Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
217 854 085
132 online
44 953 VIPy

Czy masz uczulenie na salicylany? Przekonaj się

Uczulenie na salicylany jest dosyć powszechne, jednak często mylone z innymi alergiami i nietolerancjami. Wynika to z faktu, że salicylany znajdują się w najróżniejszych rodzajach pokarmów. Także sama reakcja uczuleniowa nie jest typowa: ciało reaguje na czynnik, jednak w odpowiedź organizmu nie jest włączony układ odpornościowy.

Czym są salicylany?

Salicylany to naturalnie występująca w roślinach grupa organicznych substancji chemicznych, które znajdują się między innymi w roślinach, które używają ich do ochrony przed chorobami, bakteriami, grzybami i insektami. Niektóre z nich wykorzystuje się w celach leczniczych. Za przykład niech posłuży syntetyczna forma salicylanu: kwas acetylosalicylowy, znany jako aspiryna.

Wrażliwość na salicylany

Przyczyny nadwrażliwości na salicylany prawdopodobnie związane są z defektem lub niedoborem odpowiedniego enzymu. U osób wrażliwych na salicylany po ich spożyciu występują objawy takie jak: polipy nosa, astma oskrzelowa, nieżyt nosa, zapalenie przewodu pokarmowego, biegunka lub pokrzywka. Czynnikiem wywołującym objawy mogą być również medykamenty i produkty stosowane zewnętrznie zawierające ten składnik. W składach warto zwrócić uwagę na salicylan bizmutu (lek Bizmut), salicylan choliny (leki na gardło typu Cholinex, przeciwbólowe, przeciwzapalne środki jak niektóre krople do uszu i maści do jamy ustnej), diflunizal (środki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe), salicylan magnezu i salsalat (stosowany w lekach na reumatoidalne zapalenie stawów lub zaburzenia niezapalne, takie jak zapalenie kości i stawów oraz w cukrzycy). Chociaż salicylany mogą wywoływać reakcję alergiczną, liczne badania potwierdzają ich korzystny wpływ na zdrowie. Osoby, którym nie szkodzą te substancje mogą bez obaw stosować bogatą w nie dietę.

Dieta pozbawiona salicylanów

Ponieważ salicylany można znaleźć w wielu produktach, nie zawsze da się jednoznacznie określić, czy to one wywołują reakcję alergiczną. Z tego powodu warto wprowadzić dietę eliminacyjną i unikać przez 30-90 dni produktów zawierających salicylany, a po tym czasie wprowadzać je stopniowo, grupami, aby określić, czy to one są winne.

Salicylany: co jeść i czego unikać

Ilość salicylanów w pokarmie maleje w miarę dojrzewania roślin, dlatego poleca się konsumowanie warzyw i owoców w ich dojrzałej postaci. Pokarmy ugotowane z reguły zawierają mniej salicylanów niż te świeże, mrożone lub suszone.


Czego unikać?

Zioła

– mięta, – tymianek, – estragon, – rozmaryn, – koper, – szałwia, – oregano, – majeranek, – bazylia, – nasiona selera, – nasiona sezamu.

Przyprawy

– anyż, – pieprz turecki, – cynamon, – kminek, – kumin, – curry w proszku, – kozieradka, – gałka muszkatołowa, – musztarda, – papryka, – kurkuma.

Owoce

– jabłka, – jeżyny, – wiśnie, – winogrona, – rodzynki, – porzeczki, – nektarynki, – pomarańcze, – brzoskwinie, – morele, – suszone morele, – śliwki, – suszone śliwki, – daktyle, – maliny, – truskawki.

Warzywa

– brokuły, – cykoria, – ogórki, – pomidory, – rzodkiew, – słodka kukurydza, – szpinak, – oliwki, – korniszony.

Bakalie

– migdały, – orzeszki ziemne, – orzechy brazylijskie, – orzechy macadamia, – pistacje, – orzechy włoskie, – orzechy kokosowe.

Oleje

– migdałowy, – kukurydziany, – sezamowy, – arachidowy, – z orzechów włoskich, – oliwa z oliwek, – olej kokosowy.

Alkohole

– wszystkie poza wódką i ginem.

Napoje

– kawa, – herbata, – mięta, – herbaty z dodatkiem lukrecji, – napoje gazowane typu coca-cola.

Inne

– miód, – lukrecja, – cukierki miętowe, – produkty drożdżowe, – sosy pomidorowe – ogólnie: żywność wysoce przetworzona.

Co można jeść?

Produkty zbożowe

– nieprzetworzone pieczywo, – ziarna zbóż – gryka, – proso, – owies, – żyto, – pszenica, – ryż, – orkisz

Warzywa

– biała odmiana ziemniaków (obrane ze skórki), – zielona i biała kapusta, – seler, – strączki.

Owoce

– banany, – gruszki obrane ze skórki, – granat, – mango, – papaja

Bakalie

– mak, – orzechy nerkowca, – słonecznik, – orzechy laskowe.

Produkty mleczne

– biały ser, – mleko, – sery, – jogurt naturalny.

Oleje i tłuszcze

– oleje roślinne (słonecznikowy, sojowy) tłoczone na zimno i bez dodatku konserwantów, – masło.

Napoje

– niegazowana woda mineralna, – słaba herbata (najlepiej z owoców dzikiej róży), – kawa bezkofeinowa, – mleko sojowe, – mleko ryżowe, – sok gruszkowy domowej roboty.

Przyprawy

– sól morska, – szafran.

Inne

– mięso, w tym ryby, – jaja, – syrop klonowy. A może cierpisz na inne alergie? Dowiedz się jak naturalnie radzić sobie z alergią?

uściski:)

Źródła: healthline.com/nutrition/salicylate-sensitivity#section6 ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2696737/ su.krakow.pl/system/files/14970/6779303316.pdf?1446457371 foodcanmakeyouill.co.uk/salicylate-in-food.html

(Visited 3 870 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar afain 26 czerwca 2019 o 20:16

    Bardzo bliska z przypadłością hiataminową i jej nietolerancją. Bywa mylona często. A dieta antyhistaminowa to tylko ryż, ziemniaki i sól w ostrej fazie. Także w obu przypadkach trzeba podleczyć jelita.

    1. avatar Mczka 1 lutego 2020 o 10:14

      Mozna miec jednoczesnie nietolerancje histaminy i salicylanow? Bo wtedy praktycznie nie wiadomo juz co mozna jesc 🙁 jak wtedy leczyc jelita moze prawie nic nie jesc…

      1. avatar Jarmush 1 lutego 2020 o 13:08

        a na jakiej jesteś teraz diecie? an ketogenicznej?

        1. avatar Mczka 1 lutego 2020 o 15:05

          nie, mieso prawie calkowicie wykluczylam, ryby powoduja wysypke, tez poszly w odstawke, tluszczy procentualnie za duzo nie jem, sa to Ghee i olej kokosowy, oliwa z oliwek do salatek. Kiedy sie niedawno w koncu kapnelam, ze cos nie halo i zaczelam obserwowac sie, to ostatnio widze, ze na jablko, banana i maliny reaguje wysypka na brzuchu. Dobrze ze jagody sa ok. Co jakis czas byly skurcze brzucha, ktore samoistnie i dosc szybko ustawaly. Gdy odstawilam mocno histaminowe rzeczy typu kiszonki pomidory, to skurcze ustaly. Wysypki nadal sa i ciezko mi zidentyfikowac przyczyne na 100%, wiec sprobuje to badaniami wykmninic. Jestem z lekka skolowana co juz jesc, zeby jednak zregenerowac te bebechy. Rano pije zmodyfikowane 4 szklanki bez cytryny, na koncu z hemp, msm, l-glutamina, trawa pszeniczna czy cos w tym stylu, potem jakies surowe marchewki ( i knew it 😉 one nigdy nie zawodza) i salate z ostropestem, z prazonym slonecznikiem i pestkami dyni to taki standard – po tym nie mam zadnych dolegliwosci. No i potem nie wiem za bardzo co jesc: komosa, jakies warzywa na parze, z pyrami mam mieszane uczucia, jaglanka, owsianka z mlekiem migdalowym, czasem jakis sery z koziego mleka, zoltko jajka czasem, cos w tym guscie. Mysle, ze surowe czyni dobrze, ale wiele rzeczy odpada gdy jest i histamina i salicylany jednoczesnie – to nie tylko nie dla pomidora ale tez dla ogorka! To juz jakby Pespi powiedziala Panskie jaja!

          Jak juz jestesmy przy temacie wirusow (ostatni artykul), to czytalam, ze 30% ludzi ma Hepatitis B i tak samo Helicobacter Pyroli i to w krajach rozwinietych – to mega duzy odsetek ludzi, kazdy czlowiek sie powinien standardowo na to przebadac. Ostatnio czytalam relacje faceta i jego zony, ktorych trapily podobne niewyjasnione alergie, najrozniejsze dolegliwosci i sie okazalo, ze wszystko sie zaczelo od Hepatitis B, ktore latami obciazalo im watrobe! Wszelkiej masci dolegliwosci (rowniez kobiecych) magicznie ustaly jak wpadli na wlasciwy trop i po 2-3 latach jak stopniowo pozbywali sie dziadostwa. Wiec tez badanko sie szykuje. A tymczasem chyba bede tylko herbate pic i salate wcinac.

  2. avatar Anett 2 grudnia 2019 o 07:46

    Pepsi kochana mam ogromny problem, moja mama trafiła w piątek do szpitala z powodu silnego uczulenia najprawdopodobniej po antybiotyku amoksycylina. Strasznie spuchła na twarzy, oczu prawie nie było widać i miała strasznie swędzące plamy na całym ciele. Po 3 dniach było już dobrze plamy i opuchlizna zeszła(dostawała zastrzyki na odczulenie nie wiem jakie) dzisiaj miała wyjść ze szpitala, ale wczoraj wypiła herbatę malinową którą pije od zawsze i plamy i opuchlizna znowu wróciła. Proszę powiedz co o tym sądzisz. Strasznie się boję szpitali a właściwie to niedouczonych lekarzy.

    1. avatar Jarmush 2 grudnia 2019 o 08:10

      Maliny zawierają salicylany i pewnie tamto uczulenie uczuliło ją jeszcze na salicylany.Teraz musi ich unikać. <3

      1. avatar Anett 2 grudnia 2019 o 08:42

        Myślisz ze to z czasem przejdzie? czy już jej tak zostanie? może powinna oczyścić wątrobę ostropestem ? Powiedz proszę jak się tego pozbyć <3

        1. avatar Jarmush 2 grudnia 2019 o 09:00

          Zdrowa dieta antyzapalna, ale niestety jeśli u kogoś jest zdiagnozowana alergia na salicylany to konieczny jest nawyk odczytywania etykiet na kosmetykach, lekach i produktach spożywczych. Salicylany znajdują się w składzie kosmetyków, których celem jest nie tylko oczyszczanie, ale również wysuszanie skóry twarzy. Salicylany znajdują się właściwie we wszystkich produktach przeciwtrądzikowych, mogą być w składzie peelingów, kremów matujących, pianek oczyszczających.

          Salicylany występują w owocach, warzywach jako naturalna bariera przeciw wirusom. W miarę wzrostu rośliny ich poziom zmniejsza się, ale nadal mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. W jakich produktach można znaleźć salicylany?

          warzywa: pomidory, rzodkiew, szpinak, kukurydza, ogórki, brokuły, oliwki
          owoce: jabłka, morele, brzoskwinie, truskawki, porzeczki, wiśnie, maliny, nektarynki
          bakalie: rodzynki, orzechy włoskie, pistacjowe, ziemne, brazylijskie, kokosowe, makadamia
          przyprawy: cynamon, gałka muszkatołowa, kminek, curry, anyż, papryka, kurkuma, pieprz turecki, kozieradka
          zioła: mięta, oregano, koper, szałwia, estragon, bazylia, rozmaryn, tymianek
          w produktach drożdżowych
          miodach
          cukierkach miętowych
          Salicylany występują w bardzo dużych ilościach w żywności przetworzonej: kawa, herbata, alkohol. Bardzo duża ilość salicylanów znajduje się w suszonych morelach, kiszonych ogórkach, porzeczkach, śliwkach, suszonych daktylach.

          Niestety bardzo duża ilość salicylanów znajduje się w lekach, najpopularniejszym lekiem, który zawiera salicylany jest aspiryna. Dlatego osoba uczulona na ten związek nie powinna sięgać nie tylko po aspirynę, ale również po polopirynę. Salicylany to także skład środków na infekcje wirusowe i przeziębienie, znajdują się również w lekach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych.

          Wiec widzisz, że to byłoby bardzo uciążliwe, jakby jej nie przeszła ta alergia.
          Najważniejsze jest uzupełnienie flory bakteryjnej w jelitach,którą wybiła antybiotykiem. Na co brała ten antybiotyk? jak się odżywia? Ma nadwagę?

          1. avatar Anett 2 grudnia 2019 o 09:20

            ponad 2 tygodnie była przeziębiona i nic jej nie pomagała dlatego dostała w koncu antybiotyk,niestety lekarz nieopatrznie przepisał antybiotyk nie wspominając o probiotykach osłonowych a ona też o tym nie pomyślała. Zastanawiam się w takim razie co może brać w razie kolejnej infekcji, w pierwszym momencie pomyślałam o olejku oregano ale widzę ze też jest niewskazany. Moja mama odżywia się zdrowo, tylko bio produkty, organiczne mięso w niewielkich ilościach. nie ma nadwagi.

          2. avatar Jarmush 2 grudnia 2019 o 11:30

            dobry probiotyk, ale niech patrzy na skład, cwilowo nie mam dla niej naszego, nie byłby wskazany, szkoda że nie można jej uodpornić Greens & Fruits TiB, ale powinnna brać 5 kapsułek D3 TiB i 1-2 witaminy K2 TiB , żeny mocno podwyższyć metabolit d, ale nie jestem lekarzem

          3. avatar Anett 2 grudnia 2019 o 11:44

            dziękuję<3

  3. avatar mmdrozdowska@gmail.com 17 lutego 2020 o 20:03

    Dzięki za odpowiedź Pepsi Eliot też jestem uczulona czy wiesz jakie testy można sprawdzić większość rzeczy nie mogę jeść z listy twojej ale mam też drożdżycę i nabiału nie mogę lekarze nie pomogą nie mogę ustalić dokładnie co mogę jeść dlatego testy ale nie wiem jakie przy tradycyjnych dobre wyniki

    1. avatar Jarmush 17 lutego 2020 o 21:07

      zrób dobry biorezonans

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum