Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
207 315 557
203 online
32 627 VIPy

5 powodów dlaczego warto codziennie robić przysiady nawet na ulicy wielkiego miasta

Przed pierwszym wpisem

Czyli Greg Sportello gościnnie na blogasie w kategorii „Fitness”

Przysiady to popularne ćwiczenia nóg. Mało lubiane, jednak zawarte w prawie każdych rutynowych ćwiczeniach fitness. Powiem Ci zaraz dlaczego powinnaś polubić przysiady, i wykonywać je w każdej wolnej chwili, nawet na ulicy wielkiego miasta.

Pani ćwiczy przysiady na peryferiach wielkiego miasta

CIESZ się, bo nie będę Cię dzisiaj dręczył robieniem bardziej skomplikowanych form przysiadów, jak przysiady z podskoku, rozdzielne, sumo (w sumie całkiem proste i podchodzą pod buddyjskie rytuały), no i hardcorowy pistolet, którego kolega ładnie tutaj uczy. Chociaż z drugiej strony nastaw się (wkrótce) na miesięczne wyzwanie.

Przysiad rozdzielny, obie nogi zgięte pod kątem prostym, do tego jeszcze wrócimy przy „wyzwaniu”…

Oto 5 powodów, dla których warto zacząć robić przysiady:

1. Wzmocnienie mięśni i przyspieszenie spalania tłuszczu

NOGI stanowią duży procent masy ciała. Mocne, dobrze umięśnione nogi pozwalają nie tylko szybciej biegać i wyżej skakać, ale większa ilość komórek mięśniowych pozwala na szybsze spalanie tłuszczu. Przy okazji prawie każdy sport i aktywność fizyczna skorzysta ze zwiększonej mocy w nogach.

2. Elastyczność

Przysiady nie tylko dają siłę nogom, ale poprawiają elastyczność bioder i stawów skokowych. Gdy robisz właściwe i głębokie przysiady Twoje biodra stają się elastyczne.

 

Pepsi musi jeszcze bardziej przyłożyć się do przysiadu, udo powinno być minimum  równoległe do podłogi

3. Stabilność tułowia, czyli rdzenia

Przysiady to przede wszystkim ćwiczenia nóg, chociaż też wymagają utrzymywania równowagi poprawiając stabilność i wzmacniając mięśnie rdzenia. Zwłaszcza, gdy uda Ci się zrobić pistolet na jednej nodze.

Albo, gdy przy pełnym treningu ciała nabierzesz chęci do przysiadów z hantlami.

Znowu dopadli mnie paparazzi 

4. Zwiększasz poziom testosteronu

To ciekawe, ale kobietom bardzo przydaje się testosteron. Samice alfa mają nie tylko więcej estrogenów od swoich koleżanek, ale również testosteronu. To nie to, żebym faworyzował silne kobiety, ale mam na uwadze Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Generalnie zwiększona aktywność fizyczna prowadzi do wyższych poziomów testosteronu według  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26798202 niniejszego opracowania. Testosteron odgrywa kluczową rolę w tworzeniu masy mięśniowej i mocnych kości. Co więcej, i o czym się właściwie nie mówi, niskie stężenia testosteronu związane jest z ryzykiem sercowo-naczyniowym.

5. Polepszysz swoje osiągi cardio

Podczas przysiadów (nie mówiąc już o przysiadach i podskokach) zauważysz, że wkrótce dostaniesz zadyszki, czyli Twoje tętno będzie szybko wzrastać. Jest to duży wysiłek fizyczny, który świetnie poprawi Twoją wydolność. Przysiady i podskoki to forma HIIT (o czym pisał ostatnio Radek: tylko 1 minuta treningu interwałowego HIIT … . HIIT niesie ze sobą wiele  https://www.acsm.org/docs/brochures/high-intensity-interval-training.pdf korzyści zdrowotnych  Ćwiczenia takie jak przysiady mają to do siebie, że są banalnie proste, a są w stanie zachować/przywrócić zdrowie w Twoim ciele i nie tylko. Rośnie Twoja wrażliwość na insulinę (czyli spada insulina na czczo), ale też wraca dziecinna radość życia.

po pierwszym wpisie  🙂

Hej


Greg Sportello specjalista odnowy psychosomatycznej, autor jednej z pierwszych w Polsce prac magisterskich na temat suplementacji sportowców. Trener fitness i specjalista z zakresu dietetyki i suplementacji. Były kulturysta, obecnie zakochany w Street Workout. Prywatnie, tajemnicza postać G. z bloga Pepsi.


Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba. Może rzuć gałką na to: Dobre suplementy znajdziesz w naszym  Wellness Sklep


Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.


(Visited 10 098 times, 1 visits today)

Komentarze

 1. egoistka 14 października 2016 o 18:02

  Ale masz ciacho;)))

 2. Lalala 14 października 2016 o 18:06

  No dobra, ale czy dla niektórych osób przysiady mogą być niebezpieczne? Jakies lordozy, kifozy, plecy okrągłe itp?

 3. Greg Sportello 14 października 2016 o 18:28

  @Lalala
  Przysiady z masa własnego ciała wykonywane poprawnie technicznie pomogą w redukcji lordozy. Przysiady z dodatkowym obciążeniem tak, mogą być niebezpieczne, w przypadku zdiagnozowanych skrzywień kręgosłupa należy priorytetowo skoncentrować się na ćwiczeniach korygujących wadę; lordoza wzmacniamy brzuch i pośladki; kifoza wzmacniamy mięśnie karku i ogólnie cały pas przykręgosłupowy prostowników.

 4. Madzia 14 października 2016 o 18:42

  Codziennie robię trzy razy po piętnaście przysiadów przed joga jako rozgrzewka na zastane stawy czy mogę uznać to za wystarczająco czy to raczej kropla w morzu potrzeb ????

  1. Greg Sportello 14 października 2016 o 20:17

   @Madzia
   Jako rozgrzewka może być, jako trening raczej słabo. Jeśli codziennie powtarzasz to samo ćwiczenie w identycznej rutynie to organizm szybko zaadaptuje się do tego i nie będzie postępów. Trening musi być zróżnicowany, mięśnie należy zaskakiwać aby zawsze miały wyzwanie tylko wtedy możemy liczyć na konkretny progres.

 5. Niki 14 października 2016 o 20:43

  Ja mam więcej testosteronu, czuję to, zachowuję się dość wojowniczo. Kobiety, którym testosteron siadł noszą np. tzw. falbanki u dołu ramion, czyli obwisłą zwiotczałą skórę, poza ćwiczeniami z ciężarkami na ramiona zaleca się im uzupełnienie (zwiększenie) dobrych kwasów tłuszczowych – m.in. oliwa, olej kokosowy

 6. Madzia 14 października 2016 o 20:47

  Coś w tym może być ??? Bo plywam codziennie jak przestałam na urlopie natychmiast przytylam 3 kg!!!! Zaskakiwać codziennie mowisz ??? Czyli co dzień inaczej ??? Czy w te same dni tygodnia może być tak samo ???? Bo co dzień inaczej mogą mi się pomysły skończyć ???

  1. Greg Sportello 15 października 2016 o 07:47

   Najlepiej tak by było codziennie zrobić coś inaczej w jeden dzień wolniejsze powtórzenia w kolejny szybsze lub z zatrzymaniem lub różne tempo fazy koncentrycznej i ekscentrycznej, więcej powtórzeń, mniej powtorzeń, dodatkowe obciążenie, inne ćwiczenie na tę samą grupę mięśniową itd kombinacji jest mnóstwo i można tym wymiennie żąglować w zależności od celu treningu. Poprostu unikasz monotonii.

 7. goro2688 15 października 2016 o 09:31

  Jak myślisz czy taki mix rano, 30 min przed śniadaniem to dobry pomysł?
  Woda Kokosowa + Kakao + Spirulina + Chlorella
  I moje drugie pytanie czy Acai można łączyć w jednym koktajlu np z Korzeniem Maca i Bananem, czy działąnie Acai nie koliduje
  w żaden sposób z Macą itp, jak to jest ogólnie rzecz biorąc z łączeniem pokarmów w diecie jak i łączeniem superfoods.?

  1. pepsieliot 15 października 2016 o 09:36

   proponuję tak: spirulina i chlorella plus dużo zielonych liściastych warzyw (pietruszka, albo jarmuż, albo szpinak, albo seler naciowy, albo fenkuły, etc) + woda źródlana – miks
   Acai (wowoce) z macą jak najbardziej (już wkrótce będziemy mieli nowe organiczne proszki, w tym acai, szpinak, etc)

   1. goro2688 15 października 2016 o 11:42

    Dzięki, coraz bardziej mi się to wszystko podoba ;]

 8. pawel 15 października 2016 o 09:56

  Przysiad się wykonuje do momentu kiedy tyłek dochnie piety 🙂
  Zatrzymywanie się w momencie kiedy stawy kolanowe są najbardziej przeciążone czyli uda równolegle do podłoża to proszenie się o problemy

  1. pepsieliot 15 października 2016 o 12:19

   nie, ale ciekawie co powie G. Jest teraz w lesie na motocrosie.

   1. Marcinek 15 października 2016 o 15:02

    Z anatomicznego punktu widzenia Paweł ma niestety rację. Można poczytać badania. Powinno się schodzić albo minimalnie poniżej kąta prostego albo zatrzymywać się minimalnie nad nim. Kąt prosty to akurat moment zmiany pracy stawów i mięśni więc fatalny moment na zatrzymanie ruchu. Z badań wynika że najwięcej kontuzji jest właśnie przy przysiadzie do kąta prostego a najmniej przy przysiadzie tzw. pełnym. Jestem ciężarowcem od lat i wiem co nieco na ten temat. A jeśli nawet nie chodzi już o przeciążenia to przysiad poniżej kąta prostego mocniej angażuje mięśnie ud i pośladków. Niekoniecznie musi to być przysiad do samej ziemi, ale trochę poniżej kąta. No i plecy powinny być ciągle w zasadzie proste (minimalne pochylenie do przodu). Mocne pochylenie świadczy o słabej ruchomości w stawie lędźwiowo-biodrowym. Sam miałem z tym problem i musiałem długo i dużo ćwiczeń na ruchpmość tego stawu wykonywać żeby pozbyć się tego problemu. Sporo pozycji yogi w tym pomaga;)

    1. pepsieliot 15 października 2016 o 15:07

     jeśli zejdzie się udem do pozycji równoległej do poziomu podłogi, to nie ma możliwości uzyskania kąta prostego (chyba tylko trenując pod ścianą jak narciarze), więc mówisz o utopi, jeśli zeszłabym udami jeszcze niżej ziemi, kąt zrobi się jeszcze bardziej ostry

     1. Marcinek 15 października 2016 o 16:45

      Jasne że masz rację. Tylko ja nie napisałem o jaki kąt mi chodzi. A mi chodzi o kąt między tylną częścią ud. Czyli właśnie poziom równoległości do podłogi. Powinno się schodzić trochę poniżej luvlb zatrzymywać trochę powyżej. Bez ciężaru na plecach może tego nie czuć ale z ciężarem na plecach jest to bardzo odczuwalne. Artykuł ogólnie bardzo dobry i ma moje pełne poparcie. Ja siadam praktycznie do samej ziemii i wtedy też mam dużo większą siłę niż zatrzymując się wcześniej. Ale w końcu to nie jest artykuł dla ciężarowców;)

     2. Marcinek 15 października 2016 o 16:49

      Tylną częścią ud a ziemią.

     3. Greg Sportello 17 października 2016 o 06:49

      Otóż to, to nie jest dyskusja dla ciężarowców, nikt tu z kątomierzem ćwiczył nie będzie bo nie ma takiej potrzeby. Kąt 90 podany jest orientacyjnie aby sobie prosto wyobrazić pozycję roboczą, a czy to będzie 87 czy 96 to bez znaczenia na tym poziomie, tyłek ma być nisko.

 9. Madzia 15 października 2016 o 15:51

  Dzięki Greg dostosuje się podoba mi się szczególnie ta minuta ćwiczeń interwałowych jakies propozycje na warunki domowe ???? Najlepiej całe 10 minut ??? Chętnie skorzystam z propozycji ,posiadam różne ciężarki niestety żadnej bieżni czy steptera …. Z innej beczki pepsi coś o zyworodce taka roślinka w doniczce z rodziny kalanchoe ponoć można liście wcinac prosto z doniczki i bardzo zdrowe ponoć ????

  1. Greg Sportello 17 października 2016 o 06:54

   (faza intensywna) 30sek przysiadów, (faza lekka) 15sek truchtu > może być w miejscu

 10. Gosiak 15 października 2016 o 18:02

  gdzie sobie znależć tez takiego G?

  1. pepsieliot 15 października 2016 o 19:25

   🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum