logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
87 828 948
286 online
31 708 VIPy
Reklama

 

IDEALNA KURACJA UODPORNIAJĄCA I SILNE ODŻYWIANIE GREENS & FRUITS TIB

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Co kolor moczu mówi o Twoim zdrowiu?

kolor moczu, pepsi eliot, this is bio

Zwracasz uwagę na kolor swojego moczu? To dobrze! Robiono to już w praktykach ajurwedyjskich ponad 100 lat przed naszą erą, rozróżniając wówczas 20 różnych kolorów uryny. Kolor moczu może być wyznacznikiem stanu Twojego zdrowia, dlatego powinnaś zwrócić szczególną uwagę na kilka rzeczy.

Przezroczysty, bezbarwny mocz oznacza, że jesteś dobrze nawodniona

To nic innego jak oznaka, że pijesz wystarczająco dużo wody, a Twoje ciało dobrze korzysta z rozpuszczalnych w wodzie składników odżywczych.

Zwrócić uwagę należy jednak także na częstotliwość odwiedzin w toalecie. Jeśli odwiedzasz ją bardzo często (nawet kilka razy w przeciągu godziny), a Twój mocz jest przezroczysty i bezbarwny, może to być oznaką stanu zwanego moczówką prostą. W takich przypadkach dana osoba może codziennie przepuszczać przez nerki od trzech do 20 (!) litrów moczu. Chociaż ten stan może brzmieć jak cukrzyca – bo cukrzyca typu 1 i typu 2 może powodować częste oddawanie moczu i zwiększone pragnienie – w rzeczywistości jest to stan niespokrewniony i rzadki. Ludzie z moczówką prostą mają prawidłowy poziom cukru we krwi, ale ich nerki po prostu nie mogą prawidłowo przetwarzać płynów.

Mętny lub mleczny mocz

Przyczyn takiego wyglądu moczu może być kilka, dlatego jednorazowe dostrzeżenie zjawiska nie jest jeszcze powodem do paniki. Może to oznaczać wydzielanie kwasu moczowego, infekcję dróg moczowych lub uwolnienie niektórych lipidów (tłuszczów) przez Twój organizm. Jeśli nie nawadniasz się odpowiednio, taki kolor moczu może pokazywać się rano, jako oznaka odwodnienia.

Najczęściej jednak jest to oznaka infekcji dróg moczowych, widzisz więc w moczu ropę i podwyższoną aktywność białych krwinek, gdy twoje ciało próbuje z nią walczyć. Infekcje układu moczowego najlepiej leczyć z pomocą naturalnych substancji jak żurawina i probiotyki. Nadużywanie w jej przypadku antybiotyków może prowadzić do uodpornienia się na niektóre szczepy bakterii, takich jak trudne do leczenia Clostridium difficile (C. diff).

Inną dolegliwością związaną z mętnym moczem może być neurogenny (zwany także neuropatycznym) pęcherz moczowy wywołany urazem kręgosłupa lub innym poważnym uszkodzeniem. Jeśli zauważysz mętną lub mleczną barwę w toalecie po odbytym wypadku, zdecydowanie sprawdź to.

Reklama

TU ZNAJDZIESZ sproszkowaną żurawinę bez cukru CRANBERRY This is BIO, jeśli masz problemy z pęcherzem, a Twój mocz jest zasadowy, a przy okazji uzupełnij jod za pomocą 100% organicznego KELP This is BIO, idealne do 4 szklanki w KURACJI 4 SZKLANEK


Zabarwiony mocz

Ciekawostka: różowy, czerwony i brązowy (koloru herbaty) mocz, utożsamiano niegdyś z cholerycznym typem charakteru. Współcześnie jednak wiemy, że te objawy to krwiomocz, czyli nic innego jak występowanie krwi w moczu.

Krwiomocz może mieć wiele przyczyn, w tym powiększenie gruczołu krokowego lub infekcje dróg moczowych. Możesz również wynikać ze zintensyfikowanego wysiłku fizycznego, co może prowadzić do wewnętrznego krwawienia.

Mężczyźni często doświadczają problemów związanych z prostatą gdy się starzeją, i to jest zupełnie normalne. Powiększenie gruczołu prostaty jest najczęstszą przyczyną prostaty u mężczyzn w wieku od 45 do 74 lat, a połowa wszystkich mężczyzn w wieku 50 lat już ma objawy. W wieku 80 lat aż 80 procent mężczyzn ma do czynienia z łagodnym powiększeniem prostaty (BPH).

Zanim się przestraszysz, zwróć uwagę na to, że multiwitamina, szczególnie witaminy z grupy B i witamina C, mogą przyczynić się do zmiany barwy moczu na „neonowo” żółtą lub pomarańczową. Także płyny do płukania jamy ustnej, szczególnie te zielone i niebieskie, mogą odbić się na barwie moczu.

Ciemny mocz? Pij więcej wody

Ciemno żółty mocz rano może wynikać z nocnego odwodnienia, także po spożyciu alkoholu poprzedniego wieczoru. Może on być także wynikiem braku równowagi pH. Ciemny mocz pojawiający się w dzień to objaw odwodnienia.

Nie tylko wygląd, ale także częstotliwość

Zwróć także uwagę na to jak często (lub rzadko) korzystasz z toalety. Często nie tyle sam kolor co okoliczne objawy (częstotliwość, dyskomfort, pieczenie) mogą być wskaźnikiem problemów zdrowotnych.

Źródła:https://www.mindbodygreen.com/articles/cloudy-urine-what-could-it-mean-for-your-health

P.S.

Uzupełnienie kolorów dodane przez Pepsi:

Żółty, złoty, słomkowy

Czyli najbardziej typowy kolor moczu, świadczący o dobrym zdrowiu dróg moczowych. Im bardziej jesteś odwodniony, tym kolor Twojego moczu staje się bardziej żółty. Niektóre witaminy z grupy B powodują jasnożółty mocz. Np witamian B2 powoduje fluorescencyjno żółtoseledynową barwę moczu i to nie jest nic złego.

Czerwony mocz

Różowy krwiomocz (świeża krew w moczu) może być związany z infekcją dróg moczowych, kamieniami nerkowymi, lub rzadziej rakiem. Ale też spożycie żywności takiej jak buraki, jagody, czerwone barwniki spożywcze, rabarbar, suplementy z żelazem, oraz niektóre leki mogą barwić mocz na czerwono.
Klasyczny kolor wina „porto” może wskazywać na porfirię (zaburzenia genetyczne).

Cokolwiek nie powiedzieć, gdy masz podejrzenia, że jest krew w Twoim moczu skonsultuj się z lekarzem jak najszybciej.

Mocz biały

Bezbarwny, oznacza być może nadmierne nawodnienie. I w tym momencie frutarianie nie zgadzają się z dr. Mercolą, ponieważ zaleca się sikanie 10 razy dziennie moczem w kolorze wody, co u witarian nie oznacza nadmiernego nawodnienia, tylko prawidłowe. Wybór należy do burżuazji.

Tak czy siak w sprawie moczu przeźroczystego dr. Mercola radzi konsultować się tylko gdy rzecz dzieje się przewlekle.

Mocz pomarańczowy

Jest zazwyczaj oznaką odwodnienia, objawia się nawet wcześniej niż uczucie pragnienia. Mocz pomarańczowy może się pojawić również, gdy zbyt długo przetrzymujesz oddanie moczu.

Niekiedy taki kolor występuje po wysiłku fizycznym, albo po zjedzeniu marchewki, albo innej żywności w tym kolorze. Leki pirydyniowe (fenazopirydyny), albo problemy z wątrobą lub przysadką (ADH lub hormonem antydiuretycznym).

Gdy zauważysz mocz pomarańczowy, zacznij pić więcej wody, nie zwlekaj z oddawaniem moczu, ale skonsultuj się z lekarzem, gdy kolor nadal się będzie utrzymywał pomimo odpowiedniego nawodnienia.

Kolor silnie pomarańczowy

Zalatujący już brązem związany jest z silnym odwodnieniem. Może obciążałeś organizm intensywnym wysiłkiem, albo się przegrzałeś. Taki kolor może wywołać też nadmiar kofeiny, lub soli, albo krwiomocz.

Mogła też spaść produkcja moczu (skąpomocz lub bezmocz).

Problemy metaboliczne, problemy z przysadką (ADH lub hormon antydiuretyczny)

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli problem nadal występuje, mimo właściwego nawodnienia.

Kolor moczu brązowy

Oznacza skrajne odwodnienie.

Taki kolor może też być wywołany jedzeniem fasoli fava, melanurią, ZUM (zakażenie układu moczowego), kamicą nerkową, guzem nerki, lub skrzepem krwi. Chorobą Addisona, cukromoczem, zwężeniem tętnicy nerkowej, białkomoczem, problemem z przysadką (ADH lub hormonem antydiuretycznym).

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli problem nadal występuje, mimo właściwego nawodnienia, szczególnie jeśli towarzyszą takiemu brązowemu moczowi, blade stolce, lub zażółcenie skóry, lub oczu

Czarny mocz

Występuje rzadko, a wywołuje go alkaptonuria, zaburzenie genetyczne fenyloalaniny i tyrozyny. Kwas homogentyzynowy we krwi.

Należy szybko skonsultować się z lekarzem w sprawie zatrucia.

Zielony mocz

Też występuje rzadko. ZUM (zakażenie układu moczowego), oraz niektóre pokarmy (takie jak szparagi), duża ilość witamin, niekiedy algi.

Zazwyczaj kolor zielony moczu ma łagodne przyczyny, ale należy skonsultować się z lekarzem, gdy się utrzymuje, zwłaszcza w połączeniu z bólem i pieczeniem (bolesne oddawanie moczu), i/lub częste oddawanie moczu (częstomocz), które są objawami ZUM (zakażenia układu moczowego),

Mocz niebieski

Występuje też rzadko. Mogą go powodować sztuczne kolory w żywności lub lekach. Bilirubina, leki, takie jak błękit metylenowy, niezwykłe ZUM (zakażenie układu moczowego) jednak zwykle łagodne.

owocek
&
uściski:)

(Visited 3 862 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. ewkax1 14 września 2018 o 11:45

  A co może oznaczać pojawiająca się piana?
  Zauważam u siebie spieiony mocz od czasu do czasu. Ostatnio robiłam badanie moczu i wyszło ok. Dodam, że piję 4 szklanki, ostatnio dodałam też szklankę 0 z sodą.

  1. Pepsi Eliot 14 września 2018 o 18:10

   zbadaj mocz, spieniony tak naprawdę rzadko oznacza, że jest w nim białko, a raczej że masz silny strumień moczu

 2. Gosia 19 października 2018 o 08:13

  Karmię dziecko piersią. Właśnie skończyło 4miesiące i trzecią noc z rzędu ma temperaturę ok 38.5-38.8. W dzień temperatura waha się od 37.7 do 38.5. Poza gorączką nie ma żadnych objawów, je nawet więcej niż zazwyczaj.
  Lekarz zlecił badania w kierunku zapalenia układu moczowego. CRP wyszło 3,26, m9rfologia w normie. Czekam na badanie moczu. Od wczoraj podaję małej liposomalną wit C(normalną mieszaną z mlekiem od razu wypluwa).
  Czy jest jeszcze jakaś metoda, żeby uniknąć antybiotyków?

  1. Pepsi Eliot 19 października 2018 o 09:36

   jeśli pojawiła się teraz jakaś wysypka, to może być to trzydniówka i wtedy zaraz wszystko przejdzie.

 3. Gosia 29 października 2018 o 11:52

  u mnie pojawił się jasny zielony mocz po greens & fruits? czy to normalne? nie mam żadnych dolegliwośi,pieczenia itp

  1. Pepsi Eliot 29 października 2018 o 12:46

   normalne gdy suplemncie jest odpowiednia ilość witaminy B2, to po ryboflawinie światło w kropelkach moczu załamuje się tworząc wręcz fluorescencyjnie żółtą poświatę.

 4. Karolcia 27 kwietnia 2019 o 10:36

  Witaj Pepsi 😊
  Jeżeli w kwestii zdrowia mam dylemacik to pierwsze co wskakuję tu na bloga i szukam 😊 i tak jest tym razem… mój mocz jest „neonowy” no więc pomyślałam: nie panikuj Pepsi gdzieś coś o tym pisała… No i mam 😊 dziękuję z całego serca za wysiłek jaki w to wszystko wkładasz❤
  Zaczęłam od kilku dni używać greens i fruits plus omega 3 plus d3k2 plus folic ( bo zaczynamy starać się o dziecko) wszystko oczywiście z pewnego źródła czyli tutaj ze sklepu😉 Pytanie czy mogę wszystko razem brać podczas głównego posiłku? Mąż też bierze taki zestaw ze mną tylko bez dodatkowego folica. Kupiłam też u Ciebie zeń szeń i mace ale nie wiem jak to dodać do posiłku. Do śniadania? Płatków lub jajecznicy? Podpowiedz proszę jak to rozplanować. 4szklanki sporadycznie ale staram się też pić…. wszystko po kolei tak jak piszesz ale ostatnia szklanka na razie tylko na szybko woda z 4greens… ❤

  1. Pepsi Eliot 27 kwietnia 2019 o 12:00

   macę najlepiej dodawać rano do zielonego szejka, albo właśnie do 4 szklanki, żeń-szeń też dodawaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *