Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 349 435
145 online
42 197 VIPy

Budzisz się co noc o podobnej porze? Czym jest zegar biologiczny Twojego ciała?

Czyli co wyprawiają Twoje organy o różnych porach dnia? Budzenie się w nocy o tej samej porze może mieć wydźwięk duchowy, symboliczny, niekiedy somnambuliczny, wielowymiarowy i kosmiczny. Natomiast dla Twojego awatara w tej grze, czyli ciała, takie budzenie się o określonych  porach zostało rozkminione przez Tradycyjną Medycynę Chińską. Wiele osób miewa problemy ze snem, czy to z samym zaśnięciem czy z niedosypianiem lub budzeniem się w środku nocy. Im częściej Ci się to zdarza, tym bardziej jesteś rozkojarzona i zmęczona i tym bardziej oddalasz się od swojego normalnego stanu. Nocna pobudka w podobnych porach jest popularnym problemem i chociaż może nastręczyć Ci wiele niepokoju, Tradycyjna Chińska Medycyna ma na to wytłumaczenie, które ma związek z biologicznym zegarem Twojego ciała.

Czym jest biologiczny zegar Twojego ciała?

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, awatary działają według „zegara”, który oddziałuje w zgodzie z meridianami ciała. Meridiany to szlaki energii, które utrzymują i transportują Qi, krew i płyny przez całe ciało. Wierzy się, że Qi, energia życiowa, występuje na całej Ziemi. Kiedy jesteś zdrowa, Qi płynnie przepływa przez Twoje ciało, jednak kiedy nie jesteś zdrowa dochodzi do blokady tej energii, jest ona niska. Qi przemieszcza się przez ciało w dwugodzinnych interwałach. Na przestrzeni dwóch godzin jeden z organów osiąga swój szczyt energetyczny, podczas gry organ po przeciwnej stronie zegara (12 godzin później), jest na najniższym poziomie. Na przykład między 1 a 3 nad ranem wątroba osiąga szczyt aktywności oczyszczając krew podczas gdy znajdujące się po drugiej stronie zegara jelito cienkie osiąga najniższą aktywność w całym cyklu. Jelito cienkie odpowiada za wchłanianie wielu substancji odżywczych, co tłumaczy nocne kiepskie samopoczucie kiedy podjadasz w nocy. Gdy jesz późnym wieczorem, jelito cienkie funkcjonujące na najniższym pułapie energetycznym ma problem z wchłanianiem substancji odżywczych, przez co wątroba ma problem z detoksykacją ciała. Każdy organ jest również powiązany z elementem w jego szczytach, reprezentującym Yin (energia odbierająca) i Yang (wyrażającą energię) żywiołu (Ziemia, Metal, Woda, Drewno i Ogień).

Żywioły te mogą być wykorzystane aby kategoryzować poszczególne emocje:

Ziemia

Empatia, sympatia, równowaga dawania i otrzymywania

Metal

Żałoba i strata

Woda

Strach i niepewność

Drewno

Gniew, frustracja i uraza

Ogień

Miłość, nienawiść i szczęście (źródło)


Jak działa zegar Twojego ciała?

11:00 – 13:00 Serce

Świetny czas na drzemkę lub lunch. Jeśli Twoja energia nie jest zbilansowana, możesz odczuwać niepokój.

13:00-15:00 Jelito cienkie

Ciało trawi pokarm właśnie w tym czasie. Przy braku równowagi możesz odczuwać niestrawność, bóle i wzdęcia.

15:00 – 17:00 Pęcherz moczowy

Naturalne słone pokarmy jak miso i bulion warzywny wzmacniają ten organ. Bez równowagi możesz odczuwać pieczenie i potrzebę częstego oddawania niewielkich ilości moczu.

17:00-19:00 Nerki

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej optymalny czas zjedzenia ostatniego posiłku. Poza równowagą możesz odczuwać strach i zmęczenie.

19:00-21:00 Osierdzie

Najlepszy czas na socjalizację, ale także na stosunek fizyczny. Przy zaburzeniach równowagi możesz odczuwać intensywne napady głodu i podjadać.

21:00-23:00 Tarczyca i Nadnercza

Dobrze jest w tym czasie dotlenić się przed snem ponieważ w tym czasie dochodzi do regeneracji naczyń krwionośnych. Przy zaburzeniach równowagi tych organów możesz odczuwać bóle głowy.


23:00-1:00 Woreczek żółciowy

Najlepsza pora żeby iść spać. Przy zaburzeniach równowagi tego organu częste są kamienie żółciowe, słabe poczucie własnej wartości lub uraza. Tyle, że witarianie, za którymi TCM nie przepada, wtedy już chrapią.

1:00-3:00 Wątroba

Najlepiej o tej porze głęboko spać. Przy zaburzeniach równowagi tych organów możesz odczuwać gniew i frustrację, które mogą prowadzić do zaburzeń snu.

3:00-5:00 Płuca

W tym czasie powinno się nadal spać. Przy zaburzeniach równowagi tego organu możesz doświadczać kaszlu. Budzenie się w nocy może oznaczać nadmiar wydzielin w drogach oddechowych i ubogą dietę.

5:00-7:00 Jelito grube

Najlepszy czas na pobudkę i pobudzoną pracę jelit, w tym toaletę. Przy zaburzeniach równowagi możesz doświadczać zaparć i zdecydowanie potrzebujesz pić więcej wody.

7:00-9:00 Żołądek

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej najlepszy czas na śniadanie. Przy braku równowagi żołądka może występować reflux. Możesz potrzebować ciepłego napoju lub posiłku.

9:00 – 11:00 Śledziona

Także świetny czas na śniadanie lub pokarmy takie jak daktyle, cynamon czy pochrzyn. Przy braku równowagi możesz doświadczać zwiększonego smutku.

Co to ma wspólnego ze snem?

Kiedy śpisz, Qi jest przyciągana do wewnątrz, aby naładować Twoje ciało. Wydarzenia z życia często mają wpływ na jakość snu i zdolność organów do optymalnego funkcjonowania. Używając zegara biologicznego można przeanalizować dlaczego sen jest zakłócany i zdeterminować metodę regulacji snu.

Jeśli budzisz się pomiędzy:

23:00 a 1:00

Twój woreczek żółciowy, połączony z emocjonalnymi zawodami, goryczą i resentymentami, jest aktywny. Oznacza to, ze warto popracować nad akceptacją siebie i swoich uczuć oraz postawić na odpuszczanie sobie i innym.

1:00 a 3:00

Twoja wątroba jest powiązana z uczuciem gniewu, chowania urazy i większą ilością energii yang niż ying. Możesz zrównoważyć swoją energię oswajając i odpuszczając gniew i pijąc zimną wodę oraz oczyszczając wątrobę.

3:00 a 5:00

Twoje płuca, połączone ze smutkiem i żałobą, są teraz najbardziej aktywne. Budzenie się w tym czasie oznacza silną przewagę tych uczuć i, być może, potrzebę zadbania o stan własnych dróg oddechowych.

5:00 a 7:00

Energia Qi przeniosła się do Twojego jelita wielkiego, które łączy się z energetyczną i emocjonalną blokadą, poczuciem winy i utknięcia w miejscu. Pij wodę, rozciągaj się, skorzystaj z toalety i pozwól sobie na okazywanie emocji, a dzięki temu ureguluj swój cykl snu. Źródła: https://www.collective-evolution.com/2018/03/25/do-you-wake-up-at-the-same-time-every-night-according-to-chinese-traditional-medicine-heres-why/

owocek

(Visited 7 828 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Anita 2 lipca 2018 o 15:28

  Kiedyś budziłam się zawsze koło 2 w nocy. Aż odkryłam, że mam Hashi, zaczęłam brać różne suplementy, zmieniłam dietę i sen spokojny powrócił. Nawiązując do innego artykułu – faktycznie wątroba jest ważnym organem, który znacznie wcześniej już dawał znaki, iż coś jest nie tak, tylko ja jeszcze wtedy nie wiedziałam tyle, ile wiem obecnie. Pepsi, pytałam na priv, ale tutaj jakby Ciebie więcej – czy przy Hashi mogę stosować terapię czterech szklanek? Nie wiem, czy mam pasożyty, ale chyba jakoś strasznie dużo nie mam, bo nie mam parcia na słodycze – jedynie przed okresem. Inne choroby – borelioza itd. też nie wiem, czy mam. Kiedyś robiłam badanie na toksoplazmozę i wyszły mi przeciwciała podwyższone. Ale na razie nie stać mnie na liczne badania, prywatne wizyty u lekarzy. Mam wrażenie, że sama się uleczę ruszając ze skrzyżowania i zmieniając nawyki żywieniowe (staram się, ale do ideału jeszcze daleko, jakoś impulsu brak, aby zrezygnować ze wszystkiego, co niezdrowe). Suplementy zalecane przy Hashi biorę od ponad 2 lat. Teraz ta suplementacja nie jest już codzienna. Czy mój tok myślenia i działania jest prawidłowy?

  1. avatar Jarmush 2 lipca 2018 o 18:53

   stosuj, do tej pory wszyscy zadowoleni, ale jak nie brałaś alg, bardzo powolutku, po 1/4 płaskiej łyżeczki wprowadzaj 4greensa

 2. avatar Kendari 2 lipca 2018 o 15:58

  Więcej na temat równowagi yin yang prosze 🙂 <3

 3. avatar Gosia 2 lipca 2018 o 18:05

  Kochana Pepsi dziekuje za wpis na zamowienie w myslach 😀 Ostatnio miewam dziwne napady zlosci, takiej zupelnie oderwanej od rzeczywistosci, ale ogromnej mocy. W ktoryms Twoim wpisie mignelo mi info, ze zanieczyszczona wątroba moze odzywac sie zloscia no i tutaj mam tego rozwiniecie, moja wscieklosc przypada zwykle na przedzial 13-15.. a patrzac na umiejscowienie wypryskow i pieprzykow na twarzy to by sie wszystko zgadzalo 😉

  Pytanie z innej beczki, zamowilam G&F jak dawkowac mamie karmiacej i czy 1/2 tabletki rozgniecionej w mozdzierzu to dobra dawka dla 1,5r dziecka?

  1. avatar Jarmush 2 lipca 2018 o 18:50

   Za dużo 1/4 , a mama karmiąca 1 tab do śniadania

   1. avatar Mango 2 lipca 2018 o 19:33

    A G&F dla 4 latki? <3

    1. avatar Jarmush 3 lipca 2018 o 06:53

     Ile waży dziecko?

     1. avatar Mango 3 lipca 2018 o 10:22

      15.1 dzisiejsza waga

 4. avatar Aneta D Falkiewicz 2 lipca 2018 o 18:16

  A ja w ogóle śpię całe noce, twardo, jak nie wiem. Nigdy nie widziałam symbolicznych 11:11, 22:22, 3:33, itd. w ogóle. Śpię i śnię. Mam wątrobę z hacefałem, gniew nie wiem za co, mam płuca nie tego, a kocham żyć, nie choruję nic a nic, przynajmniej objawowo, jestem cały czas w drodze, w tu i teraz, słucham ciała, jem rozsądnie, surowego sporo, szejki, eksperymentuję, grzeszę, zero strachu itd. ale i tak trza rozkminiać i tak…

 5. avatar maggie 2 lipca 2018 o 19:30

  Ja kupilam białko shape shake. Jak dawkować przy karmieniu piersią?

  1. avatar Jarmush 3 lipca 2018 o 06:53

   odchudzasz się, czy tylko uzupełniasz białko?

   1. avatar Magda 4 lipca 2018 o 22:56

    uzupełniam białko

 6. avatar Gosia 2 lipca 2018 o 19:45

  To jeszcze jedno pytanie: Pepsi, co mozna zrobic żeby ząb (gorna 6-tka) sie odblokowal i wyrosl do konca? Masz jakies zrodla, gdzie szukac takiej wiedzy? To juz totalna abstrakcja, ale szkoda byloby go usuwac 🙁

 7. avatar silver 2 lipca 2018 o 20:12

  A ja od małego kiedy nie spojrzę(jak nie śpię) widzę na zegarze 22:22. Zegar biologiczny? 🙂

  1. avatar Jarmush 3 lipca 2018 o 06:06

   kosmiczny 🙂

 8. avatar Mader 3 lipca 2018 o 06:08

  Od paru lat, co jakiś czas budzę się o 4.33. Dopiero teraz dotarło do mnie, że odbywa się to w czasie gdy mam ciężki okres w życiu a nie potrafię zaakceptować siebie smutnej…

 9. avatar Ania Gaj 3 lipca 2018 o 09:46

  Zdarza mi się budzić między 23 a północą i jak się tak zastanawiam, to chyba masz rację! Kurcze… zaskakujesz mnie każdego dnia, Pepsi 🙂 Bardzo dziękuję za tą nową wiedzę i kolejne, jakże cenne, wskazówki!

  1. avatar Jarmush 3 lipca 2018 o 18:51

   <3

 10. avatar Kami 3 lipca 2018 o 15:06

  Pepsi, zaczęłam biegać i przy bieganiu kręci mi się w głowie, co to może być? Dodam że biegam na czczo ? kocham?

  1. avatar Jarmush 3 lipca 2018 o 17:23

   Mogą być takie 2 powody, pierwszy to masz coś z kręgosłupem szyjnym, a drugi, że nie powinnaś się nagle zatrzymywać, gdyż to jest stanem krytycznym dla Twojego organizmu. Nagłe zatrzymanie przepływu krwi może powodować zawroty głowy, gdyż tętno i ciśnienie krwi gwałtownie spadnie. Powolne zmniejszanie prędkości pozwala im spadać stopniowo.

   1. avatar Kami 3 lipca 2018 o 18:54

    Kochana jeśli to kręgosłup to co mogę z tym zrobić ? Są jakieś ćwiczenia ? <3

    1. avatar Jarmush 3 lipca 2018 o 18:56

     Tak, izometryczne, banalne, przed zaśnięciem, poduszka też bardzo ważna, a tu masz dobry wpis w temacie https://www.pepsieliot.com/kontrowersyjny-wpis-o-leczeniu-kregoslupa-w-odcinku-szyjnym-i-nie-tylko/

 11. avatar Joanna Kosińska 3 lipca 2018 o 17:58

  Pepsi przy odchudzaniu jak stosować shape shake? ❤️❤️

  1. avatar Jarmush 3 lipca 2018 o 18:17

   Jako pierwsze śniadanie na wodzie, po czym prawdziwe śniadanie dopiero za 3 godziny, no i post przerywany, czyli ostatni posiłek jak najwcześniej. <3 <3

 12. avatar Joanna 3 lipca 2018 o 18:44

  Na poście przerywanym jestem i prawie na surowym, zbliżam się do całkowitej surowizny ?? Tylko coś ten tłuszczyk słabo spada, nie ma go jakośo dużo, bo wizualnie jestem „szprychą” ? ale jest lekki nadmiar, który chcę zrzucić shakiem i bieganiem ?… Ale ptaszki mi teraz cudnie śpiewają ??… Dzięki ❤️?

 13. avatar żaba 26 października 2019 o 01:54

  Pepsi a co z „odwróconym” zegarem biologicznym? Zasypiam o 19 śpię jak kamień. Budzę się o 2 w nocy. Wypoczęta, jelita zaczynają pracować. Jak chciałam zmienić to mega padnięta poszłam spać o 21 i…wstałam o 2 i tak parę razy….Dodam że odpowiada mi mo=ój tryb życia. tarczyca w porządku. Najwięcej siły mam do 14. Potem już wyraźna zniżka, o 18 zmęczona.
  To dopiero kwiatek.

  1. avatar Jarmush 26 października 2019 o 05:32

   w sumie śpisz w najlpszym czasie dla ciała od 22 do 2, możesz jeszcze spokojnie pomedytować do 4, najlepszy czas, wtedy medytuje Dalajlama i wielu co wychodzi z ciała, 3 godzina rano jest idealna do tego , i potem wstań.

 14. avatar żaba 26 października 2019 o 15:14

  hm, dzięki:), medytacja na emeryturze:).:):)

 15. avatar lawenda 8 listopada 2019 o 03:45

  Juz nie wiem co mam o tym wszystkim myslec .budze sie o pierwszej w nocy i roznie z tym bywa ciagle przychodza mysli i rozpamietuje to wszystko albo mam napady placzu i wlasnie doczytalam sie ze moga to byc problemy z watroba ,no i zgadza sie mam torbiele ,jem ostropest ale moze bardziej pomglo by mi cos jeszcze takiego czego ja nie znam, prosze o pomoc

  1. avatar Jarmush 8 listopada 2019 o 07:15

   Zacznij delikatnie od codziennej kuracji 4 szklanek, jaki poziom 25(OH)D?

 16. avatar Lawenda 8 listopada 2019 o 08:13

  Co tzn.25OHD

  1. avatar Jarmush 8 listopada 2019 o 09:20

   laboratoryjne badanie metabolitu witaminy D w surowicy krwi

 17. avatar Lawenda 8 listopada 2019 o 09:27

  Do 19 listopada jestem w sanatorium ale jak wrócę to zaraz sobie zbadam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum