Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 844 586
20 online
35 407 VIPy

Czy kiedykolwiek widziałaś płaczącą wegankę z powodu braku kolagenu?

A ileż u weganki wiosen, przecież nie geriatria? I sam nasuwa się wniosek, zachciało ci się żreć trawę weganko? Teraz masz opłakane skutki braku kolagenu.

W starość uderzyłaś bez powodu, weźże się przeprasuj, sama sobie jesteś winna liściożeru. Mogłaś chociaż zostać wegetarianu, szamać grzebienie kogutów, czy płetwy rekina, bo taką też spotka ignorancję weganka, że wegetarianie jedzą drób i ryby. Jest kłeszczyn, czy to rzeczywiście musi tak wyglądać?

Centralnie jesteś szczęśliwa tak długo, dopóki twój organizm produkuje duże ilości kolagenu, ale kiedy przestaje, skóra wiotczeje, widać zmarchy, matowieje sierść, słabną mięśnie i stawy.

Stajesz się sztywna i obolała, a młodzieńczy, czy jakikolwiek wygląd to przeszłość, w zamian witasz się ze słabo gojącym się ciałem.

Kolagen i elastyna to dwa ważne białka wchodzące w skład tkanek naszego organizmu, w tym skóry:

  • On nadaje skórze siłę i pomaga w gojeniu się ran
  • Ona zaś sprawia, że skóra jest mocna i szczelna

Wraz ze starzeniem się, albo każdym innym powodem zmniejszającym produkcję kolagenu, pogarsza się sieć włókien kolagenowych i elastyny w skórze, co prowadzi do zmarszczek i zwiotczeń.

Jest więc istotny aspekt co do urody skóry i włosów, ale właściwości budulcowe kolagenu mają wpływ na całą strukturę białek w ciele, na całą tkankę łączną.

Kolagen stanowi większość struktury białek w organizmie, a owa włóknista tkanka trzyma cię w ryzach. W rzeczywistości dzięki niemu nie rozpadasz się, gdyż ów komponent tkanki ma strukturę sieci, która łączy wszystko razem, komórki, skórę, kości i stawy.

Ciało potrafi produkować kolagen, a im jesteś młodsza, tym masz go więcej i adekwatnie, gdy się starzejesz jest go coraz mniej, co widać gołą gałką. Ale niedobory kolagenu nie tylko, że odbierają ci szansę na rolę amantek filmowych, ale bywają też inaczej newralgiczne, gdy odczuwasz bóle mięśni i stawów.

Braki kolagenu wpływają na utratę smarowania chrząstek stawowych, sprzyjają stanom zapalnym, a w następstwie sztywności stawów i mięśni, co przyspiesza degenerację. Słaba produkcja kolagenu tak naprawdę naraża nasze życie, gdyż pomarszczona skóra, oraz bóle stawów i mięśni, to tylko część ogólnych problemów zdrowotnych związanych z tą niedoskonałością.

Sztywne, słabe tętnice, popękane naczynia krwionośne, problemy z sercem, niekiedy bardzo poważne, bo prowadzące do operacji bypassów, oraz inne uszkodzenia tkanek narządów. Słaba tkanka łączna staje się podatna na stany zapalne, zaczyna puchnąć, spowalnia krążenie, pozostawiając toksyczne odpady uwięzione w mięśniach i stawach, stąd też bóle i sztywność.

Ostatecznie niedobór tego ekstremalnie ważnego budulca przejawia się również w postaci wszystkich najgorszych chorób naszych czasów, czyli zawałów serca, konieczności baypassów, raków, udarów, cukrzycy, zapalenia stawów, fibromyalgii i innych.

Koniecznie powinnaś stać się bardziej elastyczna

Na szczęście są działania, w tym pokarm, obok aktywności fizycznej, które wpływają na wzmocnienie produkcji kolagenu. Suplementy kolagenowe nie mają skutków ubocznych, wykonano wiele badań i nie stwierdzono takich skutków. Jeżeli były jakieś skutki uboczne, to dotyczyły preparatów złożonych i nigdy nie szkodził kolagen, tylko jakiś inny składnik.

Najczęściej oferuje się tańszy kolagen bydlęcy, chociaż kolagen morski ma wybitne właściwości, szczególnie w opatentowanej formie Peptanu F, o czym można znaleźć epopeje. Oraz nie łączy się jednak z jedzeniem ssaków bardzo podobnych do nas genetycznie istot.

2 główne powody zbyt małej produkcji kolagenu

1. Niedobór witaminy C

W zależności od stanu zdrowia i słabej podaży witaminy C w diecie, albo słabej przyswajalności następuje spadek produkcji kolagenu.

80% witaminy C w ciele przechowywane jest w nadnerczach, co oznacza, że gdy nadnercza są wyczerpane, poziom witaminy C w ciele jest niski. Normalnie, spożycie od 3 do 5 gramów witaminy C w postaci kwasu askorbinowego prowokuje osiągnięcie progu jelitowego, czyli zapowiedzi biegunki. Taka reakcja oznacza, że nadnercza dobrze przechowują witaminę C, czyli nie są zmęczone.

Jeśli jednak nadnercza są zmęczone, będziemy przyjmowali większe ilości kwasu askorbinowego w celu kalibracji witaminą C za pomocą protokołu witaminowego dr Cathcarta stosowanego przy infekcjach, a biegunki jak nie było, tak nie ma, gdyż wyczerpały się zapasy witaminy C w nadnerczach.

Witamina C i kolagen to najlepszy duet upiększający i budujący ciało

Ważne jest, aby uświadomić sobie jak duże ilości witaminy C są potrzebne, aby wesprzeć produkcję kolagenu, żeby odczuć naprawdę obfite korzyści dla całego organizmu.

Możesz założyć, że trudno będzie osiągnąć tyle witaminy C po prostu z diety (bez super foodów), bo mówimy tu o wielkościach rzędu od 3 do 5 gramów dziennie. Popularne źródła roślinne nie zaspokoją tego popytu i suplementacja staje się niezbędna. To wszystko przez współczesne stresujące życie, no i oczywiście wiek. Pepsi pyta siebie: coś nie tak z wiekiem?:)

2. Krzemionka

Badania wykazały, że krzemionka stanowi niezbędny mikroelement, aby ciało produkowało kolagen. Artykuł krzem, czyli nieoceniony klucz do zdrowia Ziemianki sporo tłumaczy.

Kolagen budujesz od środka, a nie od zewnątrz

Są rzadkie wyjątki, gdy produkty, w tym kosmetyki do użytku zewnętrznego produkowane są przez firmy, które znalazły jakiś sposób, aby kolagen rozbić, gdyż bez tego, jest strukturą składającą się z bardzo dużych komórek, które nie są w stanie przedostać się przez skórę.

Takim kolagenem jest polecany przeze mnie (niewegański, żeby nie było wątpliwości) kolagen morski, a właściwie hydrolizat kolagenu Peptan® F.

Są to peptydy kolagenu rybiego charakteryzujące się ponad 90% biodostępnością i wysokim na tle innych białek stężeniem kluczowych aminokwasów, glicyny, proliny oraz unikalnej dla kolagenu hydroksyproliny.

Aminokwasy te są identyczne z tymi znajdującymi się w ludzkiej skórze, stawach i kościach, a więc oznaczenie takiego kolagenu to „Typ 1”

Co najlepiej jeść, aby zwiększyć produkcję kolagenu?

Tym bardziej ważne pytanie, gdy jesteś na diecie roślinożerców.

Yyy… soja?

Produkty sojowe zawierają składnik zwany genisteiną

  • Obecność genisteiny sprawia, że produkty sojowe wpływają na produkcję kolagenu przez blokowanie enzymów mających tendencję do rozkładania i starzenia się skóry.
  • Są na szczęście badania (1) (przy okazji okazało się, że geinsteina jest antynowotworowa), które mówią, że fermentowane produkty sojowe, jak tempech, natto, czy tamari zawierają więcej genisteiny niż zwykłe tofu, czy mleko sojowe.

Następnie konsumujmyż:

  • Czosnek zawiera siarkę, która pomaga ciału w produkcji kolagenu, a wiemy, że siarka i kolagen, oraz witamina C, to Twoja Trójca. Czosnek zawiera taurynę i kwas lipoidowy, który obsługuje uszkodzone włókna kolagenowe.
  • Pomidory są bogate w przeciwutleniacz likopen, hamujący kolagenazy i enzymy, które niszczą kolagen. Podczas gdy wiele produktów ma wyższe wartości odżywcze, gdy są spożywane na surowo, pomidory rzeczywiście zawierają większe ilości likopenu, gdy są gotowane. Delikatnie duś je więc i rób sosy na ciepło

Oraz koniecznie

  • Ostra papryka, słodka papryka, czarne porzeczki, liczi, pomarańcze i grejpfruty, brzoskwinie, kiwi

A nade wszystko

  • Ciemnozielone warzywa liściaste są doskonałym przykładem żywności zawierającej substancje do zwiększania produkcji kolagenowej. Dodawaj codziennie do diety warzywa liściaste zielone takie jak szpinak, kapusta rzymska i jarmuż.

Czyli widzisz, że wszystkie drogi zawsze prowadzą do Rzymu, ups, do 4 szklanek. Napakowana zielonkami 4 szklanka, wraz z witaminą C na kilka sposobów we wszystkich 4 szklankach, nie mówiąc o dodanym kolagenie morskim (opcja nie dla wegan) też do czwartej, razem tworzą już od rana idealne wsparcie dla twojej tkanki łącznej.

w didaskaliach

Dobry proszek kolagenowy, jak Kolagen TiB nie rozpadnie się nawet przy 100 stopniach C (przy pieczeniu w 170 już może okazać się niestabilny) dlatego możesz też dodać łyżeczkę do porannej kawy, doskonałej organicznej z kofeiną, lub bez. Taką kawę możesz spienić, bo kolagen ładnie się ubija. A jego aromat jest na tyle delikatny i neutralny, że kawa całkowicie zdominuje napój.

Kolagen z kawą to szczególnie zdrowa mieszanina dla jelit

  • Zielonki są napakowane przeciwutleniaczem o nazwie luteina. Jedz więc liści zielonych dużo, a skóra nabierze elastyczności, chyba, że jesteś szczególnie oporna, lub dość stara, ale nawet wtedy się polepszy.
  • Następnie czerwone i fioletowe owoce jedz, czyli jedz antyoksydanty jagody, borówki, jeżyny. Są to silne przeciwutleniacze, co z kolei zwiększa produkcję kolagenu.
  • Spróbuj dodawać do swojej diety paprykę, buraki czerwone i świeże lub duszone pomidory. Te właściwości obejmują także słodkie ziemniaki, marchew i inne pomarańczowe warzywa.

w didaskaliach

Badania dr. Ronalda Watsona z Uniwersytetu w Arizonie wykazały, że antyoksydanty w czerwonej, żółtej i pomarańczowej żywności budują pod skórą dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV. Efekt jest tak silny, że jedzenie 6 porcji dziennie takich warzyw, tylko przez dwa miesiące buduje naturalną barierę równoważną sztucznej ochronie przeciwsłonecznej na poziomie czwórki – mówi dr Watson.

Osobiście zaświadczam (ale nikogo nie namawiam), że często biegam w pełnym śródziemnomorskim słońcu z odkrytym ciałem i bez żadnego kremu z filtrem i słońce mnie nie parzy

Jedząc jagody i śliwki, to tak jakbyś nastrzykiwała się kolagenem

Komórki skóry są otoczone warstwą tłuszczową, gdy jesz odpowiednie ilości i proporcje kwasów tłuszczowych Omega 3, 6 i 9.

  • Jedząc awokado, raz, że skóra to po prostu lubi, a przede wszystkim stwarzasz idealne środowisko do produkcji kolagenu.

Olej z awokado jest ważny, ponieważ naukowo udowodniono, że stymuluje produkcję kolagenu i zwiększa odsetek rozpuszczalnego kolagenu w skórze. Nie zapomnij więc o świeżych awokado. Miej jednak na uwadze, że jeśli jesteś na 811, (a co, jeszcze nie jesteś?:) więc pół/ćwierć awokado dziennie będzie w sam raz.

Siemię lniane jest superanckie

Tak jak sprawa czosnku, wszelkie pokarmy zawierające siarkę są ważne w produkcji kolagenu.

  • Wśród nich są zielone i czarne oliwki, świeże ogórki i świeże łodygi selera. Znowu seler naciowy (ale ma dużo sodu, więc przytomnie)!

Siarka plus witamina A zawarta w prowiancie sprawiają, że Twój poziom kolagenu rośnie

  • Chrup marchewkę, paruj bataty, chyba nie muszę w takim przypadku szukać dla Ciebie dodatkowej motywacji.
  • O czekoladzie mówi się różnie, że dla skóry jest podobno bardzo dobra, co potwierdzają badacze niemieccy, chociaż znam kilku (nie badaczy) co po czekoladzie, nawet gorzkiej, wyglądają wyjątkowo paskudnie z ryja, pryszcz na pryszczu.
  • Miód Manuka to specjalny miód z Nowej Zelandii o unikalnych właściwościach leczniczych, ma również zastosowanie w pielęgnacji skóry od wieków przez Maorysów. W sumie nigdy nie przyglądałam się z bliska maoryskiej dermie, ale podobno rzeczeni mają bardzo odmłodzoną skórę.
  • Miód Manuka wspiera proces odnowy komórek skóry i pomaga w tworzeniu się silniejszego białka kolagenowego, oraz redukuje też przebarwienia.
  • Dzika róża jest doskonała (sama dodaję tę poniżej do szejka) i może stanowić bogate źródło kolagenu, chociażby przez swój wysoki poziom witaminy C.

konklużyn

Wstępnie podsumowując zagadnienia kolagenu:

owocek

(1) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8655094


Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.


Rzuć też może gałką na to: Dobre suplementy znajdziesz w naszym wellness sklepie This is BIO


Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

(Visited 57 418 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar hola 7 listopada 2019 o 13:05

    Witaj Pepsi.
    Ja off-topic. Zrobiłam sobie kilka zalecanych przez Ciebie badań. Jeśli znajdziesz chwilkę, rzuć proszę okiem i napisz, co dobrze by było zrobić. Kupuję u Ciebie omegę-3 dla całej rodziny.

    Morfologia krwi: Leukocyty 4,63 tys/µl, Erytrocyty 4,53 mln/µl, Hemoglobina 11,70 g/dl, Hematokryt 37,3 %, MCV 82,30 fl, MCH 25,80 pg, MCHC 31,40 g/dl, Płytki krwi 247,0 tys/µl, RDW-SD 38,90 fl, RDW-CV 13,00 %, PDW 13,20 fl, MPV 10,60 fl, P-LCR 31,20 %, PCT 0,26 %, Neutrofile 2,25 tys/µl, Limfocyty 1,70 tys/µl, Monocyty 0,59 tys/µl, Eozynofile 0,06 tys/µl, Bazofile 0,03 tys/µl, Neutrofile 48,70 %, Limfocyty 36,70 %, Monocyty 12,70 %, Eozynofile 1,30 %, Bazofile 0,60 %,

    OB: 6 mm/h,

    Sód: 140 mmol/l,

    Potas: 4,23 mmol/l,

    Wapń całkowity: 9,60 mg/dl,

    Magnez: 2,01 mg/dl,

    Witamina B12: 181,00 pg/ml,

    Żelazo: 43,0 µg/dl,

    Ferrytyna: 5,82 ng/ml,

    Amylaza: 84 U/l,

    Mocznik: 24,80 mg/dl,

    Kreatynina: 0,81 mg/dl, eGFR >60 ml/min/1,73m2,

    Kwas moczowy: 4,1 mg/dl,

    Glukoza: 87,00 mg/dl,

    Lipidogram (CHOL, HDL,nie-HDL, LDL, TG): Cholesterol całkowity 177 mg/dl, Cholesterol HDL 72 mg/dl, Cholesterol LDL 90,40 mg/dl, Cholesterol nie-HDL 105,00 mg/dl, Trójglicerydy 73 mg/dl,

    Fibrynogen: 232,91 mg/dl,

    CRP: < 0,3 mg/l,

    TSH: 2,090 µIU/ml,

    FT3: 3,61 pg/ml,

    FT4: 1,43 ng/dl,

    anty-TPO: 15,80 IU/ml,

    anty-TG: 14,80 IU/ml,

    Witamina D metabolit 25(OH): Wynik badania: 35,00 ng/ml,

    Insulina: 4,65 µIU/ml,

    Ściskam

    1. avatar Jarmush 7 listopada 2019 o 13:41

      nie mam wszystkich zakresów laboratorium w pamięci, szczególnie jeśli chodzi o krew, napisz z boku zakresy referencyjne labu, ale tylko tam, gdzie jest za wysoko, lub za nisko. Na oko widzę że bardzo słaba B12, konieczne jest badanie kwasu foliowego i homocysteiny, szczególnie przy tak niskiej B12. Niski też metabolit D. Hormony ok

      1. avatar hola 7 listopada 2019 o 13:59

        Morfologia krwi Leukocyty 4,63 tys/µl 3.98 10.04 N
        Erytrocyty 4,53 mln/µl 3.93 5.22 N
        Hemoglobina 11,70 g/dl 11.20 15.70 N
        Hematokryt 37,3 % 34.1 44.9 N
        MCV 82,30 fl 79.40 94.80 N
        MCH 25,80 pg 25.60 32.20 N
        MCHC 31,40 g/dl 32.20 35.50 L
        Płytki krwi 247,0 tys/µl 150 400 N
        RDW-SD 38,90 fl 36.40 46.30 N
        RDW-CV 13,00 % 11.70 14.40 N
        PDW 13,20 fl 9.80 16.20 N
        MPV 10,60 fl 9.40 12.50 N
        P-LCR 31,20 % 19.10 46.60 N
        PCT 0,26 % 0.00 0.40 N
        Neutrofile 2,25 tys/µl 2.00 7.00 N
        Limfocyty 1,70 tys/µl 1.00 3.00 N
        Monocyty 0,59 tys/µl 0.20 1.00 N
        Eozynofile 0,06 tys/µl 0.02 0.50 N
        Bazofile 0,03 tys/µl 0.02 0.10 N
        Neutrofile 48,70 % 40.00 80.00 N
        Limfocyty 36,70 % 20.00 40.00 N
        Monocyty 12,70 % 2.00 10.00 H
        Eozynofile 1,30 % 1.00 6.00 N
        Bazofile 0,60 % 0.00 2.00 N
        OB OB 6 mm/h 0 12 N
        Sód Sód 140 mmol/l 136 145 N
        Potas Potas 4,23 mmol/l 3.50 5.10 N
        Wapń całkowity Wapń całkowity 9,60 mg/dl 8.40 10.20 N
        Magnez Magnez 2,01 mg/dl 1.60 2.60 N
        Witamina B12 Witamina B12 181,00 pg/ml 191.00 663.00 L
        Żelazo Żelazo 43,0 µg/dl 33.0 193.0 N
        Ferrytyna Ferrytyna 5,82 ng/ml 13.00 150.00 L
        Amylaza Amylaza 84 U/l 28 100 N
        Mocznik Mocznik 24,80 mg/dl 16.60 48.50 N
        Kreatynina Kreatynina 0,81 mg/dl 0.50 0.90 N
        eGFR >60 ml/min/1,73m2
        Kwas moczowy Kwas moczowy 4,1 mg/dl
        Glukoza Glukoza 87,00 mg/dl 70 99 N
        Lipidogram (CHOL, HDL,nie-HDL, LDL, TG) Cholesterol całkowity 177 mg/dl 0 190 N
        Cholesterol HDL 72 mg/dl
        Cholesterol LDL 90,40 mg/dl
        Cholesterol nie-HDL 105,00 mg/dl
        Trójglicerydy 73 mg/dl
        Fibrynogen Fibrynogen 232,91 mg/dl 175.00 400.00 N
        CRP, ilościowo CRP < 0,3 mg/l 0.00 5.00
        TSH TSH 2,090 µIU/ml 0.270 4.200 N
        FT3 FT3 3,61 pg/ml 2.00 4.40 N
        FT4 FT4 1,43 ng/dl 0.93 1.71 N
        anty-TPO anty-TPO 15,80 IU/ml 0.00 35.00 N
        anty-TG anty-TG 14,80 IU/ml 0.00 115.00 N
        Witamina D metabolit 25(OH) Wynik badania: 35,00 ng/ml
        Insulina Insulina 4,65 µIU/ml 2.6 24.9 N

      2. avatar hola 7 listopada 2019 o 14:09

        Na wydruku są normy wit. D i wg nich mam optymalny poziom tej witaminy.
        Martwi mnie niska ferrytyna.
        Witamina B12 teraz tak spadła. Jeszcze rok temu była granicach normy.

        1. avatar Jarmush 7 listopada 2019 o 20:21

          bycie w dolnej normie nie jest prawidłowe, podobnie jak w dolnej normie B12, natomiast dolna norma dla żelaza jak najbardziej tak.

  2. avatar Bee 7 listopada 2019 o 15:16

    Chyba coś z tarczyca bo antyciała są

  3. avatar Sun 7 listopada 2019 o 18:22

    Pepsi droga moja, poradź co brać przed wyjazdem do Tajlandii, żeby ustrzec się wszelkich zdrowotnych niechcianych niespodzianek.

    1. avatar Jarmush 7 listopada 2019 o 20:11

      przede wszystkim cieszyć się wyjazdem i nie martwić, wzmocnij odporność Greens & Fruits TiB, Omega 3 TiB i podnieś poziom metabolitu D za pomocą D3+K2 TiB, no i magnez, <3

  4. avatar Agata 7 listopada 2019 o 21:27

    Cześć Pepsi, przepraszam jeśli to pytanie już było ale zastanawiam się nad zamówieniem witamin Vitek dla dzieci (3 lata i 5 lat) i czy to jest dobry pomysł, żeby podawać go razem z Greens and Fruits w okresie zimowym czy dla takich małych dzieci lepiej nie? Jeśli tak, to jakie byłoby dawkowanie tych supli – czy codziennie czy z przerwami? Co jeszcze dobrać, żeby już było wszystko, co dzieci w tym okresie chorób potrzebują? Zdrowa dieta jest oczywiście, ale to za mało.
    Podrawiam
    Agata

    1. avatar Jarmush 7 listopada 2019 o 22:16

      Nie, wystarczy Vitek, starsze dziecko 2 kapsułki, i obydwoej dzieci po 2 kapsułki Omega 3 kids TiB i po 1 D3+K2 TiB do ssania, można też podać po 1,5 grama chlorelli i 2 gramy spiruliny This is BIO, tutaj dwulatka robi nasze 4 kubeczki (odpowiednik 4 szklanek) https://www.instagram.com/tv/ByBd4noonza/?utm_source=ig_web_copy_link

  5. avatar aidan 8 listopada 2019 o 07:48

    Pepsi, dwa dni temu przy wstawaniu rano z łóżka, lewa noga jakby się odłamała w kolanie, po prostu bez czucia oddzieliła się, jak drewniana zabawka. Trwało to chwile i wróciło no normy. Ale obawiam się powtórki… czy to mize być brak kolagenu ? Jestem wege, 53 lata, niediczynnosc…??

  6. avatar weganeczka 5 maja 2020 o 01:28

    Hej Pepsi!
    Trafiłam na Towjego bloga ponieważ szukam jakichś opcji na wegański kolagen:D
    Wiesz jak jest, człowiek już w 36 wiośnie i ta twarz nagle jakaś taka stara się zrobiła, a co gorsze… starsza niż koleżanek nie-wege. W dodatku stawy kolanowe, ale nie tylko, dają o sobie głośno znać gdy czasem nimi poruszę, więc doszłam do wniosku (tadam!), że coś jest mocno niehalo i może być, że ten kolagen nieszczęsny. Nie wiem czy mam siłę ogarniać tematy typu jarmuże, kapusty i tempehy, więc zastanawiam się czy mogłabyś polecić jakiś suplement, który załatwiłby za mnie sprawę liczenia gramów witC, kolagenu, aminokwasów i wszystkich innych cudów potrzebnych do poprawy jakości powłoki. I stawów 🙂
    Nie żebym żywiła się tylko kolą, frytkami i ruszała tylko do lodówki, ale chodzi mi o to, że chyba wolałabym łyknąć tabletkę i nie musieć myśleć za bardzo 🙂
    Przynajmniej na początek 🙂 Ah, no i wiadomo: im bardziej budżetowo, tym lepiej 😀

    Dzięki!

    1. avatar Jarmush 6 maja 2020 o 07:16

      Kolagenu wegańskiego nie ma, nasz ludzki też nie jest wegański. <3

  7. avatar Mirka 17 maja 2021 o 17:05

    Wegetarianie nie jedzą ani ryb ani mięsa. Chyba, że jakiś wymysł modernistyczny typu semi lub flexi ale to nie jest wegetarianizm tylko podróba. Ja jestem wszystkożerca ale nie ignorantem i takie rozróznienie nie jest mi obce.

    1. avatar Pepsi Eliot 18 maja 2021 o 07:14

      Z definicji wegetarianizmu to nie powinni jeść również mleka i przetworów mlecznych, co zrównałoby ich z weganami. Jednak weganizm nie istnieje w przyrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum