logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
88 153 478
271 online
31 738 VIPy
Reklama

K2, this is bio, pepsi eliot

DOBRY ZAKUP!
TA WITAMINA K2 ZARZĄDZI 

TWOIM WAPNIEM, CZYLI
ZERO KAMIENIA 

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Czy mięsień duszy może uzdrowić Twój strach i niepokój?

Słyszałaś o mięśniu duszy?

Główny mięsień lędźwiowy większy, czyli psoas major, jest często określany, szczególnie przez adeptów i terapeutów jogi, jako najgłębsze, wszechmocne centrum naszego ciała, lub jako mięsień duszy właśnie.

To mięsień stabilizujący nasz „pion” lub „rdzeń”. Jest umiejscowiony przyśrodkowo w stosunku do kości i mięśnia biodrowego wpływając na mobilność, równowagę strukturalną, funkcjonowanie stawów, elastyczność i wiele innych.

Psoas

Jego podstawową funkcją jest utrzymanie ciała w pozycji pionowej i ruchomej. Uważa się, że mięsień psoas umożliwia człowiekowi łączenie się z obecną chwilą, zwłaszcza gdy jest on rozciągnięty, a jakiekolwiek napięcie wewnętrzne jest uwalniane z organizmu.

Badania wskazują, że psoas jest niezbędny i kluczowy nie tylko dla zdrowia, ale również dla naszego dobrego samopoczucia psychicznego. Liz Koch, autorka książki „The Psoas Book”, stwierdza, że

mięsień psoas dosłownie uosabia nasze najgłębsze dążenie do przetrwania i pragnienie samorozwoju.

W psoas zawiera się o wiele więcej właściwości niż moglibyśmy przypuszczać w odniesieniu do enigmatycznego fragmentu mięśnia.

Jest całkowicie możliwym, aby kontrolować i wykorzystywać kojącą energię praniczną i poprawić własne zdrowie psychiczne utrzymując psoas w odpowiednim zdrowiu.


TU KUPISZ  wysoko wibracyjne białko ROŚLINNE HEMP PROTEIN This is Bio
(konopie spożywcze) odżywia i dostarcza kwasów tłuszczowych Omega -3

Gdzie leży psoas?

Psoas jest nominalnym mięśniem związanym ze stabilnością fizyczną. Rozciąga się od nóg do kręgosłupa i jest jedynym mięśniem łączącym oba układy ze sobą. Mięsień wyłania się z kręgu T12, ciągnie się przez pięć kręgów lędźwiowych, kończąc swój bieg przymocowaniem do górnej części kości udowej.

„Gadzi” łącznik

Oprócz połączenia nóg i kręgosłupa, psoas jest przede wszystkim połączony z przeponą. Oddech przeponowy ma właściwości uzdrawiające.

Oddech modulowany jest w przeponie, która stanowi miejsce, gdzie materializuje się wiele symptomów fizycznych związanych z obawą i lękiem. Koch wierzy, że jest to spowodowane bezpośrednim związkiem pomiędzy psoas a najstarszą częścią naszego trzonu mózgowego i rdzenia kręgowego, zwanego gadzim mózgiem.

Na długo przed wypowiedzeniem przez człowieka słowa lub wykształceniem zdolności organizacyjnej kory mózgowej, mózg gadzi, znany ze swoich instynktów przetrwania, gwarantował podstawowe funkcjonowanie.

Sposób w jaki dziś żyjemy i funkcjonujemy, w ciągłym pędzie, rywalizując i osiągając sukcesy, utrzymuje psoas w ciągłym stanie walki lub wzlotu.

psoas, mięsień duszy, pepsi eliot, this is bio

Zagadnienia związane z chronicznym stresem psoas

Uwięzione w ciągłym stanie wzlotu lub walki, mięśnie psoas są napięte i skurczone, praktycznie od samego momentu narodzin.

Taka sytuacja spotęgowana jest przez wiele czynników w naszym współczesnym stylu życia. Od foteli samochodowych po opiętą odzież, od krzeseł po buty. Przeróżne czynniki zniekształcają naszą postawę, ograniczając nasze naturalne ruchy i dalej tłumiąc psoas.

To chroniczne napięcie jakiemu poddajemy mięsień duszy może prowadzić do wielu odczuwalnych problemów, takich jak ból pleców, biodra lub kolana, a nawet problemów trawiennych czy dysfunkcyjnego oddychania. Może to być również jedną z głównych przyczyn, dla których ludzie cierpią z powodu chronicznego bólu fizycznego.

joga, psoas, pepsi eliot, this is bio

Ciało fizyczne nie jest jedyną częścią Ciebie, która cierpi na przewlekłe napięcie psoas

Psoas jest czymś więcej niż mięsień który wykorzystujesz dla strukturalnej stabilności.

Ma wpływ na każdy element Twojego życia, od tego, jak się czujesz, jak patrzysz na świat, a nawet jak traktujesz innych. Wiele z problemów związanych z przewlekłym napięciem mięśnia psoas może negatywnie wpływać na Twój stan emocjonalny. Może wpływać na relacje międzyludzkie, może mieć wpływ na ogólny poziom zadowolenia z życia. Świadomość, że zdrowe psoas jest ważne dla emocjonalnego samopoczucia, a także Twojego zdrowia fizycznego, jest pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia, że poświęcasz temu mięśniowi uwagę, na którą jak najbardziej zasługuje.

Koch stwierdza:

Gdy cierpisz na ból pleców lub uczucie niepokoju, od stresu odczuwalnego w kolanach czy też poczucia wyczerpania, istnieje duża szansa, że zwężone psoas może być przyczyną Twoich nieszczęść.

Psoas i strach

Ponieważ psoas jest ściśle związany z naszym mechanizmem walki lub wzlotu, u osób ze zwężonym mięśniem duszy strach może być nadmiernie wyeksponowany .

To emocja, która przejawia się w najbardziej niezwykłe sposoby i może „zablokować się” w Twoim ciele, powodując zarówno napięcie fizyczne, jak i emocjonalne.

Przywracając równowagę do mięśni psoas, prawdopodobnie uwolnisz to napięcie, które może mieć głęboki wpływ na wzbudzanie nieuzasadnionego strachu oddziałowującego na Twoje życie, a tym samym poprawiając zarówno samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Poczujesz większe poczucie wewnętrznego spokoju, wraz z mniejszymi bólami mięśni i kości.

świetne ćwiczenie na rozciąganie mięśnia duszy

Połączenie z ciałem energetycznym

Wydłużanie i uwalnianie psoas powoduje, że jesteś bardziej połączony z Ziemią, która jest wypełniona uzdrawiającą, ożywczą energią, umożliwiając tym samym zrównoważenie Twojej prany i zwiększenie poczucia obecności w danej chwili.

Właściwa stabilność, jaką przypisuje się zdrowym psoas umożliwia przepływ energii życiowej i jej prawidłowy rozkład w całym ciele.

W sensie fizycznym, kiedy ciało może prawidłowo się wspomagać, nic nie ogranicza Twojego ruchu.

joga, natura, pepsi eliot, this is bio

Tego ćwiczenia (drzewo, czyli Vrksasana) nie wykonasz prawidłowo, gdy Twój psoas jest skurczony

Starożytna mądrość dla współczesności

Nasze zrozumienie psoas wcale nie jest nową tajemną wiedzą.

W rzeczywistości przypomina starożytną mądrość, która została gdzieś zagubiona lub porzucona na rozstajach czasu. Joga wyraźnie pokazuje nam, że starożytni guru rozumieli istotne znaczenie uwalniania skurczonych mięśni psoas. Starożytne asany jogi lub postawy, które są obecnie praktykowane na całym świecie, koncentrują się na wydłużaniu i uwalnianiu mięśni i przywróceniu komfortu i równowagi całemu ciału. Dzięki konsekwentnej praktyce można nauczyć się izolować ten mięsień, który może być nieskończenie użyteczny i uzdrawiający w dłuższej perspektywie.

Joga jest również świetnym sposobem pomiaru aktualnego stanu zdrowia psoas. Istnieje wiele postaw, takich jak drzewo (Vrksasana), które nie mogą zostać prawidłowo osiągnięte, jeśli psoas jest skurczony. Jeśli praktykujesz siedzące lub stojące pozycje jogi i odczuwasz napięcie w kolanach lub w plecach (lub obydwa), istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje psoas jest zwężone i potrzebuje Twojej zwiększonej uwagi.

Psoas jest ważnym, ale często nieznanym mięśniem, odgrywającym istotną rolę w zdrowiu fizycznym i mentalnym samopoczuciu. Skumulowanym efektem zaniedbywania tego mięśnia jest stres i napięcie fizyczne i psychiczne, które manifestuje się w naszym społeczeństwie jako lęk, depresja, przewlekłe bóle pleców, bóle kolan, problemy z trawieniem, problemy z oddychaniem i inne plagi współczesnego człowieka uwięzionego w permanentnym stanie wzlatywania lub walki z całą otaczającą rzeczywistością.

Źródło: 1

Tymczasem najważniejszą walkę powinnaś podjąć zaczynając od uwolnienia swojego wnętrza.

Piona!


Przemysław vel dr Pompa, wyznawca treningu w starym, dobrym stylu. Oddany sztuce kształtowania ciała, ducha i umysłu.

Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania sportowiec, zwolennik filozofii harmonijnego rozwoju, adept wschodnich sztuk walki.

Na blogu Pepsi zmierzy się z problemami współczesnego samca (i nie tylko;).


Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.

Rzuć też gałką na to: Dobre suplementy, pokarmy i kosmetyki  znajdziesz w naszym Wellness Sklep


Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.


 

(Visited 10 303 times, 3 visits today)

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Słońce 30 maja 2017 o 10:54

  To prawda, że otwieranie bioder i ogólnie praca z rejonami miednicy bardzo kojąco działa na nerwy :).. natomiast uwalniam i rozciągam ten cały psoas (nawet o tym nie wiedząc) od lat i jeszcze nie uzdrowiłam swojego strachu i niepokoju :p .. a może bez tego byłoby jeszcze gorzej 😉

  1. Przemysław vel dr Pompa 30 maja 2017 o 14:33

   Można z nim podziałać bardziej świadomie , np. przez Yogę, nie zaszkodzi spróbować a może przynieść pożądane rezultaty, pozdrawiam 🙂

 2. grzegorzadam 30 maja 2017 o 11:02

  Ciekawe 🙂
  Czekam na art. o: Hormon wzrostu (HGH)

  pozdrawiam

  1. Przemysław vel dr Pompa 30 maja 2017 o 14:34

   Temat jest na tapecie, nadciągnie very wkrótce, pozdrawiam wzajemnie 🙂

 3. Kacha 30 maja 2017 o 17:49

  A dla mnie jest to właśnie wiedza tajemna Zafascynował mnie fakt wpływu stanu tego mięśnia na psychikę i samopoczucie. Muszę przetestować. Jednak by zauważyć pozytywne efekty potrzebna tu pewnie konsekwencja i regularność?
  Sylwetka imponująca!
  Pozdrawiam ciepło

  1. Przemysław vel dr Pompa 31 maja 2017 o 09:20

   Testować i nie żałować, konsekwencja i regularność to podstawa sukcesu dla zdrowego ciała i jak widać również duszy, czułe pozdrowienia 🙂

 4. Madzia 30 maja 2017 o 20:32

  Nie no muszę się odnieść !!!!!! Tak wygladasz drogi Przemku do tego prawnik kontra filozof od siebie dodam kosmita Gratuluje !!!! Niespodziwalam się ze pepsi bedzie tu nas tak dopieszczac nawet wizualnie LOL !!!!! Fakt o wyżej wspomnianym mięśniu pojęcia nie miałam muszę jednak przyznać ze regularna joga absolutnie pomaga zarówno w zachowaniu sylwetki jak i w lepszym stanie ducha !!!!buziaki dzięki za ciekawy wpis

 5. Przemysław vel dr Pompa 31 maja 2017 o 10:39

  Nie pozostaje mi nic innego jak pokłonić się i kontynuować pozytywny przekaz, niech joga Ci służy i uwalnia pokłady energetycznego ducha, grazie 🙂

 6. krysiasucha 31 maja 2017 o 21:57

  Składam wielkie gratulacje P.T. Autorowi za fantastyczny temat, który mnie bardzo poruszył. Jeszcze o tym nigdy nie słyszałam, a bardzo lubię wszelkie połączenia duszy i ciała, one najdobitniej pokazują absolut naszej boskiej konstrukcji. Może przeczuwało się co nieco, ale takie formalne, konkretne nazwanie i pokazanie systemu powiązań zapisów duszy i ich odzwierciedlenia w ciele fizycznym, to coś pięknego. Nie wiedziałam, że „on” się nazywa psoas, ale zawsze o poranku rozpoczynam logowanie się do ciała od ćwiczenia „go” w pozycji na leżąco – moja ulubiona, bo jeszcze w łóżeczku = wersja dla 60+.
  Przesyłam baaaardzo ciepluteńkie pozdrowionka z nadzieją na jeszcze wiele fajnych opowieści o nas samych.
  Krysia

  1. Pepsi Eliot 31 maja 2017 o 22:17

   Lovciamy Krysię

  2. Przemysław vel dr Pompa 1 czerwca 2017 o 09:17

   Przesyłamy strumień dobrej energii wprost do Twojego psoas, ćwicz go sumiennie a na pewno się odwdzięczy każdego dnia, pozdrówka <3

 7. Kats 1 czerwca 2017 o 11:21

  Bardzo ciekawy artykuł, naprawdę fajne są takie tematy 🙂 Teraz już wiem dlaczego od kiedy poznałam pozycję „drzewa” jest ona moją ulubioną asaną <3

 8. bigkiw 15 lipca 2017 o 22:23

  Dziękuję Ci najmocniej Przemku! Czuję się lepiej, od kiedy ćwiczę psoas i zwracam na niego uwagę:)

 9. Magdalena 31 sierpnia 2017 o 23:28

  Nie wiedziałam, że mam psoas 🙂 Jogę ćwiczę od lat i rzeczywiście jest ona niczym papierek lakmusowy mojej kondycji . Coś mi się jednak wydaje, że nie wszystko o psoas zostało napisane- otóż wg mnie jest to też mięsień Przyjemności 🙂 . Odkąd pamiętam, dotknięcie tego mięśnia, zwłaszcza naprężonego, powodowało u mnie bardzo przyjemne odczucia, takie mocno przyjemne, nawet mega!! Ktoś tak ma??

  1. Pepsi Eliot 1 września 2017 o 07:41

   to miejsce nie nazywa się psoas 😀 😀

 10. Tysia 1 września 2017 o 11:20

  Magdalena rules :)))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *