Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 413 576
62 online
35 538 VIPy

Boraks, substancja lecznicza, owszem nudne, ale praktycznie skuteczne

Czasami wpis musi być nudny, bowiem substancja boraks jest nudna i niepodniecająca.


Uwaga! Oświadczenie!

NIKT TUTAJ NIE NAMAWIA do niechodzenia do lekarzy, do niesłuchania lekarzyAni niczego NIE DORADZA!

Artykuł ma charakter czysto informacyjny! Jeżeli chcesz skorzystać z informacji w artykule, robisz to na własną odpowiedzialność!

Zanim cokolwiek przedsięweźmiesz zalecam: UDAJ SIĘ DO LEKARZA! Takie jest prawo!


Co innego jakieś olejki oregano pachnące na ostro, czy drzewo herbaciane, albo lawenda, nie mówiąc o cynamonie, niewinnym rumianku, przesmacznym baobabie, albo ślicznej różowej witaminie C z róży.

Boraks jest jeszcze nudniejszy niż soda, gdyż boraks straszy mainstream. I gadają o tym wszyscy naturopaci. Uważa się, że jest to proste, a jednocześnie niedrogie remedium.

 • Stosuje się boraks w leczeniu najróżniejszych schorzeń, od chorób autoimmunologicznych, przez problemy hormonalne, po chroniczny ból. Podobno boran sodu jest skuteczny w leczeniu całego spektrum dolegliwości.
 • Jako środek przeciwzapalny skutecznie leczy zapalenie stawów, dnę moczanową, obrzęk dziąseł i inne choroby zapalne.
 • Dodatkowo substancja ta eliminuje infekcje, takie jak infekcja pęcherza moczowego, infekcje dróg rodnych i inne.
 • Podobno jest również stosowany w leczeniu raka, otyłości, nadciśnienia tętniczego, chorób naczyń krwionośnych i osteoporozy.

Czym jest boraks?

Boraks to substancja naturalnie występująca na całym świecie. Wydobywa się go w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Chiny, Ukraina, Turcja i Indie. Największa znana kopalnia, Rio Tinto Borax Mine, znajduje się w Kalifornii. Rezerwy boraksu w tej kopalni mają wystarczać nawet do 2050 roku. Chemiczna formuła boraksu to Na2B4O7·10H2O. Tłumacząc prościej, boraks zawiera sód, bor, tlen i wodór.

Zastosowania boraksu

Sprzątanie

Boraks jest popularnym środkiem czyszczącym, wykorzystywanym między innumi w specyfikach do prania. Ponieważ ma on wysokie pH wynoszące 9.3, można dodać go do prania aby zmiękczyć wodę. Boraks stanowi popularny składnik domowych proszków do prania i środków czystości. Uwaga: mimo że jest to naturalny produkt, przy jego użyciu zalecane są rękawiczki.

Pasożyty

Boraks pomaga pozbyć się szkodników, zarówno jeśli chodzi o chwasty w ogrodzie, jak i o pasożyty, w tym wszy i roztocza, u ludzi i zwierząt.

Włosy

Niektórzy stosują go jako alternatywę dla szamponu do włosów. Chemiczne środki w szamponach i następujące po nich problemy ze skórą głowy skutecznie motywują ludzi do przejścia na naturalną stronę mocy pozbawioną szamponu z drogerii. Boraks jest środkiem o tyle skutecznym, że jest zasadowy, działa przeciwgrzybiczo i pozwala zwalczyć problemy skóry głowy, włączając w to łupież, łojotok i łuszczenie się naskórka.

 • Zmieszaj szklankę boraksu z 4 litrami czystej wody i wykorzystuj w kąpieli każdorazowo używając szklanki lub dwóch, stosując płyn bezpośrednio na skórę głowy.
 • Pozostaw na chwilę i po kilku minutach dokładnie spłucz. Stosuj 1-2 razy w tygodniu.

Uważka:

Boraks może wysuszać włosy. Jeśli tak się dzieje, stosuj maseczki z oleju kokosowego, tyle, że olej kokosowy dla włosów porowatych to nie remedium. Kup sobie jakąś fajną, gotową, nawilżającą do włosów porowatych.

Medyczne użycie boraksu

Co może brzmieć zaskakująco, boraksu używa się jako naturalnego remedium na wiele przypadłości zdrowotnych. Kojarzony jest ze środkiem czystości, ale to naturalna substancja, jak na przykład sól. Boraks zawiera bor, minerał śladowy, którego brakuje we współczesnej diecie. Odbudowanie jego zdrowego poziomu może pomóc w przypadku wielu dolegliwości zdrowotnych. Co więcej, boraks jest zasadowy, a wiele problemów zdrowotnych wynika z zakwaszenia ciała.

Jakie dolegliwości zdrowotne mogą być leczone z pomocą boraksu?

 • Artretyzm
 • Osteoporoza
 • Zapalenie kości i stawów
 • Osteofitoza
 • Niedobór wapnia
 • Toczeń –
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Zaburzenia równowagi hormonalnej (niskie estrogeny)
 • Grzybica
 • Grzybica pochwy
 • Candida
 • Liszaj
 • Bezsenność
 • Szorstka skóra
 • Impotencja

Jeśli zastanawiasz się jak ten biały proszek może pomóc z tak dużą ilością chorób, wytłumaczę Ci to w prosty sposób. Wyobraź sobie wieżę złożoną z bloków. Jeśli usuniesz jeden z nich, szczególnie ten będący podstawą, zaburzysz stabilność całego budynku. Podobnie jest z ludzkim ciałem. W ciele odbywa się mnóstwo procesów, których prawidłowe funkcjonowanie zależy od poszczególnych „bloków”: witamin, minerałów, enzymów, aminokwasów i innych, których potrzebujesz aby prawidłowo funkcjonować.

Usuniesz jeden z tych bloków i funkcjonowanie całego Twojego ciała będzie zaburzone. Bor, pierwiastek śladowy i komponent boraksu, jest częścią jednego z takich bloków.

W dzisiejszych czasach mnóstwo osób cierpi na jego poważny niedobór, tymczasem uzupełnienie go przyczynia się do ogromnej poprawy stanu zdrowia. Boron potrzebny jest ciału między innymi do prawidłowego funkcjonowania hormonów i zachowania równowagi wapnia i magnezu.

W badaniach wykazano, że prawdopodobieństwo artretyzmu jest niższe kiedy dzienne spożycie boronu jest wysokie (3-10 mg w opozycji do 1 mg lub mniej). Co więcej, kości osób suplementujących bor są twardsze niż kości tych, którzy go nie suplementują.

Ile boronu to już boraks?

Jedna łyżeczka boraksu w proszku zawiera około 4 gramów boraksu, a więc ¼ łyżeczki to około 1 grama.

Jeden gram boraksu z kolei to 11.3% boru, czyli 113 mg boru.

Ile boraksu zalecają niektórzy znani naturopaci brać?

 • Ted z Earth Clinic mężczyznom rekomenduje przyjmowanie ¼ łyżeczki (940 ~ 1000 miligramów) boraksu rozpuszczonego w litrze wody, a kobietom 1/8 łyżeczki (470 mg ~ 500 miligramów) boraksu rozpuszczonego w litrze wody. Da to 113 miligramów boru dla mężczyzny i 56 miligramów dla kobiety.
 • Inną metodę dozowania boraksu spopularyzował Walter Last, który rekomenduje rozpuszczenie czubatej łyżeczki boraksu w litrze wody i picie łyżeczki takiego roztworu do 2 razy dziennie z posiłkami. Takie rozwiązanie dostarcza 25-30 miligramów boraksu, czyli około 3 miligramów boru na dawkę.

Jak przechowywać boraks?

Jeśli skorzystasz z metody Waltera Lasta, płyn rób na bazie destylowanej wody, przechowuj w czystym, szklanym słoju i każdorazowo odmierzaj porcję czystą łyżeczką ze stali nierdzewnej. Trzymaj roztwór w lodówce. Jeśli zmieniła się jego barwa, stopień przezroczystości lub zapach, wylej zawartość słoja i przygotuj nowy roztwór.

Czy są jakieś skutki uboczne przyjmowania boraksu?

Niektórzy ludzie doświadczają skutków ubocznych, dlatego zawsze warto zacząć od ¼ dawki i monitorować jej wpływ na samopoczucie.

Chociaż śmiertelna dawka boraksu (LD50) relatywnie jest podobna do śmiertelnej dawki soli stołowej, zawsze warto być ostrożnym i obserwować swój organizm.

Czy istnieją alternatywy dla stosowania boraksu?

Niektórzy nie czują się komfortowo z przyjmowaniem JAKIEJKOLWIEK ILOŚCI boraksu wewnętrznie. W takiej sytuacji problem powinna rozwiązać suplementacja preparatu z borem.

Pomocne wpisy:

Źródła:

 •  earthclinic.com/remedies/borax/

(Visited 21 359 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Niki 31 stycznia 2019 o 19:04

  No i przy boreliozie, nie wiadomo czy tylko łagodzeniu objawów czy usuwaniu przyczyn. Choć bor i borelioza (nazwa krętek od francuskiego biologa Borrela) to tylko zbieżne nazwy.

 2. avatar Lilka 31 stycznia 2019 o 19:58

  Dziękuję za ten i inne Twoje artykuły. Zawierają konkretną wiedzę, z której chętnie korzystam. Boraks piję już od kilku miesięcy, ze względu na stawy, które dość mocno mi dokuczały. W tej chwili bólu już nie ma i czuję się dobrze. Dodatkowo jednak zażywam siarkę i witaminy, w tym D3 z K2, piję olej lniany i płuczę usta olejem. Pozdrawiam serdecznie.

  1. avatar Jarmush 1 lutego 2019 o 08:01

   tylko krowa nie zmienia poglądów, a dwa, czytaj disklaimera pod każdym wpisem

 3. avatar Ewkax1 1 lutego 2019 o 10:01

  A o czym może świadczyć drętwienie rąk w nocy. Od jakiegoś czasu budzę się rano i mam zdrętwiałe i opuchnięte palce u rąk? Wykluczyłam łóżko, bo od miesiąca śpię na nowym (twardym) materacu i nic się nie zmieniło. Śpię głównie na boku, na plecach w ogóle nie umiem;/ Czasem zdarzają się poty nocne.

  1. avatar Niki 1 lutego 2019 o 12:15

   Ja też nie umiem na plecach, na wszelkich bokach i brzuchu z różnym ułożeniem nóg kręgosłup na różnych odcinkach lepiej mi odpoczywa – kwestia indywidualna. Drętwienie zdarza się we śnie, kiedy dłoń jest przyciśnięta, albo wygięta czy zaciśnięta, przez dłuższy czas nie zmienia pozycji, ale może być też związane ze słabszym unaczynieniem, krążeniem, unerwieniem, kojarzy mi się też hiperkaliemia, hiperkalcemia (to są nadmierne stężenia potasu i wapnia kolejno) albo odwrotnie hipomagnezemia więc niedobór Mg.
   U mnie coś innego się działo, kilka razy w ostatnich latach budził mnie w nocy alarm – bezwładna cała prawa ręka, taka miękka jak z waty, jakby kości w środku nie było, jakbym ręki nie miała, panika zimny pot mnie oblewał i zaraz szybki energiczny masaż przywracał krążenie. Okazało się za którymś razem, odzyskałam świadomość na kilka sekund przed ostrzeżeniem, że śpiąc na brzuchu głowę przyciskam mocno do ręki w zgięciu łokcia zatrzymując sobie dopływ krwi, nigdy potem już nie ułożyłam ręki pod głową bezpośrednio ani pod poduszką, wiem o tym, choć sen mam mocny, mało co mnie budzi, świadomie nawet we śnie układam się inaczej,ochronnie.

  2. avatar Zyraffa 1 lutego 2019 o 13:51

   Mialam to samo,po dokladnych badaniach krew/mocz jeden madry naturopata kazal pic wode z dobra szara sola klodawska no i trafil bardzo dobrze ,nie wiem czy Ty jestes ten sam przypadek ale kuracja raczej prosta,latwa i przyjemna ,chyba warto sprobowac ?Niestety juz nie pamietam czego nie mialam wtedy w tej krwi/moczu ?

   1. avatar Ewkax1 1 lutego 2019 o 14:12

    Dzięki dziewczyny;*
    Spróbuję przeanalizować najpierw dokładnie jaką mam pozycję jak śpię. Niedobory raczej wykluczam bo piję 4 szklanki (w drugiej z solą kłodawską i magnezem) od kilku miesięcy, skórczy szczęśliwie nie mam (a kiedyś bardzo często w nocy łapały mnie w okolicach piszczeli).

    1. avatar Niki 1 lutego 2019 o 19:20

     Niedobory wykluczasz, pewnie masz na myśli głównie magnez hmmmm kilka miesięcy temu było lato,a ja nad ranem kilka razy obudziłam się ze skurczem w łydce, latem łatwo zgubić elektrolity i tak było, bakterie wtedy krążą intensywniej, szabrują co się da. A wiesz, co możesz jeszcze zrobić poza piciem magnezu rano, posmaruj oliwką magnezową dłonie przed snem, jak ten zabieg wpłynie.

  3. avatar Da-kota 1 lutego 2019 o 22:51

   A sól szarą kłodawską gdzie kupujecie? Jodowaną czy nie?

   1. avatar Niki 2 lutego 2019 o 15:07

    Niejodowaną o nieeee 😀 Może być też szara morska włoska – tę zamawiam z eco sklepu, a jest bardziej szara i nieco grubsza niż ta kłodawska drobna szara, którą mam w sklepie pod ręką

  4. avatar Strawberry 2 lutego 2019 o 23:01

   Może to cieśń nadgarstka? Potrafi dawać dokładnie takie objawy, drętwienie rąk właśnie w nocy, puchnięcie palców. Lepiej to sprawdzić, bo na tym etapie jeszcze można się ustrzec przed zabiegiem 🙂 Oczywiście nie straszę, radzę tylko to sprawdzić, żeby to wykluczyć ewentualnie.
   Powodzenia i oby te objawy zniknęły!

   1. avatar Jarmush 3 lutego 2019 o 11:34

    cieśń nadgarstka leczy się najczęściej przyspieszając naturalnie pracę tarczycy

    1. avatar Strawberry 3 lutego 2019 o 12:15

     Dobrze wiedzieć 🙂 Czyli tarczyca ma jeszcze większy wpływ na nasze życie niż myślałam 🙂

     1. avatar Jarmush 3 lutego 2019 o 15:20

      to są naczynia połączone

 4. avatar Makana 1 lutego 2019 o 16:09

  Pepsi a co na chlamydia pneumonia?
  Dziadostwo nie chce się poddać.
  Zarazilam się chyba od córki z przedszkola.
  Kaszlemy cała rodzina, ale to już ponad miesiąc. Witamina C, nebulizacja z wodą utleniona i z oregano, syrop z marchewki od Ciebie i nie wiem co jeszcze. A kaszel męczy. Flegma dalej jest. Jakby te bakterie się na nowo namnazaly i od nowa atak.

  1. avatar Jarmush 1 lutego 2019 o 18:59

   czosnek, kurkuma, nawet bym wzięła Liposomal kurkuminy TiB, Goldenseal, Echinacea, ekstrakt z liści oliwki

  2. avatar kate 2 lutego 2019 o 21:09

   a ten jod w soli to jest chyba radioaktywny?

   1. avatar Jarmush 2 lutego 2019 o 22:23

    łaj?

 5. avatar Mauryc 1 lutego 2019 o 18:30

  Jak coś o pH ponad 9 może zmiękczać wodę/pranie ?

  1. avatar Jarmush 1 lutego 2019 o 18:45

   Pytaj Teda z Bangkoku 🙂

   1. avatar Mauryc 1 lutego 2019 o 19:05

    Hmm ok poszukam ale Ted chyba się praniem nie zajmuje ?

    1. avatar Jarmush 1 lutego 2019 o 21:41

     ja też nie 😀

     1. avatar Mauryc 1 lutego 2019 o 22:02

      No no…chyba że praniem mózgu ?

  2. avatar Niki 2 lutego 2019 o 15:03

   Soda oczyszczona ma pH 10 i też zmiękcza! 🙂 usuwa twardość nawet szybciej gdy woda jest gorąca, podgrzana

   1. avatar Mauryc 3 lutego 2019 o 10:12

    Noo…tak, wiem też i o tym. Chemia nigdy nie była zbyt zrozumiała dla mnie. ?

 6. avatar Pomozciemi 1 lutego 2019 o 20:22

  Pepsi pomóż mi, właśnie się dowiedziałam, ze mąż mnie zdradza od 4 lat. Pomóżcie mi…………………….

  1. avatar Beti 2 lutego 2019 o 10:36

   Hej. Mój mąż właśnie mi powiedział że w wojsku mężczyznom podawano bor żeby zmniejszyć ich popend seksualny.

   1. avatar Jarmush 2 lutego 2019 o 13:48

    brom, nie bor

   2. avatar maj20 4 lutego 2019 o 11:02

    Zrób odwrotnie niż chciałabyś zrobić. Uśmiechnij się, jeżeli chcesz płakać. Bądź łagodna, a nie rzucaj się na niego. W tej sytuacji wszystkie osoby cierpią. Naprawdę – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Spróbuj dostrzec coś dobrego w tym, co jest. Mój mąż mnie zdradzał i odszedł, zostałam sama z noworodkiem i 2-letnią córką. Z domem w stanie surowym i dużym kredytem. Dziękuję mu, że to się wydarzyło. Dużo zrozumiałam. Ty też zrozumiesz, rozwiniesz ducha. Postrzegaj tę sytuację jako szansę. No pewnie, że będzie bardzo smutno, przez bardzo długi czas. Ale smutek jest dobry, uwrażliwia. Zasadą tego świata jest miłość. Jeżeli masz dzieciaczki to działaj razem z nimi, rób cokolwiek. Nie pozostawaj długo sama, nie zatapiaj się w bólu i rozpaczy, nie rozpamiętuj przeszłości i straconych marzeń, lecz świadomie zajmuj się obecną chwilą. Zobaczysz, ile siły znajdziesz w sobie. A kiedyś będziesz się uśmiechać, jak zdasz sobie sprawę, że jesteś sama dla siebie oparciem. Będzie Ci dobrze i fajnie samej, czy z nim, czy z innym.

   3. avatar Easy9 23 sierpnia 2020 o 06:45

    Chyba brom

    1. avatar Jarmush 23 sierpnia 2020 o 13:45

     brom czyli nieznośny fluorowiec, który podszywa się pod jod, podobnie, jak chlor i fluor, a bor to porządny pierwiastek bez którego nie ma dobrego życia

   4. avatar Katharina 19 lutego 2021 o 20:49

    Chyba z bromem ?

 7. avatar Keyt 1 lutego 2019 o 20:37

  Czy dobrym pomysłem byłoby połączyć kompleks aminokwasów z G&G z czwartą szklanką z kolagenem, MSM i witaminą C, czy lepiej dorzucić kapsułkę do śniadania czy obiadu?

  1. avatar Jarmush 1 lutego 2019 o 21:38

   aminokwasy na czczo, przed treningiem, tuż po treningu i przed snem, wybierz sobie termin, ale na pusty żołądek.

 8. avatar empi 1 lutego 2019 o 22:12

  „Uwaga: mimo że jest to naturalny produkt, przy jego użyciu zalecane są rękawiczki.”
  To jak to stosować?

  1. avatar Jarmush 2 lutego 2019 o 07:34

   jest dokładnie napisane, w formia bardzo rocieńczonej, wody utlenionej w postaci perhydrolu też nie możesz stosować bez rękawiczek i okularów nawet, a po odpowiednim rozcieńczeniu możesz ją nawet pić. `Przeczytaj jeszcze raz artykuł powoli i ze zrozumieniem. podaję Ci jeszcze raz link do jeszcze innych przepisów
   https://www.pepsieliot.com/kuracja-yyy-boraksem-przy-luszczycy-mykoplazmie-diy3/

 9. avatar ivyt 5 lutego 2019 o 22:54

  Hej Pepsi! A na stany zapalne drog rodnych? Pewnie przykladac roztwor boraksu zmieszanego z woda? Od lat mecza mnie stany zapalne gruczolu Bartholina, choc odpukac, od kiedy sie stosuje do tego co piszesz mam spokoj od 1,5 roku.

 10. avatar mateuszozon 24 marca 2019 o 10:39

  Chciałbym zrobić roztwór metodą Waltera, można użyć zwykłej wody i ewentualnie wcześniej wylać zepsuty roztwór i zrobić nowy?

 11. avatar Justa 6 kwietnia 2019 o 08:00

  Witam. Przymierzam się z rodzicami do picia boraksu. Jaki kupić? Czy na infekcje intymne robić jakieś irygacje? A jeśli chodzi o grzybice paznokci jak stosować? Bo koleżanka już długo walczy.

  1. avatar Jarmush 6 kwietnia 2019 o 09:16

   W żadnym przypadku nie udzielam takich informacji, tym bardziej, że ich nie posiadam, artykuł ma jedynie charakter poglądowy, aby poinformować czytelników o takiej możliwości pozyskiwania boru.Nie jestem też lekarzem.
   Co do grzybicy paznokcia:
   Rób codzienne moczenie nóg w misce, rozpuść 1/4-1/2 szklanki soli szarej morskiej, lub himalajskiej, może być kłodawska na miedniczkę.
   Sól wsyp najpierw, potem zalej na dnie zimną wodą, łatwiej się rozpuści niż w ciepłej, a dopiero potem dolej ciepłej wody, żeby miała przyjemną temperaturę.
   Wskazane byłoby dolać jeszcze 1/2 buteleczki wody utlenionej i1/2 szklanki boraksu.
   Codziennie wieczorem moczyć stopy, a w ciągu tygodnia powinno być po problemie.
   Jednak jest to dowód na działanie grzyba w organizmie, często przerost candidy.
   Należy zastosować kurację anty-grzybiczą, szczególnie, gdy grzybica paznokcia będzie powracać, witamina C TiB, MSM TiB, witamina D3 TiB w protokole z K2.
   Czytaj te wpisy
   https://www.pepsieliot.com/zastosuj-pieciodniowe-oczyszczanie-jelit-z-candidy-za-pomoca-psyllium/
   https://www.pepsieliot.com/jak-prosto-i-naturalnie-wyleczyc-sie-z-powaznej-choroby-cz1/
   https://www.pepsieliot.com/jak-prosto-i-naturalnie-wyleczyc-sie-z-powaznej-choroby-cz2/
   https://www.pepsieliot.com/mrsa-jak-prosto-i-naturalnie-wyleczyc-sie-z-kazdej-choroby-cz3/

  2. avatar Szymek. 2 kwietnia 2020 o 21:37

   Tu jest obszerny opis:
   ….

   1. avatar Jarmush 3 kwietnia 2020 o 07:01

    proszę nie spamować

 12. avatar Juzio 30 grudnia 2019 o 10:02

  witam, mam 68 lat pije ten roztwor 1/4 lyzeczki na 1 l wody juz 2 miesiace [ 5 dni i 2 dni przerwa] i mam pytanie jak dlugo mozna to pic?

  1. avatar Przemko :-) 19 kwietnia 2020 o 18:24

   Stosuj w reżimie 5 dni na 2 dni przerwy. Czyli np. w tygodniu pijesz, a w weekendy nie. Chodzi o to aby dać organizmowi czas na oczyszczenie się z tego co bor wypłucze z Twojego organizmu. A w szerszej perspektywie pijesz przez miesiąc i później przerwa. Wszystko zależy w jakim celu to stosujesz i jaki jest Twój stan zdrowia.

 13. avatar Sylwia 31 marca 2020 o 23:01

  Potwierdzam. Generalnie nie wierzę, że przez 30 lat mojego życia nigdy nie słyszałam o boraksie :/ Ostatnio byłam chora, a gardło miałam tak zawalone, że nie byłam w stanie mówić. Nic nie pomagało, ani tradycyjne mleko z miodem i czosnkiem (ulga była tylko chwilowa), ani farmaceutyki. W końcu doszedł do tego ból uszu i poważnie się wystraszyłam. Na szczęście miła pani w aptece wiekowej daty poleciła mi boraks do płukania. Wystarczyły dwie płukanki, aby wyleczyć mi gardło… Dzięki Bogu, że wciąż można liczyć na pomoc ludzi, którzy pamiętają czasy, gdy choroby leczyło się tradycyjnymi metodami. Potem zaczęłam interesować się wpływem tego cuda na inne dolegliwości (skórne, itp) i działa bardzo dobrze, ale jeszcze nie próbowałam zażywać doustnie. Dlaczego dzięki za info! 🙂

 14. avatar artuu 18 kwietnia 2020 o 22:33

  coś za duża rozbieżność w dawkowaniu, jedna metoda to 113 miligramów boru a druga to 3 mg boru.

  1. avatar Jarmush 19 kwietnia 2020 o 04:11

   wszystko się zgadza, 113 miligramów boru będzie w litrze, a pijesz łyżeczkę z posiłkiem, czyli dostarczysz mniej niż w tej drugiej metodzie Lasta. Jednak nikomu nie zalecam picia roztworu boraksu, nie mam takich uprawnień, artykuł ma charakter poglądowy, i jak ktoś chce, wiadomo, gdzie szukać ewentualnego uzupełnienia wiedzy.

  2. avatar Przemko :-) 19 kwietnia 2020 o 18:18

   artuu,i tak, i tak jest dobrze. To wszystko zależy czy chcesz tylko uzupełniać braki boru (dawka podtrzymująca) czy jednak się z czegoś leczyć (dawka terapeutyczna). Ten artykuł tylko sygnalizuje temat. Zapoznaj się jeszcze z pozostałymi artykułami na blogu Pepsi. Możesz np. zajrzeć tu:
   https://www.pepsieliot.com/czego-lekarz-nie-powie/8330/kuracja-yyy-boraksem-przy-luszczycy-mykoplazmie-i-nie-tylko-diy3.html albo tak jak Ci odpisała na komentarz 🙂

 15. avatar Natalka 2 sierpnia 2021 o 14:12

  A gdzie można taki borax kupić? Wszystko jedno jaki? Pytam bo chciałabym zacząć stosować natomiast nie chcę się otruć. Nie wiem czy jest jakiś specjalny do picia??

  1. avatar Pepsi Eliot 2 sierpnia 2021 o 19:42

   Nie mam pojęcia, artykuł ma charakter czysto poglądowy, a boraks to środek do szorowania brudnych powierzchni, i generalnie to trucizna w większym stężeniu <3

  2. avatar Przemko :-) 3 sierpnia 2021 o 20:07

   Natalko 🙂
   Kupisz w największym sklepie na świecie albo mają także w sklepach z żywnością bio, eko itp.. Borax albo boraks to czteroboran sodu dziesięciowodny. Jego wzór chemiczny jest podany w artykule. Albo czasami nazywa się też tetra boran sodu. Tetra, czyli cztero, to są synonimy. Najważniejsze aby zakupić o jak największej czystości.
   Jeżeli będziesz stosować zgodnie z przepisami w obu artykułach to się nie otrujesz. Nie ma specjalnego do picia ale kwas borny, czy borowy nie jest zalecany. Albo jeśli ktoś się uprze to proporcje są inne. Trzeba spytać sprytnego chemika żeby to przeliczył.

 16. avatar WOJSŁAW 23 kwietnia 2023 o 19:00

  Czy BORAX obniży poziom żelaza ?
  co może powstać w połączeniu z wodą kranową – skoro jest w niej chlor i pytanie co jeszcze .. ?
  a istnieje informacja, że połączenie chloru i jodu – z soli
  tworzy bardzo szkodliwe połączenie !! ??
  woda DESTYLOWANA (trudno kupić) to nie to samo co DEMINERALIZOWANA – ta jest wszędzie !!

  1. avatar Pepsi Eliot 23 kwietnia 2023 o 20:42

   nie wiem, nikomu nie radzę pić wody z kranu

 17. avatar Leszek Szian 15 marca 2024 o 17:01

  Dziś mi przyszedł borax,więc zrobię roztwór i będę próbował… Co do soli,to najlepsza to celtycka 😀

  1. avatar Pepsi Eliot 16 marca 2024 o 11:45

   najlepsza jest szara morska, a tak naprawdę nieoczyszczona i najmniej zanieczyszczona 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

4 Greens This is BIO idealny do 4 szklanki!

ALKALIZACJA RZĄDZI!

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum