Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 877 658
online
42 358 VIPy

Baśń o witaminie C, która wesprze serce grubej osoby bardziej niż ćwiczenia (?)

Czyżby zamiast rytmiki lepiej zjeść kilka pomarańczy? Niekoniecznie, ale i tak czytaj.

Życie to twórczość, czyli boskość

Niewinne, gdyż śpiące zawirusowane gadające głowy z telewizora i gazet narzucają Ci swoje standardy. Śpiące nierozumy bez cienia świadomości, że są poplecznikami wahadeł destrukcji. Sprzedane farmacji dochtore, naturopate z brzucholstwem i parciem na politykę, mogą nie mówić prawdy dla Ciebie, bo mówią właśnie o własnych przekonaniach. Owszem Ty już nie chcesz być jak śpiąca nastolatka opętana modelingiem i chłopakami. Waga już nie jest taka ważna, rozumie się. Ale naprawdę chcesz się inspirować wizytą u dochtore, dietetetyke, psychologe i jedzeniem złomu naprzemiennie ze statynami, IPP, HTZ, eutyroksem i prozakiem? Zero gonienia i płaskiego brzucha? Dobrze, ale dlaczego odłożyłaś siebie na pawlacz w walizce z podpisem: „grube prześwitujące ścianą, do leżenia na tapczanie” i dorzuciłaś jeszcze 6 pączków? Przy końcu roku opowiem baśń z morałem o witaminie C. Owszem, gdy lubisz tapczan, wyłóż się. Jak nie chcesz ze mną biegać, nie goń, ale chociaż rób codziennie 4 szklanki wraz z witaminą C. Gdyż.

Najczęściej jeśli w ogóle coś myślisz o witaminie C, to jako o przeciwutleniaczu, czymś dla wzmocnienia odporności przy przeziębieniu i grypie, ale niekoniecznie jako o potężnym wsparciu dla serca i układu naczyniowego. Tymczasem (szczególnie jeśli masz nadwagę, nie mówiąc o tym, że jesteś gruba), powinnaś dla bezpieczeństwa swojego serca i układu krwionośnego codziennie łykać chociaż pół grama witaminy C, tyle na przykład dodaj do 2 lub 3 szklanki. Badania przeprowadzone na University of Colorado dotyczyły wpływu witaminy C w suplementach diety na dorosłych z nadwagą i otyłością. Tej grupie ludzi często zaleca się fikanie (aktywność fizyczna) w celu poprawy zdrowia serca, jednak ludzie ci często nie mają do tego serca. Albert Szent-Gyorgyi (biochemik urodzony na Węgrzech) otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1937 roku był wielkim zwolennikiem witaminy C, tak zresztą jak późniejszy dwukrotny laureat Nagrody Nobla Linus Pauling. Dr Pauling podkreślał fakt, o którym teraz już wszyscy wiedzą, że ludzie, w przeciwieństwie do większości innych zwierząt, rodzą się bez zdolności do wytwarzania witaminy C. To on wysnuł teorię, że nasi przodkowie stracili zdolność do wytwarzania witaminy C, gdy żyli w środowisku obfitym w owoce i warzywa, ale szczególnie owoce. Pauling twierdził, że codzienne duże dawki w ilości od 10 do 12 g witaminy C mogą zrównoważyć owe niedobory wynikłe z naszego nieprzystosowania. Gdyby nasza dieta była bogata w witaminę C, nie byłoby epidemii chorób serca. Tak przynajmniej twierdzi wielu uczonych zwolenników witaminy C.


dla bardziej dociekliwych Naukowcy z Kolorado w swojej prezentacji na 14 Międzynarodowej Konferencji Patofizjologii i Terapeutyki, wykazali, że przyjmowanie 500 mg witaminy C codziennie może mieć podobne korzyści sercowo-naczyniowe, jak regularne ćwiczenia.  Zauważono, że naczynia krwionośne ludzi z nadwagą, lub otyłych charakteryzują się podwyższonym działaniem białka o nazwie endoteliny-1 (ET-1). Białko to obkurcza drobne naczynia krwionośne, dzięki czemu są mniej wrażliwe na żądanie przepływu krwi, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Na szczęście odkryto, że witamina C zmniejsza działanie ET-1, czyli nie pozwala na zwężenie naczyń, w taki sam sposób, jak robią to ćwiczenia fizyczne. Okazało się więc, że suplementacja witaminy C stanowi skuteczną strategię lifestylową redukcji ET-1, czyli pośredniczy w zapobieganiu zwężania się naczyń krwionośnych u ludzi grubych. W dużym badaniu 800 osób, które już doznały ataku serca, pacjenci otrzymywali spore dawki witaminy C (1200 mg na dobę) i witaminy E. Po zaledwie jednym miesiącu ilość ataków serca i innych poważnych powikłań zmniejszyła się 20%.


Badanie z 2008 na Uniwersytecie w Cambridge wykazało, że wyższy poziom witaminy C w osoczu krwi wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem udaru mózgu.

Co jeszcze? Udowodniono randomizowanymi badaniami z podwójnie ślepą próbą, że zmniejsza ciśnienie krwi. Witamina C chroni również przed dysfunkcją śródbłonka i zapobiega miażdżycy. Wspomaga wytwarzanie kolagenu potrzebnego do leczenia naczyń krwionośnych. U pacjentów z niskim poziomem witaminy C, organizm wytwarza lepki cholesterol, a właściwie lipoproteiny o nazwie A, który prowadzi do powstawania płytek tętniczych. Brytyjskie badania wykazały, że witamina C może zmniejszyć przyczepność monocytów w naczyniach krwionośnych. Monocyty są białymi krwinkami, które przyklejają się do ścianek śródbłonka we wczesnych stadiach choroby naczyń.

Witamina C dramatycznie zmniejsza możliwość ataku serca i udaru mózgu, tego dowodzą badania

Linus Pauling zalecał duże ilości witaminy C w połączeniu z aminokwasem lizyną, aby odwrócić szkody wyrządzone tętnicom. Kontynuatorem tej idei jest, a właściwie był dr. Rath, który obecnie zaszył się w twierdzy w Hiszpanii, wystraszony atakami na niego, otoczony ochroniarzami. Nie są to do końca sprawdzone informacje, ale usłyszałam je od osoby, która zna Ratha. Tak się kończą zabawy z witaminą C. No dobra, żartuję. Najbardziej interesujące jest, że działanie witaminy C odbywa się tak szybko.

Wystarczy przyjąć 2 g witaminy C, aby zmniejszyć sztywność tętnic o 10%, a agregację płytek o 35% w ciągu 6 godzin

Niekiedy takie działanie może uratować życie i trzeba mieć tego jasność. To prawda, że witamina C jest jednym z wytrychów do sezamu zwanego zdrowie awatara w tej grze. Rzeczywiście wspiera serce, pozwala kontrolować wagę, działa odżywczo i przeciwzapalnie. Może nawet wyleczyć raka, szczególnie iniekcjami dożylnymi z askorbinianu sodu, lub zamiennie i mniejszymi ilościami formą liposomalną witaminy C. Jednak zrób może coś dla swojego awatara wcześniej, nie czekając na poważne problemy zdrowotne. Wykrzesaj z siebie trochę dzikiego zwierzęcia, które od rana krząta się w swojej sprawie, a nie zaczyna dnia od otwarcia drzwi do lodówki, nie mówiąc o zadarciu fai, czy zrobieniu kawci z croissantem.

Zacznij dzień od codziennej oczyszczających 4 szklanek, zawierającej dozę witaminy C Po czym przystąp do świetnego śniadania pełnego antyoksydantów i witaminy C. To można też załatwić bardziej rozbudowaną szklanką numer 4, po czym przejść gładko przez jeszcze kilka owoców do białka. Do śniadania dobrze będzie wziąć B complex, a po śniadaniu uzupełnić witaminę D w protokole z K, oraz zjeść Omegę 3. Potem zjedz jeszcze lancz i rozpocznij post przerywany do następnego dnia. Zacznij dzień od codziennej oczyszczającej … Gdy jesteś Włoszką, śniadanie i lancz zjedz jako jeden posiłek na kolację, reszta bez zmian. Ta opcja też działa, szczególnie, gdy korzystasz codziennie z kąpieli słonecznych. W chwilach stresu, gdy przychodzi choroba, zapotrzebowanie na witaminę C rośnie bardzo, nawet do 20 g dziennie i więcej. Należy przyjmować dawki w porcjach podzielonych, nie tylko dlatego, że mogą podrażniać żołądek, ale też dlatego, że okres półtrwania witaminy C wynosi 30 minut. Więc zamiast jednej dużej dozy lepiej wziąć kilka w ciągu dnia, aby utrzymać stale wysokie stężenie we krwi. Przyjmowanie witaminy w stanach zapalnych zacznij od kalibracji na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta. I nie zapominaj też, że witamina C to matka Twoich nadnerczy, co również tłumaczy podlinkowany artykuł. Najlepszym naturalnym źródłem witaminy C może być acerola, camu camu, owoce dzikiej róży, baobab, pomarańcze, ciemno zielone warzywa liściaste, papryka, pietruszka, czarne porzeczki, truskawki, jagody i papaja.

owocek

Referencje: American Physiological Society (APS). „Vitamin C: The exercise replacement?” ScienceDaily. ScienceDaily, 4 September 2015. <www.sciencedaily.com/releases/2015/09/150904144604.htm>. Lopes C, Von HP, Ramos E, et al. „Diet and risk of myocardial infarction. A case-control community-based study.” Acta Med Port. 1998 Apr;11(4):311-7. Jaxa-Chamiec T et al. „Antioxidant effects of combined vitamins C and E in acute myocardial infarction. The randomized, double-blind, placebo controlled, multicenter pilot Myocardial Infarction and VITamins (MIVIT) trial.” Kardiol Pol. 2005;62(4):344-50. Fotherby MD, Williams JC, Forster LA, Craner P, Ferns GA. „Effect of vitamin C on ambulatory blood pressure and plasma lipids in older persons.” J Hypertens. 2000 Apr;18(4):411-5. Hajjar IM, George V, Sasse EA, Kochar MS. „A randomized, double-blind, controlled trial of vitamin C in the management of hypertension and lipids.” Am J Ther. 2002 Jul;9(4):289-93.[vi] Rossig L, Hoffmann J, Hugel B, et al. „Vitamin C inhibits endothelial cell apoptosis in congestive heart failure.” Circulation. 2001 Oct 30;104(18):2182-7. Salonen RM, Nyyssonen K, Kaikkonen J, et al. „Six-year effect of combined vitamin C and E supplementation on atherosclerotic progression: the Antioxidant Supplementation in Atherosclerosis Prevention (ASAP) Study.” Circulation. 2003 Feb 25;107(7):947-53. Wilkinson IB, Megson IL, MacCallum H, et al. „Oral vitamin C reduces arterial stiffness and platelet aggregation in humans.” J Cardiovasc Pharmacol. 1999 Nov;34(5):690-3. Woollard KJ, Loryman CJ, Meredith E, et al. „Effects of oral vitamin C on monocyte: endothelial cell adhesion in healthy subjects.” Biochem Biophys Res Commun. 2002 Jun 28;294(5):1161-8. Tahir M, Foley B, Pate G, et al. „Impact of vitamin E and C supplementation on serum adhesion molecules in chronic degenerative aortic stenosis: a randomized controlled trial.” Am Heart J. 2005 Aug;150(2):302-6. Wilkinson IB, Megson IL, MacCallum H, et al. „Oral vitamin C reduces arterial stiffness and platelet aggregation in humans.” J Cardiovasc Pharmacol. 1999;34(5):690-3. Khassaf M, McArdle A, Esanu C, et al. „Effect of vitamin C supplements on antioxidant defence and stress proteins in human lymphocytes and skeletal muscle.” J Physiol. 2003 Jun 1;549(Pt 2):645-52. Thompson D, Williams C, McGregor SJ, et al. „Prolonged vitamin C supplementation and recovery from demanding exercise.” Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2001 Dec;11(4):466-81. Thompson D, Williams C, Garcia-Roves P, et al. „Post-exercise vitamin C supplementation and recovery from demanding exercise.” Eur J Appl Physiol. 2003 May;89(3-4):393-400. Johnston CS, Beezhold BL, Mostow B, Swan PD. „Plasma vitamin C is inversely related to body mass index and waist circumference but not to plasma adiponectin in nonsmoking adults.” J Nutr. 2007;137(7):1757-62

(Visited 7 358 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Reginka 20 grudnia 2019 o 17:57

  Czy picie codziennie ok 3 g witaminy C w formie kwasu askorbinowego może być przyczyną powstawania kamieni nerkowych? Piję takie dawki od długiego czasu i ostatnio wykryto mi 5 mm kamień w nerce podczas badania usg brzucha. A 2 lata temu, jak robiłam usg, kamieni nie było…A może to jakaś inna przyczyna, np. w diecie sporo białka? Nie wiem więc czy powinnam ograniczyć ilość zażywanej witaminy C? Pepsi, co radzisz?

 2. avatar Reginka 20 grudnia 2019 o 22:26

  W maju miałam poziom D325(OH) – 59,5. Dzięki za podesłanego linka, jest tam dla mnie wiele cennych informacji:). Myślę, że trochę przesadziłam z solą, którą często w ciągu dnia serwowałam sobie do szklanek z wodą, ale tak niektórzy naturoterapeuci zalecali…
  Poza tym odstawiam też gorzką czekoladę, a włączam żurawinę i spróbuję herbatki nerkowej (choć z ziołami mam często problem). Zobaczę jaki będzie efekt, bo od dłuższego czasu mam nieustanny ból w lędźwiach, więc jak odpuści to może będzie wskaźnik że pomogło… DZIĘKI:)

 3. avatar gosia 21 grudnia 2019 o 08:35

  Pepsi czy lukrecja jest estrogenna

  1. avatar Jarmush 21 grudnia 2019 o 08:40

   sprawdzę, ale jak nie jest DGL, to może mieć skutki uboczne dla serca

 4. avatar gosia 21 grudnia 2019 o 09:06

  Pepsi wypróbowałam na sobie stosując przy miesiączce 5g kwasu ascorbinowego na wstrzymanie krwawienia ale to nie działa(mięśniak)

  1. avatar Jarmush 21 grudnia 2019 o 10:20

   o wiele lepsze jest wypicie pół szklanki soku z bio cytryny

 5. avatar gosia 21 grudnia 2019 o 10:29

  Pepsi czy można usuwac rtęc biorezonansem i brac żelazo

  1. avatar Jarmush 21 grudnia 2019 o 10:47

   Rtęc na bierząco, np jedząc rybę, usuwa się niewielką ilością chlorelli, natomiast przy duużych chelatacjach stosuje się protokół ze znaczenie większą ilością chlorelli, https://www.pepsieliot.com/4-kroki-jak-usunac-metale-ciezkie-za-pomoca-chlorelli/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum