Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 392 530
187 online
42 283 VIPy

5 rzeczy o witaminie K2, które lepiej wiedzieć dla własnego zdrowia

Witamina K2 znana jest przede wszystkim jako nieodłączna partnerka witaminy D3. Nie uważa się tak bez powodu. K2 i D3 działają synergicznie i aktywują się nawzajem w wielu aspektach. Właściwie złoty kwartet stanowią wapno, magnez, D3 i K2, które wzajemnie balansują swoje działanie. (1) Niedobór magnezu hamuje syntezę i metabolizm witaminy D. (2) Nadmiar wapnia może spowodować z kolei nie tylko niedobór magnezu, ale i zwapnienie. (3) Witamina D3 pomaga we wchłanianiu wapnia. (4) K2 pomaga mu skończyć tam gdzie powinno się znaleźć, czyli w Twoich kościach. (5) Magnez z kolei sprawia, że cały proces przebiega skutecznie. (3) Mogłoby się wydawać, że w tym zespole witamina K gra ostatnie skrzypce, tymczasem to witamina o nieocenionej wartości dla zdrowia. A pikanterii dodaje jej fakt, że o ile witaminę K1 możesz pozyskać jedząc szpinak lub inne ciemnozielone, liściaste warzywa, o tyle K2 jest znacznie mniej dostępna dla typowego zjadacza chleba, szczególnie tego roślinożernego. Znaleźć ją można w mięsie zwierząt karmionych trawą, surowym nabiale i natto, czyli potrawie ze sfermentowanych ziaren soi. W naszych warunkach najlepiej dostępną i najbardziej skuteczną formą jej spożywania wydają się być suplementy diety. (6)


Szybka powtórka z witaminy K, w tym K2

Są dwa podstawowe typy witaminy K: K1 i K2 1. Witamina K1: Możesz ją znaleźć w zielonych warzywach. K1 dociera bezpośrednio do Twojej wątroby i pomaga Ci utrzymać zdrową krzepliwość krwi (jest to ten rodzaj witaminy K, który zapobiega poważnym zaburzeniom układu dokrwiennego u niemowląt). Jej właściwości nie mają nic wspólnego z właściwościami witaminy K2, obalono także, że organizm konwertuje K1 na K2. Ta witamina K również pomaga utrzymać wapń w Twoich kościach i rozwija ich właściwą strukturę krystaliczną. 2. Witamina K2: Ten typ witaminy K jest produkowany przez szczególny szczep bakterii. Znajduje się ją w organicznym mięsie i niektórych rodzajach nabiału (ale tylko od zwierząt karmionych trawą) i specjalnie fermentowanej soi – natto. K2 idzie prosto do ścian naczyń, kości oraz tkanek innych niż wątroba. Sprawa się nieco bardziej komplikuje gdy wspomnimy o bardziej złożonych formach witaminy K2. MK-8 i MK-9 pochodzą głównie z produktów mleczarskich. MK-4 i MK-7 tymczasem to dwie najważniejsze formy witaminy K2 i odgrywają różne role w organizmie: – MK-4 jest syntetycznych produktem, bardzo podobnym do witaminy K1 i Twoje ciało jest zdolne przekształcić K1 w MK-4 (ale w bardzo małą ilość). Jednakże MK-4 ma bardzo krótki okres rozkładu biologicznego, około godziny i 9-godzinny okres półtrwania (kiedy witamina oddziałuje na organizm), co czyni go kiepskim kandydatem jako suplement diety. Po dotarciu do jelit pozostaje ona głównie w wątrobie gdzie jest przydatna w syntezie krzepnięcia krwi. – MK-7 jest nowym agentem z większą ilością praktycznych zastosowań, ponieważ zostaje w Twoim ciele dłużej; jej czas połowicznego rozpadu wynosi trzy dni, co znaczy, że masz większą szansę na zbudowanie jej stałego poziomu we krwi, w porównaniu z MK-4 lub K1. (7)

Co witamina K2 może zrobić dla Twojego zdrowia?

1. Pomaga utrzymać młodość i elastyczność skóry

Działanie K2 jest obiecujące także na polu zdrowia skóry. W taki sam sposób, w jaki chroni przed zwapnieniem tętnic, żył i tkanek gładkich, pomaga zatrzymaniu przedostawania się wapnia do elastyny w skórze. Z tego powodu K2 może pomóc uelastycznić skórę i zapobiec powstawaniu zmarszczek. Badania z 2011 roku pokazały, że kobiety z tendencją do zmarszczek, często mają też niższą gęstość kości. Inne badania dowiodły, że Japonki mają mniejszą tendencję do zmarszczek niż jakiekolwiek kobiety na świecie, co ma być zasługą natto – czyli produktu z fermentowanej soi bogatego w K2. (8)

2. Może redukować żylaki

Z tego samego powodu, z którego witamina K jest zdrowa dla kości, może być pomocna w walce z żylakami. Badania na ludziach są w tej kwestii stosunkowo mało zaawansowane, jednak wiemy, że witamina K2 jest potrzebna w produkcji białka MGP (matrix GLA protein), które pomaga uniknąć zwapnienia tętnic. To samo białko pomaga zatrzymać wapnienie żył. (9)

3. Może pomóc zapobiec chorobie Alzheimera

Fascynujące badania wykazały, że odpowiednie stężenie K2 w organizmie może ochronić mózg przed zachorowaniem na Alzheimera. (10) W skrócie, witamina K2 pomaga zapobiec zatrzymaniu w organizmie (wliczając w to mózg) nadmiaru wapnia, który to, szczególnie w mózgu, zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera. Inne badania przeprowadzone na chorych na Alzheimera dowiodły, że pacjenci w większości przypadków mają zdecydowany niedobór witaminy K2. (11)

4. Wspiera zdrowie jamy ustnej

Problemy z dziąsłami i zębami mogą i bardzo często wynikają z niedoborów witamin i minerałów. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na witaminę K2 i aktywizującą ją D3. Wykonano w Turcji, na Uniwersytecie Sifa, badania dotyczące terapeutycznego wpływu suplementacji połączenia witamin D3 i K2 przy zapaleniu ozębnej, chorobach dziąseł i kości pęcherzykowej. Wyniki badania opublikowano w poważanym wśród zębowych dochtore, Journal of Periodontologii. (12) W trakcie badania zostało ustalone, że witaminy D3 i K2 współoddziałują na siebie, powodując zatrzymanie utraty masy kostnej, która to masa kostna odpowiada też za utrzymanie zębów na miejscu, zdrowie dziąseł, i tym podobne.

Przeprowadzono też inny, bardzo ciekawy eksperyment z użyciem K2

Ślina pacjentów cierpiących na choroby zębów ma „w zwyczaju” wypłukiwać z nich minerały. Kiedy zmieszano ślinę osób z aktywną chorobą próchniczą z zębiną lub pyłkiem z zębów, minerały z nich przenosiły się do śliny. Ten sam eksperyment powtórzono po pół roku suplementacji K2, na tych samych pacjentach. Wtedy to ślina zachowywała się zupełnie inaczej „oddając” minerały do tkanki kostnej. (13) K2 pozwala też dystrybuować wapno tak, aby lądowało w organizmie dokładnie tam, gdzie trzeba (czyli głównie w kościach i zębach). Istotne przy zapaleniach dziąseł są także witamina A, kompleks witamin z grupy B, koniecznie witamina C i witamina E. Co do minerałów i innych substancji odżywczych, warto zwrócić uwagę na poziom wapna, magnezu, żelaza, cynku oraz likopen i melatoninę.

5. Może zapobiegać stanom zapalnym

Chroniczne zapalenie ma charakter systematyczny, często dyskretnie przez długi okres czasu uszkadza tkanki. Ten proces może trwać przez wiele lat i być niezauważalny. Jednak kiedy dostrzeżesz pierwsze objawy to nie bagatelizuj ich, gdyż mogą powstać nieodwracalne uszkodzenia! Badania przeprowadzone w Czechach oceniły rolę MK-7 przy zapaleniach i okazało się, że zapobiega zapaleniu przez zahamowanie markerów prozapalnych wytwarzanych przez białe krwinki, zwane monocytami.  (14)

uściski:)

Źródła: (1) intechopen.com/books/cell-signalling-thermodynamics-and-molecular-control/vitamin-k2-a-vitamin-that-works-like-a-hormone-impinging-on-gene-expression (2) bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/1741-7015-11-187 (3) nap.edu/catalog/11537/dietary-reference-intakes-the-essential-guide-to-nutrient-requirements (4) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2669834/ (5) innate-edu.com/article/beyond-calcium-magnesium-vitamin-k-bone-health/ (6) kresserinstitute.com/vitamin-k2-consuming-enough/ (7) healthline.com/nutrition/vitamin-k1-vs-k2 (8) webmd.com/osteoporosis/news/20110607/facial-wrinkles-linked-to-lower-bones-density#1 (9) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30009696 (10) alzheimers.net/2014-07-09/vitamin-k-alzheimers-prevention/ (11) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19027415 (12) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25569194 (13) intechopen.com/books/vitamin-k2-vital-for-health-and-wellbeing/vitamin-k2-and-its-impact-on-tooth-epigenetics (14) vitamink2.org/global-awareness-vitamin-k2-benefits-grows/

(Visited 4 532 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar alina Sadecka 6 grudnia 2019 o 15:38

  droga Pepsi 🙂
  Jeżeli moja mama ma migotanie przedsionków i bierze leki na rozrzedzenie krwi to może przyjmować wit D + k2 ?

  1. avatar Jarmush 6 grudnia 2019 o 21:44

   Nawet powinna, ale leki na rozrzedzenie jakby niwelują działanie K2. Właśnie rozkminiam temat, dla bezpieczeństwa w tym czasie nie powinna brać więcej D3 niż 4000 jednostek, czyli 2 D3 TiB i K2 więcej niż połowę kapsułki K2 TiB. Nie jestem lekarzem

 2. avatar Patrycja 19 stycznia 2020 o 07:31

  Znajomy ma zwapnienia w kościach. Przyjmuje lek na rozrzedzenie krwi – Xarelto 20 mg. Co z witaminą K2? Jak mu pomóc? Czy może przyjmować tylko 40 mcg witaminy K2?

  1. avatar Jarmush 19 stycznia 2020 o 07:35

   Może więcej, ale to może trochę niwelować działanie leku. Dlatego kurkuma, Omega 3 , etc. Dobrze i bezpiecznie byłoby, jakby brał po prostu pól tabletki D3+K2 TiB do ssania, a resztę brał w postaci kapsułek D3 TiB solo, np jeszcze 2 kapsułki.

 3. avatar Alicja 27 stycznia 2020 o 14:23

  A dzieci ? jaka dawke moglyby przyjmowac?

  1. avatar Jarmush 27 stycznia 2020 o 17:16

   w jakim wieku?

   1. avatar Lukasz 18 maja 2021 o 20:52

    3 lata i 5 lat. Jakie dawki k2 dla takich dzieci?

    1. avatar Pepsi Eliot 19 maja 2021 o 03:15

     Podaję Ci więcej informacji, które mogą Ci się przydać, w tym jak oczyszczanie z pasożytów, jakby dziecko złapało jakąś infekcję itd

     Odporność

     Dziecko lat 3 i 5 lat

     Przed śniadaniem, lub przed lanczem 1,5 (dziecko 5 lat 2 gramy) gram chlorelli This is BIO https://thisisbio.pl/chlorella/21-chlorella-100-organic-230tabl-this-is-bio-5905344040062.html (należy zacząć od 1/4 tabletki chlorelli i powoli zwiększać dawkowanie, po czym dopiero w następnej kolejności wprowadzić spirulinę też od małej dawki), oraz 1.5 grama spiruliny (dziecko 5 lat 2 gramy) This is BIO https://thisisbio.pl/spirulina/20-spirulina-100-organic-230tabl-this-is-bio-5905344040055.html

     (dla obojga dzieci)
     Zamiast tych alg możesz podać dziecku HyperFoods This is BIO https://thisisbio.pl/superfoods/4099-hyperfood-100-organic-110g-this-is-bio-5905344040826.html
     , płaska łyżka stołowa zmiksowana z bananem, mlekiem migdałowym bio i garstką jakichś owoców kwaskowych (jagody, maliny, teraz mogą być mrożone)

     Do śniadania 1-2 (dla 5 latka) kaps Vitek TiB https://thisisbio.pl/dla-dzieci/3693-kids-vitek-120kaps-tib—5905344040680.html

     Tu ważny wpis: https://www.pepsieliot.com/jak-ruszyc/14285/czy-trzeba-wycinac-migdalki-tylko-7-prostych-krokow-aby-uratowac-migdalki.html

     Jaki dziecko ma poziom 25(OH)D?

     Po śniadaniu 1 tabletka D3+k2 TiB do ssania https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib–5905344040154.html dopóki nie ma wyników badania, na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw dziecku suplementację
     lub 2 porcje Liposomalu D3+K2 TiB

     oraz też po śniadaniu 2 Omega 3 TiB Kids https://thisisbio.pl/dla-dzieci/3692-kids-omega-3-120kaps-tib–5905344040673.html

     W razie potrzeby kapsułki Vitek i omega 3 można przecinać i wysypywać/wylewać zawartość i mieszać z czymś pysznym.

     Bardzo istotną rzeczą jest magnez,
     Przypominam ten artykuł: https://www.pepsieliot.com/jak-po-co-i-ile-brac-magnezu-czyli-mega-wazne-porady-doktora-sircusa

     Zalecenia dziennego spożycia magnezu w sumie, czyli z pokarmami:
     Od narodzin do 6 miesięcy 30 mg
     Niemowlęta w wieku 7–12 miesięcy 75 mg
     Dzieci 1–3 lata 80 mg
     Dzieci w wieku 4–8 lat 130 mg
     Dzieci w wieku 9–13 lat 240 mg
     Nastolatki 14–18 lat 360 mg
     Nastolatkowie 14–18 lat 410 mg
     Kobiety 310–320 mg
     Mężczyźni 400–420 mg
     Nastolatki w ciąży 400 mg
     Kobiety w ciąży 350–360 mg
     Nastolatki karmiące piersią 360 mg
     Kobiety karmiące piersią 310–320 mg

     Uwaga: przy problemach z wypróżnieniem u dziecka ok. 4 lata można zastosować płaską łyżeczkę chlorku magnezu na szklankę wody z cytryną i dziecko niech wypije kieliszek 100 ml, jakby nie zadziałało jeszcze 25 ml, czyli w sumie pół szklanki. Nie jestem lekarzem, wszystko o czym piszę należy skonsultować z pracownikiem służby zdrowia.

     Jednak przy unormowanych stolcach sól Epsom TiB, czy chlorek magnezu TiB tylko do kąpieli stóp lub do wanny, nie należy zostawiać dziecka samego w wannie.

     PROBIOTYKI!!!!

     Probiotyki, kiszonki, jogurty bio bardzo ważny kwas mlekowy. Doskonały probiotyk opatentowany Probiotic This is BIO, niech zjada codziennie tuż przed śniadaniem 1 żelkę.
     https://thisisbio.pl/dla-dzieci/4154-kids-probiotic-30-zelek-this-is-bio–5905344040840.html

     KOLEJNE Ważne informacje:

     Gdy tylko u dziecka zaczyna się jakaś infekcja, wystarczy że tylko katar, bo często u takiego dziecka od kataru idzie niżej i w końcu kończy się poważnym stanem zapalnym. Od razu wchodź na kalibrację kwasem askorbinowym TiB wraz z sokiem pomarańczowym, jednak kalibracji nie rób częściej niż raz, góra 2 razy w miesiącu, gdy jest uzasadniona potrzeba.

     https://www.pepsieliot.com/dziecko-w-tym-male-kaszle-co-ma-robic-skolowana-matka/

     https://www.pepsieliot.com/uzywac-nadtlenku-wodoru-h2o2-nebulizatorze/

     Należy też robić inhalacje/nebulizacje https://www.pepsieliot.com/glutation-rozpylany-nebulizator-trafia-razu-celu-przelom-leczeniu/

     Na codzień dziecko powinno przyjmować pół porcji /o,5 grama Liposomalu C TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2512-liposomal-vitamin-c-250ml-tib–5905344040321.html

     Oprócz tego należy nawet przy zwykłym katarze delikatnie oklepywać plecy dziecka, a jak tylko schodzi niżej infekcja a temperatura ciała nie jest wyższa niż 38 stopni należy postawić dziecku bańki, tylko na plecach, omijając kręgosłup.

     PASOŻYTY, dzieci miewają pasożyty, a jeśli coś się dzieje niepokojącego, infekcje się powtarzają, to zwykle winne są właśnie pasożyty i niedożywienie.

     Możesz zrobić dziecku biorezonans, albo odrazu zastosować oczyszczającą kurację z pestkami z dyni, wszyscy domownicy też powinni sobie zrobić. Nie oznacza to, że wszystkie pasożyty na to pójdą, ale zwykle dziecko czuje się lepiej:
     Aby zwalczyć pasożyty, należy na czczo spożyć 25-30 gramów (średnio 2 łyżki) świeżych, pozbawionych łupin, silnie rozdrobnionych nasion dyni. Po około 2 godzinach od spożycia należy przyjąć środek przeczyszczający, w jej przypadku łyżkę oleju rycynowego. Dla pewności kurację można powtórzyć po 2 dniach.
     Aby zabieg był bardziej efektywny, pestki z dyni można połączyć z innym naturalnym lekiem na pasożyty – marchewką. Wymieszaj 3 łyżki startej marchwi, 25-30 g potłuczonych, świeżych pestek dyni i 2 łyżki oleju. Tak przygotowaną miksturę należy zjeść na czczo. 

     Po 3 godzinach należy spożyć łyżkę oleju rycynowego, aby wywołać efekt przeczyszczający i wydalić pasożyty. Podczas kuracji nie można nic jeść.

     Pestki z dyni na odrobaczanie dzieci:
     Zmiksuj z mlekiem ryżowym 15-30 g (im młodsze dziecko, tym mniejsza dawka) świeżo wyłuskanych pestek dyni i podaj je dziecku na czczo. Zamiast mleka możesz wymieszać pestki z miodem. Następnie dziecko może zjeść śniadanie. 

     Po 3 godzinach podaj dziecku 1-2 łyżeczki oleju rycynowego (u bardzo małych dzieci lub u tych z problemami jelitowymi olej można zastąpić oliwą z oliwek), aby wywołać efekt przeczyszczający.
     W razie potrzeby kurację można powtórzyć po 2-3 dniach.

     W przypadku wzdęć u dzieci

     Należy dziecku podawać bulion z kości zwierząt z hodowli organicznej, albo bulion wegański dla zaleczenia wyściółki jelit z dodatkiem kolagenu TiB https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–5905344040291.html już nie wegański oczywiście
     https://www.pepsieliot.com/leczacy-jelita-prosty-przepis-na-alternatywny-bulion-z-kosci-yyy-weganskich/

     Nie jestem lekarzem, dlatego zawsze należy skonsultować się z pediatrą. Takie jest prawo.
     Serdecznie ściskam <3

 4. avatar mymy 24 czerwca 2020 o 21:51

  Warto jeszcze dodać, iż K2 pomaga uwrażliwić komórki na działanie insuliny w cukrzycy typu 2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum