
Witamina B9, znana także jako kwas foliowy, może uchronić przed związaną z wiekiem utratą słychu. Jak to się dzieje?
Witamina B9 współdziała z B12 przekształcając homocysteinę z powrotem w metioninę i eliminując ją z organizmu.
Homocysteina jest aminokwasem wytwarzanym w organizmie z innego aminokwasu - metioniny. Eksperci sugerują, że poziomy homocysteiny nie powinny przekraczać 12 mikromoli na litr (umol/L), a optymalny poziom to 8 umol/L.
Podwyższony poziom homocysteiny we krwi jest silnie związany z utratą słuchu związaną z wiekiem
Jedną z przyczyn wysokiego poziomu homocysteiny jest obniżony poziom witamin z grupy B. Badania wykazały, że osoby, które cierpią z powodu związanej z wiekiem utraty słychu maja niski poziom kwasu foliowego na tle osób po 60 roku życia, które dobrze słyszą i mają wyższy poziom tej witaminy. Okazuje się, że suplementacja witamin z grupy B obniża poziom homocysteiny oraz pozwala zmniejszyć stopień utraty słuchu lub całkowicie go uniknąć. Badanie opublikowane w magazynie naukowym Rocznik Chorób Wewnętrznych potwierdziło efektywność działania kwasu foliowego w leczeniu i prewencji utraty słuchu. Przeprowadzono badanie z grupą kontrolną placebo z udziałem 700 dorosłych powyżej 60 roku życia. W badaniu codziennie przez 36 miesięcy (3 lata) podawano uczestnikom 800 mcg kwasu foliowego lub placebo.Wyniki jasno wykazały, że suplementacja kwasem foliowym spowolniła spadek zdolności do słuchania i rozpoznawania częstotliwości mowy
Poza niskim poziomem witamin z grupy B, istnieją inne czynniki, które przyczyniają się do wzrostu poziomu homocysteiny. Są nimi między innymi palenie papierosów, otyłość, brak aktywności fizycznej, spożycie alkoholu oraz nadmiar bogatych w metioninę produktów mlecznych i czerwonego mięsa w diecie.
Poza utratą słuchu, nadmiar homocysteiny przyczynia się do chorób serca, udarów i problemów neurologicznych oraz chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera. Wysokie poziomy homocysteiny mogą także uszkadzać ściany tętnic i powodować miażdżycę oraz uszkadzać układ nerwowy.
Holistyczni eksperci sugerują osobom z wysokim poziomem homocysteiny przyjmowanie witamin z grupy B, na czele z kwasem foliowym, witaminami B6 i B12 aby zredukować poziom homocysteiny poprzez naturalne ścieżki detoksykacji ciała.
Utrata słuchu jako częsty problem nasilający się po 65 roku życia
Związana z wiekiem utrata słychu dotyczy jednej na trzy osoby w wieku pomiędzy 65 a 74 rokiem życia i niemal połowy osób po 75 roku życia. Utrata słuchu związana z wiekiem może wystąpić z powodu zmian w uchu wewnętrznym i w nerwie słuchowym. Tego typu utrata słuchu może utrudnić osobie tolerowanie głośnych dźwięków i przyczynić się do problemów ze słyszeniem tego, co mówią inni. Najczęściej dotyka obu uszu równocześnie.Problemy ze słuchem mogą dotyczyć Cię jeśli:
- masz problemy z rozmawianiem przez telefon, - trudno Ci prowadzić konwersację kiedy rozmawiasz z więcej niż jedną osobą (ponieważ nie rozumiesz co mówią inni), - często musisz prosić rozmówców o powtórzenie tego co powiedzieli, - zdaje Ci się, że inni bełkocą, - trudno zrozumieć Ci co mówią do Ciebie dzieci. Źródła: 1, 2uściski:)
Komentarze
nie bardzo w temacie jednak nie wiem gdzie się z tym problemem udać - moja mama, lat 50, jakiś czas temu zauważyła łysą plamę na głowie, włosy od jakiegoś czasu sporo wypadały. Na biorezonansie wyszło zapalenie skóry wywołane włosogłówkami! Pani obsługująca aparat nie potrafiła za bardzo nic doradzić. Jak szybko zareagować by włosy nie leciały? Dodam, iż mama oczyszczała się wcześniej i włosogłowka była ale tylko w jelitach.
Na codzień zajada chlorelle, selen, Greens&fruit, wszystko od Pepsi, używa octu jablkowego do mycia głowy i generalnie dieta jest bezmleczna, bezglutenowa i małomięsna od lat.
Jakby ktoś miał jakiś pomysł to bardzo proszę o informacje.
Gratuluję bloga i mimo rzadkich komentarzy wszystko czytam od deski do deski;)