Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 840 003
21 online
42 351 VIPy

Bardzo na poważnie o opornej skrobi, dobre to to, czy mitologiczne?

Oraz, czy w końcu jeść, czy też nie jeść zimnego ryżu sushi w sushi, ostygłych gotowanych ziemniaków, czy też bio kukurydzy?

Ba, nawet orzechów i strąków, czy też owsianki z rana (niektórzy nie dadzo rady) nie mówiąc o pszenicy.

Oporna skrobia to rodzaj skrobi odpornej na trawienie. Skrobia sama w sobie jest złożonym węglowodanem używanym przez owies, kukurydzę, ziemniaki, pszenicę, ryż, orzechy, rośliny strączkowe i niektóre owoce (takie jak banany) do magazynowania energii. Produkty zawierające skrobię stanowią ważną część diety wielu osób. Przez lata uważano, że skrobia zostaje całkowicie strawiona i wchłonięta w jelicie cienkim. Badania opublikowane w latach osiemdziesiątych, oparte na wodorowych testach oddechowych, wykazały, że owies, pszenica, ziemniaki, kukurydza i fasola zawierały 10 do 20% nieprawidłowo zaobsorbowanego, fermentowalnego materiału. Okazało się, że zwykłe trawienie chleba, znanego od wieków jako fundament życia, kończy się nieprawidłowym wchłanianiem. Skrobia, która nie jest wchłonięta, znana przez naukowców jako „oporna skrobia”, stanowi co najmniej 10% całości skrobi w typowej zachodniej diecie. Niedogotowane lub ugotowane, a następnie ostygłe produkty zawierają więcej opornej skrobii niż w pełni ugotowane lub ciepłe potrawy. Pod wieloma względami, oporna skrobia zachowuje się podobnie jak fermentowalne włókno w przewodzie pokarmowym.


Oporna skrobia (RS) została przyporządkowana do czterech grup w oparciu o właściwości, które pozwalają jej opierać się trawieniu:

RS1, czyli fizycznie odporna na trawienie z powodu ochronnej macierzy lub otoczki otaczającej granulki znajdujące się w pełnych ziarnach, roślinach strączkowych i nasionach. RS2, która jest samoistnie odporna na trawienie przed ugotowaniem. RS2 zawierają niedojrzałe banany, niegotowane ziemniaki i wiele innych pokarmów. RS3  powstaje, gdy produkty skrobiowe są gotowane, a następnie stygną. RS4 odnosi się do skrobi, która jest chemicznie modyfikowana, aby przetrzymać trawienie i wchłanianie. Skrobie RS4 są często opracowywane do zastosowania w przetworzonej żywności. Kilka czynników przyczynia się do powstawania opornej skrobi, a jej ilość w żywności wpływa na poziom nieprawidłowego przyswajania. Najważniejszym, ale często pomijanym czynnikiem jest wzajemny stosunek dwóch typów cząsteczek skrobi, amylozy i amylopektyny. Każdy rodzaj skrobi ma unikalną strukturę i różne właściwości, które wpływają na łatwość trawienia i wchłaniania.


dla ambitnych Skrobia amylopektyny Łatwa w trawieniu i wchłanianiu, gdyż jest dużo większą cząsteczką zawierającą od 10 000 do 100 000 jednostek glukozy. Na poziomie molekularnym amylopektyna jest silnie rozgałęziona. Duże rozmiary i rozgałęzienia granulek skrobii, sprawiają że są mniej gęste i żelatynizują (absorbują wodę) z łatwością po podgrzaniu w wodzie. Żelatynizowana skrobia jest łatwiej strawna. Rozgałęziona, mniej gęsta struktura pozwala także na wydajniejszą pracę enzymu trawiennego amylazy, szybko rozkładając amylopektynę na glukozę, która jest szybciej wchłaniana. Skrobia amylozowa Trudniejsza do strawienia i wchłonięcia, bo jest dużo mniejsza. Zawiera tylko 100 do 10 000 jednostek glukozy i jest w mniejszym stopniu rozgałęziona w porównaniu do amylopektyny. Ten liniowy kształt pozwala amylozie na mocniejsze osadzanie w mniej dostępnych regionach granulek skrobi, gdzie jest trudniejsza do strawienia. Wysoki odsetek amylozy w granulkach skrobi utrudnia również żelatynizowanie (żelatynizuje w wyższej temperaturze), co dodatkowo utrudnia trawienie enzymem amylazowym. Ogólnie rzecz biorąc, produkty zawierające więcej amylopektyny (wyższy indeks glikemiczny), takie jak ryż jaśminowy, lepki ryż o krótkim ziarnie (znany również jako ryż kleisty lub ryż sushi), a także niektóre odmiany ziemniaków, takie jak Russet Burbank, są znacznie łatwiejsze w trawieniu i wchłanianiu od pokarmów zawierających więcej amylozy (niższy indeks glikemiczny), takich jak ryż basmati, ryż długoziarnisty (z wyjątkiem jaśminu), makarony, większość produktów z pszenicy, kukurydzy, owsa i jęczmienia, większość ziemniaków i bananów. Oporna skrobia unika strawienia i wchłaniania, a jednak jest fermentowalna przez niektóre bakterie charakterystyczne dla jelita grubego, takie jak Bifidobacterium, Clostridium i Bacteriodes. Bakterie te zawierają enzymy skutecznie degradujące skrobię, a większość z nich może rozkładać zarówno skrobię amylopektynową, jak i amylozową.

Zdrowotne aspekty opornej skrobi

Umiarkowane poziomy opornej skrobi są ogólnie dobrze tolerowane przez większość zdrowych osób i wraz z innymi niestrawnymi lub niskostrawnymi węglowodanami (błonnik, fruktoza, disacharydy, oligosacharydy i niestrawione białka) zasilają nasze bakterie jelitowe. Główną funkcją bakterii w naszym jelicie grubym jest uzyskanie energii z tych niestrawionych, ale bogatych w energię substancji poprzez produkcję krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA), które możemy spalić, usprawniając w ten sposób nasze trawienie żywności o 30%. Ale posiadanie zróżnicowanej populacji komensalnych mikroorganizmów w grubym i cienkim jelicie (określanych jako mikrobiom jelitowy) zapewnia wiele innych korzyści, w tym: Pomoc w podtrzymaniu prawidłowego funkcjonowania jelit – recyklingu kwasów żółciowych, równowagi i ruchliwości elektrolitów i wody. Ochrona przed kolonizacją złymi bakteriami (patogenami), takimi jak C diff. Produkcja maślanu sodu – możliwa ochrona w przypadku raka i chorób zapalnych jelit. Produkcja witamin – nie potrafimy wytwarzać biotyny, kwasu foliowego i witaminy K, ale bakterie potrafią. Stymulacja immunologiczna – mikroorganizmy jelitowe pomagają „trenować” naszą odpowiedź immunologiczną. Degradacja toksyn i czynników rakotwórczych. Korzyści zdrowotne związane z oporną skrobią i jej fermentacją przez drobnoustroje jelitowe przyczyniły się do wzrostu zainteresowania wpływem skrobi na poprawę ogólnego stanu zdrowia oraz zapobieganie i leczenie chorób.

Niektóre istotne korzyści zdrowotne związane z odporną skrobią?

Poprawienie poziomu glukozy we krwi i regulacja poziomu insuliny Obniżenie poziomy cholesterolu we krwi i trójglicerydów Zwiększona sytość Zmniejszone ryzyko raka okrężnicy, ale czy na pewno? Twierdzenie, że oporna skrobia zmniejsza ryzyko raka okrężnicy, opiera się na badaniach obserwacyjnych sugerujących związek pomiędzy niskim spożyciem błonnika a rakiem jelita grubego. Ów związek to nagromadzenie wtórnych kwasów żółciowych, takich jak kwas dezoksycholowy (DOC), uważanych za rakotwórcze. Innym założeniem jest to, że fermentacja skrobi opornej produkuje więcej maślanu sodu, uważanego za chroniący przed rakiem. Jak na ironię jednak, dwa gatunki bifidobakterii (B. longum i B. angulatum) były „istotnie związane z podwyższonym ryzykiem raka okrężnicy”. Naukowcy ustalili, że całkowite stężenia bifidobakterii wzrosły wraz ze zwiększeniem ryzyka raka okrężnicy. W badaniu, które szczególnie dotyczyło ochronnego działania opornej skrobi u nosicieli dziedzicznego raka jelita grubego, stwierdzono, że oporna skrobia nie ma wykrywalnego wpływu na rozwój raka. Oczywiście istnieją dowody na to, że my i nasze mikroby czerpiemy korzyści z udziału opornej skrobi i/lub innych niestrawionych włókien w naszej diecie. Czy musimy uzupełniać naszą dietę ponad to, co otrzymujemy jedząc niektóre warzywa bogate w błonnik, awokado, orzechy i niektóre owoce, pozostaje otwartą kwestią.

Dla większości zdrowych ludzi nie ma ujemnych skutków związanych z jedzeniem opornej skrobi, o ile ilości nie są nadmierne

Spożywanie nadmiernych ilości opornej skrobi (lub jakiegokolwiek innego niestrawnego węglowodanu) może wyjść Ci bokiem, czyli być jednak szkodliwe. Nadmiar fermentowalnych węglowodanów może sprzyjać potencjalnym szkodliwym właściwościom mikrobów jelitowych, jak: Rozrost drobnoustrojów jelita cienkiego (SIBO) – opisany poniżej Zakażenie przez organizmy chorobotwórcze Nadmierna produkcja toksyn Nadmiar gazów Wzrost tworzenia się związków rakotwórczych za pośrednictwem drobnoustrojów.

Ostrzeżenie dla osób z poważnymi problemami trawiennymi:

Oporna skrobia może powodować lub utrwalać problemy trawienne, w sytuacji kiedy nadmierna fermentacja zachodzi w niewłaściwym miejscu, głównie w jelicie cienkim. Dla bezpieczeństwa, osoby cierpiące na choroby trawienne związane z małym jelitowym zakażeniem bakteryjnym (SIBO), takie jak GERD, IBS i Celiakia, powinny jeść jak najmniej opornej skrobi, ponieważ zachowuje się podobnie jak włókno fermentowalne. W literaturze naukowej znajdują się wyraźne dowody na to że laktoza, fruktoza, błonnik i słodkie alkohole są w różnym stopniu podatne na nieprawidłowe wchłanianie podobnie jak w przypadku opornej skrobi i mogą sprzyjać chorobie trawiennej związanej z SIBO, na przykład IBS, GERD, czy celiakia.

dla dociekliwych Niektóre dowody, prowadzące do wniosku, że opornej skrobi powinny unikać osoby z SIBO, dopóki SIBO i jego objawy nie znajdują się pod kontrolą. Badania wykazały, że chleb i babeczki, które zawierają źle absorbowaną oporną skrobię, były związane z objawami u pacjentów z IBS na diecie bezglutenowej. Podczas gdy w badaniu sprawdzano gluten, chleb i babeczki zawierają znaczną ilość opornej skrobi, która mogła być być równie prawdopodobnym czynnikiem utrzymujących się objawów jak u grupy pacjentów, która nie chorowała na celiakię. Fakt, że diety bezglutenowe zawierają trudne do strawienia węglowodany, w tym oporną skrobię, może pomóc wyjaśnić, dlaczego 40% z całej badanej grupy bezglutenowej nadal cierpiało z powodu objawów. Dieta niskowęglowodanowa, która ogranicza większość węglowodanów (z wyjątkiem błonnika), w tym skrobię oporną, wykazała pozytywne skutki przy GERD i IBS, dwóch stanów związanych z SIBO. Promowanie stanu ograniczenia substratu fermentacji w jelicie jest, teoretycznie zdrowsze niż promowanie stanu nadmiaru substratu do fermentacji i bardziej zgodne z koncepcjami dietetycznymi Paleo. Dieta odchudzająca dla naszych mikroorganizmów jelitowych sprzyja zdrowej konkurencji w jelitach, co wspiera przetrwanie organizmów najlepiej przystosowanych do tego, aby być naszymi sprzymierzeńcami w trawieniu i zdrowiu. Wiemy, że nadmiar źle przyswajanych węglowodanów jest powiązany z warunkami sprzyjającymi SIBO i istnieje uzasadnione przypuszczenie, że oporna skrobia może przyczynić się do braku równowagi w mikrobiomie jelita, w tym SIBO u osób podatnych.

Konklużyn

Jeśli chcesz być zdrową witarianką, z założenia też frutarianką, jednak nie jedz niedojrzałych bananów. Jakkolwiek by Cię do tego nęcono ich właściwościami odchudzającymi.

owocek

Źródło: digestivehealthinstitute.org/2013/05/10/resistant-starch-friend-or-foe/  

(Visited 5 804 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Sylvix 3 sierpnia 2019 o 07:15

  Pepsi, na lęki i niepokój, który towarzyszy mojej tężyczce, o której Ci pisałam, wezmę dziś 600 mg niacyny. Jeszcze nie czuję poprawy. Jak sądzisz, kiedy zacznę ją odczuwać i do jakiej dawki dojść. Dziękuję Ci za wszystkie dotychczasowe rady!!!!

  1. avatar Jarmush 3 sierpnia 2019 o 07:52

   To nie była moja opinia, od dłuższego czasu usiłuję Ci to wytłumaczyć, powodem Twoich lęków jest tężyczka. Nie wiem, czy niacyna w ogóle zadziała. Jednak tak duże dawki Niacyny z pewnością wywołają sporego flesza. Jesli nie brałaś większych dawek i nie jesteś przyzwyczajona, nawet 10 krotnie mniejsza dawka będzie spora.

 2. avatar Satori 3 sierpnia 2019 o 09:55

  Droga Pepsi. Czytam Cię od samego początku i genialnie znasz się na tematach związkowych. Mam pytanie co robić? Wiele lat temu byłam cudownym związku, który się rozpadł nagle. ( facet 36lat do znana gwiazda popularnej stacji tv). Wszyscy mówili mi ze znani tak mają. I nigdy nie zadawać się z takim. Cierpiałam 6 lat podczas których dowiedziałam się ze powodem zerwania było mnóstwo przelotnych znajomosci mojego ex. Czyli zostawił mnie żeby sobie poużywać. Przez te 6 lat nabawiłam się leków, depresji, nie mam poczucia wartości i boje się ludzi. Jestem nieśmiała i nie mam odwagi ludzie mnie traktują jak ofiarę i nie maja do mnie szacunku. ( taka jestem pochorowana) Przez te wszytskie lata byliśmy w kontakcie. Od jakiego czasu on wypisuje do mnie intensywnie a ostatnio ( pol roku)wyznaje miłość, mówi ze nigdy mu się nie znudzę, wie co czuje, jestem jedyna itp.
  Moje pytanie brzmi: Czy naprawę znani faceci z telewizji są bardziej skłonni do zdrad? O co chodzi takim kolesiom?

  Oraz co zrobić żeby zacząć żyć, nie bać się ludzi? Boje się ludzi i nie mam odwagi nawet żeby się umówić ze znajomymi 🙁
  Proszę o pomoc ❤️ Kocham

  1. avatar Jarmush 3 sierpnia 2019 o 10:30

   Najdroższa Satori, pozwól, że wkrótce odpowiem filmikiem <3

   1. avatar Dziękuje kocham 3 sierpnia 2019 o 11:04

    Twoje filmy są najlepsze na świecie ❤️ Tak się cieszę!

    Ps. Nie dałam mu szansy bo posłuchałam innych, ze on to powtórzy i znowu zdradzi, a wtedy już wykończę się na pewno. Pozatym jak mam do niego wrócić skoro tyle problemów psychicznych mam przez niego? Jak kochać kogoś kto Cię zniszczył? Powinnam zbudować siebie na nowo?

    Pepsi, to są takie popularne tematy wśród kobiet, nie myślałaś nigdy żeby wydać ebooka odpowiedziami? Ebooka dla kobiet – pokochać siebie, odbudować się po związku, być pewna siebie, po kolei od początku jak zacząć . To brzmi trochę jak kurs pewności siebie dla kobiet – ale to takie potrzebne.
    Miałam koleżankę we Wrocławiu która popełniła samobójstwo – dlatego ze była niepewna siebie, czuła się nie warta, każdy ją szmacili bo była tak słodka i dobra, pozwala się złe traktować, pomagała ludziom i ją wykorzystywali, nie umiała żyć i dosłownie chwila, impuls i rzuciła się pod pociąg. Tyle jest takich kobiet, które boja się i wstydzą innych ludzi.

    1. avatar Jarmush 3 sierpnia 2019 o 11:52

     Kochana Nocol dziekuję, będę mówić i próbować pomagać na ile tylko mogę <3 <3

 3. avatar Doriss 4 sierpnia 2019 o 13:04

  Droga Pepsi, dziękuję za wiedzę jaką przekazujesz <3 Trafiłam do Ciebie jakiś czas temu i wsiąknęłam, Twój blog łączący temat zdrowia i rozwoju duchowego absolutnie rezonuje ze mną. Jesteś postrzelona ale w pozytywnym sensie 🙂 – taka barwna i radosna. Lubię to <3 Chcę też być taka pełna energii, kochająca życie i nie przejmująca się opinią innych. Zmieniam się małymi kroczkami dzięki Tobie. Piję 4 szklanki, bardziej dbam o to co jem (choć jeszcze trochę jest do poprawy) i już czuję się trochę lepiej. Biegam 2 razy w tygodniu, zamierzam częściej. Depresja i nerwica wegetatywna które się przyplątały powolutku odpuszczają. To niesamowite bo zmagałam się z dolegliwościami uważanymi za czysto psychiczne wiele lat a dopiero teraz zrozumiałam że w zadbanym, dobrze odżywionym i dotlenionym ciele tego typu choroby nie mogą trwać. Negatywne myśli i brak pewności siebie też są u mnie problemem ale czuję że im bardziej dba się o ciało tym łatwiej ułożyć sobie wszystko w głowie.

  Jeszcze prośba o poradę w sprawie supli.
  1) Ile dziennie brać Twojej D3 z K2 przy poziomie 25(OH) 41,6? Homocysteina 8,9.
  2) Ashwaghandę radzisz spożywać przed snem.
  Mogę to pogodzić z postem przerywanym? Ashwaghanda przerwie post?
  3) Myślę o włączeniu suplementacji selenem, ale gdzieś na blogu jest informacja by uważać przy tym z B3. Aktualnie biorę ok. 300-400 mg B3 na depresję a będę jeszcze dalej zwiększać by uzyskać efekt terapeutyczny. Oczywiście muszę to dzielić na kilka dawek dziennie. Czy dodanie selenu do suplementacji to dobry pomysł? Jeśli tak to kiedy brać? Myślę o selenie ze względu na dobroczynny wpływ na samopoczucie i funkcje mózgu
  4) To już głupotka ale upewnię się przy okazji a co 😉
  Ze względu na smak alg który powoduje u mnie odruch wymiotny kupuję Twoją spirulinę i chlorellę w tabletkach i popijam czwartą szklanką, w której są mniej uciążliwe smakowo rzeczy (choć dodaję kelp – to dopiero jest gagatek 😉 ale max pół łyżeczki jakoś mogę zdzierżyć). Mam nadzieję że taka modyfikacja nie robi różnicy.
  Dziękuję!

  1. avatar Jarmush 4 sierpnia 2019 o 13:41

   Ad 1, bierz 2 D3+K2 TiB po śniadaniu i korzystaj ze słońca, wystawiaj się chociaż na kwadrans w pełnym słońcu, chyba, że masz ciemną karnację, to trzeba dłużej
   Ad 2, Ashwagandha praktycznie nie ma kalorii, nie przerwie postu
   Ad 3, Bardziej postawiłabym teraz na spokojną kurację 1 tabletką Greens & Fruits TiB przez 3 miesiące, ma selen i 1 opakowanie wystarcza na 3 miesiące kuracji. zanim zaczęłabyś brać wyizolowany selen powinno się zrobić badanie selenu.
   Ad 4, żadnej różnicy, to są dokładnie te same algi, możesz od czasu do czasu dodać łyżeczkę innych zielonek, jak Kale This is BIO, i jakiegoś super antyoksydantu jak Acai Berry This is BIO czy czarnej porzeczki This is BIO

   pozdro <3

   1. avatar Doriss 4 sierpnia 2019 o 17:41

    Dziękuję pięknie, wszystko jasne. Pozdrawiam <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum