Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 479 351
114 online
35 542 VIPy

6 objawów nietolerancji glutenu

Główna przyczyna nietolerancji  glutenu

Muszę niestety osoby te trochę rozczarować, raz, że nie jest to takie oczywiste, że nie jesteś na gluten uczulona, a dwa, że gluten jest na tyle słabym składnikiem, że właściwie szkodzi wszystkim. Do tego prawdopodobnie nie o sam gluten się tutaj rozchodzi, a o gluten potraktowany glifosatem naszego matrixowego demona, bez wymieniania nazwisk.

Cokolwiek jest tego przyczyną, celiakii wśród dorosłych objawiło się ostatnio całe mnóstwo.

W The New England Journal of Medicine opublikowano ciekawą pracę naukowo badawczą która wymienia aż 55 chorób do których może przyczynić się spożywanie glutenu.

Lista chorób, które może powodować spożywanie glutenu:

 • Osteoporoza
 • Podrażnienia jelit
 • Zapalenie jelit
 • Anemia
 • Nowotwory
 • Przewlekłe stany zapalne
 • Przewlekłe zmęczenia
 • Owrzodzenia
 • Hashimoto
 • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
 • Toczeń
 • Stwardnienie rozsiane (SM)
 • i niemal wszystkie inne choroby autoimmunologiczne.

Gluten jest również związany z wieloma chorobami psychicznymi i problemami neurologicznymi, w tym schizofrenią, stanami lękowymi, depresją, demencją, epilepsją i neuropatią. Wykryto też związek między glutenem a autyzmem. No pięknie.

Gluten to raczej dla wszystkich słabsza prognoza

Do tego ustalenie faktycznej wrażliwości na gluten nie jest takie oczywiste i proste, a wiele objawów, które można by przypisać nietolerancji glutenu jest albo ignorowane, albo błędnie przypisywanie innym schorzeniom. I chociaż w początkowej fazie ludzie podejrzewają właśnie uczulenie na gluten, to jednak testy rozwiewają ich wątpliwości.

Testy na nietolerancję glutenu

Jednak tradycyjne testy na nietolerancję glutenu odbywają się za pomocą badania krwi i jej reakcję tylko na jeden z 6 polipeptydów w pszenicy tak zwany gliadin.

I testy na gliadin mogą wyjść negatywne, a Tty nadal jesteś na gluten uczulona, ponieważ istnieje jeszcze 5 innych polipeptydów, takich jak aglutynin w kiełkach pszenicy, glteomorphin, gltueinin, prodynorfiny i omega gliadin. Każde, lub kombinacja którychś z tych 5 białek może spowodować, że będziesz mieć reakcje uczuleniową na pszenicę.

Objawy mogą być błędnie przypisane wielu innym problemom zdrowotnym. Nawet ci, którzy ewidentnie nie tolerują glutenu lub chorzy na celiakię, przejawiają wiele różnych objawów. Jest to więcdość skomplikowane.

Czasami objawy te pojawiają się zaraz po posiłku i nie trwają długo. W innych przypadkach, mogą trwać kilka tygodni lub nawet przewlekle, co często prowadzi do mylnej medycznej diagnozy, jako choroby autoimmunologicznej zamiast nietolerancji glutenu.

6 typowych objawów nietolerancji glutenu

 1. Zaburzenia trawienia, które mogą przejawiać się wrażeniami, jak częste wiatry, wzdęcia, mdłości, bóle brzucha, skurcze, zaparcia, biegunka, lub naprzemiennie, syndrom wrażliwego jelita. Czyli Twoje IBS (zespół jelita wrażliwego), niekoniecznie bezpośrednio idzie od SIBO (przypominam, że jest to pojawienie się w jelicie cienkim, które powinno być jałowe, bakterii z jelita grubego), ale właśnie od wrażliwości na gluten, a potem już leeci.
 2. Bóle głowy lub migreny.
 3. Fibromialgia, która nie jest chorobą, gdyż jest to zespół. Pierwsze diagnozy mogą okazać się fałszywe, chociaż masz bóle mięśni i tkanki łącznej. Faktycznie dieta witariańska wyciąga ludzi z fibromialgicznego bólu, ale być może chodzi przede wszystkim o to, że witarianie nie jedzą glutenu.
 4. Kwestie emocjonalne, czyli dotyczące przewlekłej drażliwości i nagłych irracjonalnych zmian nastroju.
 5. Problemy neurologiczne takie jak zawroty głowy, nerwobóle, osłabienie, mrowienie lub drętwienie kończyn.
 6. Zmęczenie przewlekłe lub prawie po każdym posiłku. Zespół przewlekłego zmęczenia jest, tak jak fibromialgia, zespołem, nie chorobą. Tak czy siak, gdy masz takie objawy, a lekarz nie potrafi znaleźć rzeczywistej przyczyny Twojego zmęczenia.

Oczywiście, wszystkie te objawy są wspólne dla innych problemów zdrowotnych i chorób. Dlatego szybkie postawienie ostatecznej diagnozy jest co najmniej kłopotliwe.

Metody zaradcze?

Krok 1

Spisz listę wszystkich objawów, z krótką notatką, czy występują okazjonalnie czy przewlekle i nie opuszczaj żadnego, zakładając być może mylnie, że kręgosłup cię boli, bo za długo siedzisz przy kompie.

Krok 2

Następnie przejdź na dietę bezglutenową i trzymaj ją 60 dni.

Jeśli uważasz, że nie możesz, że nie wytrzymasz, to już może być światełko zapalne, że właśnie jesteś na gluten uczulona, gdyż często jesteśmy uzależnieni od rzeczy, na które jesteśmy uczuleni. Paradoks homo sapiens.

Taka dieta bezglutenowa polegałaby na tym, że na 60 dni wyeliminujesz:

 • pszenicę
 • żyto
 • jęczmień
 • orkisz
 • kamut
 • owies
 • pszenżyto

w didaskaliach

Trawy pszeniczna i jęczmienna nie zawierają glutenu. Gluten jest w ziarnach.

Co można jeść na diecie bezglutenowej

 • ryż,
 • kukurydzę,
 • soję,
 • proso,
 • grykę,
 • ziemniaki,
 • tapiokę,
 • fasolę,
 • groch,
 • amarantus (szarłat),
 • quinoa (komosa ryżowa),
 • chleb świętojański,
 • mąkę orzechową,
 • maniok,
 • sorgo,
 • słodkie ziemniaki

Bądź czujna

Uważaj na przetworzone jedzenie i uważnie czytaj etykiety, gdyż często dodaje się różne zagęstniki z glutenem, a najlepiej CAŁKOWICIE IGNORUJ przetworzoną żywność.

Po 2 miesiącach, przejdź do swoich notatek i zobacz, jak wiele z objawów pozostało. Jeżeli większość z nich odpadła, to możesz mieć pewność, że nie tolerujesz glutenu. Jeśli jednak ciągle nie jesteś pewna, wróć do dawnej diety, i wtedy sprawdź, czy te objawy nie pojawiają się ze zdwojoną siłą. Wtedy też z pewnością jesteś na gluten uczulona!

Wtedy też z pewnością jesteś na gluten uczulony

Po 6 miesiącach diety bezglutenowej jest możliwość stopniowego włączania niektórych z porzuconych pokarmów z glutenem, już bez powyższych konsekwencji.

Protokół testowania glutaminy przy celiakii dorosłych (nieszczelne jelito)

Pyszny szejk z glutaminą, czyli odbudowa kości, mięśni, stawów

owocek

(Visited 401 321 times, 6 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar viola 22 listopada 2019 o 17:08

  Pepsi, mam pytanie, czy jak ok. południa dzisiaj wzięłam 2 tab CandiStop, gdzie jest 260mg w 2 tabletkach wyciągu z pestek grejfruta, mogę teraz (tzn. pod wieczór) wziąć tryptan Zolmiles? Mam migrenę, niestety i tylko Zolmiles mnie ratuje, ale czy grejfrut nie spotęguje działania?
  Kiedyś wzięłam antybiotyk i popiłam za chwilę szklanką soku z wyciśniętego jednego grejfruta, no działanie było powalające, zwaliło mnie z nóg na cały dzień. Na szczęście przetrwałam 🙂

  1. avatar Jarmush 22 listopada 2019 o 20:09

   sok z grejpfruta moze być niebezpieczny w takim przypadku

 2. avatar Viola 22 listopada 2019 o 20:23

  A po jakim czasie od wzięcia tabletki z wyciągiem z grejpfruta mogę wziąć lek taki jak tryptan?

 3. avatar luna 23 listopada 2019 o 23:42

  Pepsiiii, muszę się pochwalić! już od 2,5 tygodnia jestem na diecie gluten free i czuję się mega super, lekko fizycznie, ale też tak jakby przy tym oczyszczałaby mi się głowa i jakby jakaś zasłona schodziła mi z oczu w wielu kwestiach mojego życia… zawsze podejrzewałam, że coś z tym glutenem akurat musi być u mnie na rzeczy, bo mnóstwo miałam takich sytuacji, że dosłownie rzucałam się na chleb/pierogi jak jakiś narkoman, a potem miałam wyrzuty sumienia i obiecywałam sobie, że to był ostatni raz – ale nie nie byłam w stanie wytrzymać – typowe uzależnienie. widocznie przyszedł już na mnie czas! dodam, że od kilku lat jestem na diecie wegańskiej. dzięki za to co tutaj robicie, za szerzenie wiedzy; a ten post biorę za znak, że jestem na dobrej drodze, jeśli chodzi o dietke (i nie tylko). love <3

  1. avatar Jarmush 24 listopada 2019 o 07:28

   love2

  2. avatar Ollllia 30 marca 2020 o 10:54

   Hej, jak dałaś radę nie rzucac się na chleb? 😀

 4. avatar mikike 11 stycznia 2020 o 21:04

  Hej Pepsi, mam pytanie. Chce zrobić test na nietolerancje glutenu, celikie, od tygodnia nie jem glutenu A ostatnio przeczytałam że przed testem nie można usuwać glutenu z diety ponieważ wyniki maga wyjść niewłaściwe. Czy jak wprowadze gluten parę dni przed testem to będzie okej. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  1. avatar Jarmush 12 stycznia 2020 o 09:26

   nie musisz robić testu, po prostu zrób tak jak napisałam powyżej

 5. avatar Agaaga33 17 stycznia 2020 o 15:54

  Mam pytanie. Od wielu lat choruje na epi atak raz w miesiacu w badaniach wszystko dobrze jestem zdrowa!!! Smiech na sali. Druga sprawa staram sie o dziecko juz mialam 6 poronień i tu badania idealne lekarze mowia w koncu sie uda. Nachodza mnie co jakis czas migreny mam sucha skórę do toalety chodze raz na tydzień to tylko kilka z moich dolegliwości :/ i tak przypadkowo przeczytalam o celiakii,glutenie i zrobilam testy DNA wyszły pozytywnie teraz bede robic dalsze badania w kierunku celiaki i chciałam się zapytać to te obiawy i wyniki DNA moga sugerowac w duzej mierze o celiakii??? A jesli to celiakia i bede musiała przejść na dietę to po jakim czasie moge starac sie o dziecko??? Bo moi lekarze chyba nie maja zadnej wiedzy na ten temat bo nikt w szpitalu ani w poradni nawet mi nie zasugerował tej choroby.

  1. avatar Marra 28 czerwca 2020 o 21:18

   A robiłaś badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego?

  2. avatar Gosiak 26 listopada 2021 o 20:52

   Spróbuj diety bez glutenu i bez mleka. Samopoczucie się poprawi, organizm się wyreguluje i ciaza gwarantowana! Ja jestem od dawna na takiej diecie i obserwuje moje kolezanki- ewidentnie schorowane, nietolerujące mleka i glutenu, musiały wspomagać się in vitro, żeby mieć dzieci. Ja zachodziłam zachodziłam ciążę bez problemu. Trzymam za Ciebie kciuki, będzie dobrze.

 6. avatar Paulina87 16 marca 2020 o 10:11

  Pepsi chcę odstawić gluten i laktozę , ale czy Twoim zdaniem nabiał który na etykiecie podpisuje się bez laktozy albo zrobienie sobie czegoś z mąki ryżowej – czy ostatecznie kupienie czegoś bez glutenu jest ok? Czy te produkty to ściema?

  1. avatar Jarmush 16 marca 2020 o 12:33

   dlaczego ściema, gdy firma jest poważna i organic, to muszą napisać odpowiedzialnie, przecież dziecko z celiakią ma mieć pewność, że nie je glutenu. Jednak w przypadku Hashimoto np nie wystarczy „rzucić” gluten, ale też białka glutenopodobne, więc owies też odpada, nie wiem czy ryż też, ale myślę że nie.

   1. avatar Paulina87 16 marca 2020 o 12:39

    dziękuję ,
    zapoznam się bardziej z tematem,

 7. avatar Marchewka 2 września 2021 o 20:06

  Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie owsa. Wiadomo, że w dzisiejszych czasach jest on porządnie zanieczyszczony glutenem. Ale co z owsem bezglutenowym (z czystych upraw)? Czy jego możemy zostawić?

  1. avatar Pepsi Eliot 3 września 2021 o 05:20

   w przypadku lekkiej nadwrażliwości na gluten, można jeść owsiankę, ale w przypadku Hashimoto np i celiakii dorosłych, należy odstawić również białka glutenopodobne, więc owies też niestety

   1. avatar Marchewka 3 września 2021 o 20:34

    Dzięki Pepsi za tą informację. Mam nadzieję, że nietolerancja (alergia utajona IgG-zależna, czy jak to się tam nazywa), należy do tych lekkich…
    My od trzech lat na diecie plant based, choć od czasu do czasu zdarzały się jakieś ryby, drób i jajka (zwłaszcza u dzieci), no i od początku roku pojawiły się potworne wzdęcia u syna. Wykorzystałam całą moją wiedzę z medycyny naturalnej i odżywiania i guzik, nic nie pomagało. Lekarz zrobił testy alergiczne i wszystko niby OK wyszło.
    Wreszcie 2 m-ce temu zrobiłam mu testy na alergie utajoną IgG no i wyszła między innymi reakcja na gluten (głównie pszenica, ta to na maksa), jajka, pomarańcze i… cholewcia na nasze ukochane siemię lniane. I to 3x większa niż na gluten!!! No i tak sobie eksperymentujemy od tego czasu. Oczywiście jest mega problem, bo wszystko co traktowaliśmy jako naszą zdrową żywność, to jest na liście „nietolerancji”…
    I szlag mnie trafia, bo ja 2 lata walczyłam, żeby dziecko zaczęło jeść zdrową, naturalną owsiankę. I jak już doszłam do perfekcji w jej przygotowaniu, że nawet mnie smakuje, to wyszły takie kwiatki…
    Więc cieszyłam się potwornie, jak znalazłam tą „bezglutenową” i mam nadzieję, że dobrze robię nadal z niej korzystając przy IgG-zależnej.
    Ale pocieszające jest to, że przy odstawieniu wszelkiego innego glutenu, a przy owsiance bezglutenowej, wzdęcia po 3 tygodniach ustąpiły. Ale po miesiącu wspaniałego przestrzegania diety dziecko poszło do kolegi i się nażarło… mamusia kolegi powiedziała „oj, tylko troszkę zjadł…”. Ech…. Trudne te początki.

  2. avatar Przemko :-) 3 września 2021 o 10:10

   Moje doświadczenia są takie, że jakiś czas temu zostałem poczęstowany herbatką z owsa. No i mi zasmakowała. Delikatny, raczej wodnity ale przyjemny smak. I teraz wszystko zależy co Ty chcesz osiągnąć dla siebie z tego owsa. Internety twierdzą, że picie naparów z owsa przynosi te same właściwości co jedzenie owsianki. W takim sensie, że składniki odżywcze są te same. Z tym, że napary stosuje się w bardziej w celach leczniczo-odżywczych niż spożywczych jak to jest przy jedzeniu owsianki. I tu dochodzimy do tego z czego te napary. Bez wysiłku można kupić tzw. słomę owsianą. Picie jej to raczej w celach smakowych. Bardziej nadaje się do kąpieli, nawilżania skóry, płukania włosów. No i na pewno nie zawiera glutenu. Natomiast większe właściwości odżywcze, lecznicze i ponoć nawet odchudzające mają ziarna. Najbardziej cenione są ziarna zbierane w czerwcu. Takie, które są jeszcze zielone, czyli chyba nie do końca dojrzałe. To jest bardzo krótki okres, bo zaledwie 1-2 tygodnie. Więc rolnik, a raczej jakiś pasjonat musi pilnować tego, bo jak się przegapi to następna okazja za rok. Z tych ziaren wydobywa się mleczko i to jest jakaś najbardziej odżywcza forma. Natomiast ile jest w tym glutenu, to tego już nie wiem. Ale zakładam, że mniej niż w mące czy płatkach, bo pije się napar. Ziaren się nie je. Poza tym one nie są jeszcze dojrzałe więc możliwe, że tych białek glutenopodobnych jeszcze nie zawierają zbyt dużo.
   Ogólnie z owsem na wsi, czyli w uprawach jest teraz dużo większy problem niż kiedyś. Myślę, że to dlatego, iż jest mniej wydajny. Ale też dlatego, że dawniej hodowało się go dla koni. No i przy okazji ludzie także odżywiali się tym owsem. Wspomniana owsianka, to jest taka pozostałość po dawnych czasach zatem. Która zresztą już i tak się przekształciła w dużej mierze w dosładzane kółeczka zbożowe. Dobrze reklamowalne produkty znanych marek, które już nawet z jakąkolwiek naturą mają niewiele wspólnego. No i nieświadome mamy kupują takie pseudo owsianki swoim dzieciom.

   1. avatar Marchewka 3 września 2021 o 20:37

    Wow, Przemko bardzo interesujące jest to, o czym piszesz. Powiem ci, że nigdy nie słyszałam o naparach z owsa, czy herbatce owsianej i jej właściwościach. Muszę zgłębić ten temat. Wielkie dzięki!

 8. avatar Agnieszka 3 października 2021 o 21:47

  Hej juz 2 lata jestem na diecie bezglutenowej ze względu na nietolerancję… większość objawów ustąpiła (zawroty głowy, nerwica, problemy z jelitami) na dodatek skóra mi się oczyściła, jest jedwabiście gładka, włosy rosną gęste, cienie pod oczami już odeszły w zapomnienie

  1. avatar Pepsi Eliot 4 października 2021 o 07:01

   świetnie

 9. avatar Małgo 25 listopada 2021 o 19:32

  A czy w starych odmianach takich jak płaskurka i samopsza też jest gluten? Na ile eko uprawa jest bezpieczniejsza?

  1. avatar Pepsi Eliot 26 listopada 2021 o 10:48

   jeśli chodzi o gluten, eko uprawa nie ma znaczenia, jeśli chodzi o czystość pokarmu, ma ogromne

 10. avatar Kaśka 28 listopada 2021 o 08:28

  Czy senność po sporzyciu glutenu może być oznaką nietolerancji ? Od kiedy pamiętam jestem ciągle zmęczona, a od jakiegoś czasu, po zjedzeniu np 3 kawałków pizzy własnej roboty, ledwo mogę otworzyć oczy. Często muszę się położyć na drzemkę. Trwa to jakoś czas już, badania krwi idealne.

  1. avatar Pepsi Eliot 28 listopada 2021 o 08:53

   zrób krzywą cukrową, jaki cukier rano na czczo i o 12 w południe? uzupełniasz magnez?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Obok 4 szklanek, polecam Ci dodatkową ODPORNOŚĆ, czyli WYSOKIEJ jakości Witaminę D3+K2 TiB zamkniętą w szklanym słoiczku:)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum