fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 496 412
40 online
46 232 VIPy

Czego raczej nie spodziewasz się po koperku

Czego raczej nie spodziewasz się po koperku

Kłaniam się Ludziom,

Dzisiaj zacznę od pewnej ciekawostki, a więc wielka sieć fastfoodowa oficjalnie odradza żywienie się w tej sieci swoim pracownikom. Mogą coś przekąsić sporadycznie, ale oh mon Dieu, nie że codziennie. Chodzi zapewne o uważne obchodzenie się z trucizną. Ta sama firma planuje na wielką skalę zmodyfikować ziemniaka, aby zbyt szybko nie siniał i nie miał czarnych plam. Już wkrótce urodzi się w laboratorium chemicznym nowy ziemniak, z którym pracownicy, tym razem, będą mogli się kontaktować jedynie w kosmicznych skafandrach. I naprawdę bardzo krótko. Tymczasem niektórzy fanatyczni witarianie odradzają jedzenie ziół i wrzucają je do jednego worka z cebulą, czosnkiem, imbirem i ostrymi paprykami, twierdząc, że nie należy jeść czegoś, czego nie możemy zjeść w dużej ilości. W tym punkcie witariańskich wytycznych nie do końca się z nimi zgadzam, gdyż o ile czosnek faktycznie jest stosunkowo mocnym antybiotykiem i zniszczy nam zarówno złą, ale i dobrą florę bakteryjną, jak każdy antybiotyk, o tyle sok z cytryny, czy sześciu cytryn może skutecznie oczyścić nasz organizm, przy jednoczesnym potwornym wykręcaniu otworu gębowego. Więc ta teoria nie wydaje się mimo wszystko logiczna.

Dlatego dzisiaj nawinę w temacie pierzastego intensywnie zielonego ziółka zwanego koperkiem.Koperek nadaje wielu potrawom subtelny, aczkolwiek odrobinkę pikantny smak, dzięki czemu stają się bardziej wyrafinowane.

Jednak koperek jako ziele ma sporo poważnych wartości prozdrowotnych

Te najbardziej znane, jak łagodzenie żenujących gazów, które niekiedy, nawet u bardzo kulturalnych osób zbierają się w trzewiach, aż po walkę z rakiem.

Albowiem koperek ma zdolność do ożywiania naszego organizmu i wzmacniania jego siły.

Ziółko koperek zawiera aromatyczne związki zwane monoterpenami, są to olejki eteryczne, które można znaleźć w innych ziołach, a także w owocach i warzywach. Dodatkowo koperek jest pełen flawonoidów i minerałów, które prowadzą nasze ciała najlepszą z dróg do najwyższego zdrowia.

Kto z Drogiej Socjety spodziewa się, że to delikatne zioło zawiera pełen pakiet, aby potężnie uderzyć w departament zdrowia?

Zaczynam

Koperek, a profilaktyka raka

Według National Center for Biotechnology Information , monoterpeny, dokładnie takie, jak te znalezione w koperku zapobiegają nowotworom, w tym płuc, piersi, trzustki i wątroby. Uważa się też, że owe olejki eteryczne mogą także odgrywać rolę w leczeniu białaczki.

Dlatego koperek obok pietruszki są często określana, jako żywność chemoprotekcyjna.

Koperek a osteoporoza

Koperek jest bardzo bogaty w wapń i można go śmiało reklamować jako idealny sposób na ochronę przed utratą masy kostnej. Również tej po menopauzie. Im więcej koperku zawarte jest w diecie, tym bardziej może to wpłynąć na wzrost gęstości mineralnej kości. A wiec koperek chroni przed uszkodzeniem kości i zapewnia ich prawidłowy wzrost.

Korzyści przeciwzapalne

Wykazano, że koperek pomaga leczyć zapalenie zatok. Z tych powodów od dawna koperek dodaje się do wielu przepisów żywieniowych, na przykład do ryb, a także posypuje się nim warzywa. Gotowanie z koperkiem może pomóc złagodzić objawy zapalenia stawów, dnę moczanową, a nawet reumatoidalne zapalenie stawów, a więc łagodzi bardzo wyniszczające organizm choroby.

Koperek, a lepsze trawienie

Olejki eteryczne w koperku, znane są również z tego, że stymulują wydzielanie żółci i soków trawiennych, pomagając utrzymać układ trawienny na prawidłowym torze. Ponadto stymulują jelita w taki sposób, że ich ruchy są łatwiejsze. Olejki łagodzą zaparcia, jak również utrzymanie nagromadzonych gazów w kieszeni, zamiast wypuszczać je w świat na konferencjach.

Lepszy sen

Czy droga Socjeta zdawała sobie z tego faktu sprawę, że koper może poprawić bezsenność? Albowiem olejki eteryczne, które poprawiają trawienie mają również właściwości uspokajające. Flawonoidy i kompleks witaminy B zawarte w olejach aktywują niektóre hormony, które mają taki wpływ na organizm człowieka jak środek uspokajający. Co pomaga spać spokojniej.

Zarządzanie cukrzycą

Badania wykazały, że koperek może regulować poziom insuliny, pomagając ludziom z cukrzycą zarządzać ich życiem. Uważa się, że koperek ma wpływ na utrzymywanie poziomu lipidów i insuliny na stałym poziomie.

I w końcu ciekawostki

Czy Droga Socjeta ma świadomość, że w czasach greckich i rzymskich na dodatek uznano koperek za oznakę bogactwa ze względu na jego właściwości lecznicze? Koperek jest również dobrym sposobem na pozbycie się czkawki? Ojciec medycyny Hipokrates, używał koperku, aby utrzymać jamę ustną w czystości? Przypieczone/spalone nasiona kopru były używane przez starożytnych żołnierzy w ten sposób, że wkładali je do rany, aby przyspieszyć jej gojenie ? Król Karol (I Stuart, czy XVI Gustaw? nie wnikam), bardzo dbał o to, aby koperek był zawsze łatwo dostępny na jego stołach bankietowych, żeby obżartuchy mogły uporać się łatwiej ze swoimi palącymi gazami.

Źródła  12 https://www.ncbi.nlm.nih.gov 34 Mam nadzieję, że wystarczająco zachęciłam Możnych do koperkowej szamy.

♣ Serdeczności, jor peps

Blog pepsieliot.com, nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba. Może rzuć też gałką tutaj: Dobre suplementy znajdziesz w naszym  Wellness Sklep


Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.


 

(Visited 2 872 times, 1 visits today)

Komentarze

  1. avatar Jurny 7 stycznia 2014 o 11:39

    miód w dużych ilościach też działą jak antybiotyk z laboratorium?
    wiesz coś pepsi na temat duzych ilości swierzego soku z kapusty?

  2. avatar Lucjan 7 stycznia 2014 o 11:49

    Czosnek, koper, chrzan i kiszone ogórki prawie gotowe! Czy prawdziwi witarianie też ogórków kiszonych nie jadają?

    1. avatar Pepsi 7 stycznia 2014 o 14:16

      Jadają oczywiście, bo mogą dużo ich zjeść, patrz Paul Nison

      1. avatar Lucjan 7 stycznia 2014 o 15:11

        Wiem, 😉 bliżej mi Nison, niż Graham…

  3. avatar Aga 7 stycznia 2014 o 12:14

    Robiąc sok często wrzucam sobie do sokowirówki pęczek pietruchy. Myślicie ze z koperkiem mozna tak samo? czy to jednak bez sensu zagrywka?:)

  4. avatar Ewe 7 stycznia 2014 o 12:41

    myslę, że wszystko co naturalne w każdej formie jest dobre !!!! dopóki nie zostanie przetworzone.

  5. avatar kurkur 7 stycznia 2014 o 14:46

    pepson a ja jeszcze odnośnie poprzedniego posta, piszę tu bo tam mogłabyś przeoczyć – otóż biega mi o ten tłuszcz i to, że zmniejsza wrażliwość insulinową, kumam jak to ma działać bo mi pod tamtym postem wytłumaczyłaś, ale mogłabyś podać jakiegoś linka do tej informacji? Pytam, bo trochę siedzę w temacie tłuszczy a nigdy się z taką opinią nie spotkałem. pozderka

    koperek z ziemniorami jest mistrz świata

    1. avatar Basia 7 stycznia 2014 o 15:04

      Kurkur – to o czym pisze Pepsi możesz przeczytać m. in w książce CAldwella Esselstyna -Chron i lecz swoje serce, tego zdania sa także NEil Barnard, Ornish, Fuhrman, McDougall. Na youtube są filmiki-wywiady z nimi. Warto też obejrzeć „Widelce zamiast noży”, też jest tam o tym mowa.Tłuszcz nawet najlepszy w nadmiarze ma działanie prozapalne, a sercu na pewno nie służy,w dodatku może namieszać z hormonami u kobitek. Zdrowi mogą jeść 20% kalorii z tłuszczu, Ci którzy już mają problemy z cholesterolem, chorym sercem – 10-15% max i w dobrej równowadze oczywiście omega 6-omega3. W praktyce to jest 1-2 łyżki zmielonego lnu i max 2łyżki jakichś innych orzechów. Być może na witarce trochę więcej bo to jest wyliczenie dla diety z e strączkowymi i dodatkiem sojowych „przetworów” jak tofu czy tempeh, które również mają tłuscze.

    2. avatar pepsieliot 8 stycznia 2014 o 06:39

      To jest info z książki Grahama 80/10/10, nie mam do niego linku, ale czytałam też o tym w innym miejscu, jak znajdę to Ci wrzucę

  6. avatar Jaspis 7 stycznia 2014 o 20:47

    Jest tylko jeden problem,, bo koperek należy na bank do parszywej dwunastki.
    A dostępność w moim mieście jakiejkolwiek ekologicznej zieleniny jest zerowa.
    I co jeść taki podrasowany ? Ciekawe jaki będzie bilans zysków i strat ?

    1. avatar bojza 7 stycznia 2014 o 21:38

      Możesz sobie wysiać do doniczki 🙂

  7. avatar aniamaluje 8 stycznia 2014 o 00:57

    Osttanio pod moim tekstem kilka osób poleciło mi Twój blog (narzekałam, że nie znam żadnego sensownego o zdrowiu) – przywracasz światu honor, znałam fakty o koperku, ale jestem pod wrażeniem popularyzacji takiej wiedzy. Dobra robota!

    1. avatar pepsieliot 8 stycznia 2014 o 06:36

      aniamaluje hej, thx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum