fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
218 331 660
70 online
45 131 VIPy

Co wspólnego z Twoim lękiem i niepokojem mają stany zapalne?

Przewlekłe stany zapalne nazywane są czasem cichymi mordercami. Mogłoby wydawać się to z deczka przesadą, jednak sprawy nie należy bagatelizować.

Czym są stany zapalne?

Stany zapalne oczywiście nie zawsze są złe. Istnieje coś takiego jak ostry stan zapalny, na przykład kiedy zatniesz się kartką papieru. Wówczas komórki odpornościowe Twojego organizmu wkraczają aby chronić Cię przed patogenami i rozpocząć proces gojenia rany. To naturalny, niezbędny proces.

Zupełnie inaczej jest w przypadku tak zwanych przewlekłych (czy też chronicznych) stanów zapalnych. Te czasem rozwijają się przez lata zanim dostrzeżesz ich pierwsze sygnały. Nie biorą się oczywiście znikąd. Prozapalna dieta, stres oksydacyjny, zakwaszony organizm, szczególnie w komplecie z innymi chorobami, to przepis na zapalenie instant. Dochodzą do tego leki na receptę (i nie tylko), chroniczny stres, antybiotyki, w tym te w żywności i brak snu.

Stany zapalne a zespół lęku uogólnionego

Badania wykazują to co wiadomo od dawna: stan ducha, czyli Twoje samopoczucie, ma związek ze stanem ciała. Zwróćmy uwagę na przykład na niewielkie badanie opublikowane w przeglądzie badań naukowych Emotion1, w którym ustalono, że ludzie, którzy doświadczają pozytywnych emocji mogą dzięki temu zmniejszyć stany zapalne w ciele, co jednocześnie redukuje ryzyko wystąpienia chronicznych chorób.

Skąd jednak wiemy, że stan zapalny odpowiada za nasz lęk, niepokój i obniżone psychiczne samopoczucie? To dosyć podstępne pytanie.

Otóż stres jest prozapalny sam przez się. Z tego powodu skutkuje objawami takimi jak bóle stawów, chroniczne zmęczenie, przyrost wagi, problemy z metabolizmem. Jest jednak jeden szczególny objaw – połączenie pomiędzy stanami zapalnymi a poczuciem niepokoju: jest nim praca Twojego układu pokarmowego.

Jeśli wraz z problemami trawiennymi wszelkiej maści pojawia się u Ciebie nagłe obniżenie nastroju, rozchwianie emocjonalne, lęki, złość i niepokój, prawdopodobnie najwyższa pora wywalić z diety prozapalną żywność.

Nabiał i gluten są silnie przeciwzapalne i odradza się je także w kontekście zdrowia psychicznego. Gluten i produkty mleczne przekraczają bowiem barierę krew-mózg i wpływają na receptory opioidowe, co może uzależnić ciało od tych substancji, prowadząc do zaburzeń równowagi psychicznej i nastroju.

Innym sposobem ocenienia poziomu wpływu stanów zapalnych na poziom niepokoju jest sprawdzenie zdrowia jelit. Jak je sprawdzić? Monitorując regularność wypróżnień (albo jej brak), która da Ci obraz ogólnego stanu zdrowia i stanów zapalnych.

W przypadku stanów zapalnych pojawiały się będą na przykład zaparcia i rzadkie, nieregularne wypróżnienia oraz wzdęcia.

Na Twoje stany zapalne wpływa dieta: nic innego niż to co jesz nie ma tak dużego wpływu na całe ciało. Najważniejsze aby rozpoznać jakie czynniki zwiększają Twoje chroniczne zapalenie i stres i stopniowo się ich pozbywać, zarówno dietą jak i zmniejszaniem poziomu niepokoju.

uściski

Emanuela Urtica


Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.

Źródła:

  1. apa.org/pubs/journals/releases/emo-emo0000343.pdf

(Visited 304 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Domik 3 grudnia 2020 o 16:50

    Nabiał i gluten silnie przeciwzapalne???

    1. avatar Pepsi Eliot 3 grudnia 2020 o 20:42

      Czeski błąd dawno poprawiony, Ema się spieszyła widocznie <3

  2. avatar Anna Wójciak 3 grudnia 2020 o 19:48

    Chyba to coś o mnie, plus zaciskanie zębów. Nie mogę wyjść z tego błędnego koła.

    1. avatar Konrad 4 grudnia 2020 o 10:57

      To samo mam, zmęczenie, zawalony nos (zatoki?) I to niekontrolowane zaciskanie zębów

  3. avatar ilonek 3 grudnia 2020 o 19:57

    „Nabiał i gluten są silnie przeciwzapalne i odradza się je także w kontekście zdrowia psychicznego” chyba prozapalne

    1. avatar Pepsi Eliot 3 grudnia 2020 o 20:30

      no tak, Ema jest zarobiona, thx <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum