logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
104 513 885
267 online
32 900 VIPy
Reklama

OWOC WIECZNEJ MŁODOŚCI
JAGODY ACAI This is BIO®

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

7 prostych rzeczy, za które Twój mózg będzie wdzięczny

Mózg to organ, którego sprawność definiuje jakość Twojego całościowego funkcjonowania. Potrzebuje całego mnóstwa substancji odżywczych i przeciwutleniaczy. Dotychczas objawy problemów z jego funkcjonowaniem, takich jak zamglenie umysłu, leczono symptomatycznie. Warto jednak spojrzeć na ten organ całościowo i odżywiać go odżywiając całe ciało.

Poznaj 7 sposobów aby odżywić mózg i zachować jego zdrowie

1. Ruchy, ruchy

Ćwiczenia doskonale oddziałują na układ nerwowy. Pobudzają one wytwarzanie serotoniny oraz dopaminy, dzięki czemu nastrój ćwiczących znacząco się podnosi. Przy okazji ćwiczenia pomagają się dotlenić oraz działają oczyszczająco. Rusz się więc! (1)

2. Zarządzaj stresem jak szefuncio

Znajdź sposób na zarządzanie stresem. Idź na spacer, znajdź 5 minut na medytację, koloruj, zacznij prowadzić dziennik albo połóż się w wannie. Chroniczny stres może negatywnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną Twojego ciała i osłabić układ nerwowy. (2)

3. Pamiętajcie o selenie

Badanie z roku 2014, opublikowane w Journal of Nutrition potwierdziło, że odpowiedni poziom selenu może zapobiec i cofnąć symptomy depresji i obniżonego nastroju. Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie w Otago w Nowej Zelandii. (3)

Jak podaje zespół badawczy, eksperyment naukowy przeprowadzona na grupie 978 młodych dorosłych pomiędzy 17 a 25 rokiem życia. Uczestnicy wypełniali codziennie przez dwa tygodnie kwestionariusz zdrowia psychicznego. Poziom selenu uczestników określano na podstawie serii badań krwi. Eksperci ocenili, że badani z ekstremalnie niskim poziomem selenu mieli znacząco zwiększone ryzyko symptomów depresji i pogorszony nastrój. Zespół badawczy odnotował, że adekwatne zwiększenie poziomu selenu może złagodzić ryzyko depresji.

Reklama

Tu znajdziesz doskonały SELEN TiB® przyczyniający się do prawidłowego przebiegu spermatogenezy (cokolwiek to znaczy), pomaga mieć zdrowe włosy i paznokcie, a także w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i tarczycy, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Wreszcie go mamy, jedynym dodatkiem oprócz kapsułki z celulozy jest mączka ryżowa i żadnych innych wypełniaczy, no i jest w szkle, czegoś podobnego nie ma na ryneczku:)


4. Higiena snu

Mózg to organ, który działa wedle rytmu, którego kluczowym elementem są cykle snu. Dobry sen to taki, który dzieli się na cykle spokojnego i aktywnego snu. Sen spokojny ma 3 stopnie, które dzielą się na szczególne sekwencje: N1 (senność), N2 (płytki sen) i N3 (głęboki sen). Jeśli nic nie zakłóci tego procesu, przejdziesz płynnie z jednej fazy snu do kolejnej. W tym czasie Twoje ciało i mózg będą wykonywać różne funkcje zależne od zegara dobowego. trzy fazy spokojnego snu przeplatają się z okresami snu aktywnego, czyli REM. W tym czasie, chociaż ciało jest nieruchome, Twój umysł pracuje jak wyścigówka na torze.

Odpowiednia higiena snu jest właściwie niezbędna dla Twojego zdrowia, a jego prawidłowy czas obowiązkowy jeżeli chcesz aby mózg prawidłowo funkcjonował. Zasada jest taka, że na każdą godzinę bycia przebudzonym potrzebujemy od 20 do 30 minut snu. (4)

5. Poproś w zieleniaku o pęczek szpinaku

Jednym z udowodnionych sposobów zachowania zdrowia mózgu jest codzienne spożywanie dużej ilości zieleniny!

Dokument opublikowany w roku 2005, w którym śledzono dietę kobiet od 1976 do 2001 roku, dowodzi, że „chociaż owoce nie są bezpośrednio powiązane z poznaniem i problemami poznawczymi, zielone warzywa rzeczywiście mają wpływ na zmniejszenie efektów starzenia się mózgu.”

Zupełnie tak samo dowodzi dokument opublikowany w piśmie Neurology w 2016 roku, w którym badano niemal 4000 osób w wieku 65-lat przez okres 6 lat. Jak piszą naukowcy „wysokie spożycie warzyw może być bezpośrednio powiązane ze spowolnieniem starzenia się mózgu”.

W obu wspomnianych badaniach pokarmem najmocniej powiązanym z ochroną funkcji poznawczych były zielone liściaste warzywa. (5) (6)

6. Moc przeciwutleniaczy

Wiele substancji odżywczych ma udowodnione działanie neuro-regeneracyjne. Szczególne miejsce wśród nich zajmują te bogate w przeciwutleniacze. Przykładem ich skuteczności może być wynik badania z 2010 roku opublikowanego w przeglądzie medycznym Badań nad Odmładzaniem, które sugeruje, że mieszanka jagód (w szczególności acai), zielonej herbaty i karnozyny wspiera regenerację nerwów podczas choroby neurodegeneracyjnej.(7)

7. Zmniejsz ekspozycję na zanieczyszczenia

Żyj bliżej natury. Stosuj możliwie najbardziej naturalne kosmetyki i środki chemiczne oraz jedz organiczną żywność. W dni smogowe noś maskę przeciwsmogową. Oczyszczaj się algami i dobrą dietą. Oczyszczaj też umysł dobrymi myślami i energią.

uściski:)

Źródła:

(1) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5440589/

(2) verywellmind.com/surprising-ways-that-stress-affects-your-brain-2795040

(3)  medicalxpress.com/news/2014-11-strong-link-selenium-depression.html

(4) braincheck.com/blog/why-sleep-is-critical-to-brain-health

(5) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16194581

(7) rainbow.coop/library/promoting-the-proliferation-of-human-stem-cells/

mindbodygreen.com/articles/ways-to-maintain-brain-health-as-you-age-and-why-it-matter

(Visited 20 005 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Agata Gladysz 2 listopada 2019 o 12:05

  Pepsi pytanie
  Dlaczego powyższy artykuł jest w pełni dostępny w oryginale na mindbodygreen bez ograniczeń a Twój blog ogranicza dostęp do tłumaczenie poprzez konieczność logowania .? Naprawdę trzeba moniroriwac nasza aktywność na akurat tym blogu ?

  1. Pepsi Eliot 2 listopada 2019 o 13:38

   pomyłka KOchana, Ema nacisnęła nie ten guziczek, już można wchodzić bez żadnego logowania <3

 2. Emanuela Urtica 4 listopada 2019 o 09:13

  Poruszonym wyjaśniam: przy przygotowaniu wpisu absolutnym przypadkiem, w sposób niekontrolowany i zupełnie nie celowy, wybrałam opcję publikacji wymagającą logowania aby tekst przeczytać. Przepraszam i dzięki za czujność. 😉

  Secundo: to nie jest tłumaczenie tekstu z portalu mindbodygreen.com! Bardzo lubimy tę stronę i chętnie korzystamy z niej jako jednego ze źródeł, ale nie jest to źródło jedyne, co łatwo zweryfikować sprawdzając linki podane na końcu tekstu.

  Ściskam <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *