logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
91 708 821
184 online
32 027 VIPy
Reklama

MOC W ZIELONYM
KALE This is BIO®

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Bolą Cię mięśnie i stawy? Winna może być mikroflora jelitowa

mikroflora jelitowa, fibromyalgia, this is bio

Mikroflora jelitowa ma szczególną dla ciała moc sprawczą. Jelita to masa tkanki nerwowej, wypełnionej niezwykle ważnymi neuroprzekaźnikami. Jelitowy układ nerwowy, nazywany drugim mózgiem, zawiera otoczkę neuronową osadzoną w ścianach kanału przewodu pokarmowego, który mierzy około dziewięciu metrów. Ma 100 milionów neuronów – to znacznie więcej niż w rdzeniu kręgowym albo w obwodowym układzie nerwowym!

Mikroflora jelit: droga do zdrowia i szczęścia?

Twój mikrobiom, czyli flora bakteryjna, to miliardy bakterii, które zamieszkują całe ciało. Masz więcej bakterii niż komórek! Ilość bakterii w Twoim ciele przewyższa ilość komórek w stosunku 9 do 1, a geny Twojego mikrobiomu przewyższają Twój własny genom w miażdżącym stosunku 150:1!

Twoje zdrowie jest w ścisłej relacji z mikrobiomem. Ludzie i mikrobiom tworzą symbiotyczną relację, w której ciało polega na florze bakteryjnej w kwestii wielu istotnych biologicznych procesów. Przyjazne bakterie wspomagają między innymi proces trawienia, pomagają zarządzać apetytem i kontrolować metabolizm. Przy okazji dostrajają odporność, mają wpływ na nastrój, ostrość umysłu i zdrowie serca oraz innych narządów. A jakby tego było mało, wspomagają one przyswajanie kluczowych witamin i minerałów, wytwarzanie naturalnych antybiotyków i proces ekspresji genów (czyli proces, w którym informacja genetyczna zawarta w genie zostaje odczytana i przepisana na jego produkty, które są białkami lub różnymi formami RNA).

Mikroflora jelitowa ma wpływ na właściwie całe ciało. Okazuje się, że może mieć wpływ również na odczuwany przez Ciebie chroniczny ból.

Reklama

Idealna kuracja uodporniająca i silne odżywianie GREENS & FRUITS TIB® minerałowo-witaminowy plus 50 warzyw, owoców, ziół, enzymów i probiotyków


Mikroflora jelitowa a chroniczny ból

Nowe badanie, opublikowane w magazynie Pain, wykazało, że u pacjentów z fibromyalgią, czyli dolegliwością, którą charakteryzuje między innymi chroniczny ból, mikroflora jelitowa ma niezwykle zbliżoną kompozycję w porównaniu do zdrowych osób. Cechował ją nadmiar lub brak poszczególnych z 19 typów bakterii.

Fibromyalgia to choroba reumatyczna, a właściwie schorzenie tkanek podporowych i aparatu ruchowego, które charakteryzuje się bólami i objawami silnego zmęczenia mięśni, wiązadeł i ścięgien.

Naukowcy zauważyli, że te symptomy były silnie powiązane ze zmianami, które zauważyli w mikrobiomie badanych z fibromylagią.

Obserwując pacjentów ze schorzeniem i bez niego, zwrócili oni uwagę na korelację pomiędzy intensywnością symptomów choroby a ilością bakterii obecnych i nieobecnych w jelitach. Badacze odnotowali, że to połączenie nie było wcześniej zauważone.

Potrzeba więcej badań, które dookreślą, czy te zmiany są charakterystyczne dla choroby, czy przyczyniają się do jej rozwoju.

Diagnoza fibromyalgii nie jest prosta, ponieważ symptomy są typowe dla innych schorzeń. Istnieje w związku z tym prawdopodobieństwo, że zmiany w mikroflorze będą pozwalały na lepszą i wcześniejszą diagnozę, a co za tym idzie bardziej skuteczne leczenie. Tym bardziej, że leku na fibrolymagię, jako takiego, nie ma.

Yoram Shir, jeden z autorów badania i dyrektor Alan Edwards Pain Management Unit (Jednostka Zarządzania Bólem im. Alana Edwardsa) Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGilla, powiedział w swoim oświadczeniu:

„Jako lekarze bólu jesteśmy sfrustrowani naszą niezdolnością do pomocy, a ta frustracja jest dobrym paliwem dla badań. To pierwszy dowód, przynajmniej u ludzi, że mikrobiom może mieć wpływ na ból rozproszony, a my w tej chwili naprawdę potrzebujemy nowych sposobów patrzenia na chroniczny ból.”

Fibromyalgia to tylko jedna z chorób, które mogą przyczynić się do wystąpienia chronicznego bólu. Nawet 20% osób (dane z USA) żyje z chronicznym bólem. Może być to nie tylko skutkiem, ale także przyczyną innych chorób fizycznych i psychicznych.

To wyzwanie dla lekarzy zarówno pod względem diagnozy, jak i terapii.

w didaskaliach

Wtrącam swoje 3 grosze do wpisu Emy, mianowicie surowa dieta roślinna, raw food, czyli witarianizm daje szybko dużą ulgę jeśli chodzi o bolesność i generalnie leczenie w zespole Fibromyalgii.
Auwiderzeń.

Bakteria to nie wróg, tylko przyjaciel

Z racji faktu, że złe bakterie mogą wyrządzić sporo niedobrego i mówi się o bakteriach głównie w kontekście ich szkodliwości, przywykliśmy do traktowania ich jako czegoś niepożądanego. Tymczasem Twoja flora bakteryjna składa się zarówno z tych „złych”, jak i z „dobrych” bakterii. Te drugie nie tylko nie są szkodliwe, ale także są niezbędne! Bakterie w Twoim mikrobiomie wspomagają podstawowe funkcje ciała, mają wpływ na trawienie i zdrowie jelit. Do tego pomagają pozbyć się takich symptomów jak niepokój, bóle głowy, trądzik, zmęczenie, egzema, infekcje oraz bóle mięśni i stawów.

Reklama

Tu znajdziesz bardzo dobry probiotyk (drożdże probiotyczne)  Saccharomyces Boulardii, a tutaj jedno z poważnych badań klinicznych to potwierdzające.


Zdrowy mikrobiom jelit to wspaniałe samopoczucie

Niektóre bakterie życzą Ci jak najlepiej i robią wszystko żeby poprawić Twoje samopoczucie i zdrowie. Nie wszystkie są jednak przyjazne. Niektóre przyczyniają się do powstania stanów zapalnych. Jeszcze inne sprawiają, że masz chętkę na słodycze i to wcale nie te całkiem zdrowe z gatunku daktyl. Nadmiar złych bakterii często kończy się nadwagą, stresem, zmęczeniem i ryzykiem wielu schorzeń.

Z tego wpisu dowiesz się, że nigdy nie jest za późno żeby uzdrowić jelito. 

uściski:)

Źródła: eurekalert.org/pub_releases/2019-06/muhc-gba061819.php

journals.lww.com/pain/Abstract/publishahead/Altered_microbiome_composition_in_individuals_with.98647.aspx

(Visited 3 425 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Doris 27 czerwca 2019 o 08:55

  Pespi a probiotyk dla dzieciaków od 2 rż?

  1. Pepsi Eliot 27 czerwca 2019 o 11:52

   na razie nie mamy sensu stricte dla dzieci, owszem S.bullardi stosuje się w warunkach szpitalnych u dzieci z różnymi zaburzeniami trawienia, biegunką, kolką etc https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4454830/, ale nie dotarłam jeszcze do badań na temat profilaktyki

 2. Anuszka 27 czerwca 2019 o 18:58

  Ja to dopiero mam rewolucje w brzuchu. Próbowałam już wszystkiego i nic. Nigdy nie byłam na nic uczulona. Ani na gluten ani na białko

  1. Pepsi Eliot 27 czerwca 2019 o 19:40

   Masz IBS?

 3. Anuszka 27 czerwca 2019 o 20:56

  Na nic nie byłam zdiagnozowana. Mam tak od kilku miesięcy. Nie jestem otyła i raczej nie jadam fast food ani nic takiego. Brzuch mam nawet wzdęty jak nic nie jem. Biegunki nagle. Może za mało błonnika?

 4. Anuszka 27 czerwca 2019 o 21:39

  Dziękuję.! A czy wysyłasz Pepsi produkty z twojego sklepu do USA? Bo bym chętnie kupiła ten probiotyk?

  1. Pepsi Eliot 27 czerwca 2019 o 23:02

   wszędzie wysyłamy

 5. Anuszka 27 czerwca 2019 o 22:46

  Dziękuje..! Już zamówiłam

 6. Anuszka 28 czerwca 2019 o 00:20

  Wszystkie objawy IBS do mnie pasują . I mięśnie też mnie bolą. Spróbuje jeszcze tych enzymów trawiennych. Dziękuję ślicznie!

 7. Kris 28 czerwca 2019 o 12:34

  A czy ten probiotyk Saccharomyces Boulardii pomoże na trądzik młodzieńczy , a u drugiej osoby na alergię na pyłki ?

  1. Pepsi Eliot 28 czerwca 2019 o 14:43

   przede wszystkim reguluje florę bakteryjną w jelitach, ale tak naprawdę wszystko ma związek z alergiami, ale nie szukałam takich badań, jak mi coś wpadnie potwierdzę

   1. Kris 28 czerwca 2019 o 22:38

    Dzięki 🙂 a na trądzik u nastolatki może mieć wpływ?

 8. Nela 5 lipca 2019 o 19:05

  Pepsi a jak rozpoznać -jakie badania wykonać czy mam chore jelita , bo chroniczny ból stawów i mięśni mam , mam biegunki częste oraz jak coś zjem to mam wzdęcia brzucha które po jakimś czasie w biegunki się zamieniają . Jak nie jem co 3 godziny czegoś małego to ból i pieczenie w nadbrzuszu mam bo mam refluks słabo kwaśny gazowy nocny …….Jak zjem co 3 h małe ilości dietetycznie to mam wzdęcie brzucha jakbym tonę zjadła . i tak w kółko …..

  1. Pepsi Eliot 5 lipca 2019 o 19:11

   Masz refluks żółciowy i pewnie jeszcze IBS. https://www.pepsieliot.com/masz-ibs-zrob-te-4-kroki-i-pozbadz-sie-zespolu-jelita-wrazliwego/

   Generalnie masz chory system trawienny, badania zrób z tej listy, to sporo wyjaśni: https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/
   zrób jeszcze dodatkowo jakieś kontrolne badanie na stawy jak ASO

 9. Nela 5 lipca 2019 o 23:12

  Gastroenterolog twierdzi że mam zrobić badania na SIBO bo na pewno mam to SIBO.
  Zrobię badania i się odezwę …..dziękuje

  1. Pepsi Eliot 6 lipca 2019 o 10:26

   Jak będzie SIBO, to i tak prawdopodobnie będzie IBS, i tak dobrze byłoby już brać te probiotyki https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html?search_query=probiotyki&results=3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *