Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 453 519
37 online
34 913 VIPy

Czy można przytyć od picia gazowanej wody? To badanie zaskakuje

Nawet jeżeli koneserzy zarzekają się, że rozróżnią różne rodzaje wody z zamkniętymi oczami.

Dlatego wiele osób stawia na wodę gazowaną, z bąbelkami czy tak zwaną klubową. Aby taka woda powstała, dochodzi do mariażu niegazowanej wody z dwutlenkiem węgla, którym ta zostaje wysycona tworząc bąbelki delikatnie szczypiące w język.

Wytworzona po raz pierwszy w 1767 roku, stała się pierwszym pijalnianym wyborem wielu osób. Jej jedynym wykazanym skutkiem ubocznym, jak do tej pory, jest marginalny wpływ na erozję szkliwa, jako że jest bardziej kwasowa niż woda niegazowana. Na szkliwo jednak nawet 100 razy gorszy wpływ mają niegazowane napoje i pasteryzowane soki.

Istnieje jednak badanie, które dowodzi, że od wody gazowanej się… tyje

Woda sama w sobie nie ma oczywiście kalorii i nie może przyczynić się do tycia. Może ona jednak zwiększyć głód, a tym samym przyczynić się do wzrostu wagi.

Kto, co, gdzie, jak i dlaczego?

Zespół naukowy z Uniwersytetu Birzeit w Palestynie, w badaniu opublikowanym w magazynie naukowym dotyczącym otyłości Obesity Research and Clinical Practice Journal, przyglądał się wodzie gazowanej przez 6 miesięcy.1

Zespół naukowy chciał wiedzieć czy samo wysycenie wody dwutlenkiem węgla ma wpływ na zwiększenie wagi, które może prowadzić do otyłości. Aby to sprawdzić przebadano szczury, które dostawały ten sam rodzaj pokarmu oraz 4 rodzaje napojów, zależnie od grupy, do której należały.

Były to:

 • woda z kranu,
 • źródlana woda niegazowana,
 • źródlana woda gazowana,
 • mineralna woda gazowana.

Jaki był werdykt?

Szczury, które piły gazowaną wodę – zarówno mineralną jak i źródlaną – więcej jadły, a przez to tyły bardziej niż szczury pijące niegazowaną wodę. Odkryto, że wzrost apetytu szczurów był związany ze zwiększoną produkcją greliny – hormonu odpowiedzialnego za sygnalizowanie kiedy chce Ci się jeść.Prostymi słowy: za każdym razem kiedy masz ochotę coś zjeść grelina (produkowana tak samo u ludzi i szczurów) przemawia do Ciebie: sprawia, że czujesz głód. Kiedy zignorujesz ten sygnał z głodu przechodzisz do poczucia głodu i rozdrażnienia.

Co dalej?

Aby upewnić się, że rezultaty badania są słuszne, efekt gazowanych napoi przetestowano też na 20 młodych mężczyznach. Wykazano, że u nich też po gazowanym piciu podwyższa się poziom greliny, w porównaniu do niegazowanej wody i napoi bez bąbelków.

Pisząc o tym wciąż chcę podkreślić, że zawsze to uboga dieta z przetworzoną żywnością, niedosypianie, brak ruchu, czynniki genetyczne i chorobowe i odwodnienie grają główną rolę w tyciu.

Gazowana woda nie sprawi, że przytyjesz tony ale – jak wynika z tego ciekawostkowego badania – może sprawić, że zjesz więcej.

Nie lubisz niegazowanej wody, bo jest zbyt nijaka?

Zmieszaj ją z:

 • pokrojonymi owocami,
 • cytryną,
 • sproszkowanymi owocami,na przykład żurawiną albo dziką różą,
 • mrożonymi owocami,
 • świeżymi ziołami,
 • przyprawami jak imbir, cynamon czy goździki.

uściski:)


Emanuela Urtica

Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.

Źródła:

 1. sciencedirect.com/journal/obesity-research-and-clinical-practice

(Visited 700 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Kaśka 9 grudnia 2020 o 10:58

  Ojej a ja właśnie tylko GAZ 🙁 nie gaz nie wchodzi 🙁

  1. avatar Małgorzata 9 grudnia 2020 o 21:32

   Ja też – taką niskonasyconą CO2. Niewiele bąbelków, ale są 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum