Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 386 412
70 online
42 282 VIPy

Czy Mona Lisa była Horra? Rzecz o sekrecie damy z tajemniczym uśmiechem

Jakie sekrety skrywa uśmiech Mona Lisy? Wiele osób na przestrzeni wieków interpretowało wyraz twarzy najpopularniejszej bohaterki obrazu. Tymczasem może być tak, że jej uśmiech to nie wyraz tajemnicy, a złego samopoczucia!

Nietypowa diagnoza

Na portrecie prawdopodobnie występuje Lisa di Antonmaria Gherardini, córka florenckiego kupca Antonmarii di Noldo Gherardiniego. Modelka słynnego malarza zdaje się mieć widoczne zmiany skórne i obrzęk na dłoniach. W przeszłości reumatolodzy i endokrynolodzy teoretyzowali, że może to być wynik nieprawidłowości dermatologicznych, które były prawdopodobnie oznaką zaburzeń lipidowych i chorób serca.

Chora Mona Lisa?

Mandeep R. Mehra, dyrektor medyczny Centrum Zdrowia Serca i Układu Krwionośnego w Brigham, zdiagnozował damulkę z obrazu w zupełnie inny sposób! Nasz lekarz uważa, że do fizjonomii Mony przyczynia się coś zupełnie innego: niedoczynność tarczycy.


W liście opublikowanym w magazynie Mayo Clinic Proceedings, dr Mehra wskazuje, że choroby sercowo-naczyniowe, ze względu na ograniczoną opiekę medyczną w XVI-wiecznej Italii, zabiłyby ją w wieku znacznie niższym niż 63 lata, których dożyła. Tymczasem tarczyca może być przyczyną przerzedzonych włosów i odbarwionej skóry. Gherdani zdaje się także mieć mały guzek na szyi, co według dr. Mehra może być dowodem na powiększenie tarczycy. Historycznie włoska dieta była uboga w jod, a brak tego pierwiastka to niedobór, który może prowadzić do obrzęku, widocznego zresztą na postaciach z wielu renesansowych obrazów i rzeźb. Historycy określają, że córka kupca pozowała dla da Vinciego niewiele po porodzie, więc możliwe, że cierpiała ona na okołoporodowe zapalenie tarczycy.

Co z enigmatycznym uśmiechem?

Dr Mehra sugeruje, że niedoczynność tarczycy może przyczynić się do osłabienia mięśni twarzy i jej opuchlizny. Czyżby to choroba była tym, co nadaje temu dziełu uroku i poświaty tajemniczości? Nie bądź jak Mona Lisa. Poznaj 65 objawów, że jednak cierpisz na niedoczynność tarczycy i zadbaj o swoje zdrowie.

na zawsze Twój, Horry Porttier

Źródła: mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(18)30579-2/fulltext

(Visited 3 038 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Dudek 10 listopada 2018 o 21:48

    Szacun Horry. Ile ty biedaku musisz się natrudzić, ile szkwałom i nawałnicom stawić czoła aby odkryć kolejną Amerykę. Twoje poświęcenie dla zdrowia człowieka..Wypisz, wymaluj – dr Judym, a może nawet prorok, czy cóś. A ja durny wieki całe żył żem w ciemnocie. Gioconda, nb. malowana bez mała 14 lat, toż przecież anatomiczny przykład Hashimoto. Że też te biedne ludzie, żyjące w tamtych czasach nie skumały o co kaman. ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum