Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 821 192
101 online
42 347 VIPy

6 wielkich inwencji, które powinien zawierać Twój kompleks wsparcia tarczycy

Nie jest możliwe, abyś dostarczyła sobie wszystkiego, czego potrzebuje tarczyca w jednym suplemencie, chociaż może to być dla Ciebie kuszące.

Jestem tutaj, aby powiedzieć Ci, że żaden jeden supel nie załatwi sprawy. Ponieważ tarczyca jest tak złożona i działa na tak wielu poziomach, że trudno jest zapewnić jej w 100% tego, czego potrzebuje do dobrego funkcjonowania. Nawet, gdyby stworzyć bardziej rozbudowany kompleks byłoby trudno, gdyż niektóre suplementy mogą pośrednio wspierać czynności tarczycy.

Przykładowo, probiotyki mogą pomagać tarczycy poprzez poprawę funkcjonowania jelit. Z kolei Omega 3 z ryb może poprawić konwersje T4 do T3 poprzez zmniejszenie stanu zapalnego. I tak dalej.

Dlatego zamiast próbować znaleźć idealny suplement wspierający pracę tarczycy, należy poszukać pakietu suplementów, które są wycelowane w obsługę tarczycy.

Ten kompleks powinien zawierać:

1. Cynk i selen

Cynk i selen można nazwać tutaj potęgą. Jeśli bierzesz jakiś kompleks wspierający tarczycę, a nie ma w nim tych pierwiastków, wiedz, że ktoś Cię wprowadza w błąd.

Oba składniki odżywcze odgrywają ważną rolę w regulacji funkcji hormonu tarczycy na wielu poziomach.

Ponadto, WIĘKSZOŚĆ (jeśli nie wszyscy) pacjenci z niedomaganiami tarczycy mają zwykle niedobór obu.

Cynk pomaga poprawić konwersję T4 do T3, pomaga zmniejszyć stan zapalny i pomaga wspierać funkcjonowanie układu immunologicznego.

Selen pomaga poprawić konwersję T4 do T3, odgrywa ważną rolę w regulacji stanu zapalnego tarczycy, i jest niezbędny dla organizmu do produkcji glutationu.

Ile tych suplementów potrzebujesz? To naprawdę zależy od indywidualnej sytuacji, ale powinnaś wiedzieć kilka rzeczy.

Po pierwsze, większe dawki cynku (więcej niż 10g) nie mogą być wchłaniane przez organizm, więc jeśli jest taka potrzeba preferuje się częstsze przyjmowanie mniejszych dawek.

Po drugie, z selenem trzeba szczególnie uważać. Za wysokie dawki selenu mogą prowadzić do wypadania włosów i innych problemów. Dlatego najczęściej lepiej jest stosować minimalną dawkę selenu. Jeśli ktoś mnie pyta, zawsze zalecam zrobienie badania na poziom selenu.

2. Jod nie zawsze jest konieczny

Jod jest kolejnym gorącym tematem, jeśli chodzi o wspieranie tarczycy. Spotykamy tutaj dwie postawy. Tych co mówią, że jod jest niebezpieczny dla pacjentów z tarczycą i należy go unikać za wszelką cenę. I drugich, co twierdzą, że jod jest niezbędny i wymagany dla wszystkich pacjentów. Zaś braki jodu powodują wzrost problemów z tarczycą, które widzimy w krajach rozwiniętych.

W rzeczywistości, prawda leży gdzieś po środku, z tendencją przechylenia szali ku temu, że jod jest wymagany.

Jod jest absolutnie wymagany, gdyż wielu pacjentów z problemami tarczycy cierpi na niedobór jodu.

Ale jest też trochę prawdy, że jod może powodować problemy u niektórych osób.

Pomijając alergię na jod, problemy mogą wynikać z za wysokiej suplementacji jodu, szczególnie w przypadku jednoczesnego niedoboru selenu.

Dlatego zachęcam do jedzenia wodorostów Kelp (dużo jodu) i orzechów laskowych (dużo selenu, a o wiele rzadziej, praktycznie nigdy, nie natykasz się na spleśniały orzech, jak w brazylijskich).

Całe jaja zawierają i jod i selen. A wiec jeśli nie jesteś na surowej roślinnej niskotłuszczówce, jajo jest dobrym rozwiązaniem.

Jeśli decydujesz się na suplementację jodu, zalecam dostarczanie przezskórne, robiąc plamą na nadgarstku o średnicy około 3 cm i ponawianie suplementacji przezskórnej płynem Lugola z apteki, gdy poprzednia plama nie będzie już widoczna.

Dodatkowo, jeśli Twoje receptory jodowe są „zapchane” halogenkami, jak fluor, brom, czy chlor, po spożyciu jodu w suplemencie może nastąpić reakcja odtruwająca, mogą pojawić się krosty na twarzy i ciele.

To akurat nie jest niebezpieczna reakcja alergiczna, ale pamiętaj, że coś takiego może się zdarzyć.

3. Poszukaj adaptogenów dla swoich nadnerczy

Tarczyca i nadnercza są połączone w taki sposób, że jeśli jedno idzie w dół, ciągnie za sobą drugie.

Trudno spotkać pacjenta z problemami z tarczycą, który nie miałby również problemów z nadnerczami. Z tego powodu, myśląc o tarczycy trzeba polecieć katamaranem i nie można zapomnieć o nadnerczach.Adaptogeny dla nadnerczy pomagają zrównoważyć poziom kortyzolu:

 • Żeń-szeń
 • Ashwagandha
 • i Maca
 • a także Święta bazylia
 • Rhodiola
 • Eleuthero (Eleuthero)

Adaptogeny nadnerczy świetnie wspierają oś HPA (oś podwzgórze-przysadka-nadnercza), a także pośrednio wspomagają czynność tarczycy (przynajmniej co nieco)

4. Witaminy z grupy B complex

Szczególnie ważne:

 • Witamina B12, a jeśli masz problem z cyklem metylacji (mutacja genetyczna MTHFR), co częściej może mieć miejsce u pacjentów z problemami z tarczycą, wówczas B12 musi być w formie wstępnie metylowanej, metylocobalaminy
 • Foliany, zawsze w postaci kwasu 5-METHYLtetrahydrofolic

W następnej kolejności:

 • Witaminy B2 (ryboflawina 5′-fosforan),
 • Witamina B6 (pirydoksyal 5′-fosforan),
 • i B5 (kwas pantotenowy)

5. Gluten i nabiał

W Twojej diecie NIE POWINNO BYĆ ani glutenu ani nabiału

Gluten i nabiał może powodować poważne problemy u pacjentów z niedomagającą tarczycą.

Większość kobiet z niedoczynnością tarczycy ma autoimmunologiczną chorobę Hashimoto

Choroba ta może być wywołana przez uszkodzenie jelit i zgadłaś, ma to związek z nabiałem (chodzi przede wszystkim o pro zapalne białko mleczne kazeinę, też o cukier mleczny, laktozę) i celiakią dorosłych, czyli nadwrażliwością na gluten.

6. Suplement ze sproszkowanym gruczołem tarczycy zwierzęcej

To jest szczególna opcja suplementacji. Oczywiście i tak nie nadaje się dla wegan.

 • Wówczas należy cieszyć się adaptogenem ashwagandha,
 • teaniną w zielonej herbacie
 • oraz super odżywczymi algami

Był tam jeszcze ekstrakt z liści Banaba, obecnie wycofany w Europie, mimetyk insuliny, no i relora, opatentowany ekstrakt roślinny wykazujący działanie przeciwstresowe i przeciwlękowe.

Naprawdę śmiało można pozostać przy wyciszających właściwościach Ashwagandhy.

Pakiety 6 (6 Great Inventions) mogą i powinny być również spersonalizowane jak Twój talerz, czyli dostosowane do konkretnego stanu Twojej tarczycy.

owocek


Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.


Rzuć też może gałką na to: Dobre suplementy znajdziesz w naszym wellness sklepie This is BIO


Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej NIGDY nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

(Visited 863 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Karolina Are 13 kwietnia 2021 o 13:00

  Pepsi Eliot jak się odpowiednio suplementowac po raku tarczycy? Wycięta cala w 2013. Czy dieta bezglutenu i nabiału to mus dla lepszego zdrowia w moim przypadku? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  1. avatar Pepsi Eliot 13 kwietnia 2021 o 15:11

   Dieta niezapalna to mus. Jesli nie jesteś nadwrażliwa na gluten, to możesz zjeść coś organicznego. Ale jak masz chorobę autoimmunologiczną, to zwykle gluten musi być wykluczony. Przede wszystkim nie możesz jeść alergenów. Należy dbać o pH moczu, które odpowiada pot limfy. Nie możesz doprowadzać do zakwaszenia ciała.

 2. avatar Justyna 15 kwietnia 2021 o 14:00

  Jest taki gość specjalista od spraw jodowych, który twierdzi, że niskie dawki jodu szkodzą. Trzeba brać co najmniej 100 mg dziennie, koniecznie z solą. Grupa na fejsie nazywa się jod dla zdrowia i prowadzi …. mało sympatyczny gość oceniając ale mało to ważne. Już nie wiadomo komu wierzyć w kwestii jodu. On twierdzi, że niskie dawki są wręcz niebezpieczne. A ponoc ma doświadczenie i sam się wyleczył z wielu przypadłości. Hmm

  1. avatar Pepsi Eliot 15 kwietnia 2021 o 18:01

   absurdalne

 3. avatar Adaczar 15 kwietnia 2021 o 18:50

  Witam, w aptece brak płynu lugola do wewnątrz, tylko jodyna na rany. W internetach mnóstwo wariacji na ten temat.. Jakie stężenie nabyć? 5%? Czy cena ma znaczenie? Są za 30 ziko i za 100,zakładam stosowanie naskórne, nie wykluczam doustnie.

  1. avatar Pepsi Eliot 16 kwietnia 2021 o 03:58

   Nie pij takiego jodu, naprawdę są wodorosty Kelp, a przez skórę kup taki na bazie wody, a nie alkoholu.

 4. avatar Gosia 24 kwietnia 2021 o 12:05

  Hej, mam jedną uwagę. Hashi zdiagnozowano u mnie 17 lat temu. 6 lat temu zrobilam testy na nietolerancje pokarmowe. Nie ogólniałabym, że wszyscy mamy nietolerancję na gluten, bo to nieprawda. Radzę wszystkim zrobic najpierw testy na nietolerancję. Ja się zdziwiłam, myslałam ze kakao, mleko, gluten. Wyszło najbardziej powszechne białko mleka krowiego, białko jaja kurzego i pszenicy. Pewnie mają znaczenie używane pestycydy. Jednocześnie pragnę Ci podziękować za art. o niedokwaszeniu żołądka. Mój czas oczekiwania na odbicie 3,5 minuty.. Dziękuję raz jeszcze.

 5. avatar Agnieszka 24 kwietnia 2021 o 17:59

  Chyba właśnie mnie to dotknęło, tzn. nadmiar selenu. Mam niedoczynność tarczycy, leczył mnie profesor hormonami. Czułam się tak źle, że odstawiłam wszystko. Znalazłam świetnego naturopate, który mi to wszystko wyciszył. Biorę b complex, selen, cynk, Omega 3, magnez, sylinaryne, Wit d3, Wit c, kelp i spiruline. Do tego stopnia, że wróżono mi niepłodność, a przed zajściem w ciążę tsh 1,8,w ciąży wszystkie wyniki super. A po porodzie wiadomo… Pół roku temu zachorowałam na covid, ale przeszłam łagodnie dzięki mojemu lekarzowi, po prostu zwiększyliśmy dawki suplementów. Po covid wyniki dobre i z krwi i płuca! Nic mi nie jest. Oprócz tarczycy, ktira mi skoczyła znowu. Niestety, kilka miesięcy po zaczęły mi wypadać włosy. Myślałam, że to właśnie przez covid, ale teraz tak czytam, że selen mógł tak podziałać. Odstawiłaś zupełnie, ale też nie wiem czy to dobrze. Tsh 3,2. Dodam, że karmie piersią, stąd też doradzono mi, żeby te dawki jednak były wyższe niż normalnie, syn wszystko wysysa. Jakąś rada? 🙂

  1. avatar Pepsi Eliot 24 kwietnia 2021 o 18:11

   najprostsza rzecz, zbadaj poziom selenu zanim wrócisz do suplementacji. Włosy też mogą Ci wypadać z powodu wysokiego TSH (to nic że niby w normie) Potem możesz przejść na Greens & Fruits TiB, tam jest dużo składników ale idealnie ze sobą skorelowanych. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib–5905344040000.html

 6. avatar Agnieszka 24 kwietnia 2021 o 20:29

  Tak zrobię 🙂 to jest ciejawe, że każdy lekarz mówi, że z tarczycą jest ok, bo w normie. Ale mam brać hormony, oni są zupełnie nielogiczni… Nawet przy tsh 3,2 mogą wypadać włosy? Dodam jeszcze, że zasmakowałam macę i jest na prawdę rewelacyjna.

  1. avatar Pepsi Eliot 24 kwietnia 2021 o 21:55

   od 2,2 już można uważać za niedoczynność, a objaw wypadania włosów jest klasyczny. Ale selen zbadaj

 7. avatar annamaria 20 grudnia 2021 o 08:56

  Włosy wypadają mi jak szalone, właśnie olśniło mnie, że ten stan rzeczy może wynikać z suplementacji selenu (234%), a nie tarczycy.
  I takie też info. znalazłam u Ciebie Pepsi. Dzięki 🙂

  1. avatar Pepsi Eliot 20 grudnia 2021 o 09:38

   tak, to może być powód, odstaw selen <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum