Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 362 691
78 online
35 525 VIPy

Ciągle chce Ci się jeść? Dowiedz się jak sobie z tym radzić!

Zdarzają się człowiekowi takie okresy w życiu, że nic, tylko by jadł. Praktyka ta popularna jest szczególnie w długie jesienno-zimowe wieczory, ale i w towarzystwie wszelakich świąt i rodzinnych spędów, kiedy niezdrowe objadanie się po sam korek stanowi swoistą formę rozrywki. Co jednak jeśli laba się przedłuża i nie pomaga ani post przerywany ani zdrowy rozsądek? CO kiedy chociaż się nadprogramowo nie je, to bardzo by się chciało?

Jak poradzić sobie z ciągłym głodem?

1. Białko

Badanie wykazują, że dodanie do posiłku dobrej jakości białka wzmaga uczucie sytości. To szczególnie ważne w trakcie pierwszego posiłku bo, jak wskazują badacze, dodanie tego składnika do śniadania rzutuje na uczucie sytości przez cały dzień.

2. Błonnik

Pokarm bogaty w błonnik zmniejsza głód zwiększając jednocześnie nasycenie i generalnie sprawiając, że masz ochotę jeść mniej. Możesz dodać babki płesznik, która rośnie w jelitach jak gąbka, do swojego koktajlu lub dodać do obiadu komosę ryżową i garść świeżego jarmużu.


3. Zielenina

Co najmniej jedno badanie potwierdza, że regularne spożywanie sowitej porcji warzyw w każdym posiłku może zwiększyć uczucie sytości zmniejszając jednocześnie ilość zjadanego pokarmu. Warto postawić na zielone liście. Na szpinak na przykład, bo zawiera on tylakoidy, czyli specjalny ekstrakt (zasadniczo pochodzący z błony chloroplastów liścia), który zmniejsza wygłodniałe apetyty i to w sposób spektakularny.

4. Strączki

Strączki, czyli soczewica, cieciorka, czy fasola, są świetnym źródłem białka i błonnika. Duży przegląd badań z poprzednich lat wykonany w 2014 roku potwierdza, że ich spożywanie wzmaga uczucie sytości i zmniejsza zjadane porcje. Warto mimo wszystko pamiętać, że strączki w nadmiarze mogą wywołać nieprzyjemności pokarmowe u co wrażliwszych osób.


5. Przekąski

Może być tak, że generalnie nie masz problemu z apetytem, ale taki późno popołudniowy maraton filmowy albo wielogodzinne rozmowy z przyjaciółmi budzą w Tobie wygłodniałą bestię, która zupełnie niespostrzeżenie zje wielką deskę przekąsek… sama. W takim przypadku zwróć uwagę na to co podjadasz. Postaw na warzywa, na przykład pokrojone w słupki i podawane z, również warzywną, pastą. Możesz zrobić też mini roślinne kanapeczki bez chleba korzystając z któregoś z 7 sposobów na bezglutenowe kanapki na pełnym wypasie albo ukręcić sycący koktajl do popijania przez (koniecznie wielorazową lub biodegradowalną!) słomkę.

6. Dobre tłuszcze

Awokado, kokos, orzechy oliwa z oliwek czy olej konopny (oczywiście tłoczone na zimno) dodane na surowo do posiłków (pamiętaj o niełączeniu tłuszczy i węgli) mogą wzmocnić uczucie sytości i wpłynąć na jego utrzymanie nawet przez 3-5 godzin po posiłku. Dodatkowo podnoszą one metabolizm i poziom energii.

7. Owocek

Melon (zawsze solo), pomarańcze, jagody, jabłka czy jakiekolwiek lubisz aktualnie najbardziej, to świetna porcja witamin, minerałów, przeciwutleniaczy, a często i wody, co sprawia, że stanowią one świetny wybór kiedy potrzebujesz coś zjeść.

8. Mały talerz

Nieco oldschoolowa rada, ale lepiej jest użyć mniejszego talerza i wypełnić go po brzegi, niż konceptualnie rozłożyć jedzenie na wielkim talerzu. Ta metoda pozwala oszukać Twój mózg, który wówczas dostaje sygnał, że porcja jedzenia jest obfita. Badanie z 2005 roku potwierdza, że liczymy kalorie oczami, nie przez żołądek!

9. Świadome jedzenie

Nie jedz pracując przy biurku, nie jedz oglądając telewizję czy serial. Świadome jedzenie to poparty przez naukę sposób redukcji uczucia głodu. Pozwól sobie na czas sam na sam z jedzeniem. Smakuj aromatów, przyjrzyj się temu co jesz, badaj językiem teksturę pokarmu. Przeżuwaj powoli i po wielokroć. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie masz czasu i jesteś dziś zajęta: czy 15 minut więcej sprawi, że ten dzień się zawali?

10. Zatyczki do … nosa z …

Oraz punkt 10, właśnie wyszukany z przepisów z XVIII wieku, zalecany przez Johna Wesleya obok wielu innych sposobów na różne schorzenia, podaje równie zadziwiającą metodę na wilczy apetyt, czyli niczym niezaspokojone pragnienie jedzenia. Należy zamoczyć mały kawałek chleba w winie i  wsadzić sobie do nosa.

uściski:)

Źródła: mindbodygreen.com/articles/how-to-decrease-appetite-naturally

(Visited 6 591 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Luxtc 28 października 2018 o 18:59

    Melon zawsze solo – tzn. bez łączenia go z innymi owocami czy chodziło o brak łączenia z innymi pokarmami? No i dlaczego tak?

    1. avatar Emanuela Urtica 29 października 2018 o 07:31

      Owoce generalnie najlepiej jest spożywać nie łącząc ich z innymi pokarmami, pamiętając o zasadzie, że łączymy słodkie ze słodkimi i półkwaśnymi, a kwaśne z kwaśnymi i półkwaśnymi, nigdy natomiast kwaśne ze słodkimi (takie połączenie obciąża układ trawienny i może powodować nieprzyjemności jelitowe).

      Co do arbuza i melona, te mają dużo wody i z tego względu nie należy łączyć ich z innymi pokarmami. Wynika to z tego, że same w sobie bardzo szybko się trawią i po wymieszaniu wolniej przechodzą do dwunastnicy, przez co mogą zacząć fermentować w żołądku.

  2. avatar Owowowowwcc 29 października 2018 o 15:17

    Czy zjedzenie 500 gram winogron na obiad samych jest dobra opcja?

    1. avatar Jarmush 29 października 2018 o 18:30

      nawet kilogram jest też spoko, pod warunkiem, że wcześniej nie jadłaś tłuszczu

      1. avatar owocowo 29 października 2018 o 19:45

        Pepsi, a chciałam jeszcze zapytać, co myślisz o zabiegu hydrokolonografi ? warto czy lepiej skupić się na diecie, albo to i to ? bo takie sprzeczne opinie są na temat tego typu zabiegów, bardzo proszę Ciebie o radę <3

        1. avatar Jarmush 29 października 2018 o 20:23

          dieta, jak już to lewatywy z rumianku, moczu, kawy, sody w przypadku poważnych chorób

  3. avatar Agnieszka 29 października 2018 o 21:20

    Że tłuszczu z weglami nie można to wiemy z Twojego bloga. Ale jak to jest z białkiem? Z jednej strony to budulec ale z drugiej zaburzy trawienie węgla juz od jamy ustnej począwszy. Jak wiex jeść? Każdy składnik osobno? Zwłaszcza to białko rano z pkt 1. Samo?z owocami?z węglami? A może z tłuszczem?

    1. avatar Jarmush 29 października 2018 o 21:59

      białko to budulec, węglowodany to energia, która pozwala na wbudowanie białka w mięsień. Białko bez węglowodanów to spalacz tłuszczu. Z kolei tłuszcz zamienia szybkie białko w wolne.

  4. avatar Agnieszka 30 października 2018 o 11:10

    Bardzo dziekuje. Jestes dla mnie zrodlem wiedzy wiec pozwol ze jeszcze o cos dopytam:
    1. Co to znaczy ze bialko jest szybkie lub wolne? chodzi o czas trawienia?
    2. Jesli nie chodzi o spalanie tluszczu, to mozna laczyc bialko z weglowodanem bez szkody dla procesu trawienia?

    1. avatar Jarmush 30 października 2018 o 11:25

      tłuszcz opóźnia wchłanianie białka, dlatego kulturyści na przykład szybkie białko jakim jest izolat serwatki spowalniają w celach antykatabolizmu za pomocą np łyżki oliwy. Ale nie, jeśli chodzi o spalanie tłuszczu toi tylko czyste białko

      1. avatar Agnieszka 30 października 2018 o 12:17

        a jedzenie bialka z weglami spowoduje duzy wyrzut insuliny? czy moze bialko je spowolni?

        1. avatar Jarmush 30 października 2018 o 12:19

          węglowodany w połączeniu z tłuszczem to tragedia dla trzustki

          1. avatar Agnieszka 30 października 2018 o 13:04

            Tak, wiem, napisalam w pierwszym komentarzu ze nie mozna tego laczyc, Dlatego zapytalam konkretnie o polaczenie bialka z weglowodanami, zapytam wiec jeszcze raz: jak na organizm dziala dodanie wegli do posilku bialkowego (lub bialka do posilku weglowodanowego)? czy bialko spowolni wyrzut insuliny? Podkreslam, chodzi mi o posilek beztluszczowy, lub z minimalna jego iloscia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum