumiala niczego?

    1. avatar Jarmush 20 lutego 2019 o 12:30

      z pewnością nie Twój

  4. avatar Monika 20 lutego 2019 o 19:48

    Ja nie mialam rodzenstwa, moczylam sie w nocy do 14 nastego roku zycia. Dostalam jakies ziola specjalne od braci z jakiegos zakonu i wtedy mi to przeszlo. Pamietam, ze bylo duzo stersu w domu. Babcia ofiara wojenna , i mama tez wsomie, tata na boku. Nie bylam bita , ale faszerowano mnie opowiadaniemi co bylo w czasie wojny.I ta cicha wojna stersu w dom. Babcia i mama byly stale w konflikcie o wszystko a tata na boku. Oboje rodziece tez mowili, ze sie moczyli w nocy wiec jest to genetyczne , nie uwazali ze duzy stres byl w domu. Nie znali zycia bez stersu. Tersaz to wiedze .Wtedy to byl straszny wstyd ze ktos do lozka sika. Nikt sie tym nie chwalil. Ja nie moglam isc spac do kolezanek czy cioci , a wyjazd na kolonie byl niemozliwy dlatego.

  5. avatar KasiaM 20 lutego 2019 o 21:23

    Moniko, mialas szczescie że nie jezdzilas na kolonie. Mnie mama wysylala na obozy wakacyjne bo ktos jej powiedzial, ze wtedy mi przejdzie moczenie nocne. Sikałam do łóżka co kilka nocy do 12 r.ż. Mialam 10 lat starszego brata i też w domu sam stres. Przede wszystkim straszny ojciec, terror… Wyjazdy bez rodzicow były najgorsze :/

  6. avatar KasiaM 20 lutego 2019 o 21:25

    Wyjazdy byly najgorsze, bo wychowawcy nie wiedzieli o moim problemie i było mi strasznie wstyd i wgl. Moje dzieci nie miały podsikiwań ani w nocy ani w dzień.

    1. avatar Monika 21 lutego 2019 o 09:51

      Wstyd ktory byl w okol tej dolegiwosci to cos strasznego ! W innym panstwie corka znajomej tez sie moczyla i miala eleganckie pieluchy, wszyscy wspolczili i pomagali nikt sie nie smial . To bylo dla mnie bolesne ze ja musialam przejsc pieklo! Moje dzieci mialy inne dolegliwisci ale sie nie moczyly bo nikt z dolegliwisci nie robil wstydu ale to moze dlatego ze nie urodzily sie w PL. Widze ze teraz i w PL sie zmienia ale z kad ten wstyd wtedy albo tez Np wszy , alkocholizm w rodzinie i inne sprawy , pamietam jak dzieci byly w podstawowej szkole katowane psychicznie nie tylko przez rowiesnikow ale tez nauczycieli i sasiadow, bo byly No z patilogicznej rodziny nikt im nie pomagal ! Nie rozumiem juz tej mentalnosci dla mnie to juz na szczesci przykre wspomnienie o ktorym przypomnial mi ten artykol !

      1. avatar Jarmush 21 lutego 2019 o 10:05

        oj tam, oj tam, matrix starokapitalistyczny też ma swoje minusiki, spróbuj dostać się do domku kogoś, kto chodził do bardzo renomowanej szkoły w bardzo renomowanej dzielnicy, nawet w charakterze femme de ménage to nie takie proste 🙂 dzieci nie bawią się w tych samych piaskownicach, więc spoczko,
        bywa, że nie wszystkie dzieci są równe, może zdalna adopcja Kalego w Afryce jest spoko, ale żeby własne dziecko z 5 ulicy, bawiło się w miejskim parku to raczej nie.

        1. avatar Monika 21 lutego 2019 o 11:29

          W miateczku gdzie mieszkam od 30 lat w Holandii, dzieci chodzily do tych samych szkol, czy mialy rodzicow z socjalnych mieszkan czy z willowej dzielnicy ( szkoly dzielily sie na swiecka , protestancka , katolicka ), wszyscy sie znali z placow zabaw przy szkole. Dlatego moje dzieci mialy kolegow i kolezanki z przeroznych domow. Potem szly do inych szkol juz w miescie ale zalenie od poziomu i kierunku. Jakos tu nie bylo tych roznic widac ale wiem ze w np. w Anglii jest innaczej. W Polsce tez mowilo sie jestes z lepszej rodziny ! Nawet za komuny, To lepsze bylo dla mnie zawsze pod znakiem zapytania, Lepsze niz co ? Kto ? 🙂 Dla mojej mamy to ze moczylam sie do lozka bylo cudownym pretekstem zebym nie jechala na kolonie bo tam jedzily tylko dzieci wedlug niej tych gorszych rodzin! Ja musialm co roku jezdzic z babcia i mama nad morze do Chalup gdzie mama otaczala sie w „lepszym” towarzystwie i ja tez, ludzi aktorow, artystow itd. np. jadalam przy stole kolo Pani Slaskieja a ja poprostu chcialam byc jak inne dzieci z mojej klasy. Ale ciesze sie ze znalam Pania Slaska , teraz jest to dla mnie zaszczyt , poniewaz sznuje i podziwiam jij tworczosc artystyczna. Wszystko ma wiec dobre i zle strony, ale moczenie sie do lozka bylo i bedzie pietnem z dziecinstwa.

          1. avatar Jarmush 21 lutego 2019 o 12:35

            nie o tym mówię, ale już skończyłam <3

  7. avatar Monika 21 lutego 2019 o 13:16

    Fizycznie , wyglad, talenty, geny tak sa roznice ale wsomie jestesmy wszyscy tacy sami bo poczelismy sie z tego samego wrzechswiata ! jedni sikaja do lozka inni nie, dobrze ze sie o tym mowi teraz bardziej otwarcie , dlatego wiecej takich tematow powinno byc poruszanych.

    1. avatar Jarmush 21 lutego 2019 o 13:58

      moja odpowiedź dotyczyła tylko tego, aby nie porównywać narodów, kultur, etc, raczej akceptować, niż podpinać się pod wahadła wystawiania ocen, gdzie lepiej i co lepsze. A co do oddawania moczu, właśnie poruszyłam ten temat, gdyż ludzie z tym przychodzą do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum