logo
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
66 819 758
270 online
28 674 VIPy
Reklama

 

100% ORGANICZNE BIAŁKO KONOPNE HEMP PROTEIN This is BIO

 

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum
 • Czy badania mogą kłamać? Jak omega-3 wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego?

  Naturalne środki prozdrowotne, które zdawały się odchodzić do lamusa, wracają do łask i zyskują coraz większą popularność

  Świat zachłysnął się tym, że wszystko możemy wyprodukować w fabryce, wydrukować na drukarce 3D, owinąć tonami sztucznych otoczek, zapakować sreberko i plastik i kupić od ręki w przydrożnym markecie.

  Coś Cię boli? Weź 3 tabletki i przestaniesz czuć ból, to takie proste! Źródło bólu dalej tam będzie? Oj tam, oj tam. Co z tego skoro nie boli, daj se siana.

  Ostatnio widziałam nagłówek „Wielkie boom na naturę! Suplementy diety i zioła popularne bardziej niż kiedykolwiek!”

  Parsknęłam śmiechem. Tym z gatunku śmiechów zdławionych i szczerze zaskoczonych, jak wtedy gdy nagle odkrywasz, że w swoim zaspaniu lejesz wodę na blat zamiast do szklanki. No ale dygresje na bok.

  Bardziej niż kiedykolwiek, to znaczy bardziej niż kiedy?

  Setki, tysiące lat bez syntetycznych leków, bez wielkich fabryk i ibuprofenu w kramie każdego kupca.

  Medycyna naturalna nie zawsze dawała sobie radę, czasem za to dawała dupy. Wiadomo, cena nauki na błędach. Mamy teraz postęp, rozwój i skomplikowaną aparaturę badającą z doskonałą dokładnością próbki naszej krwi, wycinki guzów i siuśki.

  Mamy też naturę, która zaprojektowała dla nas wszystko czego potrzebujemy

  Dietę, która może leczyć i zbudować ciało, które samo się oczyszcza i samo się leczy. Mamy ciało, którego należy słuchać, bo jest doskonałą aparaturą, która daje znać gdy coś zaczyna szwankować.

  Mamy setki-tysiące lat historii naturalnej medycyny: ziół, korzeni, kwiatów, warzyw, owoców, pyłków i naparów. Setki-tysiące lat słońca. Diety, która odpowiednio skonstruowana potrafi od zawsze zdziałać cuda.

  Natura versus świat

  Czasem odnoszę wrażenie, że gdy tylko naturalny środek nadto zyskuje na popularności, nagle ni stąd ni zowąd pojawiają się głosy jakoby środek ten był nieskuteczny, a nawet szkodliwy. Przypomnijmy sobie chociażby głośną aferę ze szkodliwością oleju kokosowego w tle.

  Wiadomo, ilu ekspertów, tyle głosów.

  Reklama

  TU ZNAJDZIESZ OMEGĘ-3 TiB zero metali ciężkich i tłuszczy trans


  Omega-3

  Ostatnia meta-analiza JAMA Cardiology rzuciła pewne wątpliwości na wpływ suplementacji kwasów tłuszczowych omega-3 na układ sercowo-naczyniowy.

  W meta-analizie uwzględniono 10 prób klinicznych z 78 000 uczestników badań. Naukowcy doszli do wniosku, że suplementacja omegi-3 nie zapobiega w żaden sposób chorobom serca i problemom naczyniowym, co uważano dotychczas za jedną z głównych zalet suplementacji.

  W necie posypały się oczywiście gromy. No bo co w końcu kurczę blade z tą omegą? Brać, nie brać, bać się?

  W analizie pojawiło się kilka poważnych niedociągnięć. Po pierwsze, nie zaznaczono minimalnej i średniej dawki EPA i DHA przyjmowanej przez badanych, co doktor Bruce’a Holub przytacza jako rzecz problematyczną.

  Mówi on, że meta-analizę mogą zaburzyć badania, w których badanym podawano niskie dawki substancji, a szczególnie badania, w których wykorzystano mniej niż 500 miligramów substancji dziennie.

  Dokument, o którym mowa zakłada, że suplementacja omegą-3 obniża ryzyko chorób naczyniowych jedynie o 7% i ryzyko chorób serca o 10%.

  Dr Holub nie zgadza się z naukowcami bagatelizującymi tę (załóżmy, że prawdziwą) liczbę i mówi:

  „… Nie sądzę, że można lekceważyć i bagatelizować nawet 7% redukcję chorób. Wiadomo przecież, że wiele leków na receptę nie ma wcale udowodnionego działania przewyższającego 7%, nawet jeśli i te leki są istotne i niosą inne korzyści”

  Eksperci bronią omegi-3

  Stowarzyszenie Naturalnych Produktów (The Natural Products Association) wydało oświadczenie broniące roli, jaką kwasy tłuszczowe omega-3 mogą odgrywać w obniżaniu ryzyka sercowo-naczyniowego. Dr Daniel Fabricant ze stowarzyszenia zakłada pogląd zupełnie inny niż badacze.

  Punktuje on, że na podstawie licznych badań FDA zatwierdziła zakwalifikowane oświadczenie zdrowotne dotyczące pozytywnego wpływu omegi-3 na choroby sercowo-naczyniowe.

  Badanie ma też inne ograniczenia

  Sam zakres randomizowanych badań był niezwykle zróżnicowany. Ponadto brakowało danych na temat historii chorób, przyjmowania używek i innych czynników u poszczególnych uczestników, które wpłynęłyby na szanse rozwoju choroby serca lub umieralności z tego powodu.

  Dr Carl Lavie, dyrektor medyczny ze Szkoły Prewencyjnej Medycyny Kardiologicznej na Uniwersytecie w Queensland, uważa, że suplementy z omegą-3 wydają się jego zdaniem bardzo rozsądnym wyborem ze względu na bezpieczeństwo, niski koszt i brak skutków ubocznych typowych dla konwencjonalnych lekarstw.

  Nie brał on udziału w badaniu, jednak zaznacza on, że dowody na działanie omega-3 nie muszą osiągać tego samego progu skuteczności co kosztowne i ryzykowne leki żeby były użyteczne dla pacjentów.

  Rzecz w końcu w tym, że odpowiednie odżywienie ciała, w tym omegą-3, pomaga wyeliminować problem lub mu zapobiec, nie tylko maskować objawy choroby

  Dr Dominik Alexander z Instytutu Sanitarno Epidemologicznego podziela tę opinię. Mówi on, że Ci którzy przyjmują suplementy nie powinni przestawać i zwraca uwagę na inne korzyści zdrowotne jakie niesie przyjmowanie omegi-3. Te kwasy tłuszczowe doskonale wpływają na zdrowie układu nerwowego, pamięć, poznanie, szybkość uczenia się, zdrowie oczu, metabolizm i wiele, wiele więcej.

  Oponenci wątpliwego badania zapowiadają cztery duże próby na ten temat, które mają zostać ukończone w przyszłym roku, niemal podwajając liczbę podmiotów, których dane mogłyby zostać wykorzystane do przeprowadzenia bardziej kompleksowej meta-analizy.

  Źródła: 1

  (Visited 2 422 times, 1 visits today)
  Emanuela Urtica pisarka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
  Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
  Może rzuć też gałką na to:

  Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
  Disclaimer:
  Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

  Powiązane artykuły

  1. Niki 27 marca 2018 o 19:02

   Poza rybim tłuszczem i lnem kwasy omega-3 zawiera też roślina zwana Perilla Frutescens – pachnotka zwyczajna, badania mówią o 50% omega-3 i 15% omega-6, omega-9 też jest. jadalne są nasiona mielone na pastę i wytłaczany z nich olej (także zielone listki) może i pachnotka będzie pomocna w niedoborach omegi, jest łatwo dostępna

  2. Niki 27 marca 2018 o 19:03

   a przy okazji pachnotka w postaci ekstraktu z nasion (więc pewnie same nasiona również) jest przeciwpróchnicza 🙂

  Dodaj komentarz

  Sklep
  Dołącz do Strefy VIP
  i bądź na bieżąco!

  Zarejestruj sięZaloguj się
  Reklama

 • Reklama

  Leczenie Dobrą Dietą

  Jak zarabiać w internecie?

  ebook
  Jak zarabiać przez internet? Jak zarabiać na blogu? e-Book KUP TERAZbaner
 • Dołącz do sterfy VIP i pobierz za darmo!

 • Najnowsze komentarze