logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
97 438 685
428 online
32 718 VIPy
Reklama

 

DOSKONAŁA WITAMINA B12

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

9 nieoczywistych objawów niedoboru witaminy B12

Symptomy niedoboru witaminy B12 nie zawsze są oczywiste. Zdarza się, że to co na pierwszy rzut oka wygląda na poważną dolegliwość, znika zaraz po uzupełnieniu niedoborów, a czasem zupełnie niepozorna pierdoła świadczy o istotnych brakach.

Objawy niedoboru B12

1. Patologicznie chce Ci się spać

Nie ważne czy spałaś 8 godzin, 6 czy 12, po kilku godzinach bycia na nogach oczy same Ci się zamykają a głowa sennie opada w dół. Tłumaczysz to sobie ciężkim tygodniem, stresem, życiem w ciągłym ruchu, ale – uwaga, uwaga – to pierwsza niepokojąca oznaka niedoboru B12.

Senność prawdopodobnie wynika z tego, że niedostateczna ilość witaminy B12 nie pozwala Twojemu ciału wyprodukować czerwonych krwinek, które dostarczają tlen do wszystkich organów.

Poza uzupełnieniem niedoborów, zadbaj o odpowiednią ilość ruchu (ćwiczenia aerobowe) i zbilansowaną dietę.

2. Doświadczasz niepokojących rzeczy

Możesz czuć, jak prąd przechodzi przez całe Twoje ciało. Być może często czujesz mrowienie, albo odczuwasz przytłaczającą, niemożliwą do pokonania senność mimo że w nocy spałaś dobrze.

Te dziwne bóle wynikają z uszkodzenia nerwów, które jest skutkiem niskiego poziomu tlenu w komórkach.

Reklama

Idealna kuracja uodporniająca i silne odżywianie GREENS & FRUITS TIB minerałowo-witaminowy, w tym bogate źródło B COMPLEX , w tym dużo WITAMINY B12 plus 50 warzyw, owoców, ziół, enzymów i probiotyków


3. Siaty z zakupami ważą tonę i nie masz siły na trening

Uczucie „zgąbczenia” mięśni, niemożność niesienia siatek z zakupami, szybkie zmęczenie podczas wysiłku fizycznego. Ta gnuśność i osłabienie często mogą być wynikiem niedoboru B12. Jeśli czujesz się przewlekle osłabiona, koniecznie zweryfikuj, czy nie masz braków!

4. Obawiasz się wczesnej demencji lub pierwszych oznak Alzheimera

Chowasz kluczyki do lodówki, masz problem ze skojarzeniem imion z twarzami, szukasz kluczy trzymając je w ręce i nie jesteś pewna, czy zamknęłaś rano drzwi? A może jesteś wiecznie roztargniona, w trakcie monologu zapominasz o czym mówiłaś i nie wiesz po co właśnie weszłaś do kuchni?

Dr Cimperman mówi, że tego typu objawy często błędnie diagnozowane są jako wczesne stadium demencji, chociaż w rzeczywistości to nic innego jak niedobór B12.

5. Twoja skóra jest blada i żółtawa

Masz trudność z opaleniem się, Twoja skóra przez cały rok jest blada lub ma delikatnie żółtawy odcień?

Przy niedoborze witaminy B12 czerwone krwinki są bardzo słabe i łatwo się niszczą powodując uwalnianie pigmentu bilirubiny, który nadaje skórze żółtą barwę.

6. Twój język jest czerwony i gładki

Nie wiedzą o tym nawet dochtore, ale ponad połowa osób z niedoborem B12 traci brodawki – te małe, wypukłe punkciki – na języku, szczególnie na jego brzegach.

Możesz narzekać także na palenie i bolesność, zwłaszcza na tylnej stronie języka. A ponieważ większość tych brodawek zawiera kubki smakowe, jeśli stracisz ich zbyt dużo, nawet ulubione potrawy nie będą smakować dobrze.

Mówi się, że skutkiem niedoboru B12 może być znaczny spadek wagi. Wynika on jednak często właśnie z tego, że obniża się apetyt.

7. Coś jest nie tak z Twoimi oczami

Wydaje Ci się, że pora iść do okulisty, albo zmienić szkła? Zacznij od badań niedoborów. W ekstremalnych przypadkach niedobór B12 może uszkodzić nerwy wzrokowe lub wpłynąć na naczynia krwionośne w siatkówce.

Skutkiem jest rozmycie obrazu, czasowa bądź trwała utrata ostrości, wrażliwość na światło, zacieniona wizja, podwójny obraz, a nawet utrata wzroku.

8. Stałaś się ostatnio bardziej nerwowa i drażliwa

Witamina B12 jest zaangażowana w syntezę związków chemicznych w mózgu, takich jak dopamina i serotonina, które regulują nastrój. Ich niedobór może powodować zwiększenie poczucia niepokoju, a w następnej kolejności depresję.

Kiedy jesienna chandra przechodzi w zimową, a ta w wiosenną, nie lekceważ objawów. Często równowaga Twojego ciała pomaga ruszyć ze skrzyżowania i podnieść wibracje.

9. Czujesz się jakby wszystko działo się poza Tobą

Osoby z niedoborem B12 często czują się jakby świat toczył się „za szybą”. Wiąże się to z uczuciem chwiejności, zamglenia i częstymi zawrotami głowy. Jedno z Tureckich badań dowiodło, że osoby czujące otumanienie i chwiejność, mają nawet  o 40% niższy poziom B12.

woman/ pepsieliot.com

uściski:)

Źródło: www.prevention.com/health/a20486443/signs-of-b12-deficiency/

(Visited 56 753 times, 5 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Maja 20 września 2017 o 14:11

  Ale trafiłaś z tematem 🙂 . Zwiększam suplementację wit. B

 2. Emanuela Urtica 20 września 2017 o 14:28

  Plusik za spostrzegawczość! Wyszedł mi skrót myślowy, już poprawione.

 3. mwsuwaj 20 września 2017 o 15:23

  Cała ja, zwłaszcza oczy. Zerowa wchłanialność przez nietolerancję glutenu.

  1. Pepsi Eliot 20 września 2017 o 18:27

   to, że masz we krwi powyżej normy nie znaczy, że masz w komórkach, normy są zaniżone to raz, a przy okazji zbadaj mutację genu Mthfr

 4. Asiek 20 września 2017 o 16:15

  Witam, czytam blog od kilku miesięcy, ale piszę pierwszy raz. Wynik glukozy na czczo 100. Osoba nie je cukru, mięsa, białej mąki, nabiał sporadycznie. Dalczego wyszedl tak duży cukier? Może ktoś mądrzejszy się wypowie…

  1. Pepsi Eliot 20 września 2017 o 18:28

   jaki ma poziom insuliny na czczo? na jakiej jest diecie? ile jest tłuszczu roślinnego? jaki ma poziom B12, kwasu foliowego i homocytseiny? czy uprawia sport? pH moczu i kolor moczu?

   1. Asiek 20 września 2017 o 19:22

    b12- 562, ph moczu 6, mocz przejrzysty, barwa żółta, innych badań nie ma. Sport regularnie 3 razy w tygodniu. Dieta oparta na kaszach, strączkach, warzywach, owocach, produktach razowych, świeżych sokach, olej kokosowy, oliwa, masło, sporadycznie nabiał. Nie wiem czy mają znaczenie obniżone wyniki krwi PDW, MPV, P-LCR.

    1. grzegorzadam 17 października 2017 o 08:56

     ph moczu 6”

     Jak zbadane?

     1. Asiek 17 października 2017 o 09:01

      Mocz oddany do badania, kwas foliowy 15,30, homocysteina 6,50

    2. grzegorzadam 17 października 2017 o 10:35

     Badaj regularnie paskami w odpowiednim zakresie.
     To badanie o niczym nie mówi praktycznie.
     Ph jest zmienne.

 5. Magda 20 września 2017 o 17:26

  Witam 🙂 Moją mamę zaczęło boleć biodro. Zrobiła rtg stawu biodrowego i wykazało : zwiększenie kąta szyjkowo-trzonowego. Nieznaczne pogrubienie krawędzi stropu panewki i minimalne zwężenie szpary stawowej w strefie obciążenia. Lekarz powiedział, że są to początki zwyrodnienia. Pepsi jakie suplementy polecisz? Co odstawić z diety? Kolagen chyba będzie potrzebny?

 6. Igaga 20 września 2017 o 17:46

  Trochę z innej beczki – kiedy będzie dostępny Greens&Fruits?? – bo chcę się Szanownej Pani odwdzięczyć za bloga 😉

  1. Pepsi Eliot 20 września 2017 o 18:20

   czekamy, tym miesiącu na pewno <3

 7. Łukasz 20 września 2017 o 20:31

  Witam, czytam blog od niedawna i chciałem poznać waszą opinię. Niedawno skończyłem leczenie trądziku (izotretynoina-pochodna witaminy A). Trądzik został skutecznie wyeliminowany, ale pozostały skutki uboczne, takie jak ból stawów, suchość skóry i rumień przez który ciężko mi funkcjonować, ponieważ czuję ciągłe pieczenie i moja skóra jest czerwona. Czy dałoby się to wyeliminować dietą ?

  1. grzegorzadam 22 września 2017 o 05:58
 8. Magda 20 września 2017 o 21:45

  Mam niedobor b12, ktorej nie wchlaniam. Gastrologicznie wszystko ok, mialam robione badania z wycinkami. Hematolog i endokrynolog rozkladaja rece. Jest jakis sposob na zwiekszenie b12 w organizmie? Zastrzyki nie pomogly

  1. Pepsi Eliot 21 września 2017 o 08:46

   liposomal B12 TiB, możesz też troche odczekać aż wyparuje alkohol (niewielka ilość jako jedyny konserwant) i wsmarować sobie w dziurkę od nosa.

  2. Granderfanklub 21 września 2017 o 15:12

   Zastrzyki pozwalają na przyswajanie ok. 20% witaminy, reszta zostaje wydalona w ciągu 24godzin. Konieczna jest suplementacja systematyczna i długoterminowa, jeśli doustna, to dużej dawki, bo przyswaja się w ten sposób tylko 1%. Warto suplementować w towarzystwie B6 i kwasu foliowego. Lepsza forma metylowa. Niedobór witaminy B12 u młodej osoby, jeśli je mięso, może świadczyć o niedostatecznie niskim pH żołądka, bo tylko z odpowiednim ph kwasu żołądkowego organizm oddziela białka od B12. Polecam artykuły o tzw.”zakwaszeniu żołądka”.

   1. Pepsi Eliot 21 września 2017 o 15:25

    na blogu jest wszystkow temacie, mamy też świetne suplementy B12 TiB lub G&G, kwas foliowy G&G, i B6 G&G https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2505-folic-acid-400mcg-90kaps-gg–5060040826195.html

   2. Magda 23 września 2017 o 12:51

    Dziekuje za odpowiedzi. Mialam robiona gastroskopie z wycinkami i wyszlo wszystko ok. Jestem po sepsie 3 lata i wlasnie od tego czasu zaczely sie problemy z brakiem witaminy b12 i ta ciagla ospalosc. Nawet przejscie na diete z niskim ig oraz wizyty na silowni nie pomogly

 9. Magda 21 września 2017 o 08:46

  Ok zrobię zamówienie, chociaż chciałam tez zamówić greens&fruits, ale nie ma. Będzie na dniach robić badanie, żeby dobrać odpowiednią dawkę. Pomożesz Pepsi dobrać dawkę, żeby wiedzieć ile opakowań od razu zamówić u Ciebie? 🙂 Zastanawiam się czy mama nie powinna wyeliminować z diety mleka i nabiału. Co o tym sądzisz?

  1. Pepsi Eliot 21 września 2017 o 08:49

   G&F dzisiaj wylatuje do nas ze Stanów, będzie do tygodnia

  2. Pepsi Eliot 21 września 2017 o 08:57

   generalnie nabiał i mleko nie jest wskazany dla ssaka, który skończył 4 lata. Może zostawić jogurt bio, najlepiej kozi.

 10. Ilona 21 września 2017 o 10:17

  Idealnie w punkt. Zawłaszcza ta patologiczna chęć spania… Mimo, że ze sportem jestem za pan brat to czuję, że mi czegoś brakuje. A jakie to głupie uczucie jak z kimś gadasz i podstawowych słów zapominasz… tragedia 😛

 11. Granderfanklub 21 września 2017 o 14:59

  Polecam to:
  Pacholok Sally M., Stuart Jeffrey J.
  „Niedobór witaminy B12 Ukryta przyczyna wielu poważnych ” super książka.

 12. Kasssie456 21 września 2017 o 15:14

  Mam wit. B12 na poziomie 268. Co robić?
  Wit.D na poziomie 20,30. Ta druga już suplementowana …

  1. Pepsi Eliot 21 września 2017 o 15:24

   Liposomal B12 TiB, i 6 tabletek D3 TiB i 1 kapsułka K2 TiB po śniadaniu, za 2 miesiące badanie , na 5 dni przed badaniem nie bierz suplemnetów

 13. Niedoczynna 25 września 2017 o 21:16

  Witam, poziom wit. B12 -243,70 pg/ml, norma 197,00-771,00. Od 4 lat niedoczynność tarczycy letrox 62,5 ostatnie tsh 2,67. Insulina 14, po 1 H- 49, po 2h – 44,7. Cukier 86, po 1h- 109, po 2h- 141.Od 2 miesięcy glucophage 500 xr. 1 tabletka wieczorem. Cały czas potworne zmęczenie, słabość i straszna senność, otumanienie, bóle głowy, poczucie odrealnienia. Lekarka powiedziała że poziom wit. B12 w normie. Czy powinnam przymowac wit. B12. Czy niedobor może powodować takie objawy?

  1. Pepsi Eliot 25 września 2017 o 22:30

   suma wszystkiego, jakie masz przeciwciała tarczycowe?

   1. Niedoczynna 25 września 2017 o 22:51

    Poziom przeciwciał aTPO – 34, Witamina D metabolit 25(OH) -16.10. Dodatkowo na uregulowanie serca bo wali Nebilet i karbis po pół tabletki. Jaką suplementacje można zastosować bo ostatnio już się poddaję, nie mam na nic dily5?

    1. Pepsi Eliot 26 września 2017 o 09:09

     Poziom D do którego dążymy to 70-80
     Bierz 6 tabletek D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/57-vitamin-d3-1500iu-100tabl-tib-254475917305.html?search_query=D3&results=8 po śniadaniu razem z 1 kapsułką K2 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2544-vitamin-k2-100mcg-60kaps-tib–254475917480.html?search_query=K2&results=6 i 1 kapsułką Omega 3 TiB (wkrótce przylatuje dostawa) https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html?search_query=Omega+3&results=916
     Badanie 25(OH)D za minimum 2 miesiace , na 5 dni przed przerwij suplemntację

     SELEN, niedobór selenu upośledza pracę tarczycy. 
     Bierz  1 kapsułkę selenu G&G (nie łącz go z cynkiem, ale bierz go z witaminą E i C) około 17
     https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2176-selenium-200mcg-120kaps-gg-5060040820971.html
     Witamina C albo kwas askorbinowy TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html
     (nadaje się do kalibracji) albo C1000+TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html
     Witamina E naturalna https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html
     jest jeszcze druga tej firmy, też naturalna
     Cynk
     1 kapsułka ( nie łącz go z selenem) rano do śniadania razem z B complex
     https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2184-zinc-citrate-50mg-120kaps-gg-5060040827116.html
     cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosiś bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

     Jod
     Przy selenie konieczne jest branie jodu pierwiastkowego.
     Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o śrenicy około 2,5 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

     Magnez
     MAGNEZ jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu
     np. chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–254475917428.html łyżeczka do szklanki wody zcytryną w godzinach rannych. Gdyby okazało się , że Cię rozwalnia bierz łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib-254475917442.html
     magnez w godzinach porannych, możesz zastosować moją kurację 4 szklanek na rozpoczęcie dnia: http://www.pepsieliot.com/szybko-naturalnie-oczyscic-watrobe-toksyn/
     Magnez jest niezbędny do prawidłowej pracy serca

     B complex – ten jest bez niacyny z B3 w formie nikotynamid https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2496-sub-lingual-vitamin-b-complex-50g-gg-5060040820216.html
     a ten z niacyną (niektórzy ludzie źle znoszą rymień po niacynie, albo są po prostu uczuleni) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2183-super-balanced-b-complex-50-w-niacin-120kaps-gg-5060040826256.html
     Ashwaghandha https://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem
     Gdy weźmiesz 4 greens do kuracji 4 szklanek nie musisz brać chlorelli
     Zero cukru z cukiernicy
     Zero kazeiny
     Zero glutenu
     Minimum raz w tygodniu ćwiczenia o wysokiej intensywności
     Codziennie 10 000 kroków (biegnie się je znacznie szybciej, niż chodzi, ale to dopiero po EKG)
     Dużo surowych owoców i warzyw (nie przesadzaj z ilością krzyżowych, ale jedz je)
     Długo śpij
     Całkowicie odstaw kofeinę
     Nie jestem lekarzem
     Mam jeszcze pytanie, jak trawisz? czy widzisz kawałki niestrawionej żywności w kale? Jak wygląda Twoja dieta? Robiłaś nasz domowy test na kwasowość żołądka? Jak cukier i insulina na czczo? B12, kwas foliowy, homocysteina?! żelazo, mocz, pH moczu i kolor moczu-nawodnienie

 14. zeed 23 grudnia 2017 o 11:02

  Tak dla uzupełnienia,można mieć równie dobrze bezsenność (ja akurat spałem jak trup,zaburzenia równowagi, oszołomienie, otępienie, problemy ze wzrokiem i inne atrakcje, dieta prawie wegetariańska od 20 lat i wynik około 150 powyżej normy),ale kolo który wynalazł antropometrię wykorzystywaną w kryminalistyce cierpiał na bezsenność i jakoś miał energię na prace,w końcu umarł (nie wchłaniał b12 z jakiegoś powodu),wtedy to było śmiertelne, stosowali tylko przetaczanie krwi które pomagało na krótko.

 15. George 4 stycznia 2018 o 09:20

  hej
  mam pytanie odnośnie liposomal b12, w opisie dawkowania pisze 1 ml dziennie fiolka ma 100 ml czyli starczyłaby na ok 3,5 miesiąca ale w opisie jest informacja żeby zużyć w ciągu 4 tygodni, czy naprawdę po czterech tygodniach będzie „niedobra” czy można brać do końca fiolki czyli 3,5 miesiąca?

 16. Patrycja 23 stycznia 2018 o 21:35

  Cześć, czy spotkałaś się z twierdzeniem, że niedobór witaminy B12 może wpływać na problemy z trawieniem i nadmiernymi gazami o bardzo nieprzyjemnym zapachu? Czy może on wpływać również na zmniejszony apetyt oraz niechęć do jedzenia mięsa?

  1. Ela 2 lutego 2018 o 17:46

   Tak ja mialam,że przy gotowaniu mięsa mnie odrzucało ?

 17. Ela 2 lutego 2018 o 17:44

  Od okolo 2tyg mialam wlasnie typowe objawy niedoboru wit B12. Oznaczylam poziom i wyszlo 329pg/ml (211-911norma). Morfologia też nieciekawa,cholesterol niski 156,Ldl 99, Hdl 46, trojglicerydy 58
  wit D od pazdziernika wzrosla aż o 5ng 🙁 obecny poziom 47ng.
  Czy to wszystko jest albo moze byc powiązane z niskim poziomem B12? Lekarz stwierdził,ze wszystkie wyniki mam ok. Takich mamy konowalow w służbie zdrowia.
  Zaczęłam brać Bcomplex z dawką500ugWit B12metylowanej, dodatkowo chcę dokupić jeszcze samą B12.
  Jaka powinna być zatem dzienna dawka B12?
  Pepsi pomożesz? ?

  1. Pepsi Eliot 2 lutego 2018 o 18:23

   wystarczy 1 B12 TiB, lub B50 G&G. Jeśli słabo idzie w górę weź liposomal B12 TiB, działa podobnie do iniekcji

 18. Ela 2 lutego 2018 o 17:50

  Aha homocysteina 12,4 umol ?

  1. Pepsi Eliot 2 lutego 2018 o 18:21

   B12 TiB, B6 G&G, kwas foliowy TiB

 19. Ela 2 lutego 2018 o 19:00

  Dziękuję ?

 20. Spanikowana 12 lutego 2018 o 21:58

  Kobieto, życie mi uratowałaś!!! Przypadkiem trafiłam tutaj szukając pomocy…już myślałam, że bardzo źle ze mną……od tygodnia biorę dużą dawkę B12 i prawie wróciłam do „siebie”. Było na serio bardzo źle, a w dodatku ten strach, panika wręcz, że to co się ze mną dzieje to objawy Alzheimera…dziękuję… <3

  1. Pepsi Eliot 12 lutego 2018 o 22:46

   <3

 21. Blampka 18 lutego 2018 o 10:00

  Pepsi, potrzebuję porady, który zestaw Wit B wybrać?
  B-COMPLEX +VITAMIN C&E – 90kaps [Amix] czy SUPER BALANCED B-COMPLEX 50 W/NIACIN?
  Czy brać B12 oddzielnie? Od zawsze byłam ‚mało mięsna’ od 2 mc zrezygnowałam całkiem.
  Help! 🙂

  1. Pepsi Eliot 18 lutego 2018 o 12:44

   G&G

 22. Misiek1205 20 marca 2018 o 09:36

  Witam mam problem, mam dziwne ataki gorąca w stresie, połączone z pieczeniem, tak jak by jakaś drażniąca substancja wychodziła przez skóre, po reakcjach ludzi widze że śmierdze, ludzie zaczynają kichać pocierać nosy, powietrze wokół mnie robi duszne cięzkie, to uniemożliwia normalne zycie. Jedna dziewczyna z tym problemem chciala się zabic, lekarze nie wiedzą co nam jest. Wiele osób ma ten problem, tutaj link do tematu http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=896451

 23. Hania 30 czerwca 2018 o 12:39

  witamina B12 na poziomie 179. Jaką dawkę przyjmować?

  1. Pepsi Eliot 30 czerwca 2018 o 13:33

   Zacznij od Liposomalu B12 TiB 3 razy dziennie porcja, który wchłania się bardzo dobrze, porównywalnie z iniekcją, a następnie zrób kurację Greens & Fruits TiB przez 10 dni po 1 do śniadania i obiadu, a następnie po 1 do śniadania przez 3 miesiące. Jaki masz poziom 25(OH)D, homocysteiny i kwasu foliowego, oraz żelaza i ferrytyny?

 24. Hania 30 czerwca 2018 o 14:29

  Nie sądziłam, że tak szybko doczekam się odpowiedzi. Byłam przed chwilą w aptece i niestety kupiłam już witaminę Metylo – B12 500 oraz B complex, do tego D3 + K2 2000. Czy myślisz, że mogę, żeby nie zmarnować tych tabletek je wykorzystać, a potem zakupić to co Ty mi poleciłaś?

  Witaminę b12 zbadałam, bo mnie coś tknęło w laboratorium podczas badań tarczycowych (TSH 2,2300 FT3 5,47 FT4 16,90 anty PO 10,30 anty TG 687,90 usg tarczycy jak zapaleniu, bez guzków, odczynowe węzły chłonne). Zdaniem endokrynologa wyniki wskazują na „prawie niedoczynność”. Z racji tego, że planowałam ciążę lekarz zalecił dawkę 25 euthyroxu, ponieważ niedoczynność w ciąży na pewno wystrzeli. Przyjmuję od około 2 tyg.

  Z badań, które piszesz wykonałam tylko ferrytynę póki co, wynik: 33,5. Na pewno zrobię te badania które napisałaś, pewnie mam niedobory….

  Zaczęłam się interesować tym wszystkim ze względu na planowaną ciążę, którą chyba sobie póki co odpuszczę, żeby doprowadzić swój organizm do porządku…

  Jeszcze z ważnych spraw to od grudnia przyjmuję witaminy ciążowe prenatal uno (cholina 125 wit b6 1,25 mg folactiv 800 mg jod 150 mg wit d3 1500 jm metylb12 1 mg)

  Oprócz tego od dzieciństwa mam nawracające opryszczki na ustach.

  1. Pepsi Eliot 30 czerwca 2018 o 14:56

   użyj, ale może nie być żadnych efektów

 25. Dominika 28 lipca 2018 o 23:19

  Dzien dobry. Prosze o pomoc.moja b12 wynosi 111. Lekarze przepisuja mi zastrzyki.. Czy ta liposomalna wit b12 moze mi pomoc? moge ją tu zamowic? W jakiej dawce brac? Bede wdzieczna za odp.i pomoc.

  1. Pepsi Eliot 29 lipca 2018 o 08:27

   Przez pewien czas nie będziemy mieli liposomali, ponieważ laboratorium w Niemczech jest w fazie udoskonalania. Myślę,że tak, to byłoby dobre rozwiązanie, ale póki co beirz te zastrzyki jak najszybciej, z takim poziomem nie ma żartów

   1. Dominika 29 lipca 2018 o 08:46

    Dziekuje za odpowiedz. Szkoda 🙁 ale dobrze, musze sie jakos ratowac.. Z tymi zastrzykami jest taki problem,ze ja mam mutacje mthfr i nie powinnam przyjmowac cyjano formy 🙁

    1. Pepsi Eliot 29 lipca 2018 o 11:19

     mamy metylokobalaminę podjęzykową, wchłania się bardzo dobrze, bo już z receptorów podjęzykowaych, https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2498-sublingual-vitamin-b12-50g-gg–5060040820117.html bierzesz do ust pod język i za chwilę jest w krwiobiegu, będzie lada moment, czekamy na dostawę

     1. Dominika 30 lipca 2018 o 11:05

      Dziekuje za odp. Ja narazie mam metylob12 donosowo przy sobie. Dawka az 5000u. Zastanawiam sie czy nie za duza ta dawka?A jestem teraz na turnusie z corka i nie mam innych mozliwosci. Dopiero za 2 tyg wroce do domu. Bede miala tez gastroskopie.

     2. Pepsi Eliot 30 lipca 2018 o 11:07

      jak są takie braki nie zastanawiałabym się, naprawdę trudno przedawkować witaminy rozpuszczalne w wodzie, je się po prostu wydala wraz z moczem, nie jestem lekarzem, tom nie jest porada

     3. Dominika 30 lipca 2018 o 11:17

      Ok. Dziekuje bardzo za odpowiedz. Rozumiem.

 26. Żaneta 11 sierpnia 2018 o 18:51

  Ja też mam niestety wynik b12 na poziomie 115 pg/ml A norma od 189 🙁
  Bardzo zaczęłam odczuwać te braki poprzez mięśnie, ale najbardziej poprzez ciągły lęk etc, aktualnie dostałam serię 10 zastrzykow, ale już się zastanawiam, co po tych zastrzykach, słyszałam że ową witaminę powinno się mieć na poziomie co najmniej 500 ?

 27. Ivelove 20 czerwca 2019 o 21:27

  Proszę o małą podpowiedź:) B12 – 420, kwas foliowy – 12,4, homocysteina – 11,1 , D3 – 27. Czy przy tych wynikach suplementować B12, kwas foliowy, B6 ??

  1. Pepsi Eliot 20 czerwca 2019 o 23:17

   Postarałąbym się, żeby homocysteina była 7-8, dlatego tak zrób kurację 1 opakowaniem, do tego D3+K2 TiB i baadanie za 2 miesiące, na 5 dno przed odstaw suplementy

 28. IVElove 21 czerwca 2019 o 07:55

  Dziękuję:) mimo młodego wieku mam ogromne problemy z koncentracją i pamięcią..
  szukam przyczyny, 4 szklanki były mega przez 4 miesiące, czułam się najlepiej, ale znów straciłam równowagę. Nie wiem sama czy to jeszcze niedobory czy stres uszkodził mi płat czołowy i stąd te problemy i w jakimś badaniu by to wyszło. Próbuję ten stan zaakceptować, ale głowa ciężka nawet przy czytaniu Waszych postów. Pozdrawiam:)

 29. gosia 21 czerwca 2019 o 19:49

  pepsi to sa moje wyniki badań morfologia :leukocyty 6,25 uL norma (4,00-10,00),erytrocyty 4,47 uL norma(3,80-5,40),hemoglobina 8,8g/dL norma (12,0-16,0),hematokryt 31,0 % norma (37,0-47,0),MCV69,4 fL norma(80,0-100,0),MCH 19,7 pg norma (27,0-31,0),MCHC 28,4 g/dLnorma(32,0-36,0),płytki krwi 250/uL norma (130-400),P-LCR 38,1%norma (13,0-43,0),RDW-CV 19,0% norma (11,5-16,0),MPV 11,4 fLnorma(9,6-12,0), granulocyty obojętnochłonne 70% norma (30-70),granulocyty kwasochłonne 1% norma(0-6),granulocyty zasadochłonne 1% norma(0-1),limfocyty 21 %norma (20-50),monocyty 7% norma(0-14), OB 25mm/h norma 3-12, badanie moczu barwa -żółta,przejrzysty,odczyn ph 5,0 ,ciężar właściwy 1,011 ,glukoza -nieobecna,białko-nieobecne,urobilinogen w normie,bilirubina nieobecna,ciała ketonowe nieobecne,erytrocyty 60,00, cholesterol całkowity 122,30 mg/dl norma (115-190),HDL 37,90 mg/dl norma >45,LDL 61mg/dl,trójglicerydy 116,30 mg/dl norma (35,0-150,0), nie HDL 84,4 mg/dl,ALT 17,30 U/I norma <33,0, CRP <1,00mg/l norma <5,00 ,vit B12 316pg/ml norma (160-800),kwas foliowy 23,8 ng/ml norma (4,4-31,0), wit D 3 (25-OH) 42 ng/ml,glukoza 91,90mg/dl norma (70-99),homocysteina 6,4umol/l norma <12,0

  1. Pepsi Eliot 21 czerwca 2019 o 19:53

   Ewidentna anemia z braku żelaza, zakwaszenie ciała, szkoda, że nie zrobiłaś żelaza, ferrytyny i TSH

 30. gosia 21 czerwca 2019 o 19:56

  pepsi jeszcze TSH 3 1,72 mlU/l norma (0,27-4,20)

 31. gosia 21 czerwca 2019 o 19:58

  pepsi mam mięśniaka i obfite miesiączki co radzisz?

  1. Pepsi Eliot 21 czerwca 2019 o 20:07

   jutro Ci napiszę wszystko

 32. gosia 21 czerwca 2019 o 20:02

  pepsi podczas tak obfitych miesiacze powinnam odstawic wit C i E około 17?

  1. Pepsi Eliot 21 czerwca 2019 o 20:04

   Masz mięśniaki? Dlaczego tyle krwi tracisz?

 33. gosia 21 czerwca 2019 o 21:24

  ok dziekuje

 34. gosia 21 czerwca 2019 o 21:25

  tak pepsi mam mieśniaka 🙁

 35. Annusia 22 czerwca 2019 o 01:59

  Proszę bardzo o radę jakimi suplementami TiB wspomóc 4.5-latka, u którego podejrzewa się alfa-talasemię,
  FERRYTYNA bardzo niska bo 25, ŻELAZO 100,TSH 5.60, wit D 39.7, MCV 77.4, MCH 24.8, MPV 6.18.

  Do tego od kilku miesięcy powiększony węzeł chłonny na szyi, przy uchu, trzeci migdał bardzo powiększony, śpi po 13-14 godzin i jeszcze mu mało. Na dodatek drętwienie nóg podczas dłuższego siedzenia przy stole, w foteliku samochodowym lub w wc.
  Po leczeniu homeopatycznym+Imupret N węzeł zmniejszył się o około 50%, nocne bezdechy ustąpiły i lepiej oddycha podczas snu, TSH zeszło do 4.2. Obecnie podaję kwas askorbinowy, od 5 dni synek pije też herbatkę z Twojego bloga Pepsi 🙂 która leczy 60 chorób…
  Dopiero w lipcu zrobimy jeszcze kolejne badania, a do tego czasu chciałabym go jakoś wspomóc.
  Lekarz chciał zapisać żelazo z powodu niskiej ferrytyny ale nie zgodziłam się.

  Bardzo proszę o poradę jakie suplementy TiB powinnam zakupić, jakie powinnam jeszcze wykonać badania aby wreszcie dowiedzieć się co jest grane, dlaczego ten stan zapalny tak długo się utrzymuje.
  Czy mogę podać dziecku wit B complex z nikod.G&G, Greens& Fruits TiB, Spirulina TiB, które to my rodzice używamy?
  Czy mogę raz dziennie podać białko roślinne? Syn nie ma ochoty na warzywa, mleka nie pije bo działa na niego za bardzo śluzotworczo, tylko ser biały, jogurty, kefir.

  Uwielbiam ten BLOG! Mnóstwo przydatnych informacji, … czytam, czytam i czytam—jestem uzależniona od Was 😉
  Serdecznie wszystkich Was pozdrawiam i dużo owocków przesyłam 🙂

  1. Pepsi Eliot 22 czerwca 2019 o 10:01

   Ma niedoczynność tarczycy, nie wiem, czy takiemu małemu dziecku robi się USG tarczycy, ale jakby, to by się przydało.
   Dziecko ma zapewne pasożyty.

   Przy alfa-talasemii niedobór żelaza musi być udokumentowany bardzo starannie. Suplementacja żelaza nie poprawi wartości hematologicznych przy alfa-talasemia. Wielu pacjentów z pozornym niedoborem żelaza w rzeczywistości mają przeciążenie żelazem (hemochromatoza), a to wybitnie nie jest wskazane.
   Podawanie kwasu foliowego może być korzystne u pacjentów ze zwiększoną liczbą retikulocytów. Takie badanie pewnie dobrze byłoby zrobić.

   Nie chcę się wymądrzać, żeby dziecku nie zaszkodzić.

   Co bym zrobiła to:
   Przed śniadaniem, lub przed lanczem 1,5 grama chlorella This is BIO (należy zacząć od 1/4 tabletki chlorelli i powoli zwiększać dawkowanie, po czym dopiero w następnej kolejności wprowadzić spirulinę ), oraz 1,5 grama spiruliny This is BIO

   Do śniadania 2 kaps Vitek TiB https://thisisbio.pl/dla-dzieci/3693-kids-vitek-120kaps-tib–5905344040680.html

   Jaki dziecko ma poziom 25(OH)D?

   Po śniadaniu 1/2 tabletki D3+k2 TiB do ssania https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib–5905344040154.html dopóki nie ma wyników badania, na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw dziecku suplementację,

   oraz 2 Omega 3 TiB Kids https://thisisbio.pl/dla-dzieci/3692-kids-omega-3-120kaps-tib–5905344040673.html dla dzieci , też po śniadaniu.

   (w razie potrzeby kapusłki i omega 3 można przecinać i wysypywać/wylewać zawartość i mieszać z czymś pysznym)

   Bardzo istotną rzeczą jest magnez,
   Przypominam ten artykuł: https://www.pepsieliot.com/jak-po-co-i-ile-brac-magnezu-czyli-mega-wazne-porady-doktora-sircusa/

   Probiotyki, kiszonki, jogurty bio bardzo ważny kwas mlekowy

   KOLEJNE Ważne informacje:

   Gdy tylko u dziecka zaczyna się jakaś infekcja, wystarczy że tylko katar, bo często u takiego dziecka od kataru idzie niżej i w końcu kończy się poważnym stanem zapalnym. Od razu wchodź na kalibrację kwasem askorbinowym TiB wraz z sokiem pomarańczowym, jednak kalibracji nie rób częściej niż raz, góra 2 razy w miesiącu, gdy jest uzasadniona potrzeba.
   https://www.pepsieliot.com/dziecko-w-tym-male-kaszle-co-ma-robic-skolowana-matka/

   https://www.pepsieliot.com/uzywac-nadtlenku-wodoru-h2o2-nebulizatorze/

   Należy też robić inhalacje/nebulizacje https://www.pepsieliot.com/glutation-rozpylany-nebulizator-trafia-razu-celu-przelom-leczeniu/

   Oprócz tego należy nawet przy zwykłym katarze delikatnie oklepywać plecy dziecka, a jak tylko schodzi niżej infekcja a temperatura ciała nie jest wyższa niż 38 stopni należy postawić dziecku bańki, tylko na plecach, omijając kręgosłup.

   PASOŻYTY, dzieci miewają pasożyty, a jeśli coś się dzieje niepokojącego, infekcje się powtarzają, to zwykle winne są właśnie pasożyty i niedożywienie.

   Możesz zrobić dziecku biorezonans, albo odrazu zastosować oczyszczającą kurację z pestkami z dyni, wszyscy domownicy też powinni sobie zrobić. Nie oznacza to, że wszystkie pasożyty na to pójdą, ale zwykle dziecko czuje się lepiej:
   Aby zwalczyć pasożyty, należy na czczo spożyć 25-30 gramów (średnio 2 łyżki) świeżych, pozbawionych łupin, silnie rozdrobnionych nasion dyni. Po około 2 godzinach od spożycia należy przyjąć środek przeczyszczający, w jej przypadku łyżkę oleju rycynowego. Dla pewności kurację można powtórzyć po 2 dniach.
   Aby zabieg był bardziej efektywny, pestki z dyni można połączyć z innym naturalnym lekiem na pasożyty – marchewką. Wymieszaj 3 łyżki startej marchwi, 25-30 g potłuczonych, świeżych pestek dyni i 2 łyżki oleju. Tak przygotowaną miksturę należy zjeść na czczo.

   Po 3 godzinach należy spożyć łyżkę oleju rycynowego, aby wywołać efekt przeczyszczający i wydalić pasożyty. Podczas kuracji nie można nic jeść.

   Pestki z dyni na odrobaczanie dzieci:
   Zmiksuj z mlekiem ryżowym 15-30 g (im młodsze dziecko, tym mniejsza dawka) świeżo wyłuskanych pestek dyni i podaj je dziecku na czczo. Zamiast mleka możesz wymieszać pestki z miodem. Następnie dziecko może zjeść śniadanie.

   Po 3 godzinach podaj dziecku 1-2 łyżeczki oleju rycynowego (u bardzo małych dzieci lub u tych z problemami jelitowymi olej można zastąpić oliwą z oliwek), aby wywołać efekt przeczyszczający.
   W razie potrzeby kurację można powtórzyć po 2-3 dniach.

   A tu masz przepis na zupę mocy dla dziecka, o ile nie jest weganinem/wegetarianinem: https://www.pepsieliot.com/jak-bezpiecznie-oczyscic-dziecko-z-pasozytow/

   Oraz bulion wegański dla zaleczenia wyściółki jelit, lub z dodatkiem kolagenu TiB już nie wegański oczywiście
   https://www.pepsieliot.com/leczacy-jelita-prosty-przepis-na-alternatywny-bulion-z-kosci-yyy-weganskich/

   Białko roślinne możesz mu podawać.

   Nie jestem lekarzem
   ściskam
   p

 36. Annusia 22 czerwca 2019 o 11:03

  Pepsi, poziom Wit.D u małego to 39.7 ng/ml.

  Dziękuję za mnóstwo cennych informacji i wskazań!
  Dziękuję jak nie wiem co!! 🙂 :* i lęce na zakupy do TiB 🙂 😀

 37. gosia 22 czerwca 2019 o 18:00

  Pepsi przepraszam ale zapomnialas o mnie?

 38. gosia 22 czerwca 2019 o 22:02

  Pepsi pije ocet do 3 szklanki a co na anemie

  1. Pepsi Eliot 23 czerwca 2019 o 10:55

   4 szklanka, jeszcze wzbogać spiruliną dodatkowo i zielonkami

 39. gosia 23 czerwca 2019 o 11:03

  Pepsi skąd ta anemia stosuje 4 szklanki do 3 dodaje ocet jablkowy i do 4 Greens .W ostatnim czasie miałam wyrwane 2 zęby 6 w marcu i w maju czy to tez ma na to wpływ.Ile razy powinnam pic ocet jablkowy przy miesniakach nie chce chudnac bo juz straciłam 2 kg .

  1. Pepsi Eliot 23 czerwca 2019 o 11:39

   Jak to skąd, co miesiąc masz krwotoki, może trzeba rozważyć przyjęcie żalaza, a i to przy regularnych krwotokach nie rozwiąże problemu. Trzeba zająć się mięśniakami.

 40. gosia 23 czerwca 2019 o 12:25

  Pepsi czy cytrynian żelaza z kwasem ascorbinowym bedzie ok

  1. Pepsi Eliot 23 czerwca 2019 o 16:06

   powiem szczerze, że nie za bardzo znam się na suplementach żelaza

 41. gosia 23 czerwca 2019 o 12:27

  Pepsi a ile razy dziennie ocet jablkowy przy miwśniakach

  1. Pepsi Eliot 23 czerwca 2019 o 16:05

   raz, najważniejsza jest dieta i jod, E i C, ale jak dużo estrogenów to słabo idzie ich zmniejszanie

 42. gosia 24 czerwca 2019 o 12:04

  Pepsi od czego u 15 latki trądzik nos,czoło?

  1. Pepsi Eliot 24 czerwca 2019 o 12:06

   od burzy hormonów

 43. gosia 24 czerwca 2019 o 12:08

  Pepsi u mojej mamy od jakiegoś czasu mocz ma kolor rdzawy od czego to może byc?

  1. Pepsi Eliot 24 czerwca 2019 o 12:14

   Totalne odwodnienie https://www.pepsieliot.com/co-kolor-moczu-mowi-o-twoim-zdrowiu/ kuracja 4 szklanek bardzo wskazana

 44. gosia 24 czerwca 2019 o 22:05

  Pepsi co podawać jej przy burzy hormonów

  1. Pepsi Eliot 24 czerwca 2019 o 22:17

   Może wziąć co drugi dzień Greens & Fruits TiB, D3+K2 TiB i podać dużo miłości

 45. gosia 25 czerwca 2019 o 23:33

  Pepsi czym usunąć pod pachami brodawki i czym jest to spowodowane?

  1. Pepsi Eliot 26 czerwca 2019 o 08:47

   brodawki, czy narośla, typu polipy? Zanieczyszczeniem ciała, Małachow twierdzi, że wtedy ma się skłonności do tworzenia polipów w jelicie, nie wiem na ile to prawda, ale codzienny detoks, 4 szklanki, dieta roślinna, możesz też wprowadzić kurację na polipy, Małachow chyba podawał, też Bołotow na polipy woreczka żółciowego.

 46. gosia 26 czerwca 2019 o 09:50

  Pepsi woreczek wycięty

  1. Pepsi Eliot 26 czerwca 2019 o 17:52

   niedobrze, ale trzeba zaakceptować

 47. gosia 3 lipca 2019 o 19:05

  Pepsi czy mam lamblie czy one mają wpływ na anemię

  1. Pepsi Eliot 3 lipca 2019 o 20:19

   Jeśli infekcja pierwotniakiem Giardia lamblia trwała długo, przewlekle utrzymywała się biegunka, to w jej efekcie mogło dojść do rozwoju anemii.

   Należy jednak wykluczyć inne przyczyny niedokrwistości, jak np. obfite miesiączki, niedobory żelaza w diecie, choroby krwi.

 48. gosia 3 lipca 2019 o 21:09

  pepsi to sa moje wyniki badań morfologia :leukocyty 6,25 uL norma (4,00-10,00),erytrocyty 4,47 uL norma(3,80-5,40),hemoglobina 8,8g/dL norma (12,0-16,0),hematokryt 31,0 % norma (37,0-47,0),MCV69,4 fL norma(80,0-100,0),MCH 19,7 pg norma (27,0-31,0),MCHC 28,4 g/dLnorma(32,0-36,0),płytki krwi 250/uL norma (130-400),P-LCR 38,1%norma (13,0-43,0),RDW-CV 19,0% norma (11,5-16,0),MPV 11,4 fLnorma(9,6-12,0), granulocyty obojętnochłonne 70% norma (30-70),granulocyty kwasochłonne 1% norma(0-6),granulocyty zasadochłonne 1% norma(0-1),limfocyty 21 %norma (20-50),monocyty 7% norma(0-14), OB 25mm/h norma 3-12, badanie moczu barwa -żółta,przejrzysty,odczyn ph 5,0 ,ciężar właściwy 1,011 ,glukoza -nieobecna,białko-nieobecne,urobilinogen w normie,bilirubina nieobecna,ciała ketonowe nieobecne,erytrocyty 60,00, cholesterol całkowity 122,30 mg/dl norma (115-190),HDL 37,90 mg/dl norma >45,LDL 61mg/dl,trójglicerydy 116,30 mg/dl norma (35,0-150,0), nie HDL 84,4 mg/dl,ALT 17,30 U/I norma <33,0, CRP <1,00mg/l norma <5,00 ,vit B12 316pg/ml norma (160-800),kwas foliowy 23,8 ng/ml norma (4,4-31,0), wit D 3 (25-OH) 42 ng/ml,glukoza 91,90mg/dl norma (70-99),homocysteina 6,4umol/l norma <12,0 wiem że mam anemię, TSH 1,72 mlU/l norma (0,27-4,20)le co sądzisz o reszcie wyników

  1. Pepsi Eliot 4 lipca 2019 o 10:52

   Podwyższony odczyn Biernackiego jest ściśle związany z anemią.
   Za mało dobrego cholesterolu.
   Za niska B12, ale homocysteina dobra, bo kwas foliowy dobry (brałaś wcześniej kwas foliowy?)
   Podwyższyłabym metabolit D
   Za kwaśny mocz

 49. gosia 4 lipca 2019 o 12:36

  Pepsi nie brałam kwasu foliowego.Co brać żeby podwyższyć dobry cholesterol oraz B12 Mam pytanie też odnośnie picia szklanki zero wiem że należy stosować ją przez 2-3 tyg ale później jaka robimy przerwę żeby np ponownie ja zastosować pytam pod kątem moczu gdyż rano zakwaśny

  1. Pepsi Eliot 4 lipca 2019 o 14:44

   Póki masz takie pH moczu możesz robić szklankę zero, gdy mocz będzie miał 6.5 zaprzestań. B12 tę https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2498-sublingual-vitamin-b12-50g-gg–5060040820117.html, czekamy na dostawę

 50. gosia 4 lipca 2019 o 16:08

  Pepsi czy shape shake można stosować tylko po treningu?

  1. Pepsi Eliot 4 lipca 2019 o 16:16

   Oczywiście że nie, szejka tego można pić na kilka sposobów w zależności od celu. Jaki jest Twój cel, chcesz schudnąć, potrzebujesz ochrony mięśni (antykatabolik), czy też budulca i regeneracji mięśnia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *