fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
218 332 842
60 online
45 132 VIPy

Czy dieta ketogeniczna może pogorszyć stan Twojej cery?

Jeśli ktoś mówi, że jedna dieta będzie skrojona na miarę każdego ciała, bez względu na jego aktualne potrzeby, braki substancji odżywczych i predyspozycje, to może nie mieć racji. I tak też dieta ketogeniczna, ostatnio osławiona ponad wszelką miarę, chociaż wykazuje pewne dobroczynne właściwości, może przyczyniać się do skutków ubocznych. I to nie tylko nieodpowiednio stosowana! Nowe badanie rzuca światło na to jak jeść aby mieć piękną, zdrową cerę. Analiza opublikowana w magazynie Journal of Investigative Dermatology porównała wpływ poszczególnych diet na zdrowie skóry. Jedną z badanych diet była dieta ketogeniczna. Co z nią nie tak?

Wpływ diety ketogenicznej na skórę

Wiemy, że zdrowe tłuszcze są niezbędne dla zachowania zdrowego mikrobiomu skóry. Okazuje się jednak, że kiedy chodzi o to co wkładamy do środka naszego ciała, to znaczenie ma także rodzaj tłuszczu. W badaniu przeanalizowano różne wariacje wysokotłuszczowej diety ketogenicznej. Okazało się, że różne rodzaje tłuszczu mogą zupełnie inaczej wpływać na stany zapalne skóry, nie tylko je zmniejszając, ale także… pogłębiając. W diecie ketogenicznej znajduje się bardzo dużo średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, takich jak olej kokosowy. Okazało się, że te, stosowane w celach spożywczych, szczególnie w połączeniu z kwasami tłuszczowymi omega-3, mogą prowadzić do łuszczycy, czyli zapalnej choroby skóry. Podobnej zależności nie zauważono w przypadku długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, takich jak oliwa, olej sojowy, orzechy, olej rybi czy awokado. Dowiedz się, czy współczesna dieta ketogeniczna „keto kato” jest nareszcie tą idealną.

Olej kokosowy nie taki zły

Miejmy jasność: olej kokosowy wykazuje szkodliwe działanie na skórę spożywany w dużych ilościach. W diecie ketogenicznej aż 70-75% kalorii pochodzi z tłuszczu! W standardowej diecie olej kokosowy jest nie tylko bezpieczny, ale także wykazuje mnóstwo korzyści zdrowotnych. Między innymi podnosi poziom energii, reguluje cholesterol, działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie, jest przeciwzapalny. A stosowany zewnętrznie właściwie pomaga zmniejszyć symptomy łuszczycy! Potrzeba co prawda większej ilości badań, które wykażą przyczyny tej korelacji, ale jedno jest tu pewne: to dawka czyni truciznę, a nadmiar spożywanego oleju kokosowego może odbić się na skórze. Niech króluje więc równowaga.


Wysypka ketogeniczna

Dieta ketogeniczna z założenia redukuje stany zapalne w ciele. I ma to oczywiście sens. Występuje jednak, szczególnie u nowicjuszy, pewne zjawisko skórne, na które warto zwrócić uwagę. Mowa oczywiście o keto rush, czyli wysypce ketogenicznej, formalnie znanej jako prurigo barwnikowe. Objawia się ona występowaniem na ciele czerwonych, swędzących, „palących” krostek, często skupionych na ramionach, plecach, szyi, klatce piersiowej i rękach. Lekarze często mylą ją z łojotokowym zapaleniem skóry. Sugerowanych przyczyn wysypki jest kilka. Może wynikać z całkowitej zmiany mikroflory jelitowej, która prowadzi do stanu zapalnego, a w następstwie do reakcji odpornościowej skóry. Przyczyną może być też nadprodukcja BHB i acetooctanu, który wydalany wraz z potem może podrażniać skórę. Zazwyczaj trwa ona około tygodnia, ale może utrzymywać się przez miesiąc lub dłużej. Aby się jej możliwie najszybciej pozbyć, warto zwiększyć ilość węglowodanów w diecie.

Tłuszcz tłuszczowi nierówny

Nowe odkrycia mogą wpłynąć na to, jak dietetycy, lekarze i zdrowotni guru będą postrzegać ten polecany sposób odżywiania. To badanie prowadzi do szerszego zrozumienia możliwych skutków diety ketogenicznej i jej udziału w zapaleniach skóry. Zwraca ono także uwagę na to, że nie wszystkie substancje, które wspierają skórę od zewnątrz, będą równie korzystne od środka. Warto też zrozumieć, że różne rodzaje zdrowych tłuszczów nie są sobie równe i nie są obojętne dla naszych ciał, a równie ważne jak to co jemy, jest jak to jemy.

uściski:)

Źródła: eurekalert.org/pub_releases/2019-10/e-hdk101519.php semanticscholar.org/paper/Prurigo-pigmentosa-after-a-strict-ketogenic-diet.-Michaels-Hoss/4e51eceeb00d69f2890ab9a2a16801fbd389b144 turkjpath.org/text.php3?doi=10.5146/tjpath.2015.01333  

(Visited 10 344 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Natalia 18 października 2019 o 07:06

    Czyli jeśli mam nadzerki przelyku i refluks, ostatnio też niskie ph moczu bo 5 oraz wyszło podwyższone crp, w sumie to nie wjem czy to od zapalenia przełyku… bolą też węzły…..To można spożywać odrobinę oleju kokosowego? I polykac ? Czy trzymać w ustach i wypluwac?

    1. avatar Jarmush 18 października 2019 o 07:50

      Możesz jeść olej kokosowy, ale nie połykaj tego, który muldałaś w ustach, tylko świeży z kurkumą, przykładaj miedzianą blaszkę, gaarnek, do szyi od zewnątrz, przed posiłkiem, o ile nie jest owocami, możesz jeść łyżeczkę klarowanego masła, doskonale nawilża ciało od wewnątrz, ale najbardziej skupiłabym się na jelitach i odpowiednim zakwaszeniu żołądka https://www.pepsieliot.com/kuracja-marchewka-i-4-inne-proste-metody-naturalnego-leczenia-wrzodow-zoladka/

  2. avatar AgNi 10 listopada 2019 o 08:57

    Ale dieta ketogeniczna pomaga w padaczce lekoopornej u dzieci. Nikt nie wie czemu tak się dzieje, a jednak się dzieje. Nie tylko zresztą padaczce ale i przy współtowarzyszących jej zaburzeniach rozwoju. Problemy z cerą to chyba niewielki problem, prawda? Bywają większe.

    1. avatar Jarmush 10 listopada 2019 o 10:59

      Bywają też złe skutki,mam na myśli te dzieci, nawet śmiertlene, poszukaj badań w necie, ja też gdzieś je przytaczałam niedawno, znajdę to dodam

  3. avatar AgNi 10 listopada 2019 o 13:22

    Dzieci z chorobami neurologicznymi, niestety, statystycznie częściej umierają. To nie musi mieć nic wspólnego z dietą. Często są po prostu słabsze pod każdym względem. Sama już nie wiem. Dziecko z wyładowaniami padaczkowymi (bezdrgawkowe), z afazją, ADD, rozwój motoryczny zaburzony, niezintegrowane sensorycznie, wybiórczość pokarmowa i skrajny wstręt do jedzenia, znaczna niedowaga, bardzo słabe fizycznie, klatka piersiowa wklęsła – dolne żebra na zewnątrz, początki klatki piersiowej lejkowatej, przeźroczysta cera, ciemne sińce pod oczami, osobowość całkowicie bierna, apatia. Gdy śpi wygląda tak, że sprawdzam czy ma tętno. Nie chce mi się opisywać wieloletniej tułaczki po najlepszych i najdroższych lekarzach i terapiach w kraju. Nic. Od samego początku było KP, były witaminy D3, omegi, wszystko. A jednak nie jest dobrze. W którą stronę iść?

    1. avatar Jarmush 10 listopada 2019 o 17:08

      nie, mówię teraz o badaniach klinicznych dokładnie w kontekście tej diety i tej choroby, wiem o czym mówię, to są za poważne sprawy

    2. avatar Niki 10 listopada 2019 o 17:52

      AgNi, tlenoterapię w hiperbarii też przerabiałaś? na kilku zabiegach się nie kończy, kilkadziesiąt może dać jakiś obraz, efekty… nie zawsze, jednak jest wiele dzieci z różnymi chorobami, które reagują pozytywnie, a sytuacja jest rozwojowa. U dzieci z porażeniem, z padaczką lekooporną wiem, że w połączeniu z rehabilitacją znacznie poprawia sprawność ruchową, zmniejsza napięcie mięśniowe i ilość napadów padaczki, inne dzieci z afazją zaczynają mówić, autystyczne przytulają się do obcych, śmieją się… padaczka to coś jakby zaburzenia w elektryce organizmu, wyładowania, a elektrolity, które tym zawiadują transportują tlen do tkanek.

  4. avatar AgNi 10 listopada 2019 o 18:02

    Nie wiem już co robić. Nie wiem.

  5. avatar AgNi 10 listopada 2019 o 19:15

    Drastyczne zmiany w wyglądzie w ciągu ostatnich miesięcy. Żóltawo-blada cera, woskowa taka się zrobiła. Tęczówki stały się mętne, jakby miały inny kolor, są rozmyte. Ciemnofioletowe sińce pod oczami. Krwawienia z nosa. Kompletna bierność w zachowaniu. Badania krwi są ok. Lekarze nic biologicznego nie mogą znaleźć. Pozostali mi tą dietę keto polecają na zmiany neurologiczne. Szukam po internetach i trafiłam tu.

    1. avatar Jarmush 10 listopada 2019 o 19:53

      krew była badana z rozmazem? aa jak przebiega cykl metylacji, B12, kwas foliowy, homocysteina?

  6. avatar AgNi 11 listopada 2019 o 11:21

    Nikt nie zlecał mi tych badań. Sprawdzałam żelazo, tarczycę, takie rzeczy i zawsze było ok. Cykl metylacji to są badania genetyczne?

    Po dwuletniej terapii logopedycznej jest dużo lepiej z mową. Ale tylko jedna rzecz w miarę załatana to następne się sypią. I tak w kółko. Gdy mówiłam neurologowi, że dziecko się chyba źle rozwija (wtedy miało 2lata), że coś jest nie tak, to mnie wyśmiał. Powiedział, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, że nikt nie jest zintegrowany sensorycznie, jak nie chce to niech nie je, sportowcem nie musi być, mówcą nie musi być itp. Cztery lata później była już diagnoza, orzeczenia i nie było mu już tak do śmiechu. Gdy poszłam do ortopedy ponieważ miałam wrażenie, że klatka przybiera dziwny kształt – to samo. „Taka uroda” powiedział lekarz. Rok później – intensywna fizjoterapia bo mięśnie i kości nieprawidłowej budowy lub działania, że niedożywiony, że badania zrobić, a może jelita, a może nerw błędny, a może pasożyty. I tak w kółko. Krew w kale była od urodzenia i też nikt nic nie mógł znaleźć. Tylko te Dicoflory w kółko przepisywali. Bo ani alergii na gluten, ani na fruktozę, ani na laktozę, ani robali, testy nie wykazały. Ok, dzięki sprawdzę te badania.

    1. avatar Jarmush 11 listopada 2019 o 13:07

      nie mówię o teraz o genie MTHFR, ale o „zwykłaych” parametrach, B12, kwas foliowy, B6, homocysteina, Bardzo ważny jest poziom 25(OH)D

  7. avatar AgNi 11 listopada 2019 o 16:05

    Poziom OHD jest wysoki (wg kryteriów laboratorium oczywiście) Suplementuję mu razem z K2MK7. Dzięki za podpowiedź, sprawdzę pozostałe. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum