logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
103 087 868
151 online
32 884 VIPy
Reklama

SPOSÓB NA SILNE TKANKI
KOLAGEN This is BIO®

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Co płytka paznokcia może powiedzieć o zdrowiu?

Nasze paznokcie mogą być wyznacznikiem zdrowia bądź jego braku. Ich tekstura, kształt, twardość i kolor to podpowiedzi, które wskazują na ubytki w zdrowiu bądź ich brak. Poświęć minutę na przyjrzenie się im uważnie, a odkryjesz jak złożone informacje mogą przedstawiać.

Jaką teksturę mają Twoje paznokcie

Twoje paznokcie powinny być gładkie i silne. Zwracaj uwagę na wszelkie wyżłobienia i szorstkość.

Pionowe linie na paznokciach

Linie pojawiające się wzdłuż paznokci są dość powszechne i występują w miarę starzenia się. Zwykle nie ma się czym martwić. Paznokcie są wykonane głównie z keratyny, białka występującego również we włosach i zewnętrznej warstwie skóry. Podobnie jak nasze włosy i skóra są bardziej szorstkie i suche w miarę starzenia się – wszystko przez to, że naszym ciałom trudniej utrzymać nawodnienie. Sprzyja to zmianom płytki paznokci.

Poziome linie na paznokciach

Głębokie, pionowe linie mogą wskazywać na leżąca u ich podstawy chorobę, która może zatrzymać normalny wzrost paznokci.

Reklama

Tu znajdziesz COMPLETE BEAUTY od G&G, suplement idealny dla włosów, skóry i paznokci


Jaki kolor mają Twoje paznokcie?

Żółte paznokcie

Żółte przebarwienia to zazwyczaj reakcja na palone papierosy. Winne mogą być też produkty do paznokci, których używamy: lakiery, zmywacze i sztuczne, na przykład akrylowe, paznokcie. Jeśli pojawiają się często, daj swoim paznokciom odpocząć i zmień produkty na naturalne. W czasie przerwy traktuj pazury olejkiem z drzewa herbacianego i witaminą E, która naturalnie odżywi ich płytki. Jeśli to nie pomoże, rozważ infekcję grzybiczą, a zewnętrzne leczenie wesprzyj tym od środka.

Białe punkty

Drobne uszkodzenia mechaniczne (na przykład delikatne przytrzaśnięcie paznokcia szufladą) zazwyczaj wywołuje pojawienie się niewielkich, jasnych punkcików, które po jakimś czasie znikają. Wystarcza odrobina cierpliwości, bo wyhodowanie nowej płytki paznokcia zajmuje nawet do 6 miesięcy. Jeśli jednak białe punkty pojawiają się mimo braku uszkodzeń i nie znikają, przyczyna może być niedobór cynku.

Czarne linie i smugi

To może być poważna przypadłość, szczególnie jeśli wywołuje ból. Może to być objaw czerniaka, więc warto się zbadać. Przyczynę może stanowić również zarażenie wirusem HIV,zespół Laugiera-Hunzikera, toczeń, zespół Peutza-Jeghersa, twardzina skóry i przyjmowanie niektórych leków (stosowanych przy chemioterapii, ale też beta blokerów i leków na malarię).

Jak silne są Twoje paznokcie?

Cienkie, rozdwajające się i słabe

Jeśli Twoje paznokcie zdają się być cieniutkie i łamliwe, może być to wina braku witamin z grupy B, kolagenu, witaminy K2 i cynku. Mogą być one także osłabione jeśli są narażone na działanie substancji chemicznych i detergentów.

Kruche lub łamliwe

Paznokcie, które zdają się być suche, łatwo się łamią i są podatne na uszkodzenia, mogą wynikać z niedoboru żelaza. Włącz je koniecznie do diety w dużej ilości.

uściski:)

Źródła: mindbodygreen.com/articles/8-things-your-nails-are-trying-to-tell-you-about-your-health

(Visited 4 513 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

  1. jarek 16 listopada 2019 o 01:18

    witam, co można stosować na dużego krwiaka u dziecka pod paznokciem (duży palec u nogi, uraz po nadepnięciu korkami w piłce nożnej). Pamiętam z kiedyś się… zrywało… od czego to zależy, czym się kierować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *