Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 011 863
86 online
35 463 VIPy

Co hormony mają wspólnego z Twoją alergią? To trzeba wiedzieć!

To hormon produkowany przez komórki tuczne, bazofilie i inne komórki odpornościowe w tkankach Twojego ciała.

I chociaż histaminę kojarzymy raczej z czymś co wywołuje symptomy takie jak kichanie i katar, w rzeczywistości odpowiada ona za istotne procesy zachodzące w ciele, w tym te związane z trawieniem, żeńską płodnością oraz funkcjami poznawczymi. Histaminę produkujesz w swoim ciele naturalnie, ale także konsumujesz ją z pokarmami takimi jak wino, ser i fermentowane warzywa. Inne pokarmy, jak cytrusy, ananasy i pomidory, chociaż same nie zawierają wysokich poziomów histaminy, stymulują jej wydzielanie. Ciało z kolei metabolizuje ją i pozbywa się jej z pomocą dwóch enzymów (HNMT i DAO, jakby ktoś pytał). Brzmi prościutko, nie? No jasne, że tak. Tyle tylko, że problem z histaminą pojawia się kiedy histaminy jest w ciele więcej niż może zostać rozłożone. Taki stan nazywany jest nietolerancją histaminy, a jego symptomy równają się zamglonemu umysłowi, bólom głowy, wodnistemu katarowi, przekrwieniu nosa, pokrzywce, wysypce, obniżonemu nastrojowi i bezsenności.

Co ma wspólnego histamina i estrogen?

Jeśli jesteś kobietą, występuje u Ciebie większe prawdopodobieństwo nietolerancji histaminy. Niestety tak już masz, tak przyklepała natura. Jeśli dodatkowo do pogorszenia symptomów dochodzi u Ciebie w trakcie lub zaraz przed owulacją albo zaraz przed miesiączką, winę możesz śmiało zwalić na hormony. Nie jest to specjalnie sprawiedliwe, ale w pełni uzasadnione. Z biologią trochę tak już  jest.

Jak wspomniałam wcześniej, komórki tuczne przechowują i produkują histaminę, ale mają one również receptory estrogenowe i progesteronowe. Dlaczego o tym wspominam? Estrogen, a konkretnie estradiol, jest jednym z liberatorów (wyzwalaczy) histaminy, co w skrócie oznacza, że im wyższy jest jego poziom, tym więcej histaminy produkujesz. Jednocześnie histamina podnosi produkcję estrogenu co, jak można sobie wyobrazić, skutkuje hormonalnym roller-coasterem.

Jak histamina wpływa na Twój cykl miesięczny?

Co jeszcze ciekawsze, progesteron (czyli hormon regulujący estrogen w ciele) ma zupełnie odwrotne działanie na histaminę. Gdy progesteron wiąże się z receptorami na komórkach tucznych, hamuje on uwalnianie histaminy. Ponadto poziomy enzymów DAO (enzymów metabolizujących histaminę) zmieniają się w ciągu miesiąca i są najwyższe, gdy progesteron osiąga szczyt. Kiedy hormony są w równowadze, mechanizm ten działa perfekcyjnie. Jeśli jednak masz niski poziom progesteronu w stosunku do estrogenu (zjawisko znane jako dominacja estrogenowa), Twoje ciało może być bardziej podatne na nietolerancję histaminy. Kobiety z nietolerancją histaminy odczuwają też więcej bólów głowy podczas owulacji i tuż przed miesiączką, czyli w czasie gdy estrogen jest podwyższony. Histamina zwiększa również skurcze mięśni gładkich, a kobiety z nietolerancją histaminy mają tendencję do większej liczby skurczy menstruacyjnych.

Jak zbilansować hormony i uregulować poziom histaminy?

Dobrą wiadomością niech będzie fakt, że uregulowanie poziomu hormonów może pomóc w zmniejszeniu nietolerancji histaminy. Możesz zacząć od zmniejszenia zewnętrznych źródeł estrogenu z fitoestrogenów, takich jak soja, siemię lniane i pigułki antykoncepcyjne.

Nie bądź obojętna na czynniki środowiskowe

Niektóre toksyny środowiskowe mogą „naśladować” estrogen. Prowadzi to do nasilenia reakcji alergicznych. Dlatego warto zmniejszyć także narażenie na BPA, ftalany, parabeny i wiele innych substancji powszechnych w produktach do pielęgnacji skóry. Warto też w możliwie największym stopniu wyeliminować pestycydy, tworzywa sztuczne, dodatki do żywności i produkty przemysłowe.


Postaw na dietę

Jedz warzywa kapustne takie jak brokuły, kalafior, kapusta i brukselka. Mogą Ci one pomóc w rozkładzie estrogenu w organizmie w celu zmniejszenia obciążenia estrogenem. Zadbaj też o naturalne substancje regulujące hormony, takie jak korzeń maca.

Zadbaj o jelita

Nie zapominajmy też o roli jelit w regulacji poziomów estrogenu i histaminy. Niektóre rodzaje złych bakterii jelitowych zakłócają detoksykację estrogenów, powodując, że więcej z nich wraca do organizmu. Aby temu zaradzić, upewnij się, że w Twojej diecie jest wystarczająco dużo probiotyków oraz prebiotyków. Te pierwsze zażywaj w postaci dobrego suplementu (produkty fermentowane, które są naturalnymi probiotykami są wysokohistaminowe), a drugie w postaci błonnika, na przykład psyllium husk.

Zredukuj stres

Zmniejszenie poziomu stresu może realnie pomóc Ci uregulować hormony i poziom histaminy. Wynika to z tego, że stres może wpłynąć na obniżenie poziomu progesteronu i doprowadzić do dominacji estrogenu i histaminy.

uściski:)

Źródła: ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2603032/nourzibdeh.com/articles/  

(Visited 8 828 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Milkman 19 stycznia 2019 o 13:42

    Dziekuje Ema. Ten art jest dla mnie niezwykle ważny, pomocny i wiele tłumaczący. I tyle trzeba sie nauczyć na pamięć 😉 Pa xx

  2. avatar Skandalicznie zdrowa 19 stycznia 2019 o 17:18

    Kochani cudownie przeciw histaminowo dziala lukrecja mysle ze jedyna gdzie sa spektakularne efekty
    Pozdrawia.

  3. avatar . 19 stycznia 2019 o 17:40

    Pepsi, czy można myć się samą wodą?

    1. avatar Jarmush 19 stycznia 2019 o 18:35

      ciepłą, ze szczotkowaniem, peelingiem, może i można, ale mydła oliwne są takie cudowne

  4. avatar maara 19 stycznia 2019 o 18:03

    O tym, że można mieć za dużo histaminy dowiedziałam się kiedy po raz pierwszy miałam reakcję alergiczną na czerwone wino. Oczywiście nie była to alergia, tylko właśnie skutek nadmiaru histaminy. Reagowałam nawet na czarną herbatę, albo 2-dniową sałatkę :/ Zaczęłam wtedy sporo czytać na ten temat. Któregoś dnia dotarło do mnie, że to może mieć związek z antykoncepcją i po odstawieniu hormonów jest dużo dużo lepiej. Z początku stawiałam na złą florę bakteryjną, ale chyba jednak nadmiar estrogenów gra tu największą rolę. Ten post dodatkowo mi to potwierdził..

  5. avatar sylvia 19 stycznia 2019 o 18:43

    Co jesli nietolerancje histaminy maja mezczyzni.

    1. avatar Jarmush 19 stycznia 2019 o 18:46

      oni też mają zaburzenia hormonalne, maca This is BIO i dobra dieta może istotnie pomóc

  6. avatar Aga 20 stycznia 2019 o 18:42

    Czy takie problemy z histamina mogą dotyczyć też dzieci?

  7. avatar Milka 20 stycznia 2019 o 18:56

    A czy procesy zachodzące u kobiety karmiącej piersią mogą mieć jakikolwiek związek z histaminą? Bo kicham i prycham na okrągło i choć jestem alergikiem (trawka, drzewka) to zimę mamy.. Hmmm..

    1. avatar Jarmush 20 stycznia 2019 o 19:23

      skoro ma to wiele wspólnego z hormonami, to dlaczego odrzucać takie wytłumaczenie

    2. avatar maara 21 stycznia 2019 o 18:18

      Poziom histaminy u kobiety w ciąży znacznie spada dzięki wzrostowi poziomu enzymu DAO. Tak w skrócie jest to reakcja obronna organizmu, aby nie traktował płodu jak czegoś obcego. Te zmiany prawdopodobnie są też odpowiedzialne za zachcianki, np. na ogórki kiszone, truskawki, czekoladę, czyli źródła histaminy. Może u ciebie po ciąży DAO znów maleje i reakcje są silniejsze? Tak to rozkminiam…

      1. avatar Milka 21 stycznia 2019 o 19:41

        Może coś w tym jest. Czyli coś jak pseudoalergia.. Przyznam szczerze, że na co dzień jem sporo produktów zawierających histaminę lub powodujących uwalnianie – zawsze jadłam poza sezonem pylenia. Widocznie coś się zmieniło. Dziękuję:)

  8. avatar Aneta że ŚWIDNICY 25 listopada 2019 o 13:45

    Mam pytanie .Czy jeśli jestem na diecie i chudnę to podnosi mi się ilość histaminy?Bo nie przestaje puchnac pod oczami i powieki również a swędzenie koncików oczu mnie dobija .Pozdrawiam Cię.mocno

  9. avatar Małgorzata Pomes 19 grudnia 2021 o 14:24

    Witaj Pepsi ?
    Składam łańcuszek z moim zaburzeniem pokarmowym i wciąż jakieś nowe kòłeczko do tego łańcuszka dochodzi.Budowé mojego łańcucha zaczęłam od napadu silnego bòlu żołądka,-to badanie H.Pyroli ,pasożytòw wyniki negatywne, badania Hormonalne -wyniki :Estrogen dominuje ,progesteronu praktycznie brak,
    Więc następne kòłko do łańcuszka,
    Natychmiast dieta,odstawienie HTZ i leczenie dobrą dietą,do tego stopnia,że obniżyłam z sukcesem wartość TSH tarczycy,-w dalszym ciągu problemy z trawieniem nieustępują,no to zakwaszanie żołądka i 4 szklanki ale bez Alg,
    badanie Vit D3 -wynik 36,6
    Badanie krwi i Homocysteina wszystko ok, nadal problemy trawienne a jeszcze doszło ciężki oddech i kaszel.Wyeliminowany Gluten ,kaktoza i mięso.
    Jutro tzn 20.12 idè do Allergologa.
    Chcè wykonać badania na nietolerancjé i alergiè pokarmową.
    W przeszłości dostawałam lek o nazwie Fenozolina z powodu Rumieniu na twarzy,po porodzie.
    Poskładałam fakty i dochodzé do wniosku ,że Histamina może mieć coś z tym wszystkom wspòlnego.
    Chociaź nie bronié sié od Candida bo mam biały nalot na języku i metalowy albo gorzki smak w ustach. Łańcuch siè jeszcze nie zamknął bo jeszcze Allergolog przedemną.Przepuszczalnoś jelita cieńkiego też bioré pod uwagę.
    Z miłością – Malgosia z Oldenburga

    1. avatar Pepsi Eliot 19 grudnia 2021 o 16:04

      przerost Candida też może być i zmęczone nadnercza skoro braki progesteronu są https://www.pepsieliot.com/kobieta/9726/3-etapy-zmniejszania-poziomu-estrogenow-gdy-zagrazaja-twojemu-zdrowiu.html <3

  10. avatar Małgorzata Pomes 19 grudnia 2021 o 14:27

    A jeszcze zapomniałam spytać o dobre priobiotyki,bo narazie odstawiłam kiszonki i cytrusy.
    Loviu❤

    1. avatar Pepsi Eliot 19 grudnia 2021 o 16:02

      jeśli miewasz rozwolnienia, to te https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html, jeśli nie, to najlepsze są kiszonki
      z kolei dla dzieci mamy pyszne żelki organiczne (1 dziennie) https://thisisbio.pl/dla-dzieci/4154-kids-probiotic-30-zelek-this-is-bio–5905344040840.html
      <3 <3

  11. avatar Anna 2 kwietnia 2023 o 15:00

    A ja od 10 lat szukałam informacji dlaczego boli mnie głowa przed owulacją i przed okresem… a jeszcze pytanko, czy to nie dziwne jak dostaję pokrzywki, uczulenia po Twoim białku izolowanym? Teraz piję izolat sojowy i na razie nic się takiego nie dzieje ale chyba zwykły jest lepszy..?

    1. avatar Pepsi Eliot 2 kwietnia 2023 o 20:21

      może jesteś uczulona na takie białko, izolat sojowy to ekstremalnie co innego, owszem białko, ale roślinne, zawiera węglowodany etc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum