logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
103 193 738
280 online
32 884 VIPy
Reklama

NOWOŚĆ!!

DOSKONAŁA WITAMINA D3 TiB
W SZKLE

WITAMINA D3/pepsieliot.com

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

6 ważnych pytań, w tym czy chlorkiem magnezu nie zrobię sobie kuku z tarczycą?

pani2

Czyli FAQ.

Wiadomo, że wszyscy, a szczególnie Ty jeśli masz problem z tarczycą będziesz obawiała się antagonisty jodu, czyli chloru. I bardzo słusznie. Możesz też mieć inne wątpliwości.

Pytanie 1.

Czy w takim razie chlorkiem magnezu nie zrobię sobie kuku z tarczycą?

Nie zrobisz

Aniony chlorku znajdujące się w suplementach mineralnych zdecydowanie różnią się od natury chloru w postaci gazu. Chlor w postaci pierwiastkowej jest groźnym gazem, który nie istnieje w naturze w czystej postaci ze względu na wysoki współczynnik powinowactwa chemicznego z wieloma pierwiastkami, stąd też jego rozpowszechniona obecność w wielu związkach chemicznych.

Jony chlorku mają jednak coś wspólnego z chlorem, jako że jednym z najbardziej rozpowszechnionych związków chloru jest sól  stołowa NaCl. Chlorek jest produktem ubocznym reakcji między chlorem i jakimś elektrolitem, takim jak potas, magnez, sód, które stanowią podstawę właściwego przebiegu procesów metabolicznych w ludzkim organizmie.

Sole chlorkowe są podstawą fizjologii organizmu i nie mają nic wspólnego ze szkodliwym działaniem chloru w postaci gazu

Źródło: Dr. Mark Sircus „Leczenie magnezem” 


TU ZNAJDZIESZ (sześciowodny) CHLOREK MAGNEZU TiB
o czystości farmaceutycznej

Pytanie 2.

Czytałam, że mięśniaki macicy często są skutkiem bromizmu, jak się więc mam pozbyć bromu z ciała?

Tutaj mój wpis jak leczyć mięśniaki

Jak wiemy 4 główne halogeny występujące w naszym organizmie to: fluor, chlor, brom (stąd bromizm), oraz jod. Przy czym, pierwsze 3 z nich są antagonistami jodu.

Dr. David Brownstein zaleca stosowanie chlorku magnezu jako suplementu korzystnie wzmacniającego skuteczność terapii jodem.

Chlorek wpływa na neutralizację bromu na etapie metabolizmu nerkowego i przyczynia się do wydalania bromu z organizmu

Zatem chlorek magnezu idealnie nadaje się jako suplement magnezu

Jeśli jesteś obciążona bromem, a jednak nie zastosujesz suplementacji chlorkiem magnezu, wymagana detoksykacja jodem może trwać nawet 2 lata.

Wg. dr. Brownsteina magnez jest istotnym elementem terapii jodem. Uzupełnienie niedoborów magnezu z pewnością zoptymalizuje skuteczność stosowania jodu.

Źródło: Dr. Mark Sircus „Leczenie magnezem” 

Zwykle doradzam suplementację jodem pierwiastkowym (płyn Lugola) przez skórę. Robisz plamę o średnicy 3 cm na wewnętrznej stronie ręki (nie dłoni) i ponawiasz suplementację, gdy plama zniknie.

Tutaj zasady suplementacji i dawkowania chlorku magnezu

Pytanie 3.

To kiedy i czy w ogóle mam stosować siarczan magnezu, czyli sól Epsom?

Prawdziwa wartość soli Epsom nie leży w magnezie, który w tej postaci ani się nie wchłania dobrze przez skórę, ani nie pozostaje w organizmie na długo.

Tak naprawdę sole Epsom są źródłem siarki i najlepszym sposobem dostarczania jej do organizmu są metylosulfonylometan (MSM) i tiosiarczan sodu.

TU KUPISZ JABŁCZAN MAGNEZU TIB w proszku, 100% czysty bez dodatków

TU KUPISZ JABŁCZAN MAGNEZU TIB w proszku, 100% czysty bez dodatków

Sól Epsom spożyta doustnie znacznie silniej przeczyszcza niż chlorek magnezu (niektórzy upierają się, że chlorek praktycznie nie przeczyszcza, jestem innego zdania). Z kolei jabłczan magnezu nie przeczyszcza, a niesie ze sobą jeszcze inne świetne skutki zdrowotne.

Przy okazji:

Jabłczan magnezu jest najlepszym wyborem dla osób cierpiących na zmęczenie, ponieważ kwas jabłkowy, jest naturalnym kwasem owocowym obecnym w większości komórek w organizmie. Jest ważnym składnikiem enzymów, które odgrywają kluczową rolę w syntezie ATP i produkcji energii.

Jabłczan magnezu jest dobrą metodą na pozbywanie się aluminium z mózgu. Można o tym przeczytać w tym opracowaniu.

Badania sugerują, że bardziej prawdopodobne jest, aby aluminium gromadziło się w mózgu u osób u których stwierdzono braki magnezu. A ponieważ braki magnezu są bardzo częste (przykładowo w Stanach 90% badanych ma braki magnezu, i nie należy się sugerować, że w surowicy krwi zwykle magnez będzie w normie, gdyż ciało jest w impasie wyciągnięcia magnezu skądkolwiek i dostarczenia go do krwi, gdyż w innym przypadku grozi to nawet zgonem, podobnie ciało postępuje z podtrzymywaniem prawidłowego, lekko zasadowego, pH krwi). Liczne badania wykazały, że ludzie na dietach o niskiej zawartości magnezu i nie suplementujący go w odpowiednich ilościach gromadzą duże ilości aluminium (jesteśmy często narażeni na kontakt z glinem) w ośrodkowym układzie nerwowym. Jedną z wielu funkcji magnezu jest aktywowanie tubuliny, enzymu biorącego udział w podtrzymywaniu zdrowia komórek tkanki nerwowej.

Z kolei kwas jabłkowy potrafi wyciągnąć aluminium z tego enzymu tworząc miejsce dla magnezu. Może to stanowić skuteczną ochronę przed chorobą Alzheimera i nie tylko. Kwas jabłkowy przekracza barierę krew-mózg i udowodniono, że wiąże się z aluminium. Dlatego połączenie kwasu jabłkowego i magnezu jest bardzo dobrą opcją dla wszystkich z takimi problemami. Czyli w sumie dla wszystkich nas narażonych na aluminium.

Pytanie 4.

Dlaczego zachęcasz do używania soli morskiej, a nie tej, która siedzi w każdej solniczce?

Istnieje ogromna różnica pomiędzy pełnowartościową solą zawierającą wszystkie minerały, a typem soli, na którą zdane jest 99% populacji świata. Popularna sól warzona składa się z 99,97% z chlorku sodu, co znaczy że taka sól została ogołocona ze wszystkich cennych minerałów i stosowana na dłuższą metę jest po prostu mega szkodliwa.

Oczywiście w tym kontekście już jarałabym się naszą szarą solą z Wieliczki, czy z Kłodawy, gdybym nie znała właściwości szarej soli morskiej.

Dr. Jacques de Langre w swojej książce „Ukryte moce wody morskiej” stwierdza, że sól morska, właściwie zakonserwowana przez promienie słoneczne, ma moc przechylenia szali na korzyść życia, a nie odłożenia widelca. Na korzyść zdrowia, a nie choroby.

Oczyszczona, naturalna i ręcznie zbierana sól morska, kwiat soli,  zapewnia życie pełnią życia, neutralizuje toksyny i szkodliwe bakterie, oraz harmonizuje pracę wszystkich narządów

Źródło: Dr. Mark Sircus „Leczenie magnezem” 

Wasz grubas

Pytanie 5.

Czy przy niedoczynności tarczycy i nadwadze mogę stosować post przerywany?

Czy moje ciało nie spowolni metabolizmu z powodu postu?

Nie spowolni, a nawet yyy … przyspieszy

Mamy dowody na to, że obniżenie metabolizmu spoczynkowego w odpowiedzi na post występuje dopiero po 60 godzinach (+- 8%). Inne badania wykazują, że metabolizm obniża się dopiero po 72-96 godzinach postu.

Natomiast mamy tutaj do czynienia z pozornie paradoksalnym wręcz zjawiskiem, bowiem w krótkotrwałym poście metabolizm przyspiesza.

Określono wzrost metabolizmu o 3,6% do 10% po 36-48 godzin postu

Tak, możesz stosować dietę odchudzającą „Jem i … chudnę” z postem przerywanym.

Tutaj szerszy wpis stricte o poście przerywanym

Pytanie 6.

Zachwalasz Pepsi swoją witariańską (80% na surowo) dietę roślinną 811, a skoro jest taka dobra nawet przy Candidzie, czy zgoła cukrzycy, to czy osoba z Hashimoto może się nią wyleczyć?

30% ludzi z Hashimoto może wyleczyć się wyłącznie odpowiednio dobraną dietą. Tak twierdzą naturopaci.

Moim zdaniem, wszyscy mogą się wyleczyć ze wszystkiego, o ile mają jeszcze trochę czasu na dogadanie się ze swoim ciałem.

Do tej pory dałam się zwieść informacjom, że przy Hashimoto dieta wysoko-węglowodanowa jest niewskazana. Natomiast zalecano  wysokobiałkową dietę Paleo, lub wręcz wysoko tłuszczówkę.

Yyy … powiem tak:

Dieta węglowodanowa jeszcze nikomu nie wyszła na dobre, gdy nie ograniczymy tłuszczu do maximum 10% kalorii w diecie!

To bardzo mało!

Ale!

Roślinna (nie wegańska, jem olej rybi Omega 3) dieta witariańska na której jestem od 6 lat: 811, czyli 80/10/10 co oznacza 80% kalorii z węglowodanów (głównie duużo owoców) 10% białka (duuużo zielonych liści warzyw) i 10% tłuszczu (owoce i warzywa mają około 5% tłuszczu, dojadam wcześniej moczonymi orzechami), a więc taka dieta przy okazji leczy z wielu chorób.

Jest to dieta wysoko potasowa i niskosodowa

Nie wszyscy dobrze się na niej czują, gdyż niektórym spadają lipidy i to trzeba mieć na uwadze, czyli badania.

Moja klientka (nie pacjentka, bo pacjentów mają dochtore) wyleczyła się z Hashimoto własną mocą:

Ciało pokazało jej, że nie można go tylko eksploatować, szczególnie gdy są jakieś problemy emocjonalne (w jej przypadku były) i zachorowała na autoagresję. Następnie (będąc wolnomyślicielką) udała się na kurację do osoby, która leczy postem, wyjazdowym przytuliskiem i własnymi warzywami. Ten model zupełnie się nie sprawdził w przypadku mojej znajomej. Źle się poczuła zarówno na diecie, jak i w tamtym miejscu. Nowym objawem stały się opuchnięte stawy stóp (palucha), opuściła więc miejsce „kultu”, które podobno wielu innym pomaga.

Wróciła do tego co najbardziej odpowiadało jej psychice: praca/pasja, piękne wnętrza, cicha muzyka klasyczna, doskonałe białe wino (Bołotow), dzikie ryby, oliwa z oliwek z ziołami, i nawet niewielka ilość glutenu (chociaż tego do końca/trochę nie była pewna), i 3 razy dziennie rytuały tybetańskie, dużo dobrego oddychania do hary i miłość.

Wkrótce okazało się, że nie ma żadnej niedoczynności, a przeciwciała mocno spadły. Ph moczu z rana owszem dość kwaśne, ale … (Bołotow)

Ale z drugiej strony:

Elena Wilkins chora na Hashimoto świetnie czuje się na 80/10/10, a była już na wielu innych dietach.

Moja koleżanka również wyszła z ostrego Hashimoto surowymi owocami i warzywami na 811. Obiecała, że opisze tutaj historię swojego przypadku, tylko teraz objeżdża Kanary na terenowym rowerze.

Oczywiście na każdej diecie alergeny won, gluten i kazeina obowiązkowo pa pa

Konklużyn:

Jeśli masz Hashimoto i nie czujesz się dobrze na diecie mięsnej, nie chcesz jeść białka zwierzęcego, spróbuj jeść to co Elena Wilkins

owocek 🙂

(Visited 38 721 times, 12 visits today)

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Justyna 6 lutego 2018 o 18:11

  Pepsi czy terapie 4 szklanek mozna poprzedzic cytryna z oliwa z oliwek???pzd

  1. Pepsi Eliot 6 lutego 2018 o 18:15

   a na jakiej jesteś diecie?

 2. Justyna 6 lutego 2018 o 20:34

  W sumie to nie jestem na diecie….staram sie jesc duzo warzyw i owocow. Wedlin i miesa to bardzo malo.Kasze zupy warzywne. Zero slodyczy.

  1. Pepsi Eliot 6 lutego 2018 o 22:02

   wędliny to tragedia

 3. Justyna 7 lutego 2018 o 06:12

  Wedliny to tak sporadyczne ze moge e calkowicie usunac z menu??wiec jak moge to oliwe przed 4 szklankami???

  1. Pepsi Eliot 7 lutego 2018 o 08:37

   lepiej byłoby, jakbyś tylko ją ssała, albo olej kokosowy i wypluła, ale możesz też pić ale co drugi/trzeci dzień

 4. Justyna 7 lutego 2018 o 12:02

  Pogubilam sie pepsi oliwa z oliwei i cytryna to na watrobe….a plukanie to chyba na bakterie w buzi itd.I jak plukac to kokosowym slonecznikowym albo sezamowym tak???

 5. Justyna 7 lutego 2018 o 19:58

  Pepsi znow pytanko….???jutro bede pila caly dzien lemoniade zurawinowa na watrobe.Czy jak juz sie skonczy to moge pozniej cos zjesc czy w ogole w tym dniu nie jesc?

  1. Pepsi Eliot 7 lutego 2018 o 20:51

   tego dnia odpuść, miła kąpiel i do łóżeczka

 6. Justyna 14 lutego 2018 o 13:49

  Pepsi pije juz ponad miesiac ocet jablkowy….zeby zakwasic zoladek. Wprawdzie wyczytalam ze tak nie do konca z tym octem na zakwaszenie. No ale pomijajac to nafal mi sie nie odbija w tescie z soda. Co moge jeszcze zrobic??? Pzd

 7. Justyna 28 lutego 2018 o 19:05

  Pepsi odrobaczalsm moja corke(2 latka 8 miesiecy)podalam jej pestki z dyni z sokiem marchwiowym. Odrobaczenie robilam w zeszly czwartek. Nie znam sie dobrze ale widzialam jakies nitki w kale i od tamtego czasu caly czas takie jakies duze jakby kulki z nitkami caly czas wychodza to chyba lambie. Czy powinnam jeszcze raz ja odrobaczyc??? I jak ja wzmocnic w tym czasie??? Witaminy itd???pzd Justyna

  1. Pepsi Eliot 28 lutego 2018 o 19:28

   pełne odżywianie dopiero po odrobaczeniu, teraz podaj jej 1/4 tabletki chlorelli This is BIO, po czym zwiększaj co tydzień o 1/4 aż osiągnie 1,5 grama. Dzieci lubią ją chrupać, a pasożyty nienawidzą chlorofilu. jak już brała chlorellę, to możesz je dać odrazu 2 tabletki, potem jeszcze 1

 8. Justyna 28 lutego 2018 o 19:13

  Cholerka doczytalam lambie to tylko pod mikroskopem? wiec co to jest???

 9. Justyna 28 lutego 2018 o 19:54

  A moge powtorzyc jeszcze raz czyszczenie??? Nadal ma brzydko pachnace gazy???

  1. grzegorzadam 28 lutego 2018 o 21:42

   Możesz, ale zachowaj ostrożność.

 10. Justyna 1 marca 2018 o 11:26

  Grzegorzadam co masz na mysli zachowaj ostroznosc??? Nie chciala bym wyzadzuc mojemu dziecku krzywdy.

  1. grzegorzadam 1 marca 2018 o 15:32

   Ostrożność- obserwacja.
   Przy odrobaczaniach są herxy, dzieci są wrażliwe.
   Lepiej mniejsze dawki w dłuższym czasie.
   Jeżeli nie widziałaś jakichś ostrzejszych reakcji – próbuj i obserwuj.

 11. Justyna 1 marca 2018 o 11:28

  Pepsi na jednym z Twoich wykladow mowisz ze sode zawsze robimy z goraca wada70/80 st.c.A czy do testu na kontrole zoladka tez ma byc goraca???

  1. Pepsi Eliot 1 marca 2018 o 11:36

   tak, ale tylko do rozpuszczenia sody, potem ją schłódź do miłej do picia temperatury ok.45 stopni, Grzegorzadam schładza ją do już rozpuszczonej sody dolewając po prsotu zimnej czystej wody

 12. Justyna 6 marca 2018 o 19:35

  Pepsi czy jak bede moja corcie 2,9miesiecy 3 razy w tyg.kopala w wannie z polowa szklanki soli epson to nie bedzie za duzo???i mowilas na jednym z twoich wywiadow ze zawsze masz przy sobie magnezik…a jaki masz ???

  1. Pepsi Eliot 6 marca 2018 o 19:51

   jabłczan TiB dla G, a dla mnie chlorek TiB. http://www.pepsieliot.com/jak-po-co-i-ile-brac-magnezu-czyli-mega-wazne-porady-doktora-sircusa/
   ja bym dosypała ok. 70 mg do miski z ciepłą wodą, trochę soli szarej i robiłabym moczenie stópek. Ty też mocz z nią.

 13. Justyna 7 marca 2018 o 14:49

  Pepsi kupilam dzis miod manuke 400+.Drogi jak diabli hahaha….ale moje pytanie moge corce podawac a jak tak to jak najlepiej????corka2 latka 9 miesiecy.

  1. Pepsi Eliot 7 marca 2018 o 15:04

   Jest zdrowa?

 14. Justyna 7 marca 2018 o 14:52

  I jeszcze jedno pije terapie 4 szklanek. Tyle ze zmutowalam ta 3 daje wszystko plus kolagen i macca czy to nie problem???

  1. Pepsi Eliot 7 marca 2018 o 15:04

   do 4 dodawaj, ja dodaję jeszcze do czwartej Hempa, szpinak i jarmuż

 15. Justyna 7 marca 2018 o 17:27

  Tak dzieki bogu jest zdrowa. Moj aniolek.

 16. Justyna 8 marca 2018 o 11:15

  Pepsi to jak czy moge mojej malenkiej podawac miod manuke.(2l i 9m)jest zdrowym dzieckiem.

 17. Migotka 13 czerwca 2018 o 22:00

  Czyli jak uzupełnić magnez dzieciom w kąpiel i?sól Epsom jest dużo tańsza niż chlorek magnezu,

  1. Pepsi Eliot 13 czerwca 2018 o 22:42

   dużo tańsza? 3 złote na prawie kilogramie?, https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–5905344040246.html?search_query=chlorek+magnezu&results=67
   https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2166-sol-epsom-siarczan-magnezu-900g-tib-5905344040253.html?search_query=chlorek+magnezu&results=67

   100 ml do wanny dal dziecka, ale trzeba pilnować, być przy nim, jak to znosi. Epsom stosuje się do kąpieli, jako przede wszystkim źródło siarki, a chlorek magnezu, magnezu

 18. Migotka 13 czerwca 2018 o 23:09

  Ppytam bo chce zakupić od razu 5 kg,to może byś wprowadziła wiadra 5 kg?

 19. japoneczka01 3 lipca 2018 o 14:30

  Czy do chlorku magnezu stosowanego doustnie też trzeba zażywać witaminę B6?

  1. Pepsi Eliot 3 lipca 2018 o 20:42

   można, ale nie ma takiego obowiązku, natomiast do śniadania przydałby się B complex G&G

  2. grzegorzadam 4 lipca 2018 o 06:55

   tak, można, szczególnie przy rozpuszczaniu szczawianów, złogów wapiennych,
   dodatkowo cytrynian wapnia.

 20. Olgierd 21 października 2018 o 16:32

  Czy suplementując doustnie chlorek magnezu (1/3 łyżeczki na szklankę wody 2x dziennie) nie zakwaszam sobie organizmu? Jakieś zbadane skutki uboczne suplementacji chlorkiem magnezu?

  1. Pepsi Eliot 21 października 2018 o 17:45

   alkalizujesz, nie znam

  2. grzegorzadam 24 października 2018 o 14:02

   tak, skutki uboczne to dobre zdrowie i samopoczucie.

 21. Olgierd 24 października 2018 o 20:42

  Wolałbym raczej, aby tego typu stwierdzenia były podparte jakimiś badaniami lub analizami. Osobiście szukałem takowych, ale z marnym efektem.
  Innymi słowy, czy i na ile suplementacja jabłczanem magnezu jest bezpieczniejsza dla zdrowia.
  Pozdrawiam

  1. Pepsi Eliot 24 października 2018 o 20:46

   poczytaj doktora Sircusa, naprawdę siedzi w temacie

 22. Olgierd 24 października 2018 o 20:51

  Podobnie jak ojciec Beno 🙂

  1. grzegorzadam 25 października 2018 o 11:14

   czytaj i wyciągaj wnioski, to nie jest zabronione:
   https://www.westonaprice.org/health-topics/abcs-of-nutrition/magnificent-magnesium/

   Sircusa poczytaj i nie tylko, warto.
   Bez magnezu nie ma fotosyntezy, nie ma nic.

 23. Paulaa 25 listopada 2018 o 15:05

  Czy przy hashimoto, karmiąc piersią i stosując płyn Lugola i spray z soli epson co drugi dzień doradzałabyś również stosowanie chlorku magnezu lub jabłczanu magnezu?

  1. Pepsi Eliot 25 listopada 2018 o 17:45

   oczywiście, do drugiej szklanki w kuracji 4 szklanek

  2. grzegorzadam 26 listopada 2018 o 08:53

   magnez na 3 sposoby, transdermalnie również.

 24. Paulina 25 listopada 2018 o 21:48

  A w jakiej proporcji i ktory jablczan czy chlorek? Czy supementacja sprajem wg przepisu z twojego bloga, wogole wplywa na jego suplementacje w 2 szklance?

  1. Pepsi Eliot 25 listopada 2018 o 22:42

   robi się to i to, a nawet dodaje jeszcze do kąpieli. płaska łyżeczka magnezu do szklanki wody z cytryną, tak jak opisałam w drugiej szklance

 25. Paulina 25 listopada 2018 o 22:55

  Ok, jesli mam jeszcze pytanie co do witaminy c, przyjmowalam 3 lata temu w formie kwasu i strasznie moje zeby ”sie posypaly”, po ciazy do leczenia mialam 12 zebow. Z obawy o zebiska pakuje wit c w zelowe kapsulki i polykam, czy stosujac 4 szklanki tak bedzie ok ? A moze jakas podpowiedz co moge zrobic zeby nie stracic wszystkich zeboli? ( uzywam indyjskich past do zebow bez fluoru)

  1. Pepsi Eliot 25 listopada 2018 o 22:58

   ssanie oleju kokosowego, D3 w protokole z K2, witamina C TiB ta o przedłużonym działaniu https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-5905344040147.html
   albo Liposomal C TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2512-liposomal-vitamin-c-250ml-tib-5905344040321.html?search_query=liposomal+C&results=28
   albo mamy fajne BIO pokarmy o ogromnej ilości C ktore można dosypywać do zielonych szejków, jak Camu aCamu , Baobab, Acerola, czy Róża wszystko This is BIO

  2. grzegorzadam 26 listopada 2018 o 08:58

   możesz pić askorbiniany- proste i skuteczne.

   Dla zębów bardzo ważne krzem i bor!

   https://www.pepsieliot.com/krzem-czyli-niedoceniany-klucz-zdrowia- ziemianki-czesc/
   https://www.pepsieliot.com/sok-leczacy-zapalenia-w-tym-stawow-oraz- dlaczego-boraksowi-mowimy-nie/

   + tematy pokrewne > szukałka

  3. grzegorzadam 26 listopada 2018 o 08:59

   oraz magnez i wit.D, ale to wszyscy wiedzą 🙂

 26. Paulaa 20 grudnia 2018 o 16:39

  codziennie was czytam i codziennie coś nowego i znaczącego się dowiaduje. Pepsi dzięki za uzupełnienie wiadomości o ziemi okrzemkowej. Piłam ją z wodą przed ciążą 2 miesiące i zupełnie nie wiedziałam jak długo można i że trzeba się nawadniać dodatkowo. Grzegorzadam dziękuję bardzo, za dodatkowe informacje odnośnie krzemu, piłam skrzyp z pokrzywą, ale oczywiście bez mielenia go uprzednio i parzyłam tylko 15 min. A jednak całe życie się człowiek uczy…
  Czy moglibyście podpowiedzieć mi co mogę zrobić, moją najgorszą bolączką w ostatnim czasie są problemy z włosami, miałam je już w ciąży i po, jednak teraz moje przedziałki, najbardziej te po prawej stronie głowy przerzedziły się do szerokości 1,5 cm, a po związaniu włosów widać prześwity skóry na czubku głowy, na długości natomiast włosy bardzo mi się plączą. Drugim problemem na który nie mam pomysłu są pojawiające się przebarwienia, najpierw są czerwone jak małe ranki, po czasie robią się ciemnieją jak plamy starcze (występują na twarzy, piersiach, podbrzuszu).
  Moje ostatnie wyniki:
  ft3 4,41 pmol/l
  ft4 15,71 pmol/l
  tsh 0,95qU/ml
  ATg 27,7 IU/ml
  ATPO 52,5 IU/ml
  25-OH 32,5 ng/ml
  hemoglobina 4,92%
  Zelazo 105 qg/dl
  homocysteina 9,57qmol/l
  morfologia krwi w normie poza RDW 14,8% i MO% 9,1%
  mocz ok poza ph 6,5%
  rezonans wykazał:
  LY53 Borelia Parkeri, PA36 Blastocystis Hominis, PA43 Diphylloborthrium, Eggs, CA 03 Candida Glabrata/ Torulopsis glabrata, VI HUMAN HERPES 6
  FU11 GIARDIA LAMBLIK +/-, PZ 20 LAMBLIA CYSTS+/-, PZ 12 ENDOLIMAX NANA +/-
  test sody, odbicie w 33 sec.
  Przed odnalezieniem was miałam zdiagnozowane Hashimoto z guzkami w szyji na kilka mm, nigdy go nie ” leczyłam”, jem bez: glutenu, mięsa, cukru, nabiału. Stosuję 4 szklanki z chlorella, od niedawna z magnezem, wit C, d3+k2, omega-oeparol, jod-plyn lugola, sole epson-spray i do moczenia co 2 dzień, cynk
  Czego przyczyna mogą być przebarwienia i problemy z włosami, czym mogę jeszcze wspomóc organizm ? co na ustrojstwa z rezonansu karmiąc piersią 8 miesięcznego malucha?

  1. Pepsi Eliot 20 grudnia 2018 o 20:23

   to Hashimoto jest przyczyną, braki odżywcze, naprawić jelita powinnaś,poniżej wrzucam takie większe kompendium, i możesz sprawdzić co z tego robisz, a czego nie. J
   Jak wygląda zakwaszenie żołądka, robiłaś domowy test sodą?

   Ten art warto przeczytać:
   http://www.pepsieliot.com/o-najlepszych-dietach-dla-hashimoto-cz-i/
   Podstawowa suplementacja i trochę rozszerzona przy Hashimoto:

   Witamina D3 (w protokole z K2)
   Badanie 25(OH)D obowiązkowe i suplementacja (zwykle niezbędna, należy utrzymywać poziom chociaż 80). 
   Zanim nie poznasz wyników, dobrze byłoby przyjmować na już 2 D3+K2 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib-5905344040154.html
   Na 5 dni przed badanim 25(OH)D należy odstawić suplementy z D3..
   Po śniadaniu wraz z D3 i K2, 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-5905344040048.html (czekamy na dostawę), zamiast tego można do 4 szklanki w kuracji 4 szklanek dodawać łyżkę kopiatą Hemp Protein This is BIO
   Jeśli nie brałaś wcześniej alg, zacznij 4 Greensa do 4 szklanki, od 1/4 łyżeczki i sukcesywnie, powolutku zwiększaj dawkowanie

   Selen
   SELEN, niedobór selenu upośledza pracę tarczycy. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2176-selenium-200mcg-120kaps-gg-5060040820971.html?search_query=selen&results=20
   Bierz  1 kapsułkę selenu G&G (nie łącz go z cynkiem, ale bierz go z witaminą E i C) około 17

   Witamina C albo kwas askorbinowy TiB 
   Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html
   albo C1000+TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

   Braki witaminy C i przewlekłe i ostre stany zapalne
   Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html

   KALIBRACJA na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
   Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
   Następnie należy przyjmować codziennie 2 gramy kwasu askorbinowego TiB, albo przejść na Witaminę C 1000+TiB raz dziennie https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html
   Witamina E naturalna https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html
   jest jeszcze druga tej firmy, też naturalna

   Cynk
   2 kapsułki , lub 1 gdy nie badałaś miedzi i cynku ( nie łącz cynku go z selenem) rano tuż przed śniadaniem https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2184-zinc-22mg-120kaps-gg–5060040827116.html?search_query=cynk&results=31
   B complex
   Do śniadania dobry B complex G&G, albo z niacyną https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2183-super-balanced-b-complex-50-w-niacin-120kaps-gg-5060040826256.html, albo z nikotynamidem https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2678-super-balanced-b-complex-50mg-w-nicotimade-120k-5060040820490.html, gdy nie lubi się flesza, albo ma się nadwrażliwość na B3 w formie niacyny.

   Przy wysokiej homocysteinie (dobrze jest zbadać, obok B12, żelaza,ferrytyny i kwasu foliowego), należy rozważyć dodatkowo B6 G&G, B12 TiB i kwas foliowy G&G, ale dopiero po kuracji B complex, bo może się obniży już po samej B comlex właśnie.

   cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

   Jod
   Przy selenie konieczne jest branie jodu pierwiastkowego.
   Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o śrenicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

   Magnez
   MAGNEZ jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu
   np. chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–254475917428.html łyżeczka do szklanki wody zvcytryną w godzinach rannych. Gdyby okazało się , że Cię rozwalnia bierz łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib-254475917442.html
   magnez w godzinach porannych, możesz zastosować moją kurację 4 szklanek na rozpoczęcie dnia: http://www.pepsieliot.com/szybko-naturalnie-oczyscic-watrobe-toksyn/

   Zbadaj też przy okazji prolaktynę

   NIESZCZELNOŚĆ JELITA:

   Domowy test kwasowości żołądka:
   WYPIJASZ 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej
   Czasy „odbicia”:
   Jeśli odbije Ci się jeszcze podczas picia mikstury, to nadkwasota. Małe prawdopodobieństwo, ale oczywiście istnieje.
   Jeśli do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
   Jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sek, oznacza to dobre zakwaszenie żołądka
   Jeśli od 90 do 3 minut, to słabe (im bliżej 3 minut, tym gorzej)
   Jeśli nie bekniesz powyżej 180 sek lub wcale, co się też zdarza, yyy … nie jest dobrze.
   Co robić więc?
   PICIE rozwodnionego soku z cytryny lub octu jabłkowego, lub wprowadzenie tak zwanego „gorzkiego trawienia” zwykle dobrze sprawdza się w łagodnych przypadkach niedokwasoty.
   Słabo zakwaszony żołądek plus nietolerancja glutenu zwykle jest przyczyną przeciekania jelit

   Glutamina
   Glutamina np. Amix https://thisisbio.pl/aminokwasy/140-l-glutamine-micro-powder-500g-amix–8594159531673.html?search_query=glutamina+&results=7
   albo Fit Max ( z B6) https://thisisbio.pl/aminokwasy/2528-base-l-glutamine-4000-300g-fitmax–5908264416511.html?search_query=glutamina+&results=7

   1 opcja

   Dawkowanie według protokołu przy celiakii- Naprawdę świetne wyniki działania tego silnego antykatabolika i budulca  dostrzeżemy podczas dawek 20 do maksymalnie 40 gramów dziennie
   JEŚLI jednak ktoś nie poczuje się dobrze, zawsze będzie miał możliwość po drodze przerwać suplementację. Tak samo jak w przypadku testowania chlorelli. Tu jest stosowny artykuł o glutaminie https://www.pepsieliot.com/l-glutamina-czyli-protokol-testowania-glutaminy-przy-nieszczelnym-jelicie/
   Poniżej podaję przykład protokołu testowania opracowanego przez Stevena Wrighta, współautora popularnej strony o zdrowiu i zdrowym stylu życia – SCD Lifestyle, który sam borykał się przez wiele lat z chorobą autoimmunologiczną jaką jest celiakia dorosłych
   TEST:
   Dzień 1 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 2 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 3 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 4 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 5 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 6 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 7 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 8 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 9 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 10 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 11 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 12 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 13 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 14 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem

   JAK widać, pod koniec drugiego tygodnia będziesz już mogła przyjmować maksymalną dawkę 40g dziennie, czyli taką, przy której zarówno badania, jak i większość ludzi doświadcza bardzo dobrych rezultatów.
   Najlepiej, gdy ten aminokwas zostanie podany tuż po posiłku, gdyż będzie jeszcze lepiej wchłaniany wraz z innymi aminokwasami, które są obecne w jedzeniu.

   2 opcja

   ZAMIAST protokołu z dużą dawką glutaminy można, a nawet wskazane byłoby stosować szejk białkowy ( z powodu niskich poziomów albumin i globulin) składający się z jednej miarki odtłuszczonego izolatu serwatki CFM Shape Shake TiB, (zawiera wszystkie aminokwasy proteogenne, w tym glutaminę), dodatkowo wraz z 1 miarką glutaminy w proszku, 2 bananów, oraz garści truskawek. Uwaga
   https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html

   GLUTAMINĘ testujemy powoli, najpierw zaczynamy od małej dawki tego aminokwasu (na przykład od 1/4 miarki), żeby powoli odbudowywać jelita, a nie zaszkodzić sobie

   Kolagen
   https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–254475917435.html

   Białko izolat serwatki CFM https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html
   Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB

   Chlorella 100% Organik This is Bio
   https://thisisbio.pl/chlorella/46-chlorella-100-organic-410tab-254475917299.html

   3 gramy dziennie (zaczynasz od pół grama i zwiększasz co tydzień o 1 tabletkę chyba, że już Twój organizm zna ten pokarm) jakbyś była uczulona odstaw i daj przyjaciółce. Jeśli decydujesz się na terapię 4 szklanek nie musisz brać jeszcze dodatkowo chlorelli,

   Kurkuma
   Kurkuma 100% Organik This is Bio
   https://thisisbio.pl/kurkuma/108-kurkuma-100-organic-110g-this-is-bio-254475917343.html
   1, 5 grama dziennie z pieprzem czarnym ( albo cayenne) i olejem kokosowym (możesz sobie dodać jeszcze octu balsamicznego i czosnek, oraz trochę soli himalajskiej i będziesz miała świetny sos winegret do sałatki), albo tak jak w pierwszej szklance w kuracji 4 szklanek.
   Olej kokosowy https://thisisbio.pl/oleje-oliwy-oliwki/976-olej-kokosowy-virgin-bio-400ml-bio-planete-4260355580572.html
   Używaj bio olej kokosowy surowy, olej kokosowy zwiększa biodostępność kurkumy. Czarny pieprz 20 razy zwiększa biodostępność kurkuminy z kurkumy.

   Siarka organiczna MSM TiB można stosować wraz z witaminą C kwasem askorbinowym TIB, zgodnie z tym protokołem Lasta:
   Witaminę C i MSM najlepiej jest stosować razem
   Walter Last zaleca 10 g witaminy C (kwas askorbinowy, lub askorbinianu sodu) i 10 g MSM. Można rozpuścić te proszki w 1 litrze wody lub świeżego soku i sączyć w ciągu dnia. W razie biegunki przerwać, albo zmniejszyć dawkę

   Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html
   1 kapsułka po śniadaniu (razem z D3 i K2)

   Ashwaghandha https://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

   Glutation najlepeiej Liposomal https://thisisbio.pl/antyoksydanty/2517-liposomal-glutathione-100ml-tib–254475917572.html (zaraz znowu pojawi się w magazynie)

   Ogólne zalecenia uzupełniające:
   Zero cukru z cukiernicy
   Zero kazeiny
   Zero glutenu
   Minimum raz w tygodniu ćwiczenia o wysokiej intensywności
   Codziennie 10 000 kroków (biegnie się je znacznie szybciej, niż chodzi)
   Dużo surowych owoców i warzyw (nie przesadzaj z ilością krzyżowych, ale jedz je)
   Długo śpij
   Całkowicie odstaw kofeinę
   Nie jestem lekarzem

 27. Amelia 20 grudnia 2018 o 20:44

  Pepsi gdzie najlepiej dodać kolagen ?Mozna dodać do 4 szklanki z chlorella i spiru ?

  1. Pepsi Eliot 20 grudnia 2018 o 22:55

   dokładnie tak, łyżeczka kolagenu TiB i ok 2 gramy (mniej niż pół płaskiej łyżeczki ) MSM TiB o ile nie jesteś nadwrażliwa na siarkę.

 28. Paulaa 21 grudnia 2018 o 13:32

  dziękuję za odpowiedz, przeczytałam uważnie plus załączone linki
  Stopniowo staram się wkraczać na ścieżkę zdrowia, większość stosuję, pojawiło mi się tylko kilka pytań;
  2,5 miesiąca temu 25-OH 32,5 ng/ml, w jakich odstępach czasowych powinno się ją badać?
  homocysteina 9,57qmol/l czy to za wysoko, w związku z tym wynikiem, należało by jakoś zadziałać?
  Niestety mam też problem z nadnerczami 🙁
  Wszystkie podane w poprzednim poście wyniki były wykonane 2,5 miesiąca temu ? kiedy powinnam je powtórzyć i co zbadać przy kolejnych?
  Kortyzol? Czy badanie poziomu cynku i miedzi ma w ogóle sens? Czy można zbadać poziom krzemu i czy takie badanie ma sens?
  Czy Ashwaghandhę mogę brać karmiąc piersią 8 miesięczną córkę?
  Test sody, odbicie w 33 sec. to by byłą nadkwasota, widziałam w twoim artykule postępowanie przy niedokwasocie, a co polecasz przy nadkwasocie?
  Mieszkam w UK, chciała bym zakupić G&G: selen, cynk i b compleks,…

  1. Pepsi Eliot 21 grudnia 2018 o 14:53

   nie prędzej niż za 2 miesiące, metabolit D idzie powoli, wysyłamy do Anglii

 29. Marta 18 stycznia 2019 o 22:14

  Suplementuję jabłaczan magnezu TIB w protokole jodowym, ale ten jabłczan mi się nie rozpuszcza i zostaje na dnie szkanki. Nie fajnie się pije ostatni łyk z takim piaskiem czy jest na to jakiś sposób czy ja coś źle robię? Rozpuszczam zawsze w soku warzywnym. Może zamienić na chlorek magnezu?

  1. Pepsi Eliot 18 stycznia 2019 o 22:17

   żaden jabłczan nie rozpuszcza się w wodzie, należy z impetem zamieszać i jak jeszcze „fruwa” w szklance wypić. Natomiast chlorek, czy gorzka sól rozpuszczają się bardzo łatwo, tworząc oliwę magnezową.

   1. Marta 18 stycznia 2019 o 22:45

    Dziękuję bardzo za odpowiedz spróbuje to dokończyć i kupię chlorek☺

 30. Olak 20 lutego 2019 o 13:14

  Droga Pepsi, pogubiłam się i liczę na zrozumienie i odpowiedź. Sól epsom dostarcza siarki i magnezu ? Czy niemowle roczne może się kąpać w niej, jak zanurzy usta i się napije ? Lepiej moczyć stópki? A może opcja z epsom i chlorkiem ?? Nie zrozumiałam jak dostarczać rocznemu dziecku magnez

  1. Pepsi Eliot 20 lutego 2019 o 13:27

   możesz zanurzyć stopki w miednicy z 50mlg soli zmieszanej z chlorkiem

   według Sircusa można nawet brać doustnie chlorek magnezu z wodą, ale ja bym się obawiałą rozwolnienia https://www.pepsieliot.com/jak-po-co-i-ile-brac-magnezu-czyli-mega-wazne-porady-doktora-sircusa/

   1. Olak 20 lutego 2019 o 15:27

    50 mlg soli i 50 mlg chlorku?

 31. Beata 7 kwietnia 2019 o 23:10

  Chlor a chlorek to zupełnie dwie różne rzeczy i nie są ze sobą powiązane. Chlor nam szkodzi , chlorek pomaga .

 32. viktia 12 maja 2019 o 10:29

  „Dieta węglowodanowa jeszcze nikomu nie wyszła na dobre, gdy nie ograniczymy tłuszczu do maximum 10% kalorii w diecie!”
  Pepsi, czy to znaczy że opisana wcześniej na tym blogu dieta średniowęglowodanowa nie ma prawa wyjść na dobre? Jedząc średnią ilość węglowodanów z automatu je się średnią ilość tłuszczu. Bardzo proszę o wypowiedź.

 33. Anuszka 18 maja 2019 o 18:36

  A jak stosować potas. Czy w stosunku z sodą 2:1 będzie Ok ..? Płaska łyżeczka na szklankę wody nie będzie za dużo?

  1. Pepsi Eliot 18 maja 2019 o 19:23

   Jestem przeciwna braniu potasu na własną rękę! Można bardzo sobie zaszkodzić, można nawet umrzeć z odwodnienia, potas albo w suplemencie złożonym jak Greens & Fruits TiB i w occie jabłkowym do 3 szklanki, i w pomidorach i bananach

 34. Paulina 19 maja 2019 o 11:03

  Czy przy uczuleniu na jabłka mogę przyjmować jablczan magnezu czy lepiej skupić się na cytrynianie?

  1. Pepsi Eliot 19 maja 2019 o 11:35

   w jabłczanie jest kwas jabłkowy, bierz cytrynian magnezu G&G

 35. viktia 21 maja 2019 o 20:52

  „Dieta węglowodanowa jeszcze nikomu nie wyszła na dobre, gdy nie ograniczymy tłuszczu do maximum 10% kalorii w diecie!”
  Pepsi, czy to znaczy że opisana wcześniej na tym blogu dieta średniowęglowodanowa nie ma prawa wyjść na dobre? Jedząc średnią ilość węglowodanów z automatu je się średnią ilość tłuszczu. Kupiłem suple TIB więc proszę o odpowiadanie na komentarze.

  1. Pepsi Eliot 21 maja 2019 o 21:40

   nie opisuję średnich diet, bo się tym nie zajmuję, po prostu ludzie zwykle jedzą średnie diety, a odpowiadam na komentarze, gdy mam coś do powiedzenia i mogę pomóc człowiekowi, a nie z powodu szantażu

 36. maskopatol 2 września 2019 o 17:10

  Po kąpieli w chlorku magnezu ubyło mi trochę ciała, skóra zrobiła się wiotka. Inna forma magnezu tego nie zrobi? Może lepszy będzie wlew dożylny, ale tam jest chlorek i to się kupuje w Niemczech, w Burg Apotheke we Frankfurcie na przykład, jak by lepszego miasta na świecie nie było ; /

  1. Pepsi Eliot 2 września 2019 o 17:39

   Epson do kąpieli, o ile dobrze tolerujesz siarkę

   1. maskopatol 2 września 2019 o 22:00

    Mogę to wiedzieć przed kąpielą?

    1. Pepsi Eliot 2 września 2019 o 23:04

     wymocz stopy

     1. maskopatol 13 września 2019 o 02:58

      Zle się po tym czuję i boli mnie głowa ; / Nie ma tego potężnego uspokojenia, jakie było po chlorku.. Dlaczego po kąpieli w chlorku ubyło mi trochę ciała?

     2. Pepsi Eliot 13 września 2019 o 09:49

      po kąpieli w morzu też ubywa, chlorek magnezu to właściwie skrystalizowana woda morska

 37. maskopatol 2 września 2019 o 23:28

  Już to robiłem i chyba nic nie poczułem, właśnie zamówiłem 10 kilo ツ

 38. Anigabi99 11 października 2019 o 09:28

  Hej Pepsi,

  moja mama (72l.) miała 2 lata temu zawał i ma bypassy. Od jakiegoś czasu ma podwyższony poziom potasu i ciągle musi powtarzać badania. W miarę uważa na to, co je, ale np. nie używa soli wcale. Nie wydaje mi się to najlepszym pomysłem, ale mnie nie słucha. Żaden lekarz nie wie, jaka jest przyczyna podwyższonego potasu i za każdym razem zostawiają ją w szpitalu na obserwacji. Nie robią nic w kierunku obniżenia, tylko co kilka godzin powtarzają wyniki. Jak się unormuje, to wypuszczają do domu.Czy są mądre sposoby obniżenia potasu? Poradź co robić! Serdecznie dziękuje za wszystkie rady. Ściskam

  1. Pepsi Eliot 11 października 2019 o 12:44

   szklanka zero z sodą gaszoną, askorbinian sodu TiB zamiast kwasu askorbinowego, no i szara sól, o ile nie ma problemów z nadciśnieniem, ale to się odnosi tylko do soli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *