Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 821 224
74 online
42 347 VIPy

Chyba wiem z czego może wynikać Twoja chęć na słodycze

Zdarzyło Ci się kiedyś, że mimo że nie jadasz słodyczy albo jesteś na diecie, nie byłaś w stanie odmówić sobie kostki czekolady (lub całego bloku)? Może się wydawać, że tego typu wybory żywieniowe są dość impulsywne i popełnione spontanicznie. Kiedy jednak przyjrzeć by się bliżej problemowi, może okazać się, że coś jest na rzeczy! Z czego to wynika? Ze zmęczenia i towarzyszącego mu niedospania. Z czego one wynikają? Najczęściej ze stresu.

Jak to działa?

W badaniu opublikowanym w magazynie naukowym Personality and Social Psychology Bulletin, naukowcy poprosili 211 studentów o wypełnianie elektronicznej ankiety codziennie przez 30 dni. Ankieta zawierała pytania o długość snu, spożycie alkoholu i innych używek, aktywność w ciągu dnia i nietypowe wydarzenia (na przykład czy się z kimś pokłócili) oraz o to jak stresujący był ich dzień. Naukowcy szczegółowo prześledzili także jak duże problemy z samokontrolą na co dzień mieli badani. Odkryto, że po nocy kiedy spano krócej niż zwykle, uczestnicy odnotowywali większe problemy z samokontrolą niż w pozostałe dni. Skrócenie długości snu sprawia, że dzień jest bardziej stresujący niż zwykle, a niewyspane osoby bardziej podatne na impulsy. Już sama świadomość połączenia pomiędzy snem, stresem i samokontrolą może być korzystna i przyczyniać się do większej świadomości oraz pomagać unikać potencjalnie niezdrowych sytuacji!

Remedium

Jest jedna, szczególna witamina, której niedobór wpływa zarówno na sen, poziom stresu, jak i na kontrolę łaknienia! Jest nią D3 (koniecznie zażywana razem z K2).

Sen

Jakiś już czas temu postawiono hipotezę, że witamina D może grać ogromną rolę we wpływie na komfort i jakoś snu. Dotychczas jednak ilość dowodów naukowych w tej kwestii kulała i trzeba było powołać się na opinię tych, którzy przetestowali sprawę organoleptycznie. Ostatnio jedno z badań dotyczących witaminy D wykazało powiązanie pomiędzy zaburzeniami snu a poziomem tej witaminy. Inne natomiast dowiodły, że niski poziom witaminy D wpływa znacząco na obturacyjny bezdech senny.

Stres

Witamina D3 razem z wapniem zmniejsza produkcję hormonu stresu, czyli kortyzolu. Dodatkowo udowodniono, że niedobór D3 wzmaga stres, a także może wiązać się z wystąpieniem depresji i obniżeniem nastroju.

Jedzenie

Każda komórka Twojego ciała potrzebuje witaminy D, w tym komórka tłuszczowa. Specjalne receptory w Twoim organizmie sygnalizują, czy zgromadzony tłuszcz należy magazynować czy się go pozbyć. Jest im do tego niezbędna witamina D! Witamina D3 odgrywa również niesamowicie ważną rolę w kontrolowaniu poziomu łaknienia, czyli tego kiedy jesz i ile jesz. Wynika to z tego, że prawidłowy poziom witaminy D wpływa na wydzielanie przez organizm leptyny, czyli hormonu, przesyłającego do mózgu informację o tym, że jest się najedzonym. Działa to także w drugą stronę. Im niższy jest poziom witaminy D w organizmie, tym mniej leptyny. Mniej leptyny oznacza natomiast większy apetyt. Dodatkowo witamina K2, działająca synergicznie z D3, pomaga w tworzeniu osteokalcyny, białka niezbędnego do mineralizacji kości. Z kolei osteokalcyna pobudza apiponektynę (hormon stymulujący metabolizm kości), która pomaga utrzymać wagę i zapobiec jej nagłym skokom i spadkom.

uściski:)

Źródła: journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0146167218798823

(Visited 6 357 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar matka 7 listopada 2018 o 21:33

  witaj Pepsi wiem że to nie na temat ale przychodzę tu bo nie wiem gdzie mam iść boję sie…. W mediach coraz więcej info o zachorowaniach na Odrę. straszą. i ja się przestraszyłem. moja córka 2 latka ma nie podałam jej jeszcze MMR…. boję sie i choroby i szczepionki. i to ma skutki uboczne i to. co robić co myśleć? pewnie wiele polskich matek teraz tak jak ja siedzi martwi się rozmyśla i się boi. co mamy zrobić co myśleć. coraz więcej artykułów i wypowiedzi w mediach przemawiajacych za szczepieniem A w sumie tak mało przeciw szczepieniu. posmutnialam i znowu stres 🙁 przepraszam…

  1. avatar japoneczka01 8 listopada 2018 o 08:57

   Jestem z rocznika, w którym się nawet nie śniło o takiej szczepionce i w wieku 10 lat chorowałam na odrę. W wieku dziecięcym przechodzi tak jak ospa wietrzna. Należy wygrzewać się w łóżku, bo gorączka może być wysoka i osłabiać organizm. Leżałam dzień i noc w ZACIEMNIONYM POKOJU, gdyż takie było zalecenie lekarza. Lekarz zalecił również, aby mi podawano 2 x dziennie kieliszek wina – miód pitny i to miało przyspieszyć wysypkę, a po wysypce następował proces szybkiego zdrowienia. Odra jest bardzo groźna dla osób dorosłych i u nich faktycznie ma ciężki przebieg z powikłaniami.

   1. avatar Jarmush 8 listopada 2018 o 15:11

    może być groźna dla dorosłych, a nie zawsze jest, podobnie jak świnka

  2. avatar KL 8 listopada 2018 o 10:18

   I o to im właśnie chodzi. O Wasz stres i Wasze zamartwianie. Doinformuj sie ze źródeł innych niż media mainstreamowe. Wszystko jest teraz dostępne. Wystarczy tylko chcieć i poświęcić czas. A decyzje podejmij bazując na nowo zdobytej wiedzy i swojej intuicji! Nie pomijaj jej. Powodzenia.

 2. avatar Kita 8 listopada 2018 o 06:58

  Jak zażywać d3 z k2? Czy wysypywać proszek z kapsułki na łyżeczkę, czy jednak połykać całą kapsułkę?

  1. avatar Jarmush 8 listopada 2018 o 07:29

   masz jeszcze TiB?

   1. avatar Kita 8 listopada 2018 o 11:04

    Zastanawiam się, gdzie się wchłania d3 z k2 – czy w żołądku, czy w jelicie.

    1. avatar Jarmush 8 listopada 2018 o 11:31
 3. avatar Anna 9 listopada 2018 o 11:14

  Cis mi się nie zgadza w tym artykule
  Codziennie biorę D3 10000 i K2 a od września nie mogę opanowac ochoty na slodycze?

  1. avatar Jarmush 9 listopada 2018 o 12:15

   zmień się

 4. avatar Vea 9 listopada 2018 o 11:38

  Biorę 10000 z K2, śpię dobrze od kiedy biorę Ashwagandhe ale ochotę na słodkie mam bardzo często, niezależnie jaki sposób odżywiania?

 5. avatar Manuella 9 listopada 2018 o 17:37

  Mała podpowiedź – porfiria. Okazuje sie, że sporo osób może na to chorować. Porfiria wymusza zjadanie sporej ilości węgli, by utrzymać wysoki poziom energetyczny. Białko niewskazane. Podejrzewa się, że może mieć to związek ze złą metylacją.
  Dobrze działa korzeń kudzu! Zjedzenie łyżeczki oleju z ostropestu. Na słodycze ograniczenie białek – zbyt duża ilość wpływa na szaloną chęć sięgnięcia po słodkie. Olej z dzikiego oregano – uwaga, obniża żelazo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum