logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
101 649 043
409 online
32 881 VIPy
Reklama

WITAMINA SŁOŃCA
D3 TiB®

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

5 rzeczy o witaminie K2, które lepiej wiedzieć dla własnego zdrowia

witamina k2, pepsi eliot, this is bio

Witamina K2 znana jest przede wszystkim jako nieodłączna partnerka witaminy D3. Nie uważa się tak bez powodu. K2 i D3 działają synergicznie i aktywują się nawzajem w wielu aspektach. Właściwie złoty kwartet stanowią wapno, magnez, D3 i K2, które wzajemnie balansują swoje działanie. (1)

Niedobór magnezu hamuje syntezę i metabolizm witaminy D. (2) Nadmiar wapnia może spowodować z kolei nie tylko niedobór magnezu, ale i zwapnienie. (3) Witamina D3 pomaga we wchłanianiu wapnia. (4) K2 pomaga mu skończyć tam gdzie powinno się znaleźć, czyli w Twoich kościach. (5) Magnez z kolei sprawia, że cały proces przebiega skutecznie. (3)

Mogłoby się wydawać, że w tym zespole witamina K gra ostatnie skrzypce, tymczasem to witamina o nieocenionej wartości dla zdrowia. A pikanterii dodaje jej fakt, że o ile witaminę K1 możesz pozyskać jedząc szpinak lub inne ciemnozielone, liściaste warzywa, o tyle K2 jest znacznie mniej dostępna dla typowego zjadacza chleba, szczególnie tego roślinożernego. Znaleźć ją można w mięsie zwierząt karmionych trawą, surowym nabiale i natto, czyli potrawie ze sfermentowanych ziaren soi. W naszych warunkach najlepiej dostępną i najbardziej skuteczną formą jej spożywania wydają się być suplementy diety. (6)

Reklama

 Tu znajdziesz świetną WITAMINĘ K2 TiB® w formie menachinonu-7 K2Vital®, opracowanego, opatentowanego i zarejestrowanego znakiem towarowym firmy Kappa z Norwegii, czyli marki, która została założona na platformie stworzonej przez Synthetica AS, czyli pierwszą firmę, która opracowała i opatentowała metodę syntezy K2 MK‑7! W kapsułce znajduje się wyłącznie witamina K2 i wypełnienie z naturalnej i bezpiecznej dla zdrowia mąki ryżowej. Bez sztucznych dodatków, bez wypełniaczy, za to w szklanym słoiczku.


Szybka powtórka z witaminy K, w tym K2

Są dwa podstawowe typy witaminy K: K1 i K2

1. Witamina K1: Możesz ją znaleźć w zielonych warzywach. K1 dociera bezpośrednio do Twojej wątroby i pomaga Ci utrzymać zdrową krzepliwość krwi (jest to ten rodzaj witaminy K, który zapobiega poważnym zaburzeniom układu dokrwiennego u niemowląt). Jej właściwości nie mają nic wspólnego z właściwościami witaminy K2, obalono także, że organizm konwertuje K1 na K2.

Ta witamina K również pomaga utrzymać wapń w Twoich kościach i rozwija ich właściwą strukturę krystaliczną.

2. Witamina K2: Ten typ witaminy K jest produkowany przez szczególny szczep bakterii. Znajduje się ją w organicznym mięsie i niektórych rodzajach nabiału (ale tylko od zwierząt karmionych trawą) i specjalnie fermentowanej soi – natto. K2 idzie prosto do ścian naczyń, kości oraz tkanek innych niż wątroba.

Sprawa się nieco bardziej komplikuje gdy wspomnimy o bardziej złożonych formach witaminy K2. MK-8 i MK-9 pochodzą głównie z produktów mleczarskich. MK-4 i MK-7 tymczasem to dwie najważniejsze formy witaminy K2 i odgrywają różne role w organizmie:

MK-4 jest syntetycznych produktem, bardzo podobnym do witaminy K1 i Twoje ciało jest zdolne przekształcić K1 w MK-4 (ale w bardzo małą ilość). Jednakże MK-4 ma bardzo krótki okres rozkładu biologicznego, około godziny i 9-godzinny okres półtrwania (kiedy witamina oddziałuje na organizm), co czyni go kiepskim kandydatem jako suplement diety.

Po dotarciu do jelit pozostaje ona głównie w wątrobie gdzie jest przydatna w syntezie krzepnięcia krwi.

MK-7 jest nowym agentem z większą ilością praktycznych zastosowań, ponieważ zostaje w Twoim ciele dłużej; jej czas połowicznego rozpadu wynosi trzy dni, co znaczy, że masz większą szansę na zbudowanie jej stałego poziomu we krwi, w porównaniu z MK-4 lub K1. (7)

Co witamina K2 może zrobić dla Twojego zdrowia?

1. Pomaga utrzymać młodość i elastyczność skóry

Działanie K2 jest obiecujące także na polu zdrowia skóry. W taki sam sposób, w jaki chroni przed zwapnieniem tętnic, żył i tkanek gładkich, pomaga zatrzymaniu przedostawania się wapnia do elastyny w skórze. Z tego powodu K2 może pomóc uelastycznić skórę i zapobiec powstawaniu zmarszczek.

Badania z 2011 roku pokazały, że kobiety z tendencją do zmarszczek, często mają też niższą gęstość kości. Inne badania dowiodły, że Japonki mają mniejszą tendencję do zmarszczek niż jakiekolwiek kobiety na świecie, co ma być zasługą natto – czyli produktu z fermentowanej soi bogatego w K2. (8)

2. Może redukować żylaki

Z tego samego powodu, z którego witamina K jest zdrowa dla kości, może być pomocna w walce z żylakami. Badania na ludziach są w tej kwestii stosunkowo mało zaawansowane, jednak wiemy, że witamina K2 jest potrzebna w produkcji białka MGP (matrix GLA protein), które pomaga uniknąć zwapnienia tętnic. To samo białko pomaga zatrzymać wapnienie żył. (9)

3. Może pomóc zapobiec chorobie Alzheimera

Fascynujące badania wykazały, że odpowiednie stężenie K2 w organizmie może ochronić mózg przed zachorowaniem na Alzheimera. (10) W skrócie, witamina K2 pomaga zapobiec zatrzymaniu w organizmie (wliczając w to mózg) nadmiaru wapnia, który to, szczególnie w mózgu, zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera. Inne badania przeprowadzone na chorych na Alzheimera dowiodły, że pacjenci w większości przypadków mają zdecydowany niedobór witaminy K2. (11)

4. Wspiera zdrowie jamy ustnej

Problemy z dziąsłami i zębami mogą i bardzo często wynikają z niedoborów witamin i minerałów. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na witaminę K2 i aktywizującą ją D3.

Wykonano w Turcji, na Uniwersytecie Sifa, badania dotyczące terapeutycznego wpływu suplementacji połączenia witamin D3 i K2 przy zapaleniu ozębnej, chorobach dziąseł i kości pęcherzykowej. Wyniki badania opublikowano w poważanym wśród zębowych dochtore, Journal of Periodontologii. (12)

W trakcie badania zostało ustalone, że witaminy D3 i K2 współoddziałują na siebie, powodując zatrzymanie utraty masy kostnej, która to masa kostna odpowiada też za utrzymanie zębów na miejscu, zdrowie dziąseł, i tym podobne.

Przeprowadzono też inny, bardzo ciekawy eksperyment z użyciem K2

Ślina pacjentów cierpiących na choroby zębów ma „w zwyczaju” wypłukiwać z nich minerały. Kiedy zmieszano ślinę osób z aktywną chorobą próchniczą z zębiną lub pyłkiem z zębów, minerały z nich przenosiły się do śliny.

Ten sam eksperyment powtórzono po pół roku suplementacji K2, na tych samych pacjentach. Wtedy to ślina zachowywała się zupełnie inaczej „oddając” minerały do tkanki kostnej. (13)

K2 pozwala też dystrybuować wapno tak, aby lądowało w organizmie dokładnie tam, gdzie trzeba (czyli głównie w kościach i zębach). Istotne przy zapaleniach dziąseł są także witamina A, kompleks witamin z grupy B, koniecznie witamina C i witamina E. Co do minerałów i innych substancji odżywczych, warto zwrócić uwagę na poziom wapna, magnezu, żelaza, cynku oraz likopen i melatoninę.

5. Może zapobiegać stanom zapalnym

Chroniczne zapalenie ma charakter systematyczny, często dyskretnie przez długi okres czasu uszkadza tkanki. Ten proces może trwać przez wiele lat i być niezauważalny. Jednak kiedy dostrzeżesz pierwsze objawy to nie bagatelizuj ich, gdyż mogą powstać nieodwracalne uszkodzenia!

Badania przeprowadzone w Czechach oceniły rolę MK-7 przy zapaleniach i okazało się, że zapobiega zapaleniu przez zahamowanie markerów prozapalnych wytwarzanych przez białe krwinki, zwane monocytami.  (14)

uściski:)

Źródła:

(1) intechopen.com/books/cell-signalling-thermodynamics-and-molecular-control/vitamin-k2-a-vitamin-that-works-like-a-hormone-impinging-on-gene-expression

(2) bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/1741-7015-11-187

(3) nap.edu/catalog/11537/dietary-reference-intakes-the-essential-guide-to-nutrient-requirements

(4) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2669834/

(5) innate-edu.com/article/beyond-calcium-magnesium-vitamin-k-bone-health/

(6) kresserinstitute.com/vitamin-k2-consuming-enough/

(7) healthline.com/nutrition/vitamin-k1-vs-k2

(8) webmd.com/osteoporosis/news/20110607/facial-wrinkles-linked-to-lower-bones-density#1

(9) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30009696

(10) alzheimers.net/2014-07-09/vitamin-k-alzheimers-prevention/

(11) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19027415

(12) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25569194

(13) intechopen.com/books/vitamin-k2-vital-for-health-and-wellbeing/vitamin-k2-and-its-impact-on-tooth-epigenetics

(14) vitamink2.org/global-awareness-vitamin-k2-benefits-grows/

(Visited 3 182 times, 3 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

  1. alina Sadecka 6 grudnia 2019 o 16:38

    droga Pepsi 🙂
    Jeżeli moja mama ma migotanie przedsionków i bierze leki na rozrzedzenie krwi to może przyjmować wit D + k2 ?

    1. Pepsi Eliot 6 grudnia 2019 o 22:44

      Nawet powinna, ale leki na rozrzedzenie jakby niwelują działanie K2. Właśnie rozkminiam temat, dla bezpieczeństwa w tym czasie nie powinna brać więcej D3 niż 4000 jednostek, czyli 2 D3 TiB i K2 więcej niż połowę kapsułki K2 TiB. Nie jestem lekarzem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *