Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 821 521
175 online
42 347 VIPy

Cała prawda o piersiach, poznaj swój typ? Czy to jest jakaś anomalia?

Ona je ma, on je ma, niektórzy mają więcej niż jedną parę, piersi to cudowna rzecz

Wśród nieustannego ataku reklam działań powiększających piersi (chude jak najbardziej, ale obowiązkowo biuściaste, jakim cudem?), biustonoszy podnoszących, wypychaczy, poduszkowców, nakazów i zakazów, staje się oczywiste, że kobiece piersi nie służą jedynie ewolucyjnemu celowi wykarmienia potomstwa.

Sutek to nie jest jedynie brodawka sutkowa, jak rozumie się rzecz w języku potocznym, ale cały gruczoł piersiowy. Wygląd i „zachowanie” sutków są tak indywidualne jak każdy z nas, z wszelkimi zaskakującymi dziwactwami. Więc zrób sobie przysługę i poznaj je lepiej, gdyż nawet drobny szczegół może być początkiem rozmowy na temat zdrowia lub przyjemności.

25 faktów o piersiastych, a raczej o brodawkach sutkowych

1. Zdrowie kobiet diagnozowano za pomocą sutków

Kolor był głównym czynnikiem branym pod uwagę przez lekarzy i pielęgniarki podczas rozważań o zdrowiu kobiety.

W 1671 roku angielska położna Jane Sharp opublikowała książkę zatytułowaną “The Midwives Book or the Whole Art of Midwifry” (Książka dla położnych lub cała sztuka położnej) (1).

Sharp pisze: „Sutki są czerwone po kopulacji, czerwone jak truskawka, i to jest ich naturalny kolor. Jednak sutki (ssane przez dzieci podczas laktacji) są sino niebieskie i stają się czarne, gdy kobieta jest stara”.Na szczęście praktyka ta została przerwana.

2. Jest 4 do 8 rodzajów sutków

Twoje sutki mogą być płaskie, wystające, odwrócone (wklęsłe) lub niesklasyfikowane (wielokrotne lub podzielone).

Możliwe jest również posiadanie jednej piersi z wystającym sutkiem, a drugiej z odwróconym, co zwiększa całkowitą kombinację rodzajów sutków do ośmiu, i więcej, co tłumaczy rachunek prawdopodobieństwa.

3. Brodawka sutkowa, potocznie zwana sutkiem, nie jest jego otoczką

Sutek połączony jest z gruczołami mlecznymi, w których wytwarzane jest mleko. Otoczka to ciemniejszy obszar otaczający sutek. (2)

4. Wklęsłe sutki są normalne

Odwrócone sutki, które wsuwają się do środka zamiast wystawać, działają tak samo jak „zwykłe”, wystające sutki. Można mieć jeden wklęsły sutek, a drugi wystający. Można mieć też wklęsłe sutki, które wyskoczą później. (3)

Wklęsłe sutki zwykle zmieniają się po karmieniu piersią i nie przeszkadzają w karmieniu dziecka. Stymulacja lub niskie temperatury mogą również tymczasowo powodować wysunięcie się sutków. Kolczyki i zabiegi chirurgiczne mogą przekształcić wklęsłe w wypukłe.

5. Możesz mieć dwie brodawki sutkowe w jednej otoczce

Nazywa się to podwójnym, albo rozwidlonym sutkiem. W zależności od systemu przewodów oba sutki mogą wytwarzać mleko dla oseska. Jednak podczas karmienia piersią niemowlę może mieć trudności z wzięciem obu do ust.

6. Włosy na Twoim sutku są prawdą

Te małe guzki wokół Twoich sutków? To są mieszki włosowe, które mają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, więc sensowne jest, aby włosy tam rosły! Te włosy mogą być ciemniejsze i sztywniejsze niż inne włosy na ciele, ale możesz je przycinać, woskować lub golić tak samo jak inne włosy, jeśli ci przeszkadzają.(4)

Co do wyrywania włosów zdania są podzielone, ale skoro ludzie robią sobie na sutku kolczyki…

7. Średnia wysokość sutka jest rozmiarem biedronki

W 2009 roku, całkiem zaufane źródło przebadało 300 brodawek sutkowych wraz z otoczkami (u kobiet), a wyniki pokazały średnią średnicę otoczki 4 cm (czyli prawie jak piłeczka golfowa), średnią średnicę sutka 1,3 cm (podobną do szerokości, a nie długości baterii AA) i średnią wysokość sutka 0,9 cm (rozmiar biedronki).

8. Karmienie piersią nie zawsze było standardem

Chociaż karmienie piersią jest obecnie powszechne wśród wykształconych kobiet z wyższej klasy średniej, ta sama grupa faktycznie sprzeciwiała się karmieniu piersią swoich dzieci.

W okresie renesansu arystokratki karmiły swoje potomstwo owszem mlekiem z piersi, ale mamek. A na początku XX wieku preparat dla niemowląt uważany był za idealne, najbardziej zaufanie źródło pokarmu, ponieważ jego cena była bardzo wysoka.

Od tego czasu wiemy, że najlepsza formuła nie zapewni ludzkiemu niemowlęciu identycznych składników, co mleko kobiety karmiącej.(5)

9. Ból brodawek sutkowych jest powszechny wśród kobiet

Nie jest niczym niezwykłym, że matki karmiące piersią odczuwają ból sutków z różnych powodów, jak nieprzygotowanie wcześniej piersi do karmienia. Ale karmienie piersią nie powinno być bolesne.

Doświadczanie bólu w sutkach dotyka także nie mamusie i może być objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego lub innych zmian hormonalnych, a także:

 • podrażnienia skóry
 • alergie
 • otarcia stanika sportowego

Rak brodawki sutkowej jest rzadki, ale zgłoś się do lekarza, jeśli ból utrzymuje się dłużej, lub zauważysz krew lub inną wydzielinę. (6)

10. Sutki mogą zmieniać rozmiar

Zdarza się to często podczas ciąży. Jedno z badań z 2013 roku, na podstawie obserwacji 56 kobiet w ciąży wykazało, że ich brodawki sutkowe w trakcie ciąży urosły zarówno pod względem długości, jak i szerokości. Szerokość otoczki również znacznie wzrosła.

11. Zgłoś wszystkie nieprawidłowe wycieki z brodawki sutkowej

Wycieki z jednego, lub obu sutków u kobiety, która nie jest w okresie laktacji mogą być wskaźnikiem problemów zdrowotnych, takich jak niedoczynność tarczycy, czy torbiele. Mogą też wynikać ze zmiany leków.

Ale jeśli zauważysz krwawą wydzielinę, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, gdyż może oznaczać coś poważniejszego.(7)

12. Oczywiście istnieje „idealne” ustawienie sutka

Według badania (8) 1000 mężczyzn i 1000 kobiet, najbardziej lubianym miejscem na sutek i otoczkę dla obu płci jest „środek gruczołu piersiowego w pionie i nieco na boki w stosunku punktu środkowego w poziomie”.

Ale to nie znaczy, że Ttwoje sutki nie są idealne, tym bardziej, że są to znowu programy matriksu. Największy wpływ na poczucie idealnego miejsca sutków wywierają media.

Mężczyźni wybierają młodsze piersi, z sutkami patrzącymi przed siebie, a nie w dół. Shrek ja w w dół patrzę. Kobiety są w tym względzie większymi realistkami, ale i tak jest sporo zamieszania w tej kwestii.

13. Tatuaże nie są rzadkością przy rekonstrukcji piersi

Większość ludzi nie ma nic do powiedzenia na temat wyglądu ich sutków, ale informacje z powyższego badania są przydatne dla chirurgów rekonstrukcyjnych i kosmetycznych.

Tatuaże sutkowo-areolarne są uważane za ostatni krok w chirurgii rekonstrukcji piersi. Te tatuaże zyskują na popularności wśród osób, które poddają się operacji, ponieważ jest to stosunkowo szybka i prosta procedura z wizualnie realistycznymi wynikami. (9)

14. Mają miejsce rzadkie sytuacje, że ludzie rodzą się bez sutków (athelia)

Aby pomóc przy athelii, należałoby wykonać rekonstrukcję piersi. W zależności od preferencji ciała, chirurg pobierze tkanki z brzucha, grzbietu lub pośladków (10)

15. Nadliczbowy sutek

Możliwe jest posiadanie trzech, a nawet więcej sutków, nazywa się je nadliczbowymi.Jeden mężczyzna miał siedem sutków. Dwa normalne i pięć dodatkowych nadliczbowych.

22-letnia kobieta miała nawet sutek na stopie, posiadał tkankę tłuszczową, mieszki włosowe, gruczoły i wszystko co potrzeba, żeby go nazwać sutkiem.

Zgłoszono nawet jeden przypadek kobiety, która miała pełną tkankę piersiową i sutek na udzie i produkowała mleko po urodzeniu dziecka. (11)

16. Sutki mogą się ocierać i pękać, auć

W jednym z brazylijskich badań 32% kobiet zgłosiło problem z pękającymi sutkami z powodu karmienia piersią w pierwszym miesiącu po porodzie.

Ale jeśli nie karmisz piersią, również trening może być przyczyną czerwonych, swędzących lub łuszczących się brodawek sutkowych.

Pamiętaj, aby nosić odpowiedni stanik sportowy lub zabezpieczy sutki odrobiną oleju kokosowego, aby nie ocierały się o ubranie. Szczególnie, gdy biegasz dłuższe dystanse.

17. Kolczyki na sutkach mogą przynieść pozytywne uczucia

W badaniu z 2008 roku, 362 osoby, 94% ankietowanych mężczyzn i 87% kobiet w temacie swoich kolczyków w sutkach powiedziało, że zrobią to ponownie, i to nie dlatego, że kolczyki w sutkach są dziwnie dziwne.

Owszem spodobał im się wygląd sutka, ale też prawie połowa ankietowanych stwierdziła, że jest to związane z zadowalaniem seksualnym z powodu bólu. Wydawało by się, że sado nie brakuje, a tu widać, że i maso jest sporo. (12)

18. Stymulacja sutków zwiększa podniecenie seksualne

Dla większości mężczyzn i kobiet gra w kości, ups, w sutki jest satysfakcjonującą grą wstępną. Wśród badanych 301 mężczyzn i kobiet (w wieku od 17 do 29 lat) 82% kobiet i 52% mężczyzn stwierdziło, że stymulacja sutków zwiększa podniecenie seksualne.

Chociaż tylko 7, maks 8% ankietowanych stwierdziło, że stymulacja sutków zmniejsza ich pobudzenie, zawsze warto grzecznie zapytać, czy ktoś to na pewno lubi.

19. Twoje sutki mogą zmieniać kolor

Być może słyszałaś opinie, aby inspirować się kolorem sutków, co do idealnie pasującego koloru szminki, Jednak eksperci w tej dziedzinie zgadzają się, żeby się nie zgodzić.

Teoria koloru szminki zupełnie nie pasuje do opcji, że Twoje sutki mogą zmieniać kolor ze względu na temperaturę, ciążę i czas.

Rzeczywiście mogą ciemnieć na starość, ale bywa, że robią się też całkiem wyblakłe, więc nie ma ściejbata na Mariolkę. (14)

20. Unerwienie piersi i brodawek sutkowych różni się u mężczyzn i kobiet

W 1996 roku naukowcy przeprowadzili sekcjeę zwłok, aby zbadać unerwienie sutków i otoczki. Odkryli, że nerwy rozprzestrzeniają się zdecydowanie gęściej u kobiet niż u mężczyzn. (15)

Obie algi i obie trawy, mega pomocny zestaw 4 Greens This is BIO, nie tylko do 4 szklanki:)


21. Operacja piersi może wpływać na wrażliwość sutków

Powiększanie piersi jest niezwykle popularną operacją, z 40% wzrostem wykonywania od 2000 do dzisiaj. Operacja niesie jednak ryzyko utraty czucia.

W jednym badaniu z 2011 roku stwierdzono, że 75% ankietowanych kobiet doznało zmiany czucia po operacji, a 62% odczuwało ból po dotknięciu. (16)

22. Powinieneś mieć gruczołki wokół sutków

Nazywa się je gruczołami Montgomery’ego, chociaż naukowa nazwa to gruczoły areolarne. Gruczoły te wydzielają wydzielinę zwaną płynem lipoidowym, aby utrzymać cały obszar otoczki i brodawki sutkowejbardziej nawilżony, oleisty.

23. U kobiet karmiących piersią może zacząć spontanicznie wyciekać mleko, jeśli słyszą lub myślą o swoich dzieciach

W przypadku niektórych matek może się tak zdarzyć, że słysząc płacz dziecka nawet nie swojego już są gotowe do karmienia! Matki, których dzieci przebywają na OIOM-ie, wcześniaki, lub chore, odnoszą większe sukcesy w produkcji pokarmu, patrząc na zdjęcie swojego dziecka

24. Sutki przyciągają spojrzenia zarówno kobiet, jak i mężczyzn

Badanie przeprowadzone przez University of Nebraska wykazało, że kobiety i mężczyźni podążają za podobnymi wzorami spojrzeń.

Patrząc na kobietę, wkrótce spojrzą na piersi i „seksualizowane części ciała” przed przejściem do innych obszarów. Ożesz. (17)

25. To rzadkie, ale męskie sutki mogą yyy… laktować

Niewłaściwa laktacja, znana również jako mlekotok, może występować u mężczyzn, ale jest to niezwykle rzadkie. Niektórzy eksperci twierdzą, że jest to spowodowane dużymi skokami hormonów.

Starsze badania z la 70. i 80. przedstawiają zapisy dotyczące mężczyzn produkujących mleko podobne do kobiet karmiących, ale od tego czasu nie było nowszych badań. Ciekawe dlaczego? (18)

Więc widzisz, że nie jesteś jakaś tam dziwna, tylko śliczna i normalna. A jeśli rzeczywiście coś dzieje się niepokojącego, skieruj się po diagnozę do lekarza.

owocek

Źródła/Badania

(Visited 15 646 times, 3 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Takaona 10 grudnia 2020 o 12:48

  Pepsi kiedy się rozwieść? Jest dziecko, nie ma seksu, rozmowy głównie napięte i dotyczące dziecka, brak czułości?
  Jak podjąć te decyzje o rozwodzie? Czym się kierować? Pomóż ?
  Ps. Czy pojawienie się nowej osoby, mężczyzny którego sytuacja jest jakby odbiciem lustrzanym i ten mężczyzna chce że mną być co to jest? Błagam pomóż…

  1. avatar Pepsi Eliot 10 grudnia 2020 o 13:26

   Czyli ten nowy mężczyzna jeszcze nie rozszedł się ze swoją partnerką?

   1. avatar Takaona 10 grudnia 2020 o 16:19

    Nie rozszedł się, ale chce to zrobić, chce żebyśmy się razem wspierali w wyjściu z naszych obecnych związków…

    1. avatar Pepsi Eliot 10 grudnia 2020 o 17:24

     Moim zdaniem, nie nie, to nie jest facet dla Ciebie. Masz dziecko, jakoś nie rozstałaś się z mężem wcześniej. Rozstanie powinno przebiec na czysto, dla idei. Skoro nie możesz żyć z tym człowiekiem to nie żyj, ale ta mrzonka coście wymyślili, to fatalna opcja. Rozwód to Twoja sprawa i Twojej aktualnej rodziny, a nie tego faceta i odwrotnie, jego rozwód to jego sprawa. Jakim prawem zbliżył się do Ciebie będąc żonatym, jak śmiał? Jest mięczakiem, albo człowiekiem niestałym w uczuciach. Jedno z dwojga na pewno, więc się zastanów. Rozwód tylko na czysto, z szacunku do swojej aktualnej rodziny i do siebie. <3

     1. avatar Takaona 10 grudnia 2020 o 19:49

      On tez ma dzieci dwoje, ale starsze od mojego. Cudownie nam się rozmawia, obydwoje jesteśmy spragnieni zwykłego przytulenia się.
      Jego żona to jakby odbicie lustrzane mojego męża. Nasze związki powstały nie z miłości tylko z potrzeby bycia z kimś, nasze rodziny się lubiły.
      Próbowaliśmy zerwać kontakt, nie pisać z sobą i za każdym razem było to straszne przeżycie ? Jesteśmy samotni w naszych związkach i może dlatego tak dobrze się rozumiemy…
      On chce stworzyć że mną dom, chce mieć dzieci…

     2. avatar Pepsi Eliot 10 grudnia 2020 o 21:04

      Zła kolejność, mrzonki. Gdybyś wiedziała że to jest dobre, nie pytałabyś nikogo o opinię.

     3. avatar JoAsia 31 grudnia 2020 o 20:08

      Co za mądrość Pepsi. Dziękuję 🙂

 2. avatar stary forumowicz 10 grudnia 2020 o 14:58

  Takaona – nie można kłócić się w pojedynkę. To raz. Dwa. Mamy to, na co się godzimy. Trzy – możesz zmienić partnera, ale to niczego nie zmieni. Cztery. Problem nie leży na zewnątrz. Pięć. Zajrzyj do wnętrza siebie, tam najprędzej znajdziesz rozwiązanie. Sześć. Mężczyzna, który chce być z kobietą, która ma dziecko i męża – najprawdopodobniej też jest bardzo daleko od siebie samego.

  1. avatar Takaona 11 grudnia 2020 o 04:58

   Dziękuję za ten komentarz… Ja tkwię w moim małżeństwie dla dziecka, którego mąż nie chciał. Do tej pory nie myślałam o sobie, chciałam mieć normalna rodzinę. Mąż po urodzeniu dziecka kazał mi sypiać z nim w oddzielnym pokoju i tak jest już ponad 8lat? draznie go swoją obecnością, mówi mi, że śmierdzę, że jestem głupia… Ten nowy mężczyzna dodaje mi skrzydel.
   Pytam tu na forum, bo dziwi mnie takie podobieństwo w naszych związkach… Jakby odbicie lustrzane. Po co ta lekcja? Czy to pomoc w trudnym czasie?

   1. avatar Pepsi Eliot 11 grudnia 2020 o 07:14

    Nie wiesz, czy to podobieństwo w Waszych związkach, jedno jest pewne, obydwoje nie potrafiliście podjąć decyzji dla swojej prawdy, dla zasady. Gdybyście byli już wolnymi ludźmi, po tak zwanych przejściach. Jestem absolutnie pewna, że jego sytuacja jest inna niż Twoja. Absolutnie pewna <3

    1. avatar Takaona 11 grudnia 2020 o 11:09

     Pepsi co to znaczy, że jesteś absolutnie pewna, że jego sytuacja jest inna? To on pierwszy mi o sobie mówił, ja tylko słuchałam i oczy mi się otwierały ze zdumienia, bo jakbym słyszała o sobie…
     Tak masz rację, chyba obydwoje tkwimy w tych relacjach ze strachu przed zmianą…
     Nie wiem naprawdę co robić :-((

     1. avatar Pepsi Eliot 11 grudnia 2020 o 12:20

      Tak, jego sytuacja jest kompletnie inna. Każdy facet, który chce mieć kochankę, a ma żonę. mówi dokładnie to samo co on, ba, nawet jak to mówi, to święcie w to wierzy. Chcesz kolejny raz wdepnąć? Nie możesz po prostu załatwić swojej sprawy bez udziału osoby nie zainteresowanej bezpośrednio? Nie masz dość problemów? Aż się prosisz o kłopoty. Jest dziecko i jest mąż, z którym co robisz 8 lat? Zastanów się jakie sygnały wysyłasz w Kosmos, i kogo mogłaś teraz przyciągnąć? Masz zabałaganione życie, uporządkuj, wyprostuj, dla siebie, a potem zobaczysz, jak ten koleś pierwszy od Ciebie odpadnie.

 3. avatar Gość co jeszcze się ukrywa 10 grudnia 2020 o 17:22

  Wczoraj siedliśmy przy stole i rozmawialiśmy razem. Ja i rodzice. Jestem w trakcie wyprowadzki. I został jak zwykle poruszony temat dzieci. Uważają oni że dzieci robi się dla siebie, żeby miał kto się nimi opiekować na starość. Ależ mnie to dotknęło. Co o tym sądzisz Pepsi?

  1. avatar Pepsi Eliot 10 grudnia 2020 o 21:11

   Są uśpieni.

 4. avatar Kleeo 11 grudnia 2020 o 11:17

  Niestety wklęsłe sutki lub niedorozwinięte piersi są ogromnym problemem przy karmieniu dziecka, mimo, że mleka trochę jest. Często nawet nakładki laktacyjne nie pomagają, ani żadne inne techniki. To tylko ból i frustracja, że prawie nic nie leci, dziecko wydziera się z głodu, a piersi mają zastój i czujesz, że zaraz pękną. Takie sutki też bezczelnie wracają do swojej pierwotnej formy po zakończeniu karmienia. Oporne, pokrzywione i problemowe ciało niestety się nie zmienia na lepsze. Takie dostałam i w takim muszę żyć…

  1. avatar Pepsi Eliot 11 grudnia 2020 o 12:16

   Skoro tak opiszesz swoje ciało, to ono właśnie takie będzie. Zastanów się co myślisz i mówisz o swoim ciele, już mu współczuję <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Szpinak zawsze jedz bio Idealny sproszkowany Szpinak This is BIO załatwia sprawę:)

Idealny do 4 szklanki!

Panna Młoda nienażarta Szpinaku This is BIO

 

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum