Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 349 392
122 online
42 195 VIPy

Co jest lepsze dla zdrowia kości: trening czy odżywianie?

Pewnie nie. Zastanawiają się za to entuzjaści fitnessu, naukowcy i parę postronnych osób. Od zawsze zakładano dwa czynniki istotne dla silnych kości: dietę i ćwiczenia. I tak się składa, że finalnie wiemy, która opcja ma przewagę. Nowe badanie opublikowane w magazynie PLOS One wykazuje, że dla silnych kości kluczowa jest dieta!

Dieta dobra dla kości

Wyniki ustalono porównując badania myszy, którym podawano żywność bogatą w minerały i/lub poddawano je regularnym, schematycznym ćwiczeniom. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan odkryli, że dieta wzmacnia tę tkankę lepiej niż ćwiczenia. Co więcej, ku ich zaskoczeniu, myszy zachowywały zdrowie kości nawet po zaprzestaniu ćwiczeń, pod warunkiem, że ich dieta była kontynuowana. David Kohn, profesor Uniwersytetu w Michigan przyznaje, że te odkrycia mogą mieć wpływ na dalsze badania w zakresie opóźniania procesu starzenia się organizmu.

Kiedy osłabiają się kości?

Szczytowa gęstość kości przypada na wiek 20 lat, po którym zaczyna się ona stopniowo obniżać. Kohn uważa, że mogąc zdeterminować jak poprawić ich gęstość przed jej znaczącym obniżeniem można zapobiec wielu chorobom związanym z wiekiem. Mimo że ćwiczyć jest coraz trudniej, dieta jest w tym przypadku obiecującym rozwiązaniem.

Jak zapobiec osłabianiu się kości?

Chociaż odkrycie sugeruje, że odżywianie jest w tej kwestii ważniejsze niż ćwiczenia, naukowcy podkreślają, że najlepiej działa połączenie zbilansowanej diety i ćwiczeń. Jeśli zaś chodzi o samą dietę, eksperci podkreślają, że najistotniejsze jest przyjmowanie kwartetu niezbędnego dla zdrowia kości. Chodzi oczywiście o witaminy D3 i K2, a także magnez i wapnia. Witamina D pomaga ciału szybciej absorbować wapń, K2 z kolei aktywuje białko zwane osteokalcyną, które stymuluje łączenie się jonów wapnia i minerałów kostnych. Istotnym graczem jest także magnez. Tu jednak dodatkowo warto pamiętać, że nadmiar D3 bez odpowiedniej suplementacji z dodatkiem witaminy K2 może spowodować poważny niedobór magnezu. Co wynieść z tej lekcji? To, że chociaż dieta może być doskonałym ratunkiem w każdej sytuacji, ruch wciąż jest niezbędy, a zrównoważony tryb życia to prosta droga do zdrowia. Miej tylko na uwadze, że gęstość kości nie w każdym wieku przekłada się na kości niełamliwe. Kontrowersje łączą się z przyjmowaniem wapnia bez zrozumienia istoty wszechrzeczy. Tym bardziej przypominam istotny dla sprawy Twoich kości wpis Pepsi o skamieniałych, oraz ten nowatorski o zmyślonej osteoporozie.

uściski:)

Źródła: mindbodygreen.com/articles/nutrition-may-be-more-important-than-exercise-for-your-bones journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0204470 sciencedaily.com/releases/2018/10/181017080802.htm

(Visited 2 728 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Mila 6 marca 2019 o 11:02

  Pepsi ,
  dziś zaczyna się post i jest on dla mnie inspiracją do ruszenia ze skrzyżowania. Mam plan na cały ten okres bardzo ambitny , chcę w tym czasie zgubić parę kilo i zmienić nawyki . Gdzieś czytałam , że można też przywrócić wzrok z tzw. okresu przedokularowego ?
  Oczywiście od dawna stosuję ” 4 szklanki” , teraz przechodzę na warzywka w zalecanych 80% surowe….
  podpowiedz proszę , co powinnam jeszcze przyjmować aby odzyskać nie tylko oczu moich blask lecz również ostrość widzenia sprzed 20 lat ???? A mam ich teraz 57 🙁 i szkła -3 ?
  ….ale całkiem siebie lubię….spoko 🙂
  Pozdrawiam i dzięki , że zmieniłaś moje życie :-))))

  1. avatar Jarmush 6 marca 2019 o 11:29

   Z tym wzrokiem bym nie przesadzała, a po drugie miłe jest takie oglądanie świata z lekka niewyraźnego :), ale oczywiście wzrok się poprawia.
   Zaczynaj dzień od oczyszczającej wątrobę i ciało, nawadniającej i odżywiającej Kuracji 4 szklanek https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/, do 4 szklanki Maca This is BIO https://thisisbio.pl/maca/101-maca-100-organic-110g-this-is-bio-5905344040178.html, naturalnie reguluje hormony.

   Do śniadania 3 miesięczna kuracja wzmacniająca Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib–5905344040000.html
   po jednej tabletce, a po śniadaniu 2 D3+K2 TiB do ssania https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib–5905344040154.html,
   oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html

   Do śniadania również 1 Astaklsantyna G&G https://thisisbio.pl/antyoksydanty/2532-astaxanthin-4mg-30kaps-gg-5060040821589.html, bardzo wskazana dla zdrowia oczu

   Czy masz może wynik badania 25(OH)D? To dobrałabym Ci witaminę D bardziej precyzyjnie. A tu jest taka ogólna lista badań, którą zalecam i w miarę możliwości dobrze byłoby zrobić https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

   Na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw D3 i G&F TiB.

   Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe? Mamy paseczki do badania pH moczu, starczają na długo. https://thisisbio.pl/paski-ph/3730-paski-wskaznikowe-ph-45-90-100szt-tib–5905344040727.html

   Jak wypada domowy test na zakwaszenie ciała? https://www.pepsieliot.com/prosty-test-nadkwasote-raczej-niedokwasote/

   ściskam, nie jestem lekarzem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum