Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 980 453
90 online
35 455 VIPy

Na czczo, czy po jedzeniu? Kiedy najlepiej brać probiotyki?

Na opakowaniach probiotyków czyta się różne zalecenia, co dowodzi tego, że jest z tym jakiś problem. Czy lepiej brać probiotyk na czczo, tuż przed jedzeniem, czy w trakcie, bo po jedzeniu raczej mało kto radzi. To producenci, ale naukowi eksperci również nie mówią jednym głosem.

Powód jest zapewne ten sam, co przy kolagenie, że to stosunkowo młody obszar poznawczy. A przy probiotykach dodatkowo pojawiają się trudności w przeprowadzaniu eksperymentów i wydawaniu trafnych wniosków analiz.

A to dlatego, że to co można wyczytać z analizy kału nie odpowiada ani jakościowo, ani ilościowo mikroflorze bakteryjnej panującej w jelitach. Część biofilmu ściśle przylega do śluzówki jelit. Z punktu widzenia Twojego zdrowia, to pozytywne zjawisko, ale ocena składu flory bakteryjnej jest przez to utrudniona. Możnaby dokonywać znienawidzonej przez pacjentów biopsji, ale na szczęście tego się nie robi, bo trzeba by tę paskudną rzecz powtarzać kilkukrotnie w różnych warunkach.

Oczywiście współczesna technika nie sieje gruszek w popiele i porobiono modele człowieka, a dokładnie ludzkiego układu pokarmowego od środka. I można się poprzyglądać co się dzieje w systemie trawiennym krok raczej odcinek po odcinku.

Wyniki badań w sumie są zaskakujące. Okazało się, że probiotyki najlepiej sobie poradziły z przetrwaniem, gdy były podawane wraz z mlekiem, albo z owsianką. Gorzej z wodą, czy sokiem. Ale liczył się też czas, dobrze, ale jednak gorzej radziły sobie podane na pół godziny przed jedzeniem. Natomiast tylko garstka probiotyków była w stanie przetrwać, gdy podano ją po posiłku, lub z wodą, albo sokiem (praktycznie czyste węglowodany)

Okazuje się, że niskie pH żołądka, a przecież tam jest zawsze mniej lub bardziej kwaśno, najpierw niszczy kapsułkę (osłonkę) z probiotykiem, a potem załatwia sam probiotyk. Natomiast probiotyki podane z pierwszym kęsem, który buforuje kwas żołądkowy już są chronione.

Bardzo ważne, aby podać probiotyk nawet z niewielką ilością tłuszczu (chociaż 5 gram), ale pewną rolę może odgrywać też białko, lub inny komponent mleka (laktoza?)

Co ciekawe, drożdże probiotyczne (Saccharomyces boulardii), które zaleca się przy biegunkach, oraz przede wszystkim przy niespecyficznym zapaleniu jelit (IBS, SIBO) użyte w doświadczeniu są znacznie bardziej odporne na niskie pH i są w stanie przetrwać niezależnie od warunków. To bardzo ważne.

Dodatkowo, aby przedłużyć okres przetrwania dobrych bakterii w jelitach, zmyślne jest podanie probiotyku z błonnikiem. Płatki owsiane, babka płesznik (psyllium husk), albo zielony proszek alg, czy traw ze względu na ich właściwości prebiotyczne są bardzo wskazane.

4 Konklużyn

  1. Żeby probiotyki jak najdłużej przetrwały w organizmie podawaj je z posiłkiem, lub chwilunię przed
  2. Nigdy nie jedz probiotyków na czczo
  3. Posiłek powinien zawierać kapkę tłuszczu, a dla świętego spokoju również białko i węglowodany
  4. Jeśli chodzi o S. boulardii nie musisz się aż tak kłopotać powyższym

Źródło:

  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22146689/
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22360862/

Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.


Rzuć też może gałką na to: Dobre suplementy znajdziesz w naszym wellness sklepie This is BIO


Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

(Visited 3 491 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Dakota 27 grudnia 2021 o 10:38

    Pepsi podpowiedz proszę jakie badania warto zrobić blademu dwunastolatkowi?
    podstawowe + b12, d3 , homocysteine tez?
    niestety mimo moich wysiłków i przykładu płynącego z góry, je słodycze w ogromnych ilościach…

    1. avatar Pepsi Eliot 27 grudnia 2021 o 16:52

      Kwas foliowy, żelazo, cynk, potas, cukier i insulinę na czczo, homocysteinę też się teraz robi nawet dzieciom. Zrób mu też kontrolnie TSH.

      1. avatar Dakota 27 grudnia 2021 o 21:19

        Dziękuję bardzo peps

  2. avatar Polina 27 grudnia 2021 o 19:23

    Hej ho Pepsi ?
    Co polecałabyś suplementować z TiB zdrowej i ciężarnej kobiecie na początku drugiego trymestru i do końca? 🙂

    1. avatar Pepsi Eliot 28 grudnia 2021 o 04:30

      D3+K2 TiB w ilości w zależności od poziomu metabolitu D czyli 25(OH)D, 1 foliany TiB, 1 B12 G&G, Chlorellę This is BIO, 3 gramy o ile dobrze toleruje algi, najlepiej zacząć od 1/4 tabletki i powoli zwiększać dawkowanie. Oraz magnez:
      Magnez jest antagonistą wapnia, oddajemy go z moczem, ale w przypadku ciąży chodzi o to, aby nie wypłukiwać wapnia w takich ilościach, ale dostarczać go dziecku, z drugiej strony magnez jest niezbędny w ciąży i nie tylko.
      Robi się to tak, ze tu masz tabelkę:
      Od narodzin do 6 miesięcy 30 mg
      Niemowlęta w wieku 7–12 miesięcy 75 mg
      Dzieci 1–3 lata 80 mg
      Dzieci w wieku 4–8 lat 130 mg
      Dzieci w wieku 9–13 lat 240 mg
      Nastolatki 14–18 lat 360 mg
      Nastolatkowie 14–18 lat 410 mg
      Kobiety 310–320 mg
      Mężczyźni 400–420 mg
      Nastolatki w ciąży 400 mg
      Kobiety w ciąży 350–360 mg
      Nastolatki karmiące piersią 360 mg
      Kobiety karmiące piersią 310–320 mg

      I widać, że kobieta w ciąży powinna dziennie zjadać 350-360 mg magnezu, dlatego doradzam 2 kapsułki dziennie Cytrynianu magnezu TiB , bo stanowią 220 mg magnezu, a resztę bierze się z jedzenia gorzkiej czekolady, zielonych liści warzyw, orzechów, migdałów, co w sumie zapewni 350 mg. W ciąży również zapewnić należy sobie wapń, szczególnie gdy dieta jest pozbawiona mleka i jego produktów. Tak się składa, że pokarmy zawierające magnez na szczęście zawierają też wapń.

      Oczywiście do tego urozmaicona dieta pełna witamin (witamina C) oraz minerałów (wapń i inne). Nasz świetny produkt Greens & Fruits TiB nie nadaje się dla ciężarnych gdyż zawiera dużo witaminy A, ale już podbudowanie odporności po porodzie tak.

      Nie jestem lekarzem, dlatego odsyłam ludzi do konsultacji z lekarzem. Z miłością.

      1. avatar Polina 28 grudnia 2021 o 19:28

        Dziękuję pięknie Peps ??
        Biorę się za zakupy.
        Mam od Ciebie jabłczan magnezu, mogę nim zastąpić cytrynian?

        1. avatar Pepsi Eliot 29 grudnia 2021 o 05:56

          możesz 🙂 <3

  3. avatar Małgorzata 27 grudnia 2021 o 21:20

    Pepsi, nie wiemy co robić z rodziną. Mam strasznie kłótliwą siostrę. Aż strach się odezwać, wszystko odbiera jako atak, wszystko wie lepiej. Ja jestem złem najgorszym. Już nawet nie kryje tego, że ma mnie dosyć. Wydaje mi się, że może mieć urojenia, bo takie głupoty mi wmawia. Widać że jest zazdrosna o wszystko. Jak pomóc takiej osobie?

    1. avatar Pepsi Eliot 28 grudnia 2021 o 04:35

      Musisz z nią mieszkać? Czy to tylko spotkania okazjonalne? Ma napady złości, nie potrafi się opanować. Nie można jej zmienić, sama musi do tego dojść, ale Ty możesz wiele zrobić. Nie wchodzić w dyskusje, pilnować się, no i ograniczyć kontakty. To siostra, nie mąż, czy dziecko. Wszystko po Twojej stronie, nic po jej w tym układzie dla Ciebie.

      1. avatar Małgośka 28 grudnia 2021 o 13:16

        Okazjonalne, przylatuje z zagranicy do Polski dwa razy w roku – w wakacje i święta. Najbardziej szkoda mi mamy, bo na nią uwzięła się najbardziej, obwinia o wszystkie swoje niepowodzenia, teraz widzę, że zaczyna wjeżdzać właśnie na mnie. Zawsze była zadziorem, ale od chwili kiedy się dowiedziała, że będę brała ślub, to jest nie do zniesienia. Dziękuję, że mi odpowiedziałaś

  4. avatar Danitoo 11 sierpnia 2022 o 15:58

    Heej,

    W takim razie czy Saccharomyces boulardii można brać przed snem? 🙂

    1. avatar Pepsi Eliot 11 sierpnia 2022 o 16:08

      jakby Cię miało obudzić rozwolnienie bierz przed kolacją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum