Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
217 675 738
61 online
44 881 VIPy

Czy maca to remedium na zaburzenia seksualne po antydepresantach u kobiet?

Jednymi ze skutków ubocznych przyjmowania niektórych leków przeciwdepresyjnych są zaburzenia pożądania seksualnego, w tym spadek lub wahania libido. Zaburzenia seksualne indukowane antydepresantami (AISD) są znaczącym, niepożądanym efektem w leczeniu pacjentów z zaburzeniami nastroju i lęku. Dotykając ponad połowy pacjentów przyjmujących selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) lub inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny-noradrenaliny (SNRI). (1) W jednym z badań w tej materii wykazano, że te skutki uboczne można zmniejszyć przyjmując korzeń maca. Maca (czyt. maka) to adaptogen (nazwa zarezerwowana dla niektórych ziół, roślin i substancji, które pomagają organizmowi dostosować się do zewnętrznych stresorów) i członkini rodziny roślin krzyżowych, jak brokuły czy kapusta. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości, od zawsze uważana jest za jeden z wiodących, naturalnych superpokarmów. Już starożytni Inkowie wychwalali jej niezwykłe właściwości, które miały zapewniać im energię, płodność i zdrowie. Korzeń maca zawiera 18% białka, 76,5% węglowodanów, 5% tłuszczu i 8,5% błonnika. Jest źródłem wielu substancji odżywczych. Zawiera minerały takie jak wapń, magnez, potas, cynk, mangan, fosfor, selen, sód, jod i miedź. Ma także 20 aminokwasów, łącznie z 8 niezbędnymi, polisacharydy i witaminy B1, B2, B3 C i E. (2)

Maca a libido

Jednym z najszybciej i najczęściej dostrzegalnych efektów jej zażywania jest to, że działa energetyzująco i podnosi libido, przez co niekiedy poleca się stosowanie jej jako afrodyzjaku. Dzieje się to dzięki zawartym w macy substancjom odżywczym i aminokwasom, które regulują funkcjonowanie organizmu. (2)


Czy maca działa na zaburzenia seksualne indukowane antydepresantami?

Badaniu poddano 45 kobiet ze średnią wieku 41,5 roku. Ich depresja była w remisji, jednak doświadczały zaburzeń libido wywołanych antydepresantami. Były to pacjentki przyjmujące stabilne dawki leków depresyjnych przez co najmniej 4 tygodnie, które jednocześnie w tym okresie odnotowały dysfunkcję podniecenia lub dysfunkcję orgazmu. Co więcej, badane były aktywne seksualnie co najmniej dwa razy w miesiącu przed przyjmowaniem leku i musiały być gotowe na kontynuację aktywności seksualnej co najmniej raz w tygodniu w trakcie trwania badania. Badane podzielono na 2 grupy i podawano im 2 razy dziennie przez 12 tygodni 1500 mg korzenia maca lub placebo. Funkcje seksualne mierzono z pomocą kwestionariusza i ustalonej skali. Głównym celem badania było sprawdzenie, czy nastąpiła poprawa funkcji seksualnych u badanych przyjmujących korzeń maca. (3)

Efekty badania

Wskaźniki remisji były najwyższe w grupie przyjmującej korzeń maca, w której dysfunkcja seksualna była mniej poważna. Znacznie wyższe wskaźniki remisji wystąpiły u kobiet po menopauzie. U kobiety przed menopauzą nie wykazano znaczącej różnicy we wskaźnikach remisji w obu kwestionariuszach funkcji seksualnych. W kwestii dysfunkcji orgazmu poprawę wykazano wyłącznie w grupie przyjmującej korzeń maca wśród kobiet po menopauzie. Co to oznacza? Maca może być wsparciem w przypadku zaburzeń seksualnych indukowanych antydepresentami, jednak głównie u kobiet, u których zaburzenia funkcji seksualnych były mniejsze i u kobiet po menopauzie. Stosując ją warto po prostu obserwować swoje ciało i jego reakcje. Tym bardziej, że maca niesie za sobą także inne korzyści, które mogą być szczególnie korzystne u osób leczących depresję: jest naturalnym pokarmem, który podnosi nastrój, zwiększa poziom energii, pomaga się skupić i bardziej efektywnie uczyć. (4)

uściski:)

(1) medscape.com/viewarticle/430614 (2) healthline.com/nutrition/benefits-of-maca-root (3) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25954318 (4) medicalnewstoday.com/articles/322511.php

(Visited 3 563 times, 2 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Viki 18 stycznia 2020 o 20:19

    a jak zahamować popęd jeśli ma się libido wywalone w kosmos a partnera od 6 lat brak? Starość nie radość ale libido trzyma i przeszkadza

    1. avatar Jarmush 18 stycznia 2020 o 22:22

      autoerotyzm, przebieżka 10 kilometrów, zimny prysznic, 6 rytuał tybetański

  2. avatar Konia 19 stycznia 2020 o 11:59

    Pepsi, jestem na dobrej drodze do tego żeby stworzyć super dobry biznes. Przyciągam go totalnie, okazje same spadają z nieba. Niestety z egoistycznych pobudek pozwoliłam sobie podzielić się nim z innymi osobami. Może nawet ze zbyt duża ilością i nie każdy życzy mi aż tak dobrze, jak mogłabym się spodziewać. Teraz boje się ze zepsulam go szukaniem negatywnej energii. Jak to odwrócić?!

    1. avatar Jarmush 19 stycznia 2020 o 14:57

      Koniecznie przestać już o tym gadać i po prostu działać.

  3. avatar Laura 19 stycznia 2020 o 17:25

    Jak i z czym przemycić sproszkowaną Mace ? Dość nieprzyjemny smak i zapach 🙁

    1. avatar Jarmush 19 stycznia 2020 o 21:32

      zmiksuj z bananem, gaerścią mrożonych jagód,malin, czy truskaweki i garścią zielonych liści

  4. avatar lida 19 stycznia 2020 o 22:26

    Droga Pepsi, mam pytanko do Ciebie. Czy, to prawda, że maca zaburza pracę tarczycy? Tak przeczytałam w jakimś artykule medycznym, więc teraz nie wiem czy brać przy niedoczynności i hashimoto?

    1. avatar Jarmush 20 stycznia 2020 o 08:30

      Maca działa stymulując układ hormonalny przez podwzgórze i przysadkę mózgową, co pomaga ciału w funkcjonowaniu gruczołów wydzielania wewnętrznego.

      W ten sposób przyczynia się do poprawy produkcji potrzebnych ilości hormonów tarczycy, stabilizując ich poziom i pomaga przezwyciężyć wspólne objawy niedoczynności tarczycy. Oprócz jej właściwości równoważenia hormonów, Maca stanowi również cenne źródło jodu, które, jak wiadomo, jest ważnym składnikiem dla pracy hormonów tarczycy. Czyli przy niedoczynności tarczycy maca staje się jakby idealnym pokarmem, dodatkowo dodającym energii w tym seksualnej.

      Jednak w przypadku Hashimoto osoby różnie reagują na jod, dlatego nie zalecam np Kelpu, a w zamian robienie plamy na brzuchu, czy nadgarstku płynem Lugola z apteki.

      1. avatar lida 20 stycznia 2020 o 12:24

        Dziękuję bardzo Pepsi<3

  5. avatar Marta 20 stycznia 2020 o 13:30

    Czy macę można stosować podczas karmienia piersią? Czy w ogóle jakikolwiek z adaptogenów można stosować podczas kp?

  6. avatar Carliczka 25 stycznia 2020 o 03:02

    Czy przy nadczynnosci tarczycy można stosować ? Co mogłoby pomoc?

    1. avatar Jarmush 25 stycznia 2020 o 07:06

      nie stosowałabym macy przy nadczynności, pobudza, podnosi ciśnienie jak filiżanka kawy, adaptogen ashwagandha wycisza wieczorem, ale zawsze należy indywidualnie podchodzić do pokarmów, ziół i innych leków

  7. avatar Karol 24 stycznia 2022 o 12:45

    Czy mozna przyjmować korzeń gdy przyjmuje się leki przeciwdepresyjne?

    1. avatar Pepsi Eliot 24 stycznia 2022 o 15:41

      raczej nie, też z żadną kuracją hormonalną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum